Naujienos

Dėl šalto oro vilniečių būstams apšildyti prireikė rekordinės tinklo galios

2021-02-22 10:31:14

Didžiausio Lietuvoje centralizuotos šilumos tiekėjo AB Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) skaičiavimu, šalčiausia sausio mėnesio para, palyginti su vidutine, pareikalavo net 74 proc. daugiau galios, panaudotos šilumos energijos gamybai.

Paskutinį kartą tokio intensyvaus šilumos energijos tiekimo vilniečių būstams prireikė 2010 metų sausį. Vasario mėnesio vidutinė oro temperatūra yra dar žemesnė, todėl šį mėnesį vėl buvo sunaudoti dideli šilumos energijos kiekiai, o tinklas veikė didesniu nei įprasta galingumu. Vasario mėn. 1-21 dienomis vidutinė oro temperatūra buvo minus 9,0 laipsniai, tuo tarpu 21 šalčiausios sausio mėnesio paros temperatūros vidurkis buvo minus 6,2 laipsniai.

Pirmasis šių metų mėnuo, palyginti su praėjusiais metais, buvo gerokai šaltesnis - vidutinė oro temperatūra sudarė minus 4,1 laipsnio, o 2020 metų sausį ji buvo plius 1,7 laipsnio. Žema oro temperatūra didina būstų suvartojamos šilumos energijos kiekius – tai pačiai namų temperatūrai palaikyti šilumos tinklams tenka patiekti daugiau šilumos energijos. Šalčiausią šių metų sausio mėnesio parą, sausio 17 dieną, VŠT tinko galia pasiekė net 1119 MW, kai vidutinė sausio mėnesio vienos paros tinklo šilumos poreikio galia sudarė 643 MW. Panašaus šilumos tinklo galingumo paskutinį kartą prireikė tik 2010 metų sausį, tuomet maksimali paros galia sudarė 1086 MW.

„Palyginti su praėjusiais metais žiema yra ypač šalta. Panaši vidutinė mėnesio temperatūra buvo ir 2019 metų sausį, tačiau sąskaitos tuomet buvo didesnės. Didesnes sąskaitas 2019 m. sausį lėmė 34 proc. didesnė šilumos kaina, lyginant su 2021 metų sausio kaina. Iš viso šių metų sausį vilniečiams patiekėme daugiau nei 442 tūkstančius megavatvalandžių šilumos energijos, kiek daugiau nei tūkstančiu megavatvalandžių daugiau nei 2019 metų sausį“, - sakė VŠT Finansų departamento direktorė Rasa Gudė.

Nors praėjusį mėnesį kai kuriomis dienomis prireikė ypač didelio tinklo galingumo, gyventojų sąskaitų augimą, palyginti su praėjusių metų sausiu, pristabdė mažesnė šilumos energijos kaina. Sausį kilovatvalandė šilumos energijos sostinės gyventojams kainavo 4,14 cento ir buvo 0,6 cento mažesnė nei 2020 metų sausį, tad bendra sąskaita už šildymą neturėjo būti daugiau nei 10 - 20 proc. didesnė nei pernai. Vasarį šilumos kilovatvalandė kainuoja dar mažiau ir sudaro 4,11 cento, tačiau gyventojų sąskaitos labiausiai priklausys nuo to, kiek šį mėnesį prireiks patiekti šilumos energijos.

Kas sudaro sąskaitą už šildymą?

VŠT, šilumą teikianti daugiau nei 220 000 klientų, primena, kad gyventojų sąskaitą už šildymą sudaro būsto šildymui sunaudotos energijos kiekis, padaugintas iš tą mėnesį galiojusios šilumos kainos. Šilumos kainą sudaro pastovioji ir kintamoji dalys. Pastovioji dalis yra fiksuota, į ją patenka šilumos tiekimo veiklai būtinos išlaidos: personalo, remonto, aptarnavimo ir kitos sąnaudos bei investicinė grąža. Šiais metais VŠT pastovioji kainos dalis sudaro 0,94 cento už kilovatvalandę ir yra žemiausia Lietuvoje. Pernai pastovioji šilumos kainos dalis kilovatvalandei siekė 1,07 cento.

Tuo tarpu kintamoji šilumos kainos dalis nustatoma kiekvieną mėnesį atskirai. Didžiausią poveikį kintamajai šilumos kainos daliai turi kuro kaina. Dujos ir biokuras, naudojami šilumos gamybai, perkami biržoje aukciono būdu. O biržoje galioja paprasta ekonomikos taisyklė – kuo didesnė paklausa, tuo didesnė kaina, todėl temperatūrai krentant kuro kaina kyla.

Praėjusiais metais kuras kainavo sąlyginai nedaug, nes dujų ir biokuro kainos biržoje buvo istoriškai žemame lygyje, tačiau šiais metais vidutinė mėnesio dujų žaliavos įsigijimo kaina grįžo į 2018 metų lygį. Šių metų vidutinė sausio mėnesį įsigytų dujų kaina, palyginti su praėjusiais metais, augo 23 proc. Vasario mėnesį pastebimas dar ženklesnis, net 75 proc. kainos augimas, palyginti su praėjusiais metais.

„Pagal šiuo metu galiojančias metodikas tikrasis kuro kainų poveikis šilumos kainai gerokai atsilieka, nes skaičiuojant šio mėnesio kintamąją kainos dalį remiamasi prieš du mėnesius pirkto kuro kainomis. Todėl prasidėjus šildymo sezonui vartotojas sumoka mažiau nei už faktines kuro kainas moka šilumos tiekėjas, tačiau pavasarį atšilus orams gyventojai nepajaučia greito sąskaitos už šildymą sumažėjimo. Nors šilumos energijos patiekiama mažiau, bet žiemą įsigytas brangesnis kuras didina kintamąją šilumos kainos dalį. Manome, kad reguliavimo mechanizmą šioje vietoje reikėtų keisti, todėl inicijuojame diskusiją su Valstybine energetikos reguliavimo tarnyba“, - sakė R. Gudė.

Didelį poveikį sąskaitai už šildymą turi ir paties būsto sunaudojamas šilumos kiekis. Renovuoti, modernizuotas šildymo sistemas turinys namai yra ekonomiškesni, todėl jiems apšildyti reikalingas mažesnis kuro kiekis. Skaičiuojama, kad ekonomiškesni namai sunaudoja iki 35 proc. mažiau šilumos energijos. Tuo tarpu senesnės statybos būstai pasižymi didesniu šilumos kiekio pralaidumu, jų gyventojams už šildymą tenka mokėti daugiau.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
       2021-03-03 13:30:45

Atnaujinami praktiniai vairuotojų mokymai

Nuo kovo 10 d. bus leista atnaujinti veiklą vairavimo mokykloms ir rengti praktinius vairuotojų mokymus. Toks sprendimas šiandien priimtas Vyriausybės posėdyje.
       2021-03-03 13:14:46

Santaros klinikose pradedama naujų SARS-CoV-2 viruso atmainų paieška

Pradedami visų Santaros klinikų laboratorijoje naujai nustatytų atvejų SARS-CoV-2 viruso atmainų B.1.351 bei P.1 atrankiniai tyrimai.
       2021-03-03 09:51:57

Telefono baterija: priežiūra ir dažniausios klaidos

Telefono baterijos ištvermingumas priklauso ne tik nuo baterijos talpos, bet ir nuo telefono naudotojo veiksmų. Technologijų ekspertai pataria, kaip rūpintis telefono baterija ir ko nedaryti, kad ji tarnautų ilgiau.
       2021-03-03 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 503 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8974 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 503 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-03 09:38:25

Užimtumo tarnybos prognozė: kam šįmet geriausiai seksis įsidarbinti?

2021 metais aukštesnes nei vidutines įsidarbinimo galimybes turės šių profesijų atstovai: gydytojai ir slaugos specialistai, inžinieriai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, statybos darbininkai, sunkiasvorio transporto vairuotojai.
       2021-03-03 09:32:40

Benediktui Vanagui vienu metu atliktos riešo ir peties operacijos

„Kaip sakė Arvydas Sabonis, po 50-ties metų baigiasi garantija. Tačiau pamiršo paminėti, kad ir iki tol (ypač po Dakaro) reikia pasiremontuoti. Galvojau, kad pavyks išvengti skalpelio, tačiau kieno motina yra viltis, visi žinome.
       2021-03-03 09:23:51

KTU kviečia kartu ruoštis 5 pagrindiniams brandos egzaminams

Brandos egzaminai – abiturientų išbandymo metas. Daugumai tai svarbaus etapo pabaiga ir pirmas žingsnis karjeros link, kuris ir įprastai nepraeina be šiek tiek nerimo ar papildomų pastangų.
       2021-03-03 09:12:07

Vaisių ir daržovių laikymas namuose: ką laikyti šaldytuve, o kam tinka kambarys?

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas, riebesnius produktus vis dažniau iškeičiame į šviežius vaisius bei daržoves.
       2021-03-03 08:57:56

Kaip dažysimės šį sezoną: 5 karščiausios makiažo tendencijos

Iki šiol dominavę ryškūs ir matiniai tonai pamažu išstumiami švelnių, spindinčių ir pastelinių spalvų, kurios vainikuoja esminį makiažo akcentą – sveikai atrodančią odą bei natūralų įvaizdį.
       2021-03-03 08:38:29

Prie robotų gamintojų durų - eilės. Virusui išvaikius žmones, dirbs mašinos

Robotikos sprendimus kuriančios bendrovės stebi itin išaugusį įmonių poreikį automatizuoti ir tokiu būdu efektyvinti procesus. Su robotikos sprendimais dirbantys kūrėjai sako šiuo metu eilėje turintys daugiau projektų nei iki pandemijos.
       2021-03-03 08:32:44

5 automobilių technologijos, atsiradusios iš telefonų

Automobilių gamintojai vis labiau neriasi iš kailio siūlydami išmanesnius ir inovatyvesnius naujų modelių sprendimus. Nors vienos technologijos orientuotos tik į kelionių saugumą, nemažai diegiama ir dėl vairuotojų patogumo.
       2021-03-03 08:13:47

„Samsung“ pristatė televizorių naujienas, tarp jų – ir tinkamas naudoti lauke

Bendrovė „Samsung“ savo virtualiame renginyje „Unbox&Discover“ pristatė naujus „MICRO LED“ ir „Neo QLED“ televizorius, ekranus, monitorius ir garso sistemas.
       2021-03-03 08:11:19

Ant kelių likusi druska naktimis vilioja stirnas ir briedžius

Priemonės, kuriomis barstomi keliai, vilioja stirnas ir briedžius, ir tai savo ruožtu gali tapti rimtų eismo nelaimių priežastimi.
       2021-03-03 08:07:04

Storas sniego sluoksnis erkėms tarsi antklodė, prasideda erkių sezonas

Epidemiologų teigimu, nors žmonėms šalta ir sniego negailėjusi žiema pridarė nemažai rūpesčių, erkių tokios oro sąlygos greičiausiai nepražudė, tad netrukus parazitai jau ims busti iš žiemos miego.
       2021-03-03 08:00:53

Pasikartokime: kaip apsaugoti asmeninius duomenis?

Kiekvieną sekundę milijonai žmonių naršo internete darbo, asmeniniais, pramogų ar kitais tikslais. Tačiau retas iš jų susimąsto, kiek asmeninės informacijos, naršydamas ar apsipirkinėdamas internete, atskleidžia kitiems.
       2021-03-03 07:52:48

Didėjant Nemuno debitui, Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą

Bendrovė „Ignitis gamyba“ informuoja, kad prasidėjus pavasariui stebima didėjanti vandens prietaka į Kauno marias. Jeigu vandens lygis Kauno mariose toliau kils, tai turės įtakos ir Nemuno vandens lygiui žemiau Kauno A. Brazausko hidroelektrinės (Kauno HE) užtvankos.
       2021-03-03 07:42:43

Ar technologijos – ne mergaičių sritis, jei programavimo pradininkė - moteris?

Lietuvos moksleiviai dažniausiai lanko muzikos ar sporto būrelius, tačiau pastaruoju metu populiariausiųjų penketuke užtikrintai įsitvirtino ir informacinių technologijų užsiėmimai.
       2021-03-02 19:32:18

Nustatyti dar 25 iš Jungtinės Karalystės kilusio (B.1.1.7) viruso atvejai

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso sekoskaitos tyrimus Lietuvoje, informuoja, kad nustatyti dar 25 nauji iš Jungtinės Karalystės kilusio (B.1.1.7) viruso linijos atvejai.
       2021-03-02 15:58:05

Beveik pusė visų sukčiavimo nusikaltimų yra padaroma telefonu

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose.
       2021-03-02 13:48:57

Kaip apskaičiuojamas suvartotos elektros energijos kiekis?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB ,,Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
       2021-03-02 12:44:43

Eksperto patarimai: 5 dažniausios buitinės technikos problemos ir sprendimai

Daugelis neįsivaizduojame savo buities be įvairių ją palengvinančių prietaisų – nuo dulkių siurblio iki šaldytuvo. Tačiau naudojantis jais neišvengiama ir problemų. Laimei, ne visos jos reiškia, kad su vienu ar kitu buitiniu prietaisu teks atsisveikinti.
       2021-03-02 11:01:36

Psichologė: neigiamos emocijos taip pat turi prasmę ir yra mums reikalingos

Neigiamos ar nemalonios emocijos aplanko kiekvieną. Klaidinga manyti, kad reikėtų jų vengti ar netgi slopinti. Pasak „Rimi“ organizuojamo virtualių paskaitų ciklo „Rinkis rūpintis savimi“ psichologės, dėmesingumo valdymo mokytojos Eglės Masalskienės, visos emocijos, teigiamos ir neigiamos, mums yra reikalingos.
       2021-03-02 10:22:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 450 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7745 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 450 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-02 09:01:09

Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais.
       2021-03-02 08:53:12

Pritarta siūlomai prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikai

Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujama Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos komisija šiandien pritarė siūlomiems naujos prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikos principams.
       2021-03-02 08:46:05

Išjudinta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija: gyvūnai gyvens daug erdviau

Aplinkos ministerija išjudino Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukciją – paskelbtas statybos viešųjų pirkimų konkursas. Netrukus gyvūnams bus atnaujinami arba statomi nauji, didesni pastatai ir voljerai, įrengiamos edukacinės erdvės, laboratorijos ir kt.
       2021-03-02 08:41:42

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sumažėjo trečdaliu – 33 proc. Lietuvoje elektra atpigo iki 42,11 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje jos kaina siekė 42,02 Eur/MWh.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.