iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Daugiau nei 60 metų trunkanti nešiojamų muzikos grotuvų istorija

2019-10-23 16:57:39

Šiandien, prieš 18 metų, 2001 m. spalio 23 d., pasauliui buvo pristatytas pirmasis „iPod“ muzikos grotuvas. Tai buvo stiliaus, dizaino ir funkcionalumo revoliucija. Šie įrenginiai ne tik suteikė galimybę muzikos patogiai klausytis bet kur, tačiau tai daryti dar ir stilingai.

Minint šią dieną, „Bitės Profai“ pasakoja apie nešiojamų muzikos grotuvų evoliuciją – nuo pirmųjų tokio tipo prietaisų iki dar šiandien naudojamų įrenginių.

„Tai, kad dabar galime mėgstamos ir norimos muzikos klausytis ten, kur norime ir tiek, kiek norime, yra įprasta kiekvienam. Tačiau buvo laikai, kai nešiojama muzika neegzistavo. Laikui bėgant, atsirado revoliucionierių, kurie šią situaciją pakeitė, todėl dabar galime džiaugtis ypatingais įrenginiais. „iPod“ iš jų išsiskiria tuo, kad ilgainiui tapo įrenginiu, kuris savo funkcionalumu ir išvaizda beveik prilygo išmaniajam telefonui“, – sako Alytaus „Bitės“ salone dirbantis „Bitės Profas“ Andrius Archangelskis ir pasakoja apie 6 nešiojamų muzikos įrenginių etapus, pakeitusius žmonių muzikos klausymosi įpročius.

1. Radijas: „nešiojamos“ muzikos pradžia (1954 m.)

Po šio įrenginio pasaulis niekada nebebuvo toks kaip anksčiau. Radijo imtuvai leido muzikos vartotojams klausytis bet kur.

„Šis įrenginys visiems laikams pakeitė žmonių klausymosi įpročius. Pirmą kartą istorijoje muzikos klausytis buvo galima ne tam tikroje vietoje, o ten, kur yra pats klausytojas. Žinoma, kadangi įrenginys tik ištransliuoja radijo bangomis siunčiamą muziką, ten, kur jų nėra, radijo imtuvas nebuvo naudingas. Tačiau pats „nešiojamos muzikos“ principas buvo visiškai revoliucinis“, – teigia A. Archangelskis.

Įrenginys buvo toks populiarus, kad rinkoje buvo aktyviai naudojamas iki pat 1980 metų. Tuomet jį keisti pradėjo aukštesnio technologinio lygio grotuvai.

2. „Walkman“: tolimesnio progreso pagrindas (1979 m.)

„Walkman“ yra pirmasis pasaulyje nešiojamas muzikos grotuvas. Tai ypatingai didelė inovacija muzikos pasaulyje. Pirmą kartą istorijoje muzikos buvo galima klausytis ne tik ten, kur norisi, bet ir tokios, kokios norisi. Jo tikslas ne tik vartotojui suteikti galimybę tą daryti bet kur, tačiau dar ir pačiam pasirinkti muziką. Tereikėjo įsigyti mėgstamų atlikėjų kasečių ir štai – mėgstami garsai visada su jumis“, – sako A. Archangelskis.

Anot eksperto, be šio įrenginio atsiradimo greičiausiai neturėtume daugelio mums įprastų muzikos klausymosi įrenginių: „Nepaisant to, kad šis grotuvas išrastas dar 1979 m., jo veikimo principu ir idėja paremti ir dabartiniai įrenginiai. Juk norimos muzikos klausomės ten, kur norime ir tada, kada norime. Žinoma, technologiškai stipriai pažengėme į priekį – muzikos nebeleidžiame iš kasečių – tačiau bet kokios muzikos pasirinkimo idėja mus pasiekė dar iš XX a.“

Vėliau (1984 m.) kompanija „Sony“ pasauliui pristatė ir vyresnįjį šio įrenginio brolį – „Discman“. Šis įrenginys veikė taip pat. Skirtumas tik toks, kad muzika būdavo leidžiama ne iš kasečių, o CD diskų.

3. MP3 grotuvai: viskas dar patogiau (1998 m.)

MP3 muzikos formatas jau savaime buvo revoliucija. Jis duomenų saugojimo laikmenose leido sutalpinti didesnį muzikos kiekį nei iki tol. Taigi ir tokį muzikos formatą atkurti galėję MP3 grotuvai tapo neįtikėtinai populiarūs.

„Savo esme jie priminė „Walkman“ ir „Discman“ įrenginius. Tačiau tai, kaip muzika buvo transliuojama, kardinaliai skyrėsi. Su savimi nereikėjo nešiotis kasečių ar diskų, pakakdavo dainas tik susikelti į grotuvą. MP3 muzikos formato technologija leido su savimi turėti ir didesnį kiekį muzikos nei iki šiol bei patogiai ją valdyti“, – sako A. Archangelskis.

Kaip teigia ekspertas, vėliau šie įrenginiai dar patobulėjo ir tapo MP4 grotuvais: „Tai reiškė, kad dabar jie tapo ne muzikos, bet ir vaizdo atkūrimo įrenginiais. Juose buvo galima žiūrėti nuotraukos ar vaizdo įrašus. Taip jų populiarumas dar labiau išaugo.“

4. „iPod“: visapusė revoliucija (2001 m.)

Technologijų pasaulio inovacija nebūtinai reiškia iki tol neegzistavusio įrenginio išradimą. Inovacija gali būti ir visiems puikiai pažįstamo įrenginio patobulinimas. Būtent tai ir padarė kompanija „Apple“, sukurdama muzikos grotuvą „iPod“.

„Jau egzistuojančių įrenginių prikėlimu naujam gyvenimui „Apple“ garsėdavo visada. Ir šį kartą visų jau naudojamus MP3 grotuvus kompanija sugebėjo perkurti. Naujieji „iPod“ garsėjo tiek savo išskirtiniu dizainu, tiek išplėstu funkcionalumu. Ekrane buvo galima matyti daugiau informacijos apie dainas, naudoti įrenginius kaip duomenų talpyklas“, – pastebi A. Archangelskis.

Kaip ir kitų kompanijų įrenginiai, taip ir „iPod“ grotuvai evoliucionavo ir ilgainiui tapo ne muzikos, bet įvairaus turinio grotuvais.

5. „iPod Touch“: beveik telefonas (2007 m.)

Akivaizdu, kad tai tiesiog kita „iPod“ versija. Tačiau ją muzikos grotuvų evoliucijoje paminėti tiesiog būtina. Ji ypatinga tuo, kad iš muzikos grotuvo tapo beveik išmaniuoju telefonu.

„Grotuvas „iPod Touch“ turėjo praktiškai viską, ką turi ir šiuolaikiniai telefonai. Juo buvo galima fotografuoti, skaityti žinias, žaisti žaidimus ar naudotis išmaniosiomis programėlėmis. Kad būtų laikomas telefonu, jam trūko tik vieno – galimybės skambinti. Taip išsiplėtė vartotojų suvokimas apie tai, koks turi būti muzikos grotuvas. Ir tokiu būdu buvo dar kartą perrašyta istorija“, – sako A. Archangelskis.

Nepaisant to, kad visas šio įrenginio savybes dabar turi kiekvieno vartotojo telefonas, „iPod Touch“ pardavinėjami iki šiol. Tai rodo, koks sėkmingas yra šis muzikos grotuvo modelis.

6. „Spotify“: viso pasaulio muzika – telefone (2008 m.)

Telefonai jau spėjo tapti plataus spektro įrenginiais, kurie savyje derina daugelio prietaisų funkcijas. Taigi ir muzikos grotuvas išmaniajame jau nieko nebestebina. Tačiau muzikos klausymosi evoliucija nesustojo ir dabar turime galimybę jos klausytis išskirtiniu būdu.

„Grotuvui „Walkman“ reikėjo kasečių, „Discman“ – CD diskų, MP3 grotuvui – dainų, o štai muzikos klausymosi platformai „Spotify“ nereikia nieko (neskaitant interneto ryšio). Ši platforma leidžia bet kuriuo metu, bet kurioje vietoje patogiai pasiekti beveik visą pasaulio muziką. Tai neabejotinai išskirtinis muzikos klausymosi evoliucijos etapas“, – sako A. Archangelskis.

„Spotify“ veiklą pradėjo 2008 m., o Lietuvoje – nuo 2013 metų. Paskutiniais duomenimis šioje platformoje šiuo metu yra daugiau nei 40 milijonų garso įrašų.

Jei apie muzikos įrenginius, savo telefonus ar jiems teikiamas paslaugas norėsite sužinoti daugiau, visada galite pasidairyti „Bitės“ tinklalapyje arba kreiptis į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie bet kada patars bei atsakys į jums rūpimus klausimus.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-12-14 08:49:25

Bankai: augantys indėliai, skolinimo tendencijos, nauji rinkos dalyviai

Bankuose laikomų indėlių suma toliau sparčiai augo, jie aktyviai skolino gyventojams, bet įmonėms skolino mažiau. Šiek tiek sumažėjo ir bankų pelnas, daugiausia pajamų jie uždirbo iš skolinimo, rinka pritraukė naujų dalyvių.
       2019-12-14 08:43:32

„Vilties švyturys“ – šimtai į gyvenimą grąžintų žmonių

„Daug kas yra linkęs vengti žmonių, praeityje turėjusių priklausomybių. Tačiau tie, kas su jais susipažįsta, dažniausiai pakeičia savo nuomonę, nes vienas pagrindinių blaivybės išlaikymo sąlygų – visiškas sąžiningumas.
       2019-12-14 08:21:06

Psichologė pataria: kaip siekiant tikslų išvengti perdegimo

Turite ambicingų tikslų ir jautriai reaguojate į nesėkmes? Pabaigę darbus jaučiate jėgų trūkumą ir norite griūti į lovą? Jei tokia savijauta kamuoja visą laiką, gali būti, jog esate pervargę ir vien tik gerai išsimiegoti jau nebeužteks.
       2019-12-13 14:31:12

Daiktų žymėjimas „keliasi“ į elektroninę erdvę

Daiktų žymėjimas policijoje vykdomas jau daugiau nei 15 metų. Kaskart suorganizavus prevencines daiktų žymėjimo priemones, žmonės išties noriai pristato turimus vertingesnius daiktus pažymėti policijoje, taip padidindami tikimybę prarastą daiktą greičiau sugrąžinti teisėtam savininkui.
       2019-12-13 14:22:01

Saugokis paspirtuko, nes ir jis irgi gali smarkiai traumuoti

Šiauliuose paspirtuku važiavęs ir moterį kliudęs bei sužalojęs asmuo iš įvykio vietos paspruko, palikęs sužalotąją gulėti ant žemės. Šiauliuose – tai pirmas paspirtuko sužalotas pėsčiasis.
       2019-12-13 14:09:31

Pagrindinė avarijų priežastis – ne vairavimo klaidos, o vairuotojo elgesys

Techninės klaidos vairuojant, Kelių eismo taisyklių nepaisymas, greičio viršijimas ar vairavimas apsvaigus nuo seno yra įvardijamos kaip pagrindinės keliuose įvykstančių eismo įvykių priežastys.
       2019-12-13 14:05:01

Pristatytos gairės „influencerių“ reklamos žymėjimui

Šiandien nuomonės formuotojams, reklamą socialiniuose tinkluose užsakantiems verslininkams bei kitiems suinteresuotiems asmenims pristatytos Reklamos žymėjimo socialinėje erdvėje gairės, parengtos po beveik metus Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – Tarnyba) vykdytos Lietuvos nuomonės formuotojų reklamos stebėsenos.
       2019-12-13 14:00:50

Šventinis stalas: kaip jį paruošti be streso?

Kalėdų laukimas – vienas gražiausių laikotarpių metuose. Tačiau šventišką nuotaiką gali aptemdyti perpildyti prekybos centrai, išlaidos dovanoms ir idėjų stygius šventiniams patiekalams. Kaip Kalėdų stalo ruošimo nepaversti nuovargį keliančiu darbu ir jam pasiruošti be streso?
       2019-12-13 13:57:55

Telefone laikote darbo duomenis? Atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus

Darbui naudoti asmeninį telefoną yra išties labai patogu. Tačiau, ar esate tikras, kad visa jame kaupiama informacija yra tinkamai apsaugota? Pasaulio kibernetinio saugumo organizacijų lyderės „IronNet Cybersecurity“ atliktas tyrimas atskleidė, kad 80 proc. įmonių per metus patiria bent vieną kibernetinį įsilaužimą.
       2019-12-13 13:55:48

8 iš 10 lietuvių per šventes gauna nereikalingų daiktų

Ar pamenate, kiek nereikalingų daiktų radote po Kalėdų eglute praėjusiais metais? Net 8 iš 10 lietuvių teigia per Kalėdas gaunantys bent vieną nereikalingą daiktą, o 4 iš 10 tokias dovanas kaupia, rodo įspūdžio dovanų platinimo bendrovės „Gera dovana“ atlikta klientų apklausa.
       2019-12-13 13:52:31

2019 metų telefonų apžvalga: ką apie technologijų ateitį praneša šie telefonai

Iki šiol telefonų gamintojai stengėsi kurti tokius telefonus, kurie yra tik šiek tiek geresni už anksčiau pasirodžiusius konkurentų modelius. Tačiau 2019 metais išmaniųjų technologijų rinkoje įvyko nemažai pokyčių, kurie vienaip ar kitaip sudrebino telefonų rinką.
       2019-12-13 13:44:47

Daiktų internetas: 5 pavyzdžiai, atskleidžiantys jo potencialą

Daiktų internetas neabejotinai yra vienas pagrindinių XXI a. atributų. Tarpusavyje sujungti įvairūs įrenginiai ne tik praplečia savo galimybes, bet ir ženkliai keičia kasdienį žmonių gyvenimą.
       2019-12-12 12:16:50

Imuniteto stiprinimas žiemą – ką renkasi lietuviai?

Kiekvieną žiemą, spustelėjus rimtesniam šalčiui, susiduriame su aplinkoje siaučiančiais virusais. Į kovą su ligomis specialistai pataria įtraukti ne tik vaistus, bet ir atitinkamus maisto produktus, kurie sustiprintų imunitetą ir padėtų organizmui išlikti atsparesniam.
       2019-12-12 07:50:59

Ką dovanoti, kai linkime sveikatos?

Didžiųjų švenčių proga linkėti sveikatos – pats nuoširdžiausias būdas pasakyti, kaip žmogus jums rūpi. Tačiau kuo palydėti šiuos žodžius – daugeliui tikras galvosūkis. Pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ atstovė Jovita Juodsnukytė sako, kad pirmiausiai svarbu galvoti apie žmogų, o ne apie dovaną.
       2019-12-12 07:44:47

Dušo kabina be kalkių nuosėdų – misija įmanoma

Maudytis duše po tekančiu vandeniu – ne tik higienos procedūra, bet ir nepakartojamas malonumas, ryte suteikiantis žvalumo, vakare nuraminantis prieš miegą. Viskas būtų puiku, jei ne tos kalkių nuosėdos ant dušo sienelių.
       2019-12-11 13:00:28

Aktorius Vytautas Rumšas apie Atgimimo laikotarpį

Mintimis apie gyvenimą prieš 30 metų dalijasi aktorius ir režisierius Vytautas Rumšas. Pokalbis yra Lietuvos nacionalinio dramos teatro organizuojamo interviu ciklo, skirto 80 sezonui, dalis. Teatrologė Daiva Šabasevičienė kalbina teatro žmones, kviesdama tinklalaidėje papasakoti apie gyvenimą, spektaklius, užkulisius ir žiūrovus prieš 30 metų.
       2019-12-11 12:55:51

6 iš 10 lietuvių nėra linkę pratęsti garantijos: įvardijo, kodėl

60% lietuvių, įsigydami buitinę techniką, elektronikos prietaisus, TV, foto ar video techniką nėra linkę pratęsti jų garantijos. Tarp dažniausiai įvardijamų priežasčių – manymas, kad pigiems daiktams tokia garantija nereikalinga (32 proc.).
       2019-12-11 12:44:01

Proporcijos interjere: kaip vizualiai „padidinti“ namus?

Interjero dizainas apima ne tik grožį ir estetiką. Tam, kad kambarys atrodytų gerai, neužtenka jį tiesiog apstatyti moderniais baldais. Vienos svarbiausių taisyklių įrenginėjant namus yra simetrija ir proporcijos. Jos lemia, kaip bus išnaudota erdvė ir kaip žmogus jausis įėjęs į kambarį.
       2019-12-11 12:38:06

Vaizdo kokybės gerinimas – pagrindiniai kriterijai, renkantis televizorių

Technologijos vystosi labai greitai ir per penkis pastaruosius metus televizijos vaizdo ir garso kokybė pastebimai pagerėjo. Vos prieš kelerius metus, perkant televizorių, vienas iš pagrindinių kriterijų buvo ekrano dydis ir televizoriaus storis.
       2019-12-11 12:34:21

Kaip išmokyti vaiką plaukti: trenerių patarimai tėvams

Net ir garsiausi plaukikai ne tokiais gimsta, o jais tampa. O mokėjimas plaukti nebūtinai turi tapti sportiniu gebėjimu, visų pirma tai – vienas iš gyvybiškai svarbiausių įgūdžių ir atgaiva kūnui. Tad tėvų noras, kad vaikas išmoktų plaukti – visuomet sveikintinas.
       2019-12-10 11:08:01

Darbo rinkos tendencijos: 5 patarimai personalo vadovams

66 proc. Europos vadovų teigia, jog darbo rinkoje patiriamas talentų trūkumas. Jis net gi artėja prie krizinio lygmens, kai svarbiems strateginiams tikslams pasiekti trūks tai padaryti galinčios darbo jėgos. Dėl šios priežasties talentų pritraukimas įkaitusioje darbo rinkoje ir tinkamas personalo valdymas tampa ypatingai svarbiu uždaviniu.
       2019-12-10 11:02:24

Kalėdinė muzika: kodėl vienus džiugina, o kitus pykdo?

Dar lapkritį prasidėjęs kalėdinės muzikos bumas šiuo metu yra bene aukščiausiame taške – beveik neįmanoma praeiti pro prekybos centrą neišgirdus vieno garsiausių šios šventės hitų. Kodėl vienus tai erzina, o kiti, nesvarbu, kiek kartų jau girdėję, dainas kaskart noriai niūniuoja drauge?
       2019-12-10 10:39:47

Ar žinote kiek asmeninių duomenų kaupia jūsų programėlės?

Pasauliniais statistikos duomenimis, šiandien kiekvienas vartotojas savo išmaniajame telefone turi vidutiniškai apie 60-90 programėlių. Tačiau, vos 10 iš jų vartotojai naudoja reguliariai. Kaskart parsisiunčiant naują mobiliąją programą, išmaniojo šeimininko prašoma suteikti prieigą prie tam tikrų asmeninių duomenų.
       2019-12-10 07:15:45

Prieššventiniai vairuotojų išbandymai: kaip menkas įlenkimas virsta bauda

Prasidėjus šventiniams apsipirkimams ir renginiams žmonės dažniau nei įprastai automobilius palieka stovėjimo aikštelėse, sausakimšuose kiemuose ar siaurose gatvelėse. Draudikai įspėja, kad prieš šventes šiose vietose padaugėja smulkių avarijų.
       2019-12-06 14:58:11

Viešasis transportas Vilniuje judės greičiau – Ukmergės gatvė tik pradžia

Sostinės Ukmergės gatvės A juosta važiuoti galės viešasis transportas, elektromobiliai, taip pat nuo šios savaitės sugrąžinamas taksi judėjimas. Tyrimas ir rezultatų analizė parodė, kad spalį Ukmergės gatvės dalyje viešojo transporto greitis didėjo iki 30 proc., pažeidėjų sumažėjo beveik dvigubai.
       2019-12-06 11:51:59

Dviguba išmaniojo telefono apsauga: lengva pasidaryti – sunku „nulaužti“

Šiandien telefone telpa visas mūsų gyvenimas. Bet vienoje paskyroje saugomi ir visi mūsų prisijungimo duomenys, nuotraukos ar kita asmeninė informacija, todėl ją būtina tinkamai apsaugoti. Tą padaryti padeda slaptažodžiai, tačiau ši priemonė nėra visiškai patikima.
       2019-12-06 11:47:07

Įsigijote naują išmanųjį? Žingsniai, kuriuos turite atlikti nedelsiant

Ką tik įsigijote išmanųjį ir nekantraujate pradėti juo naudotis? Daugelis į rankas paėmę naują telefoną pirmiausia pradeda nuo smagių dalykų – išsirenka viršelio foną, skambučio melodiją ir skuba siųstis daugiausia naudojamas programėles.
       2019-12-06 07:58:51

Gyvūnų gynėjai sumokėjo už protu nesuvokiamą žiaurumą

Metų pradžioje paaiškėjo, kaip atsirado mitas apie tai, kaip gyviems kailiniams žvėreliams diriamas kailis. Tarptautinė kailio federacija pateikė įrodymus, jog už tai, kad du kinai tai padarytų prieš filmavimo kameras, jiems sumokėjo gyvūnų teisių aktyvistai.
       2019-12-05 18:20:48

Gydytoja perspėjo sergančiuosius: taip elgdamiesi atitolinate pasveikimą

Atvėsus orams ir prasidėjus peršalimų sezonui, dažnam tenka skirstyti prioritetus – likti sveikti namuose ar ir toliau rūpintis darbais sergant? Specialistai įspėja – pasirinkę pastarąjį variantą galime pakenkti ne tik savo, bet ir kolegų sveikatai, bei pataria, kokių priemonių imtis, norint pasveikti greičiau.
       2019-12-05 18:17:18

„Facebook“ imasi teisinių veiksmų prieš apgaulingas reklamas

„Facebook“ Kalifornijoje, JAV, pateikė ieškinį bendrovei „ILikeAd Media International Company Ltd.“ ir dviem fiziniams asmenims dėl reklamos sklaidos ir naudojimosi taisyklių pažeidimų. Skelbiant apgaulingas reklamas daryta žala „Facebook“ paskyroms ir skelbtas apgaulingas turinys, kuriuo buvo reklamuojamos suklastotos prekės ir dietinės piliulės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama