Naujienos

Lietuvos eksporto prognozės: tikimasi, kad kitąmet sugrįšime į 2019 m. lygį

2020-09-22 16:21:16

Prasidėjusi pandemija, griežtas ir ilgai užsitęsęs karantinas jau dabar pakeitė mūsų šalies bei viso pasaulio eksporto tendencijas, tačiau prognozuojama, kad poveikis bus dar didesnis nei tikėtasi – neigiamų pasekmių mastą lems tai, ar kils antroji viruso banga, ar ne.

Antruoju atveju kitų metų pabaigoje, tikėtina, galėtų grįžti dar prieš krizę generuotos eksporto apimtys.

Verslumą ir eksportą skatinanti agentūrą VšĮ „Versli Lietuva“ atliko 2020 metų eksporto tendencijų apžvalgą ir nustatė eksporto prognozes ateičiai, atsižvelgiant į COVID-19 sukeltus esamus bei galimus padarinius.

Eksporto apimtys smuko

„Verslios Lietuvos“ analizė parodė, kad 2020 m. I pusmečio prekių eksportas, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo net 8,4 proc. ir siekė 13,2 mlrd. eurų. Didžiausią įtaką tam turėjo energetinių produktų eksporto mažėjimas, kuris generavo didžiąją dalį (6,3 procentinio punkto) viso Lietuvos prekių eksporto mažėjimo. Lietuviškos kilmės prekių eksportas prie mažėjimo prisidėjo 1,7 procentinio punkto, o prekių reeksportas – 0,4 procentinio punkto.

„Eksporto apimtis gerokai pakoregavo COVID-19 viruso protrūkis pasaulyje ir su juo susiję ekonomikos suvaržymai. Net ir kovo mėnesį atliekant šių metų prognozes tokio eksporto susitraukimo nesitikėjome“, – sako „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas Vadimas Ivanovas.

Dar 2020 m. kovo mėn. pradžioje „Versli Lietuva“ prognozavo, kad 2020 m., palyginti su 2019 m., lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė (be energetinių produktų) turėtų augti 4,3 proc., tačiau jau pirmąjį metų pusmetį ji buvo -3,4 proc. ir tai sudarė 243 mln. eurų. Nors pirmajame šių metų ketvirtyje lietuviškų gaminių eksportas augo apie 3,4 proc., tačiau antrajame susitraukė net 10 proc.

„Didžiausias eksporto nuosmukis buvo stebimas balandžio (-15 proc.) ir gegužės (-18 proc.) mėnesiais, tuo tarpu birželio mėn. jau turėjome 3,8 proc. eksporto augimą. Šie skaičiai labai susiję su karantino priemonių Lietuvoje ir užsienio šalyse taikymu. Balandžio ir gegužės mėnesiais – turėjome griežtą karantiną, tačiau jau gegužės pabaigoje, birželį, jis buvo švelninamas, verslas pradėjo sugrįžti į įprastą rutiną“, – analizuoja V. Ivanovas.

Išlaikėme pozicijas tikslinėse rinkose

Nors stebimas nemažas eksporto smukimas, Lietuviškos kilmės prekių (be energetinių produktų) eksporto vertė į tikslines rinkas 2020 m. I pusmetį per metus beveik nepakito – sumažėjo vos 0,1 proc. Šiuo laikotarpiu eksportas daugiausiai augo į Nyderlandų, JAV ir Kinijos rinkas, o didžiausią neigiamą įtaką augimui darė Jungtinės Karalystės, Japonijos ir Prancūzijos rinkos.

„Lietuvai svarbu išlaikyti tvirtą ekonominę poziciją tikslinėse rinkose, tad tai, jog COVID-19 turėjo silpnesnį neigiamą poveikį eksporto mažėjimui į šias šalis, yra teigiamas rodiklis, rodantis, kad eksporto skatinimo priemonių koncentravimas pasirinktose rinkose duoda teigiamą efektą, tad panašios strategijos būtų tikslinga laikytis ir ateityje“, – teigia „Verslios Lietuvos“ Eksporto departamento vadovė Rasa Uždavinytė.

Šiuo metu Lietuvos tikslinės rinkos yra Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Švedija, JAV, Kanada, Japonija, Izraelis, Kinija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Ukraina, Turkija, PAR ir Nyderlandai.

Vertinant pagal pramonės sektorius, lietuviškos kilmės prekių eksporto mažėjimui 2020 m. I pusmetį didžiausią įtaką darė baldų ir medienos gaminių pramonė – šiuo laikotarpiu ji sumažėjo 8,5 proc., t. y. 110 mln. eurų. Taip pat reikšmingai prie eksporto mažėjimo prisidėjo ir chemijos pramonės sektorius, per 2020 m. I pusmetį sumažėjęs 6,6 proc., o tai sudarė 70 mln. eurų.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu atsvara tapo tabako gaminių eksportas, kuris išaugo 22 proc., o t. y. 69 mln. eurų, tauriųjų metalų laužo bei atliekų eksportas, augęs 60 proc., t. y. 26 mln. eurų, bei juodųjų metalų laužo eksportas, padidėjęs 59 proc. – 34 mln. eurų.

2021 m. tikimasi atsigavimo

COVID-19 pandemijos sukeltas šokas pasaulio ekonomikai visiškai pakoregavo ne tik pirmojo pusmečio Lietuvos eksporto rezultatus, bet gerokai pakeitė ir visų šių metų eksporto prognozes – rodikliai, kurie buvo numatyti 2020 metams, planuojama, bus dar mažesni nei tikėtasi.

Prognozuojama, kad lietuviškos kilmės prekių eksporto 2020 metinė vertė (be energetinių produktų) turėtų sumažėti 4,2 proc., reeksporto (be energetinių produktų) mažės iki 5,0 proc., o paslaugų eksportas smuks 5,7 proc.

„Nors šių metų prognozės nedžiugina, žvelgiant į 2021 m. perspektyvą – rezultatai turėtų būti palankesni. Kitąmet, tikintis spartaus Europos Sąjungos šalių ekonomikų augimo, prognozuojamas 5,6 proc., iki 14,6 mlrd. eurų, lietuviškos kilmės prekių eksporto didėjimas, taip pat 6,4 proc., iki 11,5 mlrd. eurų, reeksporto vertės augimas ir 7,0 proc., iki 11,9 mlrd. eurų, paslaugų eksporto padidėjimas. Taigi, tikimasi, kad kitąmet eksportas atsigaus ir net šiek tiek viršys 2019 m. lygį“, – pristato „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas.

Pasaulio ekonomikai – du scenarijai

EBPO naujausia (birželio mėn.) ekonomikos apžvalga pažymi didelį neapibrėžtumą dėl ekonominės raidos perspektyvų, kurį atspindi du pateikti vystymosi scenarijai kiekvienai šaliai ir pasaulio ekonomikai. Pagal vieną scenarijų – visose pasaulio ekonomikose 2020 m. pabaigoje kyla antra viruso banga, o alternatyviame scenarijuje – antros bangos išvengiama.

„Jeigu pasitvirtintų „antros bangos“ scenarijus, tuomet, EBPO prognozuoja iki -7,6 proc. pasaulio realaus BVP smukimą šiais metais, o 2021 m. pasaulio ekonomika išliktų gerokai žemesniame lygyje nei prieš pandemiją ir augtų tik 2,8 proc. Jeigu pasitvirtintų alternatyvus „vienos bangos“ scenarijus, tuomet EBPO prognozuoja pasaulio realaus BVP smukimą iki -6 proc. šiais metais ir 5,2 proc. augimą 2021 m. Tai reikštų pasaulinės ekonomikos sugrįžimą į prieš pandemiją buvusį lygį 2021 m. pabaigoje“, – tendencijas pasauliniu mastu apžvelgia V. Ivanovas.

Sparčiausias ekonomikos mažėjimas 2020 m. tarp išsivysčiusių šalių prognozuojamas euro zonai – „antros bangos“ scenarijaus atveju – iki -11,5 proc., o „vienos bangos“ – iki -9,1 proc.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-27 14:48:38

Deividas Norvilas: „Gyvenimo kokybė už miesto yra nepalyginamai aukštesnė“

Dabartinė situacija pasaulyje įnešė pokyčių ne tik į visuomenės, bet ir į asmeninį gyvenimą. Saugodami save ir kitus, atrandame daugiau alternatyvų dirbti nuotoliniu būdu, dar labiau vertiname artimųjų draugiją ir gamtos prieglobstį.
       2020-10-27 14:40:45

Nuo trečiadienio – karantinas ir Kaune: įvedamos naujos priemonės, ribojimai

Atsižvelgiant į kasdien kylančią koronavirusinės infekcijos plitimo kreivę bei prastėjančią epidemiologinę padėtį šalyje, greta kitų didžiųjų miestų nuo spalio 28 dienos karantinas skelbiamas ir Kaune.
       2020-10-27 14:36:15

Santaros klinikos: artėjame prie kritinės ribos

Didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo.
       2020-10-27 14:31:42

Kuo skiriasi pirmos ir trečios šalies slapukai – bent kartą pasiskaitykite

Merilendo universiteto duomenimis kibernetinės atakos pasaulyje vyksta kas 39 sekundes. Spalio mėnuo jau aštuntą kartą paskelbtas Europos kibernetinio saugumo mėnesiu. Saugiai naudotis internetu itin svarbu. To galima mokytis bet kokiame amžiuje.
       2020-10-27 11:45:44

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje.
       2020-10-27 11:33:25

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-27 09:37:23

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?
       2020-10-27 09:02:03

Pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
       2020-10-27 07:30:36

Žmonės tikisi kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikina

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos.
       2020-10-27 07:24:39

Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus.
       2020-10-27 06:11:42

Profesorius Mindaugas Stankunas: Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

Profesorius Mindaugas Stankūnas mano, kad laikas pasakyti jog Karalius nuogas: "Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-24 10:03:12

Paskelbtas pagal šviesoforo principą atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Nuo pirmadienio, spalio 26 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras.
       2020-10-24 09:56:59

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką,
       2020-10-24 09:52:14

REKORDAS po trijų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 474 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-23 18:58:01

Kam senjorui išmanusis? Nustebsite, ką jie moka ir veikia su telefonu

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, neva garbaus amžiaus žmonėms technologijos svetimos, o jei senjoras ir moka naudotis išmaniuoju, tai juo tik skambina ir žinutes siunčia. Šį mitą griauna „Telia“ salonų darbuotojai: daugybė garbaus amžiaus žmonių yra įvaldę išmaniuosius, o jų užduoti klausimai neretai nustebina.
       2020-10-23 12:11:55

NVSC budės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos

Lietuvos kariuomenė gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas. Kariai ruošiasi padėti NVSC specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas.
       2020-10-23 12:04:43

REKORDAS po dviejų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
       2020-10-23 08:09:19

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje.
       2020-10-23 08:05:52

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.
       2020-10-23 07:57:22

Psichologijos knygų TOP5: kas aktualu šiais metais

Stresas, nerimas, depresija, nepasitenkinimas savo karjera ir santykiais, irzlumas, pervargimas, nemiga – XXI amžiaus žmogaus kasdienybė. Tačiau 2020-ieji metai į kiekvieno mūsų gyvenimą įnešė dar daug sumaišties.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.