Naujienos

INFOBALT: Lietuva negali likti IT užribyje

2016-04-26 17:38:30

Įgyvendinti ryžtingas švietimo reformas, įsteigti IT ir inovacijų ministeriją, sukurti sąlygas bepopierinei prekybai – atsižvelgdama į didžiausius šalies iššūkius ir neišnaudotas galimybes IT srityje, šiuos ir kitus pasiūlymus artėjant Seimo rinkimams politinėms partijoms pateikė asociacija INFOBALT.

foto

Beveik 150-ties narių IRT sektoriaus ekspertinę bendruomenę telkiančios asociacijos atstovų teigimu, artėjantys Seimo rinkimai – puiki galimybė politikams ieškoti ne tik esamų problemų sprendimo būdų, bet ir potencialaus šalies proveržio sričių.

„Vienas svarbiausių politinių partijų įsipareigojimų turėtų būti IT darbuotojų skaičiaus didinimas. Šiuo metu IT specialistų skaičius Lietuvos darbo rinkoje sudaro vos 1,9 proc., kai tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis yra 3,7 proc., o Estijoje tokių darbuotojų dalis priartėjo prie 5 proc. visų dirbančiųjų. Nuo turimo IT specialistų skaičiaus labai priklausys ir kitų siūlomų pokyčių įgyvendinimas“, – teigia P. Vertelka.

Atsižvegiant į tai, INFOBALT pasiūlymų partijoms sąrašo viršuje atsidūrė švietimo ir kompetencijų vystymo reformos. Mandatų siekiantiems politikams siūloma įsipareigoti didinti IT absolventų skaičių, atnaujinti bendrojo ugdymo IT programą, skatinti profesinį IT mokymą ir e-įgūdžių lavinimą regionuose. Be kompleksinių švietimo reformų, kiti INFOBALT siūlymai politinėms partijoms apima e-paslaugų, valstybės IT ūkio valdymo bei reguliavimo ir verslo aplinkos gerinimo sritis.

Reformuojant valstybės IT ūkio valdymą, INFOBALT pirmiausia siūlo atsakomybę už valstybės IT strateginį planavimą bei finansavimą suteikti CIO (Chief Information Officer), kuris būtų atskaitingas LR Ministrui Pirmininkui. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje INFOBALT ragina rimtai svarstyti Lietuvoje steigti atskirą ministeriją, kuri formuotų ir koordinuotų IT ir inovacijų politiką šalies mastu.

„Praėjusiame etape Lietuvai ypač svarbus buvo energetinis saugumas, tačiau strateginiai tikslai šioje srityje jau pasiekti. Todėl manome, kad metas perdėlioti prioritetus ir vietoj Energetikos ministerijos Lietuvoje steigti IT ir inovacijų ministeriją, kuri leistų kryptingai panaudoti išteklius ir siekti šalies proveržio. Nuo to priklausys Lietuvos ekonomikos sėkmė, o šia linkme pastaruoju metu eina ir visa Europa“, – teigia Paulius Vertelka, asociacijos INFOBALT vykdomasis direktorius.

Išskirtinis dėmesys INFOBALT pasiūlymuose skirtas ir e-paslaugų plėtrai. Asociacija skatina lyderiauti įgyvendinant „Harmonizing Digital Markets“ iniciatyvą, didinti e-paslaugų prieinamumą gyventojams, sudaryti sąlygas bepopierinei prekybai.

P. Vertelkos teigimu, siekiant progreso Lietuvai vertėtų įgyvendinti ir kelis itin inovatyvius projektus, tokius kaip sąlygų elektroniniam balsavimui sukūrimas ir dronų bei bevaldžių automobilių eksploatavimo įteisinimas.

„Šiuo metu turime ne tik eiti koja kojon su naujausiomis technologijomis, bet pasitelkę jas įgyvendinti projektus, kurie užtikrintų Lietuvos klestėjimą ir lyderystę tam tikrose srityse visame pasaulyje. Galimybių tam tikrai turime, tereikia politinės valios ir ryžtingų sprendimų“, – teigia P. Vertelka.

INFOBALT atstovas tikisi, kad rinkimams besiruošiančios partijos atsižvelgs į asociacijos pateiktus pasiūlymus, o rudenį darbą pradėsianti naujoji valdžia dės išskirtines pastangas siekiant Lietuvos IRT pramonės augimo.

Žemiau pateikiama 15 pagrindinių asociacijos INFOBALT pasiūlymų politinėms partijoms.

Švietimas ir kompetencijų vystymas

Iki 2020 m. kasmet padidinti IT srities specialybių absolventų skaičių du kartus, lyginant su 2015 m. Padidinti IT aukštojo mokslo ir profesinio mokymo krepšelio sumą ne mažiau kaip 30 proc.Skatinti profesinį IT mokymą ir mokinių IT įgūdžių lavinimą regionuose, didinant finansavimą neformaliam ugdymui ir taip sprendžiant vaikų ir jaunimo užimtumo ir skaitmeninio raštingumo problemas.Atnaujinti bendrojo ugdymo IT programą, įtraukti IT į 1–4 klasių mokymo programą.

E-paslaugos

Lyderiauti vykdant ES HDM (Harmonizing Digital Markets) iniciatyvą, kartu koordinuojant vieną iš 10-ties HDM krypčių: „eLogistics and Digital Transport Corridors“. Šiam tikslui turėti IRT atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje, kuris užsiimtų ir tiesioginių programų finansavimo paieška. Baigti įgyvendinti valstybės informacinių išteklių konsolidavimo projektą. Padidinti valstybės ir savivaldybių teikiamų paslaugų prieinamumą elektroniniais kanalais; siekti, kad 100 proc. visų paslaugų būtų prieinamos el. būdu. Atsisakyti popierinių dokumentų visose veiklos srityse (valstybiniame ir privačiame sektoriuose); sudaryti sąlygas bepopierinei prekybai (paperless trade). Įgyvendinti elektroninį balsavimą ir e-pristatymo (e-delivery) projektą organizacijoms ir gyventojams.

Valstybės IT ūkio valdymas

Atverti visus įmanomus valstybės duomenis.Pakeisti CIO pavaldumą į tiesioginį, LR Ministrui Pirmininkui suteikiant atsakomybę už valstybės IT strateginį planavimą bei finansavimą.Įsteigti IT ir inovacijų ministeriją, taip įtvirtinant vieną atsakingą instituciją už Lietuvos IRT sektorių, Lietuvos įvaizdį, dialogą tarp Lietuvos institucijų, e-paslaugų plėtrą, IT darbuotojų valstybiniame sektoriuje mažinimą.

Reguliavimas ir verslo aplinka

Įmonės pavadinimą prilyginti prekės ženklui. Įgyvendinti startuolio vizą. Įteisinti dronų ir bevaldžių automobilių (self-driving cars) eksploatavimą Lietuvoje. Atskirti AB Lietuvos radijo ir televizijos centro mažmeninei rinkai skirtas komercines paslaugas ir jas privatizuoti.

Asmenukė? Ar pasikviesti fotografą?
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-02 15:58:05

Beveik pusė visų sukčiavimo nusikaltimų yra padaroma telefonu

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose.
       2021-03-02 13:48:57

Kaip apskaičiuojamas suvartotos elektros energijos kiekis?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB ,,Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
       2021-03-02 12:44:43

Eksperto patarimai: 5 dažniausios buitinės technikos problemos ir sprendimai

Daugelis neįsivaizduojame savo buities be įvairių ją palengvinančių prietaisų – nuo dulkių siurblio iki šaldytuvo. Tačiau naudojantis jais neišvengiama ir problemų. Laimei, ne visos jos reiškia, kad su vienu ar kitu buitiniu prietaisu teks atsisveikinti.
       2021-03-02 11:01:36

Psichologė: neigiamos emocijos taip pat turi prasmę ir yra mums reikalingos

Neigiamos ar nemalonios emocijos aplanko kiekvieną. Klaidinga manyti, kad reikėtų jų vengti ar netgi slopinti. Pasak „Rimi“ organizuojamo virtualių paskaitų ciklo „Rinkis rūpintis savimi“ psichologės, dėmesingumo valdymo mokytojos Eglės Masalskienės, visos emocijos, teigiamos ir neigiamos, mums yra reikalingos.
       2021-03-02 10:22:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 426 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7745 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 426 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-02 09:01:09

Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais.
       2021-03-02 08:53:12

Pritarta siūlomai prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikai

Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujama Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos komisija šiandien pritarė siūlomiems naujos prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikos principams.
       2021-03-02 08:46:05

Išjudinta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija: gyvūnai gyvens daug erdviau

Aplinkos ministerija išjudino Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukciją – paskelbtas statybos viešųjų pirkimų konkursas. Netrukus gyvūnams bus atnaujinami arba statomi nauji, didesni pastatai ir voljerai, įrengiamos edukacinės erdvės, laboratorijos ir kt.
       2021-03-02 08:41:42

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sumažėjo trečdaliu – 33 proc. Lietuvoje elektra atpigo iki 42,11 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje jos kaina siekė 42,02 Eur/MWh.
       2021-03-02 08:38:15

Efektyviausi vaistai nuo inkstų skausmo: kada padeda arbatos, o kada – tabletės

Inkstų skausmas gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, o pojūčiai vieni nemaloniausių – skausmas gali būti tiek maudžiantis, tiek priepuolinis.
       2021-03-02 08:33:06

Nešiojamųjų kompiuterių higiena: kaip teisingai juos valyti ir dezinfekuoti?

Sunku patikėti, tačiau nešiojamųjų kompiuterių klaviatūros gali būti net 20 tūkst. kartų nešvaresnės nei mūsų namuose esančio klozeto dangtis, rodo „CBT Nuggets“ duomenys.
       2021-03-02 08:27:29

Bitkoinas – naujasis auksas?

Vasario mėnesį kriptovaliutos visame pasaulyje pasiekė vieno trilijono vertės ribą. Maždaug 700 milijardų iš tos sumos sudaro vien bitkoinas, kuris vasario mėnesį kelis kartus sumušė savo paties vertės rekordus.
       2021-03-02 08:21:17

Darbdavį rinksimės kitaip: kokius klausimus būtina užduoti įsidarbinant?

Tebesitęsianti koronaviruso krizė, dėl jos atsiradęs ekonominis nestabilumas ir išaugęs nedarbo lygis sukėlė dar daugiau nežinomybės darbo paieškos procese ir kandidatus paskatino renkantis būsimą darbdavį atkreipti dėmesį į iki šiol mažiau apsvarstytus kriterijus.
       2021-03-01 11:34:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 247 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3184 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 247 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-01 10:46:20

Valstybės pagalbos nesulaukiantys paukštynai mažins gamybą

Dėl pandemijos milijoninius nuostolius skaičiuojantis paukštininkystės sektorius nesulaukia Valstybės pagalbos ir jau praneša apie planuojamas mažinti paukštienos gamybos apimtis.
       2021-03-01 09:44:58

Sviestas ar aliejus: kokį produktą ir kada naudoti?

Rasti receptą, kuriame nėra nė šlakelio aliejaus ar šaukštelio sviesto tikriausiai būtų sudėtinga. Šie produktai plačiai naudojami įvairiose pasaulio virtuvėse: Viduržemio jūros šalys savo patiekalų neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus.
       2021-03-01 09:39:44

Pradedamos teikti COVID-19 testavimo paslaugos greta Vilniaus oro uosto

Nuo kovo 1 dienos keliaujantys per Vilniaus oro uostą gali patogiau atlikti COVID-19 testą ir gauti reikalingą pažymą čia pat vietoje – mokamas testavimo paslaugas greta didžiausių šalies oro vartų pradėjo teikti laboratorinių tyrimų bendrovė „Rezus.lt“.
       2021-03-01 09:35:42

Šviežias derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas

Kartu su kalendoriniu pavasariu parduotuves pasiekė ir šviežias pavasarinių daržovių derlius. Po šaltos žiemos organizmą vitaminais praturtinti siekiantys gyventojai dairosi šviežių ridikėlių, morkų, kopūstų, salotų, o tikras pavasario hitas – švieži trumpavaisiai lietuviški agurkai.
       2021-03-01 09:27:48

Nauja niša inovatoriams: asmeninių apsaugos priemonių tobulinimas

Iki 2020 metų medicininių kaukių dėvėjimas viešose vietose buvo įprastas tik Rytų Azijoje, kurioje žmonės dažniau saugodavosi ne infekcijų, o užteršto oro.
       2021-03-01 07:15:28

Seksualinis priekabiavimas Lietuvoje: opi mitais apipinta problema

2014-aisiais publikuota 28-iose Europos Sąjungos valstybėse atlikta apklausa parodė, kad net 55 procentai moterų nuo 15 metų amžiaus bent kartą gyvenime yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o apie 21 proc. jį patyrė per paskutinius 12 mėnesių iki apklausos.
       2021-02-28 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4949 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 09:51:55

Efektyviam ir lengvesniam darbui – foto priedai

Planuojantiems kurti ar jau kuriantiems unikalius vaizdus per fotografiją visi įrankiai tarnauja ne tik sklandžiam darbui užtikrinti, bet ir fotografo darbo palengvinimui.
       2021-02-27 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8000 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 08:06:09

Centrinės valdžios deficitas per sausį – 88,4 mln. eurų

Preliminariais Finansų ministerijos duomenimis, 2021 metų sausio mėnesio centrinės valdžios deficitas buvo 88,4 mln. eurų ir sudarė 0,2 proc. prognozuojamo šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP).
       2021-02-27 08:01:53

Dėl piktnaudžiavimų paspirtukų priemonė peržiūrima iš esmės

Aplinkos ministerija už sunaikintus taršius automobilius skatins rinktis ilgalaikį viešojo transporto bilietą arba naudotis dalijimosi paslaugomis. Iki šiol galiojusi tvarka, kuri leido vietoje sunaikinto taršaus automobilio įsigyti kelis dviračius ar paspirtukus, bus iš esmės peržiūrėta.
       2021-02-27 07:12:56

Naujas kvartalas Justiniškėse keičia stereotipus

Vakarinis aplinkkelis suteikė naujos gyvybės jo kaimynystėje esantiems seniai suformuotiems sostinės mikrorajonams. Justiniškėse, Talino g., 2,84 ha sklype suprojektuotas modernus 5-6 aukštų daugiabučių kvartalas. Jį projektuoja NT plėtros kompanija REWO.
       2021-02-27 07:04:51

Iššūkis augintiniams – kas laukia keturkojų šeimininkams vėl išėjus į darbus?

Nuo pat pandemijos pradžios daugelis augintinių šeimininkų didžiąją dalį laiko praleidžia namuose drauge su savo keturkojais draugais.
       2021-02-26 16:06:39

Elektros energijos tiekimo rinkos apžvalga

2021 m. sausio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 23 nepriklausomi tiekėjai ir 1 visuomeninis tiekėjas, t.y. 1 tiekėju daugiau, nei 2020 m. gruodžio mėn., – skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.
       2021-02-26 16:01:44

5G: iš namų konsultuojami pacientai ir medicinos tyrimai per atstumą

Pasaulį užklupus pandemijai ir daugeliui žmonių pradėjus dirbti iš namų, spartesnis internetas tapo kasdiene būtinybe, leidžiančia sklandžiai dalyvauti nuotolinėse konferencijose, greičiau atsisiųsti reikiamus dokumentus ir efektyviau organizuoti darbą.
       2021-02-26 11:15:14

Pavasario polaidis gali pakoreguoti kelionių maršrutus

Dėl pavasario polaidžio, kai kuriuose valstybinės reikšmės rajoninių kelių ir atskirais atvejais krašto kelių ruožuose, ribojamas eismas sunkiasvorėms transporto priemonėms. Ribojimai priklauso nuo kelio būklės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.