Naujienos

10 dažniausiai tiekėjų pasitaikančių klaidų viešųjų pirkimų konkursuose

2020-09-09 16:38:29

Niekas nesame apsaugoti nuo klaidų. Tačiau kada kalba pasisuka apie viešuosius pirkimus, klaidų norisi nedaryti visai arba daryti jų kuo mažiau. Visada atsiras kliūčių bei trikdžių, kurie gal kelti keblumus sklandžiam projekto įgyvendinimui, tačiau, jeigu žinote, ko tikėtis, žinosite ir kaip to išvengti.

Dabar apžvelgsime net 10 dažniausiai pasitaikančių pardavėjų/tiekėjų klaidų ir kartu pateiksime patarimus, kaip tų klaidų išvengti.

1. Netinkamai pasirinktas konkursas

Kiekviena galimybė yra viliojanti. Ypač pamačius sumas, kurias biudžetinės įstaigos yra pasiruošusios išleisti, norisi stverti jauti už ragų ir dalyvauti visur, kur tik įmanoma. Nuo to reikėtų susilaikyti ir pažvelgti į viską per atsargią, kokybinę ir objektyvią prizmę. Projektinio pasiūlymo formavimas ir dalyvavimas konkurse kainuoja daug daug laiko.

Reikėtų skirti pakankamai laiko sąlygų įvertinimui ir objektyviai įvertinti savo pajėgumus. Ar tikrai atitinkate reikalavimus ir galėsite juos užpildyti? Ar turite pakankamą infrastruktūrą, pakankamai kompetentingą personalą ir panašiai? Jeigu viską vertinsite pragmatiškai ir kaip abipusiai naudingą verslo sandorį – tikrai padidinsite savo galimybes.

2. Kada leidžiama godumui ir nekantravimui imti viršų

Taip pat, kaip ir su pirmąja klaida, reikėtų vengti aštrių emocijų, kada ieškote tinkamo pirkimo arba pildote dokumentus. Visos negatyvios emocijos tik padidina klaidų atsiradimo tikimybę. Jeigu jaučiatės ne nuotaikoje arba darbas vyksta labai neproduktyviai, geriausia būtų viską atidėti bent porai valandų ir grįžti prie visko po puodelio kavos ar po geros nakties miego. Aišku, jeigu terminai nesibaigė. Bet, jeigu priartėjote prie termino galo, tai dar viena jūsų klaida.

3. Prastas laiko planavimas

Neįmanoma, pamačius skelbimą, į kurį galima teikti paraiškas dar 1 arba 2 darbo dienas, sukurti kokybišką, išsamų pasiūlymą, nebent jums labai pasiseks. Reikėtų pasiūlymus „medžioti“ ir dokumentų pildymu užsiimti iš karto tada, kai pirkimo informacija atsiranda CVP sistemoje. Planavimas atsiperka ir jeigu turite daugiau laiko pasiruošimui – iš karto įgyjate pranašumą prieš savo konkurentus.

Juk gali nutikti netikėtumų – pvz., vienas jūsų komandos narys netikėtai išeina iš darbo. Jeigu tai nutinka prieš pat galutinį terminą, gali kilti rimtų keblumų vykdant įsipareigojimus. Na, o, jei turėjote laiko pasiruošti – tai nebus tokia didelė problema, mat turėsite daugiau laiko rasti sprendimą, rasti naują specialistą.

4. Silpnas techninių reikalavimų bei projektinių dokumentų parengimas

Kad ir kaip norėtųsi suteikti galimybę jauniems ir nepatyrusiems specialistams pasireikšti ir sužibėti bei įgauti patirtį prie didelių apimčių viešųjų pirkimų projektų, rengiant pasiūlymą turi dirbti komanda ir jai vadovauti turi šioje sferoje patyrę žmonės. Visų pirma reikia puikiai suprasti teisinius projektinius reikalavimus. Tik tokius procesus jau praėjęs žmogus gali atsakingai ir tiksliai įvertinti pirkimo dokumentus bei koordinuoti visapusiškai stipraus, jums pelningą ir pirkėjui naudą nešantį pasiūlymą. Be jokios abejonės, jaunus ir nepatyrusius specialistus būtina mokyti ir jiems reikia tobulėti, tačiau pačiame proceso priekyje, šturvalą laikyti turėtų patyręs kapitonas...

5. Narciziškas požiūris į savo įmonę, produktą ar paslaugą

Beveik visų pirkimų atveju pirkėjai gauna daugybę įvairių pasiūlymų. Jiems tikrai neįdomu skaityti jūsų įmonės biografiją ir smulkiausias verslo detales. Viskas turi būti aišku, glausta, teisiškai ir finansiškai pagrįsta bei kuo įmanoma labiau konkretu. Į viską žiūrėkite taip:

Pirkėjas turi problemą arba norą, dėl to perka
Jūs siūlote tos problemos sprendimą
Jūs turite tilpti į pirkėjo nustatytus rėmus

Nesistenkite kurti pribloškiančių prezentacijų, nesiųskite savo įmonės brošiūrų ar kito reklaminio pobūdžio turinio. Visą įmanomą dėmesį sutelkite į pirkėjo pateiktus dokumentus ir kuo išsamesnį jų užpildymą bei nagrinėjimą.

6. Baimė klausti ir tikslintis

Blogiausia, kas gali atsitikti paklausus pirkėjo tada, kai iškyla klausimas – jis jums suteiks atsakymą ir dar kartą pasiūlys atidžiai perskaityti pirkimo dokumentus (jeigu atitinkama informacija ten yra pateikta).

Reikėtų labai vengti aklai arba atsitiktinai daromų sprendimų. Viskas turėtų būti aišku (bent jau konkursiniu lygmeniu) ir tik iškilus dvejonėms reikėtų nedelsiant duoti užklausą perkančiai organizacijai. Jų pareiga yra suteikti visą reikiamą informaciją tiekėjams, kad pavyktų gauti kuo geresnius pasiūlymus.

7. Jokio redagavimo ir tikrinimo

Gramatinės klaidos tikrai nepuoš pasiūlymo ir nepakels jūsų įmonės vertės. Priešingai, gramatinės ir kitokios klaidos tik sumenkins šansus laimėti konkursą. Patyrę viešųjų pirkimų ekspertai stipriai rekomenduoja samdyti išorinį tekstų ir viešųjų pirkimų srityje bent kiek nusimanantį tekstų redaktorių, kad šis patikrintų turinį ir pateiktų savo rekomendacijas. Sprendimus visada priimkite patys, bet rekomendacijas iš šalies – gauti naudinga.

8. Konkretumo pasiūlyme stoka

Ši klaida nėra savaiminė – ji yra kelių kitų klaidingų sprendimų pasekmė arba rezultatas. Pasiūlymas nebus konkretus, jeigu prie jo dirbo nepatyrę žmonės, jeigu nebuvo skirta laiko įsigilinti į reikalavimus, jeigu viskas atliekama paskutinę dieną ir, jeigu nebuvo išsiaiškinti visi esminiai dalykai. Ypač didelį dėmesį skirti reikia ir klausimynui, jeigu pirkėjas tokį pateikia. Stenkitės viską užpildyti išsamiai, nerašykite šabloninių atsakymų.

Kaip puikų pavyzdį galima paminėti Užimtumo tarnybos dėl COVID-19 skirtą paramą savarankiškai dirbančių asmenų veiklos keitimui remti. Norintys gauti pinigus turėjo užpildyti į viešojo pirkimo dokumentus panašią formą. Ją užpildžius profesionaliai ir tinkamai – patenkinami buvo ~90 procentų tokių prašymų. Tačiau pirmame pildymo etape niekas nekreipė didelio dėmesio į reikalavimus, nepildė formų konkrečiai ir buvo atmesta daugiau nei pusė paraiškų.

9. Atsitiktinės ir lengvai išvengiamos klaidos

Tai ne tik gramatika. Tai ir praleisti arba sumaišyti laukeliai, nepakankamas pridedamų kopijų skaičius, netinkamas failo formatas, netinkamai įklijuotas sertifikatas ir taip toliau. Tokios klaidos yra vienareikšmiškai susijusios su koncentracija ir atidumu, todėl dėkite pastangas, kad jų neliktų.

10. Visiškas dėmesio nerodymas savo personalui

Daugumoje rimtų, didelėmis išlaidomis „pakaustytų“ konkursų, ieškomos įmonės, kurios gali pasiūlyti aukšto lygio paslaugas. Todėl kokybiniuose kriterijuose būna nurodomos reikalaujamos specialistų kvalifikacijos, patirtis, reikalingos žinios ir taip toliau. Jeigu visiškai ignoruojate savo personalo kompetencijų didinimą, tikrai labai smarkiai mažinate savo šansus laimėti konkursą. Galite visą dėmesį sutelkti į geriausio projekto pateikimą, išvengti klaidų, pasiūlyti žemiausią kainą ir greičiausią terminą, bet, jeigu neturite tinkamų žmogiškųjų išteklių, sunku tikėtis teigiamo kliento sprendimo.

Daugiau informacijos: https://pirkimai365.lt/paieska/viesieji-pirkimai

Aurimas Gudavičius

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-09-20 11:39:52

Lietuvoje – 80 naujų koronaviruso atvejų

NVSC informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 80 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 31 iš jų registruotas Šiaulių, 15 Vilniaus, 14 Kauno, 7 Panevėžio apskrityse. Tuo metu, Klaipėdos apskrityje registruoti 6 COVID-19 atvejai, Telšių – 4, dar po 1 – Tauragės, Alytaus ir Marijampolės apskrityse.
       2020-09-19 15:15:13

Kasiulevičius apie COVID-19: vienintelis būdas – mažinti socialinį aktyvumą

Lietuvoje nustačius kol kas didžiausią naujų per dieną nustatytų koronaviruso atvejų skaičių, Vilniaus universiteto profesorius sako, kad viruso plitimą sumažintų tik mažesnis žmonių socialinis aktyvumas.
       2020-09-19 11:18:26

REKORDAS! Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 99 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 99 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 49 iš jų registruoti Šiaulių, 31 Vilniaus, 12 Kauno, 5 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Marijampolės apskrityse.
       2020-09-18 16:05:55

Mažai judantiems biurų darbuotojams trumpėja raumenys ir formuojasi kupra

Sporto treneriai pastebi, kad vis daugiau žmonių skundžiasi nugaros skausmais, kurių priežastis dažnu atveju yra paprasčiausias judėjimo trūkumas. Biurų darbuotojų, kurie turi galimybę sportuoti darbe, ne tik fizinė sveikata, bet ir efektyvumas ir produktyvumas yra didesnis.
       2020-09-18 16:03:18

Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui vadovaus Martynas Budraitis

Konkursą eiti Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinio direktoriaus pareigas laimėjo Martynas Budraitis, dabartinis šio teatro vadovas.
       2020-09-18 09:53:26

Praėjusią parą – 61 koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse.
       2020-09-18 09:25:54

Dar nebuvote grybauti? Spėsite: štai kokie grybai augs iki pat šalnų

Pirmosios rudens savaitės grybautojams buvo išties dosnios, bet jei dar nespėjote prisirinkti miško gėrybių, laiko tikrai yra – anot profesionalaus grybautojo Vytenio Daugudžio, grybų sezonas tęsiasi iki pat sniego.
       2020-09-18 09:23:41

Ar išmaniems sprendimams atkeliaujant į automobilius vairuosime saugiau?

Šią savaitę vykstanti Europos judumo savaitė ir rugsėjį į miestus sugrįžtančios spūstys, kviečia atkreipti dėmesį į transporto iššūkius. Šiemet, nepaisant pandemijos, jau pirmosiomis rudens savaitėmis vien Vilniuje automobilių srautai lyginant su rugpjūčio rodikliais išaugo beveik dešimtadaliu, viešojo transporto – apie 20 proc.
       2020-09-17 10:12:20

Siūloma įtvirtinti asmeninio asistento paslaugą neįgaliesiems

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-5015), kuriomis siūloma įtvirtinti asmeninės pagalbos poreikį kaip vieną iš specialiųjų poreikių rūšių ir plėsti asmeninio asistento paslaugą.
       2020-09-17 10:07:47

Universitetas, kolegija ar programavimo akademija: kur mokytis programavimo?

Nutarus žengti į programavimo pasaulį, teks priimti ne vieną reikšmingą sprendimą. Ko gero, vienas svarbiausių – kokiu būdu ir pro kurias duris į šį šiandien daugelį viliojantį pasaulį geriausia ir efektyviausia įžengti. Arba, kitaip tariant, kur ir kaip mokytis programavimo.
       2020-09-17 09:13:08

Kaip išmaniosios technologijos gali padėti maitintis sveikiau?

Vėstantys orai ir artėjantis ligų sezonas priverčia dažniau susimąstyti apie savo sveikatą, o norint būti žvaliems ir energingiems, itin svarbu pilnavertė, subalansuota mityba. Įvairūs išmanūs įrenginiai suteikia vis daugiau galimybių patogiau, lengviau formuoti sveikos gyvensenos įpročius.
       2020-09-17 09:03:03

Lietuva ir informacinių ryšių technologijų reguliavimo sritis pasaulyje

Lietuva ir vėl pasaulyje įvertinta kaip viena iš geriausiai atitinkančių reguliavimo kriterijus informacinių ryšių technologijų (IRT) srityje. Tarptautinės Telekomunikacijų Sąjungos (ITU) paskelbtoje „ICT Regulatory Tracker 2019” ataskaitoje Lietuva už 2019 metus surinko 96,5 balus iš 100 galimų ir užėmė trečiąją vietą.
       2020-09-17 08:58:22

Rekordinis COVID-19 atvejų skaičius: per parą Lietuvoje – net 62

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 62 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 17 Kauno, 15 Šiaulių, po 3 – Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. Tuo metu, po 1 atvejį vakarykštę parą registruota Marijampolės bei Alytaus apskrityse.
       2020-09-16 09:41:50

Muilo nuperkame daugiau, tačiau ar rankas plauname taisyklingai?

Per pirmąjį šių metų pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, rankų muilo pardavimai pagal apyvartą Lietuvoje išaugo 21 proc., o odos dezinfekavimo priemonių – 132 proc., rodo tarptautinės rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen Baltics“ duomenys.
       2020-09-16 09:39:46

Lietuviškos bulvės: ar išties jau visi patiekalai išragauti?

Dažnam mūsų Italija yra skaniausių makaronų ir picų šalis, o į Prancūziją vyksta ištikimi jūros gėrybių gerbėjai, žinantys, kad būtent šioje šalyje ras aukščiausią kokybę. Tuo metu Lietuvos nacionalinė virtuvė neatskiriama nuo patiekalų su bulvėmis.
       2020-09-16 09:15:29

IT specialistų aukso amžius: kaip pritraukti geriausius darbuotojus?

Iki 2030 m. IT specialistų trūkumas pasaulyje pasieks 4,3 mln. darbuotojų. Jų kritiškai trūksta ir Lietuvoje. Pastaruosius dvejus metus šis skaičius siekė 3–4 tūkst. specialistų.
       2020-09-16 09:07:51

Praėjusią parą koronavirusas patvirtintas 45-iems žmonėms

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 45 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 21 iš jų registruotas Vilniaus, 7 Šiaulių, 5 Kauno, 4 Panevėžio apskrityse. Dar po 3 atvejus patvirtinta Tauragės ir Klaipėdos bei 2 Telšių apskričių gyventojams.
       2020-09-16 06:29:15

Kaip išsirinkti žuvų taukus ir ką būtina žinoti prieš juos vartojant?

Visi nuo seno žino žuvų taukų naudą kiekvieno sveikatai. Šis maisto papildas ypač aktualus šiuolaikiniam žmogui, kuriam ne visuomet pavyksta pasirūpinti visaverte mityba.
       2020-09-15 10:15:21

Lietuvoje registruota 11 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 11 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 6 iš jų registruoti Kauno, 3 Vilniaus ir po 1 – Klaipėdos bei Telšių apskrityse.
       2020-09-15 06:59:56

Tyrimas: 1 iš 8 merginų Lietuvoje patiria moteriškos higienos priemonių stygių

Net labiausiai išsivysčiusiose valstybėse ir didžiuosiuose pasaulio miestuose menstruacijų tema vis dar išlieka tabu. Jaunos merginos ne tik nedrįsta šia tema kalbėti, bet ir neturi mensturacijų metu naudojamų higienos priemonių.
       2020-09-15 06:48:40

SM: atvykstantiems į Lietuvą privaloma elektroninė registracija

Susisiekimo ministerija informuoja, kad nuo šio antradienio, rugsėjo 15 d., visi keleiviai, atvykstantys į Lietuvą reguliariais, specialiais ar užsakomaisiais reisais oro, jūrų ar sausumos transportu, turi elektroniniu būdu pateikti savo asmens duomenis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).
       2020-09-15 06:40:00

Sveika ir gardu: kaip vaikų lėkštes papildyti daržovėmis?

„Ką pasiūlyti vaikui, kad daržoves jis valgytų noriai?“ – galvos skausmą tėvams keliantis klausimas. Rudenį savo lėkštes noriai pildome sezoninėmis daržovėmis, tuo tarpu tėveliams jomis sudominti mažuosius – nemenkas iššūkis.
       2020-09-15 06:36:05

Įsigijęs naują būstą, savininkas privalo atsiskaityti už suvartotą elektrą

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ dėl atsiskaitymo už elektros energiją, pripažino, kad šiuo atveju UAB „Ignitis“ pagrįstai reikalauja apmokėti už suvartotą elektros energijos kiekį.
       2020-09-15 06:30:55

Baltijos šalys ir Lenkija bendradarbius diegiant 5G ryšio tinklus

Pirmadienį Lietuvos susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič, Latvijos susisiekimo ministras Talis Linkaitis, Estijos Ekonomikos ir susisiekimo ministras Taavi Aas ir Lenkijos skaitmeninių reikalų ministras Marek Zagorski elektroniniu būdu pasirašė ketinimų memorandumą.
       2020-09-14 10:31:20

Šalyje užfiksuotas 51 koronavirusinės infekcijos atvejis

Per vakar parą patvirtintas 51 naujas koronavirusinės infekcijos atvejis. Beveik pusė jų užfiksuoti Vilniaus apskrityje – 24. Kauno apskrityje patvirtinti 9, 7 Šiaulių, 5 Panevėžio, 3 Telšių, 2 Klaipėdos, 1 Tauragės, 1 Alytaus apskrityse.
       2020-09-13 11:26:39

Lietuvoje patvirtinti 39 koronavirusinės infekcijos atvejai

Per vakar parą patvirtinti 39 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Daugiausiai – 11 – Vilniaus, 7 Klaipėdos, 6 Tauragės, po 5 Šiaulių ir Telšių, po 2 Kauno ir Panevėžio bei 1 Alytaus apskrityse.
       2020-09-12 09:09:03

Lietuvoje patvirtinti 53 koronavirusinės infekcijos atvejai

Per vakar parą šalyje buvo nustatyti 53 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Iš jų 13 Kauno, 12 Šiaulių, po 9 Vilniaus ir Panevėžio, 6 Klaipėdos, 2 Tauragės, po 1 Marijampolės ir Alytaus apskrityse.
       2020-09-12 08:55:40

Kojų tinimas gali perspėti apie rimtas ligas

Dažniausiai kojos ir pėdos tinsta karštomis dienomis, dėl ilgo sėdėjimo, judėjimo trūkumo ar nepatogios avalynės. „Jei kojos ištino dėl to, kad vartojote daugiau skysčių, daug laiko praleidote automobilyje ar lėktuve nuleistomis kojomis, jeigu tinimas yra laikinas ir pasitaiko retai, dėl to nereikėtų nerimauti.
       2020-09-12 08:49:34

Darbuotojai į biurus negrįš, jei šie neprisitaikys prie naujos realybės

Verslams bandant susiplanuoti galimus tolesnio veikimo scenarijus ir išvengti antro masinio kraustymosi iš biurų į namus, pats laikas atsigręžti į tą, nuo kurio labiausiai priklausys verslo ateitis: žmogų, darbuotoją, komandos narį.
       2020-09-12 08:44:43

Pesticidai maiste: ar pirktas obuolys visuomet blogiau už sode užaugintą?

Neretai tenka išgirsti samprotavimų, kad sveikos daržovės ir vaisiai gali būti tik tie, kuriuos užauginame savo darže ar sode, o rinkdamiesi juos parduotuvėje turėtume būti atidesni, nes šiuose vaisiuose ir daržovėse gali būti daugiau pesticidų likučių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.