Naujienos

Kokias ligas išduoda paraudusios akys ir kaip jas apsaugoti vasarą

2020-07-19 08:48:31

Intensyvūs saulės spinduliai ir ryški dienos šviesa vargina ir sausina akių gleivinę dar labiau nei kompiuteris ar kitų išmaniųjų prietaisų ekranai.

Medicinos centro „Northway“ gydytojos oftalmologės dr. Donatos Montvilaitės teigimu, vasaros metu žmones dažniausiai vargina akių alergija, ultravioletinių saulės spindulių poveikis akims ir sausų akių sindromas. Specialistė perspėja, kad nors kartais šios problemos persipina, nereikėtų painioti skirtingų akių negalavimų. Laiku nediagnozavus tikrosios akių diskomforto priežasties, negydant ar gydant neteisingai, gali grėsti rimtos akių ligos ir net regėjimo sutrikimai.

Akių alergija: kaip ji pasireiškia

Akių alergija dar vadinama sezoniniu alerginiu konjunktyvitu. Tai neigiamas imuninis atsakas atsirandantis, kaip reakcija į įvairių augalų (medžių, žolių) žiedadulkes. Jos iš aplinkos nusėda ant nosies, burnos ir akių gleivinių, patenka į bronchus, kontaktuoja su oda ir jautriems žmonėms sukelia alergijos simptomus. “Dažniausiai skundžiamasi akių niežuliu, ašarojimu, vokų pabrinkimu, nedideliu akių paraudimu, negausiu vandeningai gleivingu sekretu akių skliaute, deginimo jausmu, perštėjimu, šviesos baime”, – vardina alergijos simptomus gydytoja.

Alerginis konjuktyvitas, deja, gali būti ne tik sezoninis, bet ir nuolatinis, lėtinis. Pasak patyrusios specialistės, nors pastarojo simptomai dažniau išreikšti silpniau nei sezoninio alerginio konjunktyvito, su paūmėjimais ir atoslūgiais jis gali varginti ištisus metus. Šiuo atveju dažniausi ligos sukėlėjai būna dulkių erkutės (būna miegamajame lovose, kilimuose), naminiai gyvūnų (ypač katės ir šunys), mikroskopiniai grybai (pelėsiai, augantys drėgnose, mažai vėdinamose patalpose, 15-30°C temp.) ir kt.
„Yra žmonių, kurie yra alergiški ne tik žiedadulkėms, bet tuo pačiu metu ir namų dulkių erkėms ar kitiems alergenams. Tokiu atveju jį vargina užsitęsę nepraeinantys alerginiai simptomai“, – pasakoja oftalmologė.

Kas tai yra sausų akių sindromas ir kaip jį atskirti nuo akių alergijos

Sausų akių sindromas (SAS) – tai daugiafaktorinė ašarų takų ir akių paviršiaus liga, kai akies paviršius pažeidžiamas dėl padidėjusio ašarų plėvelės osmoliariškumo arba poūmio uždegimo. Akies paviršiaus pažeidimas susijęs su akies diskomfortu atsiranda dėl ašarų plėvelės stabilumo sutrikimo. Dėl to jaučiami nemalonūs simptomai - svetimkūnio jausmas, perštėjimas, „smėlis“ akyse, graužimas, jautrumas šviesai bei akies paraudimas.

„Per dieną mūsų organizme pasigamina iki 1,5 ml ašarų. Ašarose yra 97,8 proc. vandens, 0,85 proc. druskų, taip pat gamaglobulino, enzimo lizocimo, jos pasižymi baktericidinėmis ir bakteriostatinėmis savybėmis. Tikriausiai esate girdėję, kad ašarų plėvelė susideda iš 3 sluoksnių: riebalinio (lipidinio), vandeninio ir mucininio. Visi šie sluoksniai turi savo funkcijas. Sausų akių sindromas rodo, jog akies ašarų plėvelė yra nevisavertė ir tinkamai neatlieka savo funkcijų. Pastarųjų metų tyrimai įrodė, kad SAS yra uždegiminė akių liga, kuri turi panašumų su autoimuninėmis ligomis. Tai reiškia, kad esant SAS atsiranda akių paviršiaus pažeidimas ir uždegiminis procesas akyse”, – pasakoja oftalmologė.

Visame pasaulyje dėl sausų akių kenčia nuo 5 iki 34 procentų žmonių, o su amžiumi šio negalavimo paplitimas ženkliai didėja. Esant sausų akių sindromui, dažniausiai skundžiamasi didesniu ar mažiau ryškiu akių paraudimu ir akies paviršiaus pažeidimu – išsausėjimu, žvyro pojūčiu akyse, tačiau jam nėra būdingas akių niežulys, vokų paburkimas, vandeningai gleivingas sekretas akių skliaute, - simptomai, būdingi akių alergijai. Esant SAS gali pablogėti matymas, ypač dirbant prie kompiuterio ar skaitant, bei vairuojant. Nemaža dalis pacientų skundžiasi suprastėjusia gyvenimo kokybe.

„Svarbu atminti, kad teisingai ir anksti nustatyta diagnozė labai svarbi parenkant tinkamą gydymą, o ją tiksliai nustatyti gali tik gydytojas oftalmologas“, – primena gydytoja.

UV saulės spindulių poveikis akims: kuo jis žalingas

Dr. Donatos Montvilaitės teigimu, mažas UV spindulių kiekis teigiamai veikia organizmą, tačiau labai svarbu neužmiršti, jog saulės skleidžiamų UV spindulių žala nuolat kaupiasi ir gali turėti nuolatinį poveikį mūsų akims, regėjimui bei kelti rimtą pavojų sveikatai. „Kalbant apie saulės spindulių žalą akims, nereikėtų užmiršti, kad ne visi UV spinduliai vienodai pasiekia akį: UVB spindulius dažniausiai sugeria ragena, tad šie nepatenka į tinklainę. Kitaip nei UVB spinduliuotė, UVA praeina per rageną, akies lęšiuką ir pasiekia tinklainę. Apie 99% UVC spinduliuotės sugeria ozono sluoksnis ir žemės atmosfera. Vienas dažnesnių akių pažeidimų, kurį sukelia UVB spinduliai pasireiškia priekinio akies segmento uždegimais – fotokeratitu, kai yra pažeidžiama ragena, ir junginės uždegimu – fotokonjunktyvitu. Abu šiuos akių uždegimus gali sukelti tiesioginiai saulės spinduliai (kai žiūrimą tiesiai į saulę), arba atsispindėję UV spinduliai nuo vandens, smėlio, sniego. Jie pasireiškia dideliu akių skausmu, ašarojimu, šviesos baime, akių paraudimu, neryškiu matymu bei svetimkūnio pojūčiu akyse. Visi šie simptomai išnyksta gan greitai, per 1-2 dienas. UV saulės spinduliai turi didelį poveikį ragenai – t. y. gali pažeisti ragenos endotelį. Dėl to tampa sudėtinga nešioti kontaktinius lęšius, o ilgainiui tai gali turėti neigiamos įtakos atliekamai intraokulinei operacijai, nes yra neigiamai veikiama ragenos ir junginės regeneracija“, – apie UV spindulių grėsmes pasakoja oftalmologė.

Fotojautrumas labiau yra būdingas šviesiaakiams, t.y. žmonėms turintiems šviesios spalvos akis (mėlynos, žalios), taip pat žmonėms po kataraktos operacijos, po amžinės geltonosios dėmės degeneracijos gydymo. Intensyvus spindulių poveikis sukelia netaisyklingą paviršinių akies audinių augimą – atsiranda mėsinga junginės klostė dažniausiai vidinėje akies obuolio pusėje, kuri ilgainiui gali užslinkti-peraugti ragenos paviršių ir trukdyti matymui, arba gerybinis gelsvos spalvos darinukas ant junginės.

„Nereikia pamiršti, kad ultravioletinių spindulių poveikis padidina ne tik odos vėžio atsiradimo riziką, bet taip pat ir akių vėžio, kaip rainelės ar gyslainės melanomos riziką, bei plokščialąstelinių junginės navikų riziką. Ilgainiui gali išsivystyti akių vokų odos vėžys, dažniausiai atsirandantis apatiniame voke (nes apatinis vokas labiausiai veikiamas UV spindulių)“, – perspėja gydytoja.

UV spinduliai turi įtakos laipsniškam lęšiuko drumstėjimui (kataraktos) atsiradimui. Todėl net debesuotomis dienomis rekomenduojama nešioti akinius nuo saulės.

Saulės žala akims paveikia ir užpakalinį akies segmentą – tinklainę. Tinklainės nudegimas, taip vadinama soliarinė retinopatija – tai yra akies dugno patologija, kuri gali sukelti negrįžtamus regos pakitimus, kai be jokios apsaugos akims yra stebimas saulės užtemimas. Taip pat UV spindulių poveikis yra laipsniškas amžinės geltonosios dėmės degeneracijos atsiradimo veiksnys, kuris sukelia centrinio matymo praradimą.

Ar apsaugoti akis gali padėti akiniai nuo saulės ir kaip išsirinkti tinkamus

„Saulės akiniai yra prevencinė priemonė, deja, ne visi jie gali tinkamai apsaugoti mūsų akis nuo UV saulės spindulių“, – teigia specialistė. Pasak jos, dažnai akiniai akims suteikia tik vertikalią apsaugą, o jos ne visada pakanka. Renkantis tinkamus akinius labai svarbu jų forma, tinkama padėtis ant veido, taip pat akinių lęšiai bei saulės spindulių ekspozicijos ypatumai. Pasirinkus netinkamus akinius, UV spindulių dozė gali patekti į akis net ir juos dėvint: spinduliai gali pasiekti akis iš viršaus, iš apačios (atsispindėdami nuo įvairių paviršių) bei kitomis kryptimis (dėl difuzinės spinduliuotės).

Tad renkantis akinius reikėtų atkreipti dėmesį, kad akiniai turėtų didesnius lęšius, pilnai dengtų priekinį ir šoninius akies paviršius, kad apsaugotų ne tik akis, bet ir aplink jas esančią odą. Nereikėtų pamiršti, kad lęšiai turi būti su specialiais filtrais, apsaugančiais nuo kenksmingų saulės spindulių. Tinkami saulės akinių filtrai turi turėti apsaugą nuo UVA ir UVB saulės spindulių, o ant akinių rėmelių ar pakuotės žymėjimą UV-400, UV 100 proc. arba raides CE. Remiantis rekomendacijomis, mūsų šalies bei vidurio Europos gyventojų akinių lęšių filtras turėtų būti 2-osios arba 3-osios kategorijos. Nulinė (0) kategorija pasižymi menka apsauga nuo saulės, šios kategorijos lęšiai skirti korekciniams akiniams šviesai jautrioms akims. 1-oji kategorija UV saulės spindulių nesugeria, tad labiau tinkami dėvėti debesuotomis, apniukusiomis dienomis. 2-oji filtro kategorijos lęšiai apsaugo nuo kenksmingų saulės spindulių 57-82 proc., dar didesnę apsauga turinti 3-ioji lęšių filtro kategorija puikiai tinkama vasaros metu paplūdimyje, karšto klimato šalyse nešiojamiems akiniams. 4-osios kategorijos filtras, praleidžiantis tik 8 procentus šviesos, skirtas tik specialių poreikių turintiems žmonėms.

„Labai norėčiau priminti, kad apsaugai nuo saulės kartu su saulės akiniais reikėtų pasitelkti ir galvos apdangalus – plačiabryles skrybėlaites ar kepuraites su snapeliu.

Neretai jauni žmonės dėvintys kontaktinius lęšius mano, jog jiems nėra būtina apsauga nuo UV spindulių. Tiesa, kad naujieji kontaktiniai lęšiai blokuoja dalį spindulių, tačiau tai toli gražu neapsaugo akių vokų ir aplinkinės odos nuo kenksmingos saulės“, – baigdama pokalbį primena gydytoja oftalmologė.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-08-13 08:23:25

Neišlaikiusiems matematikos egzamino – VGTU tiesia pagalbos ranką

Rugpjūčio 5 d. buvo paskelbti valstybinio matematikos brandos egzamino rezultatai. Deja, šiais metais skaičiai nedžiugina – egzamino neišlaikė kas trečias abiturientas. Moksleiviai, neišlaikę lietuvių kalbos, matematikos ar užsienio kalbos egzamino, negali pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas Lietuvos aukštosiose mokyklose.
       2020-08-13 08:17:12

Mokyklinė matematika ir brandos egzamino rezultatai: ką turėtume keisti?

Šiais metais iš daugiau kaip 28 tūkstančių abiturientų matematikos valstybinį brandos egzaminą laikė 15 241 mokinys. Egzaminą išlaikė 10305 mokiniai – tai sudaro 67,61% laikiusiųjų. 2019 metais šį egzaminą išlaikė 82,09%, o 2018 metais – 87,21%.
       2020-08-13 08:10:24

Išmanūs senjorai: 3 būdai išmokti naudotis mobiliosiomis technologijomis

Koronaviruso situacija atrodo miglota, tad vis dar rūpi klausimas – kaip bendrausime toliau? Ypač tai aktualu senjorams, gyvenantiems vieniems, ar dėl viruso besiizoliuojantiems namuose, o ryšį su artimaisiais galintiems palaikyti tik nuotoliniu būdu.
       2020-08-13 08:07:35

Šuo automobilyje: kada vasaros kelionės augintiniui kelia pavojų

Didžioji dalis Lietuvos žmonių šią vasarą į atostogų keliones leidžiasi automobiliais, todėl kartu su šeimininkais šiemet dažniau keliauja ir jų augintiniai. Draudikai pastebi, kad prisisegti saugos diržus ir daugiau dėmesio skirti vaikų saugumui automobilyje žmonės jau įprato, tačiau į augintinių keliavimą vis žiūri aplaidžiai.
       2020-08-13 07:55:35

Mitai apie saulės elektrines: nuo žaibo pritraukimo iki būtinybės plauti

Pritraukia žaibą, kenkia gamtai, žiemą negamina elektros, po kelių metų pasieks NASA lygį – tokius ir panašius mitus tenka neigti apie saulės elektrines, kurių daugėja ir ant namų stogų, ir saulės elektrinių parkuose laukuose
       2020-08-12 09:21:03

Lietuvoje praėjusią parą patvirtini 26 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti 26 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 11 iš jų registruota Vilniaus, 9 – Kauno apskrityse. Dar 5 atvejai patvirtinti Klaipėdos ir 1 Šiaulių apskričių gyventojams.
       2020-08-12 09:02:42

Liepą Baltijos šalyse elektra atpigo, pirmąkart užfiksuota ir neigiama kaina

Liepos mėnesį vidutinė elektros energijos didmeninė kaina visose Baltijos šalyse sumažėjo penktadaliu: Estijoje elektra atpigo 20 proc. iki 30,10 EUR/MWh, Lietuvoje ir Latvijoje – 18 proc. atitinkamai iki 31,70 EUR/MWh ir 31,80 EUR/MWh.
       2020-08-12 07:29:32

Kelionė su kemperiu: 5 patarimai, ką būtina žinoti

Galimybė keliauti sau priimtinu tempu, po ranka turėti ne tik visus reikiamus daiktus, bet ir nakvynės vietą – tuo dažną patraukia atostogos su kemperiu. Pastarosios dar labiau išpopuliarėjo šiemet, kai atsirado daugiau neapibrėžtumo dėl kelionių lėktuvais, autobusais ar traukiniais.
       2020-08-12 07:20:00

Trys iš penkių tuno rūšių nyksta. Kaip padėti gali Lietuvos pirkėjai?

Viena populiariausių Lietuvoje žuvų – tunas – dėl intensyvios komercinės žvejybos ir jos aplinkai daromos žalos, išmetamo anglies dvideginio kiekio, šiuo metu yra toks pat taršus, kaip kiauliena. Kaip įmanoma, kad žuvis, laikyta aplinkai draugiška, dabar jai kelia pavojų?
       2020-08-12 06:54:07

Kaip pasirinkti ateities pokyčiams atsparią karjerą?

Galvojant apie ateities karjerą ir darbo vietas kyla daug neaiškumų: ką verta rinktis? kurioje srityje daugiausia galimybių? kaip išsikelti profesinius gyvenimo tikslus, jei dar net nežinome pavadinimų darbų, kurie vyraus po dešimtmečio? ar tada dar egzistuos mums įprastos pozicijos?
       2020-08-11 10:13:17

Pokyčiai elektros rinkoje suteiks naujas galimybes elektromobilių turėtojams

Pokyčiai elektros tiekimo rinkoje ir jų metu atsirasiantys įvairesni pasiūlymai klientams gali tapti papildomu stimulu pagalvoti apie elektromobilio įsigijimą.
       2020-08-11 10:08:10

Praėjusią parą koronavirusas patvirtintas aštuoniolikai žmonių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinta aštuoniolika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Dvylika iš jų registruoti Kauno, 5 – Vilniaus apskrityse. Dar vienas atvejis patvirtintas Klaipėdos apskrities gyventojui.
       2020-08-11 10:02:23

Gudrybės, padėsiančios greitai ir paprastai susmulkinti daržoves

Nuo svogūno perštinčios akys, išsibarsčiusios paprikos sėklytės, nelygiai supjaustyti pomidorai – ar ir jūs virtuvėje susiduriate su šiais iššūkiais? Prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertai dalijasi gudrybėmis, padėsiančiomis paprasčiau susmulkinti šviežias daržoves.
       2020-08-10 14:18:37

Ekspertas pataria: kaip paruošti įmonės IT ūkį antrajai COVID-19 bangai

Ne visoms pasaulio šalims pilnai atsigavus po pirmosios COVID-19 bangos, prasidėjusios dar 2020-ųjų pradžioje, ekspertai jau perspėja apie antrąją. Augantis susirgimų skaičius Lietuvos Vyriausybę jau pastūmėjo viešosiose uždarose erdvėse grąžinti reikalavimą dėvėti kaukes.
       2020-08-10 14:16:19

Miško gėrybės – grybai: kaip džiovinti ir kur laikyti?

Džiovinimas – vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių konservavimo būdų. Tačiau norint šiuo būdu išsaugoti miško grybų skonines ir maistines savybes, reikėtų nepamiršti kelių svarbių taisyklių.
       2020-08-10 14:13:57

Lietuvoje registruota trylika naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinta trylika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Devyni iš jų registruoti Kauno, keturi – Vilniaus apskrityse.
       2020-08-09 11:28:28

Per vakar patvirtintas dvidešimt vienas koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtintas dvidešimt vienas koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. Didžioji dalis jų – 14 registruoti Kauno apskrityje, 5 – Vilniaus, 2 – Utenos.
       2020-08-08 17:38:49

Lietuvoje – trisdešimt septyni koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti trisdešimt septyni koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Dvidešimt devyni iš jų registruoti Kauno apskrityje, keturi – Vilniaus, trys – Klaipėdos, taip pat vienas atvejis registruotas Panevėžio apskrities gyventojui.
       2020-08-07 17:45:20

Kelionės į Nidą – ar tikrai pamatyti Negyvąsias kopas yra prabanga?

Nida – vienas populiariausių Lietuvos kurortų, kasmet sulaukianti kelis šimtus tūkstančių turistų iš Lietuvos bei užsienio. Nors nemažai šurmulio sukėlė šiais metais Neringoje smarkiai padidinta rinkliava už automobilį, žmonės toliau plūsta mėgautis nuostabiu šalies kampeliu.
       2020-08-07 17:12:17

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė

„Daugeliui dirbtinis intelektas (DI) asocijuojasi su filmų brukamais protingais, tačiau pavojingais robotais-mašinomis, keliančiais grėsmę žmonių egzistencijai, tačiau oficiali sąvoka gana greitai nuleidžia ant žemės“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius.
       2020-08-07 17:09:54

Vairuotojų kultūra: užstatyti automobiliai ir atlenkti valytuvai

Vasaros karščiai ir mintys apie atostogas priverčia atsipalaiduoti bei prarasti budrumą ne vieną vairuotoją. Skubėdami ilsėtis ar pramogauti jie kartais neatkreipia dėmesio, ar laikosi kelių eismo taisyklių, rizikuodami išprovokuoti kitų vairuotojų nepasitenkinimą ar net sulaukti policijos dėmesio.
       2020-08-07 16:56:37

Tarptautinė alaus diena: 3 ypatingi patiekalai iš šio gėrimo

Alus – vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. Tačiau maisto gurmanams jis žinomas ir kaip puikus ingredientas, suteikiantis patiekalams išskirtinį skonį. Rugpjūčio 7-ąją minima Tarptautinė alaus diena.
       2020-08-07 16:52:33

Laužo dūmo aromatu kvepiantys desertai: 3 idėjos vasaros iškylai

Vasaros iškylos neapsieina be ant laužo kepamų šašlykų ar dešrelių, tačiau ar bandėte ant kepimo grotelių ruošti desertus? Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalinasi idėjomis, kaip ant laužo ugnies pasigaminti desertą.
       2020-08-07 16:45:41

Praėjusią parą patvirtinti dvidešimt trys koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt trys nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Devyni iš jų registruoti Vilniaus apskrityje, septyni – Kauno, penki – Utenos ir du Panevėžio apskrityje.
       2020-08-06 17:42:04

Pristatyta kompiuteriui nenusileidžianti planšetė „Galaxy Tab S7“

Vakar vykusio virtualaus „Samsung“ produktų pristatymo metu bendrovė pristatė naujausią planšetinį kompiuterį „Galaxy Tab S7“ ir didesnę jo versiją „Tab S7+“. Abu įrenginiai turi didelį ekraną, galingą procesorių, patobulintą „S Pen“ rašiklį, klaviatūrą ir kitas funkcijas, kurios vartotojams leis planšetėmis naudotis kaip kompiuteriu.
       2020-08-06 15:37:29

Draugystės per atstumą: kaip išmaniai palaikyti ryšį ar susirasti naujų draugų

Pokalbiai ir susitikimai su draugais būtini draugystei išsaugoti, tačiau vis dažniau tai turime daryti nuotoliniu būdu. Bendravimas per atstumą bus smagesnis, jei pasitelksite keletą išmanių sprendimų.
       2020-08-06 14:41:21

Pasitikrinkite ar žinote: 5 išmanūs „Google Maps“ triukai

Kelionių po Lietuvą ar svetur planavimas dažnam kelia nemenkų iššūkių. Žinodami ir įvaldę šias patogias programėlės „Google Maps“ funkcijas, išvykas planuosite kaip profesionalai ir sutaupysite daug brangaus laiko.
       2020-08-06 10:16:03

Šalies ekonomika kol kas pandemiją atlaikė kur kas geriau, nei tikėtasi

Naujausi šalies ekonomikos rodikliai rodo, kad kol kas pandemija atlaikyta kur kas geriau, nei tikėtasi. Tolygūs išlieka mokėjimai pagal Ekonomikos skatinimo planą, baigiant įgyvendinti vienas priemones, įsibėgėja ir/arba pradedamos vykdyti kitos.
       2020-08-06 09:18:11

Grūdiniai produktai: kodėl juos verta įtraukti į savo kasdienę mitybą

Vaisių ir daržovių nauda sveikatai – nenuginčijama, tačiau apie grūdinių produktų vartojimą vis dar sklando įvairūs mitai. Dietistė Živilė Dumbraitė teigia, kad tinkamai parinktus grūdinius produktus kiekvienas turėtume įtraukti į savo racioną ir dalijasi patarimais, kaip teisingai juos vartoti ir išsirinkti parduotuvių lentynose.
       2020-08-06 08:50:59

Registrų sutrikimai tęsiasi – notarų klientams teks semtis kantrybės

Notarų klientams, ypač norintiems atlikti nekilnojamojo turto perleidimo sandorius, teks gerokai pasisemti kantrybės – dalis valstybinės įmonės Registrų centro valdomų registrų vis dar stringa.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.