Naujienos

Vis dažniau užklumpant peršalimo ligoms – natūralūs imuniteto stiprinimo būdai

2023-10-12 13:41:50

Į Lietuvą atėjus tikrajam rudeniui su darganomis bei vis labiau vėstant orams, neišvengiamai prasideda ir peršalimo ligų sezonas. Gyventojai atveria pinigines ir skuba įsigyti įvairių maisto papildų bei vitaminų, tikėdami, kad tai padės apsisaugoti nuo siaučiančių virusų.

Visgi mitybos specialistai pastebi, kad imunitetą svarbu stiprinti ištisus metus, o tai be didelių pastangų ir išlaidų daryti gali padėti atidesnis žvilgsnis į kasdienį maisto racioną.

Pasak prekybos tinklo „Maxima” Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorės Indrės Trakimaitės-Šeškuvienės, tai, kad šaltasis sezonas jau prasidėjo, atspindi ir tam tikrų produktų pardavimų pokyčiai.

„Peršalimo ligų maratonas po truputį atkeliauja į mūsų pirkėjų namus – stebime didesnį susidomėjimą natūraliomis imuniteto stiprinimo ar gydymosi priemonėmis, kurias draugiška kaina galima įsigyti prekybos tinklo parduotuvėse. Citrinos, imbierų šaknys, medus, arbata – šių produktų pardavimai auga nuo pat spalio iki pavasario. Populiarios ir spanguolės, kurios, kaip teigia specialistai, yra vertingų vitaminų, mineralų, antioksidantų ir ląstelienos šaltinis“, – tendencijas apžvelgia I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Natūropatinės mitybos ekspertės Tautvilės Šliažaitės-Miller teigimu, mūsų sveikata daugiausia priklauso nuo gyvensenos ir mitybos.

„Gera sveikata lemia mūsų jauseną bei apskritai – gyvenimo kokybę. Šaltuoju metų laiku padažnėja susirgimai peršalimo ligomis, todėl labai svarbu turėti stiprų imunitetą. Imuninės sistemos stiprinimas prasideda nuo didesnio dėmesio mitybos racionui – tuo rūpintis reikėtų visais metų laikais, o ne atėjus rudeniui ar jau pajutus pirmuosius simptomus”, – sako mitybos specialistė, socialinių tinklų tinklaraštininkė T. Šliažaitė-Miller.

Natūropatinės mitybos ekspertė T. Šliažaitė-Miller pastebi, kad šaltojo sezono metu daugelis į savo racioną įtraukia daugiau vitamino C, kuris yra puikus ginklas kovoje su virusais, tačiau reikia nepamiršti vieno svarbaus aspekto.

„Vitaminas C labai svarbus mūsų imuninei sistemai. Visgi reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šio vitamino įsisavinimas smarkiai priklauso nuo mūsų mitybos – kuo daugiau joje angliavandenių, tuo daugiau vitamino C mums reikia“, – sako T. Šliažaitė-Miller.

Kokybiški riebalai bei cinko ir vario balansas

T. Šliažaitė-Miller pataria į kasdienę mitybą įtraukti kokybiškus riebalus, tokius kaip alyvuogių, kokosų aliejus ar sviestas bei gauti priešuždegiminėmis savybėmis pasižyminčių omega-3 riebalų, kurių gausu silkėje, sardinėse, menkėje, skumbrėje ar lašišoje. Gaminant įprastus kasdienius patiekalus naudinga naudoti daugiau šviežių česnakų, imbierų ar svogūnų. Tuo tarpu vaisius dažniau vertėtų pakeisti uogomis, nes jose yra mažiau cukraus, bet daugiau sveikatai naudingų antioksidantų.

Specialistės teigimu, didžiulę įtaką mūsų imunitetui turi cinko ir vario balansas organizme, tad svarbu nepamiršti savo sudėtyje cinko turinčių produktų, tokių kaip raudona mėsa, avinžirniai, lęšiai ir pupelės, sėklos, riešutai ar pieno produktai. Pusryčiams paruoškite avižų ar kitų grūdų košę, kuri gausi vario, paskaninkite ją sviestu, mėgstamais riešutais ar džiovintais abrikosais ir dieną pradėsite ne tik sočiai, bet ir subalansuotai.

„Prieš renkantis „sveikuoliškus” produktus, pirmiausia reiktų atsisakyti perdirbto maisto, saldumynų ir skystųjų aliejų, pavyzdžiui saulėgrąžų ar rapsų“, – akcentuoja specialistė.

Užklupus ligai – ilsėtis ir vengti saldumynų

Jei nuo peršalimo ar virusinių ligų apsisaugoti visgi nepavyko, T. Šliažaitė-Miller rekomenduoja daug ilsėtis ir atkreipti dėmesį į tai, kuo maitinamės sirgdami.

„Norint greičiau pasveikti svarbu maksimaliai sumažinti angliavandenių turinčių produktų, tokių kaip duona, košės, bulvės ar net bananai, vartojimą. Šiuose produktuose natūraliai gausu cukraus, leidžiančio maitintis bakterijoms ir virusams. Į mitybą rekomenduočiau įtraukti daugiau baltymų ir riebalų – kokybiška mėsa, kiaušiniai, žuvis yra ypač naudingi imuninės sistemos atsistatymui“, – pataria mitybos ekspertė.

Pasak jos, naminis kaulų, jautienos ar vištienos sultinys sergančiam žmogui pasitarnaus kur kas labiau, nei desertai, kuriais esame įpratę lepinti ligonius.

Ligas išvarantis receptas

Sveikos gyvensenos specialistė T. Šliažaitė-Miller primena, kad pats geriausias receptas imuniteto stiprinimui yra šalto vandens terapija, kurią patariama propaguoti visais metų laikais, o ypač šaltuoju metų laiku. Vienas iš paprasčiausių būdų savo kūną pratinti prie šalto vandens – mažais žingsniais ugdyti šį įprotį ir namuose maudytis tik šaltame duše.

Jeigu liga vis tik užklupo, ją įveikti padės ir puikiai sušildys namuose ruošta maistinga ir kvapni vištienos sriuba su lęšiais ir ciberžole.

Jums reikės: pusės mėsos sultinio kubelio, ištirpinto 900 ml vandens, 1 vištos krūtinėlės, 2 arbatinių šaukštelių alyvuogių aliejaus, 1 nedidelio smulkiai supjaustyto svogūno, ½ susmulkinto saliero stiebo, 1 nuskustos ir susmulkintos morkos, 1 arbatinio šaukštelio ciberžolės, 1 citrinžolės stiebo, 30 g susmulkintos imbiero šaknies, 30 g nuplautų džiovintų žaliųjų lęšių ar kitų kruopų, 30 g lapinių kopūstų.

Gaminame: Citrinžolę sutrinkite peiliu ir sudėkite į vidutinio dydžio puodą kartu su imbieru ir sultiniu. Užvirinkite ir virkite 2 min., kol pasklis aromatas. Sudėkite vištienos krūtinėlę ir sumažinkite ugnį. Troškinkite 15 – 18 min., kol vištiena bus paruošta. Išimkite vištieną iš puodo ir leiskite jai šiek tiek atvėsti. Išimkite iš puodo citrinžolę ir imbierą. Kol vištiena troškinsis, kitame puode ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų. Sudėkite svogūną, salierą ir morką. Kepkite 10 min., kol suminkštės. Įmaišykite ciberžolę, lęšius ir maišydami kepkite dar 1 min. Supilkite paruoštą sultinį, užvirinkite ir virkite 18–20 min. arba tol, kol lęšiai suminkštės. Vištieną susmulkinkite ir sudėkite atgal į puodą kartu su lapiniais kopūstais, leiskite pavirti dar 5 min. Patiekite indeliuose. Skanaus!

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.