Naujienos

Organinės trąšos: kaip iš buitinių atliekų jas pasigaminti namuose?

2022-06-01 10:26:12

Svarstote, kaip suteikti antrą gyvenimą daugeliui maisto likučių, kurie paprastai patenka į šiukšlių dėžę? Vis daugiau žmonių namuose juos naudoja organinėms ir natūralioms trąšoms gaminti.

Jos augalams suteikia ilgalaikį maistinių medžiagų šaltinį, gerina dirvožemio struktūrą ir vandens įsisavinimą. Be to, organinės trąšos padeda išvengti atliekų ir mažina dirvožemio toksiškumą. Jei namuose niekada nebandėte sodininkauti, galbūt jus paskatins pabandyti žinojimas, kad ekologišką kompostą galite pasigaminti net bute, o trąšas panaudoti augalams tiek patalpose, tiek terasoje ar sode.

Pirkėjai vis labiau domisi organiškomis trąšomis

Prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Inga Gruzdina pastebi, kad trąšų klausimu kiekvienas turi savo nuomonę. Anot jos, yra daug natūralių trąšų gamybos būdų, bet dalis žmonių nori tik tų, kurias galima nusipirkti prekybos centruose, nes neturi laiko papildomam darbui jas gaminant. Tiesa, pirkėjus vis labiau domina ekologiški bei organiški produktai.

„Anksčiau „Rimi“ parduotuvėse turėjome ekologiškų trąšų ir matydami tendenciją, kad šiemet pirkėjai vėl nori įsigyti šios rūšies produktų, greitu metu jais papildysime savo asortimentą. Skirtumas tarp organinių ir kitų rūšių trąšų yra toks, kad organinės trąšos pradeda veikti lėčiau, taip pat gali būti specifinio kvapo. Įprastos trąšos neturi kvapo ir pradeda veikti greičiau, jas lengviau naudoti buityje. Šiuo metu galime pasiūlyti visų rūšių trąšų: nuo daržovių iki gėlių, iki žolės ir spygliuočių tręšimui skirtų gaminių“, – sako I. Gruzdina.

Anot specialistės, populiarėjant tvarumo idėjoms daugėja ir žmonių, kurie namuose nori trąšas iš buitinių atliekų pasigaminti patys. „Natūralių trąšų gamyba užima daugiau laiko ir reikalauja tam tikrų žinių. Prieš pradėdami gaminti organines trąšas, turėtumėte žinoti, kokie ingredientai gali sustiprinti jų veikimą dėl sudėtyje esančių maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, bananų žievelės labai vertingos dėl jose esančio kalio – vienos iš medžiagų, darančių didžiausią įtaką augalų augimui ir žydėjimui. Tuo tarpu kiaušinių lukštus pirmiausiai reikia išdžiovinti ir sumalti, jie bus puikus kalcio šaltinis jūsų augalams. Tręšti augalus galite ir su kavos tirščiais, kurie suteiks augalams papildomo azoto, suteikiančio dirvožemiui purumo. Acto ypač reikia augalams, kuriems trūksta rūgštaus dirvožemio. Trąšoms taip pat galite naudoti ir medžio pelenus.“

Tuo tarpu jeigu sode neatsiginate nuo sraigių, I. Gruzdina pataria vėl naudoti kiaušinių lukštus: „Juos sumalkite ir išbarstykite aplink žemės plotą, kurį norite apsaugoti nuo sraigių. Žinoma, vaizdas nebus pats estetiškiausias, bet tai busnatūralus produktas, kuris nepakenks aplinkai.“

Nauja tendencija – kompostavimas namuose

Pasak „Rimi“ kategorijos vadovės, dirbtinės trąšos nėra vienintelė galimybė paruošti dirvą būsimam derliui. Taip pat galite rinktis namuose pagamintą natūralų kompostą. Kompostavimas – tai procesas, kurio metu organinės medžiagos paverčiamos natūralia žemės ir dirvožemio trąša. Šį procesą galite atlikti ir namuose, nenaudodami jokių cheminių priemaišų ar papildų. Apskaičiuota, kad iš 100 kg namuose susidariusių organinių atliekų galima pagaminti iki 30 kg komposto.

Kaip teigia I. Gruzdina, atliekose, kurios kasdien susidaro mūsų namuose, yra mažiausiai 40 proc. organinių medžiagų. Todėl jas galima perdirbti ir grąžinti į dirvožemį humuso pavidalu, kuris padeda pasėliams bei augalams: „Kompostavimui puikiai tinka vaisiai ir daržovės, kiaušinių lukštai, kavos ar arbatos tirščiai, dulkių siurblio turinys, naminių gyvūnų plaukai, taip pat sergantys kambariniai augalai ir kiti organiniai produktai, kurie gana greitai suyra. “

„Rimi“ ekspertė pastebi, kad kompostavimo imasi ne tik gyvenantys nuosavuose namuose, bet ir daugiabučiuose. „Jei gyvenate bute ir norite pradėti kompostuoti, tereikia turėti plastikinę dėžę su dangčiu, į kurią būtų galima sudėti maisto likučius. Galite nusipirkti specialų komposto aktyvavimo arba skatinimo įrenginį, kuris sulaikys pašalinius kvapus, nesimatys jo turinio. Paruoštą produktą galima naudoti tiek kambariniams augalams vazonuose tręšti, tiek vežti į sodą ar nešti į kiemą, kur bendruose darželiuose auga įvairiausios gėlės.“

Anot specialistės, kompostuoti geriausia pradėti pavasarį arba vasaros pabaigoje – rugpjūčio ar rugsėjo mėnesiais. Gerame komposte gali būti įvairių rūšių maisto likučių, tačiau nerekomenduojama naudoti supuvusių daržovių, naminių gyvūnų mėšlo, pelenų, medžio pjuvenų, žuvies, mėsos ar kaulų ir apskritai visų rūšių neekologiškų produktų.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-06-30 12:56:13

Visi duomenys turės būti apmokestinami vienodu tarifu

Siekdami užtikrinti atvirą ir nediskriminacinę prieigą prie interneto, ES ryšio operatoriai vartotojams negali taikyti skirtingų duomenų perdavimo kainų pagal jų panaudojimo pobūdį.
       2022-06-29 15:28:52

Žuvies patiekalai tiesiai iš jūros: tartaras, sevičė ir pokės dubuo

Vasara tradiciškai yra grilio metas – ant grotelių ir iešmų keliauja mėsa, žuvis, daržovės ir net sūris. Visgi vasara yra ir laikas, kai norisi valgyti lengviau, gaiviau, o tai padaryti padeda vis gausėjantis šviežio derliaus pasirinkimas.
       2022-06-29 15:21:28

Reanimatologas paaiškino, kodėl įvyksta smegenų mirtis

Smegenų mirtis – plonytė linija, kurią peržengus nebėra kelio atgal. Mirus smegenims, miršta ir žmogus, tačiau dar kurį laiką medicininės įrangos dėka jo širdis gali plakti, savo funkcijas gali atlikti ir kiti organai.
       2022-06-29 15:11:28

Nedžiugina darbas? Patarimai, kaip atrasti mėgstamą

Darbas nebedžiugina? O gal planuojate jį keisti? Ne vienas žmogus darbe yra jautęsis ne savo vietoje, tačiau pakeitus darbą jis ir vėl gali nepatikti. Ką daryti, kad mylimo darbo paieškos pagaliau būtų vaisingos?
       2022-06-29 15:07:13

Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė kaip pasiruošti išvykai į mišką

Įsibėgėjus vasarai galime pasilepinti ne tik įvairiausiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir grybais, kurių pirmas derlius jau pasirodė ir parduotuvėse.
       2022-06-29 15:00:59

Dalį elektros kainos ir toliau reguliuos valstybė, tai įtakos galutinei kainai

Ne retas gyventojas galvoja, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių:
       2022-06-29 14:56:02

Prezidentas NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

„Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO, todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių ženkliai stiprinti savo saugumą, ypač Baltijos regione“, – šiandien Madride prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2022-06-28 13:06:05

Koks vanduo geriausiai gaivina per karščius ir kiek jo turime išgerti?

Įsivyravus karščiams itin svarbu organizme palaikyti skysčių balansą. Karštomis dienomis taip ir traukia ledinis vanduo, nes norisi ne tik numalšinti troškulį, bet ir atsivėsinti.
       2022-06-22 12:28:22

Ant laužo – ne tik bulvės, bet ir šakotis: dalijasi Joninių idėjomis

Artėjančios Joninės – dažno laukiama proga iš miesto pabėgti į gamtos prieglobstį. Neatsiejama to dalis – maisto gaminimas lauke ir jaukios akimirkos, susibūrus aplink laužą.
       2022-06-22 08:58:15

Vaistininkė apie gydomąją arbatų galią ir suderinamumą su vaistais

Visi žinome, kad peršalus reikia gerti ramunėlių ar liepžiedžių arbatą, o kosint – čiobrelių, tačiau neretai žinios apie vaistažoles tuo ir pasibaigia. Kokių vaistažolių arbatas vartoti kuriais atvejais ir kaip jas tinkamai paruošti – pataria vaistininkė.
       2022-06-21 15:56:49

Važiuoti su žieminėmis padangomis vasarą – brangu ir nesaugu

„Žieminės padangos jau beveik atgyveno, per vasarą jas visiškai užbaigsiu ir rudenį pirksiu naujas“. Tai yra gana dažnai sutinkama vairuotojų, ypač taupesnių, idėja.
       2022-06-20 21:46:39

Kas gali nutikti, jeigu trumpam sutrinka elektros skaitiklio veikimas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir UAB „Perlas Energija“ bei AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl elektros energijos suvartojimo duomenų nesutapimo, elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties nutraukimo ir mokesčių už elektros energiją perskaičiavimo.
       2022-06-20 20:54:40

Borrellis dėl Kaliningrado: kaltinimas Lietuvai – melas, gryna propaganda

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Lietuva laikosi ES sankcijų blokuodama tam tikrų prekių gabenimą geležinkeliu į Rusijos Kaliningrado eksklavą.
       2022-06-20 20:40:37

Chemija Lietuvoje: ar greitai turėsime Nobelio premiją?

Vilniaus universiteto (VU) chemikai šiemet mini 225-ąsias Chemijos katedros įkūrimo metines. Anot dabartinio Chemijos ir geomokslų fakulteto dekano prof. Aivaro Kareivos, per tiek metų šis mokslas Lietuvoje turėjo ir nuosmukio laikotarpių, ir pasaulyje pripažintų specialistų, ženkliai prisidėjusių prie mokslo raidos.
       2022-06-19 21:54:43

Prezidentei – Pasaulio ekonomikos apdovanojimas

Sekmadienis, birželio 19 d. (Kylis). Prezidentei Daliai Grybauskaitei Vokietijoje, Kylyje, įteiktas prestižinis Pasaulio ekonomikos apdovanojimas (Global Economy Prize 2022).
       2022-06-18 15:20:01

Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko beveik 80 proc. antrojo etapo gyventojų

Šiandien, baigiantis antrajam nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasirinkimo etapui, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis 79,2 proc. arba 586 tūkst. šio etapo vartotojų priėmė sprendimą ir pasirašė sutartį su savo nauju ir nepriklausomu energijos tiekėju.
       2022-06-18 15:17:04

Azijietiška virtuvė vasarą: aštrūs patiekalai atsigaivins per karščius?

Azijiečių virtuvėje naudojami metodai ir ingredientai jau seniai pamėgti sveiką gyvenimo būdą puoselėjančių žmonių. Tokiuose patiekaluose nėra sočiųjų riebalų pertekliaus, beveik nevartojama pieno produktų, maistas dažnai virtas arba troškintas garuose, prioritetą skiriant produktų šviežumui ir sezoniškumui.
       2022-06-18 15:14:05

Nepasirinkusiems elektros tiekėjo – dar savaitė galutiniam apsisprendimui

Antrojo liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, nesuspėję pasirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo, tai galės padaryti dar savaitę. Jiems sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai.
       2022-06-18 15:11:24

Specialistai: Norint mažinti skendimų skaičių reikia liautis drausti

Kas penktas lietuvis nemoka plaukti, o 3 iš 10 gyventojų yra bent kartą skendę, rodo skolinimosi internetu platformos „Vivus Finance“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2022-06-17 20:13:14

Laisvalaikis miške ar prie ežero - ne bet kur ir ne bet kaip

Vasarą daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje. Vieni skuba prie vandens telkinių, kiti mėgaujasi miško gėrybėmis ir gaiva. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad mišką ar kitą gamtos kampelį reikia tausoti, tinkamai jame elgtis bei dalijasi patarimais, kaip poilsiauti atsakingai.
       2022-06-17 08:56:49

Mitai apie autonominį vairavimą

Ar savivaldžiai automobiliai taps realybe? Ir kaip turės pasikeisti žmonių požiūris, kad autonominius automobilius priimtų plačioji visuomenė? Šiuos ir kitus klausimus nagrinėja &Audi tyrimas „SocAlty“, parengtas bendradarbiaujant su 19 šios srities ekspertų.
       2022-06-17 08:51:16

Didysis bijūnų žydėjimas: nuo senųjų veislių iki modernių spalvų ir formų

Nors ir vėluodamas, bet su maksimalia galia ir grožiu, kurio sukaupė per lietumi dosnias savaites, Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, didįjį žydėjimą pradėjo turtingiausias Lietuvos bijūnynas: šiemet iš viso maždaug 30 arų plote žydi per 600 bijūnų kolekcinių vienetų.
       2022-06-16 20:43:13

Vitaminų šaltinis – agrastai: naudokite juos ne tik uogienėms

Šviežio derliaus agrastai – jau pasirodė parduotuvių lentynose. Šios gėrybės – nuo seno lietuvių vertinamos, tačiau pastaruoju metu kiek primirštos. O veltui. Šios sodo gėrybės ne tik skanios, bet ir ypatingai vertingos sveikatai.
       2022-06-15 08:50:09

Neapsisprendžiantiems: kaip išsirinkti sau tinkamą IT specialybę?

Pastaraisiais metais darbo rinkoje būtų sunku surasti populiaresnę ir perspektyvesnę sritį, nei IT – šie specialistai nuolat viliojami patrauklia alga, o atvirų darbo vietų kasdien daugėja.
       2022-06-15 08:44:11

Vilniuje pristatytas rekordą pasiekęs 3D gatvės piešinys: įvykiai Ukrainoje

Vilniuje birželio 14 dieną pristatytas didžiausias Baltijos šalyse ir dydžio rekordą Lietuvoje pasiekęs trimatis gatvės piešinys. Visai greta sostinės spaudos rūmų kūrinį pavadinimu „Meilė ir baimė“ nutapė pasaulinio garso menininkas Edgaras Muelleris.
       2022-06-15 08:35:38

„PILETILEVI GROUP“ ir „TIKETOS“ sandoris apribojo konkurenciją

Šiandien Konkurencijos taryba atsisakė duoti leidimą vykdyti koncentraciją Estijos bendrovei „Piletilevi Group“ įsigijus 100 proc. „Tiketos“ akcijų.
       2022-06-11 13:08:16

Tarptautinę falafelių dieną kulinarijos technologė pataria, kaip pasigaminti

Tarptautinė falafelių diena minima birželio 12 d. Falafeliai – tai tipiškas Artimųjų Rytų virtuvės patiekalas, pagamintas iš avinžirnių, kurie yra augalinių baltymų šaltinis, mažinantis blogojo cholesterolio kiekį.
       2022-06-10 19:46:34

Vištų augintojams – nuostolių kompensacijos

Nuostolių dėl Rusijos karo Ukrainoje patiriantys broilerių ir vištų dedeklių augintojai jau gavo pirmąsias kompensacijas. 35 broilerių ir vištų dedeklių laikytojams, pateikusiems paraiškas, pervesta 1,84 mln. Eurų.
       2022-06-10 18:51:26

„Eutelsat“ pašalins draudžiamus rusiškus kanalus

„Eutelsat“ yra pasirengusi sustabdyti Rusijos kanalų „RTR Planeta“ ir „Rossija 24“ retransliavimą savo palydovais birželio 25 d.
       2022-06-10 15:33:57

Keičiasi prekybos internetu taisyklės: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Šių metų birželio 1 d. įsigaliojo naujos taisyklės, taikomos santykiams tarp gamintojų, didmenininkų ir mažmenininkų. Naujose taisyklėse ypatingas dėmesys skirtas įmonių veiklai elektroninėje erdvėje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.