Straipsniai

Ar Lietuvoje bus dar vienas mobiliojo ryšio operatorius?

2020-09-19 10:42:11

Pastaruoju metu kyla diskusijos dėl valstybės ryšio priemonių valdymo efektyvumo, dubliavimo, tolesnio vystymo modelio. Diskutuojama ir apie Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos valdymo modelio pakeitimą.

Radijo dažniai - ribotas resursas

Radijo dažniai yra turtas, dėl kurio visada kyla didesnės ar mažesnės diskusijos. Šio turto yra mažiau nei valstybėje yra norinčių jį turėti. Iš dalies tokią situaciją lemia skirtingos radijo bangų sklidimo savybės: žemesnio dažnio radijo bangos sklinda geriau ir toliau, bet į jas telpa mažesnis perduodamos informacijos kiekis.

Radijo dažnių valdymu rūpinasi Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT). Jai šiuo metu vadovauja vienas direktorius. Siūloma, kad ateityje vadovautų 5 asmenų taryba. Atseit taip bus galima išvengti vieno asmens nuomonės. Bet kai dalinamas ribotas resursas visada buvo ir bus nepatenkintų dalinimo rezultatais nepriklausomai nuo to kiek asmenų vykdė ar vykdys dalinimo procesą.

Kaip dažnių dalinimas vykdavo ir kaip tai įtakoja verslą, paslaugas ir galutiniame rezultate - kainas? RRT ankstesniu laikotarpiu dalindavo dažnius savo sprendimais. Pastaruoju metu, skirstant dažnius 4G LTE tinklams, į pagalbą buvo pasitelktas aukcionas. Mobiliojo ryšio operatoriai tapo laimėtojais ir sumokėjo ženklias sumas. Tokiu būdu silpnesnieji rinkos dalyviai liko be dažnių tokiam tinklui.

O ar pastebėjote, kad mobiliųjų operatorių paslaugų kainos pastaraisiais metais ženkliai didėjo? Kodėl? Tam buvo visa eilė priežasčių. Pirma: Tele2 baigė "įsiskverbimo" į rinką taktiką ir pakėlė kainas tuo sudarydama galimybes jas kelti ir kitiems šios rinkos senbuviams. Kita: Europoje vyksta rinkos reguliavimas ir operatoriai įpareigojami užtikrinti ryšį palankiomis sąlygomis kitiems operatoriams ir savo klientams visoje ES. Tai lemia kainos kilimą visiems operatoriaus klientams, nors tai ne visai sąžininga niekur nekeliaujančių atžvilgiu. Na ir trečia priežastis: reikia atsiimti už dažnius aukcione sumokėtas lėšas ir dar prie to uždirbti pelną.

Lietuvos valstybės įmonių ryšio struktūra

Tai painiausias klausimas. Ryšio priemones ir savo ryšio tinklus turi ne viena valstybės įmonė. Daugeliu atvejų ryšio struktūra dubliuojama. Šiuo metu valstybės institucijos valdo daugiau kaip 15 skirtingų ir tarpusavyje nesujungtų mobiliojo ir radijo ryšio tinklų. Ryšio kaštai vienam įrenginiui metams svyruoja nuo 2950 eurų iki 41 eurų. O blogiausia yra tai, kad ryšio srityje technologijų progresas yra gana greitas, todėl išleisti milijonai ryšio įrangai greitai tampa "pasenusio metalo" krūva. Vėl reikia ieškoti naujų milijonų. Apie tai, kad tai yra didelė valstybės problema buvo rašyta ir mūsų tinklapyje.

Logiškas pirmas žingsnis būtų apjungti į vieną struktūrą turimus resursus ir juos toliau kompleksiškai vystyti. Bet apie apjungimą kol kas žinių neturime.

Valstybė nusiteikusi kurti naują bendrą VALSTYBĖS KRITINIO RYŠIO TINKLĄ (VKRT)

O šio tinklo sukūrimui numatyta rezervuoti radijo dažnius. Suplanuota nurodyti Ryšių reguliavimo tarnybai VKRT reikmėms skirti pageidaujamus dažnius: 2x15 MHz dažnių ruožus iš 700 MHz dažnių juostos (703–713 MHz ir 758–768 MHz) ir 3,5 GHz dažnių ruože esančią 100 MHz pločio juostą. Čia kai kurie analitikai mini valstybės valdomą AB Lietuvos radijo ir televizijos centrą (Telecentrą). Tai įmonė turinti didelę darbo su radijo dažniais patirtį. Kiek mažesnė patirtis yra su požemine ryšių struktūra. Norint turėti rimtą magistralinę struktūrą, reikia ją nuomotis iš kitų rinkos dalyvių. Kaip žinia, požeminių komunikacijos statinių visa struktūra privatizacijos metu buvo priskirta Telekomui ir parduota kartu su juo. Dabar, esant poreikiui, ją tektų statyti ar nuomotis. Tai reiškia ženklius kaštus.

Atviras klausimas: ar galima pasitikėti radijo bangomis kuriant svarbų naują tinklą. Ar tikrai 100% saugu svarbius duomenis perduoti radijo pagalba? Radijo bangos pasižymi ir tam tikromis sklidimo ypatybėmis, gali atsirasti trikdžiai. Į šiuos klausimus atsakymai atsiras tik rimtai pasvėrus visus už ir prieš.

Net jei pasitikėsime radijo bangomis, tai kyla naudojamos įrangos klausimas. Telecentras savo 4G LTE paslaugas komerciniams vartotojams teikė naudodamas „Huawei“ ryšio įrangą, tad „Mezon“ paslauga šiai įmonei trukdė perimti VKRT valdymą. Nors rinkoje skambėję garsūs pareiškimai neva valstybinė įmonė neturi užsiimti veikla, kurią gali vykdyti komerciniai operatoriai, buvo tik kitų suinteresuotų įmonių noras mažinti konkurenciją rinkoje. Pavyzdys: Švedijos vyriausybės kontroliuojamos įmonės Telia veikla Lietuvoje. Niekas nešaukia, kad ji neturėtų užsiimti komercine veikla.

Mobiliųjų tinklų operatoriai prieštarauja

Komerciniai mobiliojo ryšio operatoriai „Bitė“, „Telia“, „Tele2“ kreipėsi į Vyriausybę (taip pat Prezidentūrą ir VRM) prašydami nepritarti naujo tinklo kūrimo modeliui, inicijuoti platesnes diskusijas, išnagrinėti visus modelius, priimti racionalius ir subalansuotus sprendimus. Tai visai suprantama, nes dalis dažnių resurso atiteks VKRT. Paslaugos, kurias galėtų teikti esami mobiliųjų tinklų operatoriai, pereis VKRT. Galimos pajamos taip pat atiteks VKRT.

Ar apsimoka kurti naują tinklą?

Kitaip tariant, ar paslaugų savikaina bus maža. Ekonomine prasme tai tikrai neatrodo patraukliai. Susisiekimo ministerijos svarstomame VKRT projekte numatoma, kad ryšių tinklas kainuos 43 mln. eurų. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) birželio 1 dienos duomenimis, „Telia Lietuva“ turi 1467, „Tele2“ – 1339, „Bitė Lietuva“ – 1190 stočių. Jau ir taip Lietuva nekaip atrodo kitų šalių kontekste su trimis ryšio bokštais, kai kur stovinčiais vienoje vietoje. Ar VKRT kūrimas nereikš kad tose vietose atsiras po ketvirtą ryšio bokštą? Ar tai iš principo gali apsimokėti?

Straipsnio komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2020-10-17 07:25:33 / Spauda

Valdžia užsimojo kurti valstybinį ryšio operatorių: kokią žinutę išgirs užsienio investuotojai.

Lietuvos privatūs ryšio operatoriai sunerimę, kad prieš naujus Seimo rinkimus valdžia suskubo keisti teisės aktus, kurie galimai paruoštų dirvą naujam projektui – valstybiniam ryšio operatoriui. Suinteresuotos pusės skundžiasi, kad konstruktyvus dialogas su valdžios atstovais nevyksta, o sprendimai priimami jų neišdiskutavus su partneriais ir neatskleidžiant tikrųjų tikslų. Kokią žinią verslui, potencialiems investuotojams ir jau šalyje įsikūrusiems verslams siunčia tokie skaidrumo stokojantys projektai?


Daugiau naujų straipsnių
       2020-10-08 10:50:16

IPTV paskutinės vystymosi tendencijos

Interneto greitaveika nestovi vietoje ir jos augimas leidžia vis stipriau jaustis IPTV paslaugų tiekėjams ir jų paslaugų vartotojams. Buvo įprasta, kad televizijos paslaugas savo vartotojams teikia tinklo turėtojas. Dabar auga ir TV tiekėjų skaičius, kurie neturi savo interneto tinklų, tačiau teikia paslaugas visiems interneto vartotojams.
       2020-09-12 08:09:42

Antžeminės televizijos DVB-T antenų tipai pagal stiprinimą

Tai TV antenos be stiprintuvo ir antenos su stiprintuvais. Bet visos antenos dar pasižymi ir savo signalo stiprinimo savybėmis. Ne visais atvejais parduotuvėje reikia prašyti "stipriausios" antenos.
       2020-09-12 07:54:59

Antžeminės televizijos DVB-T antenų tipai pagal pastatymo vietą

Antžeminės televizijos antenos paprastai skirstomos pagal įrengimo vietą, signalo stiprinimo tipą ir priimamų dažnių diapazoną. Čia apžvelgsime TV antenų klasifikaciją pagal pastatymo vietą.
       2020-09-12 07:03:34

Televizijos programos Rusijoje

Rusija TV programas transliuoja DVB-T2 skaitmeniniu standartu. Pasienio gyventojai gali pasmalsauti ir realiai pamatyti kokios programos yra rodomos. Tačiau, jei Lietuvoje TV programas žiūrite DVB-T televizoriumi ar priedėliu, tai kaimyninės šalies Rusijos TV programų galite ir nematyti.
       2020-09-01 07:44:03

Ar mums sekasi kovoti su virusu SARS-CoV-2? Antra dalis

Prieš pusę metų rašiau tokios temos straipsnį. Nuomonė apie įvykius liko ta pati: Vyriausybės veiksmai pavasarį iš esmės buvo geri, bet tarp mūsų buvo daug avinų.
       2020-08-15 10:05:43

FM radijo stotys visoje Lietuvoje: detali informacija

Visos Lietuvos radijo stotys vienoje lentelėje. Ji Jums padės tais atvejais, kai norite stotį išgirsti ne tik tame mieste, kur ji yra. Kuo didesnė galia, kuo aukščiau yra antena, tuo toliau girdima stotis.
       2020-08-11 08:55:39

Netikėtas vasaros atradimas: botanikos sodas Traupyje

Ši vasara išskirtinė tuo, kad daugelis ją praleidome Lietuvoje. Kai keliaujame, dažnai žinome kur norime nuvykti ir ką pamatyti. Buvome nuvykę į Traupį, Anykščių rajone, kur buvome nustebinti čia esančio botanikos sodo.
       2020-08-06 18:50:31

Palangoje transliuojančių FM radijo stočių dažniai

Lentelėje pateikiami Palangoje veikiančių radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios stotys gali būti girdimos ir gretimose vietovėse.
       2020-07-03 06:52:17

Parduoda tai, ko neturi. Arba verslo subtilybės

Šokiruojanti frazė, bet tai realybė Lietuvos internetinėje prekyboje. Vienoje žinomiausių internetinių parduotuvių, gražiu mažo šoklaus gyvūno vardu, jau antrą kartą iš eilės susiduriu su tokiu atveju. Pirmas kartas - monitorius, antras kartas - elektrinis paspirtukas.
       2020-05-17 08:49:18

Kabinsime televizorių ant sienos. Kokius kabelius atvesti?

Jei bute ar name vyksta remontas, tai pats geriausias laikas rasti atsakymus į kylančius klausimus. Vėliau, kai televizorius jau bus ant sienos, bus sunkiau gražiai tvarkytis su kabeliais.
       2020-04-16 17:00:42

ŽINIŲ RADIJO programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių ŽINIŲ RADIJO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios ŽINIŲ RADIJO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-14 08:14:47

GOLD FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių GOLD FM radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios GOLD FM stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-14 08:14:47

EUROPEAN HIT RADIO programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių EUROPEAN HIT RADIO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, EUROPEAN HIT RADIO priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

Radijo stoties KELYJE programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių Radijo stoties KELYJE radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo paminėtų miestų, Radijo stoties KELYJE priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

ROCK FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių ROCK FM programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, ROCK FM radijo priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

GERAS FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių GERAS FM programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, GERAS FM radijo priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-14 08:14:47

EASY FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių EASY FM programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Jei gyvenate toliau nuo minimų miestų, EASY FM radijo priėmimui gali tekti naudoti išorinę anteną. Patikrinkite iš kurio miesto signalas yra stipresnis.
       2020-04-13 18:17:00

POWER HIT RADIO radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių POWER HIT RADIO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios POWER HIT RADIO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 18:08:19

ZIP FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių ZIP FM radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios ZIP FM stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 18:08:19

PŪKAS radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių PŪKO radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios PŪKO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 18:08:19

PŪKAS 2 radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių PŪKO 2 radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios PŪKO 2 stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 17:50:28

Russkoje radio programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių Russkoje radio stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios radijo stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:21:06

M-1 plius radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių M-1 plius radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios M-1+ stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

M-1 radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių M-1 radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios UAB „M-1“ stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

Radijo programos LIETUS dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių radijo programos LIETUS radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurie UAB radijo stoties „ULTRA VIRES” siųstuvų signalai gali būti girdimi didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios siųstuvais.
       2020-04-13 16:12:37

Radiocentro radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių Radiocentro radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios UAB „RADIOCENTRAS“ stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

MARIJOS RADIJAS programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių MARIJOS RADIJO programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios MARIJOS RADIJO stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-04-13 16:12:37

RELAX FM radijo programos dažniai Lietuvoje

Lentelėje pateikiami Lietuvoje veikiančių RELAX FM radijo programos radijo stočių dažniai FM diapazone. Kai kurios RELAX FM stotys gali būti girdimos didesniu atstumu lyginant su mažesnės galios stotimis.
       2020-03-25 11:25:41

Ar mums sekasi kovoti su virusu SARS-CoV-2?

Prieš rinkimus mes visi tampame politologais ir visuomenės nuomonės ekspertais. Prieš Eurolygos rungtynes - krepšinio treneriais. O dabar? Žinoma - epidemiologais, žinančiais kaip įveikti virusą SARS-CoV-2 ir išvengti ligos COVID-19.
    Daugiau ankstesnės informacijos:  1
* Straipsniai, esantys šiame puslapyje, gali būti publikuojami kituose puslapiuose nurodant informacijos šaltinį www.tvnaujienos.lt aktyvia interneto nuoroda.