Naujienos

Apie alergiją žiedadulkėms: "Tik pažintis su gamta leidžia įgyti imunitetą"

2019-04-11 20:24:18

Žiedadulkėms alergiški žmonės įvairius negalavimus jaučia jau nuo vasario mėnesio ir, priklausomai nuo alergijos, juos jausti gali iki vasaros pabaigos. Neretai simptomai jaučiami dar net nepradėjus žydėti augalams, o kartais aptinkama tokių žiedadulkių, kurių augalų Lietuvoje net ir nėra.

Jos gali keliauti tūkstančius kilometrų. Štai, pavyzdžiui, šiandien alksnio žydėjimas Lietuvoje jau baigiasi, bet vyraujant šiauriniams vėjams žiedadulkės atpučiamos iš Latvijos. Prieš tai jos galėjo atkeliauti iš Vokietijos. Anot Šiaulių universiteto profesorės aerobiologės Ingridos Šaulienės, šalyje kasmet aptinkama ir ambrozijos žiedadulkių, nors beveik nei vieno ambrozijos augalo šalyje nėra.

„Viename moksliniame tyrime tyrėme, iš kur jų Lietuvoje yra ir kodėl tik Vilniuje. Pasirodo, kad oro masės, kurios atslenka iš Ukrainos, atneša žiedadulkes ir jos gali nukeliauti iki 6000 kilometrų. Žydint augalams, žiedadulkių debesys pakyla į aukštesnius atmosferos sluoksnius ir, jeigu ten susidaro palankios meteorologinės sąlygos, jos gali nusėsti net labai konkrečioje vietoje. Taigi, žiedadulkės yra keliautojos, nepriklausomos, nesuvaldomos, bet gali būti stebimos. Mes tiriame žiedadulkes jau daugiau nei 15 metų. Džiaugiuosi, kad Šiaulių universiteto mokslininkai, pasitelkę savo ilgametę patirtį, sukūrė programėlę, kuri gelbsti alergiškiems asmenims“, – pasakoja aerobiologė.

Žiedadulkių sezonai ir automatizuotas jų vertinimas

Nors pasaulis darosi išmanesnis, vis tik žiedadulkių tyrimai, mokslininkės teigimu, kol kas vyksta tradiciniu būdu. Sklandančias ore žiedadulkes visas pasaulis iki šiol dar vertina žiūrėdami per mikroskopą: mėginiams surinkti naudoja specialias gaudykles, kuriuos žmogus, kasdien eidamas į laboratoriją, tiria įprastiniu metodu – sėda prie mikroskopo ir taip, kaip prieš 200 metų, taip ir dabar, tiria žiedadulkes.

„Šiuo metu vyksta didžiulis europinis projektas, meteorologijos tarnybos kviečiamos kurti pagrindą skaičiuoti žiedadulkes automatiškai. Kietosios dalelės skaičiuojamos automatiškai, taip pat, pavyzdžiui, ozonas ar oro temperatūra skaičiuojama automatiškai. Tuo tarpu žiedadulkių prietaisai nemoka atpažinti todėl, kad jos turi specifinių bruožų. Žiedadulkės yra ir trikampės, ir spygliuotos, ir su poromis, ir apvalios, ir pailgos. Pirmąją automatinę gaudyklę Lietuvoje mes įsirengėme ant vieno iš universiteto pastatų stogo ir jau šiuo prietaisu pradėjome gaudyti žiedadulkes“, – apie automatizuotą žiedadulkių vertinimą kalba I. Šaulienė.

Žiedadulkių sezonas prasideda žymiai anksčiau nei pradeda žydėti augalai, netgi vasario mėnesį. Patį sezono piką aerobiologai fiksuoja gegužės mėnesį, kai aptinkama daugiausiai rūšių alergeninių žiedadulkių.

„Tuo metu žydi medžiai. Jie žydi iki pat birželio mėnesio, išbarsto ore daugybę žiedadulkių. Nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio žydi įvairios žolės, migliniai augalai, nuo liepos vidurio dar prisijungia piktžolės. Sezono trukmė priklauso nuo vegetacijos sezono ilgio. Jeigu žiūrėsime iš žiedadulkių alergenams jautrių žmonių pozicijos, tai jei žmogus jautrus tik vienai žiedadulkių rūšiai, alergija gali trukti iki 2 savaičių, tačiau, jeigu jautrus žolių alergenams, tai simptomai gali užsitęsti ir visą vasarą. Jeigu žmogus jautrus kelioms žiedadulkių rūšims, tai simptomai užsitęsia dar ilgiau“, – sako I. Šaulienė.

Kodėl ir kokius negalavimus sukelia žiedadulkės

Mokslininkė sako, kad nepaisant to, ar pažiūrėję per langą matome žydinčius augalus, ar ne, žiedadulkių koncentracija ore nuo to nepriklauso. Saulėtą dieną žiedadulkių koncentracija ženkliai išauga. „Dabar jeigu pažiūrėsime pro langą, tai alksnis jau nebežydi. Jeigu pro langą būtume pažiūrėję, pavyzdžiui, vasario 5 d., tai alksnis dar nebūtų žydėjęs. Vis dėlto, žiedadulkių koncentracija ore tiek tada, tiek šiandien – tikrai pakankama tam, kad jautrūs žmonės alksnio žiedadulkių alergeno poveikį pajaustų“, – tikina aerobiologė.

Kaip tikina profesorė, šalyje yra 2–3 proc. alergiškų žmonių. Vis dėlto, neretai žmonės, kurie nealergiški žiedadulkėms, dėl kryžminio žiedadulkių poveikio su maisto produktais taip pat jaučia nemalonius simptomus po valgio. „Pavyzdžiui, beržo žydėjimo metu paaštrėja jautrumas kiviams, obuoliams, morkoms ir panašiai. Gali būti jaučiamas niežulys burnoje ar ant veido, jei morkų ar obuolių suvalgome didesnį kiekį. Kai žinai problemą, gali stebėti savo savijautą“, – sako I. Šaulienė.

„Pirmiausiai, žiedadulkės nekaltos, kad žmonės serga. Žiedadulkė yra vyriškos giminės, nes neša vyriškąjį genetinį pradą. Jos užduotis – surasti moteriškąjį žiedą ir atlikti savo misiją. Beieškant moteriškojo žiedo, kartais žiedadulkės patenka žmonėms ant gleivinių: akių, įtraukiamos į nosį kvėpuojant ir panašiai. Ten jos sudygsta, o tam, kad žiedadulkė suprastų, kur atsirado, ji išleidžia dulkiadaigį. Šio atpažinimo mechanizmo metu paleidžiami alergenai arba specializuoti baltymai, kurie kai kuriems žmonėms sukelia alerginę reakciją“, – apie tai, kaip prasideda alergija, pasakoja mokslininkė.

Alerginės reakcijos simptomai labai panašūs kaip peršalimo ligų: teka nosis, o kartais ji tiesiog užsikiša, išburksta, ašaroja ir peršti akys, skauda galvą. Padidėja jautrumas maisto produktams, pasireiškia nemalonus niežulys burnoje. „Pajutus šiuos požymius netipišku laiku arba kaip tik kasmet konkrečiu momentu, kai, pavyzdžiui, pasirodžius saulei, išeinate į lauką ir netrukus pajaučiate slogos simptomus, reikėtų nueiti pasitikrinti, ar ši sloga nesusijusi su žiedadulkėmis“, – pataria I. Šaulienė.

Praktiniai patarimai, kaip save apsaugoti

Dabar žmonės stengiasi vartoti kuo mažiau medikamentų, ieško būdų gydytis be jų. Mokslininkė sako, kad žiedadulkių sezoną galima išgyventi be vaistų, nors tai yra ir sudėtingiau, ypatingai tais atvejais, kai žmogus jautrus didžiajai daliai žiedadulkių rūšių. Vis tik svarbiausia žinoti kelis būdus, kaip galima save apsaugoti.

„Visų pirma, reikia žinoti, kada žydi viena ar kita augalų rūšis ir kiek ore yra žiedadulkių. Augalų dulkėjimo laikotarpiu prieš įeinant į namus tankiomis šukomis išsišukuoti plaukus. Prieš parsivedant namo gyvūnėlį iššukuoti ir jo kailį. Grįžus namo būtinai pasikeisti rūbus, nusiplauti veidą, akis ir nosį. Apskritai nosį skalauti kiek galima dažniau, net gi būnant darbe tą galima daryti periodiškai. Tiek namuose, tiek automobilyje reikia laikyti uždarus langus. Namuose vengti kilimų. Tai tokie visai paprasti dalykai, kurie tikrai padeda. Aišku, gal piliulė ir greičiau padeda, bet šis būdas pigesnis. Taip pat medikai dar siūlo ir imunoterapiją, kurios metu sukuriamas imunitetas“, – patarimus, kaip saugoti save žiedadulkių sezono metu, dalija mokslininkė.

Anot I. Šaulienės, labai svarbu nuo mažens vaikus mokyti pažinti gamtą, nes buvimas joje gali suformuoti imunitetą. „Jeigu nenorite vykti į gamtą, eikite į botanikos sodus, į miesto parkus, vaikščiokite po kiemą, leiskite vaikui nukristi ant žemės. Mamos kartais sako, kad vaikas jau dabar alergiškas, tikrai niekur neis. Tai tuo metu, kol alergija, neikite, po to, kai nebus alergijos, eikite ir mokykite vaiką pažinti gamtą, nes tik pažintis su gamta leidžia įgyti imunitetą. Imunitetas gal nesiformuoja konkrečiai žiedadulkei, bet susitarimas su gamta atsiranda“, – tikina mokslininkė.

Polinkis alergijai gali būti nulemtas tiek genetiškai, tiek ir aplinkos veiksnių, kadangi alerginė reakcija gali būti kaupiamoji. „Artėjant Velykoms visi parsinešime žydinčias blindes ar beržų žirginėlius. Bet kam to reikia? Gal geriau parsinešti šakeles su išsprogusiais lapeliais, be žirginėlių? Jeigu aplinkoje daug žiedadulkių, jų koncentracija ore didelė, tam tikru metu nusilpus organizmui gali pasireikšti alergija“, – dalija patarimus I. Šaulienė.

Anot mokslininkės, nuo alergenų labiausiai reikia saugoti vaikus, mat jų svoris mažesnis, todėl pakanka mažesnio kiekio žiedadulkių alerginei reakcijai iššaukti. Neišsigydžius alergijos vaikystėje, ji gali išaugti į astmą, o tai yra itin pavojinga.

Inovatyvus būdas sekti alergijos riziką

Žemės stebėsenos iš kosmoso programai Copernicus paskelbus konkursą, Šiaulių universiteto aerobiologų komanda nusprendė pasinaudoti proga. Programai, kuri kas akimirką kaupia didžiulį kiekį duomenų, mat palydovų duomenys keliauja į Copernicus sistemas, mokslininkai pasiūlė surinktus duomenis apjungti su žiedadulkių duomenimis ir sukurti personalinę alergijos simptomų prognozių sistemą.

„Prieš tai daug metų rašėme informaciją apie tai, kiek yra žiedadulkių ore, bet žmogui turbūt neįdomu, kiek jų yra, žmogui įdomiau, kaip jis jausis. Tad jungėmės į tarptautinę komandą su Suomijos meteorologijos institutu, Vienos medicinos universitetu. Sukūrėme absoliučiai inovatyvų produktą, kuris žmogui suvedusiam savo simptomus, pateikia informaciją apie alergijos riziką“, – apie programėlę PASYFO pasakoja I. Šaulienė.

Programėlė veikia apjungiant milžiniškas duomenų bazes: SILAM žiedadulkių prognozių modelį, Copernicus programos atmosferos monitoringo paslaugų oro kokybės duomenis, Vienos medicinos universiteto serveriuose esantį žiedadulkių dienoraštį. „Visa ši didžiulė mašina dirba tam, kad žmonės gautų informaciją“, – sako mokslininkė.

Stebėti duomenis galima tiek tinklalapyje, tiek naudojantis mobiliąja programėle. Tinklalapyje galima sekti situaciją visoje Europoje ir, žinoma, Lietuvoje. Mobiliojoje programėlėje galima matyti bendrąją alergijos riziką, tačiau jei žmogus pildo žiedadulkių dienoraštį, jis gali gauti ir tik jam skirtą personalinę alergijos simptomų prognozę. Be to, galima rasti informaciją apie oro temperatūrą, teršalus, kurie šiuo metu yra ore. Tiek programėlėje, tiek tinklalapyje esančioje enciklopedijoje galima pasiskaityti apie augalus, žiedadulkių alergeniškumą, sužinoti, kada šie augalai žydi, pasižiūrėti, kaip jie atrodo.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
       2024-04-29 14:55:12

Ar būtina visiškai uždaryti programėles, kad telefonas neišsikrautų ilgiau?

Telefono baterija bus ilgaamžiškesnė, jei įrenginį retkarčiais išjungsite ir įjungsite, o krauti išmanųjį įkroviklio laidą įkišus į kompiuterį – kenksminga. Tai tik keli klaidingi mitai, susiję su būdais pagerinti telefono baterijos veikimo laiką.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-27 17:58:05

Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: galite likti nepasiekiami

Lietuvoje po truputį nebelieka pasenusių ryšio technologijų – atsisveikinama su nebeaktualiu 3G ryšiu. Kaip šiam pokyčiui turėtų pasiruošti gyventojai? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, dauguma žmonių šio pokyčio nepajaus visai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.