Naujienos

Kriptovaliutos - ateities valiutos ar grėsmė ekonomikai ir vartotojams?

2018-11-03 14:51:28

Pavojingos, nestabilios, naudojamos nusikaltėlių ir netgi... nelegalios - tokie priekaištai dažniausiai taikomi kriptovaliutoms. Vis dėlto susidomėjimas jomis vis didėja. Sandoriai tampa vis skaidresni, o pasaulinės korporacijos planuoja įvesti savo skaitmenines valiutas ir atpažinimo raktus.

Mes patikrinome, kokius technologinius ir saugumo sprendimus, norėdami pagerinti kriptovaliutų reputaciją, taiko šių valiutų biržos ir portfeliai.

Priekaištas #1 - Kriptovaliutos yra nesaugios

Vienas iš pagrindinių skaitmeninėms valiutoms ir jas platinančioms biržoms taikomų priekaištų - programišių atakų ir investuotų lėšų praradimo rizika. „Luno“ užsakymu „SW Research“ 2018 m. birželio mėn. atlikti tyrimai rodo, kad 45% skaitmeninių valiutų neturinčių Lenkijos interneto vartotojų norėtų jas pirkti, jei būtų užtikrinti, jog jų lėšos bus tinkamai apsaugotos nuo kibernetinių atakų.

Kaip yra saugomos kriptovaliutos? Pagrindas yra blokų grandinės technologija. Supaprastinant, tai yra skaitmeninis operacijų įrašas duomenų blokų grandinės sistemoje. Kiekvienas kitas sandoris yra „prirašomas“ prie šios grandinės. Šios kriptovaliutos šaltinio kodas turi būti viešas – taip vartotojai gali sekti duomenų įrašus ir užfiksuoti piktnaudžiavimą.

Skaitmeninių valiutų biržos ir portfeliai taip pat taiko eilę apsaugos priemonių. Kriptovaliutų portfeliai naudoja taip vadinamus privačius ir viešus raktus. Kuo jie skiriasi? Privatus raktas naudojamas šifravimui, o viešas raktas - įrašo nuskaitymui. Turėdami tik viešą raktą, negalime atkurti privataus rakto. Vartotojai turi rūpintis savo skaitmeninių privačių raktų saugumu - prarastas raktas negali būti atkurtas, tokiu atveju nepadės net susisiekimas su valiutos portfelio savininku.

„Jei norime būti tikri, kad mūsų privatus raktas yra gerai apsaugotas, verta atkreipti dėmesį į taip vadinamus neizoliuotus portfelius (ang. non-custodial wallets). Tokių portfelių operatoriai privačius vartotojų raktus laiko tradicinėse saugyklose, kurios saugomos biometrijos principu - patvirtinant pirštų atspaudais arba skenuojant akies tinklainę. Vieno vartotojo privatus raktas yra skirstomas į keletą dalių ir kiekviena iš šių dalių yra saugoma kitoje vietoje, dažnai kitoje šalyje. Kaip sujungti privataus rakto fragmentus žino tik portfelio operatorius. Kai programišius gauna tik rakto fragmentą, jis iš jo negauna jokios naudos. Kaip bebūtų keista, skaitmeninis bitkoinas yra saugiausias, kai jį saugome tradiciniais metodais“, - aiškina Magdalena Golebievska, „Luno“ Rytų Europos regiono globalaus vadovė.

Kitas pažymėtinas variantas yra „lightning network“ technologija, taip pat žinoma kaip bitkoino „antrasis sluoksnis“ arba jo „perdanga“. Ji pasižymi nepriklausomumu nuo trečiųjų šalių ir griežtomis apsaugos priemonėmis, kurios daro įspūdį net patyrusiems programuotojams. „Lightning network“ technologija, kitaip nei bankų atveju, nesuteikia galimybės kištis į mūsų sąskaitas ir niekam nesuteikia įgaliojimų atlikti operacijas be mūsų sutikimo. Bankai gali visa tai daryti, nes mes, kaip klientai, nesame duomenų bazių - netgi su mumis susijusių - savininkai. Operacijos primena bendros banko sąskaitos atidarymą su apibrėžtu skaičiumi įgaliotų asmenų - kas tai bus, sprendžiame mes. Dėl to lėšų blokavimas ar klaidos sukėlimas tampa neįmanomas.

Verta prisiminti, kad šios apsaugos priemonės neatleidžia mūsų nuo atsakomybės, ir, nors technologijos mums padeda, turime rūpintis savo duomenimis ir slaptažodžiais. Naudojamės tik gerą vardą turinčių įmonių, biržų ir portfelių paslaugomis. Verta apsaugoti savo elektroninio pašto paskyrą ir socialinių tinklų paskyras, naudoti stiprius slaptažodžius ir įgalinti dviejų veiksnių autentifikavimą. Dar vienas įdomus sprendimas - fiziniai apsaugos prietaisai. Kuriant kriptovaliutų savininkams skirtus išmaniuosius telefonus, be kita ko, dirba „HTC“ ir „Sikur“.

Priekaištas #2 - Kriptovaliutos - tai nusikaltėlių rojus

Ten, kur yra pinigai ir galimybė greitai užsidirbti, atsiras ir apgaulių. Teisėsaugos institucijos visame pasaulyje skelbia finansinių piramidžių atvejus prisidengiant kriptovaliutomis, ICO arba į blokų grandines investuojančiais startuoliais. Kibernetiniai nusikaltėliai savo pasiūlymus skiria tiek nieko neįtariantiems vartotojams, kurie dažnai neturi jokių žinių apie skaitmenines valiutas, tiek ir profesionaliems investuotojams. Pažvelkime į kai kuriuos įsimintiniausius atvejus.

„Transform“ įmonės įkūrėjas Michael'is Terpin'as per pastaruosius mėnesius nukentėjo nuo dviejų programišių atakų. Neseniai Terpin'as padavė ieškinį JAV mobiliojo ryšio operatoriui
„AT&T“ už pavogus 24 milijonus dolerių kriptovaliutomis.
„AT&T“ tinklas buvo pagrindinis nukentėjusiojo telekomunikacinių paslaugų teikėjas. Terpin'as teigia, kad bendrovė programišių pagalba jį apiplėšė ir pareikalavo 224 mln. EUR žalos atlyginimo.

Nepaisant vyriausybės nenoro, Kinija sudaro didžiulę kriptovaliutų rinkos dalį ir ateityje ji gali tapti pioniere įvedant blokų grandinės technologijas. Kovo mėnesį iš Kinijos investuotojo „Zhang“ sąskaitos dingo 100 milijonų juanių, arba 15 milijonų dolerių. Tyrimo metu policija surado kaltininką ir 2 bendrininkus. Atakuodami didžiųjų investuotojų asmeninius kompiuteris, šie vyrai iš viso pavogė 600 mln. juanių. Kinijos policija pripažino, kad tai buvo didžiausias su kriptovaliutomis susijusio nusikaltimo tyrimas istorijoje.

Nuo šios atakos taip pat nukentėjo Lenkijos kriptovaliutų birža „Coinroom“. Rugpjūtį įsilaužėliai perėmė biržos internetinį domeną ir nukreipė vartotojus į netikrą svetainę. Tai ne vienintelis toks atvejis. Programišiai neseniai įsilaužė į Korėjos biržą „Coinrail“, iš kurios jie pavogė apie 30% virtualių valiutų. Iš japonijos biržos „Coalists“ programišiams pavyko pavogti virš 500 mln. JAV dolerių. 2017 metais buvo užregistruotos 2 biržos, kurios žlugo po programišių atakos.

Sukčiai neretai pasitelkia kūrybiškumą. Parduotuvėje „Google Play“ atsirado mobili aplikacija pavadinimu „Ethereum“, kurios kaina - 335 eurų. Neįtikėtina? Vis tik atsirado daugiau nei 100 žmonių, kuriuos suviliojo toks pasiūlymas. Aplikacija surinko net 22 vartotojų atsiliepimus, o vidutinis įvertinimas buvo maždaug 4/5 žvaigždučių. Vartotojai turėjo būti labai nusivylę, kai po įdiegimo pasirodė, kad programa, be atitinkamos kriptovaliutos simbolio rodymo, daugiau nieko nedaro.

„Pagal vieną iš dažniausiai skleidžiamų mitų apie bitkoinus - tai yra nusikaltėlių valiuta. Tikriausiai taip yra dėl to, kad dalis šios valiutos pirmaeivių jos gyvavimo pradžioje 2009 m. bitkoinus naudojo tam, kad galėtų paslėpti savo sandorius nuo mokesčių administratorių. Tačiau manau, kad bitkoinas po beveik 10 metų veikimo rinkoje jau išauga iš šios vaikiškos ligos, be to, dabar mes jau žinome, kaip stebėti operacijas, kaip veikia blokų grandinė, tai jau visiškai skaidri sistema, visa grandinė yra matoma kiekvienam vartotojui. Be abejo, kovai su šiuo mitu padės rinkos reguliavimas valstybių lygmeniu“, - komentuoja Magdalena Golebievska iš „Luno“.

Priekaištas #3 - Kriptovaliutų kursai nėra stabilūs

Lenkijoje vyrauja nuomonė, kad kriptovaliutos yra nestabilios. Šis požiūris aptinkamas tiek populiaraus dueto „Taconafide“ tekstuose, tiek ir viešosios nuomonės tyrimuose. „Luno“ ir „SW Research“ apklausos rodo, kad kursų svyravimai - tai vienas iš trijų pagrindinių veiksnių, kurie atgraso interneto vartotojus nuo bitkoinų pirkimo (taip pat - programišių atakos ir reglamentavimo trūkumas valstybės lygmeniu).

Emocijas kurstė didžiulis kriptovaliutų kainų augimas 2017 metų žiemą - daugiausia bitkoino, kurio kursas nuo 900 USD padidėjo iki 20 000 USD. 2018 m. rugsėjį, po vasarinių svyravimų, bitkoino kursas siekė apie 6 500 USD („CoinMarketCap“ duomenys). Remiantis „Allianz“ ekonomistų analize, bitkoino kaina turėtų stabilizuotis 5000 USD lygyje.

Kita vertus, žvelgiant iš prekybininkų perspektyvos, dažni kursų pokyčiai tai puiki naujiena - dėl žaidimo kriptovaliutų biržose jie gali daugiau uždirbti. Vis atsirandantys kainų rekordai didina skaitmeninių valiutų žinomumą ir skatina visuomenės susidomėjimą. Kas žino, jei ne kainų rekordai, ar lenkai tiek daug žinotų apie kriptovaliutas?

„Kalbant apie bitkoino kainų svyravimus, reikia turėti omenyje, kad tai yra labai jauna, mažiau nei 10 metų rinkoje funkcionuojanti valiuta. Be abejo, stabilizuoti kainą padėtų aiškus reglamentavimas ir mokesčių taisyklės valstybės lygmeniu. Atminkite, kad kriptovaliutų rinka yra decentralizuota, eilinės kriptovaliutos ir atpažinimo raktai atsiranda ir dingsta kiekvieną dieną. Iš dabartinio maždaug 1500 kriptovaliutų skaičiaus, yra laikoma, kad rinkoje funkcionuoja tik keliasdešimt. Kalbant apie skaitmeninių valiutų ateitį, negalime būti tikri, kad būtent bitkoinas bus rytdienos pasaulio valiuta. Galbūt netrukus atsiras kriptovaliuta, kuri įveiks technologinius bitkoino apribojimus, įskaitant gana ilgą operacijų patvirtinimo laiką, kas yra kliūtis kasdieniniams pirkimams“, - komentuoja Magdalena Golebievska.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.