Naujienos

SIM kortelei – trisdešimt dveji: kaip keitėsi ir ką ji savyje slepia?

2023-11-27 16:48:06

Nors polifoninėmis melodijomis pypsintis senutėlis „Nokia“ ir iš titano nukaldintas „iPhone 15 Pro“ skiriasi kaip diena ir naktis, jie abu neapsieina be tos paties elemento – SIM kortelės.

Tačiau šis ne vieną dešimtmetį gyvuojantis komponentas nėra toks paprastas kaip gali pasirodyti – tai visas kompiuteris su nuosavu procesoriumi ir operacine sistema. Šį lapkritį minimo 32-ojo SIM kortelės gimtadienio proga „Telia“ siūlo giliau pažvelgti į jos istoriją ir tai, kas telpa jos viduje.

„SIM kortelė daugeliui gali atrodyti kaip plastmasės gabalėlis, bet iš tiesų jos skaičiavimo pajėgumas netgi lenkia į Mėnulį žmogų nuskraidinusio „Apollo 11“ erdvėlaivio valdymo kompiuterį. Nepaisant to, kad kortelės forma ir dalis komponentų keitėsi bėgant metams, dar 1991 m. patvirtintai SIM koncepcijai alternatyvos neatsirado beveik trečdalį amžiaus. Šiomis dienomis jau matome, kad per ateinančius metus fizines SIM korteles pakeis skaitmeninės, tačiau ši mobiliojo ryšio technologija į istorija įeis kaip vienas universaliausių ir sėkmingiausių pasaulinės rinkos standartų“, – teigia „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Nuo banko kortelės iki monetos

Pasak A. Šemeškevičiaus, kol pasaulyje veikė tik laidinis telefono ryšys, operatoriai žinojo, kur gyvena kiekvienas jų klientas ir kaip iki jo atvesta telefono linija. Kadangi ji bet kada galėjo būti nukerpama, įmonėms buvo nesunku kontroliuoti atsiskaitymus už paslaugas. Deja, ryšiui pradėjus keliauti radijo bangomis, iškilo iššūkis, kaip identifikuoti abonentus ir juos apmokestinti.

Supratus, kad telefono aparato pakeitimo atveju kliento atpažinti nebepavyktų ir dėl to tektų kiekvienąkart atlikti nepatogią registravimo procedūrą, identifikavimo vien tik pagal įrenginį koncepcija buvo atmesta ir gimė „Subscriber Identification Module“ (liet. abonento identifikavimo modulio) idėja.

„Pirmosios SIM kortelės abonentams buvo išduotos Suomijoje ir savo dydžiu prilygo bankinėms kortelėms. Tai nebuvo didelė problema, nes jos buvo kišamos į sunkiai kišenėje telpančius mobiliuosius telefonus ir prabangiuose to meto automobiliuose įrengtus telefono aparatus. Visgi tikrasis SIM bumas prasidėjo pradėjus veikti antrajai mobiliojo ryšio kartai, kai telefonai atpigo ir sumažėjo iki delno dydžio. Kartu su jais sumenko ir SIM kortelės mikroschemą juosiančio plastiko kiekis, padėjęs sukurti daugelio „originaliuoju“ pakrikštytą „mini-SIM“ standartą“, – SIM istoriją prisimena A. Šemeškevičius.

Išmaniųjų telefonų korpusams toliau „traukiantis“, rinkoje prigijo atitinkamai dviejų ir vieno euro centų monetoms dydžiu prilygstančios dabartinės „micro-SIM“ ir „nano-SIM“ kortelės.

Kompiuteris kompiuteryje

Šiuolaikiniams išmaniesiems telefonams atliekant šimtus kasdienių užduočių, SIM kortelėje taip pat verda savotiškas atskiras gyvenimas. Visų jai priklausančių funkcijų atlikimui reikalinga stebėtinai daug komponentų. SIM kortelė, lyg atskiras kompiuteris, turi RAM ir ROM atmintines, operacinę sistemą, mobiliojo parašo įrangą ir net nuosavą mikroprocesorių.

Iš pradžių buvo planuojama, kad SIM kortelės atliks dvi pagrindines užduotis – saugos vartotojo kontaktus ir SMS žinutes bei identifikuos abonentą operatoriaus tinkluose. Deja, iki 250 kontaktų talpinanti SIM atmintinė ilgainiui tapo per maža, todėl šiandien SIM kortelė yra išskirtinai vartotojo atpažinimo įrenginys.

„Į telefoną įstačius nuosavą SIM kortelę, joje saugoma Tarptautinė mobiliojo ryšio abonento tapatybė (IMSI) ir unikalus atpažinimo raktas yra nusiunčiami operatoriui. Jie informuoja apie tai, kokiose šalyse ir kokių operatorių tinkluose gali būti naudojama konkreti SIM kortelė ir padeda susieti išmanųjį su konkrečiu abonentu. Jei šio proceso metu neaptinkama kliūčių, tokių kaip nesumokėtos sąskaitos už mobilųjį ryšį, ryšio įrenginiui leidžiama naudotis operatoriaus tinklu“, – abonento atpažinimo procesą detalizuoja ekspertas.

„Telia“ technologijų vadovas prideda, kad naudojant PIN ir PUK užraktą SIM kortelė yra ir pakankamai saugus informacijos saugojimo šaltinis, nes teisingai nesuvedus apsaugos kodo nėra galimybių į kortelę įrašyti duomenų ar nuskaityti informaciją. Modernios SIM kortelės taip pat savyje turi papildomą mobiliojo parašo įrangą, nes pagrindinis kortelės mikroprocesorius pasirašymo funkcijai yra pernelyg lėtas. Suvedus nuosavus mobiliojo parašo PIN kodus, ji sugeneruoja unikalią PKI seką, kuri padeda paslaugos teikėjui identifikuoti vartotoją bei leidžia pasirašyti dokumentus.

Su fizinėmis kortelėmis dar negalime galutinai atsisveikinti

Nors įprastos SIM kortelės rinkoje sugebėjo išsilaikyti ilgiau nei tris dešimtmečius, fizinių SIM kortelių ateitis darosi miglota, nes išmaniųjų gamintojai vis plačiau taiko eSIM technologiją. Ji suteikia galimybę pačiame prietaise pasirinkti mobiliojo ryšio operatorių ir aktyvuoti jo teikiamas mobiliojo ryšio paslaugas, leisdama apsieiti be fizinės SIM kortelės keitimo. eSIM įranga įrenginio korpuse taip pat užima mažiau vietos, todėl ją galima montuoti išmaniuosiuose laikrodžiuose, miniatiūriniuose jutikliuose, skaitikliuose ir kituose daiktų interneto įrenginiuose.

„Nepaisant daugybės eSIM privalumų, fizinių SIM negalime visiškai atsisakyti. Su eSIM kol kas nesuderinama mobiliojo parašo paslauga, skaitmeninių SIM nėra galimybės aktyvuoti ten, kur neveikia interneto ryšys. Taip pat vis dar nėra patogaus ir universalaus sprendimo, norint eSIM tiesiogiai perkelti iš „iPhone“ į „Android“ telefoną bei atvirkščiai. Tad visais šiais atvejais fizinės SIM naudojimas kol kas yra geriausias sprendimas“, – paaiškina A. Šemeškevičius.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Mobilus ryšys: kitos panašios naujienos
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
       2024-07-07 23:21:39

RRT: mitai ir faktai apie 5G ryšį

Vykstant 5G tinklo plėtrai, daliai visuomenės vis dar kyla klausimų dėl šio ryšio saugumo. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ekspertai primena – 5G yra visų plačiai naudojamo 3G ir 4G ryšio tąsa. Kitaip tariant, ryšys yra pagrįstas tais pačiais radijo bangų sklidimo principais.
       2024-03-04 12:21:10

„Tele2“ su senosios kartos 3G ryšiu atsisveikins iki 2025-ųjų pabaigos

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ savo tinkle pradeda senosios kartos 3G ryšio išjungimą. Su nebeaktualiu 3G ryšiu visiškai bus atsisveikinta iki 2025 m. pabaigos.
       2023-04-05 10:45:49

RRT: Lietuva laimėjo prieš Rusiją ginče dėl dažnių

Po ketverių metų Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos ginčų komisija pagaliau priėmė teigiamą sprendimą Lietuvos atžvilgiu, praneša Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2022-09-29 20:32:36

5G tinklo era: šią savaitę ryšys pasiekė 80 proc. Lietuvos gyventojų

Susisiekimo ministerija sveikina telekomunikacijų bendroves „Telia“ ir „Tele2“, pradėjusias masinę penktosios kartos judriojo ryšio (5G) plėtrą. Šią savaitę 65 proc. Lietuvos ploto padengęs ryšys pasiekė apie 80 proc. šalies gyventojų.
       2022-08-06 14:37:04

RRT skelbia preliminarius 5G aukciono rezultatus

Aukciono komisija nustatė aukciono dėl 3400‒3700 MHz radijo dažnių juostos naudojimo didžiausiosios kainos siūlytojus. Jais tapo „Telia Lietuva“, AB už 100 MHz radijo dažnių bloką pasiūliusi 7 mln. Eur. ir UAB „Bitė Lietuva“ bei UAB „Tele2“ už du kitus tokio pat pločio radijo dažnių blokus pasiūliusios po 3 mln. Eur.
       2021-12-22 18:55:17

RRT trečiojo ketvirčio ataskaita: lyderiais išlieka „Tele2” ir „Pildyk“

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ ir trečiąjį šių metų ketvirtį išlieka populiariausias. Naujausios Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ataskaitos duomenimis, operatoriaus paslaugas renkasi daugiausia šalies gyventojų.
       2020-05-08 14:51:02

Siekiama saugios ir laipsniškos 5G ryšio plėtros Lietuvoje

Susisiekimo ministerija Vyriausybei teikia tvirtinti „Lietuvos Respublikos penktosios kartos judriojo ryšio (5G) plėtros 2020–2025 m. gaires“, kurios leis užtikrinti kontroliuojamą ir laipsnišką 5G technologijos plėtrą Lietuvoje.
       2020-04-27 15:23:18

RRT teikia išaiškinimus apie 5G

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), reaguodama į pastaruoju metu stebimas visuomenės reakcijas ir plintančią dezinformaciją 5G ryšio tema, teikia išaiškinimus dėl šios technologijos ypatybių ir esminių veikimo principų.
Daugiau naujų naujienų
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
       2024-10-21 13:51:20

Bendrabutis, buto nuoma ar buto pirkimas – ką rinktis studentui?

Aukštosiose mokyklose Lietuvoje šiuo metu studijuoja daugiau kaip 100 tūkst. studentų ir net 69 proc. jų gyvena savarankiškai. Kasmet studentai susiduria su sudėtingu pasirinkimu: gyventi dažnai nelabai aukštos kokybės, tačiau pigiame bendrabutyje, mokėti daugiau už komfortiško būsto nuomą ar, padedant tėvams, įsigyti nuosavą butą?
       2024-10-18 17:50:21

Seimas įteisino patogesnį būsto paskolų refinansavimą

Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2025 m. vasario 1 d. leisti gyventojams paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų refinansuoti būsto paskolas.
       2024-10-18 17:39:41

ESO atmeta abejones dėl išmaniųjų skaitiklių: duomenimis manipuliuoti neįmanoma

Lietuvos gyventojams diegiami naujos kartos išmanieji apskaitos prietaisai yra patikimi ir koreguoti jų duomenų neįmanoma, o visose perdavimo sistemos grandyse yra įdiegti aukščiausi saugumo sprendimai.
       2024-10-17 10:30:18

Ar jūsų robotą dulkių siurblį apsėdo demonas? Ne, tai tik programišiai

Robotas dulkių siurblys vejasi katę ir tuo pat metu šūkauja necenzūrinius žodžius. Skamba kaip scenarijus iš mokslinės fantastikos filmo, tačiau tai jau tapo realybe.
       2024-10-16 13:06:23

Tvaresnis dyzelinas: ar Lietuvoje tai taps norma?

Elektromobilių gamintojams Europoje susiduriant su sunkumais pereinant prie šios technologijos, vis daugiau diskutuojama apie neišnaudojamą kitų alternatyvių degalų potencialą.
       2024-10-12 12:17:35

Paaiškėjo tikrieji piratinio turinio naudojimo Lietuvoje mastai

Keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų bent kartais vartoja nelegalų turinį, o reguliariai tai daro ketvirtadalis gyventojų. Trečdalis gyventojų piratinį turinį dažniausiai vartoja nelegaliai žiūrėdami filmus, serialus, televizijos laidas, kitus vaizdo įrašus, o apie ketvirtadalis – klausydamiesi muzikos.
       2024-10-11 18:26:10

Darbas nuotoliniu būdu išliks: kaip išvengti ginčų?

Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu.
       2024-10-09 17:55:52

Šeimos gydytojai bus skatinami atlikti daugiau tyrimų

Nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis papildomai apmokamų pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras, kad šeimos gydytojai galėtų skirti daugiau svarbių tyrimų pacientams.
       2024-10-09 11:08:03

Verta suklusti perkantiems internetu: 900 kenkėjiškų svetainių apsimeta „Amazon“

Prasidėjo kasmetinės „Amazon“ išpardavimų dienos, kai platforma vilioja pirkėjus patraukliais pasiūlymais. Tačiau saugumo ekspertas įspėja – nustatyta daugiau nei 100 skirtingų sukčiavimo atvejų ir beveik 900 naujų kenkėjiškų svetainių, kurios apsimeta „Amazon“.
       2024-10-05 10:02:12

RRT pakeitė savo užmokesčius ir mokėjimo tvarką

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pakeitė savo, kaip nacionalinio reguliuotojo elektroninių ryšių ir pašto paslaugų srityse, teikiamų paslaugų ir atliekamų darbų užmokesčių dydžius bei jų mokėjimo tvarką.
       2024-10-03 16:23:37

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais.
       2024-09-29 13:01:22

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.
       2024-09-29 11:36:58

8 miego valandos ir kiti mitai: viskas daug paprasčiau

Miegas yra gero kasdienio gyvenimo pagrindas, nes tik gerai pailsėję galime būti produktyvūs, energingi ir sveiki, sako miego mokslininkė. Panašu, kad vis geriau tai suprantame ir patys.
       2024-09-28 10:17:14

Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė.
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2024-09-21 12:03:24

Jei mokykloje sunku susikaupti, gali būti kalti nesuvalgyti pusryčiai

Rugsėjis vaikams ir paaugliams skelbia ne tik naujų mokslo metų pradžią, bet ir žaidimų lauke, maudynių, išvykų į gamtą pabaigą. Sugrįžę į klases visi dalijasi ne tik atostogų įspūdžiais, bet ir įvairiausiais virusais.
       2024-09-20 17:33:57

Keturių dienų darbo savaitė Lietuvoje: galimybės ir iššūkiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, kad Lietuvoje jau dabar egzistuoja galimybės įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę, nekeičiant Darbo kodekso. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į galimybes, tiek į potencialius iššūkius.
       2024-09-13 17:00:08

Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?

Socialiniai tinklai leidžia pasiekti turinį iš viso pasaulio ir atveria galimybes informacijos įvairovei. Nuomonės formuotojai taip pat ieško, kokią nišą juose galėtų užimti.
       2024-09-11 19:37:50

Trečiasis „Lidl Plus“ gimtadienis pirkėjus lepins nuolaidomis

Išskirtinių pasiūlymų ir nuolaidų programėlės „Lidl Plus“ trečiasis gimtadienis tęsiasi! Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ jau tapo įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi.
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.