Naujienos

Universitetas, kolegija ar programavimo akademija: kur mokytis programavimo?

2020-09-17 10:07:47

Nutarus žengti į programavimo pasaulį, teks priimti ne vieną reikšmingą sprendimą. Ko gero, vienas svarbiausių – kokiu būdu ir pro kurias duris į šį šiandien daugelį viliojantį pasaulį geriausia ir efektyviausia įžengti. Arba, kitaip tariant, kur ir kaip mokytis programavimo.

Suprantama, pasirinkimas, kur mokytis programuoti, priklauso nuo daugybės dalykų: išsikeltų tikslų, išteklių(laiko, finansų ir pan.), pradinės besimokančiojo situacijos ir kitų aplinkybių. Šiandien galime rinktis iš daugybės variantų, deja, jų gausa dažnai pasirinkimą ne palengvina, o glumina ir netgi gali apsunkinti situaciją – juk, padaugėjus pasirinkimų, tikimybė pasirinkti netinkamai taip pat padidėja. O kaip tuomet visgi išsirinkti? Atsižvelgiant į savo tikslus ir poreikius! Tad apžvelkime populiariausius galimus variantus ir kiekvieno jųprivalumus bei trūkumus.

Norintys mokytis programuoti paprastai renkasi iš trijų tipų mokymo įstaigų: universiteto, kolegijos irprogramavimo akademijos. Šių švietimo įstaigų siūlomos studijos tarpusavyje skiriasi mokymosi trukme, studijų apimtimi, kaina, dėstytojų ypatumais, suteikiamais diplomais ir, žinoma, pačiu mokymosi turiniu – gali skirtis tiek dėstomos programavimo kalbos, tiek studijų „gylis“ ir „plotis“.

Universitetas: daugybės skirtingų mokslų sandūra, teorijos ir praktikos samplaika

Į universitetus paprastai daugiausia žvalgosi ką tik mokyklą baigę programuotojais norintys tapti jaunuoliai ir jaunuolės. Apie programavimo studijas universitete taip pat neretai svarsto ir seniau mokyklą baigę, tačiau universitete nesimokę būsimieji programuotojai.

Pirmiausia labai svarbu suprasti, kad universitete tikrai nelauks konkrečios programavimo pamokos – tai bendresnės, platesnės apimties informatikos mokslų krypties studijos, o tokio dalyko kaip išgrynintos programavimo studijos universitetai Lietuvoje apskritai nesiūlo. Baigus studijas įgyjamas informatikos mokslų bakalauro laipsnis. Universitete gausios teorinės žinios derinamos su praktinėmis, abstraktūs dalykai (matematika, logika, statistika ir pan.) su konkrečiais (pavyzdžiui, programavimo kalbomis).

Informatikos krypties studijos universitete einasi lengviau jau susipažinusiems su programavimu ir bandžiusiems programuoti. Šios studijos padeda suprasti skirtingas programavimo filosofijas, programų sistemų produkto gyvavimo ciklą, išmokti matematikos, statistikos pagrindus, apskritai suprasti bendrą programavimo vietą įmonėje ar kitoje struktūroje, siekti informatikos mokslą su kitomis sritimis.

Tad universitetas tinkamas norintiems abstraktesnio, bendresnio vaizdo, platesnio supratimo: jis suteikia itin gilųir visapusišką programavimo ir su juo susijusių disciplinų suvokimą. Čia mokomasi anglų kalbos, matematikos, logikos, statistikos, priklausomai nuo pasirinktos konkrečios programos – fizikos, finansų, reklamos ar rinkodaros, verslo ir vadybos ar teisės pagrindų, taip pat lauks ir bendrieji universitetiniai dalykai (tai gali būti psichologija, filosofija, sociologija, politika, menai ir pan.). Todėl iš esmės galima sakyti, kad programavimo srities studijos universitete – tai skirtingų mokslų sandūra.

Besimokantys universitete bakalauro studijų metu įgytas žinias gali gilinti magistrantūros ar netgi doktorantūros studijose. Be to, galima sudalyvauti mainų programose ir trumpam išvykti mokytis į užsienį ar atlikti praktiką svečioje šalyje. Žinoma, visa tai turi savo kainą ir reikalauja daug finansinių bei laiko išteklių: studijos paprastai trunka ketverius metus (išskirtiniais atvejais – trejus su puse metų), orientacinė vienerių metų studijų kaina – maždaug 3000 eurų (iš viso – apie 12 000 eurų).

Studijos universitete tiks norintiems visų studentiško gyvenimo atributų ir platesnio išsilavinimo, apimančio ne tik (o kartais – ir ne tiek) programavimo žinias. Šios studijos pareikalaus nemenkų resursų – tiek laiko, tiek finansinių.

Kolegija: dėmesys praktikai

Kolegija – variantas, kuris daugeliui ima atrodyti vis patrauklesnis, ne išimtis ir norintys mokytis programuoti.Studijos kolegijoje trunka šiek tiek trumpiau ir paprastai būna orientuotos į intensyvesnį praktinį studento parengimą, studijų programos būna kiek siauresnės.

Tiesa, tiek bendruosius, tiek papildomus su specialybe susijusius dalykus kolegijoje taip pat reikės mokytis, čia irgi teks susidurti su tokiomis paskaitomis kaip matematika, ekonomika, psichologija ar verslo pagrindai. Tačiau jų dažniausiai būna kiek mažiau, šie dalykai kolegijoje dėstomi labiau koncentruotai.

Kolegijos patrauklumas, panašu, ir slypi tame, kad tai yra tarsi tarpinis variantas tarp plataus ir abstraktaus mokymo universitete ir išgrynintų, siaurų bei konkrečių programavimo kursų. Kai kuriose Lietuvos kolegijose jau galima rasti ir atskiras programavimo studijas, mokslas kolegijoje iš esmės orientuotas į praktiką ir pasirengimą konkrečiam darbui, todėl studijų metu didesnis dėmesys skiriamas praktikos atlikimui įmonėse.

Kaip ir universitete, kolegijoje įgyjamas bakalauro laipsnis – baigusiems su programavimu susijusias studijas suteikiamas informatikos mokslų profesinis bakalauras.

Apskritai vertinant kolegijos ir universiteto skirtumus labiausiai išsiskiria studijų trukmė (kolegijoje studijos trunka trumpiau – trejus arba trejus su puse metų), jų kaina (kolegijoje studijos pigesnės – kaina siekia apie 1900–2000 eurų metams, visų studijų kolegijoje kaina – apie 6550–7000 eurų) ir tai, kad kolegija labiau orientuojasi į praktinius dalykus, skiria didesnį dėmesį praktiniam studento parengimui.

Na, o norintiems patirti studentiško gyvenimo ypatumus kolegijos taip pat turi ką pasiūlyti. Be to, kolegijos paprastai palaiko glaudžius ryšius su užsienio institucijomis, todėl kolegijų studentai irgi gali išvykti dalinėms studijoms į užsienį, dalyvauti studijų ar praktikos mainų programose.

Kolegija ir universitetas suteikia bakalauro laipsnį – tai gali būti svarbu aukštojo mokslo diplomo neturintiems ir jį vertinantiems bei norintiems įgyti. O štai jau turintiems universiteto arba kolegijos diplomą šis niuansas veikiausiai bus nebeaktualus.

Tiesa, labai svarbu neužmiršti, kad besigilinantiems į programavimą diplomas paprastai reikšmingas tik dėl asmeninių priežasčių, mat darbdaviams jis (nesvarbu, kolegijos ar universiteto) retai būna svarbus – gerokai svarbiau būsimojo darbuotojo žinios, įgūdžiai, noras mokytis, tobulėti ir drauge siekti geriausių rezultatų.

Programavimo akademijos: koncentruotos studijos nekantraujantiems įžengti į darbo rinką

Dar vienas švietimo įstaigos variantas ieškantiems programavimo studijų – programavimo akademijos. Jos dažniausiai siūlo nedidelės apimties kursus, tačiau besirenkantys iš universiteto, kolegijos ir programavimo akademijos paprastai ieško gilesnių ir visapusiškesnių studijų. Plačios apimties studijas galima rasti „CodeAcademy“ – tai „Studijos 101“. Šios išgrynintos programavimo studijos yra alternatyva universiteto ar kolegijos išsilavinimui ir trunka gerokai trumpiau nei mokslai universitete ar kolegijoje – devynis mėnesius, o jų kaina yra 4000 eurų.

Savo „gilumu“ šios studijos iš esmės prilygsta mokymuisi universitete ar kolegijoje, tačiau, skirtingai nei juose, čia nesimokoma įvairių bendrųjų dalykų ir gilinamasi į patį programavimą, susipažįstama su programavimo kalbomis ir pasirenkama labiausiai tinkanti kryptis: JAVA, Fuul-stack, Front-end arba Python.

„Studijos 101“ apima ir praktiką, kuri trunka du mėnesius – beveik trečdalį studijų laiko, tad praktikos gausa studijos iš esmės prilygsta kolegijai. Be to, kitaip nei universitetuose ir kolegijose, kur dalis akademinio personalo yra labiau teoretikai, „CodeAcademy“ dėsto išskirtinai praktikai – kitaip tariant, žmonės, suspėjantys su visomis naujovėmis ir žinantys, ko reikia rinkai.

Tadd „Studijos 101“ yra tinkamas variantas norintiems kuo greičiau įsilieti į darbo rinką: šios studijos orientuotos į specialisto parengimą, egzistuoja plati akademijos bendruomenė, todėl nesunku greitai užmegzti svarbius kontaktus, suteikiama pagalba įsidarbinant.

Visgi švietimo įstaigos pasirinkimas priklauso nuo poreikių, tikslų ir galimybių. Svarbiausia nedelsti žengti į perspektyvią programavimo sritį ir nebijoti klysti, o kur tą daryti – kiekvienas renkasi individualiai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Studijos: kitos panašios naujienos
       2021-01-21 08:02:54

MRU žada proveržį: sieks tapti Europos universitetų lyderiu

Globalią rinką atitinkančios studijos, tarptautiškumas ir skatinimas mokytis visą gyvenimą. Taip Mykolo Romerio universitetas (MRU) sieks įveikti aukštųjų mokyklų konkurenciją ir pelnyti geriausio socialinių mokslų srities universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
       2020-12-31 06:21:43

KTU alumnė: norėčiau priartėti prie naikintuvų

Veikiausiai ne vienas, ką tik studijas baigęs studentas, pasvajoja susirasti gerą, mėgstamą darbą ir taip užsitikrinti sau orią ateitį. Bet kaip reaguotumėte, jeigu naujoje darbovietėje jus pasitiktų su gėlėmis ir dovanėlėmis?
       2020-12-07 08:29:10

Viskas kuriama procesą pirmiausiai simuliuojant kompiuterinėje aplinkoje

Vilnietis Povilas Piartli sako, kad mokydamasis mokykloje nežinojo, ką norėtų studijuoti, nes jį domino ir mechanika, ir elektronika, ir programavimas. Vis dėlto netrukus jaunuolis atrado mechatroniką – studijas, apjungiančias visus jį dominančius dalykus, ir atvėrusias duris į NASA.
       2020-11-24 09:03:25

„iGEM“ nugalėtojų komandos vadovė: pandemija netapo kliūtimi siekti rezultato

Lapkričio 13–22 d. vykusiame didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ iš Vilniaus universiteto (VU) studentų sudaryta komanda laimėjo didįjį prizą.
Daugiau naujų naujienų
       2021-01-23 09:43:57

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 9220 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6730
       2021-01-23 09:07:36

Žiemą lietuviai pirmenybę teikia netikėto skonio daržovių sultims

Sveikesnės gyvensenos tendencijos skatina atidžiau rinktis ne tik maistą, bet ir gėrimus. Pavyzdžiui, vis dažniau pirmenybė teikiama natūralioms sultims.
       2021-01-23 07:01:01

Vaidotas Zemlys - Balevičius matematiškai apie pandemiją Lietuvoje

"Logaritminė skalė parodo kad dar tik pradedam valdyti epidemiją. Nors kritimas buvo nuo 3000 7 dienų vidurkio per piką iki 1000 7 dienų vidurkio dabar, logaritminėje skalėje tai neatrodo įspūdingai.
       2021-01-22 17:30:58

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas atsistatydina

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš užimamų pareigų. Apie tokį savo sprendimą penktadienį jis pranešė LSDP tarybai.
       2021-01-22 15:05:19

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.
       2021-01-22 10:20:25

Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas

Daugelis savo ryto neįsivaizduoja be gardžios kavos puodelio. Šis ritualas suteikia dienai energijos  bei skatina žvaliai kibti į darbus. Daugiau laiko praleisdami namuose, norime mėgautis lyg prabangioje kavinėje ruošto gėrimo skoniu.
       2021-01-22 10:10:10

Vilniaus TV bokštas efektingu šviesų šou sveikins Vilnių

Sausio 24 ir 25 dienomis Vilniaus televizijos bokštas nušvis naujomis spalvomis, taip sveikindamas 698 metų sukaktį švenčiantį Vilniaus miestą, jo gyventojus ir svečius. Šviesų, kintančių pagal muziką, šou bus surengtas kaip jungtinis Vilniaus šviesų festivalio, Telecentro ir radijo stoties M1 kūrybos projektas.
       2021-01-22 10:02:06

Pažinkite savo darbuotojus: kas slepiasi po X, Y ir Z kartomis

Personalo specialistai per karantiną dažnai išgirsta prašymą „sucementuoti komandą“, sutvirtinti prie skirtingų ekranų dirbančių žmonių motyvaciją, tarpusavio bendravimą, darbo etiką.
       2021-01-22 09:57:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9568 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6957
       2021-01-22 09:55:09

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros saloje.
       2021-01-21 14:45:18

Sniegas – grėsmė statiniams: Lietuvoje apsisaugoję vos keletas pastatų

Nors gausiu sniegu žiemos džiugina vis rečiau, tačiau nenuspėjamas klimatas didelį kiekį kritulių gali atnešti labai netikėtai, o tokiems atvejams pasiruošę turėtų būti ne tik kelininkai.
       2021-01-21 09:37:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10106 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7147
       2021-01-21 09:22:25

Vaikų miegas: be telefonų ir jau nuo 7 val. vakaro

Ilgą laiką buvo galvojama, kad kuo mažiau miegi, tuo sėkmingesnis esi. Šiandien šis įvaizdis griaunamas ir vis daugiau žmonių įvertina kokybiško poilsio svarbą. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad klientai dažnai teiraujasi ne tik dėl savo, bet ir dėl įvairių vaikus kankinančių miego sutrikimų.
       2021-01-21 08:59:50

Tenerifė: vasariškos šilumos išsiilgę keliautojai derina keliones

Kelionių organizatoriai įvardija ne vieną priežastį, dėl kurios ryžtasi palengva atnaujinti užsakomuosius skrydžius. Tarp jų – ne tik prasidėjusi vakcinacija, bet ir keliauti norintys ir galintys asmenys bei vis didesnis Covid-19 persirgusiųjų, kurių Lietuvoje vien oficialiais duomenimis – daugiau nei 110 tūkst. – skaičius.
       2021-01-21 08:35:13

Kaip spręsti dažniausias išmaniųjų problemas?

Išmanusis telefonas šiandien daugeliui yra tapęs nepamainomu kasdienybės palydovu ir pagalbininku kone visos srityse. Visgi išmaniųjų savininkai neišvengia su šiais įrenginiais susijusių problemų, kurių sprendimai dažnai gali būti labai nesudėtingi, tačiau apie juos paprasčiausiai nežinoma.
       2021-01-21 08:31:21

Vaisiai: paprasti patarimai, kaip juos išsirinkti ir laikyti namuose

Žiema ir su ja atkeliavęs šaltis – išbandymas kiekvieno organizmui, todėl reikia nepamiršti jo aprūpinti vitaminais, o vienas iš natūraliausių ir skaniausių šaltinių, kuriuose gausu vitaminų – vaisiai. Tačiau kaip išrinkti vaisius ir tinkamai juos laikyti namuose?
       2021-01-21 08:27:39

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų.
       2021-01-21 08:23:05

Vairavimas žiemą: svarbu atsakingai įvertinti eismo sąlygas

Žiemos sąlygos gali būti itin permainingos. Kartais net tą pačią dieną gali lyti, kristi sniegas, šlapdriba, formuotis plikledis arba staigiai kristi oro temperatūra, todėl prieš kiekvieną kelionę vairuotojai turėtų itin atidžiai įvertinti esamas eismo sąlygas.
       2021-01-21 08:02:54

MRU žada proveržį: sieks tapti Europos universitetų lyderiu

Globalią rinką atitinkančios studijos, tarptautiškumas ir skatinimas mokytis visą gyvenimą. Taip Mykolo Romerio universitetas (MRU) sieks įveikti aukštųjų mokyklų konkurenciją ir pelnyti geriausio socialinių mokslų srities universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
       2021-01-21 07:46:50

Šalčiausiomis dienomis gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai augo dvigubai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenimis, šalčiausiomis pastarojo meto paromis nuo sausio 14 iki 18 d. Lietuvos vartotojai sunaudojo iki 2 kartų daugiau, o atskirais atvejais ir iki keliolikos kartų daugiau gamtinių dujų nei pirmomis sausio dienomis.
       2021-01-21 07:12:24

Grūdų supirkimo kainos muša rekordus: kas laukia vartotojų?

Metų pradžia pasaulio grūdų rinkose prasidėjo kainų pasiutpolke – šią savaitę kviečių ateities supirkimo kainos tarptautinėse biržose pašoko iki 240 eurų už toną.
       2021-01-21 07:08:19

Ką turėtume žinoti apie pandemijos išpopuliarintą pulsoksimetrą?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, koronavirusu COVID-19 užsikrėtę žmonės gali jaustis tarsi kvėpuodami išretėjusiu oru aukštai kalnuose.
       2021-01-20 14:51:07

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikimas

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikime – dėmesys 5G ryšiui, valstybinio kritinio ryšio tinklo kūrimui, Elektroninių ryšių įstatymo projektui.
       2021-01-20 13:22:34

Kas kiša koją sėkmingai įmonės skaitmenizacijai?

Skaitmenizaciją galime vadinti šių dienų verslų našumo ir efektyvumo revoliucija. Į procesų skaitmenizavimą investuoja ne tik įmonės, bet ir valstybė, kuri ragina didinti skaitmenizacijos plėtrą – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros duomenimis, 2020 metų viduryje Lietuva skaitmenizacijos plėtros projektams skyrė 15,3 mln Eur.
       2021-01-20 13:19:37

Vyriausybė pritarė „burbulų“ kūrimui – leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis

Siekdama pagerinti emocinę vienišų žmonių sveikatą karantino metu, trečiadienį Vyriausybė numatė išimtis, kada būtų leidžiama susitikti dviejų namų ūkių nariams.
       2021-01-20 11:26:26

Vyriausybė didina miškingumą: perduota 3,5 tūkst. ha žemės miškams įveisti

Nacionalinė žemės tarnyba perduoda Valstybinių miškų urėdijai valdyti dar 292 valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypus, kurių bendras plotas – 3,5 tūkst. ha. Taip trečiadienį nutarė Vyriausybė.
       2021-01-20 10:56:43

Kaip apsisaugoti nuo viruso, kai tenka vykti į parduotuvę?

Likti namuose ir susilaikyti nuo išvykų – taip patariama stabdyti koronaviruso plitimą. Tačiau kaip sumažinti užsikrėtimo tikimybę, kai išvykti iš namų yra privaloma, o kelionės tikslas – maisto prekių parduotuvė?
       2021-01-20 10:08:55

Linas Kojala apie JAV ir prezidento inauguraciją

"Ronaldas Reaganas, kadaise diskutuodamas apie savo iki-prezidentinę profesiją, sau įprastu stiliumi atkirto: o kaip prezidentas gali nebūti aktorius? Ne tik pasaulis, bet ir amerikiečiai dažnai JAV politiką mato išskirtinai per prezidento figūrą.
       2021-01-20 09:36:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10764 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7325
       2021-01-20 08:40:49

„Facebook“ eros pabaiga? Paaugliai renkasi „Youtube“, „Instagram“ ir „Snapchat“

Remiantis oficialiais 2020 m. portalo „Statista“ duomenimis, „Facebook“ su 2,7 milijardo aktyvių vartotojų be konkurencijos išlieka populiariausiu socialiniu tinklu pasaulyje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.