Naujienos

„Tilde IT“ vadovė Renata Špukienė: negali būti lyderiu be komandos

2021-03-30 13:21:36

Užimti lyderės poziciją informacinių technologijų įmonėje, būti mama, ir rasti laiko savirealizacijai – ar įmanoma viską spėti? Kalbos technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė, kolegų pripažinta lyderė Renata Špukienė – įrodymas, kad tikrai taip.

Ji pasakoja apie karjeros kelionę, moterų lyderystę ir įkvėpimą kasdienybėje.

Kiek metų esate kalbos technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė? Kaip vystėsi jūsų karjera?

2006 m. pradėjau dirbti laisvai samdoma redaktore ir tada dar jokių žinių apie lokalizaciją neturėjau. Po 2 mėnesių tapau lokalizavimo projektų vadove. Tai buvo nauja patirtis, tačiau man labai patiko šios pareigos – nauji iššūkiai, procesai, naujos technologijos ir komanda. Kiekviena diena buvo vis kitokia ir tikrai nenuobodi – su skirtingais klientais, reikalavimais ir kupina naujų žinių.

Po poros metų, 2008 m. tapau lokalizacijos skyriaus vadove. Tai buvo žingsnis pirmyn, kuris į mano gyvenimą atnešė dar daugiau netikėtumų. Nauja pozicija reikalavo daugiau dėmesio, pastangų ir patirties, tačiau pasiekimai suteikė daugiau pasitenkinimo ir tikėjimo, kad nėra nieko neįmanomo. 2011 m. man buvo pasiūlyta direktorės pozicija. Tai buvo milžiniškas šuolis pirmyn, kuris, vėlgi, suteikė daug neįkainojamos patirties, tačiau taip pat pareikalavo daugiau darbo ir atsakomybių, vadovaujant didesnei komandai. Rudenį sukaks dešimt metų, kai esu vykdančioji „Tilde IT“ įmonės direktorė.

Kokia jūsų, kaip puikios lyderės, paslaptis?

Tiesą pasakius, neturiu jokių paslapčių. Vienintelis dalykas, kurį verta paminėti – negali būti lyderiu be komandos. Komandos, kuria gali pasikliauti ir kuri pasitiki tavimi. Jei komanda žino, kad tu ja pasitiki ir kad girdi, ką jie tau sako, viskas įmanoma.

Ar yra asmeninių savybių, kurios nereikalingos šiame darbe? Kaip su jomis susitvarkote?

Yra vienas dalykas, kurį norėčiau pakeisti. Vis dar mokausi nepersistengti kontroliuojant komandos atliekamus darbus, nebūti „kontroliere“. Jei pati atlieku darbą arba prižiūriu jo atlikimą, noriu žinoti kiekvieną su tuo susijusią smulkmeną. Vien tam, kad būčiau tikra, jog viskas yra padaryta teisingai, nėra jokių paliktų klaidų, nebaigtų darbų, viskas yra detaliai suplanuota ir atlikta. Tai reikalauja daug laiko ir pastangų. Vis dėl to, esant vadovu, ne visada pavyksta skirti tam laiko, be to, tai ne visada yra ir būtina, nes yra atsakingų komandos narių, kurie pasirūpina tokiomis užduotimis. Kaip su tuo tvarkytis? Geriausias būdas – suburti patikimą komandą!

Moterų ir vyrų įvaizdis technologijų sektoriuje ir lyderystėje matomas skirtingai. Ar yra skirtumų tarp vyrų ir moterų vadovavimo?

Per pastaruosius metus vyko daug diskusijų apie moters vietą technologijų pasaulyje ir apie moterų lyderystę. Visame pasaulyje matome vis daugiau moterų, užimančių aukštas pareigas ir šiandien tai taip nebestebina, kaip kad būtų stebinę prieš 10 metų. Tai geras ženklas, jog mūsų visuomenėje požiūris į moteris lyderes keičiasi.

Kalbant apie skirtumus tarp moters ir vyro vadovavimo, aš manau, kad lyderį apibūdina ne lytis. Tiek vyras, tiek moteris gali būti vienodai geri lyderiai. Mano nuomone, lyderį suformuoja pati asmenybė, atitinkamos pastangos ir požiūris į tai, ką daro.

Kuo organizacijoms yra naudingos moterys lyderės?

Na, viskas priklauso nuo organizacijos ir nuo komandos. Vienos komandos gali sulaukti daugiau naudos iš vadovės moters, kitos – iš vadovo vyro. Pagrindinė lyderio užduotis – pasiekti geriausių rezultatų kartu su komanda, ne individualiai. Dėl savo prigimties moterys vadovės dažniau siekia bendrystės jausmo ir harmonijos darbe, jos yra labiau empatiškos ir moka greičiau išklausyti ir išgirsti kilusias problemas. Sakoma, jog dėl to jos sugeba geriau planuoti komandinius darbus. Vis dėl to, aš pasikartosiu – lytis nėra tokia svarbi, kaip pati asmenybė ir asmeninis požiūris į savo darbą.

Gal galėtumėte patarti, kaip paskatinti kitas moteris imtis vadovavimo pozicijų?

Trys pagrindiniai dalykai, kurių joms prireiks. Pirma, pasitikėjimo savimi. Tikėkite savimi ir tuo, ką darote. Tai paskatins rizikuoti ir nebijoti klaidų. Klaidos mus moko ir paskatina labiau stengtis ateityje.

Antra, gebėjimo ir noro padėti kitiems. Lyderystė nėra tik įgūdžių lavinimas ir sėkmingo verslo vykdymas. Priešingai – tai nuolatinis darbas su žmonėmis, savo komanda, galimybė juos išklausyti ir bandyti padėti bei paskatinti.

Ir trečia, jūsų pačių vizijos. Turite būti tikros, ką ir kodėl norite pasiekti. Dar vienas paprastas dalykas, kurį vertėtų prisiminti: vadovai negali egzistuoti be savo komandos. Vadovo sėkmė priklauso nuo visos komandos pasisekimo.

Covid-19 krizė palietė mus visus ir pavertė mūsų namus mokyklomis, kavinėmis ir darbo vietomis. Ar jums buvo sunku prie viso to prisitaikyti? Kaip motyvuojate savo darbuotojus dirbti nuotoliniu būdu?

Dabar, antrojo karantino metu, galėčiau pasakyti, jog pirmasis karantinas buvo lengvesnis. Jis buvo trumpesnis, pavasarį, daugiau saulės šviesos ir daugiau optimizmo. Antrasis karantinas sunkesnis, ilgesnis, jis vyksta šaltuoju metų laiku ir yra mažiau vilties, jog viskas greitai pasibaigs. Tačiau prisitaikyti prie darbo iš namų sąlygų, tiek per pirmą, tiek ir per antrą karantiną, nebuvo labai sunku. Darbas biure ar nuotoliniu būdu labai nesiskiria, dauguma darbų yra atliekami prie kompiuterio, kaip kad el. laiškų rašymas, atsakinėjimas į klausimus, užduočių paskirstymas bendradarbiams arba ataskaitų ruošimas. Pasikeitė tik tam tikri procesai – ne visuomet lengva ar patogu greitai gauti informaciją, kad galėtum priimti sprendimą, reikia rašyti, užuot pasikalbėjus su kolega asmeniškai. Aš labiau mėgstu kalbėti, o ne rašyti, todėl būtent tai man ir nepatinka, dirbant nuotoliniu būdu. Be to, aš labai pasiilgstu savo kolegų ir įprastinių pokalbių prie kavos biure, aptariant kasdienes naujienas. Pirmojo karantino metu mes nusprendėme išsaugoti savo pokalbių prie kavos tradiciją – su kolegomis pasiruošiame puodelį kavos ir sutartu laiku prisijungiame nuotoliniu būdu, kur dalijamės asmeninėmis istorijomis, aptariame kasdienes aktualijas ir karantino atradimus. Šią tradiciją stengiamės išlaikyti ir antrojo karantino metu, kad nors per ekraną galėtume išvysti vieni kitų veidus, padėti kolegoms ir palaikyti pozityvią tarpusavio nuotaiką, nors tai daryti darosi vis sunkiau

Iš kur semiatės energijos savo kasdieniam gyvenimui, darbai ir šeimai? Ar turite kokių nors atsipalaidavimo ritualų arba pomėgių?

Turiu daug įvairių pomėgių ir galėčiau kalbėti apie juos ilgai. Mažas asmeninis ritualas, kuris mano gyvenime niekada nepasikeitė – dienos pradžia su puodeliu stiprios, karštos kavos, kurią gerdama pro langą stebiu, kaip keičiasi metų laikai. Tai padeda pasiruošti dienai.

Labai mėgstu plaukioti. Du kartus per savaitę rytais vykstu (t. y. vykdavau iki karantino) į specialias plaukimo treniruotes, kuriose ruošiamės ilgoms plaukimo distancijoms. Plaukiant pagrindinis dėmesys yra sutelkiamas į ritmą, techniką ir kvėpavimą. Vanduo nuplauna visas neigiamas mintis ir suteikia lengvumo ir laisvės jausmą. Dabar galiu lengvai nuplaukti 2km atstumą.

Kartu su šeima taip pat turime daugybę skirtingų ritualų ir pomėgių. Kai įsigijome šunį, mūsų savaitgaliai labai pasikeitė. Kiekvieną savaitgalį keliamės anksti ir, nesvarbu, koks bebūtų oras, kartu su šunimi einame į ilgus 10–15 km pasivaikščiojimus po mišką. Tai padeda atsipalaiduoti po įtemptos savaitės. Be to, dažnai būnant miške galima stebėti besikeičiančius metų laikus gamtoje. Po ketverių metų tokių pasivaikščiojimų, jau galiu išskirti dažniausių Lietuvos miškuose gyvenančių paukščių balsus.

Kitas mūsų šeimos pomėgis yra buriavimas vasarą ir kalnų slidinėjimas žiemą. Mėgstame buriuoti ir slidinėti kartu su mūsų draugų šeimomis. Jau esame buriavę Baltijos jūroje, Lenkijos Mozūruose, keliskart Kroatijoje ir Graikijoje. Tai geriausias būdas praleisti atostogas – galima aplankyti naujas vietas, paragauti vietinio maisto, patirti naujų įspūdžių ir susipažinti su nuostabiais žmonėmis. Kai pasibaigs karantinas arba mes visi būsime paskiepyti, svajojame su jachta paplaukioti po salas Seišeliuose arba Malaizijoje. O vieną dieną, kas žino, galbūt nuspręsime plaukti aplink pasaulį. Esu tarptautinės „Postcrossing“ bendruomenės narė. „Postcrossing“ – tai atvirlaiškių mainai visame pasaulyje. Tuo užsiimu jau nemažai metų ir kada nors norėčiau turėti bent po vieną atvirlaiškį iš visų pasaulio šalių.

Dar vienas naujas pomėgis – pernai, paskatinta draugų, pradėjau mokytis italių kalbos, kuri man be galo graži, kaip ir pati Italija, šalis, į kurią galėčiau vykti atostogų kiekvienais metais po du kartus ir dar daugiau.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1168

Atlikus 17363 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1168. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-15 08:29:05

Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Jei be jokio išorinio stimulo ausyse ar galvoje girdite tam tikros formos ūžesį, tuomet priklausote maždaug 20 proc. planetos žmonių, kurie bent kartą gyvenime susiduria su bene dažniausiu klausos sistemos sutrikimu – paslaptinguoju tinitu.
       2021-04-15 08:23:39

Skaitmenizacija: kaip tai realizuoti?

Dar prieš prasidedant pandemijai Europos Sąjunga (ES) išreiškė siekį tapti pasaulinės skaitmeninės ekonomikos pavyzdžiu ir dalį savo išteklių nukreipė į šio prioriteto įgyvendinimą.
       2021-04-15 07:38:36

Elektroninių sukčiavimų mastas Lietuvoje per pandemiją išaugo kartais

Finansinių sukčiavimų virtualioje erdvėje daroma žala per metus padidėjo kartais: Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų,
       2021-04-14 14:30:44

Lengvai parauginti agurkai – pavasariško pietų stalo pažiba

Organizmą vitaminais papildyti siekiantys pirkėjai iš parduotuvių lentynų jau kurį laiką renkasi šviežius ridikėlius, morkas, kopūstus, salotas ar agurkus.
       2021-04-14 14:17:38

Vyriausybei pristatytas Galimybių pasas, atversiantis daugiau uždarytų veiklų

Šiandien Vyriausybei pristatyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta galimybių paso koncepcija. Šis pasas leis greičiau atlaisvinti daugelį verslų ir sugražinti dalį žmonių į veiklas, kurios dėl karantino suvaržymų iš esmės yra paralyžiuotos.
       2021-04-14 11:46:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1311

Atlikus 19681 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1311. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-14 11:28:10

Už 1000 eurų kompensaciją bus galima įsigyti elektrinį motorolerį, motociklą

Sunaikinusieji savo taršų automobilį vietoje jo, be mažataršio automobilio, galės įsigyti ir elektrinį motociklą arba elektrinį motorolerį.
       2021-04-14 11:22:18

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir iki jūsų keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės.
       2021-04-14 11:16:48

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą.
       2021-04-14 11:05:42

Ar mokame taupyti? 5 patarimai pradedantiesiems

Mintyse savo pinigus pradedame leisti jų dar nė negavę. Juk išleisti daug smagiau negu taupyti – galima iš karto džiaugtis nusipirktu daiktu, o taupomi pinigai bus išleidžiami tik vėliau ir einamuoju momentu jokio džiaugsmo neteiks.
       2021-04-14 10:58:23

VDU rektorius J. Augutis: svarbu prisitaikyti ir nebijoti mokytis čia ir dabar

„Mane dažnai stebina Lietuvoje girdimos kalbos, kad žmonių su aukštuoju išsilavinimu šalyje turėtų būti mažiau. Esą vieną išsilavinusį, aukštąjį išsilavinimą turintį asmenį darbo rinkoje turėtų atitikti bent aštuoni darbininkai.
       2021-04-14 10:42:40

Startuolių verslas ir rinkodara: ką daryti, kad idėja neužstrigtų stalčiuje?

Pažinti tikslinę auditoriją, pasirinkti tinkamus kanalus jai pasiekti ir sulauktą dėmesį paversti pardavimais – viena svarbiausių startuolių ir apskritai bet kokio sėkmingo verslo užduočių.
       2021-04-13 15:32:36

Epidemiologai: pastarąsias savaites didžiausią susirūpinimą kelia darželiai

Šalies ugdymo įstaigose praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 87 aktyvūs koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkiai, kai savaitę prieš tai – pusantro karto mažiau, t. y. 49.
       2021-04-13 11:54:49

Jautiena – sportininkų pamėgta, itin paprastai paruošiama mėsa

Bulių mėsa, buliena arba tiesiog jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių, kurioje yra gausu įvairiausių vitaminų bei mineralų. Ši mėsa ypatingai pamėgta tarp sportininkų, mat ji pasižymi dideliu baltymų kiekiu.
       2021-04-13 10:01:22

Atostogos 2021: dauguma lietuvių ilsėsis Lietuvoje

Reklamos planavimo agentūros „Inspired UM“ tyrimas rodo, jog pasaulinis karantinas neišgąsdino Lietuvos gyventojų ir jie planuoja atostogas praleisti ne namuose, tačiau tolimų kelionių dažnas atsisakys - net 53 proc. teigė atostogoms pasirinksiantys Lietuvą.
       2021-04-13 09:58:14

Vaida Kurpienė: „Maisto išmestume mažiau, jei susitvarkytume šaldytuvą“

Ar dažnai tenka išmesti nesuvartotą ar su pasibaigusio galiojimo data maistą? Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė maisto atliekų išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse susidaro namų ūkiuose.
       2021-04-13 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1178

Atlikus 17382 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1178. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-13 09:10:13

Seimas pritarė siūlymui griežtinti atsakomybę už neeksploatuojamus automobilius

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-4532(2), kuriomis siekiama reglamentuoti ne tik neeksploatuojamų,
       2021-04-13 09:04:56

Naujoji Lietuvos raudonoji knyga – atmintinė kiekvienam gyventojui

Po 14 metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knygą. Kapitalinį Aplinkos ministerijos leidinį rengė beveik 50 mokslininkų ir gamtininkų daugiau kaip ketverius metus.
       2021-04-13 09:00:05

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų.
       2021-04-13 08:42:37

„Angliuko“ vartojimo ypatumai – gali prireikti ir 30 tablečių per dieną

Kilus virškinimo sutrikimams, ko gero, dažniausias preparatas, kurio griebiamasi – aktyvinta anglis, geriau žinoma „angliuko“ pavadinimu. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad vaistinėse dažnai teiraujamasi šio preparato.
       2021-04-13 08:34:28

Elektromobilių bumą prognozuoja jau po penkerių metų: kainos susilygins

Nepaisant globalios pandemijos, praėjusiais metais visame pasaulyje įsigytų naujų elektromobilių skaičius pasiekė rekordines aukštumas. Tai lėmė ne tik keliami vis griežtesni taršos reikalavimai automobilių gamintojams, bet ir didėjantis elektromobilių pasirinkimas ir gerėjanti jų įkrovimo infrastruktūra.
       2021-04-13 08:29:08

9 svarbiausi faktai apie mokesčių susigrąžinimą iš Didžiosios Britanijos

Didžioji Britanija iki šiol išlieka viena populiariausių lietuvių emigracijos krypčių. Tačiau ne visi ten dirbę tautiečiai pakankamai žino apie mokesčių susigrąžinimo galimybes. Ką kiekvienam, dirbančiam svetur, būtina žinoti apie mokestinių permokų atgavimą?
       2021-04-13 08:24:51

Kauno startuolių ekosistemą stiprins Silicio slėnyje sėkmės sulaukęs lietuvis

Vieno sėkmingiausio Lietuvos mobiliųjų aplikacijų startuolio „GetJar“ ir „Google“ milžinės autonominių automobilių kompanijoje „Waymo“ dirbęs ir susipažinęs su Silicio slėnio kūrėjais lietuvis padės vystyti verslą Kauno startuoliams.
       2021-04-13 07:31:09

„Linas Agro Group“ valdoma žemės ūkio bendrovė investuoja į melžimo robotus

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovėje užbaigtas svarbus modernizacijos etapas ir planuojamos naujos šimtatūkstantinės investicijos į fermų atnaujinimą bei pažangias technologijas, kurios užtikrins aukščiausius gyvūnų gerovės standartus.
       2021-04-13 07:10:36

Įtrauktiems į pensijų kaupimą – dar vienas raginimas apsispręsti

Į antros pakopos pensijų kaupimą šiemet įtraukti gyventojai netrukus sulauks registruotų laiškų. Gyventojai, kurie iki šiol nepriėmė sprendimo dėl dalyvavimo pensijų kaupime turi galimybę pasirinkti iki birželio pabaigos.
       2021-04-13 07:03:15

Konditerio patarimai: gudrybės, kurios pamėgtus desertus pavers sveikesniais

Atšilus orams vis dažniau susirūpiname ne tik savo sveikata, bet ir kūno linijomis, todėl prieš save apdovanojant įvairiausiais desertais dažniau susimąstome ar verta juos valgyti.
       2021-04-13 06:31:10

Braškes auginantis ūkininkas Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią

Joniškio rajone braškes auginantis Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią ir sako, kad savame ūkyje atidirbęs 12 valandų nejaučia nuovargio, o nuotaika visada pakili, nes daug padaryta. Smulkaus ūkio verlas plečiamas – praeitais metais ūkyje auginta 2,2 ha braškių, o šiais – 3,7 hektaro.
       2021-04-13 06:24:41

„Kad jūs matytumėte, kaip tas vyras pradėjo tą duonos kepaliuką bučiuoti..."

„Onkologijos institute dirbau daugiau kaip 40 metų, – pasakoja maltiečių savanorė Aldona Pupelienė. – Daug ten teko visko matyti – žmogiškų tragedijų, skausmo, netekčių...
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.