Naujienos

Kelias į skaidrų valstybės valdymą – daugiau jaunų profesionalų

2016-08-04 17:38:31

„Seimo narių visumos profesionalumą geriausiu atveju vertinčiau 7 iš 10 balų. Tiesa, jeigu kalbėtume apie Seimą kaip instituciją, kartu su kanceliarija, kurioje dirba vis daugiau jaunų ir profesionalių karjeros valstybės tarnautojų, balas būtų aukštesnis“, – teigia parlamentaras Donatas Jankauskas, Kauno technologijos universiteto (KTU) Viešojo valdymo studijų krypties programų komiteto narys.

foto

Pasak Lietuvos Respublikos Seimo nario, politikoje labiausiai trūksta žmonių, išmanančių teisę ir viešojo administravimo principus, politikos mokslus.

„Dauguma Seimo narių tiek išsilavinimą, tiek ir praktinę patirtį įgijo dar sovietmečiu. Trečią kadenciją dirbdamas Seime matau, jog daugeliui kolegų nauja viešoji vadyba ar viešasis administravimas – vis dar menkai žinomi dalykai“, – sako D. Jankauskas.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pateikiamais duomenimis, 42 proc. Lietuvos Seimo narių šiandien yra 55 ir daugiau metų amžiaus, ir tik 20 proc. iš jų – iki 45-erių. Pasak D. Jankausko, jauni kandidatai, ateinantys į politiką, ne tik atneštų laikmečiui adekvačių žinių, bet ir padėtų stiprinti demokratijos ir skaidrios politikos tradicijas.

„Privačiame sektoriuje, ypač užsienio kapitalo stambiose įmonėse, skaidrumo principai jau veikia kaip norma, karjeros siekiama pagal asmeninius gebėjimus ir kompetencijas. Tikiuosi, kad ir padėtis viešajame sektoriuje keisis į gera“, – teigia Seimo narys.

Svarbu ne tik žinios, bet ir vertybės

D. Jankauskas teigia, kad jaunam žmogui darbas viešajame sektoriuje turėtų būti įdomus jau vien tuo, kad atsiranda reali galimybė pagerinti valstybės ir jos piliečių gyvenimą, pakeisti . Pasak jo, svarbiausia valstybės tarnautojui – tinkamų vertybių ir žinių derinys. Valstybės tarnautojui būtinos teisinės žinios, viešojo administravimo, naujosios viešosios vadybos išmanymas. Tačiau, pasak Seimo nario, valstybės tarnyboje nieko nėra blogiau už išsilavinusį, bet nesąžiningą sukčių, kuris, siekdamas asmeninės naudos, apvagia visuomenę.

„Man darbas įstatymų leidyboje bei parlamentinės kontrolės vykdymas visų pirma yra didelė atsakomybė (kartu su galimybe prisidėti prie valstybės dabarties, ateities perspektyvų kūrimo) nei garbė“, – teigia parlamentaras.

Labiausiai reformų reikia švietimo sistemai

KTU studijų programą Viešoji politika baigusi Julija Stanaitytė teigia studijas pasirinkusi dėl jų naujumo ir aktualumo – viešosios politikos specialistų trūkumas, pasak jos, akivaizdus. Nors mergina dar neapsisprendė, kurioje srityje siekti karjeros, ji įsitikinusi, kad nesunkiai gautų darbą valstybės tarnyboje.

Praktiką atlikusi LR Švietimo ir mokslo ministerijoje, J. Stanaitytė mano, jog, pasirinkusi politiką ji sietų savo ateitį su aukštojo mokslo politika.

„Šiandien didžiausias iššūkis yra aukštojo mokslo reforma, kuriai būtini strateginiai sprendimai, požiūrio keitimas, pokyčiai. Būtina, kad ateitų tokia politikų karta, kuri suvoktų mokslo, inovacijų, studijų svarbą šaliai, ekonomikai, visuomenei“, – įsitikinusi jaunoji specialistė.

Pasyviais stebėtojais nebegalime būti

Lietuvos švietimo sistemos pertvarką, kaip vieną didžiausių šiandienos iššūkių pabrėžia ir D. Jankauskas: „Reikalingi neatidėliotini ilgalaikiai sprendimai, padėsiantys išlikti konkurencingais globaliame pasaulyje“. Seimo narys primena, jog, vertindami Lietuvos situaciją neturime pamiršti ypač sudėtingos geopolitinės situacijos, todėl Valstybės saugumas ir krašto gynyba turėtų išlikti pagrindinis prioritetas.

„Didėjanti socialinė atskirtis, geresnio gyvenimo ar karjeros perspektyvų nematymas daugeliui žmonių įvairiuose pasaulio kraštuose – nuo JAV iki Europos, ar Rytų valstybių skatina visuomenės radikalumo didėjimą. Tai – vienas iš didžiausių iššūkių šiandien, greta pabėgėlių, plūstančių į Europą iš „karštųjų kraštų“ ar klimato kaitos problemų“, – mano Seimo narys.

D. Jankauskas teigia, kad esame tokioje situacijoje, kurioje negalime sau leisti būti pasyviais stebėtojais – turime siekti dalyvauti tiek mūsų šalies, tiek ir Europos ar pasaulio sprendimuose.

Jaunų rinkėjų pritraukimui socialiniai tinklai – efektyviausi

J. Stanaitytė įsitikinusi, kad viešosios politikos studijos išugdo kosmopolitinį mąstymą – žmogus išmoksta žvelgti į platesnį kontekstą, gerbti kitokią nuomonę. Gebėjimą atsirinkti informaciją, analizuoti, strategiškai mąstyti, spręsti problemas ji įvardija kaip svarbiausius universiteto išugdytus įgūdžius.

Jos teigimu, jaunosios kartos politikai ir valstybės tarnautojai ypač reikalingi tam, kad, aktyviai bendraudami su visuomene per socialinius tinklus, pasiektų jaunus žmones ir paskatintų jų aktyvų dalyvavimą politiniame šalies gyvenime.

„Manau, kad šiandien didelė dalis politikų netikslingai išnaudoja socialinius tinklus, kuriuose dažnai pasisako klaidinančiai. Socialines medijas išnaudoti ypač svarbu, nes per tokią platformą lengviausia pasiekti jaunus žmones, kurie, kaip žinome, nėra linkę balsuoti. Tikiuosi, kad aktyvus bendravimas per socialines medijas, kurį vykdo kai kurie visuomenės veikėjai, paskatins jaunus žmones būti atsakingais piliečiais ir balsuoti Seimo rinkimuose rudenį“, – tikisi J. Stanaitytė, šiemet baigusi viešosios politikos studijas KTU.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-05-25 10:59:01

1 valanda per dieną sportui: kodėl to reikia?

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas aktyviai judėti reikėtų bent 30 minučių per dieną. Tačiau norint būti dar sveikesniems – fizinei veiklai kasdien rekomenduojama skirti vieną valandą.
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 09:51:17

Vaikų mokymas važiuoti dviračiu – kokias užduotis privalo atlikti tėvai?

Ilgos dienos namuose tapo tikru šiltojo sezono iššūkiu mažiesiems. Jei ramių pasivaikščiojimų lauke neužtenka vaiko fizinio aktyvumo poreikiams išpildyti, specialistai pataria šį šeimos laiką išnaudoti linksmai, naudingai veiklai – mokymuisi važiuoti dviračiu.
       2020-05-23 09:49:15

Šalta sriuba: kuo galite pakeisti šaltibarščius?

Nors kol kas pavasaris pasižymi permainingais orais, visgi vos pasitaikius šiltesnei dienai ant daugelio stalo karaliauja šaltibarščiai. Tačiau atsigaivinti ir pasisotinti galima ne tik jau įprastais bei visų pamėgtais šaltibarščiais, bet ir kitomis šaltomis sriubomis.
       2020-05-23 09:20:46

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 22 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 07:57:34

Apsinuodijimas alkoholiu: ką daryti?

Galvos skausmas, pykinimas, svaigulys – tai, kas dažnai užklumpa ryte, jeigu vakarėlio metu buvo nesaikingai vartojamas alkoholis. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad apsinuodijimo alkoholiu galime išvengti saikingai vartodami svaigiuosius gėrimus.
       2020-05-22 17:29:16

Eskedar Maštavičienė: „Kultūra yra išmokstamas, ne įgimtas dalykas“

„Iš prigimties visi žmonės esame vienodi. Skirtingas kultūras, kuriose gyvename, mes perimame iš aplinkos“, – įsitikinusi prieš trylika metų su pabėgėlių programa iš Etiopijos į Lietuvą atvykusi ir čia šeimą sukūrusi Eskedar Maštaviečienė.
       2020-05-22 17:18:39

Pomidorų padažas ir kečupas: kuo skiriasi ir kaip pasigaminti patiems?

Pomidorų padažą ko gero rasime kiekvieno tautiečio virtuvėje. Jį nesudėtingai galima pasigaminti patiems. Žinoma, padažas gali nebūti tokios intensyvios spalvos ir konsistencijos kaip pirktinis, visgi pamėginti verta.
       2020-05-22 16:48:40

Pandemijos banga Baltijos šalyse beveik baigėsi, sunkiausia – kaimyninėse šalyse

Nors šalyje nuosekliai auga žmonių judumas ir dirbančiųjų skaičius, ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse koronaviruso pandemijos banga artėja link pabaigos. Geriausiai šiandien sekasi Estijai ir Lietuvai.
       2020-05-22 09:51:40

„Bitė“ ir „Telecentras“ pasirašė sutartį dėl „Mezon“ pardavimo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – „Telecentras“) ir UAB „Bitė Lietuva“ (toliau – „Bitė“) pasirašė sutartį, pagal kurią „Bitė“ perka „Telecentro“ interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
       2020-05-22 09:39:22

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 21 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
       2020-05-22 09:02:30

Pokyčių ženklai darbe: kaip į juos reaguoti?

Pandemija, paskelbtas karantinas ir dėl to pasikeitusi ekonominė situacija neišvengiamai paveikė darbo rinką. Kol dalis darbuotojų derina darbą iš namų ir vaikų priežiūrą, kiti turi sukti galvą dėl iškilusios grėsmės jų darbo vietai ir ribotų galimybių keisti karjeros kryptį.
       2020-05-21 08:33:58

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 20 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 16.
       2020-05-20 16:29:12

Ištyrė Santaros klinikų darbuotojų jauseną darbe

Šių metų sausio pradžioje, dar prieš COVID-19 pandemijos protrūkį Lietuvoje, buvo atliktas Santaros klinikų personalo savijautos darbe tyrimas, kurį inicijavo Santaros klinikų gydytojų profesinės sąjunga.
       2020-05-20 15:37:58

Informacija apie COVID-19 epidemiologinę situaciją

VUL Santaros klinikose nuo gegužės 15 dienos padidėjo infekuotų pacientų srautas. Taip pat fiksuojami užsikrėtusiųjų koronavirusu COVID-19 medikų atvejai.
       2020-05-20 13:39:09

Nuo rugsėjo mokinius bus galima ugdyti šeimose

Nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. vaikus bus galima mokyti ir namuose pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo bendrąsias programas. Projektą, kuriame nustatoma vaikų ugdymo šeimoje tvarka ir sąlygos, parengė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
       2020-05-20 13:34:30

Leistiną kultūros renginių dalyvių skaičių numatoma didinti palaipsniui

Vyriausybė pasitarime pritarė Kultūros renginių dalyvių (žiūrovų) skaičiaus didinimo planui. Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijoms pavesta atsižvelgti į šio plano nuostatas teikiant Vyriausybei siūlymus dėl karantino režimo reikalavimų švelninimo.
       2020-05-20 10:24:43

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 19 diena

Jau antrą dieną iš eilės naujų ligos atvejų skaičius yra 15. Tai kelia nerimą. Ar nebus taip, kad laisvėjantis gyvenimas vėl privers imtis rimtesnių priemonių COVID-19 ligos plitimo stabdymui.
       2020-05-20 08:55:26

Grįžtantiems į biurus ar darželius – naujos elgesio taisyklės

Lietuvoje pamažu atsilaisvinant karantino apribojimams skirtingoms veikloms, gyventojai grįžta į ankstesnį ritmą. Nuo pirmadienio duris vėl atvėrė vaikų darželiai, o įmonės pradeda planuoti bent dalinį darbuotojų srautų sugrįžimą į biurus.
       2020-05-20 07:57:18

Po karantino į gatves – tik nuplovus langus ir patikrinus padangas

Laisvėjant karantino sąlygoms vis daugiau vairuotojų grįžta į gatves: už vairo sėda ne tik esant būtiniems atvejams, bet ir važiuoja į darbą. Draudikai pataria prieš sėdant už karantino laikotarpiu mažai naudoto automobilio vairo patikrinti tepalų kiekį, žibintų bei padangų būklę.
       2020-05-20 07:09:42

Kaunas inicijuoja Kelių eismo taisyklų papildymą: rezultatai kalba patys už save

Kelių eismo taisyklės netolimoje ateityje galėtų pasipildyti nauju horizontaliojo ženklinimo simboliu – rombo formos ženklu. Kauno savivaldybė kreipėsi į Susisiekimo ministeriją siūlydama jį įteisinti.
       2020-05-20 06:35:13

Seimas po pateikimo pritarė siūlymui įteisinti balsavimą internetu

Seimas svarstys siūlymą įteisinti balsavimą internetu. Tai siūloma Seimo rinkimų įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIIIP-4840).
       2020-05-19 18:03:53

Kas sukurs darbo vietas dirbtiniam intelektui?

„Jaunam žmogui gali susidaryti įspūdis, kad ateityje už mus viską darys kompiuteris ir nebereikės specialistų. Tačiau tam, kad kompiuteriams sukurtume darbo vietas, specialistų reikės dar daugiau“.
       2020-05-19 17:56:04

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 18 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 15.
       2020-05-19 08:28:08

Nemokama saulės energija – ir elektromobiliams krauti?

Lietuvoje kasmet taikoma vis daugiau priemonių, skirtų atsinaujinančiai energetikai plėtoti. Specialistai teigia, jog sparčiausiai auga būtent saulės energijos panaudojimas.
       2020-05-18 17:55:39

Lietuvos koronaviruso valdymo statistika Europos šalių kontekste

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvos rodikliai Europos šalių kontekste atskleidžia tinkamą koronaviruso (COVID-19) infekcijos valdymą mūsų šalyje.
       2020-05-18 11:39:56

Apie pieno perdirbėjų uždarbį ir pieno supirkimo kainas

Pieno perdirbimo įmonių finansiniai rodikliai 2019 metais. Informacija parengta pagal Nasdaq Baltijos biržos duomenis.
       2020-05-18 11:21:23

Gyventojai patys rinksis savo elektros energijos tiekėją

Įsigaliojus gegužės 7 d. Seimo priimtoms Elektros energetikos įstatymo pataisoms, Lietuva prisijungia prie daugumos Europos Sąjungos šalių, kurių vartotojai gali patys pasirinkti jiems tinkamiausią elektros energijos tiekėją.
       2020-05-18 07:33:22

3 klasikiniai itališki desertai, kuriuos pagaminti paprasčiau nei tiramisu

Pažintis su itališkais desertais daugeliui, ko gero, apsiriboja tik tiramisu. Tačiau šalis, garsėjanti lazdyno ir pistacijų riešutais, sūriu ir šokoladu, konditerius įkvėpė sukurti ne vieną klasika tapusį desertą.
       2020-05-17 13:30:27

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 16 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 7.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.