Naujienos

Ar išmaniems sprendimams atkeliaujant į automobilius vairuosime saugiau?

2020-09-18 09:23:41

Šią savaitę vykstanti Europos judumo savaitė ir rugsėjį į miestus sugrįžtančios spūstys, kviečia atkreipti dėmesį į transporto iššūkius. Šiemet, nepaisant pandemijos, jau pirmosiomis rudens savaitėmis vien Vilniuje automobilių srautai lyginant su rugpjūčio rodikliais išaugo beveik dešimtadaliu, viešojo transporto – apie 20 proc.

Nuo rudenį augančių eismo srautų kenčia ir kiti Lietuvos miestai. Aštrėjanti spūsčių problema problemos sprendimų ieškoti skatina ne tik miestus, bet ir technologijų kūrėjus, siūlančius vis daugiau inovatyvių būdų valdyti transporto srautus bei didinti eismo saugumą.

„Nors šiemet dėl pandemijos ir buvo tikimasi mažesnių automobilių srautų didmiesčių gatvėse, prasidėjęs rugsėjis tokius lūkesčius nubraukė. Siekdamos išspręsti šią problemą savivaldybės imasi kurti darnaus judumo planus, statomi kintamos informacijos ženklai, diegiamos išmanios šviesoforų sistemos. Prie jų prisideda ir išmaniųjų technologijų kūrėjai, kurie ieško būdų, kaip spręsti ne tik spūsčių, bet ir eismo saugumo iššūkius“, – pasakoja Andrius Archangelskis, Kauno „Akropolyje“ esančiame salone dirbantis „Bitės Profas“.

Saugiai naudotis telefonu vairuojant – įmanoma

Netinkama vairuotojo elgsena ir reakcija į šalia jo vykstančius dalykus yra pagrindinė kelių eismo įvykių priežastis. Nustatyta, kad net 23 proc. avarijų kasmet įvyksta dėl to, jog vairuodami žmonės naudojasi mobiliuoju telefonu. Tokiomis sąlygomis vairuotojo reakcija sulėtėja net 46 proc., atskleidžia Lietuvos transporto saugos administracijos duomenys.

Rugpjūtį ir rugsėjį, lyginant su pirmaisiais vasaros mėnesiais, avaringumas šalies keliuose paprastai išauga, rodo Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenys. Pavyzdžiui, pernai užfiksuotas 4 proc., o 2018 m. – 12 proc. augimas.

Saugiau vairuoti gali padėti ir išmaniosios technologijos. Populiariausių operacinių sistemų išmaniesiems telefonams kūrėjai siūlo funkcijas, leidžiančias automobilyje patogiai naudotis išmaniuoju – „Android Auto“ ir „Apple CarPlay“. Pasitelkę jas, galėsite rašyti žinutes, skambinti ar klausytis tinklalaidžių, neatitraukdami akių nuo kelio. Šis sprendimas šiuo metu gali būti pritaikytas daugiau nei 500-ams transporto priemonių, tam taip pat reikia išmaniojo telefono su naujesne operacine sistema.

„Per „Apple CarPlay“ ar „Android Auto“ išmanusis telefonas susiejamas su informacijos ir pramogų sistema. Tai suteikia galimybę per automobilio centrinį ekraną patogiai ir saugiai naudotis išmaniojo funkcijomis ir daugeliu programėlių. Priklausomai nuo automobilio modelio jas galima valdyti ant vairo esančiais mygtukais, per informacijos ir pramogų sistemos valdiklį (PCM) ar net balsu“, – sako A. Archangelskis.

Saugumą užtikrina „kalbantys“ automobiliai

Saugaus atstumo nesilaikymas – kita rimta saugumo problema keliuose, dėl kurios nutinka daugybė eismo įvykių. Ji dažniausiai pastebima itin intensyviomis eismo sąlygomis, kai atstumas tarp automobilių nedidelis. Išeitimi gali tapti išmanūs sprendimai, vienas jų – M2M technologija.

„Šiandien net ir automobiliai pradeda vienas su kitu „kalbėtis“. Pavyzdžiui, mašinų sąveikos technologija M2M (angl. machine to machine) leidžia sekti kitų transporto priemonių judėjimą. Automobilyje integruoti specialūs jutikliai perduoda informaciją apie greta esančių transporto priemonių važiavimo greitį, suskaičiuoja stabdymo kelią. Privažiavę prie kito automobilio pernelyg arti, automatiškai gausite apie tai įspėjantį pranešimą, o jūsų automobilis pats sustos“, – paaiškina „Bitė Lietuva“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.

„eCall“ – dar viena priemonė, leidžianti padidinti eismo saugumą keliuose. Transporto priemonėse įrengiama sistema automatiškai iškviečia skubią pagalbą visose Europos Sąjungos (ES) šalyse, jei automobilis patenka į rimtą avariją. „eCall“ įmontuota naujuose lengvuosiuose automobiliuose ir lengvosiose komercinėse transporto priemonėse, užregistruotose ES po 2018 m. kovo 31 d.

Lietuva kol kas vejasi

Lietuvoje „Apple CarPlay“ ir „Android Auto“ funkcionalumas yra toks pat kaip ir JAV ar Vakarų Europoje. Vis tik vidutinis automobilių parko amžius Lietuvoje pernai siekė 14,1 metų ir pagal šį rodiklį esame ES autsaideriai. Tai reiškia, kad prireiks dar nemažai laiko, kol išmaniojo telefono integracijos galimybėmis pasinaudos didesnė dalis šalies vairuotojų.

„Kol kas gerokai atsiliekame ir pagal išmaniųjų sprendimų „eCall“ ir „M2M“ (angl. machine to machine) automobiliuose diegimą. Vis tik negalime sakyti, kad Lietuva nesiima jokių veiksmų spūsčių ir eismo saugumo problemoms spręsti. Gatvėse atsiranda vis daugiau kintamos informacijos kelio ženklų, įspėjančių vairuotojus pasirinkti saugų greitį. Didmiesčiuose taip pat diegiamos išmanios šviesoforų valdymo sistemos, kurios pagal eismo intensyvumą reguliuoja užsidegančias šviesas“, – pažymi A. Archangelskis.

Darniam automobilių eismui šalyje užtikrinti kuriami ir darnaus judumo planai. Pavyzdžiui, Vilniuje atidarytos „Statyk ir važiuok“ aikštelės, kviečiančios palikti automobilį už centro ribų ir kelionę tęsti viešuoju transportu. Tiesiami nauji dviračių takai, įrengiamos žiedinės sankryžos.

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vadovo Ramūno Matonio, avaringumo keliuose problemai spręsti būtinos ne tik išmanios priemonės, bet ir vairuotojų budrumas: „Siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų keliuose, svarbu laikytis Kelių eismo taisyklių reikalavimų, susikoncentruoti į važiavimą ir planuoti kelionę su saugiu laiko rezervu nenumatytiems atvejams.“

Daugiau apie išmanius sprendimus automobiliams galite sužinoti iš didžiųjų miestų „Bitės“ salonuose įsikūrusių „Bitės Profų“. Išmaniųjų technologijų ekspertai konsultuoja nemokamai nepriklausomai nuo to, kokio tinklo paslaugomis naudojatės. Daugiau naudingų patarimų ir įdomių naujienų ieškokite „Bitės Profų“ puslapyje https://www.bite.lt/profai.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-27 14:48:38

Deividas Norvilas: „Gyvenimo kokybė už miesto yra nepalyginamai aukštesnė“

Dabartinė situacija pasaulyje įnešė pokyčių ne tik į visuomenės, bet ir į asmeninį gyvenimą. Saugodami save ir kitus, atrandame daugiau alternatyvų dirbti nuotoliniu būdu, dar labiau vertiname artimųjų draugiją ir gamtos prieglobstį.
       2020-10-27 14:40:45

Nuo trečiadienio – karantinas ir Kaune: įvedamos naujos priemonės, ribojimai

Atsižvelgiant į kasdien kylančią koronavirusinės infekcijos plitimo kreivę bei prastėjančią epidemiologinę padėtį šalyje, greta kitų didžiųjų miestų nuo spalio 28 dienos karantinas skelbiamas ir Kaune.
       2020-10-27 14:36:15

Santaros klinikos: artėjame prie kritinės ribos

Didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo.
       2020-10-27 14:31:42

Kuo skiriasi pirmos ir trečios šalies slapukai – bent kartą pasiskaitykite

Merilendo universiteto duomenimis kibernetinės atakos pasaulyje vyksta kas 39 sekundes. Spalio mėnuo jau aštuntą kartą paskelbtas Europos kibernetinio saugumo mėnesiu. Saugiai naudotis internetu itin svarbu. To galima mokytis bet kokiame amžiuje.
       2020-10-27 11:45:44

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje.
       2020-10-27 11:33:25

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-27 09:37:23

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?
       2020-10-27 09:02:03

Pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
       2020-10-27 07:30:36

Žmonės tikisi kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikina

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos.
       2020-10-27 07:24:39

Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus.
       2020-10-27 06:11:42

Profesorius Mindaugas Stankunas: Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

Profesorius Mindaugas Stankūnas mano, kad laikas pasakyti jog Karalius nuogas: "Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-24 10:03:12

Paskelbtas pagal šviesoforo principą atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Nuo pirmadienio, spalio 26 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras.
       2020-10-24 09:56:59

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką,
       2020-10-24 09:52:14

REKORDAS po trijų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 474 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-23 18:58:01

Kam senjorui išmanusis? Nustebsite, ką jie moka ir veikia su telefonu

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, neva garbaus amžiaus žmonėms technologijos svetimos, o jei senjoras ir moka naudotis išmaniuoju, tai juo tik skambina ir žinutes siunčia. Šį mitą griauna „Telia“ salonų darbuotojai: daugybė garbaus amžiaus žmonių yra įvaldę išmaniuosius, o jų užduoti klausimai neretai nustebina.
       2020-10-23 12:11:55

NVSC budės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos

Lietuvos kariuomenė gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas. Kariai ruošiasi padėti NVSC specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas.
       2020-10-23 12:04:43

REKORDAS po dviejų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
       2020-10-23 08:09:19

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje.
       2020-10-23 08:05:52

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.
       2020-10-23 07:57:22

Psichologijos knygų TOP5: kas aktualu šiais metais

Stresas, nerimas, depresija, nepasitenkinimas savo karjera ir santykiais, irzlumas, pervargimas, nemiga – XXI amžiaus žmogaus kasdienybė. Tačiau 2020-ieji metai į kiekvieno mūsų gyvenimą įnešė dar daug sumaišties.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.