Naujienos

Kas sukurs darbo vietas dirbtiniam intelektui?

2020-05-19 18:03:53

„Jaunam žmogui gali susidaryti įspūdis, kad ateityje už mus viską darys kompiuteris ir nebereikės specialistų. Tačiau tam, kad kompiuteriams sukurtume darbo vietas, specialistų reikės dar daugiau“.

Tokią paradoksalią tiesą atskleidžia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) dekanas dr. Justas Nugaras.

Tiesa, kokių būtent specialistų prireiks, prognozuoti ryžtasi nedaugelis. Ketvirtosios pramonės revoliucijos varikliuku tapusi visuotinė skaitmenizacija taip greitai keičia darbo aplinką ir jos reikalavimus, kad dar prieš penkerius metus buvę svarbūs įgūdžiai šiandien užleidžia vietą aktualesniems, o vos pradėjus bakalauro studijas ir jas bebaigiant tiems patiems uždaviniams spręsti gali būti pasitelkiamos skirtingos technologijos. „Pagalvokime, koks buvo mobilusis telefonas prieš penkerius metus ir koks yra dabar – skirtumas didelis. Arba dirbtinis intelektas: vos prieš penkerius metus jis buvo labai nepažengęs, o dabar mes jį jau taikome daugelyje sričių. Todėl studentams akcentuojame, kad modernių studijų kokybė kyla iš skirtingų studijų dalykų integravimo“, – sako J. Nugaras.

Pagrindinis tikslas – tarpdiscipliniškumas

VGTU studijų prorektorius prof. dr. Romualdas Kliukas atkreipia dėmesį, kad šios aplinkybės lemia, jog aukštojo mokslo siekiantiems ir kvalifikuotais specialistais tapti nusiteikusiems jaunuoliams svarbiausiu taikiniu turėtų tapti tarpdiscipliniškumas – sugebėjimas tiek įgyti fundamentinių žinių tam tikroje profesinėje srityje, tiek įvaldyti atitinkamas informacines technologijas.

„Ateities problemų sprendimui neišvengiamai reikės šių įgūdžių sinergijos. VGTU būtent jos yra smarkiai akcentuojamos ir ganėtinai stiprios. Universitetas natūraliai turi eiti koja kojon su gyvenimu, be to, skaitmenizacija suteikia mums visiškai kitas galimybes studijų procesui“, – pažymi prorektorius.

R. Kliuko teigimu, VGTU susiformavusios gilios studijų skaitmenizavimo tradicijos, kurių ištakos siekia dar praėjusio amžiaus septintąjį dešimtmetį. Tuomet universitete buvo įdiegta viena moderniausių Europoje tų laikų skaičiavimo mašinų. Vėliau sekė pirmųjų kompiuterių įsigijimas, taikomųjų programų kūrimas. „Dabar visi mūsų gyvenimo procesai tampa nebeatsiejami nuo informacinių technologijų, skaitmeninimo ir virtualios realybės, todėl mes atitinkamai judame pagrindinėmis trimis kryptimis: keičiame studijų turinį, apmokome dėstytojus ir įsigyjame moderniausią programinę įrangą, su kuria šiais laikais dirba inžinerinių, finansų, verslo valdymo ar logistikos profesijų atstovai“, – atskleidžia R. Kliukas.

„Modernaus universiteto tikslas nėra išmokyti dirbti konkrečia programa, tačiau išugdyti studento gebėjimą naudoti programinę įrangą ir technologijas, kaip kasdienes priemones visų sričių uždaviniams spręsti. Svarbiausias universiteto uždavinys – kūrybiškumo skatinimas, supažindinimas su dirbtiniu intelektu bei virtualia realybe“, – sako R. Kliukas.

Nauja filosofija

Moksliniai eksperimentai perkeliami į virtualią realybę, keičiasi informacijos pateikimo būdai, formuojasi visiškai nauja darbo su duomenimis filosofija, kurią pakeitė didžiųjų duomenų (angl. big data) panaudojimas.

„Visose šiuolaikinės inžinerijos srityse diegiami milijonai daviklių, kurie generuoja įspūdingą kiekį duomenų. Tačiau, kaip iš jų išrinkti tai, kas svarbu, ir suprasti, kas vyksta bei ką reikėtų pakeisti – tam reikalingi nauji specialistų analitiniai gebėjimai. Iš kitos pusės, jeigu norėsime pasitelkti dirbtinį intelektą, duomenų reikės vis daugiau ir daugiau.

Dirbtinio intelekto sistemas apmokyti reikia labai daug duomenų – nuotraukų ar kitos informacijos, kad paskui jos jau savarankiškai atpažintų tendencijas. Todėl duomenų surinkimas bus viena iš naujų darbo rinkos tendencijų, kai nauji specialistai turės gebėti identifikuoti, kokių duomenų reikia ir kaip juos surinkti bei vėliau apdoroti dirbtinio intelekto sistemomis arba sukelti į jas, kad dirbtinis intelektas jau pats galėtų daryti sprendimus. Todėl ateities darbuotojas – duomenų specialistas – turės sugebėti kvalifikuotai matyti duomenų visumą, jų masyvus ir žinoti, kaip iš to padaryti sprendimus, kurie palengvintų, patobulintų žmonių gyvenimus“, – aiškina AGAI dekanas J. Nugaras.

Eksperimentai virtualioje realybėje

Specialisto teigimu, galvoti apie skaitmeninių įgūdžių tobulinimą reikia nuolat – tiek universitetui, tiek jo studentams. „Prieš ketverius, penkerius metus padarėme žingsnį skaitmeninės pertvarkos link ir įvedėme papildomas IT disciplinas visų specialybių studentams, bet dabar matome, kad vien to neužtenka – reikia ir tam tikrų specialiųjų žinių, kurios kiekvienoje studijų programoje labai skiriasi. Specifinius įgūdžius – ko reikia geodezijos specialistui ar dronų inžinieriui – daug sunkiau suteikti ir juos sudėtinga identifikuoti, nes ir verslas Lietuvoje kai kuriose srityse yra pažangus, bet kitose – dar nelabai žino, kokių technologijų yra, ką reikėtų taikyti“, – teigia J. Nugaras.

Vertinant tarptautinius universitetų reitingus, VGTU atsiduria antrajame šimtuke – Statybos, Civilinės inžinerijos, Architektūros, Verslo ir vadybos inžinerijos srityse bei trečiajame šimtuke – ekonomikos ir ekonometrijos kryptyje. R. Kliukas atkreipia dėmesį, kad būtent šių sričių skaitmenizacija suteikia universiteto studentams galimybes greičiau ir geriau įsisavinti inžinerines žinias.

„Statybos srityje mes pirmieji įkūrėme Pastatų skaitmeninio modeliavimo centrą, turime specializuotas skaitmeninimo studijų programas bakalauro studijose – statinio informacinio modeliavimo technologijos, magistrantūroje – statinio informacinis modeliavimas; dirbtinio intelekto sistemos. Mechanikos, mechatronikos, transporto, elektronikos srityse virtuali realybė mums leidžia ne tik kurti produktą, bet ir jį išbandyti, daryti virtualų eksperimentą. Kas dar svarbiau ir pakankamai nauja – mes galime išbandyti ir virtualų gamybos procesą. Gamybos proceso skaitmeniniai algoritmai kuriami studijų procese (CAM – computer-aided manufacturing) – tai visiškai naujas elementas studijų programų turinyje. Tai reiškia, kad iš esmės net nebereikia realių eksperimentų, galime viską perkelti į virtualią erdvę – taip dar ir sutaupoma daugybė kaštų, kuriuos galima nukreipti įrangos modernizavimui.

Per paskutinius dvejus metus iš esmės pakeitėme studijų programų turinį, labai didelį dėmesį skirdami individualioms virtualioje realybėje atliekamoms užduotims. Tai leidžia mūsų absolventams pasiekti aukštą lygį ir išėjus į gamybą būti susipažinusiems su visomis technologijomis, dabar naudojamoms verslo procesuose“, – akcentuoja R. Kliukas.

Bene imliausia skaitmenizacijai – finansinių technologijų sritis, kurioje visame pasaulyje nenutrūkstamu srautu gimsta nauji produktai, o Lietuva išsiskiria itin aukštomis ambicijomis. Vasarį pristatytoje „Fintech Landscape in Lithuania“ ataskaitoje pažymima, kad pernai tęsėsi stipri šios srities bendrovių mūsų šalyje augimo tendencija – vien įmonių skaičius didėjo 24 proc. iki 210, o darbo vietų – beveik trečdaliu iki 3400.

Prognozuojama, kad ši tendencija tęsis, o valstybė žada taikyti naujoves reguliavimo srityje, siekdama itin perspektyvų sektorių dar labiau sustiprinti ir padaryti konkurencingesniu, įtvirtinant Lietuvos, finansinių technologijų Šiaurės Europos lyderės, vaidmenį.

R. Kliukas pastebi, kad būtent skaitmenizacija ir pagimdė šią sritį bei suteikė postūmio formuotis startuolių kultūrai, o universitete sustiprino tarpdiscipliniškumo reikšmę būsimų specialistų galvose. „Fintech“ verslo pasaulyje visiškai pakeitė suvokimą, kaip informacinių technologijų žinios ir gebėjimai dera studijų procesuose. Todėl VGTU socialinių mokslų ir verslo krypties programos dėstomos naudojant pažangiausius verslo analitikos įrankius ir kompiuterines programas. Naujausių skaitmeninimo tendencijų naudojimas studijų procesuose ir žinių suteikimas studentams suteiks sparnus, kurie leis aukščiau pakilti savo karjerose“, – įsitikinęs prorektorius.

Jo teigimu, VGTU šių studijų programų turinio ir mokymo metodų skaitmeninimas (naudojant naujos kartos SAPS/4HANA verslo programinį paketą, SPSS, MATLAB įrankius, Phyton programavimo kalbą) leido pasauliniuose reitinguose vieninteliams Lietuvoje įsiterpti tarp šimto penkiasdešimt geriausiųjų, ruošiančių minėtų krypčių specialistus. „Aišku, tai lėmė ir inžinerinė–techninė universiteto pakraipa, gilios ir fundamentinės profesorių IT žinios. Šioje srityje kviestinių užsienio profesorių paskaitose mokosi užkietėję IT asai, finansų, ekonomikos ir vadybos profesoriai, VGTU vyresniųjų kursų studentai bei magistrantai“, – pažymi R. Kliukas. Jis atkreipia dėmesį, kad virš 80 proc. VGTU dėstytojų arba dirba verslo įmonėse, arba nuolat dirba su jų užsakomaisiais mokslo technologijų darbais, taip inspiruodami nuolat atnaujinti studijų programų turinį.

Įgūdžiai – nuo mokyklos

J. Nugaras atkreipia dėmesį į keistą tendenciją – nors didžioji dauguma dabartinių studentų gimė egzistuojant internetui ir gali nesunkiai pasiekti didelį informacijos kiekį, jų bendras išprusimas ir bendrieji informacijos apdorojimo įgūdžiai yra sumažėję. „Anksčiau perskaityti 100–200 puslapių atrodė visiškai normalu, bet dabartiniams vidurinių mokyklų abiturientams tai dažnai atrodo labai didelis kiekis informacijos. Tai reiškia, kad šioje srityje vertėtų susirūpinti“, – atkreipia dėmesį AGAI dekanas.

Jo teigimu, dar vienas svarbus iššūkis būsimiems specialistams – darbo kultūra, kuri taip pat sparčiai keičiasi kartu su technologijomis. Jeigu anksčiau mes galėjome labai aiškiai atskirti darbą ir gyvenimą, tai šiuo metu tai padaryti tampa vis sunkiau: darbuotojai gali dirbti, o studentai gali mokytis iš namų, informacija yra lengvai pasiekiama ir tampa sunku sukontroliuoti – kada žmogus dirba, o kada ne. „Studentams to įgūdžio irgi trūksta, tad mes pradedame diskutuoti ir dėstyti kai kuriose programose, kad studentai įprastų sekti savo darbo laiką ir jį registruoti. Manome, kad jau universitete reikia pradėti apie tai kalbėti. Tokiu būdu studentai išmoks geresnių laiko valdymo įgūdžių ir supras, kiek realiai laiko jie skiria vienai ar kitai užduočiai atlikti. Vėliau versle tai taip pat bus vienas iš svarbesnių įgūdžių: tiek paskaičiuojant darbo kainą, tiek trukmę, tiek didinant efektyvumą“, – teigia J. Nugaras.

Gausėjant informacijos srautui iškyla ir efektyvaus mokymosi, naujų mokymo metodų poreikis. Tam tikra dalis dėstytojų sėkmingai ima taikyti Flipper Classroom (apverstos klasės) metodą, kai studentai namuose ruošiasi paskaitoms, o su profesoriais universitete atlieka individualias užduotis, gilinasi į šios dienos mokslo problemas. Tai reikalauja daug didesnių dėstytojų ir studentų pastangų, bet mokymuisi skirtas laikas išnaudojamas labai efektyviai.

Deja, geras studijų programų turinys, dėstantys profesionalai bei naujausių technologijų taikymas studijų procese tampa beverčiai, jei studentai neįpratę dirbti, kritiškai mąstyti ir suprasti, kad profesionalumo pagrindas – fundamentinės pasirinktos profesijos žinios, leisiančios tapti pasirinktos srities lyderiais.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Studijos: kitos panašios naujienos
       2023-01-14 21:58:25

Ateities darbo rinkos iššūkiai: studentų žinios pasens dar nebaigus universiteto

Ketvirtoji industrinė revoliucija ir nepaprastai sparčiai tobulėjančios technologijos jau dabar keičia darbo rinką. Darbuotojų turimos žinios ir įgūdžiai greitai sensta, o ribos tarp skirtingų profesijų vis labiau blanksta.
       2022-10-24 11:55:25

Įspūdingas proveržis: šiemet į IT studijas priimtų moterų skaičius augo 71 proc.

Šiemet į informacinių technologijų krypčių studijų programas Lietuvos aukštosiose mokyklose įstojo 71 proc. daugiau moterų negu pernai.
       2022-10-17 14:01:56

Nesirinkite IT specialisto profesijos vien todėl, kad ji paklausi

Pernai net 62 proc. Lietuvos įmonių turėjo laisvų informacinių technologijų (IT) specialistų darbo vietų, kurias buvo sunku užpildyti ir lyginant penkerių metų laikotarpį, šis skaičius auga: 2017 m. trečdalis įmonių sunkiai rado IT srities darbuotojų, 2018 m. – jau beveik pusė.
       2022-10-05 11:48:04

Ar tikslieji mokslai – tik berniukams: pasirinkimą ir sėkmę lemia ne lytis

Lietuvoje vis dar gajus mitas, kad „kietosiomis“ disciplinomis vadinami tikslieji mokslai yra labiau vyriškas pasirinkimas. Tačiau realybė tokia, kad lietuvės moterys dirba branduolinių tyrimų srityje, laimi pasaulinius sintetinės biologijos ir biochemijos konkursus, patentuoja įvairius išradimus.
       2022-09-06 12:56:22

Ekspertai: tikslieji mokslai turi tapti ne mados dalyku, o natūraliu pasirinkimu

Nors inžinerinių ir technologinių specialybių darbuotojų poreikis Lietuvoje kasmet auga, besirenkančių studijuoti šias disciplinas skaičius stovi vietoje.
       2022-08-03 14:44:51

10 patarimų studijas pradedantiems pirmakursiams

Studijų pradžia gali būti sudėtinga ar net gąsdinanti: nauji namai, veikla, nepažįstamas miestas ir žmonės, daugybė kitų pokyčių. Lietuvos studentų sąjunga dalijasi, ką vertėtų žinoti norint universitete ar kolegijoje jaustis drąsiau.
       2022-07-24 14:26:19

Aktualu abiturientams: stojimai į aukštąsias mokyklas – ką būtina žinoti?

Iki liepos 25 d. LAMA BPO sistemoje vyksta prašymų studijuoti bakalauro studijų programose priėmimas. „Abiturientams kasmet nemažai streso kelia ne tik baigiamieji egzaminai, bet ir pats stojimo į aukštąsias mokyklas procesas
       2022-06-15 08:50:09

Neapsisprendžiantiems: kaip išsirinkti sau tinkamą IT specialybę?

Pastaraisiais metais darbo rinkoje būtų sunku surasti populiaresnę ir perspektyvesnę sritį, nei IT – šie specialistai nuolat viliojami patrauklia alga, o atvirų darbo vietų kasdien daugėja.
       2022-06-01 09:29:44

Pagalba abiturientams: kaip susidoroti su egzaminų stresu?

Mykolo Romerio universitetas (MRU) kviečia abiturientus rasti laiko savo emocinei sveikatai ir įveikti egzaminų stresą. Jaunuoliai, norintys išvengti varginančio streso, nuo gegužės 31 d. kviečiami pasinaudoti emocinės sveikatos stiprinimo programą sukūrusio startuolio „Mindletic“ programėle.
       2022-05-18 16:22:44

Svarbiausių atsiskaitymų metas studentams: kodėl geriau nesukčiauti?

Apie artėjančią vasaros pradžią praneša ne tik pražystanti gamta, bet ir studentų grupelės, besibūriuojančios šalia viešųjų bibliotekų ir kavinių. Šiuo metu studentai rašo savo kursinius ar baigiamuosius rašto darbus, kurie dažnam jų sukelia nemalonius jausmus, kelia stresą.
       2022-03-30 12:58:40

Nutylima švietimo problema: kaip tvarkomės su plagijavimu aukštosiose mokyklose?

Modernių technologijų sprendimai suteikia ne tik naujas galimybes mokytis ar ieškoti informacijos, bet turi ir neišvengiamų minusų, o vienas svarbiausių jų – plagijavimas.
       2022-02-02 09:39:01

4 kalbos, kurių pagrindus būtina išmokti norint pradėti programuoti

Neslūgstant programinės įrangos kūrėjų poreikiui rinkoje, vis daugiau skirtingų sričių specialistų ir jaunų žmonių bando persikvalifikuoti darbui IT sektoriuje. Vieni renkasi studijas, kiti akademijas, o treti – mokosi patys.
       2022-01-26 17:40:06

Šiemet profesinės mokyklos priims daugiau pirmakursių

Šiais metais didinimas priėmimas į informacijos ir ryšių, sveikatos priežiūros, socialinio darbo, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sričių profesinio mokymo programas.
       2022-01-18 13:19:10

Sesija pandemijos metu – kaip susitvarkyti su stresu?

Pasibaigus didžiosioms metų šventėms, atostogoms, pamažu grįžtant prie įprastinio gyvenimo ritmo ar darbų, žmones dažnai užklumpa tam tikri įsipareigojimai. Metų sandūra besimokantiems – atsiskaitymų laikas, kurio metu patiriama daug streso.
       2022-01-14 09:27:49

Vėjo energetikos inžinieriai pagavo palankų vėją

Vėjo energetikos specialistų poreikis tik augs, pasauliui plečiant elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių gamybą, taip pat – įvertinant įsipareigojimus dėl žaliosios energetikos.
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-07-10 13:03:04

Logopedija – perspektyvi specialybė, tik vis dar apipinta mitais

Pašaukimas padėti, noras ugdyti sunkumų bei specialiųjų ugdymosi poreikių turinčius vaikus yra viena pagrindinių logopedo savybių. Šių specialistų, turinčių atitinkamą išsilavinimą ir patirtį, šiandien mokyklose itin trūksta – tiek didmiesčiuose, tiek mažesniuose miesteliuose.
       2021-05-31 08:26:05

Minimalus stojamas balas stojant išliks toks pats: lieka 5,4 balo kartelė

Penktadienį vykusiame Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) posėdyje priimtas sprendimas dėl 2021 m. minimalaus konkursinio balo stojant į universitetines pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas.
       2021-05-20 11:06:34

Kokių IT profesijų atstovų laukia aukso amžius, o kada aplenkti šią sritį?

Gebėjimas perprasti kliento verslą, įvaldyti naujausias technologijas ir mokėti dirbti komandoje yra būtina sąlyga kone kiekvienos technologijų profesijos atstovui. Vis dėlto ne visada vien tik būtini įgūdžiai padeda įsitvirtinti IT sektoriuje.
       2021-05-14 12:10:03

Aktualu abiturientams: stojimai į aukštąsias mokyklas – ką šiemet būtina žinoti?

Birželio 1 d. prasideda bendrasis priėmimas į aukštąsias mokyklas. „Kasmet nemažai streso abiturientams kelia ne tik egzaminai, bet ir pats stojimo į aukštąsias mokyklas procesas.
       2021-04-14 10:58:23

VDU rektorius J. Augutis: svarbu prisitaikyti ir nebijoti mokytis čia ir dabar

„Mane dažnai stebina Lietuvoje girdimos kalbos, kad žmonių su aukštuoju išsilavinimu šalyje turėtų būti mažiau. Esą vieną išsilavinusį, aukštąjį išsilavinimą turintį asmenį darbo rinkoje turėtų atitikti bent aštuoni darbininkai.
       2021-04-10 07:27:38

Ką veikia 21 amžiaus inžinieriai?

Kokia pirma mintis ateina į galvą išgirdus žodį „inžinierius“? Greičiausiai tai priklauso nuo to, kokios srities inžinierių įsivaizduosime. Telekomunikacijų tinklai, pastatai ir tiltai, automobiliai, robotai, lėktuvai...
       2021-04-07 09:14:44

Stoju į universitetą: labiausiai moksleiviams rūpimų klausimų Top 5

Konkursinio balo sandara ir papildomi balai, studijų kaina, karjeros perspektyvos – šie klausimai išlieka populiariausi tarp vyresniųjų klasių moksleivių.
       2021-03-31 07:43:28

Norint, jog ateities karjera būtų sėkminga – reikia studijuoti

Pasak vadovų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ vadovės Lauros Duksaitės-Iškauskienės, galvojant, jog ateityje karjera būtų sėkminga – baigus mokyklą reikia studijuoti.
       2021-03-26 09:24:54

Nauja platforma stojantiesiems – unikali alternatyva studijų mugei

Abiturientai pamažu pradeda ruoštis artėjančiai egzaminų sesijai. Kyla vis daugiau klausimų ir dėl stojimų į aukštąsias mokyklas: kokių egzaminų reikia, norint stoti į tam tikras specialybes, kaip apskaičiuoti savo konkursinį balą, kaip pateikti prašymus studijoms ir pan.
       2021-03-26 07:55:48

Kurkime ateitį jau šiandien su sumaniąja inžinerija

Skaitmenizacija, robotizacija, dirbtinis intelektas, tvarumas, žiedinė ekonomika – šiuos žodžius dažnai girdime kalbose apie agrarinio sektoriaus ateitį.
Daugiau naujų naujienų
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.