iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Kibernetinės saugos specialistai ragina diskutuoti dėl balsavimo internetu

2016-04-11 09:32:15

10 metų Lietuvoje nerimsta “balsavimo internetu” idėja. Šia, ir naujausio įstatymo projekto proga grupė organizacijų ir pavienių kibernetinio saugumo, rinkimų stebėjimo ir teisės specialistų, kreipiasi į atsakingas organizacijas, prašydami sudaryti galimybę įvairioms rinkimų stebėtojų, kibernetinio saugumo, teisininkų ir kitoms susijusioms organizacijoms išreikšti nuomonę.

foto

Reiktų atlikti visapusišką mokslinę studiją ir leisti visuomenei įsitikinti, kad rinkimų/referendumų kokybė nepablogės.

http://ks.liks.lt išplatinti keturi dokumentai:

1. Lietuvos kompiuterininkų sąjungos Kibernetinės saugos sekcijos vadovo spaudos pranešimas, 2psl.
2. Oksfordo ir Kembridžo universitetų kibernetinio saugumo profesorių kreipimosi į JK Parlamentą kopijos vertimas, 3psl.
3. Programuotojo, “Atviras kodas Lietuvai” valdybos nario, pastabos konkretiems įstatymo projekto 15-4832(4) punktams, 4psl.
4. Facebook grupės “Internetiniam balsavimui – NE” rezoliucija, 1psl.


Santrauka:

Atkakliai atsinaujinančios diskusijos dėl balsavimo internetu glumina kibernetinės saugos specialistus. Jose beveik nedalyvauja nepriklausomos rinkimų stebėtojų, kibernetinio saugumo, teisininkų ir kitos organizacijos. Siūlomi sprendimai neatspindi pažangiausių pasaulio šalių ir įžymiausių specialistų patirties bei rekomendacijų, nepakankamai paskaičiuotos galimos finansinės, teisinės ir politinės investicijos rizikos.

Jaunai ir trapiai Lietuvos demokratijai, geopolitinių ir kibernetinių grėsmių laikmetyje, ko gero, žymiai svarbiau saugumas nei patogumas. Kviečiame būti labiau atsakingais nei pernelyg optimistiškai moderniais piliečiais, nevengti kritiškos diskusijos ir tik visoms suinteresuotoms šalims perpratus šį „Gordijaus mazgą“ imtis jį svarstyti įstatymų lygmeniu.

Keletas pastebėjimų apie pastarųjų kelerių metų įstatymo svarstymus:

1. Balsavimo internetu debatuose nedalyvauja svarbiausia grandis – skirtingų organizacijų rinkimų stebėtojai. Per įprastinius rinkimus jų būna apie 30 tūkstančių, jie yra pagrindinis sąžiningų rinkimų garantas. Kviečiame įtraukti į diskusiją skaitlingą būrį įvairių organizacijų stebėtojų.

Tikėtina, kad nacionalinės ar tarptautinės kompiuterių sistemos yra tūkstančius kartų sudėtingesnės nei popierius ir pieštukas, todėl sąžiningi rinkimų stebėtojai niekaip nesugebės užtikrinti laisvų ir sąžiningų rinkimų net ir geriausių norų turėdami.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tikėjimosi ir pasikliovimo tokiuose pamatiniuose demokratijos procesuose būti negali. Dauguma demokratiškos šalies piliečių turi turėti teisę ir galimybę įsitikinti, kad rinkimai vyks laisvai ir sąžiningai, net jei geriausi kompiuterių specialistai lieptų jais pačiais ir jų sistemomis tiesiog aklai pasitikėti.

2. Vis sudėtingėjančias kibernetines rizikas vertina žurnalistai ir balsavimo idėjų entuziastai, o nepriklausomi kompiuterių saugumo specialistai į tokias diskusijas kviečiami labai retai. Kodėl? Tai ypač sunku suprasti, nes kibernetinis saugumas pasaulyje tapo toks svarbus, kad galingiausiose šalyse įkurta atskira „kibernetinio saugumo“ pajėgų rūšis šalia senųjų: sausumos, jūros, oro ir kosmoso.

Kibernetinis saugumas tampa aštriausiais intelekto karais – galingiausios valstybės baiminasi, kad jos nepastebi įsilaužėlių savo sistemose, taip pat, kaip jų kibernetiniai kariūnai lieka nepastebėti svarbiausiose priešiškiausių valstybių sistemose. Atkreiptume dėmesį, kad visa tai nauja paradigma - vyksta žmonijai neregėtai sudėtingi procesai, kuriuos, kaip rodo žymių kompanijų prognozės, neišvengiamai vainikuos vis dažniau aptariamas dirbtinio intelekto sukūrimas.

2014 m. KAM atstovas Rimas Ališauskas spaudai dėstė: „Akivaizdu, kad neturime ir neturėsime pajėgumų vieni sulaikyti didesnės kibernetinės krizės arba sudėtingų kibernetinių atakų atveju, (...) todėl turime plėtoti savo nacionalinius pajėgumus, ir taip pat ryšius su partneriais, tiek NATO, tiek Europos Sąjungos lygmeniu, tiek dvišaliu lygmeniu“ (žr. http://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/42275 ).

Klausimas: kaip visa tai dera paprastumo reikalaujančiame pagrindiniame demokratijos procese – rinkimuose? Ar tikrai piliečiai jau pasirengę patikėti savo balsą kompiuterių specialistams ar net užsienio ekspertams?

Į diskusijas raginame įtraukti įvairių organizacijų nepriklausomus kibernetinio saugumo specialistus.

3. Balsavimo internetu nacionaliniu mastu idėja aptariama neatnaujinus moksliškai pagrįstos galimybių studijos. 2008 m. prof. Ainės Ramonaitės parengtos „Elektroninio balsavimo galimybių studijos“ išvadose rekomenduojama tokio balsavimo neįvesti, jį atidėti arba naudoti tik išimtinais atvejais.

Palyginimui - galima rengti įstatymą dėl naudingų iškasenų Mėnulyje. Taip, kai kurios šalys svarsto tokias galimybes. Tikslumo dėlei - vien į Mėnulį sėkmingų robotizuotų misijų įvyko žymiai daugiau nei nacionalinių balsavimų internetu.

Kaip be tikslesnių apsvarstymų, naudos ir išlaidų paskaičiavimų nuspręsime ar tai tinka ir Lietuvai? Bet kokia investicija turi nešti grąžą ar efektyvumo didinimą - naudą vienaip ar kitaip paskaičiuojamą finansiniais instrumentais. Valstybiniai IT projektai dažnai yra labai brangūs, sunkiai prižiūrimi, nesutelpantys į pradinius biudžetus ar net atnešantys nuostolius. Tai galėtų būti tiksliau paskaičiuojama.

Girdimi nerimą keliantys siūlymai dėl slapto balsavimo naikinimo, neadekvatūs „pabandymo“ siūlymai ar net palyginimai su e-bankininkyste.

Prieš pradedant profesionalią diskusiją į tokius klausimus galėtų atsakyti mišri, geriausios reputacijos nepriklausoma mokslininkų bei teisininkų grupė, įvertinanti tiek teisinius, tiek techninius ir socialinius aspektus. Deja, siūlomai balsavimo idėjai nėra atnaujinta ar patobulinta tokia studija. Joje turėtų būti numatyti moksliniai metodai, labai konkrečiai aprašantys, kaip rinkimų rezultatai būtų apsaugoti, kokiais standartais remiantis ir kokiomis demokratijos procedūromis vadovaujantis rinkimų procesas būtų ne mažiau laisvas ir saugus, nei yra dabar.

4. Prašome atkreipti dėmesį ir į žinomiausių universitetų, pvz., Oksfordo, Kembridžo, Masačiūsetso, Berklio, kibernetinio saugumo profesoriųIano Brauno, Roso Anderseno, Ronaldo Rivesto , Barbaros Simons lengvai internete randamas rekomendacijas neskubėti įdiegti balsavimą internetu.

Tokias pat rekomendacijas viešai skelbia žinomiausias saugumo specialistas pasaulyje – Briusas Šneieris, vienos geriausių antivirusinių programų „Kaspersky“ vyresnysis tyrinėtojas Davidas Emas, “GNU/Linux” ir laisvosios programinės įrangos fondo pradininkas Ričardas Stalmanas, Vikipedijos įkūrėjas Džimis Veilsas ir kiti.

5. Pabrėžtina, kad jokia kita šalis, išskyrus Estiją, nacionaliniu mastu tokios balsavimo sistemos įdiegusi neturi: nei mažos ir gerai išsivysčiusios šalys, kaip, pvz., Šveicarija, nei galingiausios interneto ir kompiuterių kūrėjos, tokios, kaip Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Taip pat visiškai neaišku, kada jos imsis tokius sprendimus įgyvendinti nacionaliniu mastu.

Vokietijos Konstitucinis teismas yra nusprendęs, kad elektroninis balsavimas yra anti-konstitucinis, nes nėra patikrinamas paprastų piliečių. O kai kurios kitos šalys (pvz. Norvegija, Airija) išleido ne vieną dešimtį milijonų eurų projektuodamos tokias sistemas ir jų atsisakė dėl įvairių šiuose punktuose minimų priežasčių.

6. Žiniasklaidoje tiražuojami galimai ne visai etiškų apklausų duomenys, kuriuose atsispindi tik rinkėjo teisės ar pageidavimai be pareigų ar pavojų. Paprastiems žmonėms užduodamas privilegiją žadantis klausimas („Ar pritariate balsavimui internetu?“), kuris dėl ypač sudėtingo techninio, organizacinio turinio, dėl abejones keliančio patikimumo šiuo metu piliečiams pateikiama tik vienoje nedidelėje eksperimentuojančioje pasaulio šalyje – Estijoje. Tai galima palyginti su apklausa dėl greitosios paskolos, apklausiamajam visiškai nesuprantant galimų neigiamų tokios operacijos pusių.

7. Svarstymuose pastebimas tiesioginis ir netiesioginis interesų konfliktas, pavyzdžiui kuomet VRK narys, aktyviai agituojantis už balsavimą internetu, o kartu dirba ir tokio balsavimo technologiją kuriančioje tarptautinėje bendrovėje(žr. http://www.udris.lt/geras/wp-content/uploads/2015/09/1-2.pdf ).

Kviečiame kiekvieną Jūsų pasvarstyti ir paskaičiuoti, ar užsitęsusios ir nekokybiškos diskusijos šiuo klausimu Lietuvai nepadarė daugiau žalos nei naudos? Per 10 metų išleista nemažai finansinių ir žmogiškųjų resursų iki galo neapibrėžtoms konsultacijoms ir eksperimentams. Galbūt daugybė žmonių ir organizacijų šiek tiek klaidingai pastūmėti ir paveikti šiuo klausimu negali užsiimti kitomis, mažiau žalos Lietuvai atnešiančiomis naujovėmis ir kūryba. Ar nevertėtų sekti Vokietijos precedentu ir galbūt įstatymiškai pažaboti tokius atkaklius demokratijos silpninimo siūlymus, neužkertant kelio pažangai, bet užtikrinant, kad sudėtingi įstatymo projektai šiuo klausimu būtų pateikiami tik su platesniu nepriklausomų organizacijų ir ekspertų pritarimu.

Andrius Kasparavičius, Lietuvos kompiuterininkų sąjungos Kibernetinės saugos sekcijos vadovas, tel.: +370 687 256 30
Mykolas Okulič Kazarinas, „Atviras Kodas Lietuvai“, vadovas, tel.: +370 698 511 44
Mudrikas Dadašovas, „Skaitmeninio Sertifikavimo Centras“, vadovas, tel.: +370 699 26 662
Skirmantas Tumelis, tinklaraštininkas, Vilniaus tarybos narys, LRLS narys, IT analitikas, tel.: +370 679 987 74
Ričardas Savukynas, tinklaraštininkas, IT specialistas, +370 685 19120
Donatas Šimelis, www.lietuva2.lt kūrėjas, programinių sprendimų architektas, tel.: +370 640 254 71

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-12-06 14:58:11

Viešasis transportas Vilniuje judės greičiau – Ukmergės gatvė tik pradžia

Sostinės Ukmergės gatvės A juosta važiuoti galės viešasis transportas, elektromobiliai, taip pat nuo šios savaitės sugrąžinamas taksi judėjimas. Tyrimas ir rezultatų analizė parodė, kad spalį Ukmergės gatvės dalyje viešojo transporto greitis didėjo iki 30 proc., pažeidėjų sumažėjo beveik dvigubai.
       2019-12-06 11:51:59

Dviguba išmaniojo telefono apsauga: lengva pasidaryti – sunku „nulaužti“

Šiandien telefone telpa visas mūsų gyvenimas. Bet vienoje paskyroje saugomi ir visi mūsų prisijungimo duomenys, nuotraukos ar kita asmeninė informacija, todėl ją būtina tinkamai apsaugoti. Tą padaryti padeda slaptažodžiai, tačiau ši priemonė nėra visiškai patikima.
       2019-12-06 11:47:07

Įsigijote naują išmanųjį? Žingsniai, kuriuos turite atlikti nedelsiant

Ką tik įsigijote išmanųjį ir nekantraujate pradėti juo naudotis? Daugelis į rankas paėmę naują telefoną pirmiausia pradeda nuo smagių dalykų – išsirenka viršelio foną, skambučio melodiją ir skuba siųstis daugiausia naudojamas programėles.
       2019-12-06 07:58:51

Gyvūnų gynėjai sumokėjo už protu nesuvokiamą žiaurumą

Metų pradžioje paaiškėjo, kaip atsirado mitas apie tai, kaip gyviems kailiniams žvėreliams diriamas kailis. Tarptautinė kailio federacija pateikė įrodymus, jog už tai, kad du kinai tai padarytų prieš filmavimo kameras, jiems sumokėjo gyvūnų teisių aktyvistai.
       2019-12-05 18:20:48

Gydytoja perspėjo sergančiuosius: taip elgdamiesi atitolinate pasveikimą

Atvėsus orams ir prasidėjus peršalimų sezonui, dažnam tenka skirstyti prioritetus – likti sveikti namuose ar ir toliau rūpintis darbais sergant? Specialistai įspėja – pasirinkę pastarąjį variantą galime pakenkti ne tik savo, bet ir kolegų sveikatai, bei pataria, kokių priemonių imtis, norint pasveikti greičiau.
       2019-12-05 18:17:18

„Facebook“ imasi teisinių veiksmų prieš apgaulingas reklamas

„Facebook“ Kalifornijoje, JAV, pateikė ieškinį bendrovei „ILikeAd Media International Company Ltd.“ ir dviem fiziniams asmenims dėl reklamos sklaidos ir naudojimosi taisyklių pažeidimų. Skelbiant apgaulingas reklamas daryta žala „Facebook“ paskyroms ir skelbtas apgaulingas turinys, kuriuo buvo reklamuojamos suklastotos prekės ir dietinės piliulės.
       2019-12-05 10:25:31

Telecentras pradėjo retransliuoti IPTV į namų televizorius aukštąja raiška

Išmaniosios televizijos (IPTV) programas, siunčiamas per bevielius interneto tinklus į didžiuosius namų televizorius, jau galima žiūrėti aukštąja raiška. Tokią inovaciją šiandien klientams pristatė Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras).
       2019-12-04 10:46:38

Impulsyvus pirkimas – kaip jo naudą gali išnaudoti prekybininkai

Galėtų pasirodyti, kad impulsyvus pirkimas priklauso vien tik nuo paties pirkėjo. Tačiau tiesa ta, kad fizinių ir elektroninių parduotuvių savininkai gali jį labai paskatinti. Tai rodo ir skaičiai – atsirandant vis daugiau impulsyvaus pirkimo skatinimo strategijų didėja ir tokio apsipirkinėjimo mastai.
       2019-12-04 08:42:30

Akis atverianti statistika: kibernetinių nusikaltimų nemažės

„Juniper“ pasaulinio tyrimų centro duomenimis, 2019 m. kibernetinės atakos sudarė net 2 trilijonus dolerių nuostolių. Šiandien, ši nusikaltimų rūšis laikoma sparčiausiai auganti pasaulyje –skaičiuojama, kad kasmet kibernetinių nusikaltėlių aukomis tampa daugiau nei 700 milijonų vartotojų.
       2019-12-04 08:39:30

Europinis sąskaitos blokavimo įsakymas: priimti negalima atmesti – kur kablelis?

Dar 2014 m. liepos 17 d. įsigaliojo ES reglamentas Nr. 655/2014 (toliau – Reglamentas), kuriuo nustatoma europinio sąskaitos blokavimo įsakymo (toliau – ESBĮ) procedūra, siekiant palengvinti tarpvalstybinį skolų išieškojimą civilinėse ir komercinėse bylose.
       2019-12-04 07:38:05

Į šiltus kraštus – žiemą: įvardijo 3 didžiausias keliautojų klaidas

Lietuvos gyventojai nuo žiemos dažniausiai bėga į Turkiją ir Egiptą, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Iš šių šalių sulaukiama ir daugiausiai pranešimų apie keliautojų patirtus sveikatos sutrikimus.
       2019-12-03 15:33:22

„QLED“ technologija: ką šis terminas sako apie televizorių?

Nors televizija atsirado XIX a. pirmoje pusėje, Lietuvoje spalvota televizija pradėta transliuoti mažiau nei prieš penkiasdešimt metų. Tačiau, ar kada nors žiūrėdami televizorių susimąstėte, kaip ir iš kur atsiranda vaizdai ekrane?
       2019-12-03 15:30:37

2020-aisiais didės akcizas etilo alkoholiui ir degalams

Seimas nusprendė nuosaikiai padidinti akcizų tarifus etilo alkoholiui, benzinui, gazoliams ir žemės ūkio veikloje naudojamiems gazoliams. Pagal priimtas pataisas nuo 2020 m. kovo 1 d. etilo alkoholiui akcizų tarifas didės nuo 1 832 iki 2 025 eurų (t. y. 10,5 proc.) už gryno etilo alkoholio hektolitrą.
       2019-12-03 15:27:07

Moterys technologijų sferoje – kodėl apie tai vis dar svarbu kalbėti?

Įvairūs tyrimai rodo, kad technologijų kompanijos, kuriose dirba moterų specialisčių, ypač jei jos užima vadovaujamas pozicijas, sparčiau vystosi ir sugeneruoja daugiau pajamų. Vis tik statistika ir globalios tendencijos – negailestingos.
       2019-12-02 15:05:56

Lietuva sieks skatinti naujos kartos judriojo ryšio 5G diegimą ir plėtrą

Susisiekimo ministerijos iniciatyva parengtos Lietuvos naujos kartos judriojo ryšio (5G) plėtros 2020–2025 m. gairės, taip pat numatytos priemonės šiam tikslui reikalingai teisinei ir investicinei aplinkai kurti.
       2019-12-02 15:03:31

Lietuvoje pradeda veikti elektroninė eismo įvykių deklaravimo sistema

Į avariją Lietuvoje patekę vairuotojai nuo šiol galės užpildyti elektroninę eismo įvykių deklaraciją. Vairuotojams skirtoje nemokamoje programėlėje bus galima užfiksuoti eismo nelaimės aplinkybes bei informaciją apie ją perduoti draudimo bendrovėms. Šią programėlę vairuotojai ras adresu www.draudimoivykiai.lt.
       2019-12-02 15:00:01

Žymios moterys pataria: 4 įvaizdžiai stilingam šventiniam vakarėliui

Kalendorinė žiema – jau čia, o tai reiškia, kad visai ne už kalnų ir didžiosios metų šventės bei Kalėdinių vakarėlių šurmulys. Kartu su jais užklumpa didžiulės dilemos – ką dovanoti artimiesiems ir, svarbiausia, ką apsirengti?
       2019-12-02 14:53:28

Padidinus akcizą neblaivumo problema darbe nebus išspręsta

Kai viešojoje erdvėje kalbama apie tai, jog didesni akcizai arba ribotas laikas alkoholio pardavimui sumažins alkoholizmo problemą, susimąstau – ar tikrai? Kasdien tikriname žmonių blaivumą darbe, tačiau valdžios diktuojamos draudimų politikos įtakos ilgalaikiame laikotarpyje nematome.
       2019-12-02 14:49:39

Kaip fizinė veikla susijusi su programavimu?

Remiantis viso pasaulio programuotojus vienijančio portalo stackoverflow.com duomenimis 2018 m. visoje Europoje buvo 5,5 mln. programuotojų. Šis darbas yra vienas trokštamiausių ir geriausiai apmokamų Europoje.
       2019-12-01 16:52:19

Vilniuje įžiebta Kalėdų eglė – karalienė

2019-ųjų Kalėdų sostinėje sezonas atidarytas – Katedros aikštėje ką tik karūnuota pagrindinė šalies eglė. Šiųmetis Kalėdų simbolis sostinėje paverstas galingiausia šachmatų figūra – karaliene. Karališkos mėlynos spalvos suknele ir sidabru spindinčiu baltu apsiaustu (tarsi mantija) pasipuošusi karalienė.
       2019-12-01 16:33:48

Kalėdų traukinukas jau vingiuoja sostinės gatvėmis

Iš „Kalėdų sostinėje“ perono į 5 savaites truksiantį kalėdinį maršrutą šįvakar pajudėjo laukiamiausias metų traukinys – ryškus ir žaismingas, lankysiantis visas šventiškiausias sostinės vietas – pagrindinę miesto eglę, kalėdinių gardumynų ir dovanų miestelius Rotušės ir Katedros aikštėse.
       2019-11-30 10:38:16

Muzikos klausymas miego metu – kodėl išbandyti verta net žiūrintiems skeptiškai

Turbūt kiekvienas esame girdėję apie pozityvią muzikos naudą besivystančioms vaikų smegenims, tačiau ar muzika lygiai taip pat teigiamai veikia ir suaugusius? Muzikos klausytis einant, dirbant, sportuojant ar važiuojant automobiliu daugumai yra įprasta, tačiau nuomonės dažnai išsiskiria, kai kalbama apie miegą.
       2019-11-29 14:31:49

„Litgrid“: sėkmingai užbaigtas pirmasis sinchronizacijos projektas

Perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ užbaigė Bitėnų transformatorių pastotės išplėtimo į skirstyklą projektą. Tai pirmasis iš šį rudenį Vyriausybės patvirtintų Lietuvos sinchronizacijos su Europos elektros tinklais strateginių projektų.
       2019-11-29 14:15:07

CV mados: kodėl „neformatas“ tinka ne į visas pozicijas?

Spartus gyvenimo ritmas bei įnirtinga kova dėl svajonių darbo diktuoja ir besikeičiančias gyvenimo aprašymų (CV) formų bei turinio tendencijas. Prieš 5-10 metų didžioji dauguma CV buvo rengiami pagal „Europass“ formatą.
       2019-11-29 14:10:22

Garso įrašymo istorija: nuo kalbėjimo į „ragą“ iki balso pavertimo tekstu

Lygiai prieš 142 metus, 1877 m., lapkričio 29 d. amerikiečių mokslininkas ir išradėjas Tomas Edisonas pasauliui pirmą kartą parodė, kaip veikia fonografas. Tai – pirmasis įrenginys pasaulyje, kuris galėjo įrašyti garsą ir iš karto jį atkurti.
       2019-11-29 13:59:32

MERKO baigė statyti naują „Quadrum“ biurų pastatą Vilniuje

Bendrovė Merko statyba baigė naujo biurų pastato – „Quadrum South“ statybas Vilniuje, „Quadrum“ verslo centre, adresu Konstitucijos pr. 21. Kaip ir planuota, statinys iškilo per metus.
       2019-11-29 13:54:37

Ką reiškia dirbti vienoje didžiausių pasaulyje mažmeninės prekybos įmonių

Lietuvės Tomos Bilienės karjeros kelias, prasidėjęs nuo internete reikiamu metu pamatyto darbo skelbimo, per kelerius metus ją nuvedė į pasaulinio prekybos milžino administraciją. Šiemet specialistė pradėjo dirbti „Lidl“ centrinėje būstinėje Vokietijoje, darbo teisės skyriuje.
       2019-11-28 19:14:04

Interneto etiketas: kaip neprisidaryti gėdos?

Skaitmeninis arba kitaip interneto etiketas (angl. – netiquette) – tai visų interneto vartotojų elgesio taisyklių rinkinys. Etiketo taisyklių stengiamės laikytis bendraudami realybėje, tačiau etiškai turėtume elgtis ir skaitmeninėje erdvėje.
       2019-11-28 19:08:45

Patvirtinti 2020 m. elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino UAB „Ignitis" elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams, kurie bus taikomi nuo 2020 m. sausio 1 d. Vidutiniškai elektros energijos tarifai buitiniams vartotojams auga apie 14,7 proc.
       2019-11-28 07:20:18

Naujakurių rūpesčiai: kokios bėdos dažniausiai užklumpa naujuose namuose

Naujuose namuose besikuriančių žmonių dažnai laukia ne tik malonūs įkurtuvių rūpesčiai. Draudikai pastebi, kad naujuose butuose gyventi pradedantys žmonės patys arba meistrų rankomis dažnai sugadina ką tik įsigytą turtą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama