Naujienos

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

2024-05-08 10:29:29

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.

Vykdomuose projektuose, bendradarbiauja skirtingų sričių atstovai su skirtingomis žiniomis ir įgūdžiais, siekdami išspręsti partnerių pasiūlytus iššūkius, pasiūlyti naujų idėjų ar technologijų taikymo galimybių. Vienas iš tokių tarptautiniu mastu vykdomų projektų - balandžio 27 dieną Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) ir Katalonijos politechnikos universitete (BarselonaTech) surengtas pirmasis MERIThON ideatonas.

Projekte buvo iškelti 25 iššūkiai skirtingose srityse, skirti kurti sprendimus, atitinkančius įvairius pramonės šakų, visuomenės ir atskirų žmonių poreikius. Renginio metu pateiktos naujos idėjos ir spendimai atskleidė ne tik dalyvių kūrybiškumą, tačiau parodė ir aiškią tendenciją – gebėjimas rasti sprendimus net ir itin specifiškose srityse, ne visuomet remiasi giliomis techninėmis žiniomis. Pasiūlyti geriausi sprendimai verslui buvo kūrybiški ir nestandartiniai bei atskleidė potencialą dalyvių, kurie neturėjo specifinių techninių žinių, tačiau į klausimą pažvelgė neįprastu kampu.

Tarp renginiui pasiūlytų iššūkių, visų dalyvių nuomone geriausiu buvo pripažintas Everwest Group pasiūlyta užduotis. Šis iššūkis ragino sukurti idėją sprendimui, galinčiam automatizuoti sandorio šalių ir prekių kodų patikrinimo dėl sankcijų taikymo procesą. Nugalėtoja Everwest Group iššūkyje išrinkta komanda „Imlitex Holdings“. Šios komandos atstovai pasiūlė automatinio duomenų surinkimo iš skirtingų duomenų šaltinių idėją, šių duomenų integravimą į vartotojų valdymo sistemą.

„Neįtikėtina, kaip dalyviai, kurie tiesiogiai nėra susidūrę su šia tema, gebėjo rasti aktualų sprendimą, pasitelkę vaizduotę ir kūrybiškumą. Nepaisant to, kad mūsų organizacijoje dirba itin patyrę savo srities profesionalai, kasdien spręsdami iškilusius mes susikuriame tam tikrus rėmus, kurie riboja mūsų kūrybiškumą, todėl tokie projektai, kai turime galimybę pakviesti jaunus ir neribotai mąstančius protus, yra itin vertingi. Džiaugiamės galėdami dalyvauti tokiuose renginiuose ir tikime, kad akademinės bendruomenės ir verslo sinergija gali sukurti didelę vertę tiek verslui, tiek jauniems specialistams, kuriems svarbu įgyti praktinių žinių.“ – po renginio mintimis dalinosi Everwest Group Informacinių technologijų vadovas Paulius Mantulovas.

Kūrybinės galios be itin didelių specifinių žinių idėją įrodė inovatyviausio prizo laimėtojai – 2 kurso VILNIUS TECH bakalauro studentai. Jie į MERIThON atėjo kaip tylieji klausytojai, norėdami tik susipažinti su kitų dalyvių siūlomomis idėjomis. Tačiau studentai pasiryžo ir patys ėmėsi Exacaster iškelto iššūkio, laukiančio sprendimo kaip galima tiksliau nustatyti potencialiausias namų interneto paslaugos diegimo lokacijas, pagal viešai prieinamus duomenis, jų analizę.

Inovatyviausio sprendimo nominacijoje nebuvo būtinas gilus techninio išpildymo išmanymas. Tuo tarpu brandžiausio sprendimo nominacijoje didžiausias dėmesys buvo skiriamas ne tik pačiai idėjai, bet ir apgalvotam jos įgyvendinimui. Todėl čia geriausiai pasirodė gilesnį išsilavinimą turinti komanda „VULNX“. Ši komanda ėmėsi NOD Baltic – Oficialaus ESET atstovo Lietuvoje iššūkio ir pasiūlė dirbtinio intelekto pagrindu veikiančio, į kontekstą atsižvelgiančio vidinių sistemų pažeidžiamumo skanerio idėją. Turima patirtis šiems dalyviams leido ne tik pasiūlyti bendrą idėja, bet ir išbandyti atskirų jos dalių galimus įgyvendinimo sprendimus.

Techninės informacinių sistemų architektūros žinios buvo reikalingos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) iššūkį laimėjusiai komandai „CSI Vilnius“. Nors ši komanda buvo sudaryta iš vieno žmogaus, bet įrodė, kad ir vienas žmogus, turintis reikiamas bazines žinias ir kūrybiškumą, gali pasiūlyti naujus ir pagrįstus sprendimus.

Ispanijoje geriausiai iššūkių sprendime pasirodė dalyviai, pasiūlę mokymo įstaigoms ir studentams aktualų iššūkio sprendimą – kaip kuo greičiau nustatyti galimus studentų aktyvumo nukrypimus ir stebėti jų nepažangumo riziką. Šis iššūkis buvo aktualus ne tik aukštosioms mokykloms, bet ir patiems iššūkį sprendusiems dalyviams, studentams. Būtent dėl to jie labai detaliai išanalizavo esamus sprendimus, juose pastebimus teigiamus ir neigiamus elementus bei pasiūlė kaip šie sprendimai galėtų būti patobulinti, siekiant didesnio tikslumo ir panaudojamumo.

Iš viso MERIThON renginyje buvo pristatyta 12 naujų idėjų iškeltiems iššūkiams. „Tikime, kad dalis renginio metu išgrynintų idėjų tikrai bus įgyvendintos. Tam įvykti padės partnerių rengiami akseleratoriai idėjų turinčioms komandoms, dalį idėjų jau ėmėsi įgyvendinti dalyvių, universiteto ir iššūkių siūlytojų jungtinės komandos. Tuo tarpu iššūkiai, kuriems idėjos kol kas nebuvo pasiūlytos, nebus pamiršti. Jie bus sprendžiami naujai sukurtų magistro studijų programų studentų, kaip kursiniai ar baigiamieji darbai. Taip tikimės nenuvilti visų 18 išš9kių siūlytoju ir galiausiai padėti rasti kelią ne tik iki išgrynintos idėjos, bet ir iki išbaigto sprendimo“ – teikia viena iš renginio organizatorių, VILNIUS TECH profesorė Simona Ramanauskaitė.

Nėra abejonių, kad gilusis technologijų išmanymas ir aukštasis išsilavinimas suteikia tam tikrą pranašumą, ypač kai kalbama apie sudėtingas technologijas ar specializuotas sritis. Tačiau būtent įvairių nors ir ne būtinai gilių žinių ir įgūdžių derinys dažnai virsta tikru inovacijų katalizatoriumi. Kūrybingumas ir inovatyvumas gali būti skatinami ir be gilaus technologinio žinojimo, nes kartais būtent neįprastos perspektyvos ir vaizduotė leidžia rasti genialius sprendimus.

Taigi, nors gilusis išmanymas ir aukštasis išsilavinimas gali suteikti pranašumą, tai nėra būtina sąlyga kurti inovatyvias idėjas. Ideatonai ir panašūs renginiai atskleidžia, kad svarbiausia yra įvairių žinių ir įgūdžių derinys bei gebėjimas žvilgtelti į problemą iš skirtingų kampų. Tai suteikia galimybę kurti išskirtinius sprendimus ir prasmingai prisidėti prie verslo ir visuomenės plėtros.

Pagalba tvarkant Jūsų TV antenas
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2024-05-17 14:42:59

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė.
       2024-05-17 14:38:16

Atostogauti į užsienį automobiliu – kokius namų darbus svarbu atlikti?

Vis daugiau lietuvių planuodami atostogas Lietuvos pajūriu neapsiriboja ir nusprendžia ryžtis kelionei automobiliu po Europą. Šiandien net ir keli tūkstančiai kilometrų norintiems pasiekti žavingus Italijos miestelius ar šiltus Viduržemio jūros krantus nebeatrodo kliūtimi.
       2024-05-15 16:33:29

Valdas Adamkus išpildė seną troškimą: rekordus prisiminė Kauno stadione

Nuo mažų dienų Žaliakalnyje šalia Ąžuolyno gyvenęs ir jaunystę aktyviam sportui dedikavęs Prezidentas Valdas Adamkus aplankė atstatytą Dariaus ir Girėno stadioną bei renovuotą Sporto halę.
       2024-05-15 12:53:19

Naujas socialinis tinklas: imituoja jūsų draugus, renkami netikri „like“

Kai įprastuose socialiniuose tinkluose dalijatės savo įrašais – nuotraukomis ar mintimis – žinote, kad juos matys ir vertins visi drauguose esantys žmonės. Tačiau neseniai pasirodžiusi ir populiarėjanti platforma „Palmsy“ siūlo įrašais dalintis su... savimi.
       2024-05-11 14:47:28

JK ministrė įsipareigoja palaikyti antžeminę televiziją iki 2034 metų

Kalboje per Skaitmeninės televizijos grupės aukščiausiojo lygio susitikimą Londone Julia Lopez sakė, kad buvo aišku, kad IPTV ateityje turės didelę dalį to, kaip mes priimsime televiziją, nes maždaug 99 % kitais metais parduodamų televizorių bus prijungti prie interneto.
       2024-05-10 18:12:32

Nepavyko su egzaminais – galimybė studijuoti išlieka

Mykolo Romerio universitetas (MRU) suteikia galimybę abiturientams, kuriems pritrūko konkursinio balo, patekti į savo svajonių studijų programą, neprarandant metų, siekti savo tikslų universitetinėse studijose.
       2024-05-10 17:43:43

Vištienos kepsneliai „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio.
       2024-05-10 11:51:56

Kartų kaitos problema – žmonės vengia darbo gamybinėse įmonėse

Aprangos ir tekstilės pramonė Lietuvoje turi gilias tradicijas ir užimą svarbią vietą šalies ūkio struktūroje. Mūsų šalyje veikia ne viena istorinė tekstilės įmonė, savo pavyzdžiu įrodanti šios pramonės šakos gyvybingumą. Viena jų – AB „Liteksas“, netrukus švęsianti įmonės gyvavimo šimtmetį.
       2024-05-10 11:35:56

Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą.
       2024-05-10 11:30:28

Biotechnologijos – vienas iš pasaulio ekonomikos augimo variklių

„Šiandien biotechnologijos yra vienas iš Europos ir pasaulio ekonomikos augimo variklių: 2023 metais pasaulinės biotechnologijų rinkos dydis siekė net 1,55 trilijonų JAV dolerių. Jų pritaikymas itin platus – nuo naujų, sveikų maisto produktų, ligų gydymo metodų iki genų inžinerijos ir aplinkos apsaugos.
       2024-05-10 11:24:26

„Eurovizijos“ populiarumas Lietuvoje: transliacijoms prireikė visų pajėgumų

„Eurovizijos“ žiūrimumas Lietuvoje ir toliau muša rekordus. Jau rytoj daugelis stebės konkurso finalą, o antradienį nuskambėjęs pirmasis pusfinalis prie ekranų tradiciškai subūrė didžiulį žiūrovų skaičių ir maksimaliai išnaudojo internetinei transliacijai skirtus vietinius pajėgumus.
       2024-05-10 10:16:50

Santuokų - Skyrybų statistika per pastaruosius 5-10 metų

Vis mažiau porų įteisina savo santykius vedybomis: - 2023 metais buvo 11 proc. mažiau santuokų palyginus su 2022 m. - Per paskutinius 9 metus santuokų, tenkančių 1000 gyventojų, sumažėjo 35 proc.
       2024-05-10 10:10:18

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti atsikratyti nereikalingais kilogramais.
       2024-05-10 10:01:28

Būsimas sutuoktinis turi būsto paskolą, ar aš automatiškai tapsiu bendraskoliu?

Vidutinis asmenų, sudarančių santuoką, amžius, anot Valstybės duomenų agentūros duomenų, pamažu didėja, tad neretai vienas iš būsimų jaunavedžių jau būna žengęs pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius ir įsigijęs nekilnojamąjį turtą su būsto paskola.
       2024-05-09 21:09:45

Keisis eismo organizavimas po Trakų viaduku

Akcinė bendrovė „Via Lietuva“ informuoja, kad artimiausiu metu, dėl atnaujinamų ir intensyvių Trakų viaduko kapitalinio remonto darbų, šioje atkarpoje keisis eismo organizavimo tvarka. Planuojama, kad kelyje nuo Vilniaus į Trakus esančio viaduko remontas bus baigtas iki šių metų pabaigos.
       2024-05-09 20:57:53

Kai rolės apsikeičia – 50-mečio vadovo darbo paieškos patirtis

„Aš irgi vengdavau samdyti vyresnius žmones, paprastai – dėl per didelės jų kvalifikacijos. Dabar pats esu tokioje jų situacijoje“, – sako penktą dešimtį peržengęs Saulius, beveik tris dešimtmečius vadovavęs vienai prekybos sektoriaus įmonei.
       2024-05-09 20:51:46

Lytinis švietimas pagal estus: tūkstančiai įsimylėjėlių bučiuosis gatvėje

Jau gegužės 18 dieną tūkstančiai besibučiuojančių žmonių užplūs Europos kultūros sostinės Tartu (Estija) gatves. Šia pikantiška iniciatyva estai siekia atkreipti dėmesį į lytinio švietimo svarbą regione.
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.