Naujienos

Dažniausios lietuvių ligos: kurios kamuoja vyrus, o kurios – moteris?

2022-06-01 10:11:14

Remiantis naujausiais Lietuvos higienos instituto tyrimais, lietuviai dažniausiai serga kraujotakos, endokrininėmis, kvėpavimo ir virškinamojo trakto ligomis, kiek rečiau – raumenų, kaulų bei onkologinėmis ligomis.

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Aušra Rudinskienė įvardija, jog tai, kokiomis ligomis gresia susirgti, lemia tiek genetika ar paveldimumas, tiek gyvenimo būdas bei įpročiai.

Širdies ir kraujagyslių ligos pasiveja daugybę žmonių

Gydytoja sako, kad Lietuvoje beveik 37 iš 100-to asmenų serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Dažniausiai skundžiamasi padidėjusiu kraujo spaudimu, širdies nepakankamumu, nemažai yra patyrusių insultą ar miokardo infarktą.

„Kraujotakos ligos būdingos ir moterims, ir vyrams, o su amžiumi jos tik dažnėja. Klinikiniai tyrimai rodo, kad šio pobūdžio ligos vyrams išsivysto beveik 10 metų anksčiau nei moterims, tačiau peržengus 50-ies metų slenkstį, šis skirtumas išsilygina. Pagrindiniai rizikos veiksniai, darantys įtaką kraujotakos ligoms, yra padidėjęs kraujo spaudimas, rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, pakitęs riebalų kiekis kraujyje, viršsvoris ar nutukimas, taip pat cukrinis diabetas“, – pažymi A. Rudinskienė.

Ji taip pat priduria, kad tokie sutrikimai kaip arterinė hipertenzija skatina aterosklerozės – arterijų standėjimo bei siaurėjimo proceso – vystymąsi. Tam įtakos turi ir fizinio aktyvumo stokojantis gyvenimo būdas, kuris skatina papildomų kilogramų atsiradimą. Pažymima, jog viršsvoris ar nutukimas keičia riebalų bei angliavandenių apytaką organizme, taip skatinant cukrinio diabeto ir riebalų kiekio pokyčių atsiradimą. Atsižvelgiant į visus minėtus veiksnius ir siekiant išvengti ar bent atitolinti širdies bei kraujagyslių ligas, būtina aktyviai koreguoti savo gyvenimo įpročius.

Skydliaukės sutrikimais dažniau skundžiasi moterys, tačiau vyrams jie sunkesni

Pasak A. Rudinskienės vienomis dažniausių endokrininio pobūdžio ligų yra įvardijamos cukrinis diabetas, skydliaukės funkcijos sutrikimai bei antinksčių ligos. Cukrinis diabetas įprastai skirstomas į du tipus: I tipu dažniau susergama vaikystėje arba ankstyvoje jaunystėje, tuo tarpu II tipo diabetas būdingas vyresnio amžiaus, dažnai viršsvorį turintiems žmonėms.

„Pirmojo tipo diabetu dažniausiai susergama dar vaikystėje arba ankstyvojoje jaunystėje dėl autoimuninio kasos pažeidimo, kuris lemia visišką insulino stygių. Antrojo tipo diabetas labiau būdingas vyresnio amžiaus, nemažai viršsvorio turintiems žmonėms. Jiems diabetas vystosi dėl audinių atsparumo insulinui, kuris natūraliai ilgainiui lemia insulino trūkumą, kai kasa nepagamina šio elemento tiek, kiek reikalauja organizmas“, – paaiškina gydytoja.

Anot jos, nors cukrinis diabetas gali pasireikšti tiek vyriškosios, tiek moteriškosios lyties atstovams, štai skydliaukės funkcijos sutrikimai dažniau pasitaiko moterims. Visgi, vyrams skydliaukės ligos gali būti sunkiau išgydomos ir netgi siejamos su onkologiniais susirgimais.

„Skydliaukės hormonai yra atsakingi už galybę procesų mūsų organizme, tokių kaip medžiagų apykaita, nuotaika ir darbingumas, širdies veikla ir kūno temperatūra, augimas. Skydliaukės sutrikimus galime įtarti būtent iš šių aspektų pokyčių, tačiau juos būtina patvirtinti laboratorijoje bei atliekant skydliaukės echoskopiją“, – sako medikė.

Kitos ligos – taip pat aktualios

A. Rudinskienė pabrėžia, jog dėl subtilių moterų organizmo savybių, joms labiau būdinga ir geležies stokos mažakraujystė, kuri gali pasireikšti nuovargiu, sumažėjusia fizinio krūvio tolerancija, odos bei plaukų problemomis. Mažakraujystė būdinga jaunoms moterims ir vaikams. Jei anemija pasireiškia vyrui, jam dažniausiai taikomas detalesnis ištyrimas, kadangi vyrai ja serga itin retai. Šiuo atveju ieškoma galimo lėtinio kraujavimo priežasčių, tokių kaip opaligė ar skrandžio vėžys.

„Dar viena liga, kuri labiau būdinga moterims, ypač po menopauzės, yra osteoporozė. Retėti kaulai gali ir vyrams, tačiau jiems ši būklė pasitaiko žymiai rečiau, dažniausiai po radikalaus prostatos pašalinimo, taikant androgenų terapiją. Šios ligos išsivystymui įtakos turi vartojami medikamentai ar medikamentinės terapijos, tokia kaip ilgalaikė steroidinių hormonų terapija, sergant autoimunine liga“, – pažymi „Antėja“ gydytoja.

Anot jos, vyrai dažniau serga prostatos, plaučių, odos, inkstų, šlapimo pūslės, virškinamojo trakto ligomis, o moterys – krūties, kiaušidžių ir gimdos, gimdos kaklelio, odos, storosios žarnos navikais, tačiau reguliariai tikrinantis, juos galima aptikti itin ankstyvoje stadijoje arba išvis išvengti.

„Tarkime, gimdos kaklelio patikra leidžia išvengti net 85 proc. mirčių nuo gimdos kaklelio vėžinių susirgimų ir išsaugo moters galimybes pastoti“, – teigia A. Rudinskienė.

Prevencija – būtina

Gydytoja paaiškina, jog kasmet rekomenduojama atlikti profilaktinę sveikatos patikrą: bendrą kraujo tyrimą, gliukozės bei cholesterolio koncentraciją kraujyje, bendrą šlapimo tyrimą. Taip yra todėl, kad dauguma širdies, plaučių, inkstų ligų gali būti anksti diagnozuojamos ir sekamos atliekant kraujo tyrimus. Tuo tarpu „gerojo“ ir „blogojo“ cholesterolio koncentracijų žinojimas gali paskatinti keisti savo dietą ar įgyti naujų sveikų įpročių. Anot jos, taip pat svarbu neignoruoti organizmo siunčiamų signalų ir pasikonsultavus su šeimos gydytoju, pasitarti dėl kitų galimų ištyrimų.

„Įvertinus paciento nusiskundimus, gyvenimo būdą, anamnezę, taip pat darbo pobūdį, streso lygį bei žalingus įpročius dažnai patariama atlikti papildomus tyrimus, kurie leis nustatyti gresiančius sveikatos sutrikimus, net jei ryškūs simptomai dar nėra juntami. Visada yra verta pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju ar kitu specialistu, jei atsirado naujų, neįprastų simptomų, kurie tęsiasi jau kurį laiką, pvz. neįprastas nuovargis ar svorio augimas, nepaaiškinamas jo kritimas“, – pastebi medikė.

Jos teigimu, itin pravartu ir svarbu nuodugniai išsitirti sveikatos būklę ir prieš ruošiantis svarbiam gyvenimo įvykiui – nėštumui. Pastarasis pareikalauja nemažai moters organizmo resursų ir gali turėti įtakos tiek pačios besilaukiančiosios gerai būklei nėštumo metu, tiek naujagimiui bei tolesniam jo vystymuisi. Gydytoja Aušra Rudinskienė pabrėžia, jog mažakraujystė nėštumo metu gali lemti mažyliui įvairius neurologinius sutrikimus, slopinti jo augimą ir vystymąsi, o vitamino B12 trūkumas – turėti įtakos viršsvoriui ir nutukimui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-06-30 12:56:13

Visi duomenys turės būti apmokestinami vienodu tarifu

Siekdami užtikrinti atvirą ir nediskriminacinę prieigą prie interneto, ES ryšio operatoriai vartotojams negali taikyti skirtingų duomenų perdavimo kainų pagal jų panaudojimo pobūdį.
       2022-06-29 15:28:52

Žuvies patiekalai tiesiai iš jūros: tartaras, sevičė ir pokės dubuo

Vasara tradiciškai yra grilio metas – ant grotelių ir iešmų keliauja mėsa, žuvis, daržovės ir net sūris. Visgi vasara yra ir laikas, kai norisi valgyti lengviau, gaiviau, o tai padaryti padeda vis gausėjantis šviežio derliaus pasirinkimas.
       2022-06-29 15:21:28

Reanimatologas paaiškino, kodėl įvyksta smegenų mirtis

Smegenų mirtis – plonytė linija, kurią peržengus nebėra kelio atgal. Mirus smegenims, miršta ir žmogus, tačiau dar kurį laiką medicininės įrangos dėka jo širdis gali plakti, savo funkcijas gali atlikti ir kiti organai.
       2022-06-29 15:11:28

Nedžiugina darbas? Patarimai, kaip atrasti mėgstamą

Darbas nebedžiugina? O gal planuojate jį keisti? Ne vienas žmogus darbe yra jautęsis ne savo vietoje, tačiau pakeitus darbą jis ir vėl gali nepatikti. Ką daryti, kad mylimo darbo paieškos pagaliau būtų vaisingos?
       2022-06-29 15:07:13

Pirmosios voveraitės: grybautojas patarė kaip pasiruošti išvykai į mišką

Įsibėgėjus vasarai galime pasilepinti ne tik įvairiausiomis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ir grybais, kurių pirmas derlius jau pasirodė ir parduotuvėse.
       2022-06-29 15:00:59

Dalį elektros kainos ir toliau reguliuos valstybė, tai įtakos galutinei kainai

Ne retas gyventojas galvoja, kad pasirinkus nepriklausomą tiekėją, sutartyje sutarta galutinė elektros kaina negali keistis, tačiau net ir nepriklausomo tiekėjo klientams elektros energijos kaina susideda iš dviejų dalių:
       2022-06-29 14:56:02

Prezidentas NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

„Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO, todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių ženkliai stiprinti savo saugumą, ypač Baltijos regione“, – šiandien Madride prasidėjusiame NATO viršūnių susitikime sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2022-06-28 13:06:05

Koks vanduo geriausiai gaivina per karščius ir kiek jo turime išgerti?

Įsivyravus karščiams itin svarbu organizme palaikyti skysčių balansą. Karštomis dienomis taip ir traukia ledinis vanduo, nes norisi ne tik numalšinti troškulį, bet ir atsivėsinti.
       2022-06-22 12:28:22

Ant laužo – ne tik bulvės, bet ir šakotis: dalijasi Joninių idėjomis

Artėjančios Joninės – dažno laukiama proga iš miesto pabėgti į gamtos prieglobstį. Neatsiejama to dalis – maisto gaminimas lauke ir jaukios akimirkos, susibūrus aplink laužą.
       2022-06-22 08:58:15

Vaistininkė apie gydomąją arbatų galią ir suderinamumą su vaistais

Visi žinome, kad peršalus reikia gerti ramunėlių ar liepžiedžių arbatą, o kosint – čiobrelių, tačiau neretai žinios apie vaistažoles tuo ir pasibaigia. Kokių vaistažolių arbatas vartoti kuriais atvejais ir kaip jas tinkamai paruošti – pataria vaistininkė.
       2022-06-21 15:56:49

Važiuoti su žieminėmis padangomis vasarą – brangu ir nesaugu

„Žieminės padangos jau beveik atgyveno, per vasarą jas visiškai užbaigsiu ir rudenį pirksiu naujas“. Tai yra gana dažnai sutinkama vairuotojų, ypač taupesnių, idėja.
       2022-06-20 21:46:39

Kas gali nutikti, jeigu trumpam sutrinka elektros skaitiklio veikimas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) išnagrinėjo ginčą tarp vartotojo ir UAB „Perlas Energija“ bei AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl elektros energijos suvartojimo duomenų nesutapimo, elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties nutraukimo ir mokesčių už elektros energiją perskaičiavimo.
       2022-06-20 20:54:40

Borrellis dėl Kaliningrado: kaltinimas Lietuvai – melas, gryna propaganda

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį pareiškė, kad Lietuva laikosi ES sankcijų blokuodama tam tikrų prekių gabenimą geležinkeliu į Rusijos Kaliningrado eksklavą.
       2022-06-20 20:40:37

Chemija Lietuvoje: ar greitai turėsime Nobelio premiją?

Vilniaus universiteto (VU) chemikai šiemet mini 225-ąsias Chemijos katedros įkūrimo metines. Anot dabartinio Chemijos ir geomokslų fakulteto dekano prof. Aivaro Kareivos, per tiek metų šis mokslas Lietuvoje turėjo ir nuosmukio laikotarpių, ir pasaulyje pripažintų specialistų, ženkliai prisidėjusių prie mokslo raidos.
       2022-06-19 21:54:43

Prezidentei – Pasaulio ekonomikos apdovanojimas

Sekmadienis, birželio 19 d. (Kylis). Prezidentei Daliai Grybauskaitei Vokietijoje, Kylyje, įteiktas prestižinis Pasaulio ekonomikos apdovanojimas (Global Economy Prize 2022).
       2022-06-18 15:20:01

Nepriklausomą elektros tiekėją pasirinko beveik 80 proc. antrojo etapo gyventojų

Šiandien, baigiantis antrajam nepriklausomo elektros energijos tiekėjo pasirinkimo etapui, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis 79,2 proc. arba 586 tūkst. šio etapo vartotojų priėmė sprendimą ir pasirašė sutartį su savo nauju ir nepriklausomu energijos tiekėju.
       2022-06-18 15:17:04

Azijietiška virtuvė vasarą: aštrūs patiekalai atsigaivins per karščius?

Azijiečių virtuvėje naudojami metodai ir ingredientai jau seniai pamėgti sveiką gyvenimo būdą puoselėjančių žmonių. Tokiuose patiekaluose nėra sočiųjų riebalų pertekliaus, beveik nevartojama pieno produktų, maistas dažnai virtas arba troškintas garuose, prioritetą skiriant produktų šviežumui ir sezoniškumui.
       2022-06-18 15:14:05

Nepasirinkusiems elektros tiekėjo – dar savaitė galutiniam apsisprendimui

Antrojo liberalizavimo etapo buitiniai vartotojai, nesuspėję pasirinkti nepriklausomo elektros tiekėjo, tai galės padaryti dar savaitę. Jiems sudaroma galimybė nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti iki sekmadienio, birželio 26 d. imtinai.
       2022-06-18 15:11:24

Specialistai: Norint mažinti skendimų skaičių reikia liautis drausti

Kas penktas lietuvis nemoka plaukti, o 3 iš 10 gyventojų yra bent kartą skendę, rodo skolinimosi internetu platformos „Vivus Finance“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2022-06-17 20:13:14

Laisvalaikis miške ar prie ežero - ne bet kur ir ne bet kaip

Vasarą daugelis žmonių renkasi aktyvias pramogas gamtoje. Vieni skuba prie vandens telkinių, kiti mėgaujasi miško gėrybėmis ir gaiva. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) specialistai primena, kad mišką ar kitą gamtos kampelį reikia tausoti, tinkamai jame elgtis bei dalijasi patarimais, kaip poilsiauti atsakingai.
       2022-06-17 08:56:49

Mitai apie autonominį vairavimą

Ar savivaldžiai automobiliai taps realybe? Ir kaip turės pasikeisti žmonių požiūris, kad autonominius automobilius priimtų plačioji visuomenė? Šiuos ir kitus klausimus nagrinėja &Audi tyrimas „SocAlty“, parengtas bendradarbiaujant su 19 šios srities ekspertų.
       2022-06-17 08:51:16

Didysis bijūnų žydėjimas: nuo senųjų veislių iki modernių spalvų ir formų

Nors ir vėluodamas, bet su maksimalia galia ir grožiu, kurio sukaupė per lietumi dosnias savaites, Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode, didįjį žydėjimą pradėjo turtingiausias Lietuvos bijūnynas: šiemet iš viso maždaug 30 arų plote žydi per 600 bijūnų kolekcinių vienetų.
       2022-06-16 20:43:13

Vitaminų šaltinis – agrastai: naudokite juos ne tik uogienėms

Šviežio derliaus agrastai – jau pasirodė parduotuvių lentynose. Šios gėrybės – nuo seno lietuvių vertinamos, tačiau pastaruoju metu kiek primirštos. O veltui. Šios sodo gėrybės ne tik skanios, bet ir ypatingai vertingos sveikatai.
       2022-06-15 08:50:09

Neapsisprendžiantiems: kaip išsirinkti sau tinkamą IT specialybę?

Pastaraisiais metais darbo rinkoje būtų sunku surasti populiaresnę ir perspektyvesnę sritį, nei IT – šie specialistai nuolat viliojami patrauklia alga, o atvirų darbo vietų kasdien daugėja.
       2022-06-15 08:44:11

Vilniuje pristatytas rekordą pasiekęs 3D gatvės piešinys: įvykiai Ukrainoje

Vilniuje birželio 14 dieną pristatytas didžiausias Baltijos šalyse ir dydžio rekordą Lietuvoje pasiekęs trimatis gatvės piešinys. Visai greta sostinės spaudos rūmų kūrinį pavadinimu „Meilė ir baimė“ nutapė pasaulinio garso menininkas Edgaras Muelleris.
       2022-06-15 08:35:38

„PILETILEVI GROUP“ ir „TIKETOS“ sandoris apribojo konkurenciją

Šiandien Konkurencijos taryba atsisakė duoti leidimą vykdyti koncentraciją Estijos bendrovei „Piletilevi Group“ įsigijus 100 proc. „Tiketos“ akcijų.
       2022-06-11 13:08:16

Tarptautinę falafelių dieną kulinarijos technologė pataria, kaip pasigaminti

Tarptautinė falafelių diena minima birželio 12 d. Falafeliai – tai tipiškas Artimųjų Rytų virtuvės patiekalas, pagamintas iš avinžirnių, kurie yra augalinių baltymų šaltinis, mažinantis blogojo cholesterolio kiekį.
       2022-06-10 19:46:34

Vištų augintojams – nuostolių kompensacijos

Nuostolių dėl Rusijos karo Ukrainoje patiriantys broilerių ir vištų dedeklių augintojai jau gavo pirmąsias kompensacijas. 35 broilerių ir vištų dedeklių laikytojams, pateikusiems paraiškas, pervesta 1,84 mln. Eurų.
       2022-06-10 18:51:26

„Eutelsat“ pašalins draudžiamus rusiškus kanalus

„Eutelsat“ yra pasirengusi sustabdyti Rusijos kanalų „RTR Planeta“ ir „Rossija 24“ retransliavimą savo palydovais birželio 25 d.
       2022-06-10 15:33:57

Keičiasi prekybos internetu taisyklės: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Šių metų birželio 1 d. įsigaliojo naujos taisyklės, taikomos santykiams tarp gamintojų, didmenininkų ir mažmenininkų. Naujose taisyklėse ypatingas dėmesys skirtas įmonių veiklai elektroninėje erdvėje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.