Naujienos

Matas Pranskevičius: kai tenka spektaklyje ir gimti, ir mirti

2022-02-07 09:02:51

Matas Pranskevičius – jaunosios teatro kartos aktorius, visai neseniai baigęs aktorinio meistriškumo studijas Lietuvos Muzikos ir Teatro akademijoje, jau spėjęs įsitvirtinti profesionalaus teatro scenoje ir, už ryškius vaidmenis spektakliuose, žiūrovų atmintyje.

Besilankantiems Vilniaus Keistuolių teatre, pažįstami šie Mato vaidmenys: Katurjanas spektaklyje „Pagalvinis“, brolis spektaklyje „TaipNe“, pasakotojas, tigras, kavaleristas Henris spektaklyje „HOP!“ ir Pranas spektaklyje „Raulas keliauninkas“. Melomanų dėmesį atkreipia Mato elektrinės gitaros skambesys koncertuose „Edis Agregatas gyvai“, žavi įgūdis prakalbinti įvairiausius instrumentus muzikinės trupės „PlumBum“ pasirodymų metu.

Mato Pranskevičiaus pavardę galima būtų įrašyti tarp aktorių, kurių kelionė į teatro pasaulį – turtinga medžiaga scenarijams kurti. Didelių vilčių tapti Lietuvos scenos žvaigžde nepuoselėjęs, atsitiktinai atsirado teatre: „Niekada nesidomėjau teatru, kadangi esu kilęs iš Kazlų Rūdos, kuri nėra labai didelis miestelis, aš spektaklių vaikystėje beveik nematydavau. Geriausiu atveju nuveždavo iki kokio Kauno ar Marijampolės, tai pamačiau vieną ar du spektaklius pagrindinės mokyklos laikais.“

Būsimas aktorius visada augo muzikos apsuptyje: „Kai mano mama mane auklėjo, labai prie muzikos tempė, vedė į muzikos mokyklą, pati mane mokino groti pianinu, dainuoti.“ Kartu su broliu nuolat klausydavosi Solo Ansamblio, B.A. ir patys svajojo sukurti kažką panašaus. Ir sukūrė – tapo grupės, turėjusios akį ir ausį traukiantį pavadinimą „Moon and Balloons“, šerdimi. Aktorius pripažįsta, kad grupės pavadinimas gimė spontaniškai: „Mes kūrėm pavadinimą ir niekaip nesukūrėm, visokių nesąmonių sugalvojom ir tada vieną dieną atėjo brolis, susapnavęs mėnulį ir balionus (angl. moon and balloons – aut. past.). Nusprendėm, kad grupės pavadinimas gali toks ir būti. Galvojau – jokio skirtumo, koks jis yra.“ Jaunos grupės debiutą lydėjo sėkmė, pirmieji kvietimai koncertuoti Vilniuje ir Kaune kėlė didžiulę euforiją, tačiau prasidėjus aktorystės studijoms, kūryba persikėlė į kitas plotmes ir grupės muzikinis kelias baigėsi. Neapleidžia viltis, kad tik laikinai.

Atsitiktinumų kupinas gyvenimas jam atnešė ne vieną staigmeną. Viena jų – stojimas į aktorinio meistriškumo studijas nežinant, kas bus kurso vadovas. Tik vėliau suprato, kad mokysis iš tų žmonių, kurių darbai paskatino rinktis būtent tokį kelią: „Nežinojau, kad tai bus Eglė Gabrėnaitė ir Keistuolių teatro nariai: Aidas Giniotis, Ieva Stundžytė... Tik paskui sužinojau, kad ta chebra iš spektaklių „Atleisk jiems – jie nežino, ką daro“ (rež. Eglė Kižaitė – aut. past.) ar „Varnas“ (rež. Aidas Giniotis – aut. past.), kuriuos mačiau scenoje ir dėl jų panorau eiti į teatrą, yra Aido Giniočio mokiniai. Jis juos mokė ir dabar su jais dirba. O dabar aš pas jį mokausi. Dar pirmame kurse sužinojau, ir tai mane sukrėtė, kad kažkada mano matytą spektaklį „Brangioji mokytoja“ režisavo Ieva (Ieva Stundžytė – aut. past.), mano dėstytoja. O iš tiesų, norėjau stoti į režisūrą, bet tais metais nerinko režisierių kurso, tad panašu, kad likimas atvedė į šį kursą."

Dažnas aktorius turi įvairiausių įpročių, prieš spektaklį leidžiančių lengviau įsikūnyti į personažą, ilgainiui tampančių savotiškais ritualais. Dažnai Mato ritualai kildavo iš praktiškų sprendimų. Tik vėliau, netekę praktinio paaiškinimo, įgaudavo simbolinę reikšmę: „Prieš pirmus „Pagalvinio“ rodymus su Džiugu (Džiugu Širviu – aut. past.) ateidavom ryte ir „mūčindavomės“ visą dieną. Kadangi spektaklyje esame broliai, jis visą dieną Michalą vaidindavo, o aš jį nuolat mušdavau. Na, gal tiksliau mes mušdavomės, kad atsirastų ta broliška meilė. Mes tąsomės ir taip suartėjam. Dar pastebėjau, kad prieš „Pagalvinį“ net batus rišuosi kitaip: vieną batą užsirišu normaliai, o kitą – per kulkšnį. Iš pradžių batą užsirišau šitaip, nes nuplyšo metaliukas, o paskui pastebėjau, kad kitaip nebesinori, atrodo, kad be to nepavyks spektaklis.“

Karantino metu pradėtas teatro mokytojo darbas privertė išnarstyti teatro meno dėstymo metodikas: „Sunkiausia būdavo su mažiukais, reikėjo surasti kažkokį metodą, kaip juos mokyti, nes aš pats niekada nemokiau ir negalėjau mokyti taip, kaip buvau mokomas akademijoje. Tikrai ne. Pavyzdžiui, vienuoliktokams galiu pasakoti kažką panašaus, ką mums pasakodavo aktoriniame, žinoma, supaprastintai, bet jie jau suvokia, turi mąstymą, gali atskirti, kas yra kas. O kai ateini pas mažiukus... Man daug laiko reikėjo, kol aš supratau, kad pagrindinis dalykas yra tiesiog žaidimas.“

Dar studijų metais perskaityta M. McDonagh pjesė „Pagalvinis“ Matą teatrinėse kelionėse lydi lig šiol – dėstytojams pasiūlyta medžiaga vėliau tapo Keistuolių teatro spektakliu, kuriame Matas atlieka pagrindinį, Katurjano, vaidmenį. „Aš pamačiau (G. Varno spektaklį „Pagalvinis“ – aut. past.), perskaičiau (pjesę – aut. past.) ir galima sakyti, kad Katurjanas tapo svajonių vaidmeniu. Ir tada, berods trečiam kurse, išėjo taip, kad dėstytoja Ieva Stundžytė mūsų kursui pasiūlė atsinešti pjeses, kurias svajotume statyti. Ir aš pagalvojau: „Vat atnešiu, dabar specialiai atnešiu.“ Ir atnešiau. O dėstytoja Ieva po skaitymų pasikvietė mus su Džiugu ir paklausė: „Norit gal daryti teatre?“. Ir aš toks: „Jo, norėčiau, labai norėčiau.“ Ir taip va kažkaip išėjo, kad dabar turiu šitą svajonių vaidmenį.“

Charizmatiškas bei atviras aktorius apie save pasakoja neslėpdamas iššūkių, su kuriais tenka susidurti jaunam žmogui, profesijos dėka bene kasdien atveriančiam visuomenei savo vidinį pasaulį. Prasidėjus „Pagalvinio“ kūrybinės komandos diskusijoms, suvokimas, koks yra Katurjano personažas, ryškiai pakito nuo pirmojo susitikimo studijų metais vartant knygos lapus. Mąslus, jautrus, bene romantiškas personažas išsinėrė iš šios odos ir parodė tikrąją, atšiauraus pasaulio nudraskytą, randuotą, paženklintą mestų išbandymų. Praeities patyrimų naštą Katurjanas dalijasi su savo jaunesniuoju broliu, Michalu, kuriam rašo ir skaito apsakymus – jųdviejų gyvenimo memorialą: „Manau, kad jis į tuos apsakymus sudėjo viską: visą jų istoriją, ko negalėjo pasakyti iš tiesų, ko negalėjo nugyventi, ko nenugyveno – normalaus gyvenimo. Katurjanas viską sudėjo į kūrybą. Ir broliui skyrė. Tai buvo toks didžiulis jų gyvenimo atsiminimas. Galbūt todėl jis norėjo juos (apsakymus – aut. past.) išsaugoti.“

Šis spektaklis – broliškos meilės sūkurys, panardintas detektyvinėje istorijoje, Matui artimas dar ir dėl kitos priežasties: „Kadangi aš turiu du vyresnius brolius, su kuriais labai gerai sutariu. Augom labai artimai. Man visos temos, susijusios su broliais, yra artimos ir opios. Labai patiko apsakymas „Rašytojas ir rašytojo brolis“. Galbūt pats mylimiausias. Nepasakysi, kad jis gražus, nes istorija nėra ypatingai graži, bet jis sukrečiantis. Gerąja prasme. Iš Katurjano logikos, gražiausias yra „Žaliasis paršelis“. Kai jį sakau ir žinau, kad čia pat turėsiu atsisveikinti su broliu, tada jis man yra pats gražiausias. Jis skirtas broliui.“

Ievos Stundžytės režisuotas „Pagalvinis“ iš pirmo žvilgsnio nėra tipinis Keistuolių teatro spektaklis. Jo vyksme gilinamasi į visuomenės paribio skaudulius, juodąsias zonas, į kurias nedrįsta pažvelgti dažnas žmogus. „Pagalvinis“ alsuoja žiaurumu, kurį patiria po nelaiminga žvaigžde gimusieji – neišvengiamos vaikystės traumų, smurto, artimųjų netekties, priverstinai suaugusių vaikų temos. Tačiau tai yra tik pirmasis sluoksnis, po kurio aplanko visiškai priešingi suvokimai – lengvumas, apsivalymas: „Aš kad ir kaip būnu nusivaręs, išsiverkęs ar pavargęs, kai mane nušauna, viską išdaužo, pasakau paskutinį monologą, nueinu atsisėsti ir žiūriu į vaikštančius Pagalvinius (spektaklio veikėjai – aut. past.). Ir taip tylu ir ramu pasidaro. Ir viskas – pamiršti, kad kažkas buvo blogai. Išsivalei, visiškai išsivalei. Aš spėju spektaklyje ir gimti, ir mirti. Ir tada matai, kad viskas kažkaip gerai baigiasi. Kad ir kas benutiktų pasaulyje, kažkaip viskas gerai baigiasi. Ir spektaklis neša tą Keistuolišką džiugesį.“

Parengė Matas Makauskas

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Teatras: kitos panašios naujienos
       2023-04-21 15:03:45

Populiariausias dramos autorius Marius Ivaškevičius: mano gyvenimas fantastiškas

Kovo pabaigoje 50-metį atšventusį dramaturgą Marių Ivaškevičių Vilniuje pagauti sudėtinga – vos grįžęs iš atostogų Italijoje, kurias leido sau palikęs dramaturgo pareigas Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT), jis krovėsi lagaminus kelionei į Kijevą.
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2022-12-07 21:14:51

Oskaras Korshunovas: Mano atleidimo iš LNDT epopėja

"Dramatiškiausia kas įvyko per keletą metų Lietuvos nacionaliniame dramos teatre - tai mano priėmimų ir atleidimų istorijos. Šios istorijos, beje, tikrai įeis į teatro istoriją. Jau pats mano priėmimas į teatrą vyko dramatiškom aplinkybėm". - Pradeda savo pasakojimą O. Koršunovas.
       2022-12-01 13:37:54

Lietuvos nacionalinis dramos teatras atleidžia Koršunovą iš pareigų

Šią savaitę priimtas sprendimas atleisti iš pareigų Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) meno vadovą Oskarą Koršunovą. Tokiam administracijos sprendimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
       2022-10-04 16:05:38

Teatras turi priminti žmogui, dėl ko jis galėtų numirti. Pokalbis su J. Braziu

Teatras įdomus, kai jį kuria menininkai, turintys idėjų. Toks yra jaunasis režisierius Jokūbas Brazys. 2021 metais baigęs režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (kurso vadovas – Oskaras Koršunovas).
       2022-01-26 09:00:15

Scenografė Birutė Ukrinaitė apie Undinės apdarą be žuvies uodegos

Scenografė ir kostiumų dailininkė Birutė Ukrinaitė teatre kartu su režisieriumi Gyčiu Padegimu dirba jau beveik ketvirtį amžiaus ir vizualiai yra apipavidalinusi daugiau nei 50 spektaklių.
       2022-01-11 10:24:38

„TAIPNE“ – spektaklis apie šeimą

Vilniaus Keistuolių teatras, po dvejus metus trukusios rekonstrukcijos, atvėrė duris ir pristatė savo pirmąją premjerą – nuotaikingą spektaklį visai šeimai – „TAIPNE“. Aido Giniočio režisuotas spektaklis mažiesiems ir jų tėvams – įkvėptas gyvenimiškos patirties, kupinas betarpiško kūrybinės komandos dalijimosi sava buitimi.
       2021-08-17 09:37:31

Nustatytos naujos renginiams organizuoti būtinos sąlygos

Nuo pirmadienio įsigaliojo valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimas renginių organizatoriams dėl renginiams organizuoti būtinųjų sąlygų.
       2021-06-04 10:12:12

Liepą – LNDT premjera „Kas nužudė mano tėvą“ apie sūnaus ir tėvo santykius

Tebesitęsiant rekonstrukcijai Lietuvos nacionalinis dramos teatras spektaklius ir premjeras pristato kitose Vilniaus ir Lietuvos vietose.
       2021-04-08 06:16:03

Karantiną kultūros įstaigos išnaudoja atsinaujinimui

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) ir kitos šalies miestų kultūros įstaigos užsitęsusį karantiną išnaudoja rekonstrukcijos darbams ir naujų technologinių sprendimų diegimui.
       2021-03-08 14:09:46

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Kultūros ministerija sulaukė 75 siūlymų skirti Profesionaliojo scenos meno premijas už 2020 m. darbus. Kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, Profesionaliojo scenos meno premijos laureatams bus įteiktos Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre.
       2020-07-02 18:41:11

Rekonstruojamame teatre pristatytos 81 sezono premjeros

Liepos 2 d. buvo pristatytos naujo Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezono premjeros. Susirinkusiems žiniasklaidos atstovams iš pradžių LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis aprodė atnaujinamo teatro erdves.
       2020-05-20 13:34:30

Leistiną kultūros renginių dalyvių skaičių numatoma didinti palaipsniui

Vyriausybė pasitarime pritarė Kultūros renginių dalyvių (žiūrovų) skaičiaus didinimo planui. Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijoms pavesta atsižvelgti į šio plano nuostatas teikiant Vyriausybei siūlymus dėl karantino režimo reikalavimų švelninimo.
Daugiau naujų naujienų
       2023-06-04 10:42:31

Išvykų sezonas atidarytas: išmanūs aksesuarai, be kurių kelionėse neišsiversite

Dabar susikurti komfortišką aplinką gamtoje paprasta – gerą nuotaiką užtikrinti padeda muzika, sklindanti iš kolonėlių, telefonus galima įkrauti su išorinėmis baterijomis, o su nešiojamaisiais modemais internetas veiks net tolimiausiuose kampeliuose.
       2023-05-30 16:06:53

Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?

Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyvūnas turi jaustis komfortiškai ir būti saugus.
       2023-05-29 16:48:43

Alpių virtuvės paslaptys: užkandžiai ir kruopščiai saugomas desertas

Nors Alpės labiau įsivaizduojamos kaip žiemos atostogų kurortas, net ir vasarą šis kraštas turi, ką pasiūlyti: žaliuojančius slėnius, atgaivinančius ežerus ir, žinoma, įspūdingas kalnų panoramas.
       2023-05-29 16:42:28

Kodėl nusilpsta santykis su tėvu ir kaip jį atkurti suaugus?

Psichologiniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama tėvo ir vaiko santykio svarba skirtingoms gyvenimo sritims. Deja, ne visiems pasiseka tą santykį sukurti, užauginti ir išlaikyti vaikui jau suaugus.
       2023-05-29 16:37:47

Ko Lietuvos vaikus gali išmokyti unguriai?

Viena gegužės diena mažiesiems Žaslių miestelio gyventojams buvo itin įsimintina. Vaikai iš vietos pagrindinės mokyklos ir lopšelio-darželio „Žaliasis klevelis“ auklėtiniai gavo progą su Žuvininkystės tarnybos specialistais į Neries upę išleisti tūkstančius europinių ungurių jauniklių.
       2023-05-29 16:29:11

Sugalvojau įsigyti oro kondicionierių: ar nepavėlavau ir ar kas jį sumontuos?

Lietuviški sezonai keičiasi gana greitai: atrodytų, dar vakar buvo šalnos, o jau šiandien saulė kaitina taip, kad namie – tikra pirtis. Specialistai pastebi, kad daugelis apie namų vėsinimą susimąsto tik tada, kai ima kamuoti kaitra, bet tokiu atveju dažnai jau būna per vėlu.
       2023-05-27 12:30:47

Saugią kaimynystę užtikrina ne tik namų spyna: kaip apsisaugoti išmaniai

Dabar saugumą namuose ir kaimynystėje gali padėti užtikrinti išmanios priemonės – specialios aplikacijos gali padėti suburti kaimynų bendruomenę, o namų kameros užtikrina jūsų ramybę net ir tada, kai nesate namuose.
       2023-05-25 16:39:44

Specialistų rekomendacijos: kaip išsirinkti tinkamiausią dviratį?

Artėjant vasarai, keliones automobiliu verta pakeisti į važiavimą dviračiu. Taip galima ne tik pagerinti fizinę formą, bet ir atsipalaiduoti, pasigrožėti gamta.
       2023-05-25 16:37:32

„Nokia“ viceprezidentė M. Mentula: 5G monetizavimo galimybes mato mūsų šalyje

Nors Lietuvoje 5G ryšys, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, pradėtas diegti kiek vėliau, šalyje jau matomi pirmieji šios technologijos privalumai. Pradedant nuo lengvesnės individualių vartotojų kasdienybės iki įmonių modernizavimo.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
       2023-05-19 15:53:34

Eurolyga Kaune: galingiausias Wi-Fi ir visą parą budintys „Telia“ inžinieriai

Nuo penktadienio iki sekmadienio Kaune vyksiančiame Eurolygos finalo ketverto turnyre greičiu žavės ne tik žaidėjų atakos, bet ir internetas – „Telia“ viso renginio metu užtikrins 1 Gb/s spartos Wi-Fi ryšį.
       2023-05-19 12:14:09

Darbuotojų įvairovė – kokią naudą tai neša įmonėms?

Integracinė kultūra organizacijoje, kai skirtingos patirtys bei idėjos, kaip ir individualūs darbuotojų gebėjimai, yra priimami ir vertinami, yra raktas į verslo sėkmę,  sako didžiausią automatinių degalinių tinklą šalyje valdančios įmonės „Neste Lietuva“ vadovė Julija Matisonė.
       2023-05-19 12:11:34

Jūsų smegenys yra galingas kompiuteris: kas padeda joms geriau veikti

Žmogaus smegenys informaciją apdoroja daugiau nei 3000 GHz greičiu, kuris prilyginamas galingiausiam kompiuteriui, rodo „Winstono“ medicinos centro duomenys. Smegenims reikalingos nuolatinės žinios – tokiu būdu jos išlieka aktyvios ir greičiau priima sprendimus.
       2023-05-19 11:15:17

Ruošiatės vasarą dirbti iš šiltų kraštų? Galite netekti svarbių duomenų

Atšilus orams ir prasidedant atostogų sezonui, atsiranda vis daugiau pagundų pasiėmus kompiuterį pabėgti iš miesto. Nors darbas ne biure, o namuose, bet kurioje Lietuvos vietoje ar net užsienyje jau seniai tapo įprasta praktika, nuotolinis darbas, kartu su visais privalumais, turi ir nemažai rizikų.
       2023-05-19 10:20:52

Lietuvos oro uostai tapo dar draugiškesni augintiniams: kaip pasiruošti

Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais.
       2023-05-19 08:53:04

Gydytoja apie grožio injekcijas: svarbus ne tik saikas, bet ir atlikimo technika

Besidžiaugiantys jaunatviška ir spindinčia oda, greičiausiai dėkoja arba genetikai, arba gydytojui. Hialurono rūgšties užpildų injekcijos – efektyvus, greitas ir ilgalaikis būdas lyginti raukšles, atkurti įdubusius paakius ir dėl amžiaus ar kitų aplinkybių prarastas veido formas.
       2023-05-18 16:08:10

Išmani apsauga: ekspertas pataria, kaip užtikrinti namų prietaisų saugumą

Statistikos bendrovės „Statista“ atliktas tyrimas rodo, kad išmaniųjų namų populiarumas nuolat auga. Jei šiuo metu pasaulyje tokių namų ūkių yra 360 mln., tai prognozuojama, kad iki 2027-ųjų šis skaičius kone padvigubės ir pasieks 672 mln.
       2023-05-18 11:56:35

Kodėl smidrus naudinga valgyti ne tik sportuojantiems ir gurmanams?

Artėjanti vasara skatina grįžti prie sau duotų naujametinių pažadų daugiau sportuoti ir sveikiau maitintis. Parduotuvių lentynose daržovių asortimentą vis gausiau papildo pirkėjų jau pamėgti smidrai, tačiau ne visi žino, kodėl ir kaip juos valgyti.
       2023-05-17 19:41:10

Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?

Toma Vaškevičiūtė: „Kodėl Lietuvoje vis dar keistai žiūrima į apsinuoginusias moteris scenoje?“ „Nebūdama manekenės figūros scenoje įkvepiu daugybę žmonių. Kabaretas moko mane ne tik priimti gyvenimą su visomis jo spalvomis, išlaisvinti savo moteriškumą, bet ir įkvepia tuo dalintis su kitomis Lietuvos moterimis.
       2023-05-17 19:04:02

RRT pirmininkė: dalis mūsų visuomenės tebegyvena skaitmeniniame skurde

Gegužės 17-ąją visame pasaulyje minima Informacinės visuomenės diena. Tačiau dalis Lietuvos visuomenės narių tebegyvena skaitmeniniame skurde: neturi ryšio, įgūdžių, jaučiasi nesaugūs, nepasitiki el. ryšių paslaugomis, sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkė Jūratė Šovienė.
       2023-05-17 19:01:56

4 technologijos, kurios mūsų kasdienybę pakeis jau artimiausiais metais

Kasmet gegužės 17 d. švenčiama Tarptautinė telekomunikacijų diena yra gera proga susimąstyti, kaip smarkiai pažengė mūsų pasaulis.
       2023-05-16 13:20:02

Sunkumai siaurose gatvėse – kas kaltas, kai nepavyksta prasilenkti

Pagreitį įgavęs gatvių siaurinimas ir renovavimas kartais sulaukia vis daugiau vairuotojų pasipiktinimo – dėl projektuotojų priimtų sprendimų ir mažiau gatvėse automobilių parkavimui paliktos vietos neretai sunku net prasilenkti.
       2023-05-16 10:40:13

Lietuvių mėgstamos bulvės: tinkamai vartojant, jos gali būti naudingos

Pavasario pabaigoje prekybos centruose atsiranda pirmos lietuviškos šviežios bulvės. Tinkamai vartojamos, šios daržovės gali būti puikus kalcio, kalio, fosforo, geležies ir kitų sveikatai palankių medžiagų šaltinis.
       2023-05-16 09:19:52

Rekordiškai auga SMS siuntimas, bet ne tarp žmonių

Asmeninį susirašinėjimą perėmusios bendravimo programėles išstūmė tradicines SMS žinutes iš mūsų kasdienybės. Tačiau, skirtingai nei taksofonai, jos niekur nedingo - jau trečią dešimtį skaičiuojančią technologiją vis labiau atranda verslas.
       2023-05-15 20:45:34

Taujėnų dvare varžėsi gražiausi Europos samojedai

Tradicija organizuoti Europos samojedų čempionatus gimė keturiems samojedų veisėjams (Tuula Pratt, Yana Fulierova, Ota Janko bei Renata Fossati) pasiūlius kasmet išrinkti gražiausius kontinento „baltapūkius“.
       2023-05-15 16:50:53

Dirbtinis intelektas pranašas ar demonas – kodėl problemų ieškome ne ten?

Pastarieji metai – dirbtinio intelekto proveržio laikas. Vis daugiau girdime apie įvairias sistemas, galinčias generuoti atsakymus į bet kokius klausimus. Kai kada šie atsakymai taip pribloškia, kad gali nebesuprasti – bendrauji su robotu, ar tikru žmogumi.
       2023-05-12 13:06:55

Virtuvės šefas apie įsibėgėjantį kepsninių sezoną: „naujų vėjų“ daug

Šiltuoju sezonu kepsninėse vis dažniau atsiduria netikėti patiekalai. Kaip pastebi garsus virtuvės šefas Egidijus Lapinskas, kulinarijoje „po atviru dangumi“ kasmet atsiranda naujovių – nuo kugelio, šakšukos ar net ledų desertų.
       2023-05-12 11:24:28

Patarė, ką daryti, jei vaistinėje nerandate antibiotikų

Trūkstant antibiotikų, gyventojai neretai ieško vaistų per pažįstamus, dalijasi naujomis ar senomis jų pakuotėmis su giminėmis, kaimynais ar draugais. Vaistininkė patarė, kaip iš tikrųjų reikėtų elgtis nerandant sau būtinų vaistų.
       2023-05-11 13:10:41

Svečiavimasis vestuvėse: kaip sutaupyti lydint jaunavedžius prie altoriaus?

Prasidėjus vestuvių sezonui, daugybė žmonių sulaukia kvietimo kartu su jaunaisiais švęsti jų meilės sąjungą. Tačiau ne vienam tai sukelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir nerimo, mat vestuvių šventę lydi nemenkos išlaidos.
       2023-05-11 13:05:59

Fotogeniškiausios Peloponeso vietos – atraskite ir įsiamžinkite

Viduržemio jūros skalaujamas Peloponeso pusiasalis Graikijoje rikiuojasi populiariausių šalies regionų sąrašo viršuje. Ir ne veltui – ši kryptis siūlo tūkstantmečių senumo istoriją, baltus paplūdimius, laukinę gamtą, jaukius miestelius.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.