Straipsniai

Ar Lietuvoje bus dar vienas mobiliojo ryšio operatorius?

2020-09-19 10:42:11

Pastaruoju metu kyla diskusijos dėl valstybės ryšio priemonių valdymo efektyvumo, dubliavimo, tolesnio vystymo modelio. Diskutuojama ir apie Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos valdymo modelio pakeitimą.

Radijo dažniai - ribotas resursas

Radijo dažniai yra turtas, dėl kurio visada kyla didesnės ar mažesnės diskusijos. Šio turto yra mažiau nei valstybėje yra norinčių jį turėti. Iš dalies tokią situaciją lemia skirtingos radijo bangų sklidimo savybės: žemesnio dažnio radijo bangos sklinda geriau ir toliau, bet į jas telpa mažesnis perduodamos informacijos kiekis.

Radijo dažnių valdymu rūpinasi Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT). Jai šiuo metu vadovauja vienas direktorius. Siūloma, kad ateityje vadovautų 5 asmenų taryba. Atseit taip bus galima išvengti vieno asmens nuomonės. Bet kai dalinamas ribotas resursas visada buvo ir bus nepatenkintų dalinimo rezultatais nepriklausomai nuo to kiek asmenų vykdė ar vykdys dalinimo procesą.

Kaip dažnių dalinimas vykdavo ir kaip tai įtakoja verslą, paslaugas ir galutiniame rezultate - kainas? RRT ankstesniu laikotarpiu dalindavo dažnius savo sprendimais. Pastaruoju metu, skirstant dažnius 4G LTE tinklams, į pagalbą buvo pasitelktas aukcionas. Mobiliojo ryšio operatoriai tapo laimėtojais ir sumokėjo ženklias sumas. Tokiu būdu silpnesnieji rinkos dalyviai liko be dažnių tokiam tinklui.

O ar pastebėjote, kad mobiliųjų operatorių paslaugų kainos pastaraisiais metais ženkliai didėjo? Kodėl? Tam buvo visa eilė priežasčių. Pirma: Tele2 baigė "įsiskverbimo" į rinką taktiką ir pakėlė kainas tuo sudarydama galimybes jas kelti ir kitiems šios rinkos senbuviams. Kita: Europoje vyksta rinkos reguliavimas ir operatoriai įpareigojami užtikrinti ryšį palankiomis sąlygomis kitiems operatoriams ir savo klientams visoje ES. Tai lemia kainos kilimą visiems operatoriaus klientams, nors tai ne visai sąžininga niekur nekeliaujančių atžvilgiu. Na ir trečia priežastis: reikia atsiimti už dažnius aukcione sumokėtas lėšas ir dar prie to uždirbti pelną.

Lietuvos valstybės įmonių ryšio struktūra

Tai painiausias klausimas. Ryšio priemones ir savo ryšio tinklus turi ne viena valstybės įmonė. Daugeliu atvejų ryšio struktūra dubliuojama. Šiuo metu valstybės institucijos valdo daugiau kaip 15 skirtingų ir tarpusavyje nesujungtų mobiliojo ir radijo ryšio tinklų. Ryšio kaštai vienam įrenginiui metams svyruoja nuo 2950 eurų iki 41 eurų. O blogiausia yra tai, kad ryšio srityje technologijų progresas yra gana greitas, todėl išleisti milijonai ryšio įrangai greitai tampa "pasenusio metalo" krūva. Vėl reikia ieškoti naujų milijonų. Apie tai, kad tai yra didelė valstybės problema buvo rašyta ir mūsų tinklapyje.

Logiškas pirmas žingsnis būtų apjungti į vieną struktūrą turimus resursus ir juos toliau kompleksiškai vystyti. Bet apie apjungimą kol kas žinių neturime.

Valstybė nusiteikusi kurti naują bendrą VALSTYBĖS KRITINIO RYŠIO TINKLĄ (VKRT)

O šio tinklo sukūrimui numatyta rezervuoti radijo dažnius. Suplanuota nurodyti Ryšių reguliavimo tarnybai VKRT reikmėms skirti pageidaujamus dažnius: 2x15 MHz dažnių ruožus iš 700 MHz dažnių juostos (703–713 MHz ir 758–768 MHz) ir 3,5 GHz dažnių ruože esančią 100 MHz pločio juostą. Čia kai kurie analitikai mini valstybės valdomą AB Lietuvos radijo ir televizijos centrą (Telecentrą). Tai įmonė turinti didelę darbo su radijo dažniais patirtį. Kiek mažesnė patirtis yra su požemine ryšių struktūra. Norint turėti rimtą magistralinę struktūrą, reikia ją nuomotis iš kitų rinkos dalyvių. Kaip žinia, požeminių komunikacijos statinių visa struktūra privatizacijos metu buvo priskirta Telekomui ir parduota kartu su juo. Dabar, esant poreikiui, ją tektų statyti ar nuomotis. Tai reiškia ženklius kaštus.

Atviras klausimas: ar galima pasitikėti radijo bangomis kuriant svarbų naują tinklą. Ar tikrai 100% saugu svarbius duomenis perduoti radijo pagalba? Radijo bangos pasižymi ir tam tikromis sklidimo ypatybėmis, gali atsirasti trikdžiai. Į šiuos klausimus atsakymai atsiras tik rimtai pasvėrus visus už ir prieš.

Net jei pasitikėsime radijo bangomis, tai kyla naudojamos įrangos klausimas. Telecentras savo 4G LTE paslaugas komerciniams vartotojams teikė naudodamas „Huawei“ ryšio įrangą, tad „Mezon“ paslauga šiai įmonei trukdė perimti VKRT valdymą. Nors rinkoje skambėję garsūs pareiškimai neva valstybinė įmonė neturi užsiimti veikla, kurią gali vykdyti komerciniai operatoriai, buvo tik kitų suinteresuotų įmonių noras mažinti konkurenciją rinkoje. Pavyzdys: Švedijos vyriausybės kontroliuojamos įmonės Telia veikla Lietuvoje. Niekas nešaukia, kad ji neturėtų užsiimti komercine veikla.

Mobiliųjų tinklų operatoriai prieštarauja

Komerciniai mobiliojo ryšio operatoriai „Bitė“, „Telia“, „Tele2“ kreipėsi į Vyriausybę (taip pat Prezidentūrą ir VRM) prašydami nepritarti naujo tinklo kūrimo modeliui, inicijuoti platesnes diskusijas, išnagrinėti visus modelius, priimti racionalius ir subalansuotus sprendimus. Tai visai suprantama, nes dalis dažnių resurso atiteks VKRT. Paslaugos, kurias galėtų teikti esami mobiliųjų tinklų operatoriai, pereis VKRT. Galimos pajamos taip pat atiteks VKRT.

Ar apsimoka kurti naują tinklą?

Kitaip tariant, ar paslaugų savikaina bus maža. Ekonomine prasme tai tikrai neatrodo patraukliai. Susisiekimo ministerijos svarstomame VKRT projekte numatoma, kad ryšių tinklas kainuos 43 mln. eurų. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) birželio 1 dienos duomenimis, „Telia Lietuva“ turi 1467, „Tele2“ – 1339, „Bitė Lietuva“ – 1190 stočių. Jau ir taip Lietuva nekaip atrodo kitų šalių kontekste su trimis ryšio bokštais, kai kur stovinčiais vienoje vietoje. Ar VKRT kūrimas nereikš kad tose vietose atsiras po ketvirtą ryšio bokštą? Ar tai iš principo gali apsimokėti?

Šis straipsnis peržiūrėtas 36685 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



2022-01-04 14:30:38 / Marius

Už naują valstybinį operatorių! Kuo daugiau pinigų valstybė išvaistys, tuo geriau, priešingu atveju vistiek išvaistys kokiam grandioziniam megaprojektui: energetinei nepriklausomybei, naujai atominei elektrinei (kurios nebus) ir pan. Taip, linkiu blogo, nes kuo blogiau, tuo geriau (Mao žodžiai), nes tik tada lietuviai suvoks, kad mokesčiai Lietuvoje yra per dideli, nes valstybė visgi (pasirodo!) turi pinigų tokiems megaprojektams.

2020-10-17 07:25:33 / Spauda

Valdžia užsimojo kurti valstybinį ryšio operatorių: kokią žinutę išgirs užsienio investuotojai.

Lietuvos privatūs ryšio operatoriai sunerimę, kad prieš naujus Seimo rinkimus valdžia suskubo keisti teisės aktus, kurie galimai paruoštų dirvą naujam projektui – valstybiniam ryšio operatoriui. Suinteresuotos pusės skundžiasi, kad konstruktyvus dialogas su valdžios atstovais nevyksta, o sprendimai priimami jų neišdiskutavus su partneriais ir neatskleidžiant tikrųjų tikslų. Kokią žinią verslui, potencialiems investuotojams ir jau šalyje įsikūrusiems verslams siunčia tokie skaidrumo stokojantys projektai?


Mintys apie viską: kiti panašūs straipsniai
       2020-10-31 07:51:56

Paspirtukai, automobiliai ir pėstieji. Kaip sugyventi?

Kai esi pabuvęs visų paminėtų eismo dalyvių kailyje, pradedi geriau suprasti kur yra probleminės vietos. Šiame straipsnelyje kiek detaliau apžvelgsime eismo problemas iš paspirtuko vairuotojo pusės.
       2020-08-11 08:55:39

Netikėtas vasaros atradimas: botanikos sodas Traupyje

Ši vasara išskirtinė tuo, kad daugelis ją praleidome Lietuvoje. Kai keliaujame, dažnai žinome kur norime nuvykti ir ką pamatyti. Buvome nuvykę į Traupį, Anykščių rajone, kur buvome nustebinti čia esančio botanikos sodo.
       2020-07-03 06:52:17

Parduoda tai, ko neturi. Arba verslo subtilybės

Šokiruojanti frazė, bet tai realybė Lietuvos internetinėje prekyboje. Vienoje žinomiausių internetinių parduotuvių, gražiu mažo šoklaus gyvūno vardu, jau antrą kartą iš eilės susiduriu su tokiu atveju. Pirmas kartas - monitorius, antras kartas - elektrinis paspirtukas.
Daugiau naujų straipsnių
       2024-01-06 22:47:02

Kokią televiziją pasirinkti: antžeminę ir / ar palydovinę?

Stabilus vaizdas TV ekrane, didelis televizijos programų pasirinkimas, HD ar UHD raiška dideliame ekrane. Visa tai gali sutekti Jums šiuolaikinis televizorius. Paprastai jis turi integruotus antžeminės ir palydovinės televizijos imtuvus.
       2023-12-26 13:20:44

TV antenos: apie televizijos antenas detaliai

TV antenos užtikrina nemokamą eterinę antžeminę ar palydovinę televiziją, kurių dėka galite nemokamai matyti daug nacionalinių ir užsienio TV programų.
       2023-10-27 10:57:25

Temperatūros palaikymas bute: komfortas leidžia mums taupyti

Kai atsikraustėme į butą, kuris turi autonominę šilumos apskaitos sistemą, susidūrėme su problemomis. Buvo sunku išlaikyti norimą stabilią temperatūrą bute.
       2023-06-20 10:55:49

OCTAGON SX888 4K IPTV priedėlio IP adreso keitimas

Kai pervežame OCTAGON SX888 4K IPTV priedėlį iš vienos vietos į kitą vietą, gali tekti pakeisti priedėlio IP adreso nustatymus. Ypač tai aktualu, jei priedėlis naudojamas su statiniu IP adresu.
       2023-06-20 10:33:09

Lietuviai taupo ir prisimena seną būdą, kuris leidžia televiziją žiūrėti nemokamai

Vasarą atostogaujame skirtingose vietose. Tačiau ne visi žino, kad net ir atokiose vietovėse per vietinę televizijos anteną galima žiūrėti iki 26 TV kanalų ir už tai visiškai nemokėti. Nemokama ir palydovinės televizijos paslauga.
       2023-04-27 13:51:39

Gaudome palydovines televizijos programas DVB-S2 kemperyje

Misija nėra labai paprasta, bet, kiek pasitreniravus, tampa įmanoma. Reikia tik žinoti pagrindinius principus. Juos ir aprašysiu šioje publikacijoje.
       2023-02-26 16:08:43

LED lempa į šviestuvą vietoje senos liuminiscencinės lempos

Periodiškai net tarp technikų kyla ginčai kaip perdaryti liuminiscencinių lempų šviestuvą, kad jis tiktų LED lempoms. Atsakymas labai paprastas: nieko perdarinėti nereikia.
       2023-01-09 13:49:19

Kaip neapgalvoti procesai trukdo sklandžiam darbui ir kenkia reputacijai

Straipsnis paremtas tikra istorija, kai sugalvojome įsigyti naują skalbimo mašiną. Senoji 2022 m. gruodžio viduryje sugedo, o kaip tyčia dar kažkoks virusas prisikabino - remontuoti sveikatos nėra, todėl buvo nuspręsta skubiai įsigyti naują. Pasirinkome vieną geresnių gamintojų, todėl krovinio svoris buvo apie 90 kg.
       2022-08-23 16:03:32

Imtuvai T2-MI TV srautui iš palydovų priimti

Kai kurie SAT palydovai siunčia TV signalus, kurie skirti antžeminės televizijos tinklų siųstuvų moduliatoriams. Tačiau ne visi palydoviniai imtuvai DVB-S2 tinka tokių srautų priėmimui.
       2022-08-22 14:08:29

Išplėsta TVP kuriamų TV programų retransliavimo Lietuvoje aprėptis

7 Pietryčių Lietuvos tinkle transliuojamų kanalų aprėptis nuo 2022 m. liepos buvo išplėsta, įjungus ST2 (LRTC2) tinklą. Daugiau negu trigubai išplėsta TV programų „TVP Wilno“, „TVP Polonia“, „TVP Info“, „TVP Historia 2“, „TVP World“ ir „Belsat TV“ retransliavimo per nemokamos eterinės televizijos tinklus aprėptis.
       2022-01-12 14:21:32

Kuo televizijos antenos geriau nei internetinė televizija IPTV?

Šiame technologijų laikmetyje egzistuoja įvairios televizijos technologijos. Visos jos leidžia televizijos žiūrovams mėgautis įvairiu informaciniu ir pramogų turiniu. Tačiau jos turi ir išskirtinių savybių.
       2021-11-03 06:58:04

Apie teatrą paprastai. Scenos užkulisiai

Teatras mums visada asocijuojasi su aktoriais. Taip, režisierius ir jie čia svarbiausi. Bet šį kartą ne apie juos. Teatras yra gerokai didesnė sąvoka. Tai - organizacija, kuri turi daug funkcijų ir komandos narių.
       2021-10-15 09:50:43

LRT televizijos dažniai

LRT televizijos dažniai. LRT televiziją matyti gali visi antžeminės televizijos DVB-T žiūrovai, priimantys signalą TV antenų pagalba. Čia rasite informaciją apie LRT siuntimo dažnius ir kanalus.
       2021-10-07 09:01:29

Nerodo palydovinė ar antžeminė televizija: ar jau kviesti antenų meistrą?

Dažnai sulaukiu skambučių dėl kylančių televizijos problemų. Deja, ne visada dėl to būna kalta televizijos antena, priedėlis ar jungiamieji kabeliai.
       2021-09-27 16:32:24

Darnus transporto sistemos vystymas Vilniaus savivaldybei neįkandamas?

Pastaruoju metu, pasiremiant skambiomis idėjomis apie automobilių taršos mažinimą, vykdomos gatvių rekonstrukcijos, t. y. Vilniaus gatvių siaurinimas. Tik pamirštama, kad gyventojus reikia ne prievarta ir sukeliamais sunkumais iškrapštyti iš automobilių, bet pirmiau sukurti tinkamas judėjimo alternatyvas.
       2021-06-24 11:43:18

Pirmojo DVB-T siųstuvų tinklo dažniai. Tinklu siunčiamos lietuviškos TV programos

TV žiūrovams pateikiami pirmojo DVB-T siųstuvų tinklo dažniai visuose Lietuvos miestuose. Po paskutinio dažnių keitimo visi dažniai virš 700 MHz atlaisvinti 5G interneto plėtrai. Siunčiamos TV programos: LNK, TV6, BTV, TV3, Info TV, 2 TV, TV1, TV8, Lietuvos rytas TV, Current Time, Delfi TV.
       2021-06-10 14:21:35

Televizijos antenų montavimas. Pagalba televizijos priėmimo, IT klausimais.

Turiu 20 metų patirtį televizijos priėmimo srityje. Dirbu Jums ir kviečiu naudotis mano paslaugomis įrengiant antenas nemokamoms (nėra abonentinio mokesčio) TV programoms. Televizija, radijas, internetas keičia mūsų gyvenimą.
       2021-04-23 09:02:59

Vilniaus, Klaipėdos ir Biržų regionuose bus keičiami televizijos DVB-T dažniai

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) informuoja, kad 2021 m. gegužės–birželio mėn. planuojama keisti skaitmeninės antžeminės televizijos DVB-T dažnius Vilniaus, Klaipėdos ir Biržų regionuose,
       2021-04-19 06:44:14

Pietryčių Lietuvai – Lenkijos televizijos programos

Pietryčių Lietuvoje per eterinės televizijos tinklą retransliuojamas TV kanalas lenkų kalba „TVP Wilno“. Kanalas „TVP Wilno“ retransliuojamas nemokamai, nekoduotu signalu greta 5 nemokamų nekoduotų Lenkijos TV kanalų, kurie šiame regione retransliuojami nuo 2018 metų gegužės.
       2021-04-06 18:00:54

Šiuolaikiniai televizoriai, TV programos eteryje ir TV antenų montavimas

Apsilankę televizorių parduotuvėje nustembame: kokie dideli dabar televizorių ekranai. Ir daugumos televizorių pirkėjų pasirinkimu dažniausiai tampa didelio ekrano televizorius, sugebantis atkurti 4K raiškos ar net 8K raiškos vaizdą.
       2021-03-15 10:17:26

Nemokamos naujienos. Nemokamos televizijos programos

Puslapis internete www.tvnaujienos.lt pasipildo vis didesniu informacijos, naujienų kiekiu. Jas visas galite skaityti nemokamai. O, įsirengę vietinės DVB-T ir palydovinės DVB-S2 televizijos antenas, galite žiūrėti TV programas nemokamai.
       2021-02-12 07:11:19

Pirksime internetu arba: į pagalbą WEB puslapių dailidėms

Po to kai gavau penkis kilogramus pažaliavusių bulvių ir gabalą lašinių vietoje šaltai rūkyto kumpio, pradėjau galvoti apie maisto produktų pristatymo kompanijos pakeitimą, nors gal ir bus kiek brangiau. Na maniau, jei jau šį puslapį suprogramavau, tai elektroninėje parduotuvėje užsiregistruoti sugebėsiu.
       2021-02-08 07:53:49

Palydovinės antenos - suprantamai apie jas

Geriausia televizijos signalo priėmimo įranga yra palydovinės televizijos DVB-S2 antena. Transliaciją ji priima ne iš ant žemės esančio televizijos bokšto, bet iš palydovo. Tai yra didelė konstrukcija, kainuojanti kelis kartus daugiau nei antžeminės televizijos DVB-T lauko antena.
       2020-11-20 14:25:23

Kodėl krečia kompiuteris?

Dažnai kyla klausimas: kodėl, prisilietus prie kompiuterio korpuso, krečia elektros srovė? Toks pat klausimas gali kilti ir apie televizorius ar kitą elektroninę įrangą, kuri turi impulsinius maitinimo šaltinius.
       2020-10-31 07:51:56

Paspirtukai, automobiliai ir pėstieji. Kaip sugyventi?

Kai esi pabuvęs visų paminėtų eismo dalyvių kailyje, pradedi geriau suprasti kur yra probleminės vietos. Šiame straipsnelyje kiek detaliau apžvelgsime eismo problemas iš paspirtuko vairuotojo pusės.
       2020-10-29 17:17:26

Kaip prijungti lemputę su dviem jungikliais?

Tai ne taip jau sudėtinga, bet būtina, kad tarp jungiklių būtų pravestas laidas, bent į vieną jungiklį atvesta įtampa ir bent iš vieno nuvestas laidas į lemputę. Reikalingi du 3 kontaktų perjungiantys jungikliai.
       2020-10-08 10:50:16

IPTV paskutinės vystymosi tendencijos

Interneto greitaveika nestovi vietoje ir jos augimas leidžia vis stipriau jaustis IPTV paslaugų tiekėjams ir jų paslaugų vartotojams. Buvo įprasta, kad televizijos paslaugas savo vartotojams teikia tinklo turėtojas. Dabar auga ir TV tiekėjų skaičius, kurie neturi savo interneto tinklų, tačiau teikia paslaugas visiems interneto vartotojams.
       2020-09-12 08:09:42

Antžeminės televizijos DVB-T antenų tipai pagal stiprinimą

Tai TV antenos be stiprintuvo ir antenos su stiprintuvais. Bet visos antenos dar pasižymi ir savo signalo stiprinimo savybėmis. Ne visais atvejais parduotuvėje reikia prašyti "stipriausios" antenos.
       2020-09-12 07:54:59

Antžeminės televizijos DVB-T antenų tipai pagal pastatymo vietą

Antžeminės televizijos antenos paprastai skirstomos pagal įrengimo vietą, signalo stiprinimo tipą ir priimamų dažnių diapazoną. Čia apžvelgsime TV antenų klasifikaciją pagal pastatymo vietą.
    Daugiau ankstesnės informacijos:  1  2
* Straipsniai, esantys šiame puslapyje, gali būti publikuojami kituose puslapiuose nurodant informacijos šaltinį www.tvnaujienos.lt aktyvia interneto nuoroda.