Naujienos

Miego sutrikimai ir jų keliami pavojai – kaip to išvengti?

2020-01-15 14:03:59

Vos atsigulę visi norime užmigti žaibiškai, miegoti nepertraukiamai, o ryte prabusti žvalūs ir energingi. Visgi, ne kiekvienas iš mūsų gali pasigirti kokybišku nakties miegu. Mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad miego sutrikimai neigiamai veikia net 35 – 40 proc. pasaulio gyventojų.

LONO miego ekspertai ir GERO MIEGO KLUBO ambasadoriai dalijasi 4 dažniausiai pasitaikančiais miego sutrikimais bei jų keliamu pavojumi mūsų sveikatai ir pataria, kaip jų išvengti.

Nemiga – dažniausiai kamuojantis miego sutrikimas.

Nors skaičiuojama, kad pasaulyje yra apie 90 įvairių miego sutrikimų, nemigą pagal dažnumą visada išvysime pirmoje sąrašo vietoje. Nustatyta, jog šis sutrikimas vidutiniškai kamuoja net 25 proc. planetos gyventojų. Nemigos kankinami žmonės itin sunkiai užmiega, kelis kartus per naktį prabunda, o ryte ne savo noru atsikelia per anksti ir nebegali užmigti. Visą tai tiesiogiai neigiamai veikia žmogaus gyvenimo kokybę. Susiduriantys su nemigos sutrikimu dieną būna pavargę, mieguisti, jų organizmas nusilpsta, padidėja įvairių susirgimų pavojus.

Specialistai išskiria dvi šios ligos stadijas – trumpalaikę ir lėtinę. Pirmoji nemigos rūšis dažniausiai atsiranda dėl emocinio ir fizinio streso, nerimo, staiga pakitusių aplinkos sąlygų. Įprastai trumpalaikė nemiga gali tęstis iki 3 mėnesių. Jei pastebite, kad miego sutrikimai jus kamuoja ilgiau, gali būti, kad susidūrėte su lėtine ligos stadija.

Pašalinti trumpalaikės nemigos problemą galima teisingos miego rutinos pagalba – laikantis miego higienos, sukuriant savuosius miego ritualus bei tinkamą miegamojo aplinką.

Tuo tarpu su lėtine nemiga kovoti kiek sunkiau. Šio sutrikimo kamuojami žmonės pasižymi padidintu budrumo lygiu, todėl naktį jiems atsipalaiduoti ir panirti į kokybišką miegą yra sunku. Lėtinio streso ir budrumo mažinimas prieš miegą – vienas svarbiausių lėtinės nemigos įveikimo būdų. Jį pritaikyti gali padėti įvairios psichoterapinės technikos, pavyzdžiui, kognityvinė elgesio terapija, miego ribojimo terapija, relaksacija, stimulų kontrolė.

Miego apnėja – skatina dažnus prabudimus.

Dar vienas, bene dažniausiai pasitaikantis, sutrikimas yra miego apnėja, pasireiškianti kvėpavimo pauzėmis miego metu. Šios pauzės atsiranda tuomet, kai užspaudžiami kvėpavimo takai. Miego metu žmogui pritrūkus oro, į smegenis siunčiami prabusti ir įtraukti oro skatinantys signalai. Dėl šios priežasties, su miego apnėja susiduriančių žmonių miegas tampa fragmentuotas, prabudus ryte jaučiami galvos skausmai, neretai susiduriama su padidėjusiu kraujo spaudimu. Miego apnėja veikia ne tik šia liga sergantįjį, bet ir jo artimuosius – neatsiejamas šio sutrikimo požymis yra knarkimas.

Apnėjos gydymas priklauso nuo ligos formos. Kai kuriems sutrikimas pasireiškia tik miegant ant nugaros. Šiuo atveju gali pagelbėti paprastos, iš pažiūros kiek juokingos gudrybės. Pavyzdžiui, į nugarinę pižamos dalį įsiūtas nedidelis kamuoliukas, neleidžiantis patogiai įsitaisyti ant nugaros.

Susidūrus su sunkesnėmis apnėjos stadijomis, reikia ieškoti sudėtingesnių problemos sprendimo būdų. Vienas populiariausių ir efektyviausių – kvėpavimo takų slėgio aparatas (angl. Continuous Positive Airway Pressure – CPAP). Šis aparatas skleisdamas oro srovę palaiko kvėpavimo takus atvirus ir neleidžia jiems subliukšti.

Miego parasomnija – skatina nesąmoningas veiklas naktį.

Turbūt ne vienam iš mūsų yra tekę girdėti apie per miegus vaikštančius bei kalbančius žmones. Šis miego sutrikimas vadinamas miego parasomnija. Su šia liga susiduriantis žmogus naktį nesąmoningai atlieka įvairias veiklas, o ryte neatsimena savo veiksmų. Labiausiai tyrėjus dominanti ir pati pavojingiausia parasomnijos atmaina yra lunatizmas. Šia liga sergantis asmuo naktį atlieka sudėtingus veiksmus, o dėl savo nebudrumo kelia pavojų tiek sau, tiek aplinkiniams.

Dažniausiai šis sutrikimas pasireiškia dėl psichologinių veiksnių. Jei pastebėjote, kad jūsų artimasis naktimis atlieka nesąmoningus veiksmus, informuokite jį apie tai ir paraginkite apsilankyti pas psichologą arba miego specialistą, padėsiantį išsiaiškinti sutrikimo priežastis.

Laiko juostų pakeitimo sindromas – padės išvengti išmaniosios programėlės

Gyvenant globaliame pasaulyje, laiko juostų pakeitimo sindromas patenka tarp kelių dažniausiai ištinkančių miego sutrikimų. Jis pasireiškia tuomet, kai mūsų vidinis cirkadinis ritmas neprisitaiko prie staiga pakitusio išorinio laiko. Su šiuo, dar jet lag pavadinimu žinomu sindromu esame susidūrę turbūt kiekvienas, vienu kartu perskridęs dvi ar daugiau laiko juostų. Jo paveikti dieną svečioje šalyje galime jaustis mieguisti, o naktį ar paryčiais nebegalime sudėti bluosto.

Norint išvengti juostų pakeitimo sindromo, prie kitos laiko juostos galime pradėti pratintis dar būdami namuose. Likus savaitei iki skrydžio pradėkite vėlinti arba ankstinti miego laiką, priklausomai nuo to į kokią šalį vyksite.

Dėl darbo ar kitų veiksnių, dažnai tolimus atstumus skraidantiems asmenims padėti stengiasi ir mokslininkai. Bendradarbiaudami su išmaniųjų programėlių kūrėjais jie kuria specialias sistemas, padedančias išvengti jet lag sindromo sukuriamo poveikio miegui. Pavyzdžiui, programėlės „Timeshifter“, „Jet Lag Rooster“, „SkyZen“ pataria kiek laiko turime praleisti dienos šviesoje ir kaip turime elgtis skrydžio metu, norėdami išvengti miego sutrikimų.

Miego sutrikimų žala persikelia ir į mūsų kasdieną

Miegas yra kiekvieno žmogaus gyvenimo kokybę bene stipriausiai veikiantis veiksnys. Atsiradę miego sutrikimai mūsų savijautą paveiks ne tik tamsiuoju paros metu, bet ir ženkliai apsunkins funkcionavimą dieną. GERO MIEGO KLUBO ambasadoriai pataria nesikankinti – keletą naktų iš eilės susidurdami su pakitusia miego kokybe, imkitės atitinkamų veiksmų trikdžiams pašalinti.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-09-26 08:40:07

Lietuvoje registruota 111 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 111 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 61 iš jų registruoti Kauno, 23 Šiaulių, 16 Vilniaus, 5 Telšių, 4 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Tauragės apskrityse.
       2020-09-26 07:38:36

Kryžkalnyje renginyje dalyvavusius žmones NVSC ragina išsitirti dėl koronaviruso

Paaiškėjus, kad Lietuvos partizanų memorialo atidarymo Kryžkalnyje renginio organizatoriai neregistravo dalyvių ir tokio sąrašo epidemiologams nepateikė, NVSC ragina renginio dalyvius kreiptis dėl tyrimo koronavirusinei infekcijai nustatyti į Karštąją koronos liniją telefonu 1808.
       2020-09-26 06:12:45

NVSC: dabar situacija Raseinių rajone priklauso nuo kiekvieno gyventojo

Socialinio gyvenimo apribojimas, darbas ir mokymasis nuotoliniu būdu, lankymasis tik ten, kur tikrai būtina, tinkamas asmeninių apsaugos priemonių dėvėjimas – tokių priemonių dabar turi imtis kiekvienas Raseinių rajono gyventojas, kad būtų išvengta tolesnio infekcijos plitimo.
       2020-09-26 06:06:35

Naujųjų „Apple Watch“ išmaniųjų laikrodžių apžvalga

Naujųjų „Apple Watch“ išmaniųjų laikrodžių apžvalga: nuo deguonies kraujyje matavimo iki rankų plovimo funkcijos. Praėjusią savaitę virtualaus renginio „Time Flies 2020“ metu pristatyti nauji išmanieji laikrodžiai „Apple Watch Series 6“ ir „Apple Watch SE“ – jau ir Lietuvoje.
       2020-09-25 17:48:16

Karantinas padėjo įgyvendinti idėją – sukurti vienos plokštumos langus

Jiezno medinių rėmų langų, vitrinų ir durų gamybos UAB „Doleta“ karantino ir pokarantininį laikotarpį, kai sumažėjo užsakymų, ypač eksporto rinkose, išnaudojo naujiems produktams kurti ir išbandyti gamyboje.
       2020-09-25 09:34:21

Dietistė pataria: kokias daržoves ir vaisius valgyti atėjus rudeniui?

Pasibaigus vasarai, didelė dalis žmonių nostalgiškai žiūri į praėjusį metų sezoną. Jis žavi ne vien saulėtomis dienomis, ilgais vakarais, bet ir šviežių vaisių, daržovių gausa. Ko gero, mažai kas atsispiria pagundai savo kasdienybę pagardinti braškių ar trešnių indeliu.
       2020-09-25 09:29:06

Tyrimas rodo: tėvai vaikams dviračiu leidžia važiuoti be šalmo

Šiemet kaip niekada aktyvus dviračių sezonas gyventojus skatino prisiminti arba iš naujo išmokti važiavimo dvirate transporto priemone taisykles. Tačiau šalyje atlikta tėvų apklausa parodė, kad sezono būta ne tik aktyvaus, bet ir pavojingo.
       2020-09-25 09:26:40

Darbuotojai sveikatos nesitikrina – dirba, kol organizmas pradeda byrėti

Dauguma Lietuvos gyventojų aplaidžiai rūpinasi savo sveikata ir pas gydytojus apsilanko tik prispirti problemų – jau susirgę. Lietuvos higienos instituto duomenimis, pernai iš visų apsilankymų pas šeimos gydytojus tik 13 proc., arba apytiksliai vos vienas iš dešimties buvo skirti profilaktikai.
       2020-09-25 09:23:15

Lietuvoje registruota 114 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 114 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 43 iš jų registruoti Kauno, 37 Vilniaus, 22 Šiaulių, 7 Klaipėdos, 3 Panevėžio ir po 1 – Marijampolės bei Utenos apskrityse.
       2020-09-25 08:08:05

Elektros taupymas: šviesos išjungimas prasidėjus šildymo sezonui nebepadės

Net ir neįprastai šiltomis tapusios žiemos nepakeičia kasmetinės aktualijos – artėjantis visuotinis šildymo sezonas vėl išaugins sezonines namų ūkių išlaidas. Ekspertai perspėja, kad tokių įpročių kaip šviesos ar nenaudojamo prietaiso išjungimas nepakaks siekiant jas apčiuopiamai sumažinti.
       2020-09-24 15:28:52

Daugėjant užsikrėtusiųjų sportinių veiklų metu – specialios NVSC rekomendacijos

Laisvalaikio leidimas sporto klubuose, šokių studijose ar kitose uždarose erdvėse įprastai buvo rekomenduotos veiklos, gerinančios fizinę ir psichosocialinę būseną, tačiau dabar daugėja susijusių užsikrėtimo atvejų.
       2020-09-24 15:20:21

Per artimiausius dešimt metų elektromobilį Lietuvoje planuoja įsigyti kas antras

Lietuviai yra didžiausi elektromobilių entuziastai Baltijos valstybėse, o maždaug pusė (46 proc.) šalies gyventojų per artimiausią dešimtmetį planuoja įsigyti elektra varomą automobilį.
       2020-09-24 15:02:22

Ką būsto apšvietimas sako apie šeimininko charakterį?

Būsto apšvietimas ne tik suteikia funkcionalumo, jaukumo ir grožio interjerui, gerina nuotaiką, darbingumą bei užtikrina kokybišką poilsį – jis kalba ir apie mūsų asmenybes. Apšvietimo dizaineriai pastebi, kad šviesos kiekis bei šviestuvų tipai atspindi ne tik šeimininko interesus, bet ir charakterį.
       2020-09-24 08:50:14

REKORDAS! Praėjusią parą Lietuvoje – 138 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse.
       2020-09-24 07:48:04

Koronavirusas atokvėpio vilčių neteikia

Koronaviruso atvejų Lietuvoje daugėja. Ne visi laikomės rekomendacijų ir elgiamės atsakingai. Gal reomendacijas reiktų keisti nurodymais? Ryšium su viruso plitimu epidemiologė Rolanda Lingienė facebook'e pateikia savo pamastymus ir ateities veiklos planus.
       2020-09-23 18:01:53

Tyrimas: kas pandemijos metu lemia gyventojų sprendimą dėl būsto įsigijimo

Pandemijos kontekste įsigyti nuosavą būstą Lietuvos gyventojus labiausiai paskatintų žemesnės būsto paskolos palūkanos bei pasiūlymas laikinai padengti paskolos įmokas darbo netekimo atveju.
       2020-09-23 17:59:42

„Paysera“ pradeda prekybą auksu

Didžiausia Lietuvos elektroninių pinigų įstaiga „Paysera LT“ pradeda prekybą auksu. Skirtingai nei kitos „fintech“ bendrovės, „Paysera LT“ prekiaus ne biržoje parduodamais šio tauriojo metalo vienetais, o tikrais luitais, plytelėmis ir monetomis.
       2020-09-23 09:37:21

Per pandemiją sujudo etatiniai vagišiai: vogti eina kaip į darbą

Tęstines vagystes vykdantys ilgapirščiai Lietuvoje jaučiasi nebaudžiami – sučiupti jie atsiperka tik piniginėmis baudomis, kurių nemoka, ir vos paleisti dar tą pačią dieną leidžiasi ieškoti naujo grobio.
       2020-09-23 09:26:02

Socialinių tinklų paveikslas keičiasi. Kur ir ką veikia jaunimas?

Kol milijardai žmonių spiečiasi didžiuosiuose socialiniuose tinkluose, jaunimas randa naujų erdvių ir būdų bendrauti privačiai bei išreikšti save. Nuo garsiųjų „TikTok“, „Discord“ ir „Reddit“ iki dar tik augančių „Byte“, „QQ“ ir „Qzone“ – erdvių bendrauti, atsiskleisti ir sužinoti kas dabar „ant bangos“ paaugliams nestinga.
       2020-09-23 09:20:52

„Samsung“ pristatė naują duomenų kaupiklį „980 PRO“ – patiks žaidimų mėgėjams

Rugsėjo 23 d. „Samsung“ pristatė pirmąjį vartotojams skirtą PCIe 4.0 sąsajos NVMe standarto duomenų kaupiklį – „980 PRO“.
       2020-09-23 09:14:31

Darnus judumas – nauda ne tik miestui, bet ir indėlis į asmeninę sveikatą

Ši savaitė yra Europos judumo savaitė, kurios metu siekiama skatinti, populiarinti ir išbandyti darnias transporto priemones kasdienėms kelionėms mieste. Šių metų darnaus judumo savaitės tema – „Judumas – be jokios taršos“.
       2020-09-23 09:08:45

Šalyje per vakar parą patvirtinti 73 atvejai

Per vakar parą Lietuvoje patvirtinti 73 atvejai. Iš jų 31 Kauno, 22 Šiaulių, 14 Vilniaus, 3 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Tauragės apskrityse. 23 žmonės koronavirusine infekcija užsikrėtė ne židiniuose. 3 įvežtiniai atvejai patvirtinti iš Baltarusijos, Rusijos Federacijos ir Vokietijos Federacijos atvykusiems asmenims.
       2020-09-23 09:05:10

Beveik pusė vaikų prie ekranų praleidžia daugiau penkių valandų

Nematomi nuotolinio mokymo rezultatai: beveik pusė vaikų prie ekranų praleidžia daugiau penkių valandų. Nors šiais mokslo metais ugdymo procesas sugrįžo į įprastą ritmą, augant užsikrėtimų mokyklose skaičiui, prisimenama ir pavasarį taikyta nuotolinio mokymo(si) koncepcija.
       2020-09-23 08:53:22

Vos pusė darbuotojų yra nusiteikę veikti organizacijos labui

Vos pusė darbuotojų yra nusiteikę veikti organizacijos labui: galbūt verta didinti jų įsitraukimą? Kone kiekvieno darbdavio svajonė – įsitraukę, motyvuoti, tobulėjantys ir gerus atsiliepimus į išorę nešantys darbuotojai.
       2020-09-23 08:36:10

„Sodra“ primena jaunuoliams: pasitikrinkite, ar esate draudžiami

„Sodra“ primena jaunuoliams: pasitikrinkite, ar esate draudžiami sveikatos draudimu „Sodra“ išsiuntė priminimus beveik 3,5 tūkst. gyventojų, kuriems jau rugsėjį gali tekti patiems sumokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestį.
       2020-09-23 08:20:32

Sena daržovė, nauji gaminimo būdai: ką dar gali pasiūlyti svogūnai?

Turbūt nėra virtuvės, kurioje tarp maisto produktų nerastume svogūnų. Juos tapo įprasta naudoti praktiškai visuose gaminiuose – ruošiant salotas, troškinius ar patiekalus iš mėsos.
       2020-09-23 08:03:41

Šiemet Lietuvoje nuo erkinio encefalito mirė trys asmenys

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiais metais užregistruoti trys mirties atvejai nuo erkinio encefalito (EE). Mirties atvejai nustatyti Vilniaus, Kauno ir Panevėžio apskrityse. Ligoniai priklausė 65–74 ir 45–54 metų amžiaus grupėms.
       2020-09-23 07:55:52

Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja darbą organizuoti nuotoliniu būdu

Lietuvoje per savaitgalį, t. y. penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį, užfiksavus 249 koronaviruso (COVID-19) atvejus, plečiantis židiniams įmonėse, organizacijose, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) darbdaviams rekomenduoja darbą organizuoti nuotolinius būdu, kur tai įmanoma.
       2020-09-22 16:21:16

Lietuvos eksporto prognozės: tikimasi, kad kitąmet sugrįšime į 2019 m. lygį

Prasidėjusi pandemija, griežtas ir ilgai užsitęsęs karantinas jau dabar pakeitė mūsų šalies bei viso pasaulio eksporto tendencijas, tačiau prognozuojama, kad poveikis bus dar didesnis nei tikėtasi – neigiamų pasekmių mastą lems tai, ar kils antroji viruso banga, ar ne.
       2020-09-22 09:28:02

Per vakar parą Lietuvoje patvirtinti 45 koronavirusinės infekcijos atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras praneša, kad per praėjusią parą Lietuvoje buvo patvirtinti 45 nauji COVID-19 infekcijos atvejai. Atvejai buvo patvirtinti 5 apskrityse: Kauno apskrityje patvirtinta 20 atvejų, Vilniaus – 13 atvejų, Šiaulių – 9, Klaipėdos – 2 atvejai ir 1 Alytaus apskrityje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.