Naujienos

Universitetas, kolegija ar programavimo akademija: kur mokytis programavimo?

2020-09-17 10:07:47

Nutarus žengti į programavimo pasaulį, teks priimti ne vieną reikšmingą sprendimą. Ko gero, vienas svarbiausių – kokiu būdu ir pro kurias duris į šį šiandien daugelį viliojantį pasaulį geriausia ir efektyviausia įžengti. Arba, kitaip tariant, kur ir kaip mokytis programavimo.

Suprantama, pasirinkimas, kur mokytis programuoti, priklauso nuo daugybės dalykų: išsikeltų tikslų, išteklių(laiko, finansų ir pan.), pradinės besimokančiojo situacijos ir kitų aplinkybių. Šiandien galime rinktis iš daugybės variantų, deja, jų gausa dažnai pasirinkimą ne palengvina, o glumina ir netgi gali apsunkinti situaciją – juk, padaugėjus pasirinkimų, tikimybė pasirinkti netinkamai taip pat padidėja. O kaip tuomet visgi išsirinkti? Atsižvelgiant į savo tikslus ir poreikius! Tad apžvelkime populiariausius galimus variantus ir kiekvieno jųprivalumus bei trūkumus.

Norintys mokytis programuoti paprastai renkasi iš trijų tipų mokymo įstaigų: universiteto, kolegijos irprogramavimo akademijos. Šių švietimo įstaigų siūlomos studijos tarpusavyje skiriasi mokymosi trukme, studijų apimtimi, kaina, dėstytojų ypatumais, suteikiamais diplomais ir, žinoma, pačiu mokymosi turiniu – gali skirtis tiek dėstomos programavimo kalbos, tiek studijų „gylis“ ir „plotis“.

Universitetas: daugybės skirtingų mokslų sandūra, teorijos ir praktikos samplaika

Į universitetus paprastai daugiausia žvalgosi ką tik mokyklą baigę programuotojais norintys tapti jaunuoliai ir jaunuolės. Apie programavimo studijas universitete taip pat neretai svarsto ir seniau mokyklą baigę, tačiau universitete nesimokę būsimieji programuotojai.

Pirmiausia labai svarbu suprasti, kad universitete tikrai nelauks konkrečios programavimo pamokos – tai bendresnės, platesnės apimties informatikos mokslų krypties studijos, o tokio dalyko kaip išgrynintos programavimo studijos universitetai Lietuvoje apskritai nesiūlo. Baigus studijas įgyjamas informatikos mokslų bakalauro laipsnis. Universitete gausios teorinės žinios derinamos su praktinėmis, abstraktūs dalykai (matematika, logika, statistika ir pan.) su konkrečiais (pavyzdžiui, programavimo kalbomis).

Informatikos krypties studijos universitete einasi lengviau jau susipažinusiems su programavimu ir bandžiusiems programuoti. Šios studijos padeda suprasti skirtingas programavimo filosofijas, programų sistemų produkto gyvavimo ciklą, išmokti matematikos, statistikos pagrindus, apskritai suprasti bendrą programavimo vietą įmonėje ar kitoje struktūroje, siekti informatikos mokslą su kitomis sritimis.

Tad universitetas tinkamas norintiems abstraktesnio, bendresnio vaizdo, platesnio supratimo: jis suteikia itin gilųir visapusišką programavimo ir su juo susijusių disciplinų suvokimą. Čia mokomasi anglų kalbos, matematikos, logikos, statistikos, priklausomai nuo pasirinktos konkrečios programos – fizikos, finansų, reklamos ar rinkodaros, verslo ir vadybos ar teisės pagrindų, taip pat lauks ir bendrieji universitetiniai dalykai (tai gali būti psichologija, filosofija, sociologija, politika, menai ir pan.). Todėl iš esmės galima sakyti, kad programavimo srities studijos universitete – tai skirtingų mokslų sandūra.

Besimokantys universitete bakalauro studijų metu įgytas žinias gali gilinti magistrantūros ar netgi doktorantūros studijose. Be to, galima sudalyvauti mainų programose ir trumpam išvykti mokytis į užsienį ar atlikti praktiką svečioje šalyje. Žinoma, visa tai turi savo kainą ir reikalauja daug finansinių bei laiko išteklių: studijos paprastai trunka ketverius metus (išskirtiniais atvejais – trejus su puse metų), orientacinė vienerių metų studijų kaina – maždaug 3000 eurų (iš viso – apie 12 000 eurų).

Studijos universitete tiks norintiems visų studentiško gyvenimo atributų ir platesnio išsilavinimo, apimančio ne tik (o kartais – ir ne tiek) programavimo žinias. Šios studijos pareikalaus nemenkų resursų – tiek laiko, tiek finansinių.

Kolegija: dėmesys praktikai

Kolegija – variantas, kuris daugeliui ima atrodyti vis patrauklesnis, ne išimtis ir norintys mokytis programuoti.Studijos kolegijoje trunka šiek tiek trumpiau ir paprastai būna orientuotos į intensyvesnį praktinį studento parengimą, studijų programos būna kiek siauresnės.

Tiesa, tiek bendruosius, tiek papildomus su specialybe susijusius dalykus kolegijoje taip pat reikės mokytis, čia irgi teks susidurti su tokiomis paskaitomis kaip matematika, ekonomika, psichologija ar verslo pagrindai. Tačiau jų dažniausiai būna kiek mažiau, šie dalykai kolegijoje dėstomi labiau koncentruotai.

Kolegijos patrauklumas, panašu, ir slypi tame, kad tai yra tarsi tarpinis variantas tarp plataus ir abstraktaus mokymo universitete ir išgrynintų, siaurų bei konkrečių programavimo kursų. Kai kuriose Lietuvos kolegijose jau galima rasti ir atskiras programavimo studijas, mokslas kolegijoje iš esmės orientuotas į praktiką ir pasirengimą konkrečiam darbui, todėl studijų metu didesnis dėmesys skiriamas praktikos atlikimui įmonėse.

Kaip ir universitete, kolegijoje įgyjamas bakalauro laipsnis – baigusiems su programavimu susijusias studijas suteikiamas informatikos mokslų profesinis bakalauras.

Apskritai vertinant kolegijos ir universiteto skirtumus labiausiai išsiskiria studijų trukmė (kolegijoje studijos trunka trumpiau – trejus arba trejus su puse metų), jų kaina (kolegijoje studijos pigesnės – kaina siekia apie 1900–2000 eurų metams, visų studijų kolegijoje kaina – apie 6550–7000 eurų) ir tai, kad kolegija labiau orientuojasi į praktinius dalykus, skiria didesnį dėmesį praktiniam studento parengimui.

Na, o norintiems patirti studentiško gyvenimo ypatumus kolegijos taip pat turi ką pasiūlyti. Be to, kolegijos paprastai palaiko glaudžius ryšius su užsienio institucijomis, todėl kolegijų studentai irgi gali išvykti dalinėms studijoms į užsienį, dalyvauti studijų ar praktikos mainų programose.

Kolegija ir universitetas suteikia bakalauro laipsnį – tai gali būti svarbu aukštojo mokslo diplomo neturintiems ir jį vertinantiems bei norintiems įgyti. O štai jau turintiems universiteto arba kolegijos diplomą šis niuansas veikiausiai bus nebeaktualus.

Tiesa, labai svarbu neužmiršti, kad besigilinantiems į programavimą diplomas paprastai reikšmingas tik dėl asmeninių priežasčių, mat darbdaviams jis (nesvarbu, kolegijos ar universiteto) retai būna svarbus – gerokai svarbiau būsimojo darbuotojo žinios, įgūdžiai, noras mokytis, tobulėti ir drauge siekti geriausių rezultatų.

Programavimo akademijos: koncentruotos studijos nekantraujantiems įžengti į darbo rinką

Dar vienas švietimo įstaigos variantas ieškantiems programavimo studijų – programavimo akademijos. Jos dažniausiai siūlo nedidelės apimties kursus, tačiau besirenkantys iš universiteto, kolegijos ir programavimo akademijos paprastai ieško gilesnių ir visapusiškesnių studijų. Plačios apimties studijas galima rasti „CodeAcademy“ – tai „Studijos 101“. Šios išgrynintos programavimo studijos yra alternatyva universiteto ar kolegijos išsilavinimui ir trunka gerokai trumpiau nei mokslai universitete ar kolegijoje – devynis mėnesius, o jų kaina yra 4000 eurų.

Savo „gilumu“ šios studijos iš esmės prilygsta mokymuisi universitete ar kolegijoje, tačiau, skirtingai nei juose, čia nesimokoma įvairių bendrųjų dalykų ir gilinamasi į patį programavimą, susipažįstama su programavimo kalbomis ir pasirenkama labiausiai tinkanti kryptis: JAVA, Fuul-stack, Front-end arba Python.

„Studijos 101“ apima ir praktiką, kuri trunka du mėnesius – beveik trečdalį studijų laiko, tad praktikos gausa studijos iš esmės prilygsta kolegijai. Be to, kitaip nei universitetuose ir kolegijose, kur dalis akademinio personalo yra labiau teoretikai, „CodeAcademy“ dėsto išskirtinai praktikai – kitaip tariant, žmonės, suspėjantys su visomis naujovėmis ir žinantys, ko reikia rinkai.

Tadd „Studijos 101“ yra tinkamas variantas norintiems kuo greičiau įsilieti į darbo rinką: šios studijos orientuotos į specialisto parengimą, egzistuoja plati akademijos bendruomenė, todėl nesunku greitai užmegzti svarbius kontaktus, suteikiama pagalba įsidarbinant.

Visgi švietimo įstaigos pasirinkimas priklauso nuo poreikių, tikslų ir galimybių. Svarbiausia nedelsti žengti į perspektyvią programavimo sritį ir nebijoti klysti, o kur tą daryti – kiekvienas renkasi individualiai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Studijos: kitos panašios naujienos
       2021-04-10 07:27:38

Ką veikia 21 amžiaus inžinieriai?

Kokia pirma mintis ateina į galvą išgirdus žodį „inžinierius“? Greičiausiai tai priklauso nuo to, kokios srities inžinierių įsivaizduosime. Telekomunikacijų tinklai, pastatai ir tiltai, automobiliai, robotai, lėktuvai...
       2021-04-07 09:14:44

Stoju į universitetą: labiausiai moksleiviams rūpimų klausimų Top 5

Konkursinio balo sandara ir papildomi balai, studijų kaina, karjeros perspektyvos – šie klausimai išlieka populiariausi tarp vyresniųjų klasių moksleivių.
       2021-03-31 07:43:28

Norint, jog ateities karjera būtų sėkminga – reikia studijuoti

Pasak vadovų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ vadovės Lauros Duksaitės-Iškauskienės, galvojant, jog ateityje karjera būtų sėkminga – baigus mokyklą reikia studijuoti.
       2021-03-26 09:24:54

Nauja platforma stojantiesiems – unikali alternatyva studijų mugei

Abiturientai pamažu pradeda ruoštis artėjančiai egzaminų sesijai. Kyla vis daugiau klausimų ir dėl stojimų į aukštąsias mokyklas: kokių egzaminų reikia, norint stoti į tam tikras specialybes, kaip apskaičiuoti savo konkursinį balą, kaip pateikti prašymus studijoms ir pan.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-11 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 839

Atlikus 10682 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 839. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-10 18:20:48

Simonos Albavičiūtės šaldytuvas: iš gendančių produktų pavyko pagaminti salotas

Velykas antrus metus iš eilės šventėme nuotoliniu būdu, tačiau patiekalų ant daugelio pavasarinių stalų buvo ne ką mažiau, nei įprastai.
       2021-04-10 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1018

Atlikus 17947 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1018. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-10 07:27:38

Ką veikia 21 amžiaus inžinieriai?

Kokia pirma mintis ateina į galvą išgirdus žodį „inžinierius“? Greičiausiai tai priklauso nuo to, kokios srities inžinierių įsivaizduosime. Telekomunikacijų tinklai, pastatai ir tiltai, automobiliai, robotai, lėktuvai...
       2021-04-09 14:05:10

Kvietinių miltų alternatyvos – kas užima jų vietą?

Kasdienė maisto ruoša be miltų būtų sudėtinga – tai vienas dažniausiai naudojamų produktų. Makaronų, blynų ar saldžių kepinių beveik neįsivaizduojame be jų.
       2021-04-09 10:05:04

Prezidentas: būtina šalinti kliūtis senjorų skiepijimui

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį per nuotolinį susitikimą su senjorus vienijančių ir jais besirūpinančių nevyriausybinių organizacijų atstovais aptarė kliūtis, trukdančias sparčiau nuo koronaviruso ligos (COVID-19) skiepyti vyriausio amžiaus šalies gyventojus, ir galimybes jas pašalinti.
       2021-04-09 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1157

Atlikus 16162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1157. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-09 09:11:31

Praktiniai patarimai, kaip patiems sustiprinti namų interneto ryšį

Šiuo metu, kai daug laiko praleidžiame namuose, ypač svarbus kokybiškas ir greitas interneto ryšys. Technologijų ekspertai dalinasi naudingais patarimais, ką daryti, jei internetas stringa arba yra labai lėtas.
       2021-04-09 09:08:24

Pradėjus skiepyti darbuotojus, daugiau atsakomybės teks darbdaviams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ ekspertė, advokatė Agnietė Venckienė ir vyresnioji teisininkė Irma Kirklytė. Velykų savaitgalį Lietuvoje nuo Covid-19 ligos buvo paskiepyta keliolika tūkstančių gyventojų.
       2021-04-09 07:35:37

Namų atnaujinimas karantino laikotarpiu: misija įmanoma?

COVID-19 pandemija stipriai paveikė Lietuvos nekilnojamojo turto rinką – išaugo ne tik būstų pirkimas, bet ir gyventojų investicijos į jų įrengimą ar atnaujinimą. Apie tai kalbantys specialistai pastebi:
       2021-04-09 07:33:17

Sulos skoniu pirkėjai nori mėgautis ne tik pavasarį

Sula – viena iš bundančios gamtos dovanų žmogui. Iš klevų ir beržų ankstyvą pavasarį tekantys syvai yra turtingi vitaminų, mineralų ir kitų vertingų medžiagų.
       2021-04-08 10:28:20

Nepaisant mažėjusio vandens vartojimo, „Vilniaus vandenų“ pajamos augo 12 proc.

Nors pandemija pernai lėmė mažesnį vandens suvartojimą, auditorių patvirtintais duomenimis, didžiausios Lietuvoje vandentvarkos įmonės „Vilniaus vandenys“ pajamos 2020 m. siekė 37,27 mln. eurų ir buvo 4,05 mln. eurų arba 12 proc. didesnės nei 2019 m.
       2021-04-08 10:21:31

VMI primena, kada gyventojams reikia deklaruoti pajamas už NT nuomą

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) primena, kad savo nekilnojamąjį turtą nuomojantys gyventojai turi deklaruoti gautas pajamas ir nuo jų sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM) iki gegužės 3 d.
       2021-04-08 10:10:59

Trys technologinės baimės: kodėl žmonės vis dar tiki netikėčiausiais mitais

Naujosios technologijos atveria neregėtas galimybes visuomenei, tačiau kiekviena inovacija ar naujovė dažnai apipinama įvairiausiais mitais, kartais net ir nepagrįstomis baimėmis.
       2021-04-08 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1092

Atlikus 16402 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1092. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-08 06:16:03

Karantiną kultūros įstaigos išnaudoja atsinaujinimui

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) ir kitos šalies miestų kultūros įstaigos užsitęsusį karantiną išnaudoja rekonstrukcijos darbams ir naujų technologinių sprendimų diegimui.
       2021-04-07 14:05:26

Vyriausybė trečiadienį nusprendė tik kiek pakeisti karantino sąlygas

Lauktų pokyčių nesulaukė verslo atstovai, jiems buvo žadėti didesni atlaisvinimai. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė po Vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje sakė, jog trečiadienį priimti sprendimai tik techniniai.
       2021-04-07 13:54:36

Vaistinės galės skiepyti gyventojus nuo COVID-19

Siekdamas gerinti gyventojų skiepijimo prieinamumą ir didinti skiepijimo apimtis, sveikatos apsaugos ministras pasirašė teisės aktus, kuriais vadovaujantis išplėstinės praktikos vaistininkai galės teikti vakcinacijos nuo COVID-19 paslaugas.
       2021-04-07 13:36:18

Grįžimo į mokyklas tvarkoje – visiškas chaosas

LR Seimui pakeitus užkrečiamųjų ligų įstatymą ir LR Vyriausybei patvirtinus privalomą pedagogų testavimą bei abiturientų konsultacijas kontaktiniu būdu, didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) sulaukė švietimo bendruomenės pasipiktinimo ir klausimų lavinos.
       2021-04-07 13:31:07

Pasaulinė sveikatos diena: 5 būdai, kurie paskatins nužingsniuoti daugiau

Šiuo metu, kai dažnam nereikia keliauti į darbą ar susitikimus, ypač svarbu kompensuoti judėjimo stygių. Nors daugelis sporto ir pramogų vietų uždarytos, galime mėgautis pasivaikščiojimais lauke.
       2021-04-07 09:54:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1161

Atlikus 14768 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1161. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-07 09:42:55

„Gubernijai“ – rekordinės 2 mln. eurų investicijos: sieks aukščiausių standartų

Šiauliuose veikianti „Gubernijos“ darykla ir toliau sparčiai atsinaujina bei didina veiklos apsukas. Įgyvendinamos strateginės permainos ir vykdydoma ambicinga plėtra eksporto rinkose.
       2021-04-07 09:34:00

Naujas telefonas: 10 žingsnių iki teisingo pasirinkimo

Telefono naudojimas yra tapęs neatsiejama mūsų darbo bei laisvalaikio dalimi. Kasdien po kelias valandas praleidžiame žvelgdami į jo ekraną.
       2021-04-07 09:27:11

4 iš 10 Lietuvos biurų darbuotojų fizinė būklė karantino metu suprastėjo

Praėjus metams po pirmojo karantino Lietuvoje pradžios, net 4 iš 10 šalies biurų darbuotojų sako pastebėję suprastėjusią fizinę sveikatą. Tokie duomenys atsispindi rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter“ šių metų vasarį atliktoje biurų darbuotojų apklausoje.
       2021-04-07 09:14:44

Stoju į universitetą: labiausiai moksleiviams rūpimų klausimų Top 5

Konkursinio balo sandara ir papildomi balai, studijų kaina, karjeros perspektyvos – šie klausimai išlieka populiariausi tarp vyresniųjų klasių moksleivių.
       2021-04-07 09:01:22

Duomenų apžvalga: pusė šalies yra eksponentinio augimo fazėje

Pusė Lietuvos šiuo metu yra eksponentinio augimo fazėje, rodo naujausia COVID-19 situacijos Lietuvoje apžvalga.
       2021-04-07 08:50:08

Vegetariškos mitybos pagrindai – kaip nenualinti organizmo?

Šiandien minimą pasaulinę sveikatos dieną daug dėmesio skiriama sveikatai palankesnei mitybai. O kaip viena iš sveikesnių atmainų vis dažniau, pasak gydytojos dietologės Dalios Vaitkevičiūtės, įvardijamas vegetarizmas.
       2021-04-07 08:46:40

Kokių specialistų nepakeis dirbtinis intelektas?

Dabar karjerą baigiantys žmonės darbo rinkoje išsilaikė apie 40 metų. Nesunku suvokti, kaip radikaliai per tą laiką pasikeitė technologijos. Kaip galime nuspėti, kas laukia dar po 40 metų?
       2021-04-07 08:36:14

Pandemija – aukso amžius IT ir telekomunikacijų rinkoje

Paslaugų augimą skaičiuoja ir 1000 proc. Jau metus gyvenant įvairių ribojimų sąlygomis, nerasime srities ir verslo sektoriaus, kuris nebūtų vienu ar kitu lygmeniu paveiktas šios pasaulinės krizės.
       2021-04-07 08:32:57

Artėja metas tręšti veją: kokius darbus atlikti ir kokias trąšas rinktis?

Agronomas, apželdinimo specialistas Tautvydas Gurskas besirūpinantiems savo veja, planuojant pavasario darbus, pataria neskubėti. Kaip jis pastebi, dažniausiai daroma klaida – per anksti atliekami darbai, įskaitant ir vejos tręšimą, kai žemė dar nėra pakankamai įšilusi.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.