Naujienos

Linas Kojala apie JAV ir prezidento inauguraciją

2021-01-20 10:08:55

"Ronaldas Reaganas, kadaise diskutuodamas apie savo iki-prezidentinę profesiją, sau įprastu stiliumi atkirto: o kaip prezidentas gali nebūti aktorius?

Ne tik pasaulis, bet ir amerikiečiai dažnai JAV politiką mato išskirtinai per prezidento figūrą.

Priskiria jam nesėkmes, kurios nepriklausė nuo Baltųjų rūmų; džiaugiasi sėkmėmis, kurias sąlygojo visai kiti procesai. Kadangi prezidentas yra ir lyderis, ir megažvaigždė, tai – natūralu, nors tuo pačiu užprogramuoja paviršutinišką požiūrį į JAV politinę sistemą.

Vertinant Donaldo Trumpo laikotarpį to netruks. Gerbėjai džiaugsis ekonomikos augimo iki pandemijos sėkme, išskirtinai siedami tai su administracijos sprendimais (kaip ir Baracko Obamos rėmėjai teigs, kad Trumpas augo tik dėl ankstesnės administracijos darbų); kritikai piktinsis žingsniais, kuriuos sies išskirtinai su Trumpu, ignoruodami gelmines prielaidas, dėl kurių jie atsirado.

Realistiškesnis matymas, ko gero, būtų suvokti prezidentą kaip katalizatorių ir naratyvo formuotoją, kuris gali pakreipti JAV politinio laivo kursą vos keliais laipsniais – atrodytų nedaug, bet gali būti itin reikšminga (išpuolis prieš Kapitolijų buvo to iliustracija).

JAV ir prie Trumpo, kaip rašiau savo knygoje, „grįžta namo“ – žvelgia į dilemas per vienašališkumo perspektyvą, kratydamasi papildomų atsakomybių. Amerikiečių karių skaičius, dislokuotas užsienyje, kryptingai mažėjo Obamos metu, mažėjo ir prie Trumpo (nuo 2016 metais buvusių maždaug 200 tūkst. pernai pasiektais sumažėjimas 15-20 proc. Karių atitraukta būtų buvę ir daugiau, bet kai kurie administracijos sprendimai – pvz., apkarpyti skaičių Vokietijoje – tiesiog [kol kas] nebuvo įgyvendinti dėl Kongreso pasipriešinimo.

JAV taip pat traukėsi iš tarptautinių susitarimų (Paryžiaus klimato kaitos, Irano branduolinės programos; Ramiojo vandenyno regiono partnerystės (TPP); Pasaulio sveikatos organizacijos ir t.t.) – kiekvienas atvejis turi savo priežastis, bet pati tendencija nėra stebinanti. Jei Obama dar mėgindavo dalį atsitraukimų kompensuoti miglotu teiginiu „lead from behind“ („lyderiauti iš už nugaros“), tai Trumpas grindė politiką transakcine dvišališko santykio logika, dažniausiai siejama su konkrečia pinigine išraiška. Gera to iliustracija – įsimintina spaudos konferencija su Lenkijos prezidentu Duda, kurios metu nedidelį planuojamą amerikiečių kontingento padidinimą Lenkijoje (reikšmingą ir Lietuvai) Trumpas pakomentavo primindamas, jog Lenkija už tai tikrai susimokės.

Galima tai sieti išskirtinai su Trumpo logika, bet galima pastebėti ir tai, jog Europa po Šaltojo karo piktnaudžiavo JAV sukurtu saugumo skėčiu (prisimenu pokalbį Vašingtone 2019 m. pabaigoje su išmintingu Trumpo administracijos atstovu, kurio metu jautėsi šiokia tokia nuoskauda dėl menko Vokietijos ir kitų šalių įsitraukimo į globalių problemų – kai tam reikia daugiau nei politinių pareiškimų – sprendimą).

Matydamos šią atskirų prezidentų kadencijas peržengiančią tendenciją, kitos šalys ieškojo būdų kompensuoti JAV vaidmens mažėjimą. Izraelio diplomatinis atšilimas su JAE, Bahreinu, kuris tapo įmanomas dėl panašių ankstyvų diskusijų su Saudo Arabija, yra to iliustracija. Kadangi JAV persvarsto savo pozicijas, tos šalys, kurios tradiciškai nebūtinai draugiškos viena kitai, bet turi bendrą problemą (pvz., Iraną), ima ieškoti sąlyčio taškų. Panašu ir prekyboje: 15-ka Azijos ramiojo vandenyno regiono valstybių, įskaitant Kiniją, Japoniją, Pietų Korėją, pernai pasirašė bene didžiausią pasaulyje laisvos prekybos susitarimą (1/3 pasaulio populiacijos ir sukuriamo BVP) – jei amerikiečiai traukiasi iš TPP (o tą siūlė ne tik Trumpas, bet ir buvusi jo konkurentė Hillary Clinton), kitoms valstybėms reikia ginti savo interesus kitais būdais.

Vienas reikšmingiausių Trumpo naratyvo formavimo pasiekimų – Kinijos grėsmės išryškinimas. Atkreipčiau dėmesį, jog Trumpo atstovai kalbose Kiniją dažnai vadindavo „Kinijos komunistų partija“, tokiu būdu net ir neutraliuose sakiniuose išreikšdami politinę poziciją. Nutolti nuo šio konsensuso, kaip reta vienijančio ir Respublikonus, ir Demokratus, naujajai administracijai nebus lengva (net kalbant apie muitus, kuriuos JAV įvestus Kinijos prekėms – Demokratai sprendimą kritikavo kaip neefektyvų bei papildomą naštą amerikiečių vartotojams, bet Bideno atstovai tikina neskubėsiantys jų atšaukti). Kadangi konfliktas apima ir vertybes (musulmonų mažuma Kinijoje, Tibetą, Taivaną, Honkongą), ir technologijas (5G ir ne tik), ir geopolitiką (ypač Pietų Kinijos jūroje), ir ekonomiką, JAV-Kinijos santykių bėdos yra ilgalaikės.

Rusijos atžvilgiu Trumpo manevro laisvė buvo itin apribota – bene iškart Kongresas, nepaisant prezidento prieštaravimų, priėmė įstatymą, kuriuo pavertė sankcijas šiai šaliai įstatymu (kitaip tariant, prezidentas savo nuožiūra jų švelninti negalėjo). Todėl per jo kadenciją, nepaisant sunkiai suprantamų Trumpo pareiškimų per spaudos konferenciją su Vladimiru Putinu Helsinkyje (apie pasikliovimą Rusijos prezidento teiginiais, kad ši šalis tikrai nesikišo į rinkimus, nors JAV institucijos tą pagrindė), JAV kryptis nepasikeitė. Netgi priešingai, ir administracija prisidėjo prie sankcijų griežtinimo, o Ukrainos apginklavimas buvo svarbus žingsnis remiant šios šalies pasipriešinimą agresijai. Prie to prisidėjo Trumpo komanda, kurioje (bent jau kadencijos pradžioje) buvo nemažai patyrusių tradicinės respublikoniškos užsienio politikos ekspertų. Ilgainiui jų skaičius ėmė mažėti, tad Vašingtone buvo diskutuojama apie „kitokią“ antrąją Trumpo kadenciją, jei ji būtų buvusi (matyt, ir pats Trumpas būtų geriau supratęs, ką ir kaip daryti, jog bent dalis jo idėjų būtų realizuotos). Dabar tai mažai aktualu.

Tiesa, kadenciją baigiantis prezidentas įeis į istoriją ir tuo, kad jo valdymo metu Kongresas priėmė įstatymo nuostatą, neleidžiančią skirti lėšų išstojimui iš NATO. Kadangi Kongresas negali savaime uždrausti prezidentui pareikšti, kad NATO – nebeaktualus, buvo bandoma preventyviai užbėgti už akių tokiam veiksmui. Tad Trumpo įsipareigojimas Aljansui kėlė didelių nuogąstavimų net Vašingtone.

„Grįžimas namo“ nereiškia, kad JAV nebedalyvaus tarptautinėje politikoje ar nutrauks savo ilgalaikius įsipareigojimus. Anaiptol, nes „grįžimas namo“ nėra izoliacionizmas. Lietuva taip pat išliks svarbi sąjungininkė, kuriai įsipareigojimai įtvirtinti ir sutarčių, ir įstatymų, ir kitomis formomis. Tačiau amerikiečiai siunčia aiškų signalą, jog vien kliautis jų geranoriškumu nereikėtų – atsakomybes teks pasidalyti.

O Bidenui nebus lengva. Trumpo kritikai gali žvelgti į jį kaip panacėją, bet „medaus mėnuo“ ilgai netruks. Jam klius tiek nuo Respublikonų (kitaip ir negali būti), tiek nuo Demokratų (ypač progresyviojo partijos flango, kuris Bideno anaiptol nemato kaip geriausio pasirinkimo – tiesiog reikėjo nugalėti Trumpą). Antrasis flangas gali būti netgi agresyvesnis, jei Bidenas kryptingai laikysis savo pažado būti „per vidurį“, ieškoti konsensuso ir parodyti, jog šalies poliarizacija (bent retkarčiais) gali būti įveikta.

Tad naujajam prezidentui prireiks sėkmės. Jos galime ir palinkėti."

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2021-01-20 14:32:39 / Jūratė

Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas apie Aleksejaus Navalno sugrįžimą ir areštą sako, kad tokia savo reakcija Vakarai siekia nukreipti dėmesį nuo „krizės“ Vakaruose.

S. Lavrovas pirmadienį per spaudos konferenciją pareiškė: „Matome, kaip dabar griebtasi vakarykštės naujienos apie Navalno grįžimą į Rusijos Federaciją, tiesiog justi, kad komentarai ateina su tokiu džiaugsmu, tarsi nukopijuoti. Su džiaugsmu, nes tai, regis, leidžia Vakarų politikams galvoti, kad jie sugebės taip nukreipti dėmesį nuo giliausios krizės, kurioje atsidūrė liberalaus vystymosi modelis.“

Košmaras, kad taip sako. O dar didesnis košmaras jei dar kas nors ten taip ir galvoja.

Daugiau naujų naujienų
       2021-03-05 14:35:54

Lietuviai vis aktyviau domisi maisto tausojimo idėjomis

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės.
       2021-03-05 11:45:06

Matvei Linov apie mus internete rašo:

"Šiandien baigėsi mano leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Aš retai rašau tokiomis temomis, tačiau norėčiau pasidalinti užsieniečio, kuris čia gyvena daug metų, pastebėjimais.
       2021-03-05 11:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 434 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7763 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 434 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-05 11:17:58

Praktiniai patarimai ieškantiems naujo televizoriaus

Renkantis naują televizorių, verta atkreipti dėmesį ne tik į svarbius jo techninius parametrus. Norint išsirinkti tinkamiausią variantą, svarbūs ir praktiniai kriterijai: koks rekomenduojamas televizoriaus dydis, kabinimo būdas, kokie kiti pasirinkimą lemiantys veiksniai.
       2021-03-05 11:08:32

Žiema priminė skaudžią problemą – saugiai šildyti būstą moka ne visi gyventojai

Pasibaigusi žiema kai kuriems atnešė skaudžių pamokų – pirmuosius šių metų mėnesius ugniagesiams gesinti gaisrų teko skubėti 18 proc. dažniau nei praėjusių metų pradžioje.
       2021-03-05 11:06:15

Po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą

„NielsenIQ“: po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą. Lietuvoje vasarį kiek sušvelninus karantino suvaržymus, klientai plūstelėjo į grožio salonus bei išsirikiavo prie nedidelių parduotuvių.
       2021-03-05 11:03:52

Daiktų interneto technologija: ko reikia, kad Lietuva taptų lydere

Telefonu įjungiama skalbimo mašina, laikrodžiu valdoma šaldytuvo temperatūra ar ryte suskambęs žadintuvas, automatiškai įjungiantis kavos aparatą ir ruošiantis jums skanią kavą, kol jūs keliatės iš lovos.
       2021-03-05 11:01:03

Įvaldykite savo „Android“ išmanųjį: 7 funkcijos, kurias mažai kas atradę

Kaip pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaujanti mobilioji operacinė sistema yra „Android“. Visgi daug žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį jos suteikiamų galimybių, o kai kurios naudingos „Android“ funkcijos yra kone paslėptos ir jas žino tik labiausiai įgudę naudotojai.
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-05 10:54:43

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.
       2021-03-05 10:52:18

Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus nuo erkinio encefalito

Lietuva – didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Net 30 proc. visų persirgusiųjų virusas visam gyvenimui palieka sunkių padarinių, tokių kaip atminties, koordinacijos sutrikimai ar net paralyžius.
       2021-03-05 10:44:15

Derlingi 2020 metai - kaip tuo pasinaudos Lietuvos agrosektorius?

Prieš metus visas agrosektorius su nerimu laukė naujojo sezono pradžios. Prieš tai buvęs trijų metų nederliaus ciklas stipriai paveikė viso sektoriaus investicinį potencialą. Žemės ūkio technikos pardavimai paprastai atspindi rinkos pajėgumą.
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-03-04 08:58:43

Siekiantiems vidinės ramybės psichologė pataria susitvarkyti namus

Pavasaris Lietuvoje jau tradiciškai vadinamas švaros laiku – nuo seno įprasta, jog vis ryškesnė saulė ir bundanti gamta suteikia daugiau jėgų bei įkvėpimo susitvarkyti, atsišviežinti namus.
       2021-03-04 08:49:06

3 iš 4 studentų patiria stiprų stresą, beveik kas trečias – panikos atakas

Vasario mėnesio viduryje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą „Psichologinė studentų būsena ir pagalba“, kuriuo buvo siekiama įvertinti studentų psichologinę būseną ir jos pokyčius lėmusius veiksnius, atsižvelgiant į paskutinius dvejus metus aukštosiose mokyklose inicijuotų pokyčių efektyvumą bei karantiną.
       2021-03-04 08:31:51

Vilnius kviečia pasaulio architektus: konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti.
       2021-03-04 08:18:00

Prezidentas skiria naują Prezidentūros kanclerę ir Komunikacijos grupės vadovę

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vadovauti Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai nuo kovo 15 dienos skiria Agilą Barzdienę, o naująja Prezidento vyriausiąja patarėja ir Komunikacijos grupės vadove taps Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
       2021-03-04 07:59:32

Svarbi informacija projektuotojams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo 2021 m. vasario 23 d. įsigaliojo nauja statybos techninio reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai.
       2021-03-04 07:53:30

„Ignitis“ pataria: ką reikia žinoti sudarant sutartis telefonu?

Prieš daugiau nei metus pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija paslaugų teikimą nuotoliniu būdu pavertė kasdienybe. Konsultavimui įvairiais klausimais persikeliant į virtualią erdvę, vis daugiau žmonių pasinaudoja ir galimybe sutartis sudaryti telefonu.
       2021-03-04 07:49:28

Saugumo ekspertų patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų telefonų saugumu?

Vaikai pirmąjį savo mobilųjį telefoną gauna dar iki sulaukdami septynerių metų, rodo „ChildWise“ duomenys. Todėl jau ypač jauname amžiuje gali tapti programišių taikiniu – sulaukti melagingų laiškų ar žinučių,
       2021-03-04 07:36:00

Lietuvių abejingumas gaisro atveju: dūmų detektorių turi kas 5 gyventojas

Nors nuo reikalavimo privalomai gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominį dūmų detektorių praėjo jau beveik treji metai, lietuviai vis dar linkę rizikuoti savo pačių sveikata ir gyvybe.
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
       2021-03-03 13:30:45

Atnaujinami praktiniai vairuotojų mokymai

Nuo kovo 10 d. bus leista atnaujinti veiklą vairavimo mokykloms ir rengti praktinius vairuotojų mokymus. Toks sprendimas šiandien priimtas Vyriausybės posėdyje.
       2021-03-03 13:14:46

Santaros klinikose pradedama naujų SARS-CoV-2 viruso atmainų paieška

Pradedami visų Santaros klinikų laboratorijoje naujai nustatytų atvejų SARS-CoV-2 viruso atmainų B.1.351 bei P.1 atrankiniai tyrimai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.