iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Apie alergiją žiedadulkėms: "Tik pažintis su gamta leidžia įgyti imunitetą"

2019-04-11 20:24:18

Žiedadulkėms alergiški žmonės įvairius negalavimus jaučia jau nuo vasario mėnesio ir, priklausomai nuo alergijos, juos jausti gali iki vasaros pabaigos. Neretai simptomai jaučiami dar net nepradėjus žydėti augalams, o kartais aptinkama tokių žiedadulkių, kurių augalų Lietuvoje net ir nėra.

Jos gali keliauti tūkstančius kilometrų. Štai, pavyzdžiui, šiandien alksnio žydėjimas Lietuvoje jau baigiasi, bet vyraujant šiauriniams vėjams žiedadulkės atpučiamos iš Latvijos. Prieš tai jos galėjo atkeliauti iš Vokietijos. Anot Šiaulių universiteto profesorės aerobiologės Ingridos Šaulienės, šalyje kasmet aptinkama ir ambrozijos žiedadulkių, nors beveik nei vieno ambrozijos augalo šalyje nėra.

„Viename moksliniame tyrime tyrėme, iš kur jų Lietuvoje yra ir kodėl tik Vilniuje. Pasirodo, kad oro masės, kurios atslenka iš Ukrainos, atneša žiedadulkes ir jos gali nukeliauti iki 6000 kilometrų. Žydint augalams, žiedadulkių debesys pakyla į aukštesnius atmosferos sluoksnius ir, jeigu ten susidaro palankios meteorologinės sąlygos, jos gali nusėsti net labai konkrečioje vietoje. Taigi, žiedadulkės yra keliautojos, nepriklausomos, nesuvaldomos, bet gali būti stebimos. Mes tiriame žiedadulkes jau daugiau nei 15 metų. Džiaugiuosi, kad Šiaulių universiteto mokslininkai, pasitelkę savo ilgametę patirtį, sukūrė programėlę, kuri gelbsti alergiškiems asmenims“, – pasakoja aerobiologė.

Žiedadulkių sezonai ir automatizuotas jų vertinimas

Nors pasaulis darosi išmanesnis, vis tik žiedadulkių tyrimai, mokslininkės teigimu, kol kas vyksta tradiciniu būdu. Sklandančias ore žiedadulkes visas pasaulis iki šiol dar vertina žiūrėdami per mikroskopą: mėginiams surinkti naudoja specialias gaudykles, kuriuos žmogus, kasdien eidamas į laboratoriją, tiria įprastiniu metodu – sėda prie mikroskopo ir taip, kaip prieš 200 metų, taip ir dabar, tiria žiedadulkes.

„Šiuo metu vyksta didžiulis europinis projektas, meteorologijos tarnybos kviečiamos kurti pagrindą skaičiuoti žiedadulkes automatiškai. Kietosios dalelės skaičiuojamos automatiškai, taip pat, pavyzdžiui, ozonas ar oro temperatūra skaičiuojama automatiškai. Tuo tarpu žiedadulkių prietaisai nemoka atpažinti todėl, kad jos turi specifinių bruožų. Žiedadulkės yra ir trikampės, ir spygliuotos, ir su poromis, ir apvalios, ir pailgos. Pirmąją automatinę gaudyklę Lietuvoje mes įsirengėme ant vieno iš universiteto pastatų stogo ir jau šiuo prietaisu pradėjome gaudyti žiedadulkes“, – apie automatizuotą žiedadulkių vertinimą kalba I. Šaulienė.

Žiedadulkių sezonas prasideda žymiai anksčiau nei pradeda žydėti augalai, netgi vasario mėnesį. Patį sezono piką aerobiologai fiksuoja gegužės mėnesį, kai aptinkama daugiausiai rūšių alergeninių žiedadulkių.

„Tuo metu žydi medžiai. Jie žydi iki pat birželio mėnesio, išbarsto ore daugybę žiedadulkių. Nuo gegužės vidurio iki rugsėjo vidurio žydi įvairios žolės, migliniai augalai, nuo liepos vidurio dar prisijungia piktžolės. Sezono trukmė priklauso nuo vegetacijos sezono ilgio. Jeigu žiūrėsime iš žiedadulkių alergenams jautrių žmonių pozicijos, tai jei žmogus jautrus tik vienai žiedadulkių rūšiai, alergija gali trukti iki 2 savaičių, tačiau, jeigu jautrus žolių alergenams, tai simptomai gali užsitęsti ir visą vasarą. Jeigu žmogus jautrus kelioms žiedadulkių rūšims, tai simptomai užsitęsia dar ilgiau“, – sako I. Šaulienė.

Kodėl ir kokius negalavimus sukelia žiedadulkės

Mokslininkė sako, kad nepaisant to, ar pažiūrėję per langą matome žydinčius augalus, ar ne, žiedadulkių koncentracija ore nuo to nepriklauso. Saulėtą dieną žiedadulkių koncentracija ženkliai išauga. „Dabar jeigu pažiūrėsime pro langą, tai alksnis jau nebežydi. Jeigu pro langą būtume pažiūrėję, pavyzdžiui, vasario 5 d., tai alksnis dar nebūtų žydėjęs. Vis dėlto, žiedadulkių koncentracija ore tiek tada, tiek šiandien – tikrai pakankama tam, kad jautrūs žmonės alksnio žiedadulkių alergeno poveikį pajaustų“, – tikina aerobiologė.

Kaip tikina profesorė, šalyje yra 2–3 proc. alergiškų žmonių. Vis dėlto, neretai žmonės, kurie nealergiški žiedadulkėms, dėl kryžminio žiedadulkių poveikio su maisto produktais taip pat jaučia nemalonius simptomus po valgio. „Pavyzdžiui, beržo žydėjimo metu paaštrėja jautrumas kiviams, obuoliams, morkoms ir panašiai. Gali būti jaučiamas niežulys burnoje ar ant veido, jei morkų ar obuolių suvalgome didesnį kiekį. Kai žinai problemą, gali stebėti savo savijautą“, – sako I. Šaulienė.

„Pirmiausiai, žiedadulkės nekaltos, kad žmonės serga. Žiedadulkė yra vyriškos giminės, nes neša vyriškąjį genetinį pradą. Jos užduotis – surasti moteriškąjį žiedą ir atlikti savo misiją. Beieškant moteriškojo žiedo, kartais žiedadulkės patenka žmonėms ant gleivinių: akių, įtraukiamos į nosį kvėpuojant ir panašiai. Ten jos sudygsta, o tam, kad žiedadulkė suprastų, kur atsirado, ji išleidžia dulkiadaigį. Šio atpažinimo mechanizmo metu paleidžiami alergenai arba specializuoti baltymai, kurie kai kuriems žmonėms sukelia alerginę reakciją“, – apie tai, kaip prasideda alergija, pasakoja mokslininkė.

Alerginės reakcijos simptomai labai panašūs kaip peršalimo ligų: teka nosis, o kartais ji tiesiog užsikiša, išburksta, ašaroja ir peršti akys, skauda galvą. Padidėja jautrumas maisto produktams, pasireiškia nemalonus niežulys burnoje. „Pajutus šiuos požymius netipišku laiku arba kaip tik kasmet konkrečiu momentu, kai, pavyzdžiui, pasirodžius saulei, išeinate į lauką ir netrukus pajaučiate slogos simptomus, reikėtų nueiti pasitikrinti, ar ši sloga nesusijusi su žiedadulkėmis“, – pataria I. Šaulienė.

Praktiniai patarimai, kaip save apsaugoti

Dabar žmonės stengiasi vartoti kuo mažiau medikamentų, ieško būdų gydytis be jų. Mokslininkė sako, kad žiedadulkių sezoną galima išgyventi be vaistų, nors tai yra ir sudėtingiau, ypatingai tais atvejais, kai žmogus jautrus didžiajai daliai žiedadulkių rūšių. Vis tik svarbiausia žinoti kelis būdus, kaip galima save apsaugoti.

„Visų pirma, reikia žinoti, kada žydi viena ar kita augalų rūšis ir kiek ore yra žiedadulkių. Augalų dulkėjimo laikotarpiu prieš įeinant į namus tankiomis šukomis išsišukuoti plaukus. Prieš parsivedant namo gyvūnėlį iššukuoti ir jo kailį. Grįžus namo būtinai pasikeisti rūbus, nusiplauti veidą, akis ir nosį. Apskritai nosį skalauti kiek galima dažniau, net gi būnant darbe tą galima daryti periodiškai. Tiek namuose, tiek automobilyje reikia laikyti uždarus langus. Namuose vengti kilimų. Tai tokie visai paprasti dalykai, kurie tikrai padeda. Aišku, gal piliulė ir greičiau padeda, bet šis būdas pigesnis. Taip pat medikai dar siūlo ir imunoterapiją, kurios metu sukuriamas imunitetas“, – patarimus, kaip saugoti save žiedadulkių sezono metu, dalija mokslininkė.

Anot I. Šaulienės, labai svarbu nuo mažens vaikus mokyti pažinti gamtą, nes buvimas joje gali suformuoti imunitetą. „Jeigu nenorite vykti į gamtą, eikite į botanikos sodus, į miesto parkus, vaikščiokite po kiemą, leiskite vaikui nukristi ant žemės. Mamos kartais sako, kad vaikas jau dabar alergiškas, tikrai niekur neis. Tai tuo metu, kol alergija, neikite, po to, kai nebus alergijos, eikite ir mokykite vaiką pažinti gamtą, nes tik pažintis su gamta leidžia įgyti imunitetą. Imunitetas gal nesiformuoja konkrečiai žiedadulkei, bet susitarimas su gamta atsiranda“, – tikina mokslininkė.

Polinkis alergijai gali būti nulemtas tiek genetiškai, tiek ir aplinkos veiksnių, kadangi alerginė reakcija gali būti kaupiamoji. „Artėjant Velykoms visi parsinešime žydinčias blindes ar beržų žirginėlius. Bet kam to reikia? Gal geriau parsinešti šakeles su išsprogusiais lapeliais, be žirginėlių? Jeigu aplinkoje daug žiedadulkių, jų koncentracija ore didelė, tam tikru metu nusilpus organizmui gali pasireikšti alergija“, – dalija patarimus I. Šaulienė.

Anot mokslininkės, nuo alergenų labiausiai reikia saugoti vaikus, mat jų svoris mažesnis, todėl pakanka mažesnio kiekio žiedadulkių alerginei reakcijai iššaukti. Neišsigydžius alergijos vaikystėje, ji gali išaugti į astmą, o tai yra itin pavojinga.

Inovatyvus būdas sekti alergijos riziką

Žemės stebėsenos iš kosmoso programai Copernicus paskelbus konkursą, Šiaulių universiteto aerobiologų komanda nusprendė pasinaudoti proga. Programai, kuri kas akimirką kaupia didžiulį kiekį duomenų, mat palydovų duomenys keliauja į Copernicus sistemas, mokslininkai pasiūlė surinktus duomenis apjungti su žiedadulkių duomenimis ir sukurti personalinę alergijos simptomų prognozių sistemą.

„Prieš tai daug metų rašėme informaciją apie tai, kiek yra žiedadulkių ore, bet žmogui turbūt neįdomu, kiek jų yra, žmogui įdomiau, kaip jis jausis. Tad jungėmės į tarptautinę komandą su Suomijos meteorologijos institutu, Vienos medicinos universitetu. Sukūrėme absoliučiai inovatyvų produktą, kuris žmogui suvedusiam savo simptomus, pateikia informaciją apie alergijos riziką“, – apie programėlę PASYFO pasakoja I. Šaulienė.

Programėlė veikia apjungiant milžiniškas duomenų bazes: SILAM žiedadulkių prognozių modelį, Copernicus programos atmosferos monitoringo paslaugų oro kokybės duomenis, Vienos medicinos universiteto serveriuose esantį žiedadulkių dienoraštį. „Visa ši didžiulė mašina dirba tam, kad žmonės gautų informaciją“, – sako mokslininkė.

Stebėti duomenis galima tiek tinklalapyje, tiek naudojantis mobiliąja programėle. Tinklalapyje galima sekti situaciją visoje Europoje ir, žinoma, Lietuvoje. Mobiliojoje programėlėje galima matyti bendrąją alergijos riziką, tačiau jei žmogus pildo žiedadulkių dienoraštį, jis gali gauti ir tik jam skirtą personalinę alergijos simptomų prognozę. Be to, galima rasti informaciją apie oro temperatūrą, teršalus, kurie šiuo metu yra ore. Tiek programėlėje, tiek tinklalapyje esančioje enciklopedijoje galima pasiskaityti apie augalus, žiedadulkių alergeniškumą, sužinoti, kada šie augalai žydi, pasižiūrėti, kaip jie atrodo.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-09-18 16:21:26

Perspėjimas vairuotojams: Lietuvoje prognozuojamos pirmosios šalnos

Jau šios savaitės pabaigoje Lietuvoje prognozuojamos pirmosios šalnos. Iššūkių vairuotojams rudens pradžioje kyla ne tik dėl slidžios kelio dangos, bet ir dėl vis dažnesnio lietaus, darganos – tai lemia prastėjantį matomumą.
iliustracija2019-09-18 16:18:30

Elektromobiliai Lietuvoje įgauna pagreitį

Augant Europos elektromobilių rinkai, pokyčiai ryškūs ir Lietuvoje. Elektromobilių skaičius keliuose perkopė 1200, o iki metų pabaigos visoje šalyje bus įrengta per 110 naujų įkrovimo stotelių. Populiariausias elektromobilis Europoje – „Nissan Leaf“. „Nissan“ skelbia, kad 2018 m. buvo parduota per 40 000 šio modelio elektromobilių.
iliustracija2019-09-18 16:12:31

Kaip sloguojantį vaiką išleisti į darželį ar mokyklą?

Nuo praėjusių metų rudens galioja Sveikatos apsaugos ministro įsakymas, leidžiantis sloguojantį vaiką leisti į mokymo įstaigą. Vaistininkai pastebi, kad šis sprendimas daugeliui tėvų nėra aiškus ir dalinasi patarimais, kaip elgtis, kad vaikai su sloga jaustųsi gerai, o tie, kuriems slogos nėra, ja neužsikrėstų.
iliustracija2019-09-18 15:26:11

AB Lietuvos paštas - blogiau nei blogai?

Tai bus pasvarstymai apie AB Lietuvos paštą ir labai norėčiau, kad Jūsų patirtis ir nuomonė nebūtų tokia prasta, kokia susidaro man. Kai vidutiniškai dingsta iš užsienio siųsti 1-3 siuntinukai iš dešimties, dar galima sukandus dantis su tuo susitaikyti, tačiau tai yra nemalonu.
iliustracija2019-09-17 20:22:27

78 proc. Baltijos šalių gyventojų nesirūpina savo duomenų saugumu

Kiekvieną dieną tūkstančiai Lietuvos gyventojų kompiuteryje ar išmaniajame telefone jungiasi prie elektroninės bankininkystės, saugo verslo ir asmeninius duomenis įrenginiuose ar duomenų saugyklose, naudojasi dešimtimis programėlių.
iliustracija2019-09-17 19:17:29

Pietryčių Lietuvoje pradedamas transliuoti TV kanalas „TVP Wilno”

Nuo rugsėjo 17 dienos Pietryčių Lietuvoje per eterinės televizijos tinklą pradedamas retransliuoti naujas kanalas lenkų kalba „TVP Wilno“. Kanalas „TVP Wilno“ retransliuojamas nemokamai, nekoduotu signalu greta 5 nemokamų nekoduotų Lenkijos TV kanalų, kurie šiame regione retransliuojami nuo 2018 metų gegužės.
iliustracija2019-09-17 19:11:34

Atleistas Lietuvos radijo ir televizijos centro valdybos pirmininkas

Vakar Lietuvos radijo ir televizijos centro (Telecentro) valdybos pirmininkas Egidijus Vaišvilas atleistas iš pareigų. Telecentro valdybai E. Vaišvilas vadovavo nuo 2017-ųjų spalio pabaigos.
iliustracija2019-09-17 19:08:36

5 dalykai, kurie įsigijus telefoną labiausiai varo į neviltį: kaip išvengti?

Įsigijus naują išmanųjį telefoną mus apima džiaugsmas – laukiame, kol galėsime patyrinėti naujas jo funkcijas ar galimybes. Tačiau džiugesį netrukus pakeičia kartėlis, nes žinome, kad senajame įrenginyje lieka daug reikalingos informacijos, kurią reikės persikelti į naująjį telefoną.
iliustracija2019-09-16 16:16:04

Didelis televizorius: kodėl sporto rungtynės stebėti namuose patiks labiau

Nepraleidžiate nė vienų sporto rungtynių, o joms artėjant, didžiausiu klausimu tampa – kur šįkart žiūrėti varžybas? Pirkti brangų bilietą ir keliauti žiūrėti gyvai ar ieškoti kavinės, kurioje rodys transliaciją?
iliustracija2019-09-13 14:34:11

Perspėjimas grybautojams: rugsėjį – antroji erkių užkrečiamų ligų banga

Žinant, kad bent kartą per metus grybauti išsiruošia kas antras Lietuvos gyventojas, o grybai šalies miškuose ėmė masiškai dygti tik vasaros pabaigoje, draudikai perspėja dėl erkių keliamo pavojaus.
iliustracija2019-09-13 14:28:37

„Bolt“ planuose – patys save vairuojantys automobiliai

Europoje lyderiaujanti pavėžėjimo platforma „Bolt“, kartu su Tartu universitetu ėmėsi kurti technologijas ketvirtojo autonomiškumo lygio savivaldžiams automobiliams. Projektą inicijavusi „Bolt“ siekia jau iki 2026 m. pasiūlyti keliones savivaldžiais automobiliais, o pirmieji bandomieji važiavimai prasidės jau kitąmet.
iliustracija2019-09-13 14:23:07

Pažangiausios išmaniųjų savybės – kokios jos?

Ieškote naujo telefono, su kuriuo galėtumėte nuveikti dar daugiau nei iki šiol? Šiandien galingų ir pažangias savybes turinčių išmaniųjų pasiūla plati. Tačiau „Samsung“ technologijų ekspertas Artūras Erbreideris atskleidė, į kurias papildomas išmaniųjų funkcijas verta atkreipti dėmesį, jei norite iš tiesų palengvinti kasdienes užduotis.
iliustracija2019-09-13 14:20:38

VR akiniai ir žaidimų konsolės: naujausios tendencijos

Technologijos žengia į priekį: virtualios realybės akiniais gali naudotis regos sutrikimų turintys, o žaidimų konsolės gali skatinti ir fizinį aktyvumą. Pasaulyje sparčiai populiarėjant esportui ir internetinių žaidimų kultūrai kartu auga ir žaidimų įrangos pasiūla.
iliustracija2019-09-11 14:25:23

Pasibaigus metų „Apple“ renginiui: 6 netikėti siurprizai, kurie nustebino

Vakar įvyko laukiamiausias metų „Apple“ renginys, kurio metu, tradiciškai, kompanija pristatė savo naujienas. Nors visiems buvo smalsu, kokie gi iš tikrųjų bus ir kaip atrodys naujieji telefonų „iPhone“ modeliai, „Apple“ nustebino ir naujais įrenginiais bei paslaugomis.
iliustracija2019-09-06 14:43:21

Telefonų keliamas pavojus vairuojant: įžvelgiama nauja tendencija

Naudojimasis telefonu prie vairo Lietuvoje vis dar išlieka opia problema. Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, vien per šių metų sausio–liepos mėn. laikotarpį pareigūnams įkliuvo 12,5 tūkst. pažeidėjų, nepaisiusių minėto Kelių eismo taisyklių (KET) punkto.
iliustracija2019-09-06 14:41:04

5 įsimintiniausi dalykai, kaip „Apple“ pakeitė technologijų rinką

Kompanijos „Apple“ įrenginiai – puikiai visiems pažįstami. Sunku nieko nežinoti ir apie kultinius telefonus „iPhone“, nes kompanija su jais ne kartą pakeitė pasaulį ir mobiliųjų telefonų rinką. O jau rugsėjo 10 d. „Apple“ bandys nustebinti pasaulį dar kartą, pristatydama savo naujienas tradicija tapusiame rugsėjo renginyje.
iliustracija2019-09-05 18:32:37

„8K OLED“ ir „NANOCELL“ televizoriai iš „LG“ pradeda pasaulinę kelionę

Šį mėnesį „LG Electronics (LG)“, pradėdama nuo Australijos, Vokietijos, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų, pradeda pasaulinėse rinkose pristatinėti pirmąjį pasaulyje „8K OLED“ televizorių (modelį 88Z9) ir savo „LG 8K NanoCell“ televizorių (modelį 75SM99).
iliustracija2019-09-04 20:04:12

Cukrus: ar būtina jį pašalinti iš savo mitybos?

Neseniai paskelbti mokslinio tyrimo rezultatai parodė, kad asmenys, gėrę daugiau cukrumi saldintų gėrimų – gaiviųjų gėrimų, vaisvandenių, sirupų, sulčių, saldintų karštų gėrimų, pieniškų cukrumi saldintų gėrimų, sportinių ar energinių gėrimų, dažniau sirgo vėžiu.
iliustracija2019-09-04 20:01:27

Išmanūs priedai: kokie įrenginiai pavers jūsų darbą efektyvesnį

Daug dirbate kompiuteriu, o gal esate kūrybininkas? Bet kuriuo atveju greičiausiai žinote ir naudojate daugybę kompiuterinių programų, kurios paspartina jūsų darbą ir suteikia papildomų galimybių kūryboje. Tačiau ar žinojote, kad ne jos gali palengvinti jūsų atliekamas užduotis?
iliustracija2019-09-04 19:57:28

Kiek iš tiesų kainuoja atsisiųsti prekes iš JAV?

Visuomenėje vyraujanti nuomonė, kad siųstis prekes iš JAV veikiančių elektroninių parduotuvių yra kur kas brangiau nei, pavyzdžiui, iš Kinijos – klaidinga. Mat egzistuoja daugybė būdų, kaip perkant iš jų galima gerokai sutaupyti ir gauti kokybiškesnes prekes.
iliustracija2019-09-03 15:10:38

Klausimai, į kuriuos atsakę galėsite pasirinkti televizijos tipą namams

Dažna dilema iškylanti naujų namų savininkams, jaunoms šeimoms arba tik savarankišką gyvenimą pradėjusiems asmenims, tačiau galinti kamuoti ir ne vieną kartą yra tinkamo televizijos tipo pasirinkimas. Prieinamų paslaugų spektras yra itin platus.
iliustracija2019-09-03 15:07:21

Saulės elektrinė teikią naudą, bet tik jei sumontuota atsakingai

Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialistams.
iliustracija2019-09-02 09:02:59

5 priežastys, kodėl telefono operacinės sistemos atnaujinimas turi tapti įpročiu

Perspėjimas ekrane, kad atnaujintumėte operacinę telefono sistemą, atrodo, visada atsiranda nepatogiausiu metu. Dažnai tai atidedame vėlesniam laikui, nepagalvodami, kad taip patys sau galime prisidaryti žalos. Vis tik yra kelios svarios priežastys, kodėl operacinę sistemą reikėtų atnaujinti reguliariai.
iliustracija2019-08-30 16:10:07

Kas atsitinka, jei trūksta miego?

Miego trūkumas yra žinomas kankinimo būdas. Mokslininkai ir gydytojai atrado miego trūkumo ir tam tikrų ligų tiesioginę priklausomybę. Jei manote, kad vieną naktį neišsimiegojus, kitą naktį galime kompensuoti miegą - esate teisūs. Tačiau neišsimiegojus kelias naktis iš eilės, “užsukame” miego trūkumo spiralę ir tokia būsena tampa nuolatine.
iliustracija2019-08-30 16:06:13

IT specialistai turėtų suklusti – siūlo darbą su perspektyvia technologija

Prieš dvejus metus Lietuvoje įsikūrusi viena sėkmingiausių Olandijos IT bendrovių „Macaw“ Lietuvoje toliau plečia veiklą – skelbiama, kad nuo naujų metų mūsų šalyje darbą pradės dar viena „Sitecore“ platformos specialistų komanda.
iliustracija2019-08-29 15:38:50

Bepiločio orlaivio skrydis per Lietuvą: aplankytos aviatorių gimtinės

Šiemet aviacijos sektoriui didelė šventė – praėjo šimtmetis nuo tos akimirkos, kai mūsų šalyje pradėjo skraidyti lėktuvai. Norėdami įprasminti šią sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto (VGTU AGAI) atstovai savo sukonstruotu bepiločiu orlaiviu perskrido Lietuvą ir įveikė 397 km atstumą.
iliustracija2019-08-29 15:28:53

Naujoji operacinė sistema „Android 10“: didžiausi atnaujinimai

Jau visai netrukus bus išleista naujoji operacinės sistemos „Android“ versija. Kai kurių telefonų naudotojai jau turi priėjimą prie bandymams skirtos sistemos „beta“ versijos. Bet jau dabar po truputį aiškėja, kad tai gali būti vienas didžiausių „Android“ atnaujinimų per visą istoriją.
iliustracija2019-08-29 15:24:46

Automobilių ekonomiškumas: kas pasikeitė per 10 metų?

Automobilių rinkoje pastaraisiais metais vyksta daug pokyčių. Ypatingai daug jų – ekonomijos srityje. Daugeliui yra tekę girdėti kalbas apie iš JAV atkeliavusius galingus visureigių modelius, kurių apetitas siekdavo dvidešimt litrų šimtui kilometrų benzino.
iliustracija2019-08-28 18:47:30

Ruošiuosi kelionei lėktuvu: ką būtina žinoti apie vaistus ir pažymas?

Rečiau keliaujantieji lėktuvais dėl įprastų oro uostų procedūrų – bagažo registracijos ir saugumo patikros – dažnai nerimauti ima gerokai iki skrydžio. Keleivius, kuriems aktualu lagamine vežti vaistus ar sveikatos būklę nurodančius dokumentus, gali apimti dar didesnis galvos skausmas.
iliustracija2019-08-28 18:43:49

Tyrimas: septyni iš dešimties lietuvių nori dirbti užsienio kapitalo įmonėse

Septyni iš dešimties Lietuvos gyventojų pirmenybę teiktų darbui tarptautinėje privačioje arba užsienio valstybės valdomoje įmonėje, o lietuviškoje – tik trys. Tokius rezultatus atskleidė tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ inicijuota visuomenės nuomonės apklausa.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama