Naujienos

Liudas Mažylis apie metų planus: „Bus intrigų“

2020-01-23 17:30:14

Profesorius Liudas Mažylis jau daugiau nei pusmetį dirba Europos Parlamente (EP), kur jam pavyksta sėkmingai sujungti visas profesines patirtis: čia gelbsti ir chemiko, ir Europos Sąjungos politikos bei Europos integracijos dėstytojo žinios.

Kartais L. Mažylis tapatinamas su chemiko profesija, nors, žinoma, istorijos temos profesoriui irgi svarbios. Be to, EP nariui vis norisi derinti politinę veiklą su asmeniniais pomėgiais. Atrodo, energijos viskam netrūksta. Kalbėdamas apie 2020-uosius, profesorius intriguoja: aiškėja, kad jis ir vėl planuoja ieškoti tautai bei valstybei svarbių dokumentų...

Profesoriau, nors 2020-ieji dar tik pradeda įsibėgėti, galbūt pasidalintumėte savo planais? Kam šiemet skirsite daugiausiai dėmesio?

Kalbant apie politinės veiklos sferas, Europos Parlamente didžiausiu prioritetu ir atsakomybe laikau darbą Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komitete, kurio trumpinys – ENVI. Esu pagrindinis to komiteto narys ir vienintelis iš Lietuvos delegacijos. Neseniai Europos Komisija pristatė Europos žaliąjį kursą. Jis tampa esminiu dokumentu ir įsipareigojimu visai kadencijai. Tikslai ambicingi – iki 2030 m. sumažinti anglies dioksido emisijas bent perpus lyginant su 1990 m. lygiu ir iki 2050 m. Europoje pasiekti klimato neutralizaciją!

Darbų laukia nemažai. Juk per penkerius metus turime ne tik rasti dialogą tarp skirtingų interesų grupių, bet ir įgyvendinti realius pokyčius, klimato kaitos procesus. Europos Parlamente pasisakiau ir apie daug kontraversiškų diskusijų sulaukusią Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją, garsiąją COP 25. Juk mokslas neginčytinai įrodė, kokie yra klimato kaitos faktoriai. Tačiau politinė valia skirtinguose pasaulio regionuose, kaip matome, yra skirtinga.

Apsidairykime – gamta pati nuolat pažeria argumentų, kad būtina veikti aktyviai. Šiuo metu vis dar besitęsiantys milžiniško masto gaisrai Australijoje tik patvirtina, kad mūsų Žemė šyla. O štai kasdienybėje galime jausti, kad sausis Lietuvoje lepina ne sniegu, o pavasarišku vėju... Visa tai gali nuteikti ir neblogai, tačiau žinome, kiek ši situacija kelia pavojų gyvūnų ir augalų rūšims...

Bet Jūsų atstovaujamo komiteto vien pavadinimas byloja, kad jis nėra skirtas vien aplinkai. Kokie iššūkiai šiemet laukia maisto saugos ir sveikatos srityse?

Turi įsibėgėti veikla dėl kovos su vėžiu, inkstų ligomis. Taip pat netrūks diskusijų apie naujų vaistų ir gydymo metodų iššūkius. Dar rugsėjį EP plenarinėje sesijoje vykusių debatų metu akcentavau, kad būtina sudaryti detalų kovos su vėžiu veiksmų planą. Džiaugiuosi, kad ši kova užima svarbią vietą ir Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen programoje. Atskiras iniciatyvas siūlo ir Europos liaudies partija. Tikiuosi, kad Komisija kritiškai įvertins ankstesnes pastangas tokiose srityse kaip aplinkos veiksnių atpažinimas, sveikatos tikrinimas bei analizuos galimybes efektyviau ir anksčiau diagnozuoti ligą.

Taip pat plenarinės sesijos metu gruodį pasisakiau debatuose dėl sąlygų skaitmeninei sveikatos priežiūros ir slaugos transformacijai sudarymo. Sukūrus bendrą sistemą, kuri padėtų derinti sveikatos duomenų rinkimą bei išsaugojimą ir jų naudojimą Europos Sąjungoje, būtų gerinama teikiamų paslaugų kokybė, plėtojami moksliniai tyrimai, gerinamas duomenų prieinamumas. Juolab kad būtų atsigręžta į vis didėjančius pacientų lūkesčius stebėti savo sveikatą.

Be aplinkosaugos ir sveikatos temų, šiame, mano atstovaujamame ENVI komitete daug dėmesio skiriama ir bioįvairovei. Praėjusį pusmetį aktyviai gyniau bites ir kitus skraiduolius. Komitetui parengiau frakcijos poziciją dėl augalų apsaugos produktų poveikio bitėms vertinimo. Man nekyla jokių abejonių, nes būtinybę tirti ne tik ūmų, bet ir ilgalaikį poveikį bitėms rodo bitininkystės patirtis bei naujausi moksliniai tyrimai. Čia, aišku, kalbame apie visas bites ir kamanes. Gruodžio plenarinės sesijos metu vėl išreiškiau savo poziciją dėl šios iniciatyvos.

Taigi, veiklos ENVI komitete tikrai netrūksta. O kur dar mano nepaliestos vandens apsaugos bei oro taršos, ligų prevencijos, stebėsenos ir gydymo temos.... Nuo Žaliojo kurso iki vėžio – šias temas ir toliau analizuosiu bei pristatysiu visuomenei.

Pastaruoju metu ir Lietuvoje netrūko aplinkosaugos katastrofų. Gaisras Alytuje, „Grigeo Klaipėda“ atvejis. Gal galite pakomentuoti jas?

Lyg seniai laukta – prokuratūros operacija, kai gaunami įrodymai, jog Kuršių marios buvo begėdiškai teršiamos. Panašius dalykus buvo galima seniai įtarti, ir ne tik Klaipėdos regione. Nedelsdamas oficialiu raštu kreipiausi į Aplinkos ministrą, prašydamas paaiškinti, kokie sisteminiai veiksmai vykdomi – ar nevykdomi – dėl vandens taršos stebėsenos visoje Lietuvoje. Čia svarbu kalbėti ne tik apie Kuršių marių akvatoriją. Suformulavau konkrečius klausimus apie tai, kas yra daroma, siekiant užkirsti kelią panašioms katastrofoms, kaip Alytuje, Klaipėdoje... Išties – labai apmaudu, kad Lietuvoje neturėdami drastiškų katastrofinių gamtos reiškinių, jas kuriame žmogaus veikla...

Rodos, viešoje erdvėje nedingsta diskusijos ir apie dabartinės kadencijos Europos Parlamente svarbią veiklą Rytų partnerystės srityje. Jei galite – pakomentuokite situaciją išsamiau.

Toji veikla tikrai aktyvėja. Siekiame, kad Rytų kaimynių integracijos perspektyva išliktų Europos Sąjungos darbotvarkėje. Skaudi problema – Astravo atominės elektrinės klausimas. Kaip jį aktualizuoti? Rinkimai Baltarusijoje nedemokratiški, europinės institucijos su šitaip suformuotomis Baltarusijos institucijomis bendradarbiauti negali. Tai kaip tada veikti? Praeitą savaitę parengiau klausimus Europos Komisijai, į kuriuos atsakoma raštu. Kreipimosi tema – rekomendacijų Astravo atominės elektrinės statybai įgyvendinimas. Komisijai keliu klausimus apie statybų stebėseną, ES institucijų informavimą, pasirengimą galimoms nelaimėms... Dabar laukiu atsakymo.

Ką planuojate veikti, kad prisidėtumėte prie istorinės atminties išsaugojimo?

Europos Parlamente prisijungiau prie labai svarbių iniciatyvų šia tema. Per pusmetį buvo priimtos net penkios rezoliucijos, kurios vienaip ar kitaip susijusios su istorine atmintimi ir jos išsaugojimu. Štai 2019 metų pabaigoje parengiau atvirukų iš savo asmeninės kolekcijos parodą Vilniuje. Regis – paprasčiausi sveikinimai Kalėdų ir Naujų metų proga, bet kartu jie pasakojo ir Lietuvos XX a. istoriją bei pasaulio geopolitinius lūžius, kuriuos patyrėme per šimtą metų.

Supratau, kad parodos – tai mano komunikacijos kanalas, per kurį galiu diskutuoti su visuomene. Taigi, tęsiu iniciatyvas ir šių metų vasario 14 d. kviečiu į visiems atvirą parodą „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai“, kuri vyks Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje. Čia pakalbėsim apie tų išskirtinių, daugiabriaunių asmenybių nestandartines veiklas – tai iliustruosiu Jų autografais ant įvairių epochų – nuo caro laikų iki Antrojo pasaulinio karo – dokumentų. Sekite informaciją apie renginį – bus tikrai įdomu! Kartu tai ir puiki proga paminėti savo valstybės gimtadienį.

Valstybės 100-metis paskatino mus pozityviai permąstyti visą pastarojo dešimtmečio istoriją. Nekukliai priskiriu ir savo asmeniui tam tikrą kuklų nuopelną: „Ieškoti ir rasti“ – lozungas, kuris neturi jokios pompastikos, bet atvedė iki svarbiausio valstybės dokumento suradimo.

Balandį Briuselyje organizuoju parodą apie ryžtingą įvairių tautų – nuo Suomijos ir Sakartvelo iki Lietuvos – apsisprendimą kurti modernias valstybes. Ją rengiu kartu su Kauno apskrities valstybiniu archyvu. Eksponatai padės atsakyti į klausimus, kaip tos valstybės radosi prieš šimtą metų, ką galima siūlyti Europai dabar ir ateityje bei koks jų įnašas į kontinento raidą. Tai ne tik istorija – tai iššūkiai šiandienai, visai mūsų kaimynų geopolitinei erdvei. Manau, reikia ir daugiau svarbių artefaktų, nes gilinimasis į savo praeitį būtinas ir šiandien. Beje, porą įdomių eksponatų apie tą laikmetį įsigijau visai neseniai. Kolekcininko azartas vis neapleidžia...

Įsigijote? Tai negi dar ne viskas atrasta, dar neguli saugiai muziejuose? Galima spėti, kad nerimaujate ne tik dėl Europos problemų, bet ir dėl savo kolekcijos, vis papildote ją?

Mano privati kolekcija pasipildė net trimis įdomiais eksponatais, Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto Signatarų autografais. Gi, rodos, jau kviečiau visus į parodos vasario 14 d., 16 val. vyksiančios parodos atidarymą? Tai va ir ateikite – savo akimis pamatysite. O po dienos, vasario 15-ąją, kai ką iš savo kolekcijos perleisiu Ateitininkų federacijai – taip jau ketverius metus iš eilės pasielgiu per Vasario 16-ąją. Tegu ir jie studijuoja Signatarų asmenybes, tegu irgi susižavi praeities relikvijomis, lai per tai permąsto ateities iššūkius. Pagaliau gi jie taip ir vadinasi – ateitininkai! Na, o mano asmeninis iššūkis nesikeičia. Tikslas vienas – ieškoti ir rasti.

Tai negi vėl vyksite paieškų vedamas?

Manau, jau įsivažiavau į veiklą Europos Parlamente. Jau man aišku, kaip inicijuoti teisės aktus dėl bičių apsaugos, kaip rengiamos rezoliucijos bei kokia jų esmė. Be abejo, visa tai nepaprastai svarbu ir veiklos aplinkosaugos srity tikrai neapleisiu. Juk tai taip svarbu Europai ir visam pasauliui! Bet... ką čia daug slėpti... Siekis ieškoti ir surasti vėl mane patraukė nenumaldomai. O ir daugybė mano rinkėjų man taip liepia! Štai ir išsiruošiu į apleistus vienos valstybės archyvus. Ten glūdi primiršti seni dokumentai, kurie svarbūs Lietuvai ir ne tik!

Profesoriau, intriguojate?

O ką?! Politiko gyvenimas kupinas intrigų!

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Politika: kitos panašios naujienos
       2023-03-14 17:45:26

Naujas vietos savivaldos modelis – kaip dirbs naujai išrinkti merai ir tarybos?

Nuo balandžio 1 dienos įsigalios nauja redakcija išdėstytas Vietos savivaldos įstatymas, įtvirtinantis naują vietos savivaldos modelį. Vidaus reikalų ministerija pateikia informaciją, kuri aktuali naujai išrinktiems savivaldybių merams ir savivaldybių taryboms.
       2023-02-12 18:54:44

R. Kuncaitis dėl pareiškimų Ukrainos atžvilgiu šalinamas iš LVŽS partijos

2023 m. vasario 11 d. vykusiuose Šilutės savivaldybės kandidatų į merus debatuose Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas į merus Robertas Kuncaitis išreiškė savo nuomonę dėl Krymo pusiasalio priklausomybės Rusijai.
       2023-02-05 18:40:48

Ministras K. Navickas: numatytos priemonės ir pagalba pieno ūkiams

Dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų susidariusi padėtis pieno sektoriuje bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
       2023-01-11 16:33:09

Prezidentas po Liublino trikampio viršūnių susitikimo: su Ukraina iki pergalės

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Lvive susitiko su Ukrainos Prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda.
       2023-01-10 20:25:13

Pasveikino Laisvosios Europos ir Laisvės radijo Vilniaus biuro atidarymą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį dalyvavo Laisvosios Europos ir Laisvės radijo (Radio Free Europe / Radio Liberty) biuro Lietuvoje atidaryme.
       2022-12-12 20:05:47

EVT parengiamojoje sesijoje – dėmesys saugumui, Ukrainai ir energetikai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį nuotoliniu būdu dalyvavo parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje su EVT Pirmininku Charles‘iu Micheliu.
       2022-12-08 16:42:16

Prezidentas: karas baigsis, kai Rusija išves kariuomenę iš Ukrainos teritorijos

Prezidentas: karas baigsis tik tada, kai Rusija išves kariuomenę iš visos Ukrainos teritorijos Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininku Ruslanu Stefančiuku.
       2022-11-18 21:27:34

Europai reikia europinių energetinių sprendimų

Parama Ukrainai, energijos kainos, Europos gynybos pajėgumai Rusijos agresijos metu, santykiai su Jungtine Karalyste – šiuos ir kitus aktualius klausimus aptarė užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė lapkričio 18 dieną Briuselyje vykusio Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) posėdžio metu.
       2022-11-17 22:25:49

EP narė R. Juknevičienė: „Rusija virto teroristine valstybe“

Europos Parlamento (EP) narė Rasa Juknevičienė lapkričio 16 dieną dalyvaudama Prahoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Rusijos hibridinis karas prieš demokratinį pasaulį. Iššūkis Europos atminties politikai“ skaitė pranešimą „Rusijos istorinė dezinformacija kaip agresijos įrankis“.
       2022-11-11 17:47:33

Prezidentas Lenkijoje: istorija mus išmokė - agresoriui negalima nuolaidžiauti

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia darbo vizitą Varšuvoje. Penktadienį šalies vadovas kartu su Lenkijos Prezidentu dalyvavo Nepriklausomybės šventei skirtuose renginiuose.
       2022-11-10 19:43:55

Prezidentas Lenkijoje: grėsmės akivaizdoje esame vieningi ir todėl – stiprūs

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pradėjo darbo vizitą Lenkijoje. Ketvirtadienį Varšuvoje šalies vadovas susitiko su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda. Abu Prezidentai vadovavo antrajai Lietuvos ir Lenkijos Prezidentų tarybai.
       2022-09-09 07:12:33

A. Anušauskas Ramšteine: Ukrainai reikia nepertraukiamo ginkluotės tiekimo

„Esame kritiniame taške, kai turime pradėti mąstyti ir veikti lyg patys gyventume karo sąlygomis. Tik toks mūsų požiūris į paramą Ukrainai gali padėti laimėti“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, rugsėjo 8 d. dalyvaudamas Ukrainos gynybos kontaktinės grupės susitikime JAV karinių oro pajėgų bazėje Ramšteine, Vokietijoje.
       2022-08-30 18:15:24

Prezidentas : ES energetikos ateitis – visiška nepriklausomybė nuo Rusijos

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį dalyvavo Baltijos jūros šalių viršūnių susitikime energetikos klausimais Kopenhagoje.
       2022-08-17 17:32:05

Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti

Seimo narys Lukas Savickas dėl situacijos elektros rinkoje kreipėsi į Ingridą Šimonytę ir Europos Komisiją: „Kyla klausimas, ar dabartinės rinkos taisyklės gali funkcionuoti tokiomis sąlygomis“
       2022-08-10 11:27:23

Prezidentas iš M. Drobiazko, P. Vanago ir V. Jakunino atima apdovanojimus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.
       2022-06-29 14:56:02

Prezidentas NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

„Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO, todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių ženkliai stiprinti savo saugumą, ypač Baltijos regione“, – šiandien Madride prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2022-06-19 21:54:43

Prezidentei – Pasaulio ekonomikos apdovanojimas

Sekmadienis, birželio 19 d. (Kylis). Prezidentei Daliai Grybauskaitei Vokietijoje, Kylyje, įteiktas prestižinis Pasaulio ekonomikos apdovanojimas (Global Economy Prize 2022).
       2022-05-28 17:24:29

Rusijos režimas turi būti identifikuotas kaip pagrindinis grėsmių šaltinis

NATO Parlamentinės Asamblėjos (NATO PA) Politinio komiteto pirmininkas Brendanas Francis Boilas (Brendan Francis Boyle) pristatė komiteto pranešėjo Tomo Valaseko (Slovakija), negalėjusio dalyvauti posėdyje, parengto pranešimo (bendrosios ataskaitos) projektą:
       2022-04-20 14:21:41

Seimas uždraudė valstybių agresorių naudojamų simbolių propagavimą

Seimas pritarė Administracinių nusižengimų kodekso ir Susirinkimų įstatymo pakeitimams (projektai (Nr. XIVP-1453(2) ir Nr. XIVP-1454(2), uždrausdamas karinę agresiją propaguojančius ženklus ir simbolius.
       2022-04-06 09:27:35

Liudas Mažylis. ES energetikos politikai – esminių pokyčių metas

Šokiruojantys vaizdai iš Bučos bei kitų Kijevo apylinkių neatšaukiamai paveikė tuos, kurie to „dar“ nežinojo. Karo žiaurumai skatina Vakarų lyderius reaguoti..
       2022-03-12 11:29:23

Europos telekomunikacijų ministrai Prancūzijoje tarėsi dėl ryšių ir tinklų

Neformaliame Europos Sąjungos (ES) telekomunikacijų ministrų susitikime, kovo 8–9 dienomis vykusiame Prancūzijoje, daug dėmesio buvo skirta Europos elektroninių ryšių infrastruktūros ir tinklų atsparumui bei apsaugai.
       2022-03-06 14:44:03

Prezidentas susitiks su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį, kovo 7 dieną, susitiks su Lietuvoje viešinčiu JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu.
       2022-03-04 15:58:05

Amerikiečiai prisipažino: netikėjo Baltijos šalių perspėjimais dėl Rusijos

Ketvirtadienį vyko pirmoji žymiausių Europos ir JAV tarptautinės politikos ekspertų kasmėnesinė diskusija, kurioje analizuota tarptautinės politikos situacija ir perspektyvos.
       2022-02-28 18:38:43

Ministrai M. Skuodis ir A. Armonaitė kreipiasi į „Google“ ir „Apple“

Atsižvelgdami į beprecedentę Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir dėl to įvestą nepaprastąją padėtį Lietuvoje, susisiekimo ministras Marius Skuodis kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite kreipėsi
       2022-02-25 10:20:27

Prezidentas EVT: Rusija turi nedelsiant nutraukti karinę agresiją Ukrainoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį dalyvavo neeiliniame Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime Briuselyje, kuris buvo sušauktas reaguojant į plataus masto Rusijos karinę ataką Ukrainoje.
       2022-02-24 18:04:35

Seimas patvirtino nepaprastąją padėtį Lietuvoje

Į neeilinę sesiją susirinkę Seimo nariai, atsižvelgdami į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos vasario 24 d. dekretą, patvirtino nepaprastąją padėtį Lietuvoje.
Daugiau naujų naujienų
       2024-05-08 11:33:17

Genetinė liga gali paklaidinti net gydytojus

Tikslią ligos diagnozę vilnietė Diana išgirdo maždaug prieš ketverius metus. Genetinis tyrimas patvirtino neurologų įtarimus dėl spinalinės raumenų atrofijos (SRA). Reta genetinė nervų ir raumenų liga leido paaiškinti, kodėl ilgus metus moteris jautėsi silpnesnė negu bendraamžiai, turėjo mažiau energijos ir greitai pavargdavo.
       2024-05-08 11:17:06

Someljė: lietuviai atranda neakoholinius vynus, bet nežino, kaip juos derinti

„Daugelis svarsto, kokios salotos labiausiai tinka prie vištienos kepsnio, bet mažai kas ieško gėrimo, kuris padėtų sukurti naujus vakarienės skonius. Mat, gėrimai papildo maistą ir padeda jam atsiskleisti kitaip nei esam įpratę.
       2024-05-08 11:12:44

Artėja vasaros sezonas: ką reikia žinoti apie vaikų ir paauglių darbą?

Artėjant vasaros atostogoms, jaunuoliai aktyviai ima ieškoti sezoninių darbų, t. y. laikinų įdarbinimo vietų, norėdami ne tik užsidirbti, bet ir išbandyti save naujoje srityje. Tai naudinga ir darbdaviams: toks darbo rinkos naujokas padeda užpildyti trumpalaikes sezonines darbo vietas.
       2024-05-08 11:06:40

Naujausias sukčių įrankis – „FraudGPT“: kaip apsisaugoti

Tobulėjant technologijoms nuo pažangos neatsilieka ir sukčiai bei jų apgavysčių įrankiai. Viena naujausių šiandieninių grėsmių – dirbtinio intelekto programa „FraudGPT“. Sužinokite, kaip veikia ši priemonė ir kaip apsaugoti savo pinigus nuo ją naudojančių asmenų.
       2024-05-08 10:58:58

Elektros tinklų sujungimas pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu

Seimas po svarstymo pritarė nutarimo projektui, kuriuo numatoma Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projektą pripažinti ypatingos valstybinės svarbos projektu.
       2024-05-08 10:48:14

Ar įmonių vadovai gali miegoti ramiai naudodami dirbtinį intelektą?

Dirbtiniam intelektui (DI) tobulėjant atsiranda ne tik galimybių inovacijoms, bet ir rizikų. Skirtingos Lietuvos institucijos stebi DI vystymąsi ir vertina, kaip jis gali keisti taisyklių taikymą. Vienos tokių – Konkurencijos institucijos.
       2024-05-08 10:45:48

5 įrenginiai, kuriuos įsigiję pasiruošite vasaros karščiams

Nors iki kalendorinės vasaros dar lieka nepilnas mėnuo, bet pasimėgauti vasariškais karščiais šiemet jau turėjome ne vieną galimybę. Kartu su ateinančiais karščiais svarbu pasirūpinti, kad namai taip pat būtų tinkamai tam paruošti ir vėliau nereiktų karštligiškai ieškoti sprendimų kaip atsivėsinti ir už juos permokėti.
       2024-05-08 10:40:47

RRT: atsirado daugiau galimybių naujoms radijo stotims

Nuo šių metų gegužės 1 dienos atsirado daugiau galimybių kurtis naujoms radijo stotims įvairiose Lietuvos vietovėse, o transliuotojams plėsti veikiančius analoginio antžeminio radijo tinklus, skelbia Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-05-08 10:34:35

Reikia pavaduoti kolegas? Turi būti mokamas padidintas darbo užmokestis

Artėjant vasarai, jūsų prašo pavaduoti kolegas? Darbo kodekso 144 straipsnio 7 dalyje nurodyta, jog kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, mokamas padidintas, palyginti su normaliomis darbo sąlygomis, darbo užmokestis.
       2024-05-08 10:29:29

Gilios techninės žinios – inovatyvumo katalizatorius ar stabdis?

Akademinės bendruomenės, verslas ir valstybinės institucijos vis dažniau apjungia pajėgas ieškodami galimybių kartu plėtoti naujoves pažangių skaitmeninių technologijų srityje.
       2024-05-03 18:11:01

Lietuvos nacionalinį dramos teatrą elektros energija aprūpins saulės elektrinė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti.
       2024-05-03 17:53:47

Dirbantiems nuotoliniu būdu iš užsienio – aiškesnė socialinio draudimo tvarka

COVID-19 pandemijos metu visame pasaulyje, taip pat ir Europos Sąjungoje, reikšmingai padaugėjo žmonių, dirbančių nuotoliniu būdu ir gyvenančių kitoje valstybėje narėje, nei yra įprastinė darbo vieta. Net ir pasibaigus pandemijai, nuotolinis darbas išlieka populiarus.
       2024-05-03 17:32:15

„Independence“ išvyko į apžiūrą sausajame doke

Šių metų gruodžio mėnesį AB „KN Energies” (KN) taps SGD terminalo laivo-saugyklos „Independence“ savininke. Prieš perimant laivą KN nuosavybėn, buvo suplanuota jo apžiūra ir remontas sausajame doke, į kurį „Independence“ ir išvyko.
       2024-05-03 12:32:56

Lietuviški smidrai auga taip greitai, kad sunku rasti šviežesnę daržovę

Pirmieji lietuviški smidrai jau rikiuojasi prekybos tinklo „Maxima“ lentynose – žalieji, baltieji ir violetiniai šviežutėliai smidrai lepins gurmanus maždaug iki Joninių. Smidrai – greičiausiai auganti daržovė, kurios derlius sezono metu nuimamas kasdien.
       2024-05-02 17:21:43

Nelegalus gyvūnų dauginimas ir jo keliami pavojai

Dauginimu vadinamas nelegalus gyvūnų veisimas, kurio metu neužtikrinama jų gerovė. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme rašoma, kad gyvūnų veisimas nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų ir (ar) sukeliantis žalingas pasekmes jų sveikatai ir gerovei, laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais.
       2024-05-01 10:45:36

ES investicijų dvidešimtmetis: į Lietuvos gerovę investuota per 16 mlrd. eurų

Praėjus dviem dešimtmečiams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą, šalies BVP vienam gyventojui išaugo net 199 procentais, o investicijos – viršija 16 mlrd. eurų.
       2024-04-30 17:58:00

6 gajūs mitai apie senjorų keliones – ekspertai siūlo nustoti jais vadovautis

Turbūt sunkiai rastume žmogų, kuriam nepatiktų keliauti. Ne išimtis – senjorai, kurie vis dažniau leidžiasi svetur pažinti užsienio kultūras. Vis tik kelionių organizatoriai pastebi, kad dar nemaža dalis vyresnio amžiaus žmonių keliauti nedrįsta, nes turi daugybę išankstinių nusistatymų.
       2024-04-30 17:55:07

Laimo liga gali sukelti negalią visam gyvenimui. Kaip to išvengti?

Pavasarį erkių aktyvumas – didžiausias, ir net 1 iš 3 šių nariuotakojų grupės atstovų yra užsikrėtęs Laimo ligos sukėlėjais. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruota 2880 Laimo ligos atvejų, rodo Nacionalinės visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys.
       2024-04-29 17:10:38

Paskutinė diena sumokėti PSD įmokas, nemokėtas nuo pandemijos

Balandžio 30 d. yra paskutinė diena sumokėti per COVID-19 pandemiją ir karantiną nemokėtas einamąsias privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Galimybe laikinai nemokėti įmokų naudojosi apie 115 tūkstančių savarankiškai dirbančių žmonių, iki šiol nuo karantino likusią skolą sumokėjo apie 40 tūkstančių.
       2024-04-29 16:55:36

Nepelnytai primiršta žuvis: vietoje lašišos galite rinktis ją

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą.
       2024-04-29 16:46:46

„Citus“ ekspertai: įsigytas turtas turi hipoteką; ką galiu su juo daryti

Pirkdami būstą su paskola ar kreditu, dažniausiai, turime sudaryti ir hipotekos sutartį, tai yra įkeisti turtą kaip užstatą. Kas yra ta hipoteka, kam ji reikalinga ir ko jokiu būdu nerekomenduojama daryti – net ir susidūrus su sunkumais mokant įmokas.
       2024-04-29 16:30:40

Nereikės ir skristi: temperamentingoji Ispanija – jūsų virtuvėje

Iberijos, arba Pirėnų, pusiasalis pasižymi ne tik stulbinamais geografiniais paminklais, bet ir gilias istorines šaknis turinčiais kulinariniais šedevrais. Tai – begalės skirtingų rūšių kumpių, tyriausi alyvuogių aliejai, šviežios jūros gėrybės ir dar daugiau, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.
       2024-04-29 15:21:43

Pabodo įprastas karbonadas? Vos su vienu nauju priedu jis bus toks traškus

Minkštutėlis viduje, o iš išorės maloniai traškus – toks karbonadas yra siekiamybė ne vienam. Šis sotus patiekalas yra pigios ir greitai paruošiamos vakarienės klasika, tačiau pasinaudojus keliomis gudrybėmis visiems įprastas karbonadas gali gerokai nustebinti ir net įtikti sveiko gyvenimo būdo šalininkams.
       2024-04-29 15:12:29

Jei atsibodo šaltibarščiai, metas išmėginti šią sriubą: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai.
       2024-04-29 15:08:09

Ukrainos telecentrui perduoti radijo siųstuvai

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) Ukrainos Radijo transliacijų, radijokomunikacijų ir televizijos koncernui perdavė 17 FM radijo siųstuvų, kurie naudojami pažeistiems radijo siuntimo tinklams atstatyti.
       2024-04-29 15:05:12

100 tūkstančių gaminančių vartotojų pagamina beveik pusę elektros energijos

Šimtas tūkstančių gaminančių vartotojų (GV). Tiek saulininkų ir vėjininkų prie tinklo per kelis pastaruosius metus prijungė ir balandį 100 tūkstantąjį prijungimą užfiksavo „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
       2024-04-29 15:00:27

Sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras.
       2024-04-29 14:55:12

Ar būtina visiškai uždaryti programėles, kad telefonas neišsikrautų ilgiau?

Telefono baterija bus ilgaamžiškesnė, jei įrenginį retkarčiais išjungsite ir įjungsite, o krauti išmanųjį įkroviklio laidą įkišus į kompiuterį – kenksminga. Tai tik keli klaidingi mitai, susiję su būdais pagerinti telefono baterijos veikimo laiką.
       2024-04-29 14:50:58

Plyšęs meniskas: kodėl injekcijos į kelio sąnarį negydo?

Populiarėjant gydymui injekcijomis, ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas pastebi, kad į konsultacijas atvyksta vis daugiau pacientų, nusivylusių neefektyviu plyšusio menisko gydymu injekcijomis kitose klinikose.
       2024-04-27 17:58:05

Primena, kam būtina atsinaujinti SIM kortelę: galite likti nepasiekiami

Lietuvoje po truputį nebelieka pasenusių ryšio technologijų – atsisveikinama su nebeaktualiu 3G ryšiu. Kaip šiam pokyčiui turėtų pasiruošti gyventojai? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, dauguma žmonių šio pokyčio nepajaus visai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.