Naujienos

Anoniminio komentavimo iliuzija: smurtautojai turi atsakyti ir internete

2021-11-25 15:09:37

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Lietuvos žmogaus teisių centras (LŽTC) kartu su komunikacijos ir rinkodaros agentūra „Berta&“ inicijuoja plačiajai visuomenei skirtą projektą „Anoniminiai smurtautojai“.

Iniciatyvos tikslas – skatinti suvokti šiuo metu ypač aktyviai internete plintančio žodinio smurto žalą ir jo netoleruoti, o smurto kalbos vartotojus, neretai interneto erdvėje besidengiančius anonimiškumu, atsisakyti šio kenkėjiško įpročio.

#anoniminiaismurtautojai – išreikšti netolerancijai

Vystantis interneto kultūrai trinasi ribos tarp realaus ir online gyvenimo, tad pastarajame taip pat turėtų nelikti galimybės nebaudžiamiems ir nepastebėtiems asmenims skleisti smurto, įžeidžiančią, seksistinę kalbą. Iniciatyvos autoriai, komunikacijos ir rinkodaros agentūra „Berta&“, tokios kalbos vartojimą paraleliai siūlo vertinti kaip žalingą įprotį, tokį kaip svaiginimasis alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis, rūkymą, kuris kenkia ne tik jį vartojantiems, bet ir aplinkiniams. Internetinio smurto netoleruojantiems piliečiams sukurta grotažymė #anoniminiaismurtautojai, tikimasi, taps įrankiu, leisiančiu be konflikto identifikuoti internete netinkamai besielgiančius žmones ir tokiu būdu išreikšti savo poziciją „prieš“ bei savotiškai identifikuoti anoniminį smurtautoją.

„Berta&“ komandoje žmogaus teisės, lygybė nėra tik skambi, madinga frazė – tai neatsiejama įmonės veiklos dalis ir kertinis vertybinis pagrindas, kuriuo vadovaujamasi nuo pat įmonės įsikūrimo pradžios. Per beveik dvejus metus prisidėjome prie daugybės socialinių, žmogaus teises palaikančių iniciatyvų, manome, kad užaugome ir patys galime inicijuoti pokytį, – sako „Berta&“ vadovė Berta Čaikauskaitė. – Puikiai suprantame smurtą patiriantiesiems tenkančią naštą, tačiau šiuo projektu pasirinkome skatinti pokytį apeliuodami ne į aukas, bet į asmenis, turinčius žalingą įprotį vartoti smurto kalbą virtualioje erdvėje. Taip pat į tuos, kurie suvokia, kad pagiežingi, stereotipais pagrįsti komentarai, netinkamos asmeninės žinutės yra smurtas – jie raginami netylėti, bendromis jėgomis skatinti smurto kalbos vartotojus keistis.“

Anoniminių smurtautojų koncepcija toliau bus vystoma kaip edukacinė erdvė, kurioje atsiras ne tik patarimai, ką daryti susidūrus su internetiniu smurtu, bet ir tikros istorijos bei ekspertų komentarai, kaip atpažinti pyktį ir jį valdyti, kaip išvengti stereotipinio mąstymo, kur egzistuoja riba tarp nuomonės išsakymo ir neapykantos skleidimo ir t. t.

Vis dar gajus internetinis smurtas lyties pagrindu

„Fizinį smurtą, kuris yra traktuojamas kaip nusikaltimas, jau esame įgudę atpažinti, žinome būdus, kaip su tuo kovoti. Deja, pandemija atskleidė, kad Lietuvoje gajus ne tik fizinio, bet ir žodinio smurto dėl lyties vartojimas, kuris ypatingai įsigalėjęs virtualioje erdvėje. Šios smurto formos mes vis dar neatpažįstame, o neretai ir toleruojame, kaip neva išreikštą „asmeninę nuomonę“. Noriu pabrėžti, kad žodinio smurto vartojimas yra ne mažiau kenkėjiška veikla, kuri žeidžia ir turi neigiamą psichologinį poveikį ne tik asmeniui, į kurį yra tiesiogiai nukreipta, bet ir kitiems, toje aplinkoje esantiems žmonėms“, – sako LŽTC vadovė Jūratė Juškaitė.

Mūsų visuomenėje smurto kalbos vartojimas itin dažnai nukreiptas ne tik į LGBT, kitos tautybės, rasės asmenis, bet ir paremtas lyties pagrindu. Tarptautinės kovos su smurtu prieš moteris dienos proga internete nesudėtinga rasti neapykantą kurstančių, stereotipizuojančių ar įžeidžiančių komentarų: „ PIŠ vyriausybė“, „motevyriausybė“, „boba valdžioje – va ir problema“, „geriau tu būk namie ir leisk vyrams dirbti“, „pupyčių verslas, kurias apdovanoja „verslininkai“ už tam tikras paslaugas“, „durnė, kaip ir jos dainos“ ir t. t.

„Tai nėra asmeninė nuomonė, tai yra stereotipiniais įsitikinimais pagrįsti, įžeidžiantys, dažnai peržengiantys psichologinio smurto ribą teiginiai. Gali būti, kad asmuo, išsakęs šiuos žodžius, net nesusimąsto apie tai, kad yra neteisus, kad egzistuoja ne tik kitokios kalbos formos nuomonei išreikšti, bet vertėtų permąstyti, kokiais realiais faktais yra pagrįstas toks kalbėjimas, koks jo tikslas. Skleisdami neapykantą kenkiame ne tik tam žmogui, į kurį nukreipta ši smurto forma. Su tokiu įgudusiu smurtautoju tenka gyventi jo ar jos artimiesiems, susidurti draugams, kolegoms. Nenoras sąmoningai parinkti žodžių, greičiausiai, pasireiškia ir kasdienėje aplinkoje. Toks asmuo užsuka nesibaigiantį seksizmo ir įžeidimų ratą, kuris galiausiai kenkia ir jam pačiam“, – pastebi LŽTC vadovė.

Pasak iniciatyvos autorių, tai nėra tik šioms organizacijoms priklausantis projektas. Prie jo kviečiami prisijungti visi norintys – organizacijos, fiziniai asmenys.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.