Naujienos

Darbo rinkos ekspertė pataria nuotoliniam darbo pokalbiui ruoštis lyg gyvam

2020-11-16 07:35:59

2020 metai į žmonijos istoriją įeis kaip pandemijos metai, o kartu su jais – pačių įvairiausių paslaugų, produktų ir veiklų persikėlimas į nuotolį.

Bene daugiausiai žmonių palietęs pokytis – darbas nuotoliniu būdu, o drauge su juo į nuotolį keliasi ir darbuotojų paieška, darbo pokalbiai ir netgi naujų darbuotojų įvedimas į darbo vietą.

Internetinės personalo atrankos kompanijos „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė taip pat patvirtina nuotolinio darbo poreikį ir populiarumą. „Darbo skelbimai, kuriuose nurodoma darbo vietovė yra darbas iš namų, šiuo metu yra populiariausi“, – sako ji.

Tokią pačią tendenciją rodo ir šių metų rugsėjį „Kantar“ atliktas tyrimas. Jis atskleidė, kad Lietuvoje dviem trečdaliams (61 proc.) dirbančiųjų pavasarinio karantino metu darbdaviai suteikė galimybę ir priemones dirbti nuotoliniu būdu. Tokia pati dalis manė, kad tokią galimybę darbdavys privalo užtikrinti (62 proc.), o maždaug kas trečias (31 proc.) dirbantysis Lietuvoje norėjo dirbti nuotoliniu būdu ir nesant karantinui.

Kaip pasiruošti nuotoliniam darbo pokalbiui?

Pasak ekspertės, į nuotolį persikėlė ir darbuotojų atrankos procesas, pirmiausia – darbo pokalbiai. „Šiuo metu įmonės darbo skelbimuose nurodo, kad darbo pokalbiai vyks nuotoliniu būdu – tokia tendencija ryški beveik visose srityse, nepriklausomai nuo to, ar tiesioginis darbas yra susijęs su kompiuteriu, ar ne“, – atskleidžia ji.

Nuotoliniams darbo pokalbiams populiarėjant, aktualus ir pasiruošimas jiems. R. Karavaitienės teigimu, iš esmės požiūris į nuotolinį darbo pokalbį turėtų būti toks pat atsakingas, kaip ir į gyvą. „Tai reiškia, kad jam reikia lygiai taip pat pasiruošti: pasidomėti įmone, pagalvoti atsakymus į galimus klausimus, apgalvoti savo prisistatymą ir apsirengti taip, lyg einant į gyvą susitikimą“, – rekomenduoja pašnekovė.

Nuotoliniams pokalbiams svarbus techninis aspektas, kuriam reikėtų skirti dėmesio ir pasitikrinti, ar veikia ausinės ir kamera, ar yra garsas, ar pakankamai stiprus interneto ryšys. Taip pat reikėtų apgalvoti, kur vyks toks pokalbis: jam pasirinkti ramią vietą, kurioje niekas netrukdytų. „Neretai tokie pokalbiai vyksta namuose, taigi reikėtų pasirūpinti, jog pokalbio metu aplink jus nebėgiotų vaikai ir katės. Labai svarbus ir fonas – kad vaizde už jūsų nugaros nebūtų netvarkos“, – sako R. Karavaitienė.

Ji taip pat akcentuoja punktualumo svarbą. „Internete kamščių juk nebūna, taigi vėlavimas, kaip ir realiame gyvenime, pliusų neprideda. Pokalbiui prie ekrano turėtumėte sėsti ne likus minutei, o dešimčiai ar penkiolikai, kad spėtumėte susikaupti, nusiraminti“, – pataria ji.

Pasak ekspertės, tokie dalykai gali atrodyti smulkmenos, tačiau jie sudaro pirmąjį įspūdį apie kandidatą ir jo požiūrį į darbo paiešką.

Pasiruošti nuotoliniam darbo pokalbiui galima ir pasinaudojus nemokamais projekto „Prisijungusi Lietuva“ mokymais „Inovatyvus savęs pristatymas“. Šiuose internetiniuose mokymuose suteikiamos žinios, kaip susikurti patrauklų gyvenimo aprašymą (CV) arba panaudoti raiškaus turinio priemones. Kursų metu dalyviai internete ieško tinkamų pavyzdžių ir pagal juos kuria savo originalius gyvenimo aprašymus bei mokosi kurti vaizdo įrašus.

Gyvi pokalbiai niekur nedings

R. Karavaitienės teigimu, nuotolinių darbo pokalbių pliusas, kaip ir kitų nuotolinių paslaugų – laiko sutaupymas. Pavyzdžiui, seniau būtų tekę iš Kauno važiuoti darbo pokalbiui į Vilnių, kai dabar pakanka įsijungti kompiuterį. „Dažnu atveju geriausi kandidatai yra jau dirbantys žmonės, kuriems sudėtinga susiderinti darbo pokalbio laiką, nes dienos metu jie dirba. Tai šiomis aplinkybėmis atsirado daugiau galimybių laiko prasme organizuoti darbo pokalbius“, – pastebi ji.

Nepaisant nuotolinių darbo pokalbių privalumų, darbo atrankos ekspertė prognozuoja, kad gyvi pokalbiai neturėtų prarasti aktualumo – mat jie duoda kur kas daugiau informacijos apie potencialų darbuotoją. „Psichologiškai visgi lengviau pajusti kandidatą susitikus gyvai. Be to, dar iki tiesioginio darbo pokalbio egzistuoja daugybė elementų, kurie suteikia informacijos apie kandidatą. Pavyzdžiui, atvykimas į biurą: ar lengvai rado ar ne, vėlavo ar nevėlavo – tokie dalykai rodo pasiruošimą, sąmoningumą, orientaciją laike ir erdvėje. Kaip kandidatas elgiasi laukiamajame, nervinasi ar ne, koks yra rankos paspaudimas, kokia neverbalinė kalba pokalbio metu – visos šios informacijos, bendraujant nuotoliniu būdu, netenkama“, – atskleidžia darbo rinkos ekspertė.

Dėl šių gyvo pokalbio pliusų ji laikosi nuomonės, kad ateityje, kai situacija stabilizuosis, įmonės vis tik taikys įvairius būdus ir gyvi susitikimai tikrai vyks. „Be to, žmonės tikrai pasiilgsta gyvo bendravimo ir socializacijos, taigi mažai tikėtina, kad gyvi pokalbiai bus visiškai eliminuojami iš darbuotojų paieškos proceso“,– tikina ji.

Ieškoti darbo ragina visame pasaulyje

R. Karavaitienės nuomone, nors nuotoliniai darbo pokalbiai išpopuliarėjo adaptuojantis prie karantino aplinkybių, tokią tendenciją buvo galima pastebėti ir anksčiau. Dėl globalizacijos proceso ir tarptautinių įmonių Lietuvoje įsikūrimo darbo pokalbiai nuotoliniu būdu vykdavo tais atvejais, kuomet tiesioginis darbdavys būdavo įsikūręs kažkur užsienyje. „Todėl ieškantiems darbo mes vis kartojame – pažiūrėkite į darbo rinką plačiau, neapsiribokite vietove, kurioje gyvenate, jums atviras visas pasaulis, darbo galite ieškoti bet kur“, – pataria įsidarbinimo ekspertė.

Ji taip pat skatina bet kokio amžiaus žmones įgusti naudotis technologijomis. „Visgi technologijų išmanymas, kompiuterinis raštingumas yra vienas svarbiausių dalykų šiuolaikinėje darbo rinkoje, niekur nuo to nepabėgsi. Be to, iš patirties galiu pasakyti, jog skaitmeninis raštingumas ne tiek priklauso nuo amžiaus, kiek nuo požiūrio – mokytis niekada nevėlu“, – sako ji.

Mokytis visą gyvenimą bei įgyti žinių apie skaitmeninį raštingumą vyresnio amžiaus žmones skatina ir Lietuvoje jau dvejus metus veikiantis e. skautų tinklas, vienijantis beveik 1,6 tūkst. skaitmeninių žinių turintį 14–29 metų amžiaus jaunimą. „Jauni žmonės, kuriems naudojimasis technologijomis ir įvairiausiais prietaisais – nuo kompiuterio iki telefono ar planšetės – yra natūralus dalykas, yra puikūs konsultantai tiems gyventojams, kurie dar tik pradeda naudotis technologijomis ir žengia pirmuosius žingsnius skaitmeniniame pasaulyje“, – teigia projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis.

Šiuo metu e. skautai konsultuoja „Facebook“ grupėje „#Prisijungusi Lietuva pataria ir konsultuoja“ – įprastos konsultacijos bibliotekose dėl karantino ribojimų yra sustabdytos. Nepaisant to, A. Ruseckis primena, kad jungtis prie e. skautų galima jau dabar. „Tam pakanka užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, susipažinti su ten esančia informacija apie e. skautų veiklą, atlikti testą ir parsisiųsti e. skauto pasą. Su juo, pasibaigus ribojimams, tereikės nuvykti į artimiausią biblioteką ir, susitarus su bibliotekininku, pradėti e. skauto veiklą“, – paaiškina e. skautų veiklos koordinatorius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1235

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1235. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1052

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1052. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
       2021-04-30 09:17:05

Švenčiame motinos dieną: 10 idėjų, kaip nustebinti mylimą mamą

Jau šį sekmadienį minėsime gražią pavasario šventę – motinos dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi idėjomis, kaip originaliai pasveikinti savo mamą.
       2021-04-29 19:29:25

Rusijos veiksmai prie Ukrainos sienų – priminimas Europai

Šiandien Europos Parlamento plenarinės sesijos balsavimo metu buvo priimta rezoliucija dėl Rusijos, Aleksejaus Navalno atvejo, kariuomenės telkimo prie Ukrainos sienos ir Rusijos išpuolių Čekijoje.
       2021-04-29 18:15:56

Vasariška gaiva ant jūsų stalo: šaltsriubių receptai

Šiltąjį sezoną, ko gero, niekas taip gerai neatvėsina kaip dubuo šaltos gaivinančios sriubos. Tačiau visai nebūtina kasdien mėgautis vis tuo pačiu šaltibarščių skoniu. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, kviečia eksperimentuoti virtuvėje bei atrasti vis naują šaltsriubės receptą.
       2021-04-29 12:47:29

Amerikiečių kardiologas rekomenduoja natūralią apsaugą nuo trombų

Jei Lietuvoje kardiologas sumanytų įkurti ekologišką kavinę, daugelis pagalvotų, kad jam nepasisekė su medicina. Tačiau JAV kardiologui Joeliui Kahnui atidaryta žaliosios zonos kavinė Ferndeile, Mičigane, nė kiek netrukdė karjerai.
       2021-04-29 12:14:09

Galvos skausmas perspėja ir apie tai, kad metas išgerti vandens

Vaistininkai vieningai teigia, kad galvos skausmas lydi beveik kiekvieną žmogų. Bent kartą per mėnesį jį patiria daugelis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į jo stiprumą, tiek į pasikartojimo dažnumą.
       2021-04-29 12:11:49

Su papildomomis sąlygomis išplėsta galimybė vairuoti lengvuosius motociklus

Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-3778(3), kuriomis nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. nuspręsta praplėsti teises vairuoti lengvuosius motociklus (A1 kategorijos transporto priemones) B kategorijos pažymėjimą turintiems vairuotojams.
       2021-04-29 10:25:28

Saldus IT specialistų gyvenimas: 10 pasiūlymų per dieną ir vilionės

Nors jau bene 15 metų informacinių technologijų sritis yra laikoma populiariausia ir perspektyviausia sfera karjerai, Lietuvoje susiduriama su nuolatiniu šių specialistų trūkumu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.