iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Apie alergiją žiedadulkėms: "Tik pažintis su gamta leidžia įgyti imunitetą"

2019-04-11 20:24:18

Žiedadulkėms alergiški žmonės įvairius negalavimus jaučia jau nuo vasario mėnesio ir, priklausomai nuo alergijos, juos jausti gali iki vasaros pabaigos. Neretai simptomai jaučiami dar net nepradėjus žydėti augalams, o kartais aptinkama tokių žiedadulkių, kurių augalų Lietuvoje net ir nėra.

Jos gali keliauti tūkstančius kilometrų. Štai, pavyzdžiui, šiandien alksnio žydėjimas Lietuvoje jau baigiasi, bet vyraujant šiauriniams vėjams žiedadulkės atpučiamos iš Latvijos. Prieš tai jos galėjo atkeliauti iš Vokietijos. Anot Šiaulių universiteto profesorės aerobiologės Ingridos Šaulienės, šalyje kasmet aptinkama ir ambrozijos žiedadulkių, nors beveik nei vieno ambrozijos augalo šalyje nėra.

„Viename moksliniame tyrime tyrėme, iš kur jų Lietuvoje yra ir kodėl tik Vilniuje. Pasirodo, kad oro masės, kurios atslenka iš Ukrainos, atneša žiedadulkes ir jos gali nukeliauti iki 6000 kilometrų. Žydint augalams, žiedadulkių debesys pakyla į aukštesnius atmosferos sluoksnius ir, jeigu ten susidaro palankios meteorologinės sąlygos, jos gali nusėsti net labai konkrečioje vietoje. Taigi, žiedadulkės yra keliautojos, nepriklausomos, nesuvaldomos, bet gali būti stebimos. Mes tiriame žiedadulkes jau daugiau nei 15 metų. Džiaugiuosi, kad Šiaulių universiteto mokslininkai, pasitelkę savo ilgametę patirtį, sukūrė programėlę, kuri gelbsti alergiškiems asmenims“, – pasakoja aerobiologė.

Žiedadulkių sezonai ir automatizuotas jų vertinimas

Nors pasaulis darosi išmanesnis, vis tik žiedadulkių tyrimai, mokslininkės teigimu, kol kas vyksta tradiciniu būdu. Sklandančias ore žiedadulkes visas pasaulis iki šiol dar vertina žiūrėdami per mikroskopą: mėginiams surinkti naudoja specialias gaudykles, kuriuos žmogus, kasdien eidamas į laboratoriją, tiria įprastiniu metodu – sėda prie mikroskopo ir taip, kaip prieš 200 metų, taip ir dabar, tiria žiedadulkes.

„Šiuo metu vyksta didžiulis europinis projektas, meteorologijos tarnybos kviečiamos kurti pagrindą skaičiuoti žiedadulkes automatiškai. Kietosios dalelės skaičiuojamos automatiškai, taip pat, pavyzdžiui, ozonas ar oro temperatūra skaičiuojama automatiškai. Tuo tarpu žiedadulkių prietaisai nemoka atpažinti todėl, kad jos turi specifinių bruožų. Žiedadulkės yra ir trikampės, ir spygliuotos, ir su poromis, ir apvalios, ir pailgos. Pirmąją automatinę gaudyklę Lietuvoje mes įsirengėme ant vieno iš universiteto pastatų stogo ir jau šiuo prietaisu pradėjome gaudyti žiedadulkes“, – apie automatizuotą žiedadulkių vertinimą kalba I. Šaulienė.

Žiedadulkių sezonas prasideda žymiai anksčiau nei pradeda žydėti augalai, netgi vasario mėnesį. Patį sezono piką aerobiologai fiksuoja gegužės mėnesį, kai aptinkama daugiausiai rūšių alergeninių žiedadulkių.

„Tuo metu žydi medžiai. Jie žydi iki pat birželio mėnesio, išbarsto ore daugybę žiedadulkių. Nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio žydi įvairios žolės, migliniai augalai, nuo liepos vidurio dar prisijungia piktžolės. Sezono trukmė priklauso nuo vegetacijos sezono ilgio. Jeigu žiūrėsime iš žiedadulkių alergenams jautrių žmonių pozicijos, tai jei žmogus jautrus tik vienai žiedadulkių rūšiai, alergija gali trukti iki 2 savaičių, tačiau, jeigu jautrus žolių alergenams, tai simptomai gali užsitęsti ir visą vasarą. Jeigu žmogus jautrus kelioms žiedadulkių rūšims, tai simptomai užsitęsia dar ilgiau“, – sako I. Šaulienė.

Kodėl ir kokius negalavimus sukelia žiedadulkės

Mokslininkė sako, kad nepaisant to, ar pažiūrėję per langą matome žydinčius augalus, ar ne, žiedadulkių koncentracija ore nuo to nepriklauso. Saulėtą dieną žiedadulkių koncentracija ženkliai išauga. „Dabar jeigu pažiūrėsime pro langą, tai alksnis jau nebežydi. Jeigu pro langą būtume pažiūrėję, pavyzdžiui, vasario 5 d., tai alksnis dar nebūtų žydėjęs. Vis dėlto, žiedadulkių koncentracija ore tiek tada, tiek šiandien – tikrai pakankama tam, kad jautrūs žmonės alksnio žiedadulkių alergeno poveikį pajaustų“, – tikina aerobiologė.

Kaip tikina profesorė, šalyje yra 2–3 proc. alergiškų žmonių. Vis dėlto, neretai žmonės, kurie nealergiški žiedadulkėms, dėl kryžminio žiedadulkių poveikio su maisto produktais taip pat jaučia nemalonius simptomus po valgio. „Pavyzdžiui, beržo žydėjimo metu paaštrėja jautrumas kiviams, obuoliams, morkoms ir panašiai. Gali būti jaučiamas niežulys burnoje ar ant veido, jei morkų ar obuolių suvalgome didesnį kiekį. Kai žinai problemą, gali stebėti savo savijautą“, – sako I. Šaulienė.

„Pirmiausiai, žiedadulkės nekaltos, kad žmonės serga. Žiedadulkė yra vyriškos giminės, nes neša vyriškąjį genetinį pradą. Jos užduotis – surasti moteriškąjį žiedą ir atlikti savo misiją. Beieškant moteriškojo žiedo, kartais žiedadulkės patenka žmonėms ant gleivinių: akių, įtraukiamos į nosį kvėpuojant ir panašiai. Ten jos sudygsta, o tam, kad žiedadulkė suprastų, kur atsirado, ji išleidžia dulkiadaigį. Šio atpažinimo mechanizmo metu paleidžiami alergenai arba specializuoti baltymai, kurie kai kuriems žmonėms sukelia alerginę reakciją“, – apie tai, kaip prasideda alergija, pasakoja mokslininkė.

Alerginės reakcijos simptomai labai panašūs kaip peršalimo ligų: teka nosis, o kartais ji tiesiog užsikiša, išburksta, ašaroja ir peršti akys, skauda galvą. Padidėja jautrumas maisto produktams, pasireiškia nemalonus niežulys burnoje. „Pajutus šiuos požymius netipišku laiku arba kaip tik kasmet konkrečiu momentu, kai, pavyzdžiui, pasirodžius saulei, išeinate į lauką ir netrukus pajaučiate slogos simptomus, reikėtų nueiti pasitikrinti, ar ši sloga nesusijusi su žiedadulkėmis“, – pataria I. Šaulienė.

Praktiniai patarimai, kaip save apsaugoti

Dabar žmonės stengiasi vartoti kuo mažiau medikamentų, ieško būdų gydytis be jų. Mokslininkė sako, kad žiedadulkių sezoną galima išgyventi be vaistų, nors tai yra ir sudėtingiau, ypatingai tais atvejais, kai žmogus jautrus didžiajai daliai žiedadulkių rūšių. Vis tik svarbiausia žinoti kelis būdus, kaip galima save apsaugoti.

„Visų pirma, reikia žinoti, kada žydi viena ar kita augalų rūšis ir kiek ore yra žiedadulkių. Augalų dulkėjimo laikotarpiu prieš įeinant į namus tankiomis šukomis išsišukuoti plaukus. Prieš parsivedant namo gyvūnėlį iššukuoti ir jo kailį. Grįžus namo būtinai pasikeisti rūbus, nusiplauti veidą, akis ir nosį. Apskritai nosį skalauti kiek galima dažniau, net gi būnant darbe tą galima daryti periodiškai. Tiek namuose, tiek automobilyje reikia laikyti uždarus langus. Namuose vengti kilimų. Tai tokie visai paprasti dalykai, kurie tikrai padeda. Aišku, gal piliulė ir greičiau padeda, bet šis būdas pigesnis. Taip pat medikai dar siūlo ir imunoterapiją, kurios metu sukuriamas imunitetas“, – patarimus, kaip saugoti save žiedadulkių sezono metu, dalija mokslininkė.

Anot I. Šaulienės, labai svarbu nuo mažens vaikus mokyti pažinti gamtą, nes buvimas joje gali suformuoti imunitetą. „Jeigu nenorite vykti į gamtą, eikite į botanikos sodus, į miesto parkus, vaikščiokite po kiemą, leiskite vaikui nukristi ant žemės. Mamos kartais sako, kad vaikas jau dabar alergiškas, tikrai niekur neis. Tai tuo metu, kol alergija, neikite, po to, kai nebus alergijos, eikite ir mokykite vaiką pažinti gamtą, nes tik pažintis su gamta leidžia įgyti imunitetą. Imunitetas gal nesiformuoja konkrečiai žiedadulkei, bet susitarimas su gamta atsiranda“, – tikina mokslininkė.

Polinkis alergijai gali būti nulemtas tiek genetiškai, tiek ir aplinkos veiksnių, kadangi alerginė reakcija gali būti kaupiamoji. „Artėjant Velykoms visi parsinešime žydinčias blindes ar beržų žirginėlius. Bet kam to reikia? Gal geriau parsinešti šakeles su išsprogusiais lapeliais, be žirginėlių? Jeigu aplinkoje daug žiedadulkių, jų koncentracija ore didelė, tam tikru metu nusilpus organizmui gali pasireikšti alergija“, – dalija patarimus I. Šaulienė.

Anot mokslininkės, nuo alergenų labiausiai reikia saugoti vaikus, mat jų svoris mažesnis, todėl pakanka mažesnio kiekio žiedadulkių alerginei reakcijai iššaukti. Neišsigydžius alergijos vaikystėje, ji gali išaugti į astmą, o tai yra itin pavojinga.

Inovatyvus būdas sekti alergijos riziką

Žemės stebėsenos iš kosmoso programai Copernicus paskelbus konkursą, Šiaulių universiteto aerobiologų komanda nusprendė pasinaudoti proga. Programai, kuri kas akimirką kaupia didžiulį kiekį duomenų, mat palydovų duomenys keliauja į Copernicus sistemas, mokslininkai pasiūlė surinktus duomenis apjungti su žiedadulkių duomenimis ir sukurti personalinę alergijos simptomų prognozių sistemą.

„Prieš tai daug metų rašėme informaciją apie tai, kiek yra žiedadulkių ore, bet žmogui turbūt neįdomu, kiek jų yra, žmogui įdomiau, kaip jis jausis. Tad jungėmės į tarptautinę komandą su Suomijos meteorologijos institutu, Vienos medicinos universitetu. Sukūrėme absoliučiai inovatyvų produktą, kuris žmogui suvedusiam savo simptomus, pateikia informaciją apie alergijos riziką“, – apie programėlę PASYFO pasakoja I. Šaulienė.

Programėlė veikia apjungiant milžiniškas duomenų bazes: SILAM žiedadulkių prognozių modelį, Copernicus programos atmosferos monitoringo paslaugų oro kokybės duomenis, Vienos medicinos universiteto serveriuose esantį žiedadulkių dienoraštį. „Visa ši didžiulė mašina dirba tam, kad žmonės gautų informaciją“, – sako mokslininkė.

Stebėti duomenis galima tiek tinklalapyje, tiek naudojantis mobiliąja programėle. Tinklalapyje galima sekti situaciją visoje Europoje ir, žinoma, Lietuvoje. Mobiliojoje programėlėje galima matyti bendrąją alergijos riziką, tačiau jei žmogus pildo žiedadulkių dienoraštį, jis gali gauti ir tik jam skirtą personalinę alergijos simptomų prognozę. Be to, galima rasti informaciją apie oro temperatūrą, teršalus, kurie šiuo metu yra ore. Tiek programėlėje, tiek tinklalapyje esančioje enciklopedijoje galima pasiskaityti apie augalus, žiedadulkių alergeniškumą, sužinoti, kada šie augalai žydi, pasižiūrėti, kaip jie atrodo.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-06-15 07:43:08

Populiariausių ir geriausiai apmokamų programavimo kalbų Europoje TOP 10

Prieš priimant sprendimą mokytis geidžiamiausios profesijos darbo rinkoje - programavimo, neretai kyla klausimas: kuri iš šimtų pasaulyje naudojamų programavimo kalbų yra perspektyviausia ir geriausiai apmokama.
iliustracija2019-06-15 07:38:31

„Mobility Tech 2019“: savivaldžių automobilių ateities politika gimsta Vilniuje

Šiandien Vilniuje tarptautiniame renginyje „Mobility Tech 2019“ Europos ekspertai diskutuoja apie savivaldžių automobilių ateities perspektyvas Europos Sąjungoje. Jų pasiūlymai taps pagrindu formuojant šios srities Europos transporto politiką.
iliustracija2019-06-15 07:35:05

IBM gimtadienis: 6 faktai apie IT banginį, kurio nekentė Steve‘as Jobsas

Daugiau nei 350 tūkstančių darbuotojų 177 šalyse turinti JAV korporacija IBM sekmadienį švęs savo 108-ąjį gimtadienį. Ir nors žmonėms ji geriausiai žinoma dėl savo techninių ir programinių sprendimų, šimtus tūkstančių patentų turinti kompanija yra sukūrusi visiems mums gerai pažįstamų dalykų.
iliustracija2019-06-15 07:25:22

Pensijų kaupimas: trijų žingsnių gidas, kaip nepasiklysti pasirinkimuose

Artėjantis pensijų sistemos reformos pabaigos terminas paskatino užklausų bangą dėl dalyvavimo II pensijų pakopoje. Atsižvelgdama į dažniausiai užduodamus klausimus, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) parengė trijų žingsnių gidą, padėsiantį susigaudyti esminiuose privataus pensijos kaupimo momentuose.
iliustracija2019-06-15 07:22:29

Kokius vaistus vartojantiems žmonėms vengti saulės vonių?

Karštis ir saulė į vaistines bei gydymo įstaigas jau atginė būrius žmonių, besiskundžiančių perkaitimu, odos nudegimu, sutrikusia širdies veikla ir kitais karščio sukeltais negalavimais.
iliustracija2019-06-15 07:16:18

Kaip nepadaryti klaidos renkantis naują dviratį?

Šiltuoju metų laiku dviratis – ne tik smagi pramoga, bet ir populiari bei stilinga susisiekimo priemonė. Pastaruoju metu madoje ryškios spalvos, įvairūs raštai ir aksesuarai, tačiau neretai pamirštama atsižvelgti į tai, kokiais keliais ar kaip ilgai bus važinėjama.
iliustracija2019-06-15 07:02:57

LSMU medicinos studentai išgelbėjo gyvybę bendramoksliui

Staigi mirtis gali ištikti kiekvieną – reikia būti tam pasirengus. Tad visi būsimieji medikai turėtų praktiškai mokėti pradinio žmogaus gaivinimo veiksmus bei atlikti defibriliaciją.
iliustracija2019-06-14 12:52:23

Misija: lengvos ir išmanios vestuvės. 5 patarimai jai įgyvendinti

Vasaros vestuvių sezonas įsibėgėja ir daugeliui būsimųjų jaunavedžių yra ne tik džiugus laukimo, bet ir įtemptas, šventės organizavimo darbų kupinas metas. Todėl technologijų ekspertai dalijasi patarimais, kaip didžiąją šventę surengti lengviau ir patogiau.
iliustracija2019-06-14 12:49:24

„Bolt“ pradeda veikti Londone: siūlys mažesnes kainas ir „panikos“ mygtuką

Viena didžiausių Europos pavėžėjimo paslaugų platformų „Bolt“, anksčiau žinoma kaip „Taxify“, šiandien pradeda veikti Londone. Platforma pristato aukštesnius saugumo standartus bei vietiniams pavėžėjams konkurencingas sąlygas – tikimasi, kad mažesnės kainos keleiviams ir lankstesni komisiniai vairuotojams leis „Bolt“ mieste įsitvirtinti greitai.
iliustracija2019-06-14 12:47:17

Ketvirtoji pramonės revoliucija – versle išliks tik inovatoriai

Dešimtmetį Lietuvoje gyvenančio brito, verslininko Alex Gibb teigimu, jei įmonės nori pranokti konkurentus, išlikti ir suklestėti, jos jau dabar turi būti pasirengusios diegti inovacijas ir prisitaikyti prie kintančio pasaulio, priešingu atveju, jos tiesiog žlugs.
iliustracija2019-06-14 12:39:03

Išgauti pribloškiančius kadrus padės kelios išmaniojo funkcijos

Šiandien, kai mūsų dėmesys koncentruotis į vieną dalyką tesiekia vos 8 sekundes, komunikacija nuotraukomis ir filmukais tapo itin svarbia tarpusavio bendravimo dalimi.
iliustracija2019-06-14 12:36:17

Pamatėte Sosnovskio barštį? Praneškite, kur jis!

Sunkiai naikinamas mechaniniais ar net cheminiais būdais Sosnovskio barštis sparčiai plinta ir užima vis daugiau Lietuvos teritorijos. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) ir Aplinkos ministerija kviečia Lietuvos gyventojus būti neabejingiems ir pranešti apie jo augimo vietas.
iliustracija2019-06-14 12:32:58

Geriausias televizorius jūsų namams: kaip tokį išsirinkti?

Planuojate įsigyti naują televizorių, tačiau nesate tikri, kokiais kriterijais reiktų vadovautis? Pateikiame technologijų eksperto patarimus, kaip nepasiklysti tarp televizorių modelių, raiškos ir funkcijų įvairovės, bei į ką svarbiausia atkreipti dėmesį, renkantis šį naują buities prietaisą.
iliustracija2019-06-14 12:25:34

NT rinkos rodiklis, galintis padėti prognozuoti, ar pigs būstas Lietuvoje

Ekonomikos klasika teigia, kad kainos laisvoje rinkoje, iš esmės, priklauso nuo paklausos ir pasiūlos santykio: jei paklausa auga labiau nei pasiūla, kainos didėja, jei atvirkščiai – mažėja.
iliustracija2019-06-14 12:22:24

Rekordiniai karščiai Lietuvoje puola ir išmaniuosius įrenginius

Pastarosiomis dienomis oro temperatūra bando mūsų kantrybę. Taip pat tenka apsirūpinti dideliais kiekiais vandens, pamiršti dietas ir vaduotis ledais, o išeiti į lauką be rimtos priežasties nerekomenduojama.
iliustracija2019-06-14 12:19:14

„Uber“ pristato savaeigę transporto priemonę, maisto pristatymo dronais testus

Antrąją ir paskutiniąją trečiojo kasmetinio „Elevate Summit“ susitikimo dieną „Uber“ pristatė kaip bendradarbiauja su vyriausybės ir pramonės atstovais kuriant pirmąjį pasaulyje oro transporto tinklą su saugiomis bei tyliomis elektrinėmis „Uber Air“ transporto priemonėmis.
iliustracija2019-06-12 18:28:19

Uber pristatė oro transporto kelionių naujoves

Kasmetinėje dviejų dienų „The Uber Elevate Summit“ konferencijoje Vašingtone mobilumo platformos „Uber“ atstovai pristatė paslaugą „Uber Air“, dizaino koncepcijas bei partnerystes, kurios padės įgyvendinti naujausią „Uber“ ambiciją – sukurti pirmąjį pasaulyje miesto oro transporto tinklą.
iliustracija2019-06-07 17:41:20

Vienas iš šešių šalies gyventojų nėra nė karto iškėlęs kojos iš Lietuvos

Tyrimas parodė, kad vienas iš šešių Lietuvos žmonių nėra nė karto buvęs užsienyje. Už valstybės sienos nė sykio kojos neiškėlusių mūsų šalies gyventojų kur kas daugiau nei tokių žmonių Latvijoje ar Estijoje. Naujausiais duomenimis, beveik kas aštuntas Latvijos ir Estijos gyventojas nėra lankęsis kitoje valstybėje.
iliustracija2019-06-07 17:37:13

Pasakyk, kur gyveni, pasakysiu, kokia tavo sveikata

Oro užterštumas, geriamojo vandens kokybė, žalumos kiekis ir kiti gyvenamosios aplinkos veiksniai turi įtakos vaikų ir suaugusiųjų sveikatai ir lėtinių ligų raidai – nutukimui, alergijoms, širdies ir kraujagyslių ligoms, taip pat psichologiniams bei emociniams sutrikimams.
iliustracija2019-06-07 17:30:50

Įjungtas – įprastas televizorius, išjungtas – tikras meno kūrinys

Ar kasdien naudojami buities prietaisai gali tapti unikaliais meno kūriniais? Būti ne tik pramogų centru, bet ir namų interjero akcentu? Mūsų dienomis televizorius tapo reikšminga interjero detale, taigi, labai svarbu, kad šis prietaisas patalpoje iš tiesų derėtų tiek įjungtas, tiek išjungtas.
iliustracija2019-06-06 11:08:08

Būdai, kaip susikurti modernią ir patogią darbo erdvę namie

Prieš pora metų pradėtas skaičiuoti „Leesman“ darbo efektyvumo indeksas rodo, kad 90 proc. dirbančių asmenų darbo erdvę laiko vienu svarbiausiu produktyvumo elementų. Nesvarbu, dirbate ofise ar namie – darbo aplinka turi būti patogi ir leidžianti susikaupti.
iliustracija2019-06-05 14:51:41

5 svarbiausios procedūros, atliekamos automobilio techninės priežiūros metu

Reguliari techninė automobilio priežiūra yra tokia pat svarbi, kaip ir periodiška žmogaus sveikatos, pavyzdžiui, dantų patikra. Tinkamai prižiūrėta transporto priemonė ne tik suteikia jo savininkui saugumo jausmą kelyje, bet ir užtikrina ekonominę automobilio vertę.
iliustracija2019-06-05 14:39:25

Rekordinis karštis padidina širdies smūgio pavojų: kaip apsisaugoti?

Kad ir kaip maloniai džiugintų šilta vasara, termometrų stulpeliams staigiai šoktelėjus į rekordines aukštumas, karštis gali tapti labai pavojingu. Karšta oro temperatūra labiausiai veikia vaikus, vyresnio amžiaus asmenis ar tuos, kurie turi lėtinių ligų.
iliustracija2019-06-05 13:54:40

Pradedama teikti hibridinės televizijos paslauga HiTV

Šalies televizijos ir radijo kompanijos su televizorių gamintojų atstovybėmis Lietuvoje parengė ir šiandien pradeda teikti naujos kartos hibridinės televizijos paslaugą HiTV visoje Lietuvoje.
iliustracija2019-06-01 11:16:52

Tyrimas: maisto gaminimas virš žarijų leidžia neskubant pabūti drauge

Maisto gaminimas kepsninėje – viena dažniausių pramogų šiltuoju metų laiku. Tą patvirtino ir gegužę „Lidl Lietuva“ užsakymu atliktas tyrimas: sezono metu bent dukart per mėnesį maistą virš žarijų gamina 6 iš 10 lietuvių.
iliustracija2019-06-01 10:56:14

„Dėl keliamos krizės valstybėje kaltas tik R. Karbauskis“

Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas. Prieš rinkimus „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žadėjo šiems nepasisekus trauktis iš valdžios, jam antrino ir premjeras Saulius Skvernelis. Tačiau po pralaimėtų „valstiečių“ rinkimų, nenuostabu, kad sulaukėme visai kitokių R. Karbauskio ketinimų.
iliustracija2019-06-01 10:11:41

Prekes galėsime pasimatuoti, o vėliau – ir atsispausdinti 3D spausdintuvu?

Jau netolimoje ateityje pirkėjai kur kas dažniau pirks naudodamiesi virtualios realybės priemonėmis, o drabužius galės pasimatuoti neišeidami iš namų, skelbia interneto tiekėjo „Plusnet“ atliktas tyrimas, prie kurio prisidėjo įvairių sektorių ekspertai.
iliustracija2019-06-01 10:04:44

Birutės Mar „ANTIGONEI“ – net du apdovanojimai Ukrainoje

Solo teatro spektaklis „Antigonė“, sukurtas Sofoklio tragedijos motyvais (režisierė ir atlikėja Birutė Mar) sugrįžo iš Ukrainos, kur dalyvavo svarbiuose tarptautiniuose teatro forumuose – XI tarptautiniame teatro festivalyje „Klasika šiandien“ ir Tarptautiniame teatro festivalyje “Taurijos Melpomenė”.
iliustracija2019-06-01 09:57:11

Vartotojas turi atidžiai deklaruoti suvartotą elektros energijos kiekį

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir UAB „Lietuvos energijos tiekimas“ ginčą, pripažino, kad bendrovė pagrįstai perskaičiavo vartotojo suvartotą elektros energijos kiekį nuo 2019 m. sausio 1 d. galiojančiais tarifais.
iliustracija2019-06-01 09:53:02

Jungti technologijas ir estetiką vis dažniau imasi moterys

Protingas namas pasižymi dviem savybėmis: jis nematomas, tačiau kontroliuoja kiekvieną namų erdvę. Vadovaudamiesi šiuo principu ir dar pridėdami estetikos svarbą – protingų namų kūrėjai dalyvavo technologijų ir interjero dizaino konkurse „JUNG Showroom“, kuriame pristatė išmanaus buto ir viešbučio numerio prototipus.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama