Naujienos

Akiniai apsaugo nuo koronaviruso

2020-06-01 07:28:17

Ar akiniai apsaugo nuo koronaviruso?

Lietuvos ir užsienio ekspertai pripažįsta, kad akiniai yra viena iš priemonių, leidžiančių apsisaugoti nuo koronaviruso. Bet kuri akinių rūšis sukuria tam tikrą mechaninį barjerą tarp žmogaus kūno ir koronaviruso.

Nešiojant akinius karantino metu, galima ne tik apsisaugoti nuo infekcijos, bet ir nuo regos sutrikimų – mažiau pavargs akys dėl kenksmingos mėlynosios šviesos, kurią skleidžia išmanieji ekranai.

Mechaninis barjeras prieš virusus

Kaip žinia, virusas SARS-CoV-2 arba tiesiog COVID-19 plinta aplinkoje oro lašeliniu būdu. Kiekvienas prisilietimas prie mūsų akių ar nosies padidina viruso patekimo į žmogaus organizmą riziką. Pasaulinės sveikatos organizacijos parengtame leidinyje Ženevos universiteto medicinos mokslų departamento profesorė Benadetta Allegranzi primena apie būtinybę dažnai plauti rankas, ypatingai vengti prisilietimų prie burnos, veido ar akių[i]. Akiniai gali padėti sumažinti riziką užsikrėsti koronaviruso infekcija, kadangi tampa mechaniniu barjeru tarp žmogaus kūno ir virusų. Tai patvirtina ir Niujorko universiteto pasaulinės visuomenės sveikatos katedros epidemiologo Robyno Geršono nuomonė. Jis teigia, kad „akinių nešiojimas yra paprastas ir lengvas sprendimas, norint apsisaugoti nuo mikroorganizmų poveikio. Maža to, jie apsaugos Jus nuo Jūsų pačių ir tam tikrų nevalingų judesių, kuomet norime patrinti iš nuovargio perštinčias akis. Akiniai - fizinis barjeras, neleidžiantis žmonėms liesti akių gleivinės, kas ir sukelia didžiausią riziką viruso patekimui į organizmą.“ [ii]

Lietuvos ekspertai taip pat akreipė dėmesį į šį aspektą. „Kiekvieną kartą primenu savo pacientams, kad negalima trinti savo akių. Tokiu būdu į organizmą gali lengvai patekti bakterijos ir virusai. Taip pat intensyvus ir dažnas akių trynimas gali sukelti keratokonusą. Tai ragenos liga, kurios metu ragena įgyja netaisyklingą kūgio formą. Pagrindiniai ligos požymiai: centrinis ar paracentrinis ragenos išplonėjimas, statesnė forma ir refrakcinės ydos (trumparegystė, astigmatizmas). Todėl liesti akių jokiu būdu negalima. Jei dirbate su sergančiais žmonėmis, būtina nešioti specialią apsaugą – veido skydą arba akinius, - sako optikos salonų tinklo „Fielmann” gydytoja oftalmologė Vaiva Nasvytienė.

Dažniausiai, kalbant apie apsaugą nuo koronaviruso, minimos rekomendacijos dėvėti kaukes, tačiau ekspertai mano, kad jų naudojimas yra žymiai efektyvesnis kartu su akiniais. Būtent todėl sveikatos apsaugos įstaigų darbuotojai visada apsaugo ne tik savo rankas, burną ar nosį, bet ir akis. „Jei norime patikimiau apsisaugoti nuo infekcijos, turime kartu su kaukėmis nešioti ir akinius. Tam tinka tiek korekciniai, tiek įprasti akiniai nuo saulės. Tačiau yra dvi labai svarbios sąlygos – kad suteiktume sau maksimalią apsaugą, akiniai turi būti gerai prigludę prie veido ir būti kuo didesni“, - teigia V. Nasvytienė.

Apsauga nuo emocijų

Karantino laikotarpiu nuolat girdime medikų įspėjimus apie vengimą liesti veidą rankomis. Tačiau kiekvienas iš mūsų tai darome net ir nesąmoningai. Kodėl žmonėms kyla toks stiprus noras liesti veidą?

„Veidas, kaip ir galva bei rankos yra žmogaus kūno kalbos sudedamosios gestikuliacinės dalys. Jų dėka galime nesąmoningai arba kontroliuodami parodyti vienokius ar kitokius savo jausmus. Kitaip sakant, kūno kalba perduodame kitiems informaciją apie savo emocinę būklę. Įdomu tai, kad kūno kalbą emocijoms išreikšti aktyviai naudoja net akli žmonės. Buvęs JAV federalinio tyrimo biuro kontržvalgybos agentas Joe Navarro leidiniui „The Business Insider“ teigė, kad žmogus savo nervingumą išreiškia ne vien tik žodžiais. Vieni iš dažniausiai atpažįstamų nervingumo požymių – nuolatinis nevalingas veido lietimas rankomis. Todėl uždrausti žmogui tai daryti būtų nepaprastai sudėtinga užduotis. Lenkijos psichologė Aleksandra Piotrovska įsitikinus, kad tai praktiškai neįmanoma, kadangi žmogus tiesiog nesąmoningai išreiškia psichologinį diskomfortą arba emocinę būklę liesdamas veidą. Todėl visi ekspertai vieningai sutaria, kad vienas iš efektyviausių šios problemos sprendimo būdų - akinių ir apsauginių pirštinių dėvėjimas, kurie leis atsikratyti pagundos liesti veidą.

Higieniškiausia apsauga

Pandemijos metu akinių nešiojimas tapo patikimu higienos užtikrinimo metodu. Pirmiausia jų dėka žmogus neliečia savo akių. Antra - akiniai tampa puikiu mechaniniu barjeru nuo virusų. Trečia – akinius reikia pastoviai valyti, o tai užtikrina papildomą higieną.

Kaip tesisingai reikėtų dezinfekuoti akinius, pasakoja UAB „JZO optika” optometrijos specialistė Alina Kierienė:

- Akinius reikia valyti kelis kartus per dieną. Ypač rekomenduojama tai daryti jei buvote lauke. Galima nupurkšti juos specialiu dezinfekcijos skysčiu arba valyti šiltu vandeniu su muilu ar švelniu plovikliu. Reikia vengti skysčių su acetonu ar alkoholiu, nes jie gali sugadinti akinių rėmelius arba lęšių dangas, kurios užtrikrina matymo komfortą ir lęšių ilgaamžiškumą. Dezinfekuojant akinius, negalima pamiršti ir nosies atramėlių bei akinių kojelių, kadangi būtent jos turi tiesioginį sąlytį su oda. Tai galima padaryti naudojant švarų dantų šepetėlį su lašeliu ploviklio po tekančio vandens srove. Beje, būnant lauke karantino laikotarpiu, nerekomenduojama dėti akinių ant galvos.

Apsauga nuo HEV spindulių

Dauguma Lietuvos gyventojų didžiąją paros laiko dalį praleidžia dirbdami su kompiuteriu, intensyviai žiūrėdami į monitorius ar išmaniuosius ekranus, kuriuose skaito naujienas, tikrina elektroninį paštą. Nederėtų pamiršti ir televizorių, kadangi jie taip pat yra intensyvus mėlynosios šviesos šaltinis. Ekspertai pastebi, kad Karantino metu ženkliai išaugo skaitmeninių prietaisų naudojimo laikas, o kartu su juo ir akių apkrova.

„Dirbdami nuotoliniu būdu, elektroninių prietaisų pagalba nuolat palaikome ryšį su pasauliu. Štai kodėl labiau nei bet kada esame intensyviai veikiami mėlynos-violetinės apšvitos arba kitaip tariant HEV spindulių, sklindančių iš išmaniųjų ekranų. Būtent jie lemia didesnį akių nuovargį, kuris turi tiesioginę sąsają ir su bendra mūsų savijauta. Vis daugiau pasigirsta teiginių apie kylantį rimtą pavojų, kadangi karantino metu suprastėjo daugelio žmonių regos būklė. Kad dar labiau nepakenktume savo akims, specialistai rekomenduoja net ir tiems, kuriems nereikia korekcinių akinių, dėvėti specialia danga padengtus akinius darbui su kompiuteriais, kurie padės apsaugoti akis nuo HEV spindulių ir užtikrins mažesnį akių nuovargį“, - sako optikos salonų tinklo „Fielmann“ optometrijos specialistas Aivaras Daukontas.

Kompleksinė apsauga

Tam, kad būtume maksimaliai apsisaugoję dabartinėje situacijoje, turime pasirūpinti keletu dalykų: privalu dėvėti ne tik apsauginę kaukę, bet ir akinius (korekcinius arba nuo saulės), laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, t.y. čiaudėti arba kosėti tik į vienkartinę nosinę, kurią būtina nedelsiant išmesti (jei jos neturime, prisidengti veidą alkūne), dažnai plauti rankas su karštu vandeniu ir muilu, sutiktus bičiulius ar kolegas sveikintis šypsena atsisakant rankos paspaudimo.

Jei jaučiate nuolatinį akių nuovargį, sunku įskaityti tekstą ar žiūrėti į objektus tolyje, jei Jūsų turimi akiniai jau yra per silpni ir būtų reikalinga juos keisti, o galbūt jie sulūžo ar buvo prarasti, optikų specialistai pasiruošę Jums padėti visais atvejais. Dalis optikos salonų Lietuvoje suvienijo savo jėgas ir prisijungė prie projekto #Saugioptika. Projekte dalyvauja tik tie optikos salonai, kurie gali užtikrinti griežtų dezinfekavimo taisyklių laikymąsi ir gali organizuoti saugų apsilankymą pagal nustatytas procedūras. Daugiau informacijos apie tai galima rasti specialioje Lietuvos optikų svetainėje www.laikasmatyti.lt

Svarbu paminėti, kad klientų priėmimas regos patikrai optikoje galimas tik pagal išankstinį susitarimą telefonu. Prieš vizitą išsiaiškinama, ar klientas neturi COVID-19 būdingų simptomų, ar nebendravo su sergančiais asmenimis, taip pat surenkama anamnezė apie kliento amžių ir jo sveikatos būklę. Registruojami tik neturintys jokių ligos simptomų, neturėję kontakto su sergančiais ir neturintys būti izoliacijoje asmenys. Po kiekvieno vizito specialistų kabinetai dezinfekuojami, nuolat vėdinamos patalpos, o priimdami klientus, optikos salonų darbuotojai naudoja II-o saugumo lygio asmenines apsaugos priemones.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
       2020-07-08 08:03:44

Lietuvos žmonių kiemuose – vis daugiau išmanių ir prabangių daiktų

Lietuvos gyventojai kiekvienais metais ne tik namus, bet ir kiemus papildo išmaniaisiais elektronikos prietaisais. Draudikai pastebi, kad namų kiemuose naudojamas turtas kasmet brangsta, nes tautiečiai žengia koja kojon su technologijomis.
       2020-07-07 17:15:31

Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.