Naujienos

ES šalys narės sutarė dėl priemonių taikymo atvykstantiems iš Kinijos

2023-01-06 16:57:20

Kinijoje sparčiai plintant koronavirusui, Europos Sąjungos (ES) šalys imasi koordinuotų atsargumo priemonių. Iš Kinijos į ES skrendančiuose lėktuvuose bus rekomenduojama dėvėti apsaugines veido kaukes, kelionės metu laikytis infekcijų prevencijos priemonių.

Jei asmuo, atvykęs iš Kinijos, Lietuvoje pajaučia simptomus, rekomenduojama likti namuose, atlikti COVID-19 savikontrolės testą ir kreiptis į gydytoją.

Šiuo metu stebimas labai didelis COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimas Kinijoje, tačiau tikslių duomenų apie situaciją trūksta. Dabartiniais duomenimis, Kinijoje neplinta naujos pavojingos atmainos, Europos gyventojai turi aukštus imunizacijos rodiklius, sveikatos sistemos yra gerai pasirengusios galimoms didesnėms apkrovoms. Vis dėlto, informacija iš Kinijos yra nepakankama, situacija nuolat keičiasi, be to, nuo 2023 m. sausio 8 d. Kinija sušvelnins kelionių apribojimus, todėl valdant rizikas, susijusias su situacija Kinijoje, ES šalys narės sutarė taikyti papildomas atsargumo priemones.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgdama į epidemiologinę COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) situaciją Kinijoje ir į Europos Komisijos išplatintus patarimus keliautojams, parengė su kelionėmis susijusias rekomendacijas. Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys, daug dėmesio skiria stebėsenai ir viruso genomo sekos nustatymui, t. y. viruso mutacijų aptikimui, kad būtų galima laiku nustatyti naujas pavojingas viruso atmainas. Lietuvoje vykdomi ir nuotekų tyrimai, kurie taip pat rekomenduojami kaip atsako priemonė. Reaguojant į naujus ES sutarimus dėl koordinuoto atsako, ieškoma būdų vykdyti nuotekų iš orlaivių testavimą bei didinti sekoskaitos aprėptis. Epidemiologinė situacija Lietuvoje yra nuolat stebima ir esant poreikiui gali būti imamasi papildomų prevencijos priemonių.

Keliautojams, kurie atvyksta iš Kinijos į ES valstybes, rekomenduojama atidžiai susipažinti su atvykimo šalies taisyklėmis, nes kai kurios šalys gali taikyti privalomus reikalavimus atvykstant. Lietuva neturi tiesioginių skrydžių su Kinija.

Primename, kad valdant COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją) svarbi vakcinacija, apsauganti nuo sunkių ligos formų, kaukių / respiratorių dėvėjimas uždarose erdvėse, kuriose yra daug žmonių, rankų higiena bei kosulio ir čiaudulio etiketas, patalpų vėdinimas. SAM primena, kad vakcinacijai galima registruotis, jeigu po pastarojo skiepo nuo COVID-19 ligos arba persirgimo šia liga praėjo pusė metų. Užsiregistruoti vakcinacijai galima internetu Koronastop.lt arba paskambinus į bet kurią gydymo įstaigą, kurioje pageidaujama skiepytis.

Rekomendacijos keliautojams dėl kelionų į/iš Kinijos

Šiuo metu stebimas labai didelis COVID-19 atvejų skaičius Kinijoje, nors patikimų duomenų apie situaciją trūksta. Kai kurios šalys imasi su kelionėmis susijusių priemonių, tokių kaip atsitiktine tvarka atliekami tyrimai oro uostuose arba neigiamo COVID-19 tyrimo rezultato arba skiepijimo pažymėjimo reikalavimas.

Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į epidemiologinę COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) situaciją Kinijoje, nuo 2023 m. sausio 8 d. planuojamą anksčiau Kinijoje įvestų kelionių ribojimų panaikinimą ir į Europos Komisijos išplatintus patarimus keliautojams, teikia su kelionėmis susijusias rekomendacijas gyventojams.

1. Informacija ES / EEE keliautojams, norintiems vykti į Kiniją

Keliautojai, vykstantys į Kiniją ar bet kuriuos pasaulio regionus, kuriuose stebimas intensyvus SARS-CoV-2 viruso, sukeliančio COVID-19 ligą (koronaviruso infekciją), plitimas, turėtų imtis atsargumo priemonių, nes kelionės metu gali išaugti užsikrėtimo rizika, be to, prireikus gali būti sunkiau gauti sveikatos priežiūros paslaugas šalyje, kurioje lankomasi. Keliautojai turėtų įsitikinti, kad turi visapusišką sveikatos draudimą šalyje, į kurią keliaujama. Rekomendacijas keliaujantiems į užsienio valstybes rasite Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje https://keliauk.urm.lt/.

• Skiepai. Keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti COVID-19 vakcinomis, įskaitant stiprinamąsias dozes. Primename, kad Lietuvoje rekomenduojama pasiskiepyti: asmenims, kurie yra skiepyti ir persirgę ir yra praėję daugiau nei 180 dienų; kurie yra skiepyti ir persirgę ir yra praėję daugiau nei 90 dienų; neskiepytiems, bet persirgusiems ir jei yra praėję daugiau nei 180 dienų; neskiepytiems ir nesirgusiems rekomenduojama pasiskiepyti nedelsiant. Taip pat svarbu būti pasiskiepijus kitomis į Nacionalinę imunoprofilaktikos programą įtrauktomis vakcinomis (pavyzdžiui, rizikos grupėms pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina).

• Medicininės kaukės. Kelionės metu medicininės kaukės yra viena iš veiksmingiausių priemonių, padedančių užkirsti kelią SARS-CoV-2 viruso plitimui. Todėl rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius žmonių susibūrimo vietose, be kita ko, skrydžio metu. Keliautojams, turintiems didelę riziką sirgti COVID-19 liga sunkiai, kelionės metu rekomenduojama dėvėti respiratorius arba medicinines kaukes, net jei toks reikalavimas nėra privalomas. Asmenims, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo ligų infekcijų simptomai, primygtinai rekomenduojama dėvėti respiratorių ar medicininę kaukę nepriklausomai nuo konkrečiam skrydžiui taikomų reikalavimų.

• Bendros rekomendacijos. Visiems gyventojams rekomenduojama susirgus likti namie. Visiems rekomenduojama laikytis rankų higienos bei čiaudėjimo / kosėjimo etiketo, įskaitant tinkamą kaukių naudojimą, ir kuo mažiau būti viešosiose erdvėse, kuriose daug žmonių, įskaitant viešąjį transportą, kad būtų mažinamas ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas sukeliančių virusų plitimas ir poveikis. Ypač skatiname šių rekomendacijų laikytis pažeidžiamus asmenis, kuriems yra didelė riziką sirgti sunkiai.

2. Informacija keliautojams, atvykstantiems į ES / EEE iš Kinijos

Visiems keliautojams rekomenduojama pasidomėti, kokius reikalavimus taiko kitos šalys, t. y. šalis į kurią vykstama, taip pat per kurias keliaujama tranzitu, pavyzdžiui, ar reikalaujama pateikti COVID-19 tyrimų rezultatus ar skiepijimo būklės dokumentus. Daugiau informacijos galima rasti šalies, į kurią vykstama, ambasados ar kitose oficialiose interneto svetainėse. Šiuo metu kai kuriose ES / EEE šalyse dėl ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų pakilimo šiuo metu yra padidėjusi sveikatos sistemos apkrova ir tai gali paveikti ir tos šalies piliečių, ir ES / EEE besilankančių keliautojų galimybes gauti sveikatos priežiūros paslaugas.

• Medicininės kaukės. Kelionės metu medicininės kaukės yra viena iš veiksmingiausių priemonių, padedančių užkirsti kelią SARS-CoV-2 viruso plitimui. Todėl rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius žmonių susibūrimo vietose, be kita ko, skrydžio metu. Keliautojams, turintiems didelę riziką sirgti COVID-19 liga sunkiai, kelionės metu rekomenduojama dėvėti respiratorius arba medicinines kaukes, net jei toks reikalavimas nėra privalomas. Asmenims, kuriems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo ligų infekcijų simptomai (kurie kosėja ar čiaudo), primygtinai rekomenduojama dėvėti respiratorių ar medicininę kaukę nepriklausomai nuo konkrečiam skrydžiui taikomų reikalavimų.

• Pasireiškus simptomams atvykus į Lietuvą:
✅ likti namuose, neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, į kitas žmonių susibūrimo vietas, atlikti COVID-19 savikontrolės testą, kreiptis konsultacijos į savo šeimos gydytoją;
✅ jei yra galimybė, kol yra simptomai būti atskiroje patalpoje nuo kitų šeimos narių;
✅ tais atvejais, kai būtina bendrauti kitais asmenimis, dėvėti respiratorių arba medicininę kaukę,
✅ laikytis atstumo;
✅ kuo dažniau vėdinti gyvenamąją patalpą (-as) 10 min. plačiai atvėrus langą;
✅ kosėjant ar čiaudint užsidengti burną ir nosį vienkartine servetėle arba tai daryti į sulenktą alkūnę;
✅ kuo dažniau plauti rankas su muilu jas muiluojant ne trumpiau nei 20 sek;
✅ dažnai liečiamus paviršius gyvenamojoje vietoje, pvz., durų rankenas, stalų paviršius, čiaupo rankenėles, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. kasdien valyti įprastu muilu ar įprastiniais paviršiams skirtais valikliais;
✅ panaudotas higienos priemones (kaukes, servetėles) išmesti į šiukšlių dėžę su dangčiu ir šalinti kaip nerūšiuotas buitines atliekas.

• Bendrosios rekomendacijos. Dėl išliekančio aukšto ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas sukeliančių virusų paplitimo ES / EEE, taip pat ir Lietuvoje, įskaitant respiracinį sincitinį virusą (RSV), SARS-CoV-2 ir gripą, visiems į Europą atvykstantiems keliautojams ir apskritai visiems piliečiams rekomenduojama susirgus likti namie, taip pat visiems asmenims rekomenduojama laikytis rankų higienos bei čiaudėjimo / kosėjimo etiketo, įskaitant tinkamą kaukių naudojimą, ir kuo mažiau būti viešosiose erdvėse, kuriose daug žmonių, įskaitant viešąjį transportą, kad būtų mažinamas ūmias viršutinių kvėpavimo takų infekcijas sukeliančių virusų plitimas ir poveikis. Ypač skatinama šių rekomendacijų laikytis pažeidžiamus asmenis, kuriems yra didelė riziką sirgti sunkiai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-02-07 17:26:49

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas: ką būtina žinoti

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis.
       2023-02-07 17:07:43

Marius Ivaškevicius nepasiduoda: "Išvarymas-2. Imperija kontratakuoja"

"Šįkart apie teatrą. Lietuvos nacionalinį dramos teatrą, kuriame man teko garbė dirbti kelerius pastaruosius metus. Kadangi esu iš jo atleidžiamas, noriu pasidalinti savo įspūdžiais. O taip pat mintimis, kokią matyčiau jo ateitį." - taip pradeda savo pasakojimą Marius Ivaškevicius.
       2023-02-07 17:01:46

LNDT darbą baigs dramaturgas Marius Ivaškevičius

Po dvejų metų veiklos, darbą Lietuvos nacionaliniame dramos teatro dramaturgo pozicijoje baigs Marius Ivaškevičius. Pasikeitus teatro kūrybinės veiklos krypčiai ir pradėjus dirbti naujiems meno vadovams, dramaturgo pareigos tampa perteklinės.
       2023-02-07 13:49:22

Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti

El. laiškai apie paveldėtą Afrikos princo turtą ar neva avariją sukėlusį anūką jau seniai yra tapę sukčiavimo klasika. Tačiau pastaruoju metu internete atsiranda naujos kartos apgavystės, kurioms nusikaltėliai pasitelkia netgi dirbtinį intelektą (DI).
       2023-02-07 11:03:49

Kibernetinio saugumo ekspertas ragina būti atidiems atsiskaitant internete

Vasario 7 dieną jau 20 kartą minima „Saugesnio interneto diena“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinant saugesnį naudojimąsi internetu.
       2023-02-06 12:53:38

Policijai perduoti NATO viršūnių susitikimui įsigyti automobiliai

Rengiantis liepos 11-12 d. Lietuvoje vyksiančiam NATO šalių vadovų susitikimui, Policijos departamentas įsigijo 12 transporto priemonių. Renginio metu Lietuvos policija užtikrins oficialių svečių kortežų palydą, sklandų nestabdomą judėjimą keliuose ir jų saugumą.
       2023-02-05 18:40:48

Ministras K. Navickas: numatytos priemonės ir pagalba pieno ūkiams

Dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų susidariusi padėtis pieno sektoriuje bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
       2023-02-05 18:28:38

2022 metais vėjo elektrinės pagamino trečdaliu daugiau energijos

2022 metais vėjo elektrinių galia, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - įrengta 370 MW galios vėjo elektrinių, o šiais metais numatomas tolimesnis plėtros augimas - prie perdavimo tinklo artimiausiu metu planuojama prijungti dar keturis vėjo jėgainių parkus.
       2023-02-03 16:41:01

Slidinėjimo sezonas: keliautojų laukia snieguotos viršukalnės ir pramogos

Nors kalendorinė žiema persirito į antrą pusę, slidinėjimo sezonas populiariausiuose Europos kurortuose dar tik įsibėgėja – kalnų entuziastai čia laukiami iki pat kovo vidurio.
       2023-02-03 16:36:40

Ar naudojate buitinę techniką protingai? Ekspertai pataria, kaip sutaupyti

Nors buitinė technika gerokai palengvina kasdienius namų ruošos darbus, nemažai žmonių nuogąstauja, kad dažnas jos naudojimas nemenkai padidins elektros sąskaitą.
       2023-02-03 16:36:20

Apie ŽIV moteris sužinojo tik pastojusi: liga vis dar gąsdina lietuvius

Daugybe klaidingų įsitikinimų apipinta žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) liga, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2021 metais Lietuvoje buvo diagnozuota 121 asmeniui. 76,9 proc. naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo vyrai, 23,1 proc. – moterys.
       2023-02-03 11:48:01

A. Lukošius: keisčiausios technologinės naujovės ir kam jos reikalingos?

Kiekviena naujų technologijų paroda atskleidžia dalelę ateities pasaulio ir visuomenei pristato ne tik naudingų, bet ir juoką keliančių atradimų. Nors dalis įrenginių, kurie anksčiau atrodydavo beprasmiai, dabar tapę neatsiejama kasdienybės dalimi, kai kurie iš jų taip ir liko tinkami nebent į kvailysčių muziejų.
       2023-02-02 16:00:49

„Chat GPT“ darbe – išmanus pagalbininkas ar šabloniško turinio generatorius?

Dirbtinis intelektas ir mašininio mokymosi algoritmai jau kurį laiką yra daugelio technologinių inovacijų vystymosi priešakyje, tačiau iki šiol turbūt nei vienas konkretus šios srities sprendimas nesukėlė tiek šurmulio, kiek pastaraisiais mėnesiais plačiai išbandomas ir aptarinėjamas pokalbių robotas (angl. chatbot) „ChatGPT“.
       2023-02-02 16:00:49

Susitrenkėte galvą? kada pakaks šalto kompreso, o kada skubėti pas specialistus

Tikriausiai daugelis yra nors kartą gyvenime silpniau ar stipriau susitrenkę galvą. Tačiau kartais išties sunku suprasti, kada tai rimta situacija, reikalaujanti gydytojų apžiūros, o kada pakanka šalto kompreso ir poilsio – atsako vaistininkė.
       2023-02-02 15:51:55

Dėmesio – įsigalioja nauji techninės apžiūros reikalavimai

Nuo vasario 1-osios įsigaliojo Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) parengti teisės aktų pakeitimai, susiję su privalomąja transporto priemonių technine apžiūra.
       2023-02-01 18:21:29

Daržovių blyneliai – puikus būdas sunaudoti likučius ir pagaminti vakarienę

Dažnai šaldytuvo stalčiuose užsilieka kelios morkos, pusė paprikos, cukinijos ar baklažano, kurių neturime kur panaudoti. Tam gali puikiai pasitarnauti įvairių daržovių blyneliai
       2023-02-01 13:49:56

Ištyrė el. paspirtukų poveikį eismui: 1,2 mln. km mažiau kelionių automobiliais

Kol elektriniai paspirtukai laukia naujo sezono Lietuvoje, susisiekimo paslaugų platforma „Bolt“ apibendrina praėjusių metų pabaigoje 17 šalių atlikto paslaugos vartotojų tyrimo rezultatus.
       2023-02-01 13:46:42

Namo renovacija – kasdienis sutaupymas ir didesnė turto vertė

Pastebima, kad, renovavus daugiabutį namą, būsto išlaikymas tampa ekonomiškesniu, pagražėja gyvenamoji aplinka, išauga gyvenimo komfortas bei padidėja nekilnojamojo turto vertė. Paskaičiuota, kad renovavus būstą, jo pardavimo ar nuomos kaina išauga maždaug trečdaliu.
       2023-02-01 13:43:59

Lietuva pajėgi gaminti dar daugiau pigios saulės energijos, tačiau to nedaro

2022 m. Lietuvoje veikė virš 500MW saulės energijos elektrinių kuriuos sugeneruoja iki 3 proc. šalies elektros energijos poreikio. Nors jau artimiausiu metu šią rinkos dalį galima dar daugiau išplėsti, energetikos ekspertų teigimu, atsinaujinančių energetikos šaltinių potencialas užstringa ministerijos ir rinkos dalyvių interesų skirtumuose.
       2023-02-01 13:41:13

Ateitis be kavos? Kokius pavojus kavos industrijai sukelia klimato kaita

Kavos mylėtojai turėtų sunerimti – kavamedžių auginimui tinkamų plotų per ateinančius 30 metų gali sumažėti perpus, rodo 2022 m. Šveicarijos mokslininkų atliktas tyrimas. Ką tai reiškia kavos vartotojams?
       2023-02-01 13:36:05

Šiuolaikiško gyvenimo būdo žala: mažas aktyvumas – kelias į sunkias ligas

Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke. Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių pastangų – nemažai darbų galima atlikti kompiuteriu, maistu pasirūpinti neišeinant iš namų.
       2023-01-31 18:44:27

Gardi vakarienė šeimai iki 5 eurų: nustebinkite apkepėle su kopūstais

Kopūstai – daugelyje sodų bei daržų randama maistinga daržovė, kurią žiemos metu mėgstama rauginti. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kopūstai yra pigi daržovė, tinkanti tiek salotų, tiek įvairių troškinių bei sriubų gaminimui.
       2023-01-31 18:39:20

Paslaptingas gamtos sutvėrimas Lietuvoje mena dinozaurų laikus

Lietuvoje atrasta nauja vandens žuvų rūšis mokslininkams yra dešimtmečio įvykis. Tačiau brakonierių užmojų nei naujos, nei retos žuvų rūšys nekeičia. Artėjant nėgių nerštui piktadariai puikiai žino vietas, kur jų bus itin daug, mat šios ypatingos žuvys pavasarį sustoja ir susitelkia prie užtvankų, negalėdamos judėti toliau.
       2023-01-31 14:57:24

Pristatyta sugadinta prekė: ką pirkėjams būtina žinoti?

Pandemijos paskatinti pirkėjai ir toliau vis dažniau perka internetu bei renkasi bekontaktį pristatymo būdą ar kurjerių tarnybų paslaugas. Tačiau Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) specialistai pastebi – nors gyventojų pateikiamų skundų dėl pirkinių, atvežtų su mechaniniais pažeidimais, skaičius šiemet sumažėjo, dar pernai jis buvo ypač išaugęs.
       2023-01-31 11:46:39

Didelės šalies perspektyvos: lietuviai kuria visame pasaulyje žinomus lazerius

Lietuvoje pirmasis lazerio spindulys nušvito vos prieš 56 metus, o šiandien lietuviški lazeriai eksportuojami į žymiausius pasaulio mokslo ir didžiausius pramonės centrus visame pasaulyje – Europos Sąjungą, JAV, Kiniją, Japoniją, P. Korėją ir kitas šalis.
       2023-01-31 11:36:08

Neįtikėtina vestuvinių žiedų istorija

Vestuviniai žiedai jau daugelį amžių yra meilės ir įsipareigojimo simbolis, o jų dizainas ir simbolika ilgainiui keitėsi. Nuo senovės civilizacijų iki šių laikų vestuvinis žiedas buvo svarbi vestuvių ceremonijų ir tradicijų dalis.
       2023-01-31 11:32:47

Novatorius pataria: kaip išsirinkti tinkamą automobilį?

Prekybos rinka priklauso nuo ekonominės situacijos bei gyventojų pajamų ir išlaidų. Šiuo metu situacija sudėtinga – specialistai vis garsiau kalba apie ekonomikos sąstingį, ragina susilaikyti nuo nebūtinų, didelės vertės pirkinių, tarp kurių – ir automobiliai.
       2023-01-31 11:25:46

5 praktiniai patarimai norintiems sutaupyti – ar namuose neeikvojama energija

Vis didėjančios sąskaitos už elektrą – svari priežastis ieškoti praktinių būdų, kaip sutaupyti. Tačiau kodėl sąskaitos nemažėja net ir pakeitus savo elektros suvartojimo įpročius?
       2023-01-31 11:22:06

Moksleiviai ateityje turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

Lietuvoje visi moksleiviai nuo 16 metų ir studentai naudojasi internetu, 99,7 proc. iš jų tą daro kasdien, rodo Valstybinės duomenų agentūros skaičiavimai. Populiariausios jaunimo veiklos yra skambučiai internete, socialiniai tinklai, vaizdo medžiagos žiūrėjimas, bendravimas susirašinėjimo programėlėmis.
       2023-01-30 18:35:43

Ką reikėtų žinoti prieš keliaujant į kalnus: reikalavimai ir dažniausi pavojai

Kai Lietuvoje žiema apie save primena tik epizodiškai, sniego ir su juo susijusių pramogų išsiilgę žmonės vis dažniau patraukia į kalnus. Neretam tokios išvykos į užsienyje įkurtus ir, atrodytų, šalia debesų besidriekiančius slidinėjimo kurortus, yra ilgametė tradicija.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.