iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Žaisti negalima drausti – kur dėti kablelį?

2019-10-21 10:17:15

Šiuolaikiniai vaikai nuo pat mažumės yra apsupti išmaniųjų technologijų: vaikiškų racijų ir kamerų, įvairius garsus ir šviesą skleidžiančių žaidimų, o dvimečio svajonių žaislais dažnai tampa telefonas, nes mato, kad mama ar tėtis jo nepaleidžia iš rankų.

Tad nuostabos nekelia ir tai, kad vis daugiau moksleivių turi nuosavus išmaniuosius telefonus, planšetes ir aktyviai jais naudojasi. Tai vaikams smagu, tačiau kelia ir priklausomybės rizikas. Robotikos Akademijos direktoriaus Džiugo Luko Eiduko nuomone, tėvų pareiga yra pasirūpinti, kad vaikai naudodami kompiuterinius žaidimus būtų saugūs.

Kada technologijos ėmė mus valdyti?

Šiandieninėje technologijų eroje, kai naujas telefonas pasensta per pusmetį – spartūs pokyčiai palietė ir vaikų laisvalaikį. Išbandę pas draugus, pamatę vyresnių brolių ar seserų žaidimus – vis jaunesni vaikai ima domėtis virtualiu pasauliu. Kadangi jų kognityviniai gebėjimai dar neišlavinti – virtualus pasaulis su daug vizualios informacijos įtraukia vaikus. Praleidę kelias valandas prie kompiuterinių žaidimų vaikai būna pervargę arba kaip tik itin aktyvūs, nes jiems trūksta fizinės veiklos. Virtualaus pasaulio beemociškumas ir sukelia šiuos padarinius, kadangi žmogaus kūnui per milijonus metų reikėjo nuolat atlikti fizinius darbus tam, kad energija būtų išeikvota. Atsiradus technologijoms aktyvios veiklos sumažėjo, o neišnaudota energija pasireiškia kaip hiperaktyvumas.

„Dažnai realus pasaulis tampa mažiau patraukliu už virtualų, nes vaikas virtualybėje gali tapti bet kuo: magu, super herojumi. Realybėje reikia kabinti nosines raidėms, dalinti obuolius tarp Petriuko ir Marytės, o virtualybėje vaikas atlieka žygdarbius – gelbsti tautas nuo priešų, kuria pilis. Visa tai suteikia pasididžiavimo savimi jausmą.“ – sakė Džiugas Lukas Eidukas.

Kaip vystėsi žaidimai ir kodėl jų šiandien tiek daug

Kompiuterinių žaidimų greitai suteikiamas rezultatas leidžia vystytis tam tikrai kūrybai, suteikia pasitikėjimo savimi. Nuo 2018-ųjų, atsiradus virtualiems mokėjimams, žaidimų rinka ypač išaugo. Gamintojai pradėjo siūlyti įsigyti vadinamuosius žaidimų papildinius – papildomas gyvybes, geresnius ginklus ar dekoracijas žaidimo aplinkai. Tuo būdu nebereikia mokėti kelių šimtų eurų už patį žaidimą, o mažas papildo įsigijimas suteikia trumpalaikį pranašumą, pasididžiavimo jausmą.

„Nuo 2018-ųjų žaidimų gamintojai ėmė naudoti dirbtinio intelekto technologijas. Iki tol žaidimo kūrimui reikėjo daug resursų, o dabar aplinką, užduotis galima kurti daug greičiau. Gamybos kiekis išaugo eksponentiškai, tad vietoje dviejų ar trijų vieno tipo žaidimų dabar galima rinktis iš šimtų. Be to žaidimai pradėjo aktyvią reklamą Youtube platformoje, kuri iki tol buvo lengviausiai pasiekiama skaitmeninė pramoga, po televizijos“, – sako D. L. Eidukas.

Ko žaidimai moko?

Pirmas dalykas, kuris kyla tėvams – ką vaikai randa žaidimuose? Kompiuterinius žaidimus lengviausiai galima palyginti su kitais naudingais, bet kartu ir pavojingais reiškiniais– ugnimi arba radioaktyviomis medžiagomis. Panaudojant juos prasmingai, ribojant naudojimo laiką, kontroliuojant aplinką, galima gauti naudos iš jų beveik visose gyvenimo srityse. Tačiau neprižiūrimi sukelia gaisrus, chaosą, pavojų žmogaus sveikatai ir gyvybei. Taip pat yra ir su žaidimais: naudojami saikingai ir prižiūrint apie tai suprantančiam treneriui, mokytojui ar vienam iš tėvų – galima pasiekti naudos teikiančių rezultatų.

„Robotikos Akademijoje atrinkome 5 žaidimų tipus, kurie šiuo metu yra patraukliausi vaikams, juos atidžiai išnagrinėjome ir sudarėme mokymų programą. Kiekvienas žaidimo tipas gali išmokyti tam tikrų dalykų, padėti vaikui augti kaip asmenybei“, - sakė D. L. Eidukas.

Minecraft – išgyvenimo žaidimas, panašiai kaip skautų būrelis virtualybėje. Žaidime reikia išgyventi virtualioje gamtoje, susirasti resursus, pasigaminti įrankius, įrengti štabą, rasti maisto ir nesušalti per naktį. Šis žaidimas moko kaip dideles problemas suskaidyti į mažas,taip pat - logikos ir planavimo.

RoBlox – prisitaikymo žaidimas, talpinantis tūkstančius mini žaidimų savyje. Jo sėkmės paslaptis – žaidimas veikia “ant” įvairių, net itin paprastų išmaniųjų telefonų, o žaidimo kūrėju gali tapti kiekvienas. Čia galima atkurti net ir brangaus žaidimo alternatyvią versiją. Kūrybiškumas ar išlikimo režimas – spręsti jums.

Clash Royale,Hearthstone, Magic the Gathering Arena – tarsi šiuolaikinė šachmatų alternatyva. Čia kuriamos strategijos, taktikos, bandoma prognozuoti priešininko veiksmus. Kitaip nei šachmatuose, čia viskas vyksta virtualiame pasaulyje, kuris įtraukia į tam tikrą istoriją, leidžia pasijusti herojumi. Kaip ir šachmatai, tokie žaidimai lavina loginį mąstymą, planavimo įgūdžius, prognozavimą.

Įvairūs lenktynių žaidimai (pradedant Asphalt 9 ir baigiant Need for Speed) – labiausiai primena realius sportinius žaidimus. Dažniausiai juose reikia varžytis prieš kitus žaidėjus. Su tinkama motyvacija ir paaiškinimu kaip žaidimą perkelti į realybę, vaikui formuojamas įprotis kasdien tobulėti, varžytis prieš savo paties, ne tik kitų, rezultatą.

Žaidimai rolėmis (World of Warcraft, League of Legends, Final Fantasy, Brawl Stars) – leidžia rasti savo geriausias savybes. Jei mitiniame mūšyje reikia karių, magų, gydytojų, “tankų” – tai ir gyvenime reikia tų, kurie moka kurti idėjas, jas įgyvendinti bei jas parduoti. Šie žaidimai moko atpažinti skirtingas stipriąsias savybes, ugdo komandiškumą ir rolių pasiskirstymą. Kaip ir krepšinyje, kur yra įžaidėjai, puolėjai ir treneriai, taip ir gyvenime yra svarbu rasti savo vietą – rolę komandoje.

Kur dėti kablelį „Žaisti negalima drausti“?

Žinoma po žodžio „žaisti“. Ateities technologijų neišvengsime, tad reikia mokytis jas įvaldyti ir žaidimai yra vienas greičiausiai edukuojančių būdų tą padaryti. Vaikams tai padaryti saugiausia prižiūrint tėvams – visai kaip ir su naudojimusi ugnimi. Tokiu būdu galėsime formuoti sveiką ir atsakingą požiūrį į technologijas. Tad keli patarimai iš Robotikos Akademijos vadovo:

1) Žaiskite kartu su vaiku. Paprašykite vaiko, kad jus pamokytų. Mokymo metu skirkite visą savo dėmesį, leiskite vaikui būti jūsų vadovu. Sukurkite tradiciją pažaisti su vaiku pavyzdžiui kartą per savaitę, nes toks pabuvimas kartu, varžymasis arba kaip tik komandinis žaidimas suartina labiau, nei nuėjimas kartu į kiną.

2) Žaiskite kokybiškus žaidimus – t.y. tuos, kuriuose nėra apribojimų su vertimu žiūrėti reklamą ar pirkti tam tikrus ginklus. Rinkitės žaidimus per konsolę, personalinį kompiuterį arba mokamas mobilias versijas (pvz. per Apple Arcade, Overcooked, Minecraft).

3) Susitarkite dėl taisyklių. Jei vaikams leidžiate žaisti vieniems, ypač nemokamus žaidimus, paaiškinkite, kad nemokamo žaidimo kaina yra paties vaiko dėmesys ir laikas. Susitarkite dėl laiko ribojimų ir jų laikykites.

4) Leiskite vaikui išbandyti savo jėgas turnyruose, čempionatuose. Tai pakeičia požiūrį į žaidimą, skatina ne tiesiog jame „mirkti“, o ieškoti geriausių sprendimų.

5) Suteikite galimybę mokytis žaisti su geriausiais. Jei neturite galimybės žaisti pats, arba išbandžius pasirodys, kad žaidimai jums neįdomu – leiskite vaikui žaisti su pažengusiais treneriais, kurie suformuos sveiką požiūrį į technologijas, padės augti emociniam suvokimui apie juos.

„Technologinio progreso neišvengsime. Jau šiandien su technologijomis praleidžiame 20-40 valandų per savaitę. Ateityje šis laikas gali kilti, o išmanius įrenginius pakeis virtualios ar net mišrios realybės akiniai. Tad imlumas technologijoms bus ypač reikalinga savybė. Yra sakoma – žmogus pervertina tai, ko galima išmokti per metus, bet nuvertina tai, ką gali padaryti per 10. Šiandieniniai antrokai po 10 metų gyvens jau visiškai kitokiame pasaulyje ir tik nuo jų tėvų priklausys ar jis bus sėkmingomis asmenybėmis technologijų kupinoje aplinkoje“, - kalbėjo Džiugas Lukas Eidukas.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-11-19 09:09:18

Atostogų įpročiai pasikeitė: šį spalį keliavusių į užsienį – daugiau nei liepą

Lietuvos žmonės šių metų rudenį pakeitė atostogavimo įpročius – keliaujančių į užsienį spalį buvo daugiau nei liepos mėnesį. Draudikai suskaičiavo, kad spalį užsienio kelionėse patirtos žalos ne tik aplenkė populiariausio atostogų mėnesio – liepos – skaičius, tačiau ir 35 proc. viršijo kasmetinį spalio mėnesio vidurkį.
       2019-11-19 09:07:06

Penki patarimai, kaip sąskaitas apmokėti laiku

Laiku apmokamos sąskaitos – svarbus finansinės gerovės aspektas. Ir jas lemia ne tik tai, kiek pajamų gaunate, bet svarbiausia – kaip jas valdote. Žinodami, kada turi būti apmokėtos sąskaitos, ir tai atlikdami iki nustatyto termino, ne tik išvengsite streso, bet ir sutaupysite pinigų.
       2019-11-18 16:01:23

Trečdalis lietuvių išsiverstų tik su skaitmeniniu banku

Maždaug kas trečias (31 proc.) šalies gyventojas jau dabar būtų pasirengęs naudotis vien tik skaitmeninio banko paslaugomis, parodė „Swedbank“ užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa.
       2019-11-18 15:55:03

Kauniečių pasitenkinimas miesto viešuoju transportu auga

Atsinaujinantis Kauno viešojo transporto parkas, patogesnis atsiskaitymas už keliones ir auganti paslaugų kokybė sulaukia pozityvių vertinimų. Tai paaiškėjo spalio mėnesį atlikus kasmetinę viešojo transporto keleivių apklausą.
       2019-11-18 15:37:45

Reikalavimas fiksuoti darbo laiką: vienoms įmonėms trukdo, o kitoms padeda?

Nuo gegužės mėnesio visi Europos Sąjungos darbdaviai yra įpareigoti vesti darbo apskaitą. Ne vienai įmonei šis reikalavimas kelia galvos skausmą, mat ribotus išteklius tenka aukoti dar vienai pašalinei užduočiai.
       2019-11-18 15:34:21

Vaistininkai sunerimę – antibiotikų vartojame pernelyg daug

Antibiotikai padėjo suvaldyti daugybę iki tol sunkiai gydytų ligų, tačiau šiandien pasaulis susiduria su nauju iššūkiu – augančiu bakterijų atsparumu, tam įtakos turi neteisingas antibiotikų vartojimas.
       2019-11-18 15:31:19

Kiek turime laiko kol savižudybės persikels į darbo vietas

Savižudybės yra opi, tačiau tokia nemaloni tema, kad tiek darbo, tiek namų aplinkoje įnirtingai stengiamasi neigti, kad ji egzistuoja. Tuo pačiu metu, remiantis Valstybinio psichikos sveikatos centro statistikos pateiktais duomenimis rodikliai yra grėsmingi.
       2019-11-18 15:24:33

Kaip prižiūrėti dyzelinių automobilių ekologines sistemas?

Dyzelinis automobilis su įdiegtomis ir tinkamai veikiančiomis išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemomis, palyginus su benzinu veikiančiu automobiliu, yra ne tik taupesnis, bet ir nenusileidžia ekologiniais rodikliais, o CO2 emisija yra mažesnė – tai patvirtino Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkų atliktas tyrimas.
       2019-11-15 15:55:56

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams.
       2019-11-15 10:28:21

„Rail Baltica“ vizija: sujungti skrydžius su traukinių transportu

2019 m. lapkričio 13 d., už „Rail Baltica“ projektą atsakinga įmonė „RB Rail AS“ pristatė tyrimą, kuriame įvertintos pagrindinės oro uostų keleivių srautų integravimo į greitųjų traukinių tinklą „Rail Baltica“ ypatybės ir reikalavimai.
       2019-11-15 10:23:10

Socialiniai įgūdžiai ar socialiniai tinklai: kur pranašesnė jaunoji Z karta?

Išskirtinai nei kitos, nuo vaikystės internetą pažįstanti Z karta naršymui internete skiria daugiausiai laiko. „Instagram story“, „live“ filmavimas ir virtualūs draugai šiuolaikiniam jaunimui yra neatsiejama gyvenimo dalis. Kaip socialinė medija pakeitė jaunimo bendravimo įpročius ir pasaulio suvokimą?
       2019-11-15 10:14:06

5 patarimai, kaip telefonu padaryti kokybiškas nuotraukas tamsiu paros metu

Vienas svarbiausių dalykų šiandien – gražiai fotografuoti, nes socialiniai tinklai patys sėkmingomis nuotraukomis nepasidalins. Dieną tai padaryti nesunku, o kaip kokybiškus kadrus išgauti tamsiu paros metu? Net ir turint naktį gerai fotografuojantį telefoną, jūsų kadrai gali nepavykti.
       2019-11-15 10:08:16

Vilniuje „išdygo“ Agnės Kišonaitės instaliacija „Cukrinė širdis“

Ketvirtadienį, Pasaulinę diabeto dieną, sostinės Odminių skvere pristatyta menininkės Agnės Kišonaitės sukurta instaliacija „Cukrinė širdis“. Pustrečio metro aukščio raudoną širdies formos karkasinę konstrukciją menininkė užpildė kraujotakos sistemą primenančiais raizginiais iš tuščių ar cukrumi užpildytų stiklo konteinerių.
       2019-11-15 09:35:52

Europarlamentaras Liudas Mažylis: GMO ant Europos stalo, ką valgysime rytoj?

Globalizacija, didėjanti populiacija, klimato kaita, chemiškai apdorotas maistas ir kiti iššūkiai yra taip vieni su kitais susipynę, kad net primena gerą ryžių mišrainę. Ir ją miniu ne atsitiktinai, nes tiek išvardinti iššūkiai, tiek ryžių mišrainėje randami kukurūzai yra susiję su viena, daugeliui iki galo taip ir nesuprantama, Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) tema.
       2019-11-15 09:07:55

Gydytojos patarimas vyrams: sveikatai saugoti pasitelkite technologijas

Nors vis dar vyrauja nuostata, kad vyrai sveikata rūpinasi mažiau, nei moterys, gydytoja Martyna Karklytė teigia, jog taip nebėra – jie vis didesnį dėmesį skiria fiziniam aktyvumui, sveikai mitybai, kokybiškam miegui bei kovai su stresu.
       2019-11-15 09:07:55

Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo ciklai, čiužinys ir net miegamojo aplinka. Vis dėlto, veiksnys, kurį savo kūnų jaučiame ir identifikuoti galime kiekvienas yra temperatūra.
       2019-11-14 19:34:18

Robotai logistikos versle: kaip ši sfera atrodys po dešimties metų?

Jau ne vieną dešimtmetį viešoje erdvėje sklandančios prognozės, kad žmogaus darbo jėgą pakeis robotai, neaplenkia ir logistikos bei siuntų verslų. Tačiau į duris besibeldžiančio mechaninio kurjerio neturime nei dabar, nei, panašu, sulauksime artimiausioje ateityje.
       2019-11-13 20:15:55

Ateities darbo rinka: kaip keičiasi mūsų įpročiai?

Spėjama, kad ateityje daugiau nei 75 mln. darbo vietų išnyks dėl galimybių technines užduotis perleisti robotams. Žinoma, dirbtiniam intelektui prilygti žmogaus kritiniam ir kūrybiniam mąstymui dar prireiks daug laiko, tad robotai tikrai neužvaldys visos darbo rinkos.
       2019-11-13 20:09:31

Ar elektroninė prekyba pakeis fizines parduotuves?

Prireikus naujų batų, šviestuvo ar televizoriaus, vis retesnis šių prekių ieškoti važiuoja į fizines parduotuves, kai jas nusipirkti galima vos keliais mygtukų paspaudimais. Maža to, pastaraisiais metais internetinė prekyba išsiplėtė ir į greito apyvartumo prekių – maisto produktų, gėrimų, kasdienių buities ir higienos reikmenų – sektorių.
       2019-11-12 12:40:49

„Toksika“ pradėjo saugiai deginti Alytaus gaisravietėje surenkamas atliekas

Penktadienį Alytaus gaisravietėje pradėjusi degėsių surinkimo darbus, šiandien „Toksika“ jau daugiau nei parą saugiai degina surinktas pavojingąsias atliekas. Į „Toksikos“ padalinį Šiaulių rajone atvežtos pavojingosios atliekos – metalinių, tekstilinių kordų atliekos su gumos ir degėsių likučiais – deginamos specialiame „Toksikos“ pavojingųjų atliekų utilizavimui skirtame įrenginyje.
       2019-11-12 12:25:11

Technologijos mokslų daktarė: nebijokite siekti to, ko norite jūs

Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė – technologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų institute atliekanti įvairiausius su apšvietimu susijusius tyrimus, kurianti ir tobulinanti naujus apšvietimo šaltinius, skirtus ir menui, ir medicinai.
       2019-11-12 12:02:33

5 skaitmeninės rinkodaros tendencijos 2020 m.: kas naujo ir kas – seno?

Metų pabaigai artėjant skaitmeninės rinkodaros ekspertai dalijasi 2020 metų prognozėmis. Kaip keisis mūsų interneto vartojimo įpročiai ir kokios penkios pagrindinės tendencijos kitais metais stiprės? Pasirenkime garso, emocijų, prekių ženklų balsų, dirbtinio intelekto ir iš rankų nepaleidžiamo išmaniojo telefono metams.
       2019-11-12 10:59:30

Didžiausias pasaulyje kelionių organizatorius: „Lietuvos rinkos laukia pokyčiai

Įnirtingos konkurencijos sąlygomis gyvenančio šalies turizmo sektoriaus laukia permainos. Į Lietuvą įžengęs stambiausias pasaulio kelionių organizatorius TUI tvirtina – žvalgytuvės baigtos, atėjo metas plėtrai.
       2019-11-12 09:30:10

Rozetėse palikti elektros prietaisai namus gali paversti pelenais

Rozetėse palikti šildytuvai bei krovikliai ar pažeisti įvairių prietaisų laidai – nemažos dalies Lietuvos žmonių kasdienybė, kuri dažniausiai jiems neatrodo rizikinga. Tačiau ekspertai įspėja, kad tokie kasdieniniai įpročiai ar netikėti elektros gedimai gali baigtis dideliais finansiniais nuostoliais bei netgi tragiškomis pasekmėmis.
       2019-11-12 09:26:45

„Avitela“ ir „Elektromarkt“ sandoris: išliks atskiri prekės ženklai

25 metus veikianti prekybos buitine technika ir elektronika bendrovė „Avitelos prekyba“ įsigijo kitą rinkos žaidėją – įmonę „GV Group“, valdančią „Elektromarkt“ parduotuves. Po įsigijimo, „Elektromarkt“ tampa „Avitelos“ įmonių grupės dalimi, tačiau išliks kaip du atskiri prekės ženklai.
       2019-11-12 09:22:37

Kai kuriems senjorams internetas vis dar yra parduotuvė, turgus ir bažnyčia

Į išmaniuosius įrenginius nuolat sukritę miestų gyventojai net neįsivaizduoja, kad nemažai daliai vyresnio amžiaus žmonių regionuose internetą vis dar atstoja kasdieninio susitikimo vietos: būtent čia dalinamasi naujienomis ir bendraujama tarpusavyje, sako žinomas režisierius ir televizijos laidų veidas Vytenis Pauliukaitis.
       2019-11-12 09:20:09

Ar daugės moterų IT srityje?

Didesnėje dalyje informatikos studijų programų merginos tesudaro 20 proc. ar net mažiau studentų. „Nuobodu“, „sunku“, „neįdomu“ – tokius pasiteisinimus jau seniai girdi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto dekanė prof. Daiva Vitkutė-Adžgauskienė ir kiekvieną jų gali lengvai paneigti.
       2019-11-11 11:39:14

6 patarimai žaidimų telefone mėgėjams

Telefonas jau seniai viršijo tik susisiekimo priemonės apibrėžimą. Dabar juos naudojame sporto pasiekimams sekti, muzikai klausyti, puikios kokybės nuotraukoms daryti ir kitoms smagioms pramogoms, pavyzdžiui žaidimams.
       2019-11-11 11:35:13

Prie pokyčių Vilniaus stoties rajone jungiasi ir Autobusų stotis

Vilnius imasi aktyvių veiksmų dėl autobusų stoties atnaujinimo – šiandien savivaldybėje pasirašyti keturšaliai sostinės, AB „Lietuvos geležinkeliai”, UAB „Vilniaus autobusų stotis“ ir UAB „Baltisches Haus“ ketinimai rajoną drauge paversti prestižiniu mobilumo centru.
       2019-11-11 11:14:16

Gyventojų nuomonė: žalių rodyklių atsisakymas apsunkins eismo sąlygas

Sprendimas Lietuvoje atsisakyti į dešinę leidžiančių sukti žaliųjų rodyklių, kai dega raudonas šviesoforo signalas, sutinkamas skeptiškai. Kas antras šalies vairuotojas laikosi nuomonės, kad tai padidins spūstis ir sulėtins eismą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama