Naujienos

Vizualinis raštingumas: ar viskas, ką matome, yra tiesa

2020-04-06 08:13:57

Nuotraukos ir filmuoti vaizdai yra galingi įrankiai, galintys nukreipti mūsų mąstymą ar jausmus tam tikra linkme. Yra žinoma, kad vaizdą žmogus apdoroja ir įsisavina 60 tūkstančių kartų greičiau nei tekstą, o maždaug septyni iš dešimties žmonių pirmenybę teikia vaizdui.

Todėl pasaulyje vaizdas plačiai naudojamas ne tik iliustraciniais, edukaciniais ar pramoginiais, bet ir ne visada teigiamais tikslais – kuriant propagandinį turinį ar žmonių elgesį veikiančias melagienas (angl. fake news).

Gebėjimas įvairioje vaizdinėje medžiagoje: nuotraukose, filmuose, vaizdo įrašuose, piešiniuose ir kt. įžvelgti užkoduotas gilesnes prasmes yra priskiriamas vizualiniam raštingumui. Šiame amžiuje vizualinis raštingumas yra toks pats svarbus kaip ir skaitmeninis raštingumas, nes atsiradus naujoms technologijoms didžioji dalis informacijos pateikiama vaizdais, o nuolat ugdomas kritinis mąstymas turėtų būti pagrindinis įrankis atsirenkant ir vertinant matomą vaizdinę informaciją.

Vaizdai ne visada atspindi realybę

Asociacijos „Langas į ateitį“ turinio ekspertas Algimantas Merkys sako, kad kritinis mąstymas yra žmogaus gebėjimas patikrinti informaciją prieš ja patikint. „Pamatę kokią nors sensacingą naujieną, nesvarbu, ar tai tekstas, ar vaizdas, pirmiausia turime stabtelėti ir atsakyti sau į keletą klausimų: ar tai yra patikimi informacijos šaltiniai, kas yra informacijos autorius, ar tokią informaciją skelbia, dalinasi ir kiti kanalai“, – pataria A. Merkys.

Specialistas tvirtina, kad pagrindinis būdas išvengti netikrų naujienų – mažiau tikėti vien socialiniais tinklais ir daugiau remtis visuotinai žinoma ir patikima nacionaline žiniasklaida. Geriausia, kai žinia yra paskelbta keliose nesusijusiose žiniasklaidos priemonėse, taip pat pravartu pasidomėti, kaip apie tarptautinius įvykius informuoja užsienio spauda. Pasak A. Merkio, svarbu jokiu būdu įtartina informacija nesidalinti vos ją pamačius, nes taip tik prisidedama prie netikrų žinių skleidimo.

Algimantas Merkys primena, kad būtent šiuo koronaviruso laikotarpiu, internete, o ypač socialiniuose tinkluose galima rasti labai daug netikros, paniką keliančios ir skatinančios daryti nelogiškus veiksmus informacijos, kuria, deja, bet dalis žmonių tiki.

Devyniolikmetis vaizdo tinklaraštininkas Baironas Dentonas iš Londono pernai atliko nedidelį eksperimentą. Jis nusifotografavo prie prabangaus prekės ženklo parduotuvės vilkėdamas savo turimais drabužiais ir įkėlė nuotrauką į socialinius tinklus. Po kurio laiko įkėlė fotošopu patobulintą nuotrauką, įkomponuodamas keletą krepšių su prekės ženklo logotipu ir parašęs, kad vilki šio prekės ženklo drabužiais. Pirmoji nuotrauka sulaukė kiek daugiau nei 2 tūkst. sekėjų reakcijų, o antroji – net 12 tūkst., ir nė vienas sekėjas neišreiškė abejonės, ar nuotrauka tikrai reali.

Panašūs pavyzdžiai leidžia suprasti, kad vaizdai, kuriuos matome internete ar socialiniuose tinkluose, nebūtinai yra tikri. Ir ne visada tokie vaizdai naudojami tik socialinio eksperimento tikslais. Prorusiškoje žiniasklaidoje pasirodžiusios amerikietiškų tankų Donbase nuotraukos ar internete paplitę vaizdai su Kinijoje neva šaudomais koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis – šios ir daugybė kitų vaizdo klastočių dažnai naudojamos kaip propagandos įrankis, siekiant sukelti paniką, nestabilumo jausmą ir taip skaldyti visuomenę. Nepasiduoti netikrų nuotraukų ar vaizdo medžiagos įtakai gali padėti informacijos patikimumo saugikliai. Vienas iš jų – kritinis mąstymas.

Kritinį vaikų mąstymą ugdo filmai

Lietuvos kino centras, inicijuojantis ir įgyvendinantis kino edukacijos projektus vaikams ir jaunimui, ketvirtus metus šalies mokyklose vykdo projektą „Kino klubas“, kurio tikslas – per legaliai rodomus filmus po pamokų vykstančiuose reguliariuose kino seansuose ugdyti ir moksleivių kritinį mąstymą. „Kino klubų“ įtaką šį projektą skirtingose Europos šalyse inicijavusios Jungtinės Karalystės organizacijos „Film Literacy Europe“ ir Barselonos laisvojo universiteto atliktas tyrimas parodė, kad tai iš tikrųjų veikia – apklausoje dalyvavę mokytojai patvirtino, kad neformalus ugdymas per filmus didina kritinį vaikų mąstymą. Taip teigė 77 proc. mokytojų Lietuvoje, 73 proc. Latvijoje, 69 proc. Gruzijoje, 85 proc. Ispanijoje, 97 proc. Rumunijoje.

„Lietuvoje projektas prigijo, todėl atlikome pakartotinę apklausą. Joje dalyvavę moksleiviai nurodė ne tik teigiamą edukacijos poveikį mokymosi rezultatams, gerėjančius santykius su mokytojais ir bendraklasiais, bet ir tai, kad išmoko geriau analizuoti bei vertinti ekrane matomą informaciją“, – sako Lietuvos kino centro Filmų sklaidos, informacijos ir paveldo skyriaus vedėja Dovilė Butnoriūtė.

Visuomenę būti sąmoningą ir kritišką skatina ir Lietuvoje itin populiarūs autorinio kino festivaliai. Lietuvos kino centro apibendrintais aštuonių festivalių pateiktais duomenimis, 2019 m. juose apsilankė daugiau kaip 186 tūkst. žiūrovų. Į lankomiausių festivalių trejetuką pateko Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ ir žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“.

„Nepatogaus kino“ direktorius Gediminas Andriukaitis sako, kad festivalis yra puiki forma pasiūlyti žiūrovams unikalų turinį, keliantį sudėtingus klausimus ir plečiantį akiratį. „Žiūrovus „augina“ tokie filmai, kurie siekia ne pateikti konkrečius atsakymus, o užduoti dar daugiau klausimų, vedančių į savęs pažinimą ir gilesnį nagrinėjamų temų suvokimą“, – sako G. Andriukaitis.

Keisti požiūrį niekada nevėlu

Daugelį gyvenimiškų situacijų, su kuriomis jaunimas susipažįsta žiūrėdamas filmus, vyresnioji karta būna išgyvenusi asmeniškai, todėl vyresniame amžiuje vyrauja kritinis mąstymas, pasaulį vertinant per savo įgytą patirtį.

Pasak asociacijos „Langas į ateitį“ specialisto, tose srityse, kur šie žmonės patirties turi mažai, pavyzdžiui, skaitmeniniame pasaulyje, kritinį mąstymą reikėtų ugdyti papildomai. „Vyresnioji karta taip pat domisi aktualijomis ir nori būti aktyviais visuomenės nariais. Tai rodo ir susidomėjimas mūsų rengiamais projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymais. Į mokymus dažnai užsiregistruoja net ir labai garbaus amžiaus sulaukę asmenys, kurie pareiškia norą išmokti naudotis elektronine bankininkyste ar bendrauti socialiniuose tinkluose“, – sako A. Merkys.

Asociacijos atstovas primena, kad šiuo metu, kai rekomenduojama likti namuose, mokytis skaitmeninio raštingumo galima ir savarankiškai nuotoliniu būdu „Prisijungusi Lietuva“ interneto svetainėje.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
       2020-07-08 08:03:44

Lietuvos žmonių kiemuose – vis daugiau išmanių ir prabangių daiktų

Lietuvos gyventojai kiekvienais metais ne tik namus, bet ir kiemus papildo išmaniaisiais elektronikos prietaisais. Draudikai pastebi, kad namų kiemuose naudojamas turtas kasmet brangsta, nes tautiečiai žengia koja kojon su technologijomis.
       2020-07-07 17:15:31

Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.