Naujienos

M. Giga: kodėl elektros žaidimų aikštelė – ne silpnų nervų žmonėms?

2023-10-31 16:09:53

Lietuvos, Europos ir viso pasaulio energetikos rinka keičiasi iš esmės. Nesvarbu, ar būtume sąmoningai žaliąjį kursą pasirinkusios Europos Sąjungos (ES) gyventojai, ar nutolusiuose Kenijos regionuose be elektros tinklų gyvenantys žmonės, atsinaujinančios elektros gamyba diegiama visur – net ir Svalbardo salyne Arktyje.

Tai ir naujos galimybės, ir nemenkas iššūkis, paverčiantis elektrą žaidimų aikštele ne silpnų nervų žmonėms.

Jautriausias klausimas

2020 metai užmigdė elektros vartotojų budrumą. Elektra buvo tokia pigi, kad net nebuvo poreikio gilintis į sąskaitas ir tarifus, o ir atsinaujinantys energetikos šaltiniai rinkai reikšmingos įtakos nedarė.

Ėmusios brangti gamtinės dujos tapo vienu pirmųjų signalų, kurių vartotojai dar nejautė, kad ir elektros kainos dugne nesilaikys amžinai. Tuo tarpu pernai sąskaitos už elektrą pademonstravo tokį augimą, kad elektros kainų rizikos valdymo galimybė pasidarė svarbi ir verslui, ir gyventojams.

Klausimas, kurio sulaukiu bene dažniausiai, yra „kiek kainuos elektra?“ Visiškai suprantama, kad kai per sąlyginai trumpą laikotarpį patiri tokią didelę pokyčių amplitudę, norisi geriau suprasti fundamentalius dalykus: kokia situacija dabar, kokie veiksniai gali ją pakeisti ir į kurią pusę, o, svarbiausia, kaip man elgtis? Atsakymų į tai neturėjo ir kartu su buitinių vartotojų atvedimu į laisvąją rinką atėję nauji elektros tiekėjai, daliai kurių taip pat nepavyko subalansuoti didmeninių kainų nežinomybės bei prisiimtų įsipareigojimų.

Tačiau ilgalaikės elektros kainų prognozės yra sunkiai numanomos dar ir dėl to, kad ima reikšmingai priklausyti nuo nesuvaldomų gamtinių jėgų: saulės, vėjo, vandens.

Be to, iš esmės keičiasi elektros gamybos rinka: vietoje kelių didelių elektros gamintojų jų atsirado kur kas daugiau, pradedant saulės ar vėjo parkais, baigiant individualiais namų ūkių saulės moduliais. Tokių gamintojų tik daugės, o žaliosios elektros bumas jau neišvengiamai sukuria apčiuopiamą elektros pasiūlos bangavimą, priklausantį nuo orų ir nebūtinai sutampantį su realiu poreikiu. Kartu auga ir bendra elektros paklausa: nuo elektromobilių iki šildymo sprendimų.

Negrįžtamai pasukę Žaliojo kurso kryptimi stengiamės suteikti daugiau galimybių Žemei atsikvėpti ir mažiau teršiame, tačiau tai, kad negalime kontroliuoti nei saulės, nei vėjo, nei vandens, sukuria reikšmingus neapibrėžtumus. Ar ryt švies saulė? Ar pakaks vėjo stiprumo? Ar hidroelektrinės turės savo veiklai būtino vandens? Ar sklandžiai veiks elektros jungtys? Deja, į šiuos klausimus niekas negali užtikrintai atsakyti nei kitai dienai, nei savaitei, nei tuo labiau mėnesiui į priekį.

Veikti tokioje aplinkoje, kalbant kasdieninėmis ir kiekvienam suprantamomis kategorijomis, būtų tarsi gyventi nežinioje, ką pavyks nusipirkti už kito mėnesio atlyginimą, nes vėl vyks būtiniausių prekių ir paslaugų kainų „loterija“.

Bus žalia ir kitaip nebus

Lietuvoje žaliosios energijos bene daugiausiai sugeneruoja saulės elektrinės, kurios veikia kaip parkai, atskirų verslų ar institucijų elektros individualūs gamybos šaltiniai, konkrečių namų ūkių reikmėms skirti įrenginiai. Įprastos akiai tapo ir vėjo jėgainės laukuose, Baltijos jūroje atsiras jūrinis vėjo jėgainių parkas, ilgalaikėje perspektyvoje tikėtina, net ir ne vienas.

Augant atsinaujinančios energijos svoriui gamyboje, šiuo metu gyvename itin didelio kintamumo, neprognozuotumo ir nežinomybės sąlygomis. Nuo gamtos priklausantis elektros gamybos netolygumas, pasitaikančios nesaulėtos vasaros, sausringi laikotarpiai ar nevėjuotos dienos skatina prisitaikyti ir ieškoti būdų, kaip tai padaryti.

Gamtos jėgų negalime numatyti, sukontroliuoti ar paskirstyti, priderinti jų prie vartojimo krypčių ir pikų, kaip negalime sandėliuoti pigiai pagamintos elektros. Ilgainiui, kaip gamintojai ir tiekėjai, privalėsime rasti sprendimus, kurie leistų maksimaliai gerai subalansuoti žaliosios energijos paklausą ir pasiūlą Lietuvoje. Tuo tarpu vartotojams nuo elektros kainų šuolių galima apsidrausti tik vienu būdu: fiksuoti tarifą.

Fiksavimas yra vienintelis kainos stabilumo garantas tokioje linksmųjų kalnelių karuselėje. Tik tuomet vartotojas laimi ramybę. Jis nebedalyvauja šitoje kainų pasiutpolkėje, nes visas kainų svyravimo rizikas prisiima ir valdo elektros tiekėjas. Vienintelė rizika, kurią sveria vartotojas – kada ir kokią kainą užfiksuoti. Tuomet kyla klausimas – o kokia kaina yra gera? Priklauso, ką, su kuo ir kada lyginsi. Iš šiandieninės perspektyvos mes aiškiai žinome, kokios kainos formavosi vakar, užvakar, prieš savaitę, mėnesį, metus ar porą. Visai nesudėtinga durti į tą tašką, kada kaina buvo žemiausia. Deja, tiksliai nežinome, kaip kainos svyruos rytoj, ar nesulauksime jų dar žemesnių už kelių mėnesių ar metų. O jei jos kils?

Į šiuos klausimus garantuoto atsakymo neturi nei elektros tiekėjai, nei ateities kainas brėžiantys analitikai. Prognozių kreivės taip pat prasilenkia, priklausomai nuo to, iš kokio laikotarpio perspektyvos taško jos yra brėžiamos. Todėl niekada tiksliai ir nežinome, kokiame kainų taške ir kada atsidursime. Žinome tik tai, kad elektros rinkoje, kuri suka Žaliojo kurso kryptimi, tikrai bus ne viena pakalnė ir nuolydis. Klausimas, ar tikrai visi esame pasiruošę tai valdyti ir derinti savo darbo bei gyvenimo rutiną prie elektros kainų kintamumo? Nes tik taip turime šansų laimėti geresnę elektros kainą. Turbūt didesnis laimėjimas yra galimybė fokusuotis į tą veiklą, kurią tikrai kiekvienas išmanome geriausiai, elektros kainų galvosūkį paliekant energetikams.

Ši naujiena peržiūrėta 3081 kartą. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.