Naujienos

Akiniai apsaugo nuo koronaviruso

2020-06-01 07:28:17

Ar akiniai apsaugo nuo koronaviruso?

Lietuvos ir užsienio ekspertai pripažįsta, kad akiniai yra viena iš priemonių, leidžiančių apsisaugoti nuo koronaviruso. Bet kuri akinių rūšis sukuria tam tikrą mechaninį barjerą tarp žmogaus kūno ir koronaviruso.

Nešiojant akinius karantino metu, galima ne tik apsisaugoti nuo infekcijos, bet ir nuo regos sutrikimų – mažiau pavargs akys dėl kenksmingos mėlynosios šviesos, kurią skleidžia išmanieji ekranai.

Mechaninis barjeras prieš virusus

Kaip žinia, virusas SARS-CoV-2 arba tiesiog COVID-19 plinta aplinkoje oro lašeliniu būdu. Kiekvienas prisilietimas prie mūsų akių ar nosies padidina viruso patekimo į žmogaus organizmą riziką. Pasaulinės sveikatos organizacijos parengtame leidinyje Ženevos universiteto medicinos mokslų departamento profesorė Benadetta Allegranzi primena apie būtinybę dažnai plauti rankas, ypatingai vengti prisilietimų prie burnos, veido ar akių[i]. Akiniai gali padėti sumažinti riziką užsikrėsti koronaviruso infekcija, kadangi tampa mechaniniu barjeru tarp žmogaus kūno ir virusų. Tai patvirtina ir Niujorko universiteto pasaulinės visuomenės sveikatos katedros epidemiologo Robyno Geršono nuomonė. Jis teigia, kad „akinių nešiojimas yra paprastas ir lengvas sprendimas, norint apsisaugoti nuo mikroorganizmų poveikio. Maža to, jie apsaugos Jus nuo Jūsų pačių ir tam tikrų nevalingų judesių, kuomet norime patrinti iš nuovargio perštinčias akis. Akiniai - fizinis barjeras, neleidžiantis žmonėms liesti akių gleivinės, kas ir sukelia didžiausią riziką viruso patekimui į organizmą.“ [ii]

Lietuvos ekspertai taip pat akreipė dėmesį į šį aspektą. „Kiekvieną kartą primenu savo pacientams, kad negalima trinti savo akių. Tokiu būdu į organizmą gali lengvai patekti bakterijos ir virusai. Taip pat intensyvus ir dažnas akių trynimas gali sukelti keratokonusą. Tai ragenos liga, kurios metu ragena įgyja netaisyklingą kūgio formą. Pagrindiniai ligos požymiai: centrinis ar paracentrinis ragenos išplonėjimas, statesnė forma ir refrakcinės ydos (trumparegystė, astigmatizmas). Todėl liesti akių jokiu būdu negalima. Jei dirbate su sergančiais žmonėmis, būtina nešioti specialią apsaugą – veido skydą arba akinius, - sako optikos salonų tinklo „Fielmann” gydytoja oftalmologė Vaiva Nasvytienė.

Dažniausiai, kalbant apie apsaugą nuo koronaviruso, minimos rekomendacijos dėvėti kaukes, tačiau ekspertai mano, kad jų naudojimas yra žymiai efektyvesnis kartu su akiniais. Būtent todėl sveikatos apsaugos įstaigų darbuotojai visada apsaugo ne tik savo rankas, burną ar nosį, bet ir akis. „Jei norime patikimiau apsisaugoti nuo infekcijos, turime kartu su kaukėmis nešioti ir akinius. Tam tinka tiek korekciniai, tiek įprasti akiniai nuo saulės. Tačiau yra dvi labai svarbios sąlygos – kad suteiktume sau maksimalią apsaugą, akiniai turi būti gerai prigludę prie veido ir būti kuo didesni“, - teigia V. Nasvytienė.

Apsauga nuo emocijų

Karantino laikotarpiu nuolat girdime medikų įspėjimus apie vengimą liesti veidą rankomis. Tačiau kiekvienas iš mūsų tai darome net ir nesąmoningai. Kodėl žmonėms kyla toks stiprus noras liesti veidą?

„Veidas, kaip ir galva bei rankos yra žmogaus kūno kalbos sudedamosios gestikuliacinės dalys. Jų dėka galime nesąmoningai arba kontroliuodami parodyti vienokius ar kitokius savo jausmus. Kitaip sakant, kūno kalba perduodame kitiems informaciją apie savo emocinę būklę. Įdomu tai, kad kūno kalbą emocijoms išreikšti aktyviai naudoja net akli žmonės. Buvęs JAV federalinio tyrimo biuro kontržvalgybos agentas Joe Navarro leidiniui „The Business Insider“ teigė, kad žmogus savo nervingumą išreiškia ne vien tik žodžiais. Vieni iš dažniausiai atpažįstamų nervingumo požymių – nuolatinis nevalingas veido lietimas rankomis. Todėl uždrausti žmogui tai daryti būtų nepaprastai sudėtinga užduotis. Lenkijos psichologė Aleksandra Piotrovska įsitikinus, kad tai praktiškai neįmanoma, kadangi žmogus tiesiog nesąmoningai išreiškia psichologinį diskomfortą arba emocinę būklę liesdamas veidą. Todėl visi ekspertai vieningai sutaria, kad vienas iš efektyviausių šios problemos sprendimo būdų - akinių ir apsauginių pirštinių dėvėjimas, kurie leis atsikratyti pagundos liesti veidą.

Higieniškiausia apsauga

Pandemijos metu akinių nešiojimas tapo patikimu higienos užtikrinimo metodu. Pirmiausia jų dėka žmogus neliečia savo akių. Antra - akiniai tampa puikiu mechaniniu barjeru nuo virusų. Trečia – akinius reikia pastoviai valyti, o tai užtikrina papildomą higieną.

Kaip tesisingai reikėtų dezinfekuoti akinius, pasakoja UAB „JZO optika” optometrijos specialistė Alina Kierienė:

- Akinius reikia valyti kelis kartus per dieną. Ypač rekomenduojama tai daryti jei buvote lauke. Galima nupurkšti juos specialiu dezinfekcijos skysčiu arba valyti šiltu vandeniu su muilu ar švelniu plovikliu. Reikia vengti skysčių su acetonu ar alkoholiu, nes jie gali sugadinti akinių rėmelius arba lęšių dangas, kurios užtrikrina matymo komfortą ir lęšių ilgaamžiškumą. Dezinfekuojant akinius, negalima pamiršti ir nosies atramėlių bei akinių kojelių, kadangi būtent jos turi tiesioginį sąlytį su oda. Tai galima padaryti naudojant švarų dantų šepetėlį su lašeliu ploviklio po tekančio vandens srove. Beje, būnant lauke karantino laikotarpiu, nerekomenduojama dėti akinių ant galvos.

Apsauga nuo HEV spindulių

Dauguma Lietuvos gyventojų didžiąją paros laiko dalį praleidžia dirbdami su kompiuteriu, intensyviai žiūrėdami į monitorius ar išmaniuosius ekranus, kuriuose skaito naujienas, tikrina elektroninį paštą. Nederėtų pamiršti ir televizorių, kadangi jie taip pat yra intensyvus mėlynosios šviesos šaltinis. Ekspertai pastebi, kad Karantino metu ženkliai išaugo skaitmeninių prietaisų naudojimo laikas, o kartu su juo ir akių apkrova.

„Dirbdami nuotoliniu būdu, elektroninių prietaisų pagalba nuolat palaikome ryšį su pasauliu. Štai kodėl labiau nei bet kada esame intensyviai veikiami mėlynos-violetinės apšvitos arba kitaip tariant HEV spindulių, sklindančių iš išmaniųjų ekranų. Būtent jie lemia didesnį akių nuovargį, kuris turi tiesioginę sąsają ir su bendra mūsų savijauta. Vis daugiau pasigirsta teiginių apie kylantį rimtą pavojų, kadangi karantino metu suprastėjo daugelio žmonių regos būklė. Kad dar labiau nepakenktume savo akims, specialistai rekomenduoja net ir tiems, kuriems nereikia korekcinių akinių, dėvėti specialia danga padengtus akinius darbui su kompiuteriais, kurie padės apsaugoti akis nuo HEV spindulių ir užtikrins mažesnį akių nuovargį“, - sako optikos salonų tinklo „Fielmann“ optometrijos specialistas Aivaras Daukontas.

Kompleksinė apsauga

Tam, kad būtume maksimaliai apsisaugoję dabartinėje situacijoje, turime pasirūpinti keletu dalykų: privalu dėvėti ne tik apsauginę kaukę, bet ir akinius (korekcinius arba nuo saulės), laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, t.y. čiaudėti arba kosėti tik į vienkartinę nosinę, kurią būtina nedelsiant išmesti (jei jos neturime, prisidengti veidą alkūne), dažnai plauti rankas su karštu vandeniu ir muilu, sutiktus bičiulius ar kolegas sveikintis šypsena atsisakant rankos paspaudimo.

Jei jaučiate nuolatinį akių nuovargį, sunku įskaityti tekstą ar žiūrėti į objektus tolyje, jei Jūsų turimi akiniai jau yra per silpni ir būtų reikalinga juos keisti, o galbūt jie sulūžo ar buvo prarasti, optikų specialistai pasiruošę Jums padėti visais atvejais. Dalis optikos salonų Lietuvoje suvienijo savo jėgas ir prisijungė prie projekto #Saugioptika. Projekte dalyvauja tik tie optikos salonai, kurie gali užtikrinti griežtų dezinfekavimo taisyklių laikymąsi ir gali organizuoti saugų apsilankymą pagal nustatytas procedūras. Daugiau informacijos apie tai galima rasti specialioje Lietuvos optikų svetainėje www.laikasmatyti.lt

Svarbu paminėti, kad klientų priėmimas regos patikrai optikoje galimas tik pagal išankstinį susitarimą telefonu. Prieš vizitą išsiaiškinama, ar klientas neturi COVID-19 būdingų simptomų, ar nebendravo su sergančiais asmenimis, taip pat surenkama anamnezė apie kliento amžių ir jo sveikatos būklę. Registruojami tik neturintys jokių ligos simptomų, neturėję kontakto su sergančiais ir neturintys būti izoliacijoje asmenys. Po kiekvieno vizito specialistų kabinetai dezinfekuojami, nuolat vėdinamos patalpos, o priimdami klientus, optikos salonų darbuotojai naudoja II-o saugumo lygio asmenines apsaugos priemones.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-01 11:34:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 243 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3184 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 243 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-01 10:46:20

Valstybės pagalbos nesulaukiantys paukštynai mažins gamybą

Dėl pandemijos milijoninius nuostolius skaičiuojantis paukštininkystės sektorius nesulaukia Valstybės pagalbos ir jau praneša apie planuojamas mažinti paukštienos gamybos apimtis.
       2021-03-01 09:44:58

Sviestas ar aliejus: kokį produktą ir kada naudoti?

Rasti receptą, kuriame nėra nė šlakelio aliejaus ar šaukštelio sviesto tikriausiai būtų sudėtinga. Šie produktai plačiai naudojami įvairiose pasaulio virtuvėse: Viduržemio jūros šalys savo patiekalų neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus.
       2021-03-01 09:39:44

Pradedamos teikti COVID-19 testavimo paslaugos greta Vilniaus oro uosto

Nuo kovo 1 dienos keliaujantys per Vilniaus oro uostą gali patogiau atlikti COVID-19 testą ir gauti reikalingą pažymą čia pat vietoje – mokamas testavimo paslaugas greta didžiausių šalies oro vartų pradėjo teikti laboratorinių tyrimų bendrovė „Rezus.lt“.
       2021-03-01 09:35:42

Šviežias derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas

Kartu su kalendoriniu pavasariu parduotuves pasiekė ir šviežias pavasarinių daržovių derlius. Po šaltos žiemos organizmą vitaminais praturtinti siekiantys gyventojai dairosi šviežių ridikėlių, morkų, kopūstų, salotų, o tikras pavasario hitas – švieži trumpavaisiai lietuviški agurkai.
       2021-03-01 09:27:48

Nauja niša inovatoriams: asmeninių apsaugos priemonių tobulinimas

Iki 2020 metų medicininių kaukių dėvėjimas viešose vietose buvo įprastas tik Rytų Azijoje, kurioje žmonės dažniau saugodavosi ne infekcijų, o užteršto oro.
       2021-03-01 07:15:28

Seksualinis priekabiavimas Lietuvoje: opi mitais apipinta problema

2014-aisiais publikuota 28-iose Europos Sąjungos valstybėse atlikta apklausa parodė, kad net 55 procentai moterų nuo 15 metų amžiaus bent kartą gyvenime yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o apie 21 proc. jį patyrė per paskutinius 12 mėnesių iki apklausos.
       2021-02-28 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4949 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 09:51:55

Efektyviam ir lengvesniam darbui – foto priedai

Planuojantiems kurti ar jau kuriantiems unikalius vaizdus per fotografiją visi įrankiai tarnauja ne tik sklandžiam darbui užtikrinti, bet ir fotografo darbo palengvinimui.
       2021-02-27 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8000 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 08:06:09

Centrinės valdžios deficitas per sausį – 88,4 mln. eurų

Preliminariais Finansų ministerijos duomenimis, 2021 metų sausio mėnesio centrinės valdžios deficitas buvo 88,4 mln. eurų ir sudarė 0,2 proc. prognozuojamo šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP).
       2021-02-27 08:01:53

Dėl piktnaudžiavimų paspirtukų priemonė peržiūrima iš esmės

Aplinkos ministerija už sunaikintus taršius automobilius skatins rinktis ilgalaikį viešojo transporto bilietą arba naudotis dalijimosi paslaugomis. Iki šiol galiojusi tvarka, kuri leido vietoje sunaikinto taršaus automobilio įsigyti kelis dviračius ar paspirtukus, bus iš esmės peržiūrėta.
       2021-02-27 07:12:56

Naujas kvartalas Justiniškėse keičia stereotipus

Vakarinis aplinkkelis suteikė naujos gyvybės jo kaimynystėje esantiems seniai suformuotiems sostinės mikrorajonams. Justiniškėse, Talino g., 2,84 ha sklype suprojektuotas modernus 5-6 aukštų daugiabučių kvartalas. Jį projektuoja NT plėtros kompanija REWO.
       2021-02-27 07:04:51

Iššūkis augintiniams – kas laukia keturkojų šeimininkams vėl išėjus į darbus?

Nuo pat pandemijos pradžios daugelis augintinių šeimininkų didžiąją dalį laiko praleidžia namuose drauge su savo keturkojais draugais.
       2021-02-26 16:06:39

Elektros energijos tiekimo rinkos apžvalga

2021 m. sausio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 23 nepriklausomi tiekėjai ir 1 visuomeninis tiekėjas, t.y. 1 tiekėju daugiau, nei 2020 m. gruodžio mėn., – skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.
       2021-02-26 16:01:44

5G: iš namų konsultuojami pacientai ir medicinos tyrimai per atstumą

Pasaulį užklupus pandemijai ir daugeliui žmonių pradėjus dirbti iš namų, spartesnis internetas tapo kasdiene būtinybe, leidžiančia sklandžiai dalyvauti nuotolinėse konferencijose, greičiau atsisiųsti reikiamus dokumentus ir efektyviau organizuoti darbą.
       2021-02-26 11:15:14

Pavasario polaidis gali pakoreguoti kelionių maršrutus

Dėl pavasario polaidžio, kai kuriuose valstybinės reikšmės rajoninių kelių ir atskirais atvejais krašto kelių ruožuose, ribojamas eismas sunkiasvorėms transporto priemonėms. Ribojimai priklauso nuo kelio būklės.
       2021-02-26 11:12:23

ESO pataria kaip saugiai elgtis potvynio metu

Dėl staigiai pakilusios oro temperatūros ir sukilusio vandens, hidrometeorologijos specialistai perspėja apie didelio pavasarinio potvynio riziką. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) reaguodama į prognozes ir rūpindamiesi žmonių saugumu informuoja kaip saugiai elgtis potvynio metu.
       2021-02-26 10:28:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 651 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8209 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 651 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-26 09:54:55

Dietologė pataria: ką valgyti, kad pavasarį pasitiktume kupini energijos

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas. Žmonės bando keisti mitybos įpročius ir šiuo metu daugiau dėmesio pradeda kreipti į tai, ką perka ir deda į savo lėkštes.
       2021-02-26 09:50:38

Gedimino kalno ilgalaikio tvarkymo darbai prasidės rugsėjį

Praėjusių metų pabaigoje buvo baigtas rengti pirmojo etapo Gedimino kalno ilgalaikio sutvarkymo darbų projektas. Atlikti vieni sudėtingiausių Lietuvoje geologiniai tyrimai leido projektą rengusiai UAB „Hidroterra“ suprojektuoti priemones, kurios užtikrins ilgalaikį stabilumą.
       2021-02-26 09:36:43

Atlyginimai ir toliau didėjo: per antrąjį karantiną darbo rinka paveikta mažiau

Šiandien paskelbti 2020 m. ketvirtojo ketvirčio darbo užmokesčio duomenys parodė, kad atlyginimų kilimas metų pabaigoje pagreičio neprarado ir per metus padidėjo net 12,2 proc.
       2021-02-26 08:47:59

Darbo keitimas karantino metu: kaip sėkmingai įsilieti į naują kolektyvą?

Jau beveik metus trunkanti COVID-19 pandemija ne tik perkėlė daugelį darbų į namus ir darbuotojus išmokė dirbti nuotoliniu būdu, bet ir ne vieną paskatino ieškoti naujo darbo ar, likus be jo, išbandyti jėgas visiškai naujoje srityje.
       2021-02-26 08:40:29

Lietuva tampa žalesnė: vėjo jėgainės pernai pagamino 1,49 TWh elektros

Didžiausias vėjo energijos gamintojas Baltijos šalyse „Enefit Green“ praėjusiais metais Lietuvos teritorijoje veikiančiose vėjo jėgainėse pagamino 468 gigavatvalandžių (GWh) elektros energijos.
       2021-02-26 08:37:32

Nuolat pamesti daiktus – žmogiška, tačiau kainuojanti savybė: kaip to išvengti?

Daugeliui pažįstamas jausmas, kai kur nors vėluoji ir, kaip tyčia, negali surasti tarytum skradžiai žemę prasmegusių automobilio raktų, piniginės ar kito svarbaus daikto.
       2021-02-26 08:33:28

Mini LED“ televizoriai: LCD televizorių technologijos evoliucija tęsiasi

Dar visai neseniai terminą „Mini LED“ buvo girdėję gal tik didžiausi televizorių technologijų entuziastai. Nors tarp specialistų šis terminas minimas jau kelerius metus, plačioji visuomenė jį išgirdo gana neseniai.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
       2021-02-26 08:21:23

Oro transporto ateitis: ar aviacija gali būti tvari?

Dėl koronaviruso pandemijos 2020 m. aviacijos poveikis Europos aplinkai sumažėjo, tačiau apie ilgalaikius pokyčius tvarumo srityje nenustojama kalbėti.
       2021-02-25 13:33:20

Būsto pirkėjų elgsenos tyrimas: ar žmonės būstą perka mažiau pasiruošę?

Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
       2021-02-25 13:07:55

Bausmės tikslas – ne keršyti, o padėti pasitaisyti

„Tai ko nepasiuntė už grotų?“, „Kodėl taip švelniai nubaudė?“, „Teismas pagailėjo“ arba „Teismas nulinčiavo“ ir „Teismo kirtis“ – tokios antraštės ir komentarai po jais lydi teismų nuosprendžius baudžiamosiose bylose.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.