Naujienos

Saulės jėgainė ant stogo – didelė grėsmė kilus gaisrui?

2019-08-05 19:08:59

Dar dabar nerimsta aistros dėl pavasarį vykusio gaisro vienoje Norvegijos įmonių, kurios stogas buvo padengtas saulės moduliais. Sudėtingas gaisro gesinimas sukėlė nesibaigiančias diskusijas, ar saulės moduliai galėjo apsunkinti ugniagesių darbą.

Įdomu, ar lietuvių specialistai yra pasiruošę kovai su ugnimi degančioje saulės energijos elektrinėje?

Diskusijos kilo po nelaimės

Saulės elektrinės, sumontuotos ne tik ant gamyklų, bet ir daugiabučių bei privačių namų stogų – vis dažnesnis reiškinys Lietuvoje. Skandinavijos žiniasklaidoje ir ugniagesių bendruomenėse jau pusmetį netyla diskusijos, kaip tinkamiausiai reiktų elgtis, užsidegus pastatui, kuriame yra veikianti saulės jėgainė. Šios diskusijos paaštrėjo po šių metų balandį Norvegijos Asko gamykloje vykusio gaisro, kurio gesinimą, anot ugniagesių, apsunkino stogą dengusios saulės baterijos. Pasirodo, net ir atjungus elektrą gaminančius prietaisus nuo elektros įtampos, veikiami saulės ar liepsnos jie vis tiek nesustoja veikę.

Pastato, ant kurio sumontuota saulės elektrinė, gaisro gesinimo problematika Lietuvoje dar nebuvo iškilusi, tačiau, šalyse, kurios turi didesnę patirtį saulės energetikoje, šia tema plačiai diskutuojama. Ypač po šį pavasarį Norvegijoje kilusio gaisro.

Patyrė milijoninius nuostolius

Norvegijos kompanija „Asko“, užsiimanti didmenine prekyba maisto produktais, balandį patyrė milžinišką nuostolį. Vestbyje užsidegus prekių sandėliui su inventoriumi „Asko“ patirta žala - maždaug 100 milijonų kronų, be to, sugadinta prekių už dar tokią pačią sumą. Šaldymo saugyklų, kur ugnis padarė didžiausią žalą, rekonstrukcija kainuos maždaug 100 milionų kronų, rašoma „Dagens Næringsliv“.

Gaisras prasidėjo užsidegus sunkvežimiui ir išplito šaldymo sandėlyje. Buvo evakuota maždaug 150 žmonių. Vietos gaisrininkai pranešė, jog kontroliuoja padėtį, tačiau suvaldyti ir užgesinti iki stogo užsiliepsnojusį pastatą jiems pavyko tik po dviejų parų. Situaciją apsunkino rizika dėl amoniako, esančio šaldymo sandėlyje bei stogą dengusių saulės baterijų.

Asko sandėlio stogą dengė 2588 saulės baterijos, išdėstytos 13.000 kv.m. plote, rašoma portale www.tu.no, todėl gaisrininkai pabijojo siųsti žmones ant degančio stogo, kad jų nenutrenktų elektra. Gaisrą pavyko užgesinti tik pasitelkus ugniagesių komandas iš gretimų miestų bei panaudojus miškų gesinimui naudojamus sraigtasparnius.

Didelis gaisras gegužės viduryje kilo Norvegijos ir Lietuvos įmonėje „Norvelita“. Ugnis įsisuko į 10 tūkst. kvadratinių metrų lašišų perdirbimo cecho patalpas, esančias Raseiniuose. Įmonės įkūrėjas ir vienas iš savininkų Jordanas Kenstavičius DELFI yra sakęs, kad gaisro priežastis kol kas nežinoma. Tiesa, viena didžiausių žuvų perdirbimo įmonių Lietuvoje nebuvo įsirengusi saulės jėgainės, tačiau kas būtų, jeigu būtų ir ar mūsų ugniagesiai yra pasiruošę susiremti ne tik su ugnimi, bet ir su nenumatytais sunkumais degant saulės baterijoms, generuojančioms elektrą?

Lietuviai dar neturi praktinės patirties

Pasidomėję, kaip reaguotų mūsų ugniagesiai, jei kiltų gaisras pastate, kurio stogas padengtas saulės elementais, išgirdome, jog lietuviams dar neteko gesinti degančios saulės jėgainės, tačiau žinių, kaip reiktų veikti iškilus tokiai specifinei grėsmei, jie turi. Specialistai yra supažindinti su saulės energijos gamybos būdais, skirtingų sistemų ypatumais bei veikimo principais.

„Žinoma, mes gesintumėme gaisrą bet kuriuo atveju, ar pastatas būtų su saulės jėgaine, ar be jos, - užtikrino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Operatyvaus valdymo valdybos pajėgų valdymo organizavimo skyriaus viršininkas Gediminas Šukšta. - Atvykę į incidento vietą ugniagesiai gelbėtojai žino, kad foto galvaninės sistemos ir visi jos elementai yra nuolat veikiamos elektros srovės, nors ir pasinaudojus atjungimo jungikliais, sistema vis tiek gamina elektros energiją. Norint sumažinti tokią galimybę, reikia kiek įmanoma geriau uždengti saulės surinkimo modulius, kad į juos nepatektų saulės spinduliai.

Nakties metu, nors ir veikiami dirbtinų apšvietimo šaltinių, saulės surinkimo moduliai negamina elektros, nes tai nėra pakankamas šviesos šaltinis. Todėl naktį saulės energijos sistemos nėra pavojingos, išskyrus jų naudojamas baterijas, kuriose ir nakties metu gali būti nemaža elektros įtampa“. G.Šukšta pabrėžė, kad saulės surinkimo moduliai ir jų elementai gali apsunkinti gaisro gesinimą, nes užblokuoja esamus patekimus ant stogo. „Be to, jų gaminama įtampa gali būti ypatingai pavojinga ugniagesiams gelbėtojams: poveikis gali pasireikšti nuo mažo dilgčiojimo jausmo iki nevalingo raumenų susitraukimo, nudegimo ar net mirties, - teigė pašnekovas. - Ant stogų sumontuotos foto galvaninės sistemos sukelia papildomą svorį stogo laikančiosioms konstrukcijoms. Kadangi ne visi stogai yra suprojektuoti gaisro metu atlaikyti minėtas sistemas, tikėtina, kad tai gali sukelti greitesnį stogo griuvimą“.

Skaudžių padarinių galima išvengti?

Vilniuje esančios įmonės „Via solis“, gaminančios saulės modulius, vadovas Rimvydas Karoblis, paprašytas pakomentuoti galimą didesnę grėsmę gaisro atveju, jei užsidegtų pastatas su saulės jėgaine, atsakė: „Problematiką kelia du aspektai: pirmasis - nekokybiški, senos kartos saulės moduliai, kurie, įvykus gedimui prietaise, santykinai lengvai užsidega. Jei gaisras kyla saulės elektrinėje, dažniausia to priežastis yra nekokybiška puslaidininkių izoliacija, sąlygota arba nekokybiškų medžiagų, arba netinkamo gamybos proceso, arba neigiamos aplinkos poveikio. Saulės moduliai yra elektros prietaisai, kurie lengvai sukuria 1000 V ir didesnę įtampą, todėl saulės modulio medžiagos turi užtikrinti tinkamas izoliacines savybes, tačiau senesnės kartos modulių galinę dalį dengia polimerinė medžiaga, kuri ne visada apsaugo modulį nuo ultravioletinių spindulių bei drėgmės, tai lemia modulio gedimus, kartais pasibaigiančius prietaiso degimu atvira ugnimi.

Jei kiltų gaisras pastate, polimerinė medžiaga taptų papildoma “pakura” ugniai, - aiškino R.Karoblis. - Kitas specifinis dalykas – pastato, ant kurio yra saulės energijos elektrinė, gesinimas. Pirmas žingsnis, atvykus gaisrininkams į bet kurio gaisro vietą, yra atjungti elektros srovę pastate, tačiau pastate esant saulės energijos elektrinei, net ir atjungus elektros įtampą, saulės elektrinė vis dar gamins elektrą iš šviesos, nesvarbu, ar šviesos šaltinis bus saulė, ar ugnis. 5-6 modulių, sujungtų į grandinę, užtenka, kad elektrinės vidiniame tinkle elektros įtampa siektų 220 V, o didesnių elektrinių atveju, kai naudojami šimtai modulių, įtampa siekia ir 1000 V”.

Anot R.Karoblio, gaisro Norvegijos Asko sandėlyje atveju gaisrininkai nesiryžo pilti vandens ant pastato, kurio stogas generavo aukštą įtampą ir pasirinko gaisro kontrolės kelią, stengdamiesi stabdyti gaisro plitimą, o ne gesindami degančius saulės modulius.

Kokie yra galimi sprendimai, norint išvengti skaudžių nelaimės padarinių? „Visų pirma reikia pasirinkti aukštos kokybės elektrinės komponentus, juk elektrinė bus eksploatuojama lauko sąlygomis 20-30 metų. Naujos kartos moduliuose, puslaidininkio izoliacijai naudojamos ne polimerinės medžiagos, o stiklas, kuris smarkiai pagerina modulio, kaip elektros prietaiso, izoliaciją, be to, tai nepalyginamai pagerina priešgaisrines savybes.

Kiekvieno iš mūsų gyvenimiška patirtis paliudys, kad stiklas ir plastikas yra skirtingo degumo klasės medžiagos. Be to, stiklas yra geresnis karščio laidininkas, dėl jo moduliai veikia efektyviau, - tvirtino įmonės „Via solis“ vadovas R.Karoblis. - Antra - saulės energijos industrija jau turi sprendimus, kurie panaikina mirtiną įtampos pavojų gaisrininkams. Elektrinėse įdiegiami inovatyvūs sprendimai: atjungus pastate elektros srovę ar tik elektrinę, kiekvienas modulis yra atjungiamas atskirai, apsaugant tiek gaisrininkus nelaimės atveju, tiek asmenis, atliekančius elektrinės priežiūrą. Be abejo, tokie sprendimai kainuoja papildomai, bet čia kaip su draudimu - vieni draudžiasi, kiti ne“.

Ši naujiena peržiūrėta 3214 kartų. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
       2024-03-06 16:30:24

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: ką svarbu žinoti

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų prisiminti, kad nuo uždirbtų ir deklaruotų pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo bei sveikatos draudimo įmokas.
       2024-03-06 16:24:50

Šį delikatesą valgė dar pirmykščiai žmonės: jis turi unikalią dietinę savybę

Austrės – visais laikais Europos didikų mėgtas delikatesas, neseniai iš naujo atrastas ir Lietuvoje. Savo išskirtiniu, vandenynu alsuojančiu skoniu jos papuošia dažną šventę ar draugų susibūrimą.
       2024-03-05 19:54:51

Palygino Baltijos šalių gyventojų taupymo ir apsipirkimo įpročius

„Rimi“ duomenimis, per praėjusius metus tinklo parduotuvėse visoje Lietuvoje parduota beveik 1 715 tonų nukainotų maisto produktų su besibaigiančio galiojimo terminu. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius sako, kad tokia iniciatyva padėjo pirkėjams ženkliai sutaupyti.
       2024-03-05 17:28:21

Mūsų augintiniams tai nepatiks: MWC parodoje pristatyti net du šunys-robotai

Dirbtiniam intelektui (DI) kasdien kėsinantis į mūsų darbo vietą, ją „prarasti“ iškilo grėsmė ir mūsų šuniui. Neseniai pasibaigusioje „Mobile World Congress“ (MWC) parodoje net dvi kompanijos pristatė augintinius robotus, kurie ne tik atlieka triukus, bet ir leidžiasi paglostomi.
       2024-03-05 17:22:30

Tokia sriuba – tikra oranžinės spalvos terapija: šildo skrandį ir kelia nuotaiką

Kai beveik pusmetį gyvename pilkoje darganoje, pasiilgstame spalvų ne tik aprangoje, interjere, bet ir lėkštėse. Todėl tokie ryškūs patiekalai, kaip oranžinė sriuba iš batatų bei morkų, suvilios net nemėgstančius tradicinių sriubų.
       2024-03-05 14:44:32

Ekspertas pataria, kaip valyti plokščiaekranį televizorių

Kadangi naujausiuose televizoriuose įdiegtos pažangiausios technologijos, norint mėgautis išskirtine vaizdo kokybe, labai svarbu, kad ekranas būtų švarus. Kartais dulkės ir dėmės gadina vaizdo kokybę, todėl būtina nuolat valyti ekraną.
       2024-03-05 11:09:56

Dirbtinis intelektas. Kaip nuo jo apsisaugoti kūrėjams?

Pastaraisiais metais kūrybinėse industrijose kilo rimtų neramumų dėl dirbtinio intelekto (DI) panaudojimo. Holivudą sukrėtė galingas aktorių ir scenaristų streikas, dėl kurio studijos buvo priverstos sustabdyti daugumos pagrindinių projektų įgyvendinimą.
       2024-03-05 10:45:01

Gauti šių medžiagų vaikams yra gyvybiškai svarbu

Dauguma tėvų žino: kalcis gyvybiškai svarbus sveikiems vaikų dantims ir stipriems kaulams. Tačiau šis mineralas taip pat nepakeičiamas nervų, kraujotakos ir širdies sistemų veiklai, medžiagų apykaitos procesui.
       2024-03-04 17:18:30

Kodėl Grenlandijos gyventojai beveik neserga širdies ligomis: tai žuvis

Nors lašišą dažniausiai kepame, o rūkyta arba sūdyta keliauja ant sumuštinukų, galima pasilepinti ir gardžiomis salotomis, kurios tikrai papuoš šventės ar savaitgalio stalą.
       2024-03-04 12:26:29

Ką daryti norint išlaikyti savo nekilnojamojo turto vertę

Beveik 60 proc. visų Lietuvos gyventojų gyvena daugiabučiuose namuose ir jame esantis butas, dažniausiai, yra vienintelis nekilnojamasis turtas, kuris jiems priklauso. Kokia bus jo vertė priklauso ne tik nuo buto, bet ir viso daugiabučio, techninės būklės.
       2024-03-04 12:21:10

„Tele2“ su senosios kartos 3G ryšiu atsisveikins iki 2025-ųjų pabaigos

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ savo tinkle pradeda senosios kartos 3G ryšio išjungimą. Su nebeaktualiu 3G ryšiu visiškai bus atsisveikinta iki 2025 m. pabaigos.
       2024-03-03 13:39:10

Trys technologijų tendencijos, kurios keičia mūsų gyvenimo būdą

Įsibėgėjant XXI amžiui, inovatyvių technologijų įgalinimas iš naujo apibrėžia mūsų kasdienio gyvenimo būdą ir įpročius. Naujovių horizonte išsiskiria trys tendencijos, kurios iš esmės pakeis mūsų santykį su mus supančiu pasauliu:
       2024-03-03 09:21:18

Artėja kompensacijų metas už saulės elektrinių sukauptą perteklių

Dalis „Ignitis“ privačių ir verslo klientų, įsigijusių saulės elektrines nutolusiuose parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems ar verslo poreikiams.
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.