Naujienos

Spaudimas gauti gerus pažymius – žala, kurią tėvai nejučiomis daro vaikams

2023-10-26 10:48:31

Šiandienė visuomenė daro didelį spaudimą sėkmei – visi nori ir siekia būti sėkmingais, o savo sėkmės istoriją pradeda kurti jau mokykloje. Mokiniai nuolat konkuruoja dėl gerų pažymių, sporto pasiekimų, stojimo į gimnaziją ar universitetą.

„Didėjant spaudimui siekti aukštų akademinių rezultatų, deja, blogėja psichinė moksleivių sveikata“, – teigia Lietuvos Raudonojo Kryžiaus psichologas ir programos „Solve for Tomorrow“ partneris Eimantas Sakalauskas. Specialistas dalijasi patarimais, kaip skatinti vaikus siekti gerų rezultatų pozityviai.

Psichologo teigimu, vertybės, kurias vaikai perima iš tėvų, yra labai svarbios kiekvieno vaiko individualiam vystymuisi. Jų prioritetus ir net asmeninius įsitikinimus formuoja tai, ką tėvai laiko svarbiausiais dalykais gyvenime.

Vienas iš svarbiausių streso veiksnių, su kuriais susiduria daugelis vyresniųjų klasių moksleivių, yra spaudimas siekti puikių akademinių rezultatų, dažnai kylantis iš geranoriškai nusiteikusių tėvų. Nors tėvų dalyvavimas yra labai svarbus vaiko mokymosi raidai, pernelyg didelis spaudimas gauti geriausius įvertinimus gali turėti žalingą poveikį mokinio psichinei ir emocinei gerovei.

„Tėvai linki geriausio vaikui, todėl ir sėkmingą vaiko ateitį sieja su geru išsilavinimu ir akademinėmis žiniomis. Nejučiomis mokinio savivoka, savivertė, socialinis sąmoningumas ir komunikaciniai gebėjimai atsiduria antrame plane“, – sako E. Sakalauskas.

Nerealūs lūkesčiai – kirvis emocinei sveikatai ir savivertei

Dideli tėvų lūkesčiai gali sukelti nuolatinį stresą ir nerimą mokiniams, o nuolatinė baimė nuvilti tėvus gali tapti nepakeliama ir trukdyti susikaupti bei daryti neigiamą įtaką mokymosi procesui.

2023 m. rugsėjo mėn. technologijų bendrovės „Samsung“ inicijuoto tyrimo metu buvo pastebėta, jog didžioji dalis moksleivių stresą ir neigiamas emocijas mokykloje patiria dėl problemų, susijusių su mokslais (70 proc.), o vienas iš pagrindinių veiksnių, keliančių respondentams įtampą, yra spaudimas dėl gaunamų įvertinimų.

Svarbu suprasti, jog ypač griežti ir nerealūs akademiniai lūkesčiai gali pakirsti mokinio savivertę. Nuolatinis spaudimas siekti pačių aukščiausių rezultatų mokiniams gali sudaryti įspūdį, kad jų vertė priklauso tik nuo gaunamų pažymių. O šiuo atveju, kiekvieną nerealistišką tėvų ar aplinkinių lūkesčio neišpildymą mokiniai priima kaip nesėkmes, kurios ilgalaikėje perspektyvoje nulemia savivertės stoką ir nepasitikėjimą savimi.

Spaudimas siekti puikių akademinių rezultatų be atokvėpio gali sukelti ir perdegimą. Kaip ir bet kokia kita veikla, kuria užsiimame, mokymasis turi teikti malonumą ar pasitenkinimo jausmą, o ne emociškai bei fiziškai sekinti.

„Jei mokymosi procesas yra lydimas nuolatinio streso ir dirgiklių, ne tik ima prastėti mokinių akademiniai pasiekimai, bet ir nyksta bendras interesas imtis kažko naujo. Toks vaikas patiria baimę atsidurti situacijoje, kurioje vėl negalės išpildyti jam keliamų lūkesčių. Blogiausia, kad šalia to dar ir silpsta tarpusavio ryšys šeimoje“, – teigia E. Sakalauskas.

Kaip skatinti vaikus siekti gerų rezultatų pozityviai?

Psichologas E. Sabaliauskas pataria pradėti nuo savo pavyzdžio – kuo mes domimės, kuo žavimės, apie ką kalbame ir diskutuojame, kokias vertybes puoselėjame.

„Vaikas privalo suprasti, kad žinių siekimas yra vertingas ir įdomus procesas, kurį tėvai ne tik skatina, bet ir praktikuoja patys. Vaikai dažnai nesąmoningai mėgdžioja savo tėvų elgesį, todėl rodydami atsparumą iššūkiams ir sveiką požiūrį į nesėkmes, galite juos išmokyti vertingų gyvenimo įgūdžių“, – teigia specialistas.

Taip pat, viena iš esminių taisyklių, kurios reikėtų laikytis siekiant išlaikyti vaiko motyvaciją mokytis – akcentuokite pastangas, o ne rezultatus. Pagirkite savo vaiką už sunkų darbą ir indėlį, net jei ir pasiektas rezultatas jūsų netenkina. Kreipiant dėmesį tik į pažymius, galite nejučiomis paskatinti mokinį sukčiauti atsiskaitymų metu ar meluoti aplinkiniams, labai tikėtina – ir tėvams. Elementarus pastangų pripažinimas gali padidinti jų pasitikėjimą savimi ir išlaikyti motyvaciją mokytis.

Aptarkite su vaiku akademinius tikslus, pagrįstus jo gebėjimais ir interesais. Svarbiausia, nusistatykite realius lūkesčius kartu. Suprasdami, kad kiekvienas vaikas turi unikalių talentų ir stipriųjų pusių bei atsižvelgę į jo paties sau keliamus tikslus, galite sumažinti nereikalingą spaudimą.

Skatinkite atvirą bendravimą. Sukurkite saugią erdvę, kurioje vaikas galėtų išsakyti savo rūpesčius ir baimes. Aktyviai ir empatiškai išklausykite, parodydami, kad jo jausmai ir išgyvenimai yra svarbūs.

Skatinkite sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą. Leiskite vaikui rinktis, kokia popamokine veikla užsiimti, užsiimti savo pomėgiais ir leisti laiką su draugais. Subalansuotas gyvenimo būdas gali pagerinti jų bendrą savijautą ir pagerinti susikaupimą mokantis.

Ir, svarbiausia, suteikite paramą, o ne spaudimą. Palaikymas, padrąsinimas ir pastangų įvertinimas mokiniui suteiks daugiau pasitikėjimo savimi ir ugdys vidinę motyvaciją efektyviau nei reikalavimas gauti gerus pažymius.  

„Kiekvieną dieną mes, tėvai, turime šansą padėti vaikui klysti, priimti iššūkį, sudaryti sąlygas vaikui pačiam pamatyti galimus sprendimus. Šitaip laviname jo mąstymą, atsakomybės pajautimą, ugdome savitvardą ir pasitikėjimą savimi mokykloje bei už jos ribų“, – pataria E. Sakalauskas.

Technologijų bendrovės „Samsung“ organizuojamas 9-12 klasių moksleivių konkursas „Solve for Tomorrow“ šiemet kviečia jaunuolius iš Baltijos šalių generuoti idėjas ir ieškoti technologinių sprendimų draugiškesnei mokyklos aplinkai kurti. Prizinis fondas išties gausus – nugalėjusiai komandai atiteks 5 tūkst. eurų vertės prizas „Samsung“ įrenginiams įsigyti ir 5 tūkst. eurų pristatytai idėjai įgyvendinti.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.