Naujienos

Nematoma išmaniosios TV pusė: kaip filmai ir serialai pasiekia jūsų ekraną

2020-08-28 08:34:55

Puodelis arbatos, patogi sofa ir nuotolinio valdymo pultas – dažnai tik tiek užtenka, norint pailsėti nuo dienos darbų. Bet ar kada susimąstėte, kaip veikia išmanioji televizija ir kas nutinka jums paspaudus mygtuką TV pultelyje?

Prie jūsų televizoriaus prijungtas išmaniosios televizijos priedėlis iš esmės yra tik grotuvo funkciją atliekantis minikompiuteris. Jums išsirinkus norimą filmą ar serialą, jis kreipiasi į paslaugos tiekėjo serverius, kurie ir atlieka visą transliavimo darbą.

Kad viskas vyktų sklandžiai ir žmogus pamatytų tai, ką išsirinko, yra atsakinga „Video On Demand“ (VOD) platforma – vaizdžiai išvertus, tai reiškia „žiūriu kada noriu“.

Tūkstančių kompiuterių pajėgumai

„Išmaniosios „Telia TV“ televizijos VOD platforma veikia „Linux“ operacinės sistemos pagrindu ir išsiskiria aukštu pasiekiamumu. Visas turinys turi dvi ar net tris kopijas, laikomas skirtingose lokacijose, taigi net jei įvyktų disko ar serverio gedimas, žiūrovas to net nepastebėtų ir galėtų toliau žiūrėti savo pasirinktą turinį“, – sako Gediminas Mickevičius, „Telia Global Services Lithuania“ TV operacijų padalinio vadovas.

Visas „Telia TV“ turinys – dešimtys tūkstančių filmų, serialų, dviejų savaičių TV įrašai, išskirtinis HBO turinys ir kiti įrašai – užima apie 5 petabaitus duomenų. Šiuolaikinių kompiuterių vidinė atmintis standartiškai siekia 1 terabaitą (TB), taigi tai sudarytų apie 5 tūkstančius tokių kompiuterių, pilnai užpildytų vaizdo įrašais.

Piko metu, rudens ar žiemos vakarais, „Telia TV“ žiūrovai visoje Lietuvoje generuoja maždaug 900 gigabitų per sekundę srautą. Jei namuose turėtumėte tokios spartos internetą, minėtą 1 TB talpos kompiuterio kietąjį diską pilnai užpildytumėte vos per 10 sekundžių. Žinoma, jei jis pats būtų pajėgus tokia sparta duomenis įrašyti.

Beje, VOD yra kuo tikriausia laiko mašina, leidžianti pamatyti ne tik praeitį, atsukant jau rodytus TV įrašus, bet ir ateitį. Sutarus su turinio tiekėjais, VOD platformų klientams gali būti siūloma serialus ar filmus pamatyti iš anksto. Pavyzdžiui, prieš kurį laiką lietuviško serialo „Moterys meluoja geriau“ serijas „Telia TV“ platformoje buvo galima išvysti visa savaite anksčiau nei jos pasirodydavo tradicinės televizijos eteryje.

Filmus apdoroja „programinės girnos“

Pačius filmus ir serialus juos sukūrusios studijos ar platinantys turinio paslaugų teikėjai retransliuotojams atsiunčia skaitmeniniu būdu. Tačiau tam, kad šis turinys taptų prieinamas žiūrovams, dar reikia įdėti daug darbo. Ir tai, ką jūs išmaniosios TV platformoje matote kaip vieną turinio vienetą – pavyzdžiui, filmą – sudaro anaiptol ne vienas failas.

Anot G. Mickevičiaus, du pagrindiniai uždaviniai yra paties videoįrašo apdorojimas, parengimas žiūrėjimui, ir metaduomenų sutvarkymas. „Specialios taikomosios programos nuskaito pagrindinius vaizdo failo parametrus – garso, vaizdo takelius, jų kokybę, subtitrus ir daugelį kitų. Tuomet sukuriami ir išsaugomi du įrašo formatai, skirti išmaniajai interneto televizijai: aukštos raiškos (HD), kurį mato šviesolaidinį internetą ir naujus televizorius turintys žiūrovai, ir standartinės raiškos (SD), skirtą kitiems žiūrovams. Lygiagrečiai paruošiami metaduomenys – tai įvairūs papildomi įrašui priskiriami duomenys, tokie kaip filmo pavadinimas, aprašymas, jo išleidimo metai, formatai, galimos garso ir subtitrų kalbos bei kita“, – paaiškina TV operacijų padalinio vadovas.

Visą šį darbą automatiškai atlieka kompetencijų centro „Telia Global Services Lithuania“ specialistų sukurtos specialios taikomosios programos. Reikalingai informacijai nugulus į jai skirtas vietas, atliekama duomenų patikra: ar su videofailu gauta informacija atitinka metaduomenyse išsaugotą informaciją. Jei viskas teisinga, turinys išpublikuojamas ir tampa pasiekiamas žiūrovams.

Pasitaiko ir neatitikimų – pavyzdžiui, kartais filmas pristatomas tik su vienu garso takeliu arba be subtitrų. Tokiais atvejais kreipiamasi į turinio tiekėjus, kad šie ištaisytų spragas, o gauti papildomi failai kartoja „programinių girnų“ kelią.

Automatizuoja ką tik gali

Kadangi dauguma procesų yra automatizuoti, visa tai vyksta greitai ir sklandžiai.

„Jei tokį turinio kiekį reikėtų apdoroti rankiniu būdu, reikėtų labai daug darbuotojų, o ir klaidų tikimybė išaugtų. Taigi automatizacija yra esminė mūsų darbo dalis. Kartu ir įdomioji – automatizuoti siekiame ne tik pačius mechanizmus, bet ir jų stebėseną, o taip pat ir stebėsenos stebėseną. Tai leidžia iki minimumo sumažinti klaidų skaičių ir praktiškai visus neatitikimus pastebime patys, kol tai dar nepasiekė žiūrovų“, – sako G. Mickevičius.

Šioje žiūrovams nematomoje išmaniosios TV „virtuvėje“ verda ir intrigos. Antai pernai, per garsiojo HBO serialo „Sostų karai“ 8-ojo sezono premjerą, „Telia“ kolegos Baltijos ir Šiaurės šalyse surengė vidines lenktynes, kurios šalies žiūrovai galės pirmieji pamatyti pirmą šio sezono seriją.

HBO nustatytu laiku JAV atvėrus platformą failų atsisiuntimui į vietinius HBO biurus, vaizdo įrašą ir metaduomenis vienu metu į vietinius serverius pradėjo siųsti ir „Telia“ specialistai. „Pasirūpinome, kad tiek duomenų siuntimas, tiek jau nupasakotas duomenų apdorojimo procesas vyktų maksimaliu greičiu. Spėkite, kas laimėjo?“ – intriguoja „Telia Global Services Lithuania“ ekspertas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Televizija: kitos panašios naujienos
       2021-02-10 10:11:18

Darbuotojai protestuoja dėl galimo „Euronews“ kai kuriomis kalbomis uždarymo

Liono „Euronews“ darbuotojai antradienį išėjo protestuodami prieš siūlomą darbuotojų ir transliuojamų kalbų skaičiaus mažinimą.
       2020-12-25 08:13:44

Šventinės kino filmų ir spektaklių peržiūros – namuose

Nors didžiąsias metų šventes pasitinkame karantine, susiburti į jaukų kino vakarą su artimaisiais vis dar įmanoma, tiesa – tik virtualiai. Kartu dalintis emocijomis ir vienu metu stebėti tą patį kino filmą ar spektaklį galite virtualiose salėse.
       2020-11-26 09:56:10

Ar žinote, kurio prietaiso naudojimas karantino metu augo kone 70 proc.?

Televizorius jau senai praaugo savo pradines panaudojimo galimybes ir nebėra vien tik prietaisas, kuriame galima sužinoti pagrindines dienos naujienas. „Samsung“ atlikta apklausa atskleidė, kad karantino metu naudojimasis televizoriumi augo net 69 proc. – labiausiai iš visų įrenginių.
       2020-11-20 09:01:13

Prognozės TV ateičiai – virtuali realybė ir tave pasirenkančios reklamos

Daugiau nei 90 metų gyvuojanti televizija, kadaise prieinama tik elitui, šiandien tapo visų kasdienybe. Maža to, dabar televizija išgyvena tokius pokyčius, kokių dar niekada nebuvo, ir jie kardinaliai keičia visą rinką.
Daugiau naujų naujienų
       2021-02-26 10:28:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 624 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8209 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 624 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-26 08:40:29

Lietuva tampa žalesnė: vėjo jėgainės pernai pagamino 1,49 TWh elektros

Didžiausias vėjo energijos gamintojas Baltijos šalyse „Enefit Green“ praėjusiais metais Lietuvos teritorijoje veikiančiose vėjo jėgainėse pagamino 468 gigavatvalandžių (GWh) elektros energijos.
       2021-02-26 08:37:32

Nuolat pamesti daiktus – žmogiška, tačiau kainuojanti savybė: kaip to išvengti?

Daugeliui pažįstamas jausmas, kai kur nors vėluoji ir, kaip tyčia, negali surasti tarytum skradžiai žemę prasmegusių automobilio raktų, piniginės ar kito svarbaus daikto.
       2021-02-26 08:33:28

Mini LED“ televizoriai: LCD televizorių technologijos evoliucija tęsiasi

Dar visai neseniai terminą „Mini LED“ buvo girdėję gal tik didžiausi televizorių technologijų entuziastai. Nors tarp specialistų šis terminas minimas jau kelerius metus, plačioji visuomenė jį išgirdo gana neseniai.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
       2021-02-26 08:21:23

Oro transporto ateitis: ar aviacija gali būti tvari?

Dėl koronaviruso pandemijos 2020 m. aviacijos poveikis Europos aplinkai sumažėjo, tačiau apie ilgalaikius pokyčius tvarumo srityje nenustojama kalbėti.
       2021-02-25 13:33:20

Būsto pirkėjų elgsenos tyrimas: ar žmonės būstą perka mažiau pasiruošę?

Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
       2021-02-25 13:07:55

Bausmės tikslas – ne keršyti, o padėti pasitaisyti

„Tai ko nepasiuntė už grotų?“, „Kodėl taip švelniai nubaudė?“, „Teismas pagailėjo“ arba „Teismas nulinčiavo“ ir „Teismo kirtis“ – tokios antraštės ir komentarai po jais lydi teismų nuosprendžius baudžiamosiose bylose.
       2021-02-25 13:01:35

Šiemet brandos egzaminai prasidės anksčiau nei pernai

Valstybiniai brandos egzaminai šiemet prasidės birželio 7 dieną arba dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Pagrindinė egzaminų sesija baigsis liepos 2 dieną. Abiturientams bus teikiamos papildomos konsultacijos padedant geriau pasirengti egzaminams.
       2021-02-25 12:58:22

Technologijos keičia baldų gamybos sektorių: kokių žinių ir įgūdžių reikia?

Lietuvoje veikiančios pramonės įmonės, siekdamos sėkmingai konkuruoti tiek vietos, tiek ir tarptautinėje erdvėje, nuosekliai investuoja į modernius šiuolaikinius sprendimus. Tai turi reikšmingos įtakos ir specialistų darbui – jie turi žengti koja kojon su naujomis tendencijomis ir tobulėjančiomis technologijomis.
       2021-02-25 11:04:06

Kodėl pasveikus nuo koranoviruso pravartu pasitikrinti sveikatą?

Nemaža dalis COVID-19 infekcija persirgusių pacientų ir toliau jaučia varginančius simptomus, o dalis ir gerai besijaučiančių net neįtaria, kad jų organizme toliau vyksta uždegiminiai procesai ar itin trūksta naudingų mineralų.
       2021-02-25 10:12:25

Bulvių augintojas apie šalčius: tai turėtų daryti įtaką ir būsimam derliui

Po ilgos pertraukos šią žiemą Lietuvoje vėl fiksuoti didžiuliai šalčiai reikšmingai ūkio darbų plano nekoreguos, tačiau įtakos šviežiam derliui tikriausiai turės.
       2021-02-25 10:10:11

Jauni žmonės aktyviau renkasi galimybę sudaryti testamentą

Pernai Testamentų registrui patikėta saugoti 19,5 tūkst. naujų testamentų. Registruoti turto palikimą ryžtasi vis jaunesni žmonės. Vidutiniškai testamentų registrui perduodama apie 20 tūkstančių naujų testamentų per metus. Dažniausiai testamentus sudaro vyresni kaip 70 metų asmenys.
       2021-02-25 09:53:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 554 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7494 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 554 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-25 09:42:31

Patarimai naujakuriams: kaip išsirinkti grindų dangą

Grindys – vienas svarbiausių elementų kuriant namų interjerą. Grindų dangos pasirinkimas itin platus, todėl siekiant namuose sukurti vieningą dizaino liniją, svarbu atsižvelgti į jų spalvas ir raštus, faktūras ir funkcionalumą.
       2021-02-25 09:36:43

„Ignitis grupė“ apsisprendė plėsti Kruonio HAE

Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ sieks įgyvendinti Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) plėtros projektą iki Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.
       2021-02-25 09:08:56

Tarptautinė optimistų diena: 4 išmanūs patarimai gerai nuotaikai

Savaitgalį švęsime tarptautinę optimistų dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi inovatyviais sprendimais, kurie pakels nuotaiką ir praskaidrins jūsų dieną.
       2021-02-25 08:58:50

Vaistininkai pataria: kaip sustabdyti prakaitavimą nežalojant sveikatos?

Dezodorantai – nepamainoma higienos priemonė. Jie ne tik leidžia jaustis patikimai ir nebijoti dėl prakaitavimo, bet ir apsaugo nuo mikrobų. Perkant dezodorantą, svarbu jį rinktis ne tik pagal kvapą ar gamintoją, bet ir kitus rodiklius.
       2021-02-25 08:50:48

Finansinių duomenų apsauga: kaip saugoti, kad apsaugotum?

Per Lietuvą nuvilnijęs kelių e. paslaugų platformų klientų duomenų nutekėjimo skandalas turėjo tapti įspėjamuoju skambučiu gyventojams nenaudoti vieno slaptažodžio skirtingoms paskyroms ir įmonėms, nespėjusioms atlikti namų darbų.
       2021-02-25 08:38:41

Per savaitę NVSC patikrino beveik 600 prekybos ir paslaugų teikimo vietų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai per praėjusią savaitę visoje Lietuvoje patikrino 568 ūkinės veiklos vietas, 15-likoje jų nustatyti pažeidimai.
       2021-02-25 08:34:55

„Sodros“ konsultacijos telefonu – daugiau gyventojų

„Sodros“ konsultantai kasdien telefonu aptarnauja apie 5 tūkstančius klientų. Karantino metu skambučių srautas trumpuoju numeriu 1883 arba (8-5) 250 0883 išaugo kelis kartus.
       2021-02-25 08:29:44

Kokias investicijas planuoti šalies verslui 2021 m. ir vėliau?

Šiuo metu vis dar modeliuojami, tačiau artėja nauji priemonių kvietimai, nukreipti į su pandemijos iššūkiais kovojantį verslą. Tokias verslui aktualias naujienas, susijusias su Europos Sąjungos investicijomis, taip pat dabar ir artimiausiu metu verslą pasieksiančiomis nacionalinėmis subsidijomis,
       2021-02-25 08:26:05

Motociklai: kuo svarbu pasirūpinti, kad pirma kelionė nesibaigtų nelaime

Vis ilgiau šviečiant saulei motociklininkai su nekantrumu laukia kovo mėnesio ir pirmųjų šiltų dienų, kai po žiemos pertraukos vėl galės į gatves išvažiuoti su „plieniniais žirgais“.
       2021-02-25 08:20:05

Neveikia „Wi-Fi“: inžinieriams įrangą teko traukti net iš širšių lizdo

Pandemijai išvijus dirbti iš namų žmonės atrado netikėtas erdves darbui: prieškambaryje tyliau, taigi patogiau kalbėti; prie miegamojo lango gimsta genialios idėjos; virtuvė – VIP zona su visais patogumais. Bet tada paaiškėjo, kad anaiptol ne visus namų kampelius pasiekia vienodai geras „Wi-Fi“ ryšys.
       2021-02-25 08:15:21

Gatvių apšvietimo modernizavimas Kaune: investicijos duoda keleriopą grąžą

Nepaisant COVID-19 sukeltų iššūkių praėjusiais metais Kauno gatvės tapo dar šviesesnės bei saugesnės – fiksuotas rekordinis įrengtų modernių LED šviestuvų skaičius.
       2021-02-25 08:13:01

Tikros žiemos įtaka kenkėjams

Šių metų žiema dosniai apdovanojo sniegu, visas miško ir laukų gėrybes paslėpdama po storu sunkiu snaigių sluoksniu, kas sukėlė baltąjį badą miško žvėrims ir paukščiams. Tačiau kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ sako, jog kenkėjams tai didelės įtakos nepadarė.
       2021-02-25 08:10:17

Kainų kilimas po pandemijos: kam ruoštis?

Pasaulyje siaučianti COVID-19 pandemija kardinaliai pakeitė daugelio žmonių gyvenimą. Didžioji dalis paslaugų sektoriaus savo veiklos vykdyti negalėjo, o tie, kuriems buvo leista dirbti, pastebėjo sumažėjusį vartotojų skaičių.
       2021-02-25 08:06:36

Vasarį lėktuvais gabentos gėlės aviacijai teikia vilčių

Oro uostuose keleivinių skrydžių švieslentės dėl pandemijos vis dar apytuštės, tačiau ne visam aviacijos sektoriui 2020-ieji buvo tokie neįtikėtinai blogi. Apytiksliai dešimtadaliu pernai kritęs krovinių skraidinimas lėktuvais buvo sąlyginai mažiau nukentėjusi sritis.
       2021-02-25 08:00:28

Nuotolinis darbo interviu: penki patarimai norintiems pasirodyti gerai

Dar mėnesį gyvensime karantino režime. Per pandemiją beveik 90 proc. įmonių darbo interviu vykdė nuotoliniu būdu, rodo JAV konsultacijų bendrovės „Gartner“ duomenys.
       2021-02-24 17:45:03

Reagavimo į orlaivių skrydžius prie Baltijos valstybių sienų duomenys

Vasario 15 - 21 d. NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai 4 kartus kilo atpažinti ir lydėti tarptautinėje erdvėje virš Baltijos jūros skridusių Rusijos Federacijos (RF) karinių orlaivių:
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.