Naujienos

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

2021-03-05 10:54:43

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.

Todėl konkurencija dėl IT profesionalų aštrėja, o personalo specialistams tenka skirti daugiau dėmesio skiria jau esamų darbuotojų išsaugojimui.

„Darbuotojų kaita IT sektoriuje visada išliks – tai natūralus dalykas. Klausimas yra kaip dažnai darbuotojai keičiasi. Šiandien personalo vadovams keliamas tikslas – išvengti per didelės darbuotojų kaitos“, – sako Darius Dužinskas, „Baltic Amadeus“ Personalo ir marketingo vadovas. Pasak jo, išlaikant darbuotojus svarbiausia yra darbuotojų lojalumo stiprinimas, jų poreikių išklausymas ir atliepimas, taip pat gebėjimas mokytis analizuojant tuos atvejus, kai darbuotojas vis dėlto pasirenka išeiti. „Kiekvienas žmogus turi savo argumentus, kurie gali būti susiję su labai daug aspektų – įmonės veiklos pobūdžiu, projekto dalykine sritimi, klientais, technologijomis, komanda ar asmenine savijauta. Vis dėlto, personalo ekspertams yra svarbu kalbėtis ir išgirsti tuos, kurie pasirenka palikti įmonę. Jų įžvalgos gali padėti geriau suprasti, ko reikia likusiam kolektyvui“ , – apibendrina ekspertas.

„Pasilikimo interviu“ dėmesio centre – darbuotojo savijauta

Nors metiniai veiklos vertinimo pokalbiai – neatsiejama įmonės personalo politikos dalis, dažniausiai jie yra orientuoti į darbines užduotis, darbe kylančius iššūkius. „Tokiuose pokalbiuose yra nerašyta tradicija kalbėti apie tikslus ir rezultatus, kelti uždavinius ir sutarti dėl sąlygų. Tačiau tokiuose metiniuose pokalbiuose dažnai nelieka laiko kitiems labai svarbiems klausimams – o kas yra gerai? Kas Tau patinka ir skatina likti įmonėje? Ką reiktų keisti, kad Tavo patirtis įmonėje būtų dar geresnė? Tam ypač naudingas „Pasilikimo interviu“ (angl. „stay interview“)“, – sako D. Dužinskas.

„Pasilikimo interviu“ įmonei gali suteikti vertingų įžvalgų apie sėkmingai veikiančius ir darbuotojams tinkančius darbo aspektus, efektyviai įgyvendintas įmonės iniciatyvas ar tai, kas kuria darbuotojų lojalumo jausmą. Svarbu tinkamai užduoti klausimus ir sudaryti darbuotojui galimybę papasakoti, kas jam dirbant įmonėje patinka, o kas – trukdo. Pasak D. Dužinsko, tai labai atviras pokalbis, kuriame nereiktų ieškoti objektyvių rodiklių, nes didžiausias dėmesys skiriamas darbuotojo emocinei savijautai: „Per karantiną tokio tipo pokalbiai tapo dar aktualesni, nes jie stiprina darbuotojo pasitikėjimą įmone. Kai vadovai, vietoje to, kad klaustų apie metinius rezultatus, skiria dėmesio darbuotojo savijautai ir patyrimams, atsiranda asmeninis ryšys ir pasitikėjimas. Būtent pasitikėjimas darbdaviu yra esminė lojalumo sąlyga“. Pasak eksperto, į pasitikėjimo sąvoką telpa ir tai, kaip darbuotojas mato savo ateitį įmonėje, ir tai, kaip vertina dabartinę situaciją: „Lojalumo, kaip ir pasitikėjimo, nenusipirksi. Jį reikia užsitarnauti“.

Pasakyk man, kodėl Tu esi čia

D. Dužinskas primena, kad pasitikėjimo pagrindas – atviras pokalbis, kuriame darbdaviui svarbiausia suprasti darbuotoją motyvuojančius darbo aspektus: „Pats svarbiausias klausimas yra „Kodėl Tu esi čia?“. Būtent šis klausimas padeda pagrindą tolesniam pokalbiui. Atsakymų gali būti įvairių, svarbu, kad jie būtų atviri. Visi svajojame, kad darbuotojas sakytų, jog renkasi dirbanti įmonėje, nes jam sudarytos geriausios sąlygos rinkoje. Tačiau realybėje atsakymai daug įvairesni, ir... įdomesni!”. Pasak eksperto, būtina įsiklausyti ne tik į tai, ką darbuotojai pasako, bet ir ką nutyli: jei akcentuojamas tik atlyginimas, tai gali būti signalas apie nutylimas problemas bendravime su kolegomis, arba, priešingai, jei pagrindinis darbuotojo motyvatorius yra gera atmosfera kolektyve, verta paklausti ar ir po trejų metų to darbuotojui užteks, kad liktų dirbti įmonėje.

„Kalbėdami apie tai, kodėl darbuotojas renkasi likti įmonėje, turime surasti kiek įmanoma daugiau juos džiuginančių ir motyvuojančių dalykų. Kuo daugiau patinkančių aspektų, tuo didesnė tikimybė, kad darbuotojas yra visapusiškai patenkintas.“ , – sako personalo specialistas. Išklausti darbuotoją apie jam patinkančius dalykus galima užduodant skirtingus klausimas: ko labiausiai lauki grįždamas į darbą po savaitgalio? Kaip jautiesi pirmadieniais, o kaip – penktadieniais? Ką pasakoji draugams ir artimiesiems apie įmonės kolektyvą? „Svarbu nebijoti ir dar vieno klausimo – ar rekomenduotum savo įmonę kaip darbdavį draugams? Tai klausimas, kuris gali padėti atskleisti tikrąją darbuotojo būseną įmonėje“, – pataria D. Dužinskas.

Pokalbis su išeinančiu darbuotoju – galimybė įmonei tobulėti

„Konkurencinė kova dėl darbuotojų IT sektoriuje yra tikrai didelė, todėl yra natūralu, kad darbuotojai migruoja. Nors „Pasilikimo interviu“ – tinkama priemonė išgirsti darbuotojo poreikius ir stiprinti lojalumą, tačiau kartais darbuotojo asmeninis pasirinkimas yra judėti kitur – ir tai yra suprantama. Ką gali ir turi šioje situacijoje padaryti įmonė? Pakalbėti su išeinančiuoju“, – sako D. Dužinskas.

„Išėjimo interviu“ (angl. Exit interview) yra skirtas atviram pokalbiui su įmonę paliekančiu darbuotoju, kai drąsiai užduodami klausimai apie išėjimą lėmusias priežastis. Tai yra proga suprasti, kas paskatino keisti darbovietę ir kaip tai susiję su situacija įmonėje. Ekspertas pabrėžia, kad keisti darbą nėra paprastas sprendimas, todėl žmonės jį priima tik gerai apgalvoję ir įvertinę pliusus ir minusus: „Mitas, kad darbą pakeisti yra paprasta. Taip, teoriškai procesas aiškus, tačiau psichologiškai žmogui toks pokytis yra nemažas iššūkis. Todėl jei žmogus priima tokį dažnai nelengvą sprendimą, įmonė turi suprasti, kas tai lėmė“.

Svarbu, kad gauta informacija nenugultų į stalčių, o būtų naudojama gerinant sąlygas kitiems darbuotojams. „Jei struktūrinių problemų, liečiančių kelis darbuotojus, nepavyksta „pagauti“ per „pasilikimo interviu“, tuomet „išėjimo interviu“ jas tikrai atskleis. Turint šią informaciją galima proaktyviai imtis priemonių, kad situacija nepasikartotų. Svarbiausia – išgirsti ir suprasti, kas žmones motyvuoja likti, o kas – išeiti. Labai dažnai riba tarp to yra plona“, – patirtimi dalinasi personalo ekspertas.

Išmatuokite savo darbuotojų savijautą šiandien

D. Dužinskas primena, kad darbuotojų nuotaikas ir temperatūrą kolektyve reikia matuoti nuolatos, nelaukiant metinių pokalbių, „pasilikimo interviu” ar paskutinio pokalbio su išeiti nusprendusiu darbuotojų:. „Yra viešai prieinami įrankiai, kurie leidžia įvertinti situaciją personalo tarpe. Pavyzdžiui, Darbuotojų patirties indeksas leidžia ne tik išmatuoti nuotaikas, bet ir palyginti jas su pasauline situacija“.

Personalo ekspertas dalinasi nuorodos į viešai prieinamą įrankį, padedantį įvertinti darbuotojų nuotaikas:https://thefutureorganization.com/employee-experience-index/

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 15:42:53

Sriubos – puikus būdas praturtinti pavasarinį racioną: kaip paruošti?

Sriuba yra idealus pasirinkimas ieškantiems sveiko, lengvo ir skanaus maisto. Visgi sriubų ant pietų ar vakarienės stalo neretai atsisakoma dėl laiko joms pagaminti stokos.
       2021-04-20 14:12:59

Planuojate įsigyti naują miegamojo lovą? Štai, klausimai sau apie jau turimą

Toks pirkinys kaip miegamojo lova, tarnaus tikrai ne vienerius metus ir net ne penkerius, tačiau vis tiek netruks ateiti diena, kai nuspręsite ją pakeisti nauja.
       2021-04-20 12:57:06

Pavasarinis organizmo valymas: kokie produktai atgaivins kūną

Artėjant šiltajam sezonui, norisi padailinti kūno linijas ir atsikratyti per žiemą apėmusio sąstingio. Vienas iš būdų tai padaryti – organizmo valymas.
       2021-04-20 12:42:11

Vaistininkų komplimentai žmonėms, dar miške apsižiūrintiems, ar neturi erkių

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai vienareikšmiškai sutinka – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar namo iš gamtos neparsinešame erkių.
       2021-04-20 12:39:13

Pandemija ir gerovės valstybė: vieni kaupia pinigus, kiti – skursta

Ženkliai sumažėjo kas trečio Lietuvos gyventojo pajamos, beveik tiek pat sako gyvenantys prasčiau nei per pirmąjį karantiną – rodo nevyriausybinių organizacijų užsakymu atlikta apklausa.
       2021-04-20 12:32:20

Seimas supaprastino sutikimo skiepytis tvarką

Seimas pritarė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-267(2), kuriomis apibrėžiam sutikimo skiepytis nuo užkrečiamosios, pandemiją sukėlusios ligos,
       2021-04-20 12:29:00

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: kokių medžiagų vengti

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas.
       2021-04-20 12:16:13

Ministerija: valstybės valdomos įmonės neturi konkuruoti su privačiu verslu

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė atnaujintą Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą. Vyriausybė rytoj dar neketina jo svarstyti.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-20 12:01:37

Jau galima įsigyti ekonomišką iš tinklo kraunamą hibridinį „Tiguan eHybrid“

„Tiguan“ – populiariausią „Volkswagen“ Europoje ir geriausiai parduodamą visureigį Baltijos šalyse – jau galima įsigyti ir su iš elektros tinklo kraunama hibridine pavara, kuri apjungia galingą elektros motorą bei 1,4 l TSI variklį.
       2021-04-20 11:43:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1138

Atlikus 19133 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1138. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 13:31:46

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.
       2021-04-19 13:28:43

6 superproduktai, kurie pavasarį turi atsidurti kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės nori padailinti kūno linijas ir kartu jaustis žvalūs bei energingi.
       2021-04-19 10:20:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 594

Atlikus 8249 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 594. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 09:41:55

Anapilin iškeliavo garsus mikrochirurgas Kęstutis Vitkus

Šįryt Lietuva neteko garsaus šalies rekonstrukcinės ir plastinės mikrochirurgijos gydytojo, plastinės chirurgijos pradininko Lietuvoje prof. Kęstučio Vitkaus. Profesorius mirė eidamas 69-uosius metus.
       2021-04-19 09:34:43

Vilniuje – 9 nauji viešojo transporto maršrutai, 20 ekologiškų autobusų

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba elektriniai autobusai, kurie kursuos ir keleivius veš devyniais maršrutais periferinėse miesto teritorijose.
       2021-04-19 09:14:34

Žymios merginos dalinasi patarimais, kaip pasidaryti natūralų makiažą

Natūralus makiažas jau keletą metų iš eilės išlieka viena pagrindinių grožio tendencijų, o karantino metu, kuomet bendraujama tik technologijų pagalba, toks makiažas yra itin aktualus.
       2021-04-19 08:03:09

Įsirengiant saulės ar vėjo jėgainę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Nuolatos augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
       2021-04-19 08:00:24

Ko dar galima laukti iš COVID-19?

Prof. Juozas Augutis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Naujų atvejų prognozės Lietuvoje rodo, kad didinant vakcinavimo tempus atokvėpio nuo didelio naujų atvejų skaičiaus galime tikėtis birželio mėnesį.
       2021-04-18 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 733

Atlikus 13909 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 733. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 17:00:47

5 nauji įgūdžiai, kurie gali papildyti jūsų CV

Laiką namuose išnaudokite tikslingai. Pavyzdžiui, išmokite naujų įgūdžių ir įtraukite juos į savo gyvenimo aprašymą. Tam prireiks tik išmaniojo telefono arba kompiuterio, interneto ir šiek tiek motyvacijos.
       2021-04-17 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1276

Atlikus 19040 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1276. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 07:29:40

Nelaimingi atsitikimai darbe: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų, parengtų rekomendacijų, inspekcinės veiklos, vis dar pasitaiko, kad žmonės žūsta statybose.
       2021-04-16 17:48:01

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais.
       2021-04-16 14:30:17

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. įvedama nauja transporto priemonių savininkų sistema

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai,
       2021-04-16 14:09:00

M. Skuodis: „Lietuvos paštas“ situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo

Susisiekimo ministras konstatuoja, kad „Lietuvos paštas“ (LP) padėtį, skirstant išaugusį siuntų srautą, stabilizavo, tačiau visų suinteresuotų pusių lūkesčiai dar nėra patenkinti.
       2021-04-16 13:55:09

Benedikto kiaušinių diena: sugriaukime mitus dėl sunkumų ruošiant šį patiekalą

Balandžio 16-ąją minima Benedikto kiaušinių diena yra ypatinga šventė maisto gurmanams iš viso pasaulio. Šią dieną žmonės raginami išbandyti seniai daugumos pamėgtus priešpiečius, kuriems dažnai pagailima laiko.
       2021-04-16 13:45:35

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.
       2021-04-16 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1117

Atlikus 18687 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.