Naujienos

Profesija, apie kurią negirdėjote: už įsilaužimus ne tik dėkoja, bet ir sumoka

2022-05-11 14:38:54

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiai ir mastai sparčiai auga – skaičiuojama, kad jie pasaulio ekonomikai kainuoja 5,5 trln. eurų per metus. Apsaugoti verslus ir institucijas nuo virtualių grėsmių tampa itin svarbu, tačiau mažai kas žino, kas ir kaip tai atlieka.

Vieni iš nematomų virtualios erdvės sargų yra vadinamieji etiškieji įsilaužėliai – saugumo specialistai, spragų ieškantys ir įsilaužimus atliekantys legaliai.

„Daugeliui žmonių žodis „hakeris“ asocijuojasi su įsilaužėliais–nusikaltėliais. Tačiau etiškieji įsilaužėliai tokie nėra, atvirkščiai – tai labai svarbi ir paklausi specialybė. Tiesa, realybėje tokį darbą profesionaliai atlikti gali toli gražu ne kiekvienas“, – sako Giedrius Saulėnas, „Baltic Amadeus“ įsilaužimo spragų ieškotojas arba kitaip etiškas įsilaužėlis.

Pradėjo nuo telefonų, tęsė su kompiuteriais

Nustebsite, bet įsilaužėliai egzistavo dar prieš atsirandant asmeniniams kompiuteriams bei internetui. Tik vadinti jie ne hakeriais, o „phreak‘ais“ ar „phreak‘eriais“, nuo žodžių „phone“ (liet. telefonas) ir „freak“ (išdaiga). Šie žmonės ieškojo silpnybių laidinio telefono tinkluose ir jas išnaudojo, dažniausiai – būdų nemokamai skambinti. Ėmus plisti kompiuteriams ir internetui, spragų paieška persikėlė į virtualią erdvę, o „phreak‘eriai“ virto hakeriais (nuo žodžio „hack“ – įsilaužti). Įžvelgti ir tokios veiklos pavojai, o vienu pirmųjų etiškų įsilaužėlių „užsakymų“ istorijoje laikomas 1974-aisiais JAV Karinių oro pajėgų atliktas anuomet naudotos „Multics“ operacinės sistemos saugumo patikrinimas.

„Hakerius“ skirsto pagal kepures

Šiandien įsilaužėliai skirstomi į tris pagrindines grupes, priklausomai nuo jų veiklos ir siekių:

Juodakepuriai (angl. black-hat hacker): piktavaliai įsilaužėliai nusamdyti arba dirbantys sau;
Baltakepuriai (angl. white-hat hacker): etiški „hakeriai“, dirbantys IT įmonėse ar priimantys individualius užsakymus už kuriuos sumokama;
Pilkakepuriai (angl. grey-hat hacker): įprastai siekia gerų tikslų, tačiau tam naudoja ir neteisėtas priemones (pvz., neturėdami leidimo ieško spragų sistemose, tačiau apie jas praneša siekdami gauti išpirką).

„Etiškieji hakeriai išsiskiria tuo, kad savo užduotis vykdo legaliai. Nors darbo metodai nesiskiria nuo piktavalių, jų tikslai yra visai kitokie – rasti spragas, pažeidžiamas vietas ar būdus, kaip piktų kėslų turintys asmenys galėtų patekti į sistemas ar tinklus, sutrikdyti jų veiklą ar pasiekti konfidencialią informaciją“, – paaiškina G. Saulėnas.

Apie atrastus pažeidžiamumus tiesiogiai pranešama sistemų arba tinklų savininkui. Dažnai pateikiamos ir rekomendacijos, kaip aptiktas spragas galima ištaisyti.

Įsilaužėlis šiandien – itin paklausi profesija

Skaičiuojama, kad vidutinis atlyginimas, kurį gali uždirbti etiškasis įsilaužėlis, yra 70 tūkst. eurų per metus. Dažnai jis būna dar didesnis, o lyginant su programinės įrangos kūrimo inžinieriais etiški įsilaužėliai vidutiniškai uždirba 2,7 karto daugiau.

Etiškieji įsilaužėliai padeda ir privačioms kompanijoms, ir valstybės valdomoms įmonėms. Užsakovai dažnai skiria ir papildomus priedus už spragų atradimą. Be to, etiškieji įsilaužėliai gali papildomai užsidirbti ieškodami pažeidžiamumų tų įmonių sistemose ir produktuose, kurios yra paskelbusios viešą spragų atskleidimo programą (angl. Responsible Disclosure Program).

„Aptikti aukšto kritinio lygio spragą svarbioje sistemoje nėra lengva, tačiau tokiu atveju ta viena spraga gali atnešti dešimtis tūkstančių eurų. Didžiosios tarptautinės kompanijos yra ypač dosnios – pavyzdžiui, „Apple“ už aukšto kritiškumo spragą, susijusią su jų produkto branduoliu, yra pasiruošusi pakloti milijoną dolerių“, – pastebi G. Saulėnas.

Jis priduria, kad viešą spragų atskleidimo programą skelbiančių organizacijų saugumo branda turi būti didelė. Apskritai, saugumas turi tapti jų veiklos dalimi, apie kurią galvojama viso programinės įrangos kūrimo metu, jau nuo planavimo fazės. Taip pat, prieš skelbiant minėtą programą įprastai įmonę patikrina jos vidiniai ar nusamdyti baltakepuriai.

Svarbios ne tik žinios

Nors šios specialybės atstovams atlyginama itin dosniai, jų kasdienybėje pasitaiko ir ne tokių pozityvių atvejų. Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje yra ne viena garsi istorija, kai IT specialistai bandydami atskleisti sistemų spragas susidūrė su teisėsaugos institucijomis.

„Jei asmuo ieško sistemoje spragų ir jas radęs praneša atsakingiems specialistams, tačiau neturi rašytinio leidimo užsiiminėti tokia veikla, tai dažniausiai bus laikoma neteisėtu įsilaužimu. Svarbu suprasti, kad etiškieji įsilaužėliai turi sistemų savininkų leidimą tokiai veiklai“, – pabrėžia G. Saulėnas.

Pasak „Baltic Amadeus“ eksperto, norint tapti profesionaliu etiškuoju įsilaužėliu, kelias nėra trumpas, užtrunka daug laiko, be to, tam yra reikalingas ir didelis IT žinių bagažas. Tačiau žinios – dar ne viskas.

„Didžiausios spragos atrandamos tik mąstant neįprastai, kūrybiškai. Svarbu ir komandinio darbo gebėjimai. Skirtingi etiškieji nusikaltėliai gali identifikuoti skirtingas spragas, todėl atliekant kokybišką saugumo vertinimą būtina mokėti dirbti su žmonėmis“, – dalijasi G. Saulėnas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-20 11:05:13

5 įdomūs faktai apie vilkžuvę

Vilkžuvė savo neįprasta išvaizda gali negundyti, tačiau nepaprastu skoniu nustebina net ir išrankiausius gurmanus. Ją pagaminti nesudėtinga, be to, ji patiks tiems, kurie šiltuoju metų sezonu maistą gaminti mėgsta kepsninėse.
       2022-05-20 10:42:26

Vadovas sporto sirgaliams, kaip mėgautis sporto renginiais namuose

Sportą mėgstantys žmonės dažnai skirstomi į dvi kategorijas: tie, kurie patys sportuoja, ir tie, kurie mieliau ilsisi ant sofos ir stebi, kaip geriausi pasaulio sportininkai kovoja dėl pergalės ir šlovės.
       2022-05-20 10:37:05

Panikos ataka – minučių reikalas

„Galvojau, kad išprotėjau“, – taip kalba susidūrusieji su panikos ataka, kuri dar yra vadinama šio amžiaus jaunų žmonių liga. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, net ketvirtadalis europiečių kenčia nuo nerimo sutrikimų, o kiek dar yra patiriančių vienkartinių panikos atakų. Tik daliai jų nustatomas panikos sutrikimas.
       2022-05-20 10:31:00

7 marinatų receptai, puikiai tiksiantys vištienai

Kai svarstome, ką kepti ant žarijų, vienas pasirinkimų – vištiena. Šią mėsą mėgsta daugelis, ją nesudėtinga paruošti, be to, galima derinti su pačiais įvairiausiais priedais: prie vištienos puikiai dera ne tik pikantiški, bet ir saldūs pagardai, svarbiausia – teisingai pasirinkti skonių balansą.
       2022-05-20 10:28:44

Technologijos, kurios pakeis pasaulį, – ateinantį dešimtmetį bus pokyčių

Lietuvoje veikianti pasaulinė IT bendrovė „Accenture“ pirmą kartą mūsų šalyje pristatė tyrimą „Technology Vision 2022“, kurį šiemet apibendrina posakiu „Susitikime metavisatoje“.
       2022-05-20 10:21:24

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsaugoti save ir savo įrenginius?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Visgi turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui.
       2022-05-20 09:47:22

Pasaulinė bičių diena: patarė, kiek medaus vartoti per dieną ir kur jo nelaikyti

Bitės, besirūpinančios augalų apdulkinimu, yra gyvybiškai svarbios Žemės ekosistemos išlikimui. Deja, jų populiacija kasmet mažėja, todėl stengiamasi, kad bitininkystė įgautų naują kvėpavimą:
       2022-05-19 16:52:14

Šaknų kanalų gydymas – dar ne mirties nuosprendis dančiui

Nors pagal profilaktinių vizitų pas odontologą skaičių tikrai nepirmaujame, suskaudus dančiui neturime kitos išeities. Nežinia, kas skamba blogiau – kad dantį teks traukti, ar kad reikės gydyti dantų šaknų kanalus.
       2022-05-18 16:22:44

Svarbiausių atsiskaitymų metas studentams: kodėl geriau nesukčiauti?

Apie artėjančią vasaros pradžią praneša ne tik pražystanti gamta, bet ir studentų grupelės, besibūriuojančios šalia viešųjų bibliotekų ir kavinių. Šiuo metu studentai rašo savo kursinius ar baigiamuosius rašto darbus, kurie dažnam jų sukelia nemalonius jausmus, kelia stresą.
       2022-05-18 16:14:18

Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai lanksčiau, vienos nuomonės kur, kaip ir kada geriausia dirbti, nėra.
       2022-05-18 16:11:00

Žolės smulkinimas nerekomenduojamas nuolatinei pievų priežiūrai

Aplinkos ministerija kviečia susipažinti su rekomendacijomis, kurios apibendrina neigiamą žolės smulkinimo poveikį pievų buveinėms. Pagal šias rekomendacijas, biologinei įvairovei palankiausi pievų tvarkymo būdai yra šienavimas ir ganymas.
       2022-05-18 16:05:58

Kur kas įdomesni, nei galima pamanyti: 5 faktai apie bananus

Patogus užkandis, greita pagalba nuo alkio, įvairių desertų ar kepinių ingredientas – bananai, be kurių daugelis neįsivaizduoja savo pirkinių krepšelio. Mėgstami dėl skonio ir naudingų savybių, bananai seniai tapę neatsiejama raciono dalimi – ir visgi apie bananus dar yra ką atrasti.
       2022-05-18 15:57:15

Paspirtukininko etiketas: 3 auksinės taisyklės, šį sezoną virs įpročiais

Šylant orams Lietuvos miestuose prasideda elektrinių paspirtukų sezono įkarštis. Kasmet šios ekologiškos transporto priemonės tampa vis populiaresnės, todėl didėja ne tik kelionių, bet ir parkavimo vietų poreikis.
       2022-05-18 09:31:31

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

Maistas – didžiulė gyvenimo dalis, todėl domėtis skirtingais produktais, sveika mityba ir valgymo kultūra svarbu pradėti nuo vaikystės: leisti vaikams patiems suktis virtuvėje, vežtis juos kartu apsipirkinėti.
       2022-05-18 09:25:11

Prezidentas paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį savo dekretu paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, kuri pareigas pradės eiti gegužės 18 dieną.
       2022-05-18 09:20:43

Hipertenzija – liga, varginanti vis jaunesnio amžiaus žmones

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos sutrikimų. Gegužės 17-ąją, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, siekiama atkreipti ne tik ja sergančių, bet ir sveikų žmonių dėmesį – laikantis kelių paprastų kasdienių taisyklių, šios ligos galima išvengti.
       2022-05-18 09:15:48

Mano artimasis ruošiasi operacijai – kaip jam padėti?

Operacija yra iššūkis organizmui, todėl jam reikia tinkamai pasiruošti. Dažnai šiuo sudėtingu laikotarpiu pacientą lydi jo artimieji, kurie rūpinasi jo sveikata. Chirurgas dalijasi patarimais, kaip padėti šeimos nariams pasiruošti laukiančiai operacijai ir kuo sparčiau atsigauti po jos.
       2022-05-18 09:12:48

Barzdą irgi reikia prižiūrėti: ką pravartu žinoti kiekvienam barzdočiui?

Skaitmeninėje erdvėje gausų moteriškas ir vyriškas grožio priemones lyginti bandančių nuotraukų: ji grožio priemonių turi daugiau nei galėtų suskaičiuoti, jam kasdien pakanka tik muilo ir vandens.
       2022-05-18 09:08:02

Seimas NPD padidino iki 540 eurų

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų – iki 540 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
       2022-05-18 09:03:26

Diagnostiniai testai – tai ne žaidimai, o svarbi profilaktikos priemonė

Šiomis dienomis vaistinėje galima rasti testų, skirtų pačioms įvairiausioms reikmėms: nuo ŽIV ar storosios žarnos vėžio diagnostikos iki narkotikų ar gastritą sukeliančių bakterijų nustatymo.
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.