Naujienos

A. Mazuronis: „Nekilnojamojo turto mokestis – valdžios impotencijos požymis“

2023-10-17 12:52:09

Kai valstybę pradeda valdyti buhalteriškai mąstantys žmonės – gero nelauk. Tuo galima įsitikinti pažiūrėjus į dabartinės valdžios ritualinius šokius aplink valstybės mokesčių sistemą, ieškant papildomų būdų surinkti pinigus į biudžetą ir dar labiau apsunkinti Lietuvos žmonių gyvenimą.

Per šią kadenciją bent keturis kartus buvome liudininkais, kaip valdantieji nori patuštinti Lietuvos žmonių kišenes. Kasmetis automobilių taršos mokestis, kuriam nepritarė net patys valdančiosios koalicijos atstovai. Eilinis siūlymas didinti akcizus iškastiniam kurui, įskaitant ir automobilių degalus. Planai didinti mokesčius individualiai dirbantiems verslininkams taip pat užstrigo Seimo kuluaruose. O dabar – nekilnojamojo turto mokestis, kurio idėją ši Vyriausybė brandino nuo praeitų metų pradžios.

Deja, tokia yra liūdna šios valdžios realybė – visos „originalesnės“ Vyriausybės idėjos buvo tik apie mokesčių didinimą ir nė žodžio – apie šalies ekonomikos skatinimą, kad didėtų ne mokesčiai, o jų surinkimas.

Tenka pripažinti, kad šiomis dienomis Seimo salėje rimtai svarstomas nekilnojamojo turto mokestis yra ne rimtas mokestinis pasiūlymas, o nevykusi parodija, kuri apskritai niekada neturėjo išvysti dienos šviesos. Joks blaiviai ir valstybiškai mąstantis politikas negali jam pritarti, nes užuot gerinęs Lietuvos žmonių padėtį esant ir taip sudėtingai ekonominei situacijai mūsų šalyje, jis ją dar labiau apsunkina, užkraudamas dar didesnę naštą ant tebesiformuojančios Lietuvos viduriniosios klasės pečių.

Naujai pateiktame nekilnojamojo turto mokesčio projekte siūloma leisti savivaldybėms pačioms apsispręsti, kokio dydžio mokestį 0,05–4 proc. intervale taikyti būstui. Tai reikštų, kad priklausomai nuo konkrečios savivaldybės, turto vertės ir nustatyto mokesčio intervalo mokestis gali sudaryti nuo 5 iki 8 000 Eur per metus, o tam tikrais atvejais – ir daugiau. Taip pat tai reiškia, kad prabangaus būsto Nidoje savininkai tam tikrais atvejais nuo mokesčio būtų atleisti, o šalia esantys Šilutės gyventojai už gerokai pigesnį būstą jau turėtų mokėti mokesčius. Tad nekilnojamojo turto mokesčio socialinis nesąžiningumas ir neteisingumas yra akivaizdus.

Dar vienas nekilnojamojo turto mokesčio blogis yra tai, kad jis bus taikomas visiems, nepriklausomai nuo to, kiek nekilnojamojo turto turi žmogus – ar vieną būstą, ar penkis, neatsižvelgiant į tai, kaip turtas yra įgytas – ar paveldėtas, ar pirktas paėmus paskolą iš banko, ar iš savo lėšų. Ar jis naudojamas nuomai, ar nuolatiniam gyvenimui.

Nekilnojamojo turto mokestis yra nesąžiningas, nes siūlomas know how – medianų (vidutinės vertės konkrečioje savivaldybėje apskaičiavimo mechanizmas) taikymo – metodas sudaro sąlygas panašiai apmokestinti visiškai nelygiaverčius būstus, esančius Vilniuje ar Nidoje ir Kėdainiuose ar Biržuose (savivaldybėms nustačius tuos pačius mokesčio procentus).

Mediana būtų apskaičiuojama remiantis Registrų centro nustatytomis būsto vertėmis, kurios būtų perskaičiuojamos kas 5 metus (vėliau planuojama kas 3 metus). Paskutinį kartą būstų mokestinė vertė nustatyta 2021 m. ir galios iki 2026 m. Tad realybėje šio mokesčio tikslas yra ne prabangaus būsto apmokestinimas, o visuotinis turto apmokestinimas, sulyginant prabangius būstus sostinėje ar Nidoje su Pagėgiais arba Zarasais.

Dar daugiau – kintant tiek medianoms, tiek suteikus galimybę pačioms savivaldybėms peržiūrėti mokesčio dydį, gyventojai neišvengiamai susidurs su nežinomybe, koks mokestis bus ateityje ir kaip jiems reikės planuoti savo išlaidas. Jau dabar, pačių projekto iniciatorių teigimu, taikant 0,05 proc. tarifą iš nekilnojamojo turto (NT) mokesčio būtų surenkama apie 9,5 mln. eurų, o 1 proc. tarifą – 191 mln. eurų. Jei būtų taikomas maksimalus 4 proc. tarifas, iš jo būtų surenkama daugiau nei 700 mln. eurų per metus. Todėl ekonomistai ir ekspertai neabejoja, kad įvedus visuotinį NT mokestį, pradžioje pritaikius mažiausią tarifą, vėliau jis būtų didinamas, nes bus sukurta sistema, leidžianti manipuliuoti.

Akivaizdu, kad didžiausia šio mokesčio našta pirmiausia atsiguls ant vidutines pajamas gaunančių, sąžiningai dirbančių ir mokesčius mokančių, dažnai mažus vaikus turinčių žmonių pečių, kurie jau ir taip turi būsto kreditus bei moka smarkiai pakilusias būsto palūkanas, kurios atskirais atvejais padidėjo kartais, o ne procentais. Taip pat ant visų vyresnio amžiaus žmonių, kurie, sąžiningai dirbdami visą gyvenimą, turi savo nekilnojamąjį turtą, tačiau jų pensijos yra tokios mažos, kad papildomos išlaidos jiems taptų nepakeliama našta.

Darbo santykiai Lietuvoje jau ir taip apmokestinti neprotingai daug (tai sako visos tarptautinės finansų institucijos). Įvestas naujas padidintas akcizas už kurą ir dabar norimas įvesti dar vienas – praktiškai visuotinis mokestis tiems žmonėms, kurie jau ir taip mokesčių pavidalu moka labai daug, – faktiškai taps dar vienu dirbančiųjų mokesčiu. Todėl labai keista, kodėl nekilnojamojo turto palaikytojų chore Seime labai garsiai ir aiškiai girdisi socialdemokratų partijos balsai, nors jeigu jie laikytųsi tikrųjų socialdemokratinių vertybių, tokiam mokesčiui niekada negalėtų pritarti.

Infliacija pernai mūsų šalyje buvo viena aukščiausių Europoje ir sudarė daugiau kaip 20 proc. Šiemet, nors jos tempai sulėtėjo, tačiau ji vis dar labai aukšta. Nepakankamas algų kėlimas negali kompensuoti didėjančių kainų, todėl žmonės priversti taupyti arba važiuoti apsipirkti į kaimynines šalis. Didėjančios būsto palūkanos smaugia nekilnojamojo turto savininkus, paėmusius paskolas iš bankų.

Ar tikrai mokesčių kėlimas, esant dabartinai situacijai, yra adekvati ir savalaikė priemonė? Ar tikrai, atvedusi šalį į ekonominę stagnaciją, dabartinė valdžia turi teisę kalbėti apie mokesčių kėlimą, nesiūlydama jokių kitų alternatyvų?

Akivaizdu, kad bejėgiški bandymai surasti papildomų finansavimo šaltinių byloja ne apie ką kitą, kaip apie valdžios bejėgiškumą, siekiant išjudinti šalies ekonomiką. Tad eiliniai pasiūlymai įvesti nekilnojamojo turto mokestį yra tiesiog dabartinės valdžios impotencijos požymis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



2023-10-17 20:27:50 / Taip

Profesionalo nuomonė.

2023-10-17 15:08:10 / Motiejus B.

Didžiausias nekilnojamo turto mokesčio trūkumas: jokio socialinio teisingumo. Tai reiškia, kad sąžiningai mokesčius mokėję ir savo būstą kūrę žmonės, išėję į pensiją ar susirgę, tampa ir šio mokesčio aukomis. Jie nebegali išlaikyti turto ir priverčiami jo atsisakyti. Tai visiškai socialiai neteisinga. Nekilnojamo turto mokestis - pats žiauriausias socialine prasme. Pažiūrėkite į šalis, kur tokie mokesčiai jau yra. Gėda, kad mūsų rinkti politikai eina šituo keliu.

Geriau būti alkoholiku ir viską pragėrinėti. Tada tokie mokesčiai negresia. Nors tai taip pat socialiai neteisinga. Pajamas daugiau apmokestinant būtų gerokai teisingiau. Ir alkoholikas mažiau gertų...

Sakysite: ES to reikalauja. Jei reikalavimai kvaili, tai mūsų politikai taip ir turėtų sakyti. Gerai, kad nors keletas tokių, atstovaujančių žmonėms, dar liko.

Daugiau naujų naujienų
       2023-12-11 21:08:45

Ketvirtoji pramonės revoliucija: kova dėl kvalifikuotos darbo jėgos

Dažnai girdimas naratyvas, jog prasidėjusi ketvirtoji pramonės revoliucija, kitaip dar vadinama Pramone 4.0, sumažins gamybos darbuotojų poreikį iki minimumo. Tačiau bent šiandien realybė yra kitokia.
       2023-12-11 15:36:02

„ChatGPT“ jau turi rimtą konkurentą: sugebės pranokti ir atsakymais, ir saugumu?

Šių metų lapkritį bene populiariausio dirbtinio intelekto (DI) įrankio „ChatGPT“ naudotojų skaičius pasiekė 180 milijonų žmonių, o vien per spalį jame buvo apsilankyta daugiau kaip 1,7 milijardo kartų.
       2023-12-08 19:21:36

Ką apie dizainų ir idėjų apsaugą turėtų žinoti smulkiojo verslo atstovai

Neretai mugėse matome rankų darbo gaminius, kurie tarsi primena žinomų gaminių dizainus: panašios formos odos gaminiai, panašūs rūbų modeliai ar detalės. Natūraliai kyla klausimas, ar juos kuriant nepasinaudota kažkieno kito intelektine nuosavybe?
       2023-12-08 17:47:11

Sukčių apgaulės – Holivudo aktoriai, astronautai neturi pinigų grįžti į Žemę

Sukčiaus gyvenimas liūdnas – jame nėra nei švenčių, nei laisvadienių. Netgi atvirkščiai – kol ruošiamės Kalėdoms, piktavaliai kibte kimba į darbus, bandydami pavogti ir mūsų šventinę nuotaiką, ir pinigus.
       2023-12-08 17:37:30

Nesigėdyti prostatos vėžio

„Didžioji dalis profilaktinių patikrų prasideda nuo kokio nors neskausmingo testo. Profilaktinės patikros dėl prostatos vėžio atveju tai yra paprastas kraujo paėmimas iš venos“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Onkourologijos skyriaus gydytojas urologas (onkologas) doc. dr. Aušvydas Patašius.
       2023-12-08 17:26:47

D. Nausėdienė Suvalkų lietuvių mokyklos atidaryme: Lietuva ten, kur yra lietuvių

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį Lenkijoje dalyvavo Suvalkų lietuvių pagrindinės mokyklos atidarymo ceremonijoje.
       2023-12-08 08:55:48

Išmani kalėdinė dovana vaikui: kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį?

Prasidėjus šventinių dovanų pirkimo maratonui dalis tėvų svarsto galimybę Kalėdų proga padovanoti savo vaikams išmanųjį įrenginį. Akivaizdu, kad išmanusis telefonas vaikams gali suteikti ne tik nuolatinį ryšį su tėvais, bet ir papildomų mokymosi galimybių, daugiau laisvės pramogoms.
       2023-12-07 20:04:07

Ar tikrai įmanoma sutaupyti naudotą automobilį užsienyje perkant savarankiškai?

Prekyba naudotais automobiliais nėra hobis ar laisvalaikio praleidimo būdas, todėl kiekvienas pardavėjas pirmiausia tikisi ir siekia iš to uždirbti.
       2023-12-07 19:36:48

Vilniuje bus įrengtas butas, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas

Vilniuje bus įrengtas pirmasis butas Baltijos šalyse, kurio interjerą sukūrė dirbtinis intelektas. Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ Vilniuje įrengs pirmąjį butą Baltijos šalyse, kurio interjeras sukurtas pasitelkiant dirbtinį intelektą (DI).
       2023-12-07 15:06:42

Atsisveikinimas su darbuotoju: neieškokite pigesnių būdų

Dinamiškoje darbo rinkoje išvengti darbuotojų atleidimų sudėtinga. Neretai atsisveikinimas su darbuotoju perauga į darbo ginčą, o šis vėliau nukeliauja ir į teismą.
       2023-12-06 16:41:12

Skaitmenizuota logistika: kuria ateities krovinių pervežimo standartus

Ne vieną dešimtmetį logistikos sektoriuje veikiančios bendrovės ieško tinkamų būdų optimizuoti veiklos procesus tam, kad galėtų išspręsti pagrindines efektyvumo, saugumo ir bendros veiklos tvarumo problemas.
       2023-12-06 08:19:40

„iPhone“ žinutės netrukus atrodys kitaip: pokyčius paskatino konkurentai

Ar kada nors pastebėjote, kad vienos į jūsų „iPhone“ ateinančios žinutės yra mėlynos spalvos, o kitos – žalios? Taip yra todėl, kad mėlynai žymimos iš kitų „iPhone“ ateinančios „iMessage“ žinutės, o žalia spalva pažymėtos iš „Android“ įrenginių ateinančios įprastos SMS ar MMS žinutės, kurios neturi papildomų funkcionalumų.
       2023-12-05 20:08:13

Ir žiemai prasidėjus galima šildytis taupiau: 10 praktinių patarimų

Žiemai įgaunant pagreitį ir temperatūrai nukritus žemiau nulio, pastatams šildyti reikia didesnio šilumos kiekio, o tai reiškia ir didesnes šildymo sąskaitas. Vis tik nereikėtų nuleisti rankų – dar galite atlikti keletą nesudėtingų, tačiau efektyviai taupyti šilumą padedančių veiksmų.
       2023-12-05 14:51:51

Tyrimas: kokį NT kainų likimą prognozuoja gyventojai?

Nors nekilnojamo turto (NT) rinka atrodo aprimusi, dauguma šalies gyventojų mano, kad butai brangs –atskleidė NT plėtros bendrovės „Omberg group“ užsakymu atliktas tyrimas. Ar tokios gyventojų prognozės NT rinkai sparčiai kintančioje ekonominėje aplinkoje gali išsipildyti?
       2023-12-05 14:36:07

Kiek elektros sunaudoja kalėdinės girliandos: suma gali siekti kelis šimtus

Artėjant Kalėdoms, norisi namus papuošti elektrinėmis girliandomis ir dekoracijomis, tačiau dažną stabdo dvejonės, kaip tokios puošmenos gali išauginti sąskaitas už elektrą.
       2023-12-05 14:27:28

Ko nepamiršti vykstant slidinėti – 4 svarbiausi patarimai keliaujantiems

Netrukus startuosiantis slidinėjimo sezonas primena, kad jau visai greitai šalies oro uostus užplūs lagaminais su slidėmis ir kita šio žiemos sporto įranga nešini keliautojai.
       2023-12-04 18:00:28

VU ekspertai iš palydovinių duomenų atskleidė atakų Gazoje mastą

Palydovinėms technologijoms radikaliai keičiant karinių veiksmų ir konfliktų regionų stebėseną, atvirųjų duomenų amžiuje anksčiau ribota informacija šiuo metu yra nesunkiai pasiekiama, o beveik realiu laiku prieinami aukštos ir vidutinės raiškos palydoviniai vaizdai naudojami ne tik žvalgybos tikslais, bet ir kovojant su plačiai paplitusia dezinformacija.
       2023-12-04 17:49:20

5G ryšio plėtra viršijo lūkesčius: abonentai jau skaičiuojami milijardais

Pasaulinės 5G plėtros šiemet nesugebėjo sulėtinti nei ekonominiai iššūkiai, nei geopolitiniai neramumai. Neseniai paskelbto „Ericsson Mobility Report“ tyrimo duomenimis, 2023 m. penktos kartos tinklas visoje planetoje pasipildė daugiau, nei 600 milijonų, naujų abonentų bei viršijo net optimistiškiausias analitikų prognozes.
       2023-12-04 09:48:27

Baltijos šalių BVP ateinančiais metais vėl turėtų augti

Ateities tendencijų rodikliai atskleidžia kontrastingas Baltijos regiono ekonomikos prognozes. Lietuvoje ekonominis aktyvumas pradėjo didėti daugiausia dėl stiprėjančio optimizmo gamybos sektoriuje.
       2023-12-01 19:10:00

Lietuviai rudenį keliavo kitaip: prioritetas egzotinėms kryptims

Rudenį lietuviai keliavo mažiau, nei vasarą, o labiausiai aktyvumu išsiskyrė spalio 30 d. – lapkričio 5 d. laikotarpis, kai šalyje vyko moksleivių atostogos.
       2023-12-01 16:05:21

Dirbtinis intelektas mokykloje: kam su juo kovoti, jei galime išnaudoti?

Mūsų pasaulis yra ankstyvojoje technologinės revoliucijos stadijoje. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI), kurį įgalina tokie didžiuliai generatyvinės kalbos modeliai kaip „ChatGPT“, pakeis beveik visas visuomenės gyvenimo sritis.
       2023-12-01 09:12:13

Varnikuose atidaryta išskirtinė mineralinio vandens biuvetė

Lapkričio 30 dieną Varnikų kaime, netoli pažintinio tako, atidaryta mineralinio vandens biuvetė su Trakų Dievo Motinos koplytėle. Jos statybos projektui buvo pritarta š. m. rugpjūčio 23 dieną vykusio Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu.
       2023-12-01 08:47:19

Darbo ir laisvalaikio balanso nebuvimas – žala darbuotojo sveikatai, ekonomikai

Jei darbas kelia dažną nuovargį, o atliekant kasdienes užduotis nuolat kankina abejonės, gali būti, kad jus kankina perdegimas. Brangiai jis kainuoja ne tik emociškai, bet ir finansiškai.
       2023-11-30 20:41:39

Kodėl JAV ekonomika neauga taip greitai kaip anksčiau?

Remiantis naujausiais rodikliais, panašu, kad euro zonos verslo nuotaikos stabilizavosi, o vangumas JAV būsto rinkoje ir kiti veiksniai slopina JAV ekonomikos augimą.
       2023-11-30 20:35:01

5 esminės taisyklės, kaip skalbti drabužius ir užtikrinti skalbyklės efektyvumą

Skalbimas – tai namų ruošos darbas, kurį atliekame kiekvieną savaitę. Tačiau atliekant šią, iš esmės paprastą užduotį, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių.
       2023-11-30 12:06:31

Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?

Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, tiek šioje srityje dirbantys specialistai. Deja, pasak jų, Lietuvai iki šio tikslo dar reikia gerokai pasitempti.
       2023-11-30 11:58:40

Ką verta žinoti, siekiant karjeros naujoje komandoje?

Pradėti karjerą po studijų baigimo arba pereiti į naują komandą gali būti nedrąsu, ypač kai jautiesi visiškai „žalias“. Tačiau už viso to slypi daugybė galimybių augti ir tobulėti.
       2023-11-28 16:42:27

Sužavėkite aplinkinius: šventinio stalo dekoro ir serviravimo tendencijos

Iki Kalėdų liko mažiau nei mėnuo, todėl neišvengiamai pradedame galvoti apie dovanas artimiesiems, Kalėdų eglutės puošybą, jaukias dekoracijas.
       2023-11-28 16:40:14

Slidinėjimo profesionalas pataria, kaip pasiruošti žiemos atostogoms kalnuose

Per pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas žiemos sportu Lietuvoje smarkiai išaugo. Šią tendenciją patvirtina ir kelionių organizatoriai.
       2023-11-28 16:37:04

Kas yra „VoLTE“ ir „VoWiFi“ technologijos bei kokį iššūkį jos sprendžia?

Per pastaruosius kelis dešimtmečius telekomunikacijų pasaulyje įvyko net keletas revoliucinių pokyčių, o vieni svarbiausių yra susiję su balso technologijomis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.