Naujienos

Universitetas, kolegija ar programavimo akademija: kur mokytis programavimo?

2020-09-17 10:07:47

Nutarus žengti į programavimo pasaulį, teks priimti ne vieną reikšmingą sprendimą. Ko gero, vienas svarbiausių – kokiu būdu ir pro kurias duris į šį šiandien daugelį viliojantį pasaulį geriausia ir efektyviausia įžengti. Arba, kitaip tariant, kur ir kaip mokytis programavimo.

Suprantama, pasirinkimas, kur mokytis programuoti, priklauso nuo daugybės dalykų: išsikeltų tikslų, išteklių(laiko, finansų ir pan.), pradinės besimokančiojo situacijos ir kitų aplinkybių. Šiandien galime rinktis iš daugybės variantų, deja, jų gausa dažnai pasirinkimą ne palengvina, o glumina ir netgi gali apsunkinti situaciją – juk, padaugėjus pasirinkimų, tikimybė pasirinkti netinkamai taip pat padidėja. O kaip tuomet visgi išsirinkti? Atsižvelgiant į savo tikslus ir poreikius! Tad apžvelkime populiariausius galimus variantus ir kiekvieno jųprivalumus bei trūkumus.

Norintys mokytis programuoti paprastai renkasi iš trijų tipų mokymo įstaigų: universiteto, kolegijos irprogramavimo akademijos. Šių švietimo įstaigų siūlomos studijos tarpusavyje skiriasi mokymosi trukme, studijų apimtimi, kaina, dėstytojų ypatumais, suteikiamais diplomais ir, žinoma, pačiu mokymosi turiniu – gali skirtis tiek dėstomos programavimo kalbos, tiek studijų „gylis“ ir „plotis“.

Universitetas: daugybės skirtingų mokslų sandūra, teorijos ir praktikos samplaika

Į universitetus paprastai daugiausia žvalgosi ką tik mokyklą baigę programuotojais norintys tapti jaunuoliai ir jaunuolės. Apie programavimo studijas universitete taip pat neretai svarsto ir seniau mokyklą baigę, tačiau universitete nesimokę būsimieji programuotojai.

Pirmiausia labai svarbu suprasti, kad universitete tikrai nelauks konkrečios programavimo pamokos – tai bendresnės, platesnės apimties informatikos mokslų krypties studijos, o tokio dalyko kaip išgrynintos programavimo studijos universitetai Lietuvoje apskritai nesiūlo. Baigus studijas įgyjamas informatikos mokslų bakalauro laipsnis. Universitete gausios teorinės žinios derinamos su praktinėmis, abstraktūs dalykai (matematika, logika, statistika ir pan.) su konkrečiais (pavyzdžiui, programavimo kalbomis).

Informatikos krypties studijos universitete einasi lengviau jau susipažinusiems su programavimu ir bandžiusiems programuoti. Šios studijos padeda suprasti skirtingas programavimo filosofijas, programų sistemų produkto gyvavimo ciklą, išmokti matematikos, statistikos pagrindus, apskritai suprasti bendrą programavimo vietą įmonėje ar kitoje struktūroje, siekti informatikos mokslą su kitomis sritimis.

Tad universitetas tinkamas norintiems abstraktesnio, bendresnio vaizdo, platesnio supratimo: jis suteikia itin gilųir visapusišką programavimo ir su juo susijusių disciplinų suvokimą. Čia mokomasi anglų kalbos, matematikos, logikos, statistikos, priklausomai nuo pasirinktos konkrečios programos – fizikos, finansų, reklamos ar rinkodaros, verslo ir vadybos ar teisės pagrindų, taip pat lauks ir bendrieji universitetiniai dalykai (tai gali būti psichologija, filosofija, sociologija, politika, menai ir pan.). Todėl iš esmės galima sakyti, kad programavimo srities studijos universitete – tai skirtingų mokslų sandūra.

Besimokantys universitete bakalauro studijų metu įgytas žinias gali gilinti magistrantūros ar netgi doktorantūros studijose. Be to, galima sudalyvauti mainų programose ir trumpam išvykti mokytis į užsienį ar atlikti praktiką svečioje šalyje. Žinoma, visa tai turi savo kainą ir reikalauja daug finansinių bei laiko išteklių: studijos paprastai trunka ketverius metus (išskirtiniais atvejais – trejus su puse metų), orientacinė vienerių metų studijų kaina – maždaug 3000 eurų (iš viso – apie 12 000 eurų).

Studijos universitete tiks norintiems visų studentiško gyvenimo atributų ir platesnio išsilavinimo, apimančio ne tik (o kartais – ir ne tiek) programavimo žinias. Šios studijos pareikalaus nemenkų resursų – tiek laiko, tiek finansinių.

Kolegija: dėmesys praktikai

Kolegija – variantas, kuris daugeliui ima atrodyti vis patrauklesnis, ne išimtis ir norintys mokytis programuoti.Studijos kolegijoje trunka šiek tiek trumpiau ir paprastai būna orientuotos į intensyvesnį praktinį studento parengimą, studijų programos būna kiek siauresnės.

Tiesa, tiek bendruosius, tiek papildomus su specialybe susijusius dalykus kolegijoje taip pat reikės mokytis, čia irgi teks susidurti su tokiomis paskaitomis kaip matematika, ekonomika, psichologija ar verslo pagrindai. Tačiau jų dažniausiai būna kiek mažiau, šie dalykai kolegijoje dėstomi labiau koncentruotai.

Kolegijos patrauklumas, panašu, ir slypi tame, kad tai yra tarsi tarpinis variantas tarp plataus ir abstraktaus mokymo universitete ir išgrynintų, siaurų bei konkrečių programavimo kursų. Kai kuriose Lietuvos kolegijose jau galima rasti ir atskiras programavimo studijas, mokslas kolegijoje iš esmės orientuotas į praktiką ir pasirengimą konkrečiam darbui, todėl studijų metu didesnis dėmesys skiriamas praktikos atlikimui įmonėse.

Kaip ir universitete, kolegijoje įgyjamas bakalauro laipsnis – baigusiems su programavimu susijusias studijas suteikiamas informatikos mokslų profesinis bakalauras.

Apskritai vertinant kolegijos ir universiteto skirtumus labiausiai išsiskiria studijų trukmė (kolegijoje studijos trunka trumpiau – trejus arba trejus su puse metų), jų kaina (kolegijoje studijos pigesnės – kaina siekia apie 1900–2000 eurų metams, visų studijų kolegijoje kaina – apie 6550–7000 eurų) ir tai, kad kolegija labiau orientuojasi į praktinius dalykus, skiria didesnį dėmesį praktiniam studento parengimui.

Na, o norintiems patirti studentiško gyvenimo ypatumus kolegijos taip pat turi ką pasiūlyti. Be to, kolegijos paprastai palaiko glaudžius ryšius su užsienio institucijomis, todėl kolegijų studentai irgi gali išvykti dalinėms studijoms į užsienį, dalyvauti studijų ar praktikos mainų programose.

Kolegija ir universitetas suteikia bakalauro laipsnį – tai gali būti svarbu aukštojo mokslo diplomo neturintiems ir jį vertinantiems bei norintiems įgyti. O štai jau turintiems universiteto arba kolegijos diplomą šis niuansas veikiausiai bus nebeaktualus.

Tiesa, labai svarbu neužmiršti, kad besigilinantiems į programavimą diplomas paprastai reikšmingas tik dėl asmeninių priežasčių, mat darbdaviams jis (nesvarbu, kolegijos ar universiteto) retai būna svarbus – gerokai svarbiau būsimojo darbuotojo žinios, įgūdžiai, noras mokytis, tobulėti ir drauge siekti geriausių rezultatų.

Programavimo akademijos: koncentruotos studijos nekantraujantiems įžengti į darbo rinką

Dar vienas švietimo įstaigos variantas ieškantiems programavimo studijų – programavimo akademijos. Jos dažniausiai siūlo nedidelės apimties kursus, tačiau besirenkantys iš universiteto, kolegijos ir programavimo akademijos paprastai ieško gilesnių ir visapusiškesnių studijų. Plačios apimties studijas galima rasti „CodeAcademy“ – tai „Studijos 101“. Šios išgrynintos programavimo studijos yra alternatyva universiteto ar kolegijos išsilavinimui ir trunka gerokai trumpiau nei mokslai universitete ar kolegijoje – devynis mėnesius, o jų kaina yra 4000 eurų.

Savo „gilumu“ šios studijos iš esmės prilygsta mokymuisi universitete ar kolegijoje, tačiau, skirtingai nei juose, čia nesimokoma įvairių bendrųjų dalykų ir gilinamasi į patį programavimą, susipažįstama su programavimo kalbomis ir pasirenkama labiausiai tinkanti kryptis: JAVA, Fuul-stack, Front-end arba Python.

„Studijos 101“ apima ir praktiką, kuri trunka du mėnesius – beveik trečdalį studijų laiko, tad praktikos gausa studijos iš esmės prilygsta kolegijai. Be to, kitaip nei universitetuose ir kolegijose, kur dalis akademinio personalo yra labiau teoretikai, „CodeAcademy“ dėsto išskirtinai praktikai – kitaip tariant, žmonės, suspėjantys su visomis naujovėmis ir žinantys, ko reikia rinkai.

Tadd „Studijos 101“ yra tinkamas variantas norintiems kuo greičiau įsilieti į darbo rinką: šios studijos orientuotos į specialisto parengimą, egzistuoja plati akademijos bendruomenė, todėl nesunku greitai užmegzti svarbius kontaktus, suteikiama pagalba įsidarbinant.

Visgi švietimo įstaigos pasirinkimas priklauso nuo poreikių, tikslų ir galimybių. Svarbiausia nedelsti žengti į perspektyvią programavimo sritį ir nebijoti klysti, o kur tą daryti – kiekvienas renkasi individualiai.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Studijos: kitos panašios naujienos
       2020-09-16 09:15:29

IT specialistų aukso amžius: kaip pritraukti geriausius darbuotojus?

Iki 2030 m. IT specialistų trūkumas pasaulyje pasieks 4,3 mln. darbuotojų. Jų kritiškai trūksta ir Lietuvoje. Pastaruosius dvejus metus šis skaičius siekė 3–4 tūkst. specialistų.
       2020-09-01 06:33:39

Prisiminti negalima pamiršti! Kur dėti kablelį?

Dvi savaitės be jokio gyvo kontakto su kitais žmonėmis. Draudimas išeiti pasivaikščioti ar pasėdėti kavinėje. Visas šias saviizoliacijos patirtis tikrai norisi kuo greičiau pamiršti.
       2020-08-13 08:23:25

Neišlaikiusiems matematikos egzamino – VGTU tiesia pagalbos ranką

Rugpjūčio 5 d. buvo paskelbti valstybinio matematikos brandos egzamino rezultatai. Deja, šiais metais skaičiai nedžiugina – egzamino neišlaikė kas trečias abiturientas. Moksleiviai, neišlaikę lietuvių kalbos, matematikos ar užsienio kalbos egzamino, negali pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas Lietuvos aukštosiose mokyklose.
Daugiau naujų naujienų
       2020-10-28 11:44:45

Laikinai apriboti renginiai ir susibūrimai viešose vietose

Atsižvelgusi į šalyje blogėjančią epidemiologinę situaciją, Vyriausybė trečiadienio posėdyje apsisprendė nuo 2020 m. spalio 30 d. iki lapkričio 13 d. riboti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose.
       2020-10-28 11:20:46

Nuotekose daugėja pavojingų cheminių medžiagų, naudojamų buityje

Gyventojų ir įmonių išleidžiamose nuotekose daugėja sveikatai pavojingų cheminių medžiagų, rodo vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ tyrimai. Nustatytos pavojingos medžiagos dažnai slypi kasdieniuose buities daiktuose, kaip tualetiniame popieriuje ar vaikų seilinukuose.
       2020-10-28 11:13:35

Vizija: Lietuva – stipri, teisinga, žalia ir inovatyvi gerovės valstybė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį visuomenei pristatė Gerovės Lietuvos viziją, kuria ketina vadovautis, dirbdamas kartu su būsima Vyriausybe.
       2020-10-28 10:56:36

REKORDAS! Praėjusią parą registruoti 776 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 776 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 270 iš jų registruota Vilniaus, 173 Kauno, 120 Klaipėdos, 73 Šiaulių, 63 Telšių apskrityse.
       2020-10-28 10:32:09

Vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Į vaistinę užsukę klientai stebuklingo recepto apsisaugoti nuo COVID-19 jau neieško, tačiau kur kas dažniau ieško pagalbos pandemijos sukeltiems psichologiniams negalavimams gydyti.
       2020-10-28 08:34:10

Automobilio termometras daugiau dėl ramybės, negu vardan tikslumo

Vairavimo sąlygas tiksliau įsivertinti bei pagal jas pasirinkti saugų vairavimo būdą norintys vairuotojai ne visuomet linkę pasitikėti atskiriems miestams ar vietovėms sinoptikų skelbiama apytiksle temperatūra.
       2020-10-28 08:25:29

Patarimai, kaip padidinti įmonės apyvartinį kapitalą

Kaip vadinamas kiekvienam verslui svarbus finansų rodiklis, neretai įvardijamas įmonės „kraujotakos“ sistema? Ko gero, daugeliui verslininkų nebus sudėtinga atsakyti, kad tai – apyvartinis kapitalas. Tačiau kalbai pasisukus apie tai, kaip jį tinkamai valdyti, galima išgirsti nebūtinai teisingų idėjų.
       2020-10-28 08:18:04

Belaidžių ausinių funkcijos: ar tikrai visas žinojote?

Belaidės ausinės – vienas patogiausių aksesuarų, nes leidžia lengvai, be laidų klausytis muzikos ar kalbėtis telefonu. Taip pat tai ir šiuo metu gana populiari stiliaus detalė, nes tokias ausines gali pamatyti pas dažną praeivį gatvėje.
       2020-10-27 22:03:24

Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipiasi į vilniečius

Kreipimesi išdėstomas ir požiūris į koronaviruso pandemijos valdymą mieste. Štai pilnas tekstas: "Jau kuris laikas visoje Lietuvoje smarkiai auga COVID-19 viruso atvejų skaičius. Nuo rytojaus Vilniuje, kaip ir didelėje dalyje kitų Lietuvos savivaldybių, skelbiamas lokalus karantinas.
       2020-10-27 14:48:38

Deividas Norvilas: „Gyvenimo kokybė už miesto yra nepalyginamai aukštesnė“

Dabartinė situacija pasaulyje įnešė pokyčių ne tik į visuomenės, bet ir į asmeninį gyvenimą. Saugodami save ir kitus, atrandame daugiau alternatyvų dirbti nuotoliniu būdu, dar labiau vertiname artimųjų draugiją ir gamtos prieglobstį.
       2020-10-27 14:40:45

Nuo trečiadienio – karantinas ir Kaune: įvedamos naujos priemonės, ribojimai

Atsižvelgiant į kasdien kylančią koronavirusinės infekcijos plitimo kreivę bei prastėjančią epidemiologinę padėtį šalyje, greta kitų didžiųjų miestų nuo spalio 28 dienos karantinas skelbiamas ir Kaune.
       2020-10-27 14:36:15

Santaros klinikos: artėjame prie kritinės ribos

Didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo.
       2020-10-27 14:31:42

Kuo skiriasi pirmos ir trečios šalies slapukai – bent kartą pasiskaitykite

Merilendo universiteto duomenimis kibernetinės atakos pasaulyje vyksta kas 39 sekundes. Spalio mėnuo jau aštuntą kartą paskelbtas Europos kibernetinio saugumo mėnesiu. Saugiai naudotis internetu itin svarbu. To galima mokytis bet kokiame amžiuje.
       2020-10-27 11:45:44

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje.
       2020-10-27 11:33:25

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-27 09:37:23

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?
       2020-10-27 09:02:03

Pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
       2020-10-27 07:30:36

Žmonės tikisi kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikina

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos.
       2020-10-27 07:24:39

Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus.
       2020-10-27 06:11:42

Profesorius Mindaugas Stankunas: Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

Profesorius Mindaugas Stankūnas mano, kad laikas pasakyti jog Karalius nuogas: "Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.