Naujienos

Kaip pagreitinti medžiagų apykaitą ir turėti daugiau energijos?

2020-06-16 06:32:42

Energijos trūkumas, augantis svoris, sunkumas pilve, nuolatinis persivalgymas ir užkandžiavimas - pažįstama? Tai įtakoja daug dalykų, tačiau vienas svarbiausių - tinkama medžiagų apykaitos veikla. Arba kitaip tariant – metabolizmas.

Medžiagų apykaitos sulėtėjimą lemia daug veiksnių. Apie svarbiausius pasakoja natūralių produktų linijos "Žalioji dėžutė" įkūrėja Agnė Gedminaitė Miškinienė. Sužinosi efektyviausius būdus, kurie padės pagreitinti metabolizmo procesus ir geriau jaustis!

Straipsnyje skaityk:

kas yra medžiagų apykaita ir už ką ji atsakinga?
kodėl sutrinka medžiagų apykaita?
efektyviausi būdai pagreitinti medžiagų apykaitą.
kaip paskaičiuoti minimalų dienos kalorijų skaičių?
sužinosi, koks produktas padės suvaldyti alkį ir pagreitinti medžiagų apykaitą!

Kas yra medžiagų apykaita ir už ką ji atsakinga?

Medžiagų apykaita arba metabolizmas – kas tai? Moksliškai tai yra organizme vykstančių cheminių reakcijų visuma. Tai nuolat vykstantys atsinaujinimo ir irimo procesai organizme. Na, o paprastais žodžiais tariant, metabolizmas atsakingas už mūsų organizme vykstančius ląstelių augimo, judėjimo, atsinaujinimo procesus, energijai reikalingų medžiagų įsisavinimą. Medžiagų apykaita padeda organizmui greičiau sudeginti gaunamas kalorijas.

Dažnai juk sakoma, kad medžiagų apykaita sulėtėjo, todėl nekrenta svoris, prastesnė savijauta. Tad turi suprasti ir žinoti, kad organizmo medžiagų apykaita yra atsakinga ne tik už mūsų kūno linijos, bet ir gerą savijautą, energiją, net sveikatą!

Beje, moterų medžiagų apykaita mažiausiai 20 % lėtesnė nei vyrų. O virš 30-ies ji ima vis labiau lėtėti.

Tam, kad žinotum, kaip veikia Tavo medžiagų apykaita, yra sukurta ir speciali tyrimų programa. Jos pagalba galima matyti medžiagų apykaitos sutrikimus. Tokie tyrimai padeda išvengti įvairių ligų ir antsvorio.

Žinoma, be tyrimų taip pat galima pajausti, kad medžiagų apykaita sulėtėjo:

ima augti svoris
sunkiau numesti svorį
prasta savijauta
energijos trūkumas
jaučiamas nuovargis
dažnai krečia šaltis
virškinimo sutrikimai
viduriavimas, vidurių užkietėjimas

Kodėl sutrinka medžiagų apykaita?

Medžiagų apykaitos sutrikimus lemia daug faktorių. Pirmiausia, mūsų medžiagų apykaitos pobūdį lemia net ir genai. Todėl kartais vieniems žmonėms tiesiog sunkiau numesti svorio nei kitiems. Pas tokius žmones jau įgimta lėtesnė medžiagų apykaita. Žinoma, tai nereiškia, kad toks žmogus bus stambesnis. Tiesiog su amžiumi, priaugti kilogramai numetami vis sunkiau.

Medžiagų apykaitą pas moteris lėtesnė, nes jų masė mažesnė. Kalbant apie masę, noriu pabrėžti, kad tai ne riebalai, o raumeninė masė, kaulai.

Be jokios abejonės medžiagų apykaita lėtėja ir dėl amžiaus. Kuo daugiau metų, tuo labiau ima lėtėti metabolizmo procesai. Labai didelę įtaką turi fizinis aktyvumas. Kuo mažiau judama, tuo labiau lėtinama medžiagų apykaita. Taip pat be galo svarbi mityba, miegas.

Efektyviausi būdai pagreitinti medžiagų apykaitą

Medžiagų apykaitą didinti būtina, jei norite gerai jaustis, išvengti įvairių ligų ir žinoma, numesti svorio. Pagreitinus medžiagų apykaitą organizmas gebės daug greičiau sudeginti gaunamas kalorijas.

Suvartok pakankamai kalorijų

Subalansuota mityba padės pagreitinti medžiagų apykaitą. Todėl labai svarbu gauti ir tinkamą kalorijų kiekį. Dažnai manoma, kad mažiau maisto padės numesti svorio. Deja, tai tik dar labiau sulėtina medžiagų apykaitą ir iššaukia persivalgymo akimirkas. Paskaičiuoti, kiek Tau reikia suvartoti kalorijų galima labai paprastai.

Pirmiausia turi paskaičiuoti savo RMR (ramybės būsenos metabolizmą). Tai padaryk pagal tokią formulę:

655 + (9,6 x Tavo svoris kg) + (1,8 x Tavo ūgis cm) - (4,7 x Tavo amžius metais) = RMR (pirmiausia atlik skaičiavimus skliausteliuose ????).

Dabar pasirink savo aktyvumo lygį. Kai pasirinksi savo aktyvumo lygį padaugink gaurą RMR skaičių iš aktyvumo lygio skaičiaus. Vadovaukis šia informacija:

Mažas aktyvumas (lengva mankšta ar sportas iki 3 k. per savaitę). Aktyvumo lygis - 1,3

Normalus aktyvumas (mankšta ar sportas iki 5 per savaitę). Aktyvumo lygis – 1,5

Aukštas aktyvumas (intensyvios treniruotės iki 7 kartų per savaitę). Aktyvumo lygis – 1,7

Labai aukštas aktyvumas (labai sunkus fizinis darbas, labai intensyvios treniruotės, treniruotės kelis kartus per dieną). Aktyvumo lygis – 1,9

Sudauginęs RMR skaičių su aktyvumo lygio skaičiumi gausi savo minimalų dienos kalorijų skaičių.

Subalansuota mityba – normalios medžiagų apykaitos pagrindas!

Subalansuota mityba – tai reiškia ne tik suderintą mitybą, bet ir valgymo rėžimą. Norint, kad medžiagų apykaita veiktų puikiai, būtina valgyti reguliariai. Idealu, jei valgai kas 3 valandas. Tarpas tarp valgių turėtų būti ne didesnis nei 4 valandos. Taip pat svarbu, kad valgis būtų maistingas, turintis pakankamai kalorijų, baltymų, gerųjų riebalų ir mažiau angliavandenių.

Pavalgius turi jaustis sotus. Todėl venk paprastų užkandžiavimų. Nepraleisk pusryčių! Jie be galo svarbus dienos valgis. Praleidus pusryčius laukia persivalgymas vakare, dažnesni užkandžiavimai, sustiprėja saldumynų poreikis.

Turi suprasti, kad valgant labai nedaug darai didesnę žalą organizmui nei naudą. Kai valgai retai ir nedideliais kiekiais, Tavo organizmas tarsi įjungią bado rėžimą. Sulėtėja medžiagų apykaita, o kiekvienas gautas maistas yra kaupiamas. Nereguliariai valgant organizmas ima kaupti atsargas, kadangi nežino, kada vėl gaus pakankamai maistinių medžiagų. Jei bent kartą teko laikytis subalansuotos mitybos, tikrai turėjai pastebėti, kad pradžioje tenka priprasti prie gana sočių porcijų. Bet būtent tai ir padeda suaktyvinti ir išlaikyti normalią medžiagų apykaitą, išlaikyti energiją ir gerą savijautą!

Koks maistas tinkamas norint pagreitinti medžiagų apykaitą?

Pirmiausia turi žinoti, kokių maisto produktų reikia vengti. Norint, kad metabolizmo procesai pagreitėtų privalai atsisakyti cukraus, riebaluose keptų patiekalų, blogųjų riebalų, miltinių patiekalų.

Į savo mitybą įtrauk kuo daugiau produktų, kurie turi B grupės vitaminų. O jų turi žirneliai, špinatai, kiaušiniai, riešutų sviestas, bananai, bulvės (rekomenduoju valgyti virtas su lupena).

Valgyk produktus, kuriuose gausu gerųjų riebalų, omega-3, omega-6 riebalų. Kad gautum šių medžiagų rinkis riebesnes žuvis (lašiša, skumbrė, silkė), linų sėmenis, graikinius riešutus, alyvuoges, kiaušinius, avokadus.

Valgyk daugiau citrusinių vaisių, braškių, paprikų ir kitų produktų, kuriuose gausu vitamino C. Prieskoniai taip pat padeda suaktyvinti medžiagų apykaitą ir efektyviau mesti svorį. Ypač naudinga ciberžolė. Juk ne veltui jos yra ir mūsų produktuose.

Taip pat puikiai tinka visi aštresni prieskoniai. Tokie prieskoniai pakelia kūno temperatūrą, o tai padeda greičiau deginti kalorijas. Žinoma, viskas turi būti su saiku!

Sportas medžiagų apykaitos aktyvinimui

Norint, kad medžiagų apykaita suaktyvėtų, fizinis aktyvumas yra būtinas. Gali rinktis kelis būdus, kaip sportuoti. Tam be abejonės puikiai tinka treniruotės atliekamos su svoriais. Jų metu energiją organizmas gamina anaerobiniu būdu. Tai reiškia, nenaudoja tam deguonies. Būtent dėl šio proceso sportuojant raumenyse ima kauptis pieno rūgštis. O ji ima oksiduotis tik po treniruotės. O tai reiškia, kad po treniruotės dar kelias valandas Tavo organizme metabolizmas daug greitesnis ir efektyviau pašalina iš organizmo toksinus bei šlakus. Taip pat tuo metu sudeginama daugiau kalorijų.

Greitesnei medžiagų apykaitai labai svarbi raumeninė masė. Dirbant su svoriais ją didini. Raumenys nuolat yra metaboliškai aktyvūs. O tai reiškia, kad net tuo metu, kai nesportuoji, jie suvartoja daugiau kalorijų. Be to, raumenys padeda greičiau sudeginti riebalus.

Greitinti medžiagų apykaitai puikiai tinka ir intensyvios treniruotės - aerobika, kangoo jump, kardio treniruotės. Jos metu taip pat atsiranda deguonies “skola”. Todėl ir po tokios treniruotės dar kelias valandas Tavo organizmo medžiagų apykaita išliks ypač aktyvi.

Masažas - dar vienas būdas aktyvinti medžiagų apykaitą

Masažas taip pat be galo naudingas norint suaktyvinti medžiagų apykaitą. Atliekant masažą suaktyvinama visa kraujotaka, limfinė sistema, mažėja riebalinis sluoksnis, stiprinami raumenys. Be to, masažas pagreitina ir odos atsinaujinimo procesus.

Be masažų, nepamirškite, kad miegas taip pat labai svarbus tiek medžiagų apykaitai, tiek svorio metimui, energijai.

Atminkite, kad greitesnė medžiagų apykaita - tai daugiau energijos, mažiau antsvorio ir geresnė savijauta!

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Sveikata: kitos panašios naujienos
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-02-24 15:49:14

Gydytoja įspėja: sušalus gali grėsti labai nemaloni liga

Net žiemai einant į pabaigą svarbu daug dėmesio skirti šiltai aprangai, apsaugoti kūną nuo šalčio šalikais, kepurėmis, pirštinėmis, megztiniais. Pasak gydytojų, per ilgai pabuvus šaltoje aplinkoje ir sušalus gali grėsti labai nemaloni liga.
       2024-02-17 11:35:31

Apie šią problemą vis dar nejauku kalbėti: impotencija skundžiasi ne tik vyresni

Vidutinio amžiaus vyrai neretai susiduria ne tik su stereotipinėmis problemomis, tokiomis kaip nuplikimas ar vidurio amžiaus krizė, bet ir su impotencija. Vaistininkė teigia, kad šiuos nemalonumus dažniausiai sukelia nesveikas gyvenimo būdas arba širdies bei kraujagyslių ligos.
       2024-01-09 14:07:59

Trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP) injekcijos į sąnarius, sausgysles

PRP (trombocitais praturtintos plazmos) injekcijos – tai natūrali terapija, kurios metu gydymui naudojamas paties paciento kraujas. Jos padeda išspręsti daugelį varginančių sveikatos problemų be chirurginės intervencijos ir cheminių preparatų.
       2024-01-04 17:00:44

Panikos priepuoliai labai dažnai „apsimeta“ širdies ligomis

Kam yra tekę susidurti su panikos priepuoliais, tas žino, kad jausmas nekoks: širdis spurda, prakaitas pila, galvoje sukasi niūrios mintys.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-11-22 17:58:07

Menopauzė – vis dar tabu tema: daugiau nei pusė moterų jaučiasi nepatogiai

Nors visuomenėje skiriama vis daugiau dėmesio moterų sveikatai, iki šiol kai kurios susiduria su baime kalbėti apie menopauzę tiek su specialistais, tiek su artimaisiais.
       2023-11-14 16:08:23

Alkoholio, antibiotikų vartojimas kartu gali sustiprinti šalutinį vaistų poveikį

Nors daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, kad jų negalima vartoti kartu su alkoholiu, tačiau Lietuvoje, deja, tai nėra vienetiniai atvejai, teigia gydytojas toksikologas.
       2023-10-10 10:32:56

Nutukimas – ne grožio matas, o lėtinė liga, kurią svarbu gydyti

Nutukimas – ne tik estetinė, bet ir viso organizmo problema, dažnai susijusi su daugybe gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir obstrukcinė miego apnėja.
       2023-09-14 16:12:10

Stabligė – kaustanti liga

„Prevencija netūrėtų būti pakabinta tik ant sveikatos priežiūros sistemos, šeimos gydytojų komandos, bet mums reikėtų pasidalinti šia atsakomybe su socialiniu sektoriumi ir visuomenės sveikatos biurais“, – teigia šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.
       2023-08-21 16:51:55

Dažnai svaigsta galva ir apima silpnumo jausmas?

Tai gali signalizuoti apie širdies laidumo sutrikimus. Širdies laidumo sutrikimai – ne visada lengvai atpažįstama, bet didelį poveikį žmogaus savijautai turinti būklė.
       2023-08-21 16:49:01

Nėštumas ir saulės vonios – kaip tai suderinti?

Vasara – nuostabus metų laikas būsimai mamai: daug šviežių daržovių ir vaisių, peršalimo ligos pasibaigusios, galima mėgautis šiluma ir saule.
       2023-08-17 12:59:07

Bijote erkių? Skiepai ir repelentai gali padėti

„Kai kurie iš stacionaro skyriaus išvažiuoja į slaugos namus – tai darbingo amžiaus žmonės, kurie iki ligos buvo aktyvūs, dirbantys“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė apie pacientus, susirgusius erkiniu encefalitu.
       2023-08-03 17:00:47

Kodėl svarbu sekti savo ciklą ir kaip numalšinti alkį, esant PMS

Kiekvieną mėnesį besikeičiantis menstruacijų ciklas daug atskleidžia ne tik apie bendrą sveikatą, bet ir lemia kasdienę moters savijautą. Svarbu ne tik stebėti ciklo reguliarumą, bet ir jį lydinčius simptomus.
       2023-06-27 19:08:33

Sąnarių skausmas dažnai vargina ir jaunus žmones – kas lemia jo atsiradimą?

Sąnarių skausmai, dar vadinami artralgijomis, pažįstami daugeliui žmonių. Vilniaus ir Utenos „Kardiolitos klinikų“ Reumatologijos centro gydytoja reumatologė dr. Eglė Puncevičienė pažymi, kad artralgijos gali būti trumpalaikės, tačiau joms užsitęsus, svarbu nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
       2023-06-27 18:45:32

Neteisingai vartojami vitaminai – grėsmė organizmui: kaip stiprinti imunitetą?

Imuniteto stiprinimas – itin svarbus, nuoseklus ir kompleksiškas procesas. Didelę reikšmę jam turi vitaminų kiekis organizme. Kaip teisingai juos vartoti?
       2023-06-08 16:56:27

Vasarą – basomis? Gydytoja perspėja apie negydomo pėdų grybelio pasekmes

Pėdų grybelis – viena iš labiausiai paplitusių grybelinių infekcijų, kadangi dėl drėgnos ir vėsios pėdos aplinkos, ypač tarpupirščiuose, sukuriama optimali terpė grybeliams daugintis.
       2023-05-19 16:08:18

Hipertenzija: beveik pusė gyventojų nežino turintys kraujospūdžio problemų

Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, ekspertų laikoma paslėpta sveikatos krize, su kuria susiduria milijonai žmonių visame pasaulyje.
Daugiau naujų naujienų
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.