Naujienos

Gyventojams siūlomi būstai, jau lenkiantys būsimus reikalavimus

2016-10-18 17:25:01

Jau nuo 2016 m. lapkričio 1 d. visi Lietuvoje statomi nauji pastatai privalės būti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės. Didinti pastatų energinį naudingumą įpareigoja ES teisės aktai. Tačiau jau dabar Lietuvoje galima įsigyti ir gerokai aukštesnės – A+ energinio naudingumo klasės būstus.

foto

Ne tik individualius namus, tačiau ir butus.

„Tokie reikalavimai keliami siekiant mažinti aplinkos taršą. Tačiau jie taip pat labai naudingi paprastiems gyventojams, nes šildymo ir būsto eksploatavimo kaštai mažėja drastiškai”, – sako energetiškai efektyvius sprendimus statyboje teikiančios įmonės namuinspektorius.lt vadovas Andrius Kirklys.

Pasak jo, ir A, ir A+ pastatų klasės nurodo, kad pastatai vartoja tikrai nedaug energijos šildymui, tačiau A+ energinės klasės pastatai yra apie 40 proc. mažiau imlūs šiluminei energijai, o tai sąlygoja žymiai mažesnę aplinkos taršą nei A klasės pastatai.

Būsto energetikos specialistų nestebina pastaruoju metu padažnėjusi reklama, kad 60 kv. m ploto būsto šildymas per metus kainuoja vos 50 eurų. Pavyzdžiui, reklamuojama, kad Vilniuje statomuose „Mykolo Lietuvio namuose” vieno kv. metro būsto šildymas tekainuoja vos 0,77 ct per metus, o komfortą garantuoja šiuolaikiškos rekuperacinės ventiliavimo sistemos.

Pasitelkus rekuperacines ventiliacijos sistemas, kuomet šalinamas iš patalpų oras pašildo tiekiamą šviežią orą, užtikrinama reikiama oro kaita patalpose, prarandant tik labai mažą dalį šilumos. O kuomet naudojami ypač modernūs vėdinimo įrenginiai, į patalpas grąžinama ne tik šiluma, bet ir drėgmė. Dėl to patalpos mažiau džiovinamos, o tinkamas drėgmės kiekis yra labai svarbus veiksnys sveikatai ir komfortui.

„Vadovaujantis principu, jog pastatas turi būti pakankamai apšiltintas ir sandarus, leidžia pastatams turėti tokią savybę, kad energijos poreikis šildymui yra ypač mažas. Šie parametrai pasiekiami parenkant tinkamas apšiltinimo medžiagas, jų storius bei kokybiškai jas sumontavus. Taip pat labai svarbus faktorius yra ilginiai šilumos tilteliai. Jų įtaka turi būti kuo mažesnė. Galiausiai pastato sandarumas turi būti aukštas. Pastatas turi būti supersandarus, – sako A.Kirklys. – Pavyzdžiui, A+ klasės gyvenamiesiems namams sandarumo koeficientas n50 negali viršyti 0,60 karto/val., t.y. oras patalpose pasikeičia tik 0,6 karto per valandą, o ne 3-5 kartus kaip daugumoje tokių pastatų”.

Pasak specialisto, neseniai atlikusio kontrolinius sandarumo matavimus būtent „Mykolo Lietuvio namuose”, tokie skaičiai nėra laužti iš piršto.

„Statytojai elgiasi labai teisingai, kad atlieka kontrolinius sandarumo matavimus, nes plika akis negali pastebėti, kurie mazgai buvo sumontuoti tinkamai”, – sako A.Kirklys.

Sandarumo patikrinimas yra procedūra pagal LST (standartas), kai patalpose sukuriamas didesnis ir kitu atveju mažesnis slėgis nei esantis lauke. Tada prasideda lauko oro infiltracija per neteisingai sumontuotus mazgus ir mikroplyšius. Tokiais bandymais nustatoma oro apykaita patalpose.

„Žmogiškai kalbant, jei namas nesandarus (kiauras), lauke esant vėjuotai dienai, vėjas išpučia lauk šiltą patalpų orą ir tada šildymo sistemai naują orą reikia vėl sušildyti. Taip švaistoma energija šildymui. Tad, jei namas yra kiauras, daug šilumos nuostolių atsiranda todėl, kad šiltas patalpų oras paprasčiausiai yra ištraukiamas į lauką ir šviežias oras patalpose vėl šildomas”, – sako pastatų energetikos specialistas.

Anot A.Kirklio, jei, pavyzdžiui, bandymo rezultatas yra 0,6, tai reiškia, kad oro apykaita patalpose yra 0,6 karto per valandą. Jei namas nesandarus (dažniausiai gaunamas sandarumo rezultatas 3–5 kartai), tuomet daug šildymo sistemos resursų išvaistoma vien šviežio lauko oro pašildymui.

Kai kurie būstą besirenkantys žmonės pripažįsta, kad šiluma žiemą yra gerai, tačiau neįsivaizduoja, kas tokiuose būstuose būna vasarą, klausinėja kaip gelbėtis nuo karščio.

„Dėl superizoliacijos ir supersandarumo pastatui reikia mažai energijos šildymui žiemą, o vasarą gi viskas vyksta atvirkščiai – tokie namai neperkaista ir jiems arba nereikia vėsinimo, arba jis yra minimalus. Verta pabrėžti, jog tokios aukštos klasės pastatuose mikroklimato sąlygos yra vadinamojoje komforto zonoje, t.y. neapsiribojant tuo, jog šiuose pastatuose nuolatos būna optimali patalpų temperatūra, tačiau ir oras žiemą jose nebūna pernelyg sausas (žema santykinė oro drėgmė), o vasarą – pernelyg drėgnas (nebūna tvanku)”, – sako A.Kirklys.

Anot jo, būnant tokiuose pastatuose, nejaučiamas išorinis triukšmas, iš lauko į patalpas nepatenka dulkės, dėl optimalios patalpų oro drėgmės nesikaupia žalingos bakterijos ar mikroorganizmai (pelėsis).

Pasak nekilnojamojo turto specialistų, kol kas Lietuvoje A+ energinės klasės būstų nėra daug, ypač daugiabučių. Tačiau jie vis labiau populiarėja ir ateityje taps standartu.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-05-26 10:26:08

Pateiktos atnaujintos bendros rekomendacijos pažeidžiamiausiai gyventojų grupei

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, parengė išsamias bendras rekomendacijas gyventojams dėl prevencinių priemonių, skirdama ypatingą dėmesį pažeidžiamiausiai grupei – sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms.
       2020-05-26 09:21:07

Lietuvos startuoliai krizės neišsigando: vos spėja suktis

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija paralyžiavo nemažą dalį verslų. Tačiau technologinės įmonės, kuriančios inovatyvius produktus, šią situaciją išnaudoja maksimaliai: Lietuvos startuolių kūrėjai teigia vos spėjantys reaguoti į klientų užsakymus.
       2020-05-26 09:15:40

Kaip gyvensime ir dirbsime po karantino

Krizės ir sukrėtimai paprastai atneša ne tik negandas, bet ir spartina pokyčius. Tam, kam paprastai prireikia metų, krizių metu įvyksta vos per vieną naktį. Štai vos per savaitgalį išmokome dirbti ir mokytis namuose.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-05-26 08:48:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 25 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-05-25 10:59:01

1 valanda per dieną sportui: kodėl to reikia?

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas aktyviai judėti reikėtų bent 30 minučių per dieną. Tačiau norint būti dar sveikesniems – fizinei veiklai kasdien rekomenduojama skirti vieną valandą.
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 09:51:17

Vaikų mokymas važiuoti dviračiu – kokias užduotis privalo atlikti tėvai?

Ilgos dienos namuose tapo tikru šiltojo sezono iššūkiu mažiesiems. Jei ramių pasivaikščiojimų lauke neužtenka vaiko fizinio aktyvumo poreikiams išpildyti, specialistai pataria šį šeimos laiką išnaudoti linksmai, naudingai veiklai – mokymuisi važiuoti dviračiu.
       2020-05-23 09:49:15

Šalta sriuba: kuo galite pakeisti šaltibarščius?

Nors kol kas pavasaris pasižymi permainingais orais, visgi vos pasitaikius šiltesnei dienai ant daugelio stalo karaliauja šaltibarščiai. Tačiau atsigaivinti ir pasisotinti galima ne tik jau įprastais bei visų pamėgtais šaltibarščiais, bet ir kitomis šaltomis sriubomis.
       2020-05-23 09:20:46

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 22 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 07:57:34

Apsinuodijimas alkoholiu: ką daryti?

Galvos skausmas, pykinimas, svaigulys – tai, kas dažnai užklumpa ryte, jeigu vakarėlio metu buvo nesaikingai vartojamas alkoholis. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad apsinuodijimo alkoholiu galime išvengti saikingai vartodami svaigiuosius gėrimus.
       2020-05-22 17:29:16

Eskedar Maštavičienė: „Kultūra yra išmokstamas, ne įgimtas dalykas“

„Iš prigimties visi žmonės esame vienodi. Skirtingas kultūras, kuriose gyvename, mes perimame iš aplinkos“, – įsitikinusi prieš trylika metų su pabėgėlių programa iš Etiopijos į Lietuvą atvykusi ir čia šeimą sukūrusi Eskedar Maštaviečienė.
       2020-05-22 17:18:39

Pomidorų padažas ir kečupas: kuo skiriasi ir kaip pasigaminti patiems?

Pomidorų padažą ko gero rasime kiekvieno tautiečio virtuvėje. Jį nesudėtingai galima pasigaminti patiems. Žinoma, padažas gali nebūti tokios intensyvios spalvos ir konsistencijos kaip pirktinis, visgi pamėginti verta.
       2020-05-22 16:48:40

Pandemijos banga Baltijos šalyse beveik baigėsi, sunkiausia – kaimyninėse šalyse

Nors šalyje nuosekliai auga žmonių judumas ir dirbančiųjų skaičius, ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse koronaviruso pandemijos banga artėja link pabaigos. Geriausiai šiandien sekasi Estijai ir Lietuvai.
       2020-05-22 09:51:40

„Bitė“ ir „Telecentras“ pasirašė sutartį dėl „Mezon“ pardavimo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – „Telecentras“) ir UAB „Bitė Lietuva“ (toliau – „Bitė“) pasirašė sutartį, pagal kurią „Bitė“ perka „Telecentro“ interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
       2020-05-22 09:39:22

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 21 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
       2020-05-22 09:02:30

Pokyčių ženklai darbe: kaip į juos reaguoti?

Pandemija, paskelbtas karantinas ir dėl to pasikeitusi ekonominė situacija neišvengiamai paveikė darbo rinką. Kol dalis darbuotojų derina darbą iš namų ir vaikų priežiūrą, kiti turi sukti galvą dėl iškilusios grėsmės jų darbo vietai ir ribotų galimybių keisti karjeros kryptį.
       2020-05-21 08:33:58

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 20 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 16.
       2020-05-20 16:29:12

Ištyrė Santaros klinikų darbuotojų jauseną darbe

Šių metų sausio pradžioje, dar prieš COVID-19 pandemijos protrūkį Lietuvoje, buvo atliktas Santaros klinikų personalo savijautos darbe tyrimas, kurį inicijavo Santaros klinikų gydytojų profesinės sąjunga.
       2020-05-20 15:37:58

Informacija apie COVID-19 epidemiologinę situaciją

VUL Santaros klinikose nuo gegužės 15 dienos padidėjo infekuotų pacientų srautas. Taip pat fiksuojami užsikrėtusiųjų koronavirusu COVID-19 medikų atvejai.
       2020-05-20 13:39:09

Nuo rugsėjo mokinius bus galima ugdyti šeimose

Nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. vaikus bus galima mokyti ir namuose pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo bendrąsias programas. Projektą, kuriame nustatoma vaikų ugdymo šeimoje tvarka ir sąlygos, parengė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
       2020-05-20 13:34:30

Leistiną kultūros renginių dalyvių skaičių numatoma didinti palaipsniui

Vyriausybė pasitarime pritarė Kultūros renginių dalyvių (žiūrovų) skaičiaus didinimo planui. Sveikatos apsaugos ir Kultūros ministerijoms pavesta atsižvelgti į šio plano nuostatas teikiant Vyriausybei siūlymus dėl karantino režimo reikalavimų švelninimo.
       2020-05-20 10:24:43

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 19 diena

Jau antrą dieną iš eilės naujų ligos atvejų skaičius yra 15. Tai kelia nerimą. Ar nebus taip, kad laisvėjantis gyvenimas vėl privers imtis rimtesnių priemonių COVID-19 ligos plitimo stabdymui.
       2020-05-20 08:55:26

Grįžtantiems į biurus ar darželius – naujos elgesio taisyklės

Lietuvoje pamažu atsilaisvinant karantino apribojimams skirtingoms veikloms, gyventojai grįžta į ankstesnį ritmą. Nuo pirmadienio duris vėl atvėrė vaikų darželiai, o įmonės pradeda planuoti bent dalinį darbuotojų srautų sugrįžimą į biurus.
       2020-05-20 07:57:18

Po karantino į gatves – tik nuplovus langus ir patikrinus padangas

Laisvėjant karantino sąlygoms vis daugiau vairuotojų grįžta į gatves: už vairo sėda ne tik esant būtiniems atvejams, bet ir važiuoja į darbą. Draudikai pataria prieš sėdant už karantino laikotarpiu mažai naudoto automobilio vairo patikrinti tepalų kiekį, žibintų bei padangų būklę.
       2020-05-20 07:09:42

Kaunas inicijuoja Kelių eismo taisyklų papildymą: rezultatai kalba patys už save

Kelių eismo taisyklės netolimoje ateityje galėtų pasipildyti nauju horizontaliojo ženklinimo simboliu – rombo formos ženklu. Kauno savivaldybė kreipėsi į Susisiekimo ministeriją siūlydama jį įteisinti.
       2020-05-20 06:35:13

Seimas po pateikimo pritarė siūlymui įteisinti balsavimą internetu

Seimas svarstys siūlymą įteisinti balsavimą internetu. Tai siūloma Seimo rinkimų įstatymo pataisomis (projektas Nr. XIIIP-4840).
       2020-05-19 18:03:53

Kas sukurs darbo vietas dirbtiniam intelektui?

„Jaunam žmogui gali susidaryti įspūdis, kad ateityje už mus viską darys kompiuteris ir nebereikės specialistų. Tačiau tam, kad kompiuteriams sukurtume darbo vietas, specialistų reikės dar daugiau“.
       2020-05-19 17:56:04

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 18 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 15.
       2020-05-19 08:28:08

Nemokama saulės energija – ir elektromobiliams krauti?

Lietuvoje kasmet taikoma vis daugiau priemonių, skirtų atsinaujinančiai energetikai plėtoti. Specialistai teigia, jog sparčiausiai auga būtent saulės energijos panaudojimas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.