Naujienos

Saulės jėgainė ant stogo – didelė grėsmė kilus gaisrui?

2019-08-05 19:08:59

Dar dabar nerimsta aistros dėl pavasarį vykusio gaisro vienoje Norvegijos įmonių, kurios stogas buvo padengtas saulės moduliais. Sudėtingas gaisro gesinimas sukėlė nesibaigiančias diskusijas, ar saulės moduliai galėjo apsunkinti ugniagesių darbą.

Įdomu, ar lietuvių specialistai yra pasiruošę kovai su ugnimi degančioje saulės energijos elektrinėje?

Diskusijos kilo po nelaimės

Saulės elektrinės, sumontuotos ne tik ant gamyklų, bet ir daugiabučių bei privačių namų stogų – vis dažnesnis reiškinys Lietuvoje. Skandinavijos žiniasklaidoje ir ugniagesių bendruomenėse jau pusmetį netyla diskusijos, kaip tinkamiausiai reiktų elgtis, užsidegus pastatui, kuriame yra veikianti saulės jėgainė. Šios diskusijos paaštrėjo po šių metų balandį Norvegijos Asko gamykloje vykusio gaisro, kurio gesinimą, anot ugniagesių, apsunkino stogą dengusios saulės baterijos. Pasirodo, net ir atjungus elektrą gaminančius prietaisus nuo elektros įtampos, veikiami saulės ar liepsnos jie vis tiek nesustoja veikę.

Pastato, ant kurio sumontuota saulės elektrinė, gaisro gesinimo problematika Lietuvoje dar nebuvo iškilusi, tačiau, šalyse, kurios turi didesnę patirtį saulės energetikoje, šia tema plačiai diskutuojama. Ypač po šį pavasarį Norvegijoje kilusio gaisro.

Patyrė milijoninius nuostolius

Norvegijos kompanija „Asko“, užsiimanti didmenine prekyba maisto produktais, balandį patyrė milžinišką nuostolį. Vestbyje užsidegus prekių sandėliui su inventoriumi „Asko“ patirta žala - maždaug 100 milijonų kronų, be to, sugadinta prekių už dar tokią pačią sumą. Šaldymo saugyklų, kur ugnis padarė didžiausią žalą, rekonstrukcija kainuos maždaug 100 milionų kronų, rašoma „Dagens Næringsliv“.

Gaisras prasidėjo užsidegus sunkvežimiui ir išplito šaldymo sandėlyje. Buvo evakuota maždaug 150 žmonių. Vietos gaisrininkai pranešė, jog kontroliuoja padėtį, tačiau suvaldyti ir užgesinti iki stogo užsiliepsnojusį pastatą jiems pavyko tik po dviejų parų. Situaciją apsunkino rizika dėl amoniako, esančio šaldymo sandėlyje bei stogą dengusių saulės baterijų.

Asko sandėlio stogą dengė 2588 saulės baterijos, išdėstytos 13.000 kv.m. plote, rašoma portale www.tu.no, todėl gaisrininkai pabijojo siųsti žmones ant degančio stogo, kad jų nenutrenktų elektra. Gaisrą pavyko užgesinti tik pasitelkus ugniagesių komandas iš gretimų miestų bei panaudojus miškų gesinimui naudojamus sraigtasparnius.

Didelis gaisras gegužės viduryje kilo Norvegijos ir Lietuvos įmonėje „Norvelita“. Ugnis įsisuko į 10 tūkst. kvadratinių metrų lašišų perdirbimo cecho patalpas, esančias Raseiniuose. Įmonės įkūrėjas ir vienas iš savininkų Jordanas Kenstavičius DELFI yra sakęs, kad gaisro priežastis kol kas nežinoma. Tiesa, viena didžiausių žuvų perdirbimo įmonių Lietuvoje nebuvo įsirengusi saulės jėgainės, tačiau kas būtų, jeigu būtų ir ar mūsų ugniagesiai yra pasiruošę susiremti ne tik su ugnimi, bet ir su nenumatytais sunkumais degant saulės baterijoms, generuojančioms elektrą?

Lietuviai dar neturi praktinės patirties

Pasidomėję, kaip reaguotų mūsų ugniagesiai, jei kiltų gaisras pastate, kurio stogas padengtas saulės elementais, išgirdome, jog lietuviams dar neteko gesinti degančios saulės jėgainės, tačiau žinių, kaip reiktų veikti iškilus tokiai specifinei grėsmei, jie turi. Specialistai yra supažindinti su saulės energijos gamybos būdais, skirtingų sistemų ypatumais bei veikimo principais.

„Žinoma, mes gesintumėme gaisrą bet kuriuo atveju, ar pastatas būtų su saulės jėgaine, ar be jos, - užtikrino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Operatyvaus valdymo valdybos pajėgų valdymo organizavimo skyriaus viršininkas Gediminas Šukšta. - Atvykę į incidento vietą ugniagesiai gelbėtojai žino, kad foto galvaninės sistemos ir visi jos elementai yra nuolat veikiamos elektros srovės, nors ir pasinaudojus atjungimo jungikliais, sistema vis tiek gamina elektros energiją. Norint sumažinti tokią galimybę, reikia kiek įmanoma geriau uždengti saulės surinkimo modulius, kad į juos nepatektų saulės spinduliai.

Nakties metu, nors ir veikiami dirbtinų apšvietimo šaltinių, saulės surinkimo moduliai negamina elektros, nes tai nėra pakankamas šviesos šaltinis. Todėl naktį saulės energijos sistemos nėra pavojingos, išskyrus jų naudojamas baterijas, kuriose ir nakties metu gali būti nemaža elektros įtampa“. G.Šukšta pabrėžė, kad saulės surinkimo moduliai ir jų elementai gali apsunkinti gaisro gesinimą, nes užblokuoja esamus patekimus ant stogo. „Be to, jų gaminama įtampa gali būti ypatingai pavojinga ugniagesiams gelbėtojams: poveikis gali pasireikšti nuo mažo dilgčiojimo jausmo iki nevalingo raumenų susitraukimo, nudegimo ar net mirties, - teigė pašnekovas. - Ant stogų sumontuotos foto galvaninės sistemos sukelia papildomą svorį stogo laikančiosioms konstrukcijoms. Kadangi ne visi stogai yra suprojektuoti gaisro metu atlaikyti minėtas sistemas, tikėtina, kad tai gali sukelti greitesnį stogo griuvimą“.

Skaudžių padarinių galima išvengti?

Vilniuje esančios įmonės „Via solis“, gaminančios saulės modulius, vadovas Rimvydas Karoblis, paprašytas pakomentuoti galimą didesnę grėsmę gaisro atveju, jei užsidegtų pastatas su saulės jėgaine, atsakė: „Problematiką kelia du aspektai: pirmasis - nekokybiški, senos kartos saulės moduliai, kurie, įvykus gedimui prietaise, santykinai lengvai užsidega. Jei gaisras kyla saulės elektrinėje, dažniausia to priežastis yra nekokybiška puslaidininkių izoliacija, sąlygota arba nekokybiškų medžiagų, arba netinkamo gamybos proceso, arba neigiamos aplinkos poveikio. Saulės moduliai yra elektros prietaisai, kurie lengvai sukuria 1000 V ir didesnę įtampą, todėl saulės modulio medžiagos turi užtikrinti tinkamas izoliacines savybes, tačiau senesnės kartos modulių galinę dalį dengia polimerinė medžiaga, kuri ne visada apsaugo modulį nuo ultravioletinių spindulių bei drėgmės, tai lemia modulio gedimus, kartais pasibaigiančius prietaiso degimu atvira ugnimi.

Jei kiltų gaisras pastate, polimerinė medžiaga taptų papildoma “pakura” ugniai, - aiškino R.Karoblis. - Kitas specifinis dalykas – pastato, ant kurio yra saulės energijos elektrinė, gesinimas. Pirmas žingsnis, atvykus gaisrininkams į bet kurio gaisro vietą, yra atjungti elektros srovę pastate, tačiau pastate esant saulės energijos elektrinei, net ir atjungus elektros įtampą, saulės elektrinė vis dar gamins elektrą iš šviesos, nesvarbu, ar šviesos šaltinis bus saulė, ar ugnis. 5-6 modulių, sujungtų į grandinę, užtenka, kad elektrinės vidiniame tinkle elektros įtampa siektų 220 V, o didesnių elektrinių atveju, kai naudojami šimtai modulių, įtampa siekia ir 1000 V”.

Anot R.Karoblio, gaisro Norvegijos Asko sandėlyje atveju gaisrininkai nesiryžo pilti vandens ant pastato, kurio stogas generavo aukštą įtampą ir pasirinko gaisro kontrolės kelią, stengdamiesi stabdyti gaisro plitimą, o ne gesindami degančius saulės modulius.

Kokie yra galimi sprendimai, norint išvengti skaudžių nelaimės padarinių? „Visų pirma reikia pasirinkti aukštos kokybės elektrinės komponentus, juk elektrinė bus eksploatuojama lauko sąlygomis 20-30 metų. Naujos kartos moduliuose, puslaidininkio izoliacijai naudojamos ne polimerinės medžiagos, o stiklas, kuris smarkiai pagerina modulio, kaip elektros prietaiso, izoliaciją, be to, tai nepalyginamai pagerina priešgaisrines savybes.

Kiekvieno iš mūsų gyvenimiška patirtis paliudys, kad stiklas ir plastikas yra skirtingo degumo klasės medžiagos. Be to, stiklas yra geresnis karščio laidininkas, dėl jo moduliai veikia efektyviau, - tvirtino įmonės „Via solis“ vadovas R.Karoblis. - Antra - saulės energijos industrija jau turi sprendimus, kurie panaikina mirtiną įtampos pavojų gaisrininkams. Elektrinėse įdiegiami inovatyvūs sprendimai: atjungus pastate elektros srovę ar tik elektrinę, kiekvienas modulis yra atjungiamas atskirai, apsaugant tiek gaisrininkus nelaimės atveju, tiek asmenis, atliekančius elektrinės priežiūrą. Be abejo, tokie sprendimai kainuoja papildomai, bet čia kaip su draudimu - vieni draudžiasi, kiti ne“.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-08-03 16:35:04

Revoliucijos nesukėlusios technologijos: nuo riedžių iki išmaniųjų akinių

Kiekviena nauja inovacija atkeliauja su milžiniškomis perspektyvomis ir pažadu pakeisti mūsų pasaulį iš esmės. Kita vertus, tokioms vizijoms persikelti į realybę pavyksta gana retai.
       2020-08-03 16:27:09

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 2 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-08-02 18:40:21

Renkamės augintinį - nuo ko pradėti?

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su dilema, kaip išsirinkti tinkamiausią augintinį.
       2020-08-02 18:36:19

5 lengvi užkandžiai, kurie suteiks energijos aktyviai veiklai

Būna dienų, kai norisi kalnus nuversti, tačiau jėgų kaip nėra, taip nėra. Kartais norint gauti daugiau energijos, kuri leistų aktyviai praleisti laisvalaikį ir padidinti fizinę ištvermę, tereikia vos vieno tinkamo užkandžio.
       2020-08-02 18:16:43

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 1 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 17.
       2020-08-02 17:57:46

Vienkartinės medicininės ir daugkartinės kaukės: kaip jas taisyklingai dėvėti?

Nuo rugpjūčio 1 d. šalyje vėl įsigaliojus privalomajam apsauginių kaukių dėvėjimui viešajame transporte bei uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, sostinės savivaldybės įstaiga „Vilnius sveikiau: geros savijautos biuras“ (Biuras) kviečia vilniečius atkreipti dėmesį į kaukių dėvėjimo taisykles.
       2020-08-01 17:26:33

Šalyje vakar patvirtinta 18 korona viruso atvejų

Lietuvoje per vakar parą patvirtinta 18 atvejų, iš jų 6 įvežtiniai, 9 užsikrėtė po kontakto su anksčiau patvirtintais atvejais, 3 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. 7 atvejai nustatyti Vilniaus, 5 Kauno, 4 Panevėžio, 2 Šiaulių apskrityse.
       2020-08-01 09:22:56

Pasibaigus karantinui: išėjus į lauką lūžta kaulai ir nebeatlaiko raiščiai

Pavasario karantinas, uždaręs mus visus namuose, keletui mėnesių sumažino ir žmonių traumų statistikos rodiklius. Tačiau, vos jam pasibaigus, draudikų fiksuojami susižalojimai ėmė augti – išėjus sportuoti, bėgioti ar kitaip aktyviai leisti laisvalaikį.
       2020-08-01 09:17:44

Šiemet smarkiai padidėjo sergamumas erkiniu encefalitu

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 136 susirgimai erkiniu encefalitu (EE) ir tai beveik trečdalių daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį (99 atvejai).
       2020-08-01 09:14:30

Asmeninis finansų planavimas banke – misija (ne)įmanoma?

Su finansais susiję sprendimai neabejotinai yra vieni svarbiausių gyvenime. Nepaisant to, šioje srityje prireikus patarimo ar rekomendacijos, daugeliui gyventojų tenka kliautis savo gebėjimais susirasti informaciją internete patiems ar vadovautis artimųjų patarimais.
       2020-08-01 09:02:07

Štai kodėl ryšys yra, o net paskambinti negalite

Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, „Telia“ turi 99 proc. šalies teritorijos dengiantį 4G ryšio tinklą. Tai reiškia, kad praktiškai bet kur Lietuvoje galima pagauti bent silpną 4G signalą. Tad kodėl atvykę į sodybą, grybaudami miške ar žvejodami vidury ežero vis papuolame į tą nelemtą 1 proc., kur ryšio nėra?
       2020-08-01 08:57:49

Saugantis viruso plitimo stiprinamos apsaugos priemonės viešajame transporte

Susisiekimo ministerija informuoja, kad saugantis koronaviruso plitimo, nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 d., stiprinami reikalavimai dėl apsaugos priemonių viešajame transporte.
       2020-08-01 08:55:24

Nauja atsiskaitymo galimybių banga: kada atsisveikinsime su mokėjimo kortelėmis?

Be tradicinio atsiskaitymo grynaisiais ar mokėjimo kortelėmis, šiandien visame pasaulyje galima išbandyti pačius netikėčiausius atsiskaitymo būdus.
       2020-07-31 11:20:17

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 30 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 13.
       2020-07-29 21:40:31

Regitros egzaminas: praktika ir teorija - ką reikia žinoti?

Kaip žinia, vairavimo mokyklos rengia būsimuosius vairuotojus vairavimo pradžiai ne tik keliuose, bet ir žinių patikrinimui Valstybės įmonėje "Regitra", kurioje privalomai atliekami atitinkamos kategorijos teorijos ir praktikos egzaminai (išskyrus AM kategorija, kuomet laikomas tik teorijos egzaminas).
       2020-07-29 21:35:50

Veido kaukės vėl bus privalomos parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose

Nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 d., apsaugines veido kaukes vėl bus privaloma dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tokiam sprendimui trečiadienį pritarė Vyriausybė.
       2020-07-29 11:27:53

Kas trečias vairuotojas savame mieste naudojasi navigacijos programėlėmis

Draudimo bendrovės „If“ užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad 60 proc. vairuotojų naudojasi navigacijos programėlėmis, kai vyksta į kitus šalies miestus ar vietoves, ir net 39 proc. jas naudoja savo gyvenamajame mieste.
       2020-07-27 21:20:17

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 26 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
       2020-07-27 21:14:53

Daugiau nei penktadalis vaistininkų jau dėvi kaukes, jų gretos didėja

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovams pradėjus kalbėti apie tai, kad medicininių kaukių dėvėjimas vėl taps ne rekomenduotinas, o būtinas, vaistinių atstovai sako, kad vaistinėse vėl didėja jas įsigyjančių gyventojų.
       2020-07-27 21:10:14

Prezidentas: pacientai negali būti neveikiančios e.sveikatos įkaitais

Skubūs Vyriausybės veiksmai sprendžiant neveikiančios e.sveikatos sistemos krizę turi būti nukreipti ne tik į duomenų atkūrimą, bet ir pacientų teisių naudotis viešosiomis paslaugomis užtikrinimą, telefoninių pokalbių su atsakingais ministrais metu pabrėžė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2020-07-25 15:08:48

Per vakar parą nustatyta 15 koronaviruso atvejų

Per vakar parą iš viso šalyje patvirtinta 15 atvejų. Iš jų 6 Kauno apskrityje ir po 3 Vilniaus, Panevėžio ir Utenos apskrityse. Molėtuose po kontakto su kitais sergančiaisiais susirgo 3 asmenys. Du vienos šeimos nariai, užsikrėtė po kontakto su sergančiu artimuoju.
       2020-07-24 14:52:52

Vasaros makiažas. Kokios trys priemonės privalo būti kosmetinėje?

Vasarą norisi lengvumo ir natūralumo, todėl taip turėtų atrodyti ir makiažas, tikina vizažo specialistai. Tačiau tam, kad veidas atrodytų gaiviai, o įdegusi oda būtų paryškinta, nereikia pilnos kosmetinės.
       2020-07-24 14:40:54

Paveiktos šalys: sergamumo rodiklis mažinamas iki 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog nuo pirmadienio (liepos 27 d.) paveiktomis COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) šalimis bus laikomos tos šalys, kuriose sergamumo rodiklis per paskutiniąsias 14 dienų bus didesnis negu 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.
       2020-07-24 14:35:36

Naujas koronaviruso (COVID-19) rekordas vasarą - liepos 23 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 26.
       2020-07-23 15:52:45

Vairavimas per lietų: kaip išvengti akvaplaningo

Vasaros lietus gali ne tik sugadinti suplanuotas atostogas, bet ir surengti rimtą egzaminą vairuotojams, kurie ne visuomet sugeba suvaldyti automobilį ant šlapios kelio dangos.
       2020-07-22 18:22:51

Nemėgstate juodojo šokolado? 5 priežastys, kodėl verta jį pamėgti

Šokolado skoniu žmonija mėgaujasi jau daugiau nei 1000 metų, o Europoje jo fabrikai pradėti masiškai statyti Pramonės revoliucijos metu. Juodasis šokoladas – pirmoji ir pati gryniausia šio saldėsio rūšis, kuria galime mėgautis iki šiol.
       2020-07-22 08:35:06

„Netflix“ populiarumas Lietuvoje auga

Kaip parodė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) inicijuotas ir atliktas tyrimas, užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje nuolatos auga.
       2020-07-21 19:55:57

Vaisių šerbetas ar sorbetas: ką pasigaminti karštą vasaros dieną?

Nors sorbetas ir šerbetas skamba labai panašiai, tačiau iš tikrųjų tai yra du skirtingi šaldyti desertai. Tiesa, turi jie ir nemažai panašumų – abu gaivinantys, gaminami iš vaisių arba jų sulčių ir lengvai paruošiami namuose.
       2020-07-21 17:08:30

Liūties sukelti padariniai Registrų centrui: sistemų atstatymas tęsis ir naktį

Liūties pirmadienio vakarą sukelti padariniai Registrų centro tvarkomiems registrams ir informacinėms sistemoms pasirodė esantys rimtesni, nei buvo manyta iš pradžių, todėl sistemų veiklos atstatymas bus tęsiamas ir trečiadienio naktį, praneša Registrų centras.
       2020-07-21 12:24:00

Ar pilnas šaldytuvas veikia geriau? Kaip kasdien naudoti šaldytuvą?

Nėra namų be... šaldytuvo. Paprastai šaldytuvas namuose naudojamas ištisus metus kiaurą parą. Vis dėlto nedaugelis žino, kaip tinkamai jame laikyti produktus. „LG Electronics“ (LG) ekspertai pateikė keletą patarimų, kaip kasdien naudoti šaldytuvą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.