Naujienos

Rusijos auditorija ruošta plataus masto invazijai į Ukrainą

2022-06-01 11:09:29

Likus kelioms savaitėms iki invazijos į Ukrainą, Kremliaus propagandos tinklas stengėsi įtikinti šalies auditoriją, kad Rusija nenori pradėti karo, tačiau esą negali likti nuošalyje stebėdama vakarietiškais ginklais kemšamos Ukrainos veiksmų.

Pagrindiniuose kanaluose transliuojamose laidose skambėjo karą ir neapykantą kurstanti retorika, kurios tikslas – priversti auditoriją patikėti, kad Rusija neturi kito pasirinkimo, kaip tik gelbėti priespaudą kenčiančius tautiečius ir pasipriešinti „rusų pasauliui“ grasinantiems Vakarams bei jų ištikimai marionetei Ukrainai.

DebunkEU.org atlikta dviejų Kremliaus kontroliuojamų televizijos kanalų laidų, „Laikas Parodys“ (rus. „Время покажет“, kanalas Первый канал) ir „60 minučių“ (rus. „60 минут“, kanalas Россия-1), analizė atskleidė, kad pasitelkiant karą bei neapykantą etniniu pagrindu kurstančią retoriką buvo bandoma pateisinti invaziją į Ukrainą.

„Visas tris savaites iki karo pradžios šių laidų studijose vykusių diskusijų pagrindu buvo teiginys, kad Rusija nesiruošia nieko pulti - grėsmę neva kelia Vakarai, kurie savo vasalą Ukrainą farširuoja moderniais ginklais ir kelia isteriją žiniasklaidoje. Dažnai skambėjo ir pareiškimai, kad nors Rusija taikiai gina savo interesus, Vakarų tiekiami ginklai neabejotinai bus panaudoti prieš Donbase gyvenančius etninius rusus, kurie esą jau aštuonerius metus patiria genocidą – tokiu atveju Kremliui neliks nieko kito, kaip gelbėti savo tautiečius“, – sako DebunkEU.org vyr. analitikė Laima Venclauskienė.

Peržiūrėję tris savaites iki karo transliuotas laidas (32 epizodus, pasirodžiusius vasario 1-22 d.), DebunkEU.org analitikai išskyrė keturis strateginius tikslus, kuriuos Kremlius galėjo bandyti pasiekti savo komunikacija.

„Vidinei auditorijai skirtas informacinis laukas pirmiausia buvo naudojamas planuojamam puolimui prieš Ukrainą pateisinti: sukurti priežastį karui, casus belli, kad niekas neabejotų dėl būtinybės surengti vadinamąją karinę operaciją“, – sako L. Venclauskienė. Pasak analitikės, svarbiausia televizijos žiūrovams suteikti pretekstą kovoti su „nacistine, fašistine, Ukrainos valdžia“ ir „ginkluotais radikalais“ bei ginti Donbase gyvenančius etninius rusus, ir (arba) Ukrainos gyventojus, kurių dauguma patiria neteisėtai į valdžią atėjusio Zelenskio režimo priespaudą. Pastarasis motyvas buvo naudojamas siekiant įsitikinti, kad auditorija palaikys Ukrainos vyriausybės pakeitimą Kremliaus kontroliuojamu marionetiniu režimu.

„Be to, melaginga ir klaidinanti informacija apie Ukrainos neva vykdomus išpuolius ir planuojamas teroristines atakas naudota tam, kad auditorija lengviau susitaikytų su praradimais ir juos matytų kaip būtinas, neišvengiamas aukas“, – teigia DebunkEU.org analitikė. Tyrimas parodė, kad lygiagrečiai su šiais teiginiais kalbėta ir apie tai, kaip Vakarai manipuliuoja Ukraina, taip siekdami naudos sau. Taip siekta priversti auditoriją patikėti, kad invazija į Ukrainą yra būdas ginti jų pačių interesus, ir sustiprinti pasitikėjimą Putino režimu – visa kaltė dėl bet kokių vidaus problemų permetama ant klastingo, mitologizuoto priešo.

Savo teiginius laidų vedėjai ir kviestiniai ekspertai nevengė grįsti naudodami tiesioginius įžeidinėjimus, dažnai su seksualine potekste, ir neapykantos kalbą, kurie gali būti vertinami kaip prieštaraujantys Tarptautinio pilietinių ir politinių teisių pakto 20 straipsniui, pagal kurį „bet kokia karo propaganda draudžiama įstatymu“ ir „kiekvienas tautinės, rasinės ar religinės neapykantos kurstymo atvejis, kai yra skatinama diskriminacija, nesantaika ar smurtas, draudžiamas įstatymu“.

Anot L. Venclauskienės, televizija, kaip medija, yra ypač palanki propagandai skleisti – valstybei naudingos žinutės gali būti perteikiamos naudojant žodines, rašytines, garsines ir vaizdines priemones. „Be to, televizijos turinys yra pasiekiamas vienu pultelio mygtuko paspaudimu – 2020 m. apklausos duomenimis, būtent taip naujienas gauna 73 proc. Rusijos gyventojų, iš kurių daugiau nei pusė pasitiki televizija. Todėl nenuostabu, kad Rusijos televizijai priskiriamas žargoninis terminas – „zombodėžė“ (rus. Зомбоящик)“, - sako analitikė.

Peržiūrėję į tyrimą įtrauktą turinį, DebunkEU.org analitikai išskyrė 43 žinutes, kurios buvo suskirstytos į šešis naratyvus, susijusius su Ukraina ir (arba) nukreiptus į Ukrainą. „Žvelgiant į tai, kaip pasiskirsto naratyvai, galime daryti išvadą, kad prieš prasidedant karui abi televizijos laidos daugiau dėmesio skyrė Rusijos konfliktui su Vakarais, o Ukraina labiau minėta šios priešpriešos kontekste“, – sako L. Venclauskienė.

Vakarai užsiima manipuliacijomis ir rengia sąmokslą prieš Rusiją pirmavo pagal paminėjimų skaičių – taip buvo pateikiama eskaluojama įtampa tarp Rusijos ir Ukrainos, kaip neva Vakarų sukurtas suktas planas.

Antrasis pagal populiarumą naratyvas – Rusijai privalo gelbėti žmones. „Šia žinute žaidžiama su emocine „Rusija prieš Vakarus“ konflikto puse – siekiama, kad žiūrovai jaustųsi taip, tarsi jų tėvynės vyriausybė ir kariuomenė daryto kažką didingo ir svarbaus“, –sako DebunkEU.org analitikė. Šiame kontekste ypač dažnai buvo pabrėžiama, kad Donbase gyvena Rusijos piliečiai, kuriuos ukrainiečiai esą naikina vien todėl, kad jie yra rusai.

Kalbėdami apie visus Vakarų lyderius ir Ukrainos prezidentą Volodymirą Zelenskį ar kitus šalies atstovus, laidų vedėjai ir svečiai nesivargino laikytis elementarios žurnalistinės etikos – pavyzdžiui, vienas laidos „60 minučių“ svečias išjuokė Ukrainos prašymą gauti daugiau ginklų sakydamas, kad „jie prašė Javelinų, o gavo vazelino“. Tokia retorika buvo vartojama ir laidose, kuriose aptiktas naratyvas Ukrainos valdžia yra nekompetentinga, nacistinė ir nepriimtina.

Dar vienas paminėtinas naratyvas - Ukraina yra netikra ir (arba) žlugusi valstybė. „Tiek laidų vedėjai, tiek į pakviesti ekspertai labai stengėsi sumenkinti Ukrainos valstybingumą, teigė, kad Ukraina yra dirbtinai sukurta valstybė (atkartojant ne kartą skambėjusius Putino pareiškimus), kuri pardavė savo suverenitetą ir nepriklausomybę už Vakarų paramą, o Ukrainos prezidentas V. Zelenskis tėra klounas, pasodintas į prezidento rūmus, kad sukurtų Ukrainos valstybingumo įspūdį“, – sako L. Venclauskienė.

Analizės objektu tapę kanalai, Первый канал ir Россия-1, yra vieni pagrindinių Kremliaus propagandos mechanizmo dalių. Kito DebunkEU.org tyrimo duomenimis, pernai iš Rusijos valstybės biudžeto žiniasklaidos priemonėms buvo skirta apie 1,5 milijardo dolerių.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-06-30 12:56:13

Visi duomenys turės būti apmokestinami vienodu tarifu

Siekdami užtikrinti atvirą ir nediskriminacinę prieigą prie interneto, ES ryšio operatoriai vartotojams negali taikyti skirtingų duomenų perdavimo kainų pagal jų panaudojimo pobūdį.
       2022-06-29 15:28:52

Žuvies patiekalai tiesiai iš jūros: tartaras, sevičė ir pokės dubuo

Vasara tradiciškai yra grilio metas – ant grotelių ir iešmų keliauja mėsa, žuvis, daržovės ir net sūris. Visgi vasara yra ir laikas, kai norisi valgyti lengviau, gaiviau, o tai padaryti padeda vis gausėjantis šviežio derliaus pasirinkimas.
       2022-06-29 15:21:28

Reanimatologas paaiškino, kodėl įvyksta smegenų mirtis

Smegenų mirtis – plonytė linija, kurią peržengus nebėra kelio atgal. Mirus smegenims, miršta ir žmogus, tačiau dar kurį laiką medicininės įrangos dėka jo širdis gali plakti, savo funkcijas gali atlikti ir kiti organai.
       2022-06-29 15:11:28

Nedžiugina darbas? Patarimai, kaip atrasti mėgstamą

Darbas nebedžiugina? O gal planuojate jį keisti? Ne vienas žmogus darbe yra jautęsis ne savo vietoje, tačiau pakeitus darbą jis ir vėl gali nepatikti. Ką daryti, kad mylimo darbo paieškos pagaliau būtų vaisingos?
       2022-06-29 15:07:13

Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė kaip pasiruošti išvykai į mišką

Įsibėgėjus vasarai galime pasilepinti ne tik įvairiausiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir grybais, kurių pirmas derlius jau pasirodė ir parduotuvėse.
       2022-06-29 15:00:59

Dalį elektros kainos ir toliau reguliuos valstybė, tai įtakos galutinei kainai

Ne retas gyventojas galvoja, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių:
       2022-06-29 14:56:02

Prezidentas NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

„Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO, todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių ženkliai stiprinti savo saugumą, ypač Baltijos regione“, – šiandien Madride prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2022-06-28 13:06:05

Koks vanduo geriausiai gaivina per karščius ir kiek jo turime išgerti?

Įsivyravus karščiams itin svarbu organizme palaikyti skysčių balansą. Karštomis dienomis taip ir traukia ledinis vanduo, nes norisi ne tik numalšinti troškulį, bet ir atsivėsinti.
       2022-06-22 12:28:22

Ant laužo – ne tik bulvės, bet ir šakotis: dalijasi Joninių idėjomis

Artėjančios Joninės – dažno laukiama proga iš miesto pabėgti į gamtos prieglobstį. Neatsiejama to dalis – maisto gaminimas lauke ir jaukios akimirkos, susibūrus aplink laužą.
       2022-06-22 08:58:15

Vaistininkė apie gydomąją arbatų galią ir suderinamumą su vaistais

Visi žinome, kad peršalus reikia gerti ramunėlių ar liepžiedžių arbatą, o kosint – čiobrelių, tačiau neretai žinios apie vaistažoles tuo ir pasibaigia. Kokių vaistažolių arbatas vartoti kuriais atvejais ir kaip jas tinkamai paruošti – pataria vaistininkė.
       2022-06-21 15:56:49

Važiuoti su žieminėmis padangomis vasarą – brangu ir nesaugu

„Žieminės padangos jau beveik atgyveno, per vasarą jas visiškai užbaigsiu ir rudenį pirksiu naujas“. Tai yra gana dažnai sutinkama vairuotojų, ypač taupesnių, idėja.
       2022-06-20 21:46:39

Kas gali nutikti, jeigu trumpam sutrinka elektros skaitiklio veikimas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir UAB „Perlas Energija“ bei AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl elektros energijos suvartojimo duomenų nesutapimo, elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties nutraukimo ir mokesčių už elektros energiją perskaičiavimo.
       2022-06-20 20:54:40

Borrellis dėl Kaliningrado: kaltinimas Lietuvai – melas, gryna propaganda

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Lietuva laikosi ES sankcijų blokuodama tam tikrų prekių gabenimą geležinkeliu į Rusijos Kaliningrado eksklavą.
       2022-06-20 20:40:37

Chemija Lietuvoje: ar greitai turėsime Nobelio premiją?

Vilniaus universiteto (VU) chemikai šiemet mini 225-ąsias Chemijos katedros įkūrimo metines. Anot dabartinio Chemijos ir geomokslų fakulteto dekano prof. Aivaro Kareivos, per tiek metų šis mokslas Lietuvoje turėjo ir nuosmukio laikotarpių, ir pasaulyje pripažintų specialistų, ženkliai prisidėjusių prie mokslo raidos.
       2022-06-19 21:54:43

Prezidentei – Pasaulio ekonomikos apdovanojimas

Sekmadienis, birželio 19 d. (Kylis). Prezidentei Daliai Grybauskaitei Vokietijoje, Kylyje, įteiktas prestižinis Pasaulio ekonomikos apdovanojimas (Global Economy Prize 2022).
       2022-06-18 15:20:01

Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko beveik 80 proc. antrojo etapo gyventojų

Šiandien, baigiantis antrajam nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasirinkimo etapui, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis 79,2 proc. arba 586 tūkst. šio etapo vartotojų priėmė sprendimą ir pasirašė sutartį su savo nauju ir nepriklausomu energijos tiekėju.
       2022-06-18 15:17:04

Azijietiška virtuvė vasarą: aštrūs patiekalai atsigaivins per karščius?

Azijiečių virtuvėje naudojami metodai ir ingredientai jau seniai pamėgti sveiką gyvenimo būdą puoselėjančių žmonių. Tokiuose patiekaluose nėra sočiųjų riebalų pertekliaus, beveik nevartojama pieno produktų, maistas dažnai virtas arba troškintas garuose, prioritetą skiriant produktų šviežumui ir sezoniškumui.
       2022-06-18 15:14:05

Nepasirinkusiems elektros tiekėjo – dar savaitė galutiniam apsisprendimui

Antrojo liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, nesuspėję pasirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo, tai galės padaryti dar savaitę. Jiems sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai.
       2022-06-18 15:11:24

Specialistai: Norint mažinti skendimų skaičių reikia liautis drausti

Kas penktas lietuvis nemoka plaukti, o 3 iš 10 gyventojų yra bent kartą skendę, rodo skolinimosi internetu platformos „Vivus Finance“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2022-06-17 20:13:14

Laisvalaikis miške ar prie ežero - ne bet kur ir ne bet kaip

Vasarą daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje. Vieni skuba prie vandens telkinių, kiti mėgaujasi miško gėrybėmis ir gaiva. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad mišką ar kitą gamtos kampelį reikia tausoti, tinkamai jame elgtis bei dalijasi patarimais, kaip poilsiauti atsakingai.
       2022-06-17 08:56:49

Mitai apie autonominį vairavimą

Ar savivaldžiai automobiliai taps realybe? Ir kaip turės pasikeisti žmonių požiūris, kad autonominius automobilius priimtų plačioji visuomenė? Šiuos ir kitus klausimus nagrinėja &Audi tyrimas „SocAlty“, parengtas bendradarbiaujant su 19 šios srities ekspertų.
       2022-06-17 08:51:16

Didysis bijūnų žydėjimas: nuo senųjų veislių iki modernių spalvų ir formų

Nors ir vėluodamas, bet su maksimalia galia ir grožiu, kurio sukaupė per lietumi dosnias savaites, Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, didįjį žydėjimą pradėjo turtingiausias Lietuvos bijūnynas: šiemet iš viso maždaug 30 arų plote žydi per 600 bijūnų kolekcinių vienetų.
       2022-06-16 20:43:13

Vitaminų šaltinis – agrastai: naudokite juos ne tik uogienėms

Šviežio derliaus agrastai – jau pasirodė parduotuvių lentynose. Šios gėrybės – nuo seno lietuvių vertinamos, tačiau pastaruoju metu kiek primirštos. O veltui. Šios sodo gėrybės ne tik skanios, bet ir ypatingai vertingos sveikatai.
       2022-06-15 08:50:09

Neapsisprendžiantiems: kaip išsirinkti sau tinkamą IT specialybę?

Pastaraisiais metais darbo rinkoje būtų sunku surasti populiaresnę ir perspektyvesnę sritį, nei IT – šie specialistai nuolat viliojami patrauklia alga, o atvirų darbo vietų kasdien daugėja.
       2022-06-15 08:44:11

Vilniuje pristatytas rekordą pasiekęs 3D gatvės piešinys: įvykiai Ukrainoje

Vilniuje birželio 14 dieną pristatytas didžiausias Baltijos šalyse ir dydžio rekordą Lietuvoje pasiekęs trimatis gatvės piešinys. Visai greta sostinės spaudos rūmų kūrinį pavadinimu „Meilė ir baimė“ nutapė pasaulinio garso menininkas Edgaras Muelleris.
       2022-06-15 08:35:38

„PILETILEVI GROUP“ ir „TIKETOS“ sandoris apribojo konkurenciją

Šiandien Konkurencijos taryba atsisakė duoti leidimą vykdyti koncentraciją Estijos bendrovei „Piletilevi Group“ įsigijus 100 proc. „Tiketos“ akcijų.
       2022-06-11 13:08:16

Tarptautinę falafelių dieną kulinarijos technologė pataria, kaip pasigaminti

Tarptautinė falafelių diena minima birželio 12 d. Falafeliai – tai tipiškas Artimųjų Rytų virtuvės patiekalas, pagamintas iš avinžirnių, kurie yra augalinių baltymų šaltinis, mažinantis blogojo cholesterolio kiekį.
       2022-06-10 19:46:34

Vištų augintojams – nuostolių kompensacijos

Nuostolių dėl Rusijos karo Ukrainoje patiriantys broilerių ir vištų dedeklių augintojai jau gavo pirmąsias kompensacijas. 35 broilerių ir vištų dedeklių laikytojams, pateikusiems paraiškas, pervesta 1,84 mln. Eurų.
       2022-06-10 18:51:26

„Eutelsat“ pašalins draudžiamus rusiškus kanalus

„Eutelsat“ yra pasirengusi sustabdyti Rusijos kanalų „RTR Planeta“ ir „Rossija 24“ retransliavimą savo palydovais birželio 25 d.
       2022-06-10 15:33:57

Keičiasi prekybos internetu taisyklės: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Šių metų birželio 1 d. įsigaliojo naujos taisyklės, taikomos santykiams tarp gamintojų, didmenininkų ir mažmenininkų. Naujose taisyklėse ypatingas dėmesys skirtas įmonių veiklai elektroninėje erdvėje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.