iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Jei IKT srityje dirbtų daugiau moterų, Europos BVP padidėtų 9 mlrd. eurų

2016-04-06 17:17:13

Europos Sąjungos statistikos padalinio „Eurostat“ pateikiamais duomenimis, informacinių ir komunikacijos technologijų (IKT) srityje dirba apie 8 milijonai žmonių, daugiau nei 80 procentų iš jų – vyrai. „Moterų IKT sektoriuje yra per mažai, lyginant su bendra situacija darbo rinkoje.

foto

Būtina merginas drąsinti ir motyvuoti rinktis IKT specialybes ir dėl aukšto darbo užmokesčio, ir dėl to, kad šiame sektoriuje darbuotojų trūksta, o šis trūkumas nuolatos didėja“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Informatikos fakulteto docentė Danguolė Rutkauskienė.

Nuo 2011-ųjų IKT sektoriaus darbuotojų skaičius paaugo kone pusantro milijono. Šiandien jie sudaro 3,7 proc. visos darbo rinkos. Didžiausia technologijų srities darbuotojų dalis yra Suomijoje – čia jie sudaro 6,7 proc. visos darbo rinkos. Lietuva pagal šį rodiklį atsilieka – mūsų šalyje IKT darbuotojai sudaro tik 1,9 proc. visų dirbančiųjų.

KTU Informatikos fakulteto tyrėjai kartu su partneriais iš 9 Europos valstybių, dalyvauja ilgalaikiame Europinės mokslo tyrimų programos „Horizontas 2020“ projekte, kurio siekis – sukurti lyčių lygybės planus informacinių mokslų ir technologinių tyrimų institucijoms.

„Lietuvoje trūksta apie 14 tūkstančių programuotojų, Europoje – apie 700 tūkstančių. Manoma, kad po dvejų metų šis skaičius pasieks 2 milijonus“, – prognozuoja D. Rutkauskienė.

Augantis IKT sektorius kuria darbo vietas ne tik programuotojams, bet ir vadinamiesiems tarpininkams – testuotojams, analitikams, klientų aptarnavimo specialistams. Pasak D. Rutkauskienės, šios specialybės ypač tinkamos merginoms.

Tarp informatikos studentų – tik 10 proc. merginų

„Visi žinome, koks programuotojų atlyginimas – astronominis. Be to, galima dirbti užsienio įmonėje neišvykstant iš Lietuvos“, – darbo IKT privalumus vardija KTU Informatikos fakulteto tyrėja.

Tyrimai rodo, kad moterys, dirbančios informacinių technologijų srityje uždirba 9 proc. daugiau nei kitose ir rečiau netenka darbo. Lankstus darbo grafikas, galimybė dirbti iš namų taip pat skamba viliojančiai. Nepaisant to – KTU Informatikos fakultete mokosi tik 10 proc. merginų.

ES pateikiamais duomenimis, iš 1000 moterų, turinčių pirmosios pakopos kvalifikacinį laipsnį (pavyzdžiui, bakalaurą), tik 29 yra gavusios diplomą IKT srityje, ir tik 4 galiausiai dirba šiame sektoriuje. Tik 19,2 proc. IKT sektoriuje dirbančiųjų turi viršininkes moteris (palyginimui – moterys vadovauja 45,2 proc. kitų sričių darbuotojų).

34 proc. didesnė kapitalo grąža

Paklausta, ką duotų moterys IKT sektoriui, D. Rutkauskienė šypsosi: „Paprastas dalykas – išpildytume rinkos poreikius, užpildytume trūkstamas darbo vietas ir kurtume naujas“.

Europos Komisijos pateikta statistika rodo, kad, jei skaitmeninių technologijų srityje dirbtų daugiau moterų, tai bendras metinis Europos vidaus produktas (BVP) padidėtų 9 mlrd. eurų. Tyrimais įrodyta, kad organizacijos, kurių vadovaujančiuose postuose yra moterų, yra ir sveikesnės, ir pelningesnės – tokių įmonių kapitalo grąža yra 34 proc. didesnė.

Motyvuoti sektinais pavyzdžiais

Lyčių lygybės užtikrinimas informacinių technologijų srityje yra vienas iš Europos prioritetų. Veikia įvairios iniciatyvos, tokios, kaip tarptautinei „Girls in ICT“ („Merginos IKT“) dienai skirti renginiai (šiemet – balandžio 18 d.), moterų, dirbančių IKT srityje, organizacijos – Europos moterų ir technologijų centras (ECWT) ar Lietuvos veiklias skaitmeninių technologijų srityje dirbančias moteris vienijanti „Moterys ir technologijos“.

„Pagrindinis mūsų tikslas – motyvuoti mergaites dar mokykloje išbandyti informacinių ir komunikacijos technologijų sritį. Norime per sėkmingų šioje srityje dirbančių moterų pavyzdžius joms parodyti, kad moterys gali siekti joje karjeros“, – sako D. Rutkauskienė, ECTW valdybos narė bei organizacijos „Moterys ir technologijos“ neformaliojo ugdymo veiklų koordinatorė.

Pati būdama taikomosios matematikos studijų programos absolventė, D. Rutkauskienė teigia, kad tikslieji mokslai jai visuomet buvo įdomūs. Čia pat primena ir vieno iš sėkmingiausių lietuvių startuolių „Vinted“ įkūrėją Mildą Mitkutę – meninį išsilavinimą turinti mergina vadovauja technologijų verslui, o su programavimu susipažino tada, kai to pareikalavo gyvenimas.

Orientuojamos rinktis kitas sritis

Pasak D. Rutkauskienės, šiandien, kai vis daugiau gyvenimo sričių yra skaitmenizuotos, šios srities išmanymas tam tikru lygmeniu tampa kone būtinybe. Bet kuriam verslui gali reikėti elektroninės parduotuvės, skaitmeninių paslaugų. Todėl kompiuterinio raštingumo turėtų būti mokomi visi.

„Vieša paslaptis, kad programavimo bendrojo lavinimo mokyklose mokoma prastai, todėl žmogui – ar tai būtų vaikinas, ar mergina – kuris norėtų dirbti šioje srityje, reikėtų lavintis papildomai. Truputį pasimokyti prieš renkantis šią specialybę, ją išsibandyti, mano nuomone, yra būtina. Šie mokslai gana sudėtingi, ir, neturint jiems polinkio, gali būti sunku“, – mano D. Rutkauskienė.

Vis dėlto, KTU Jaunųjų kompiuterininkų mokyklai vadovaujanti D. Rutkauskienė teigia, jog absoliuti šios mokyklos moksleivių dauguma – vaikinai. Paklausta, kas trukdo merginoms rinktis papildomą ugdymą technologijų srityje, pašnekovė atsako: „Baimė, kad nesugebėsi. Be to, merginos, net ir turinčios gabumų tiksliesiems mokslams, dažnai orientuojamos rinktis kitus, „moteriškesnius“ pomėgius“.

„Tiksliukės“ mažiau vadovaujasi stereotipais

2012 m. prancūzų mokslininkų atlikto tyrimo išvadose teigiama, kad tiksliųjų mokslų išsilavinimo (STEM – angl. science, technology, engineering, mathematics) reikalaujančiose specialybėse dirbančios moterys turi silpnesnius lyčių stereotipus nei kitose srityse dirbančios moterys ir vyrai, o STEM srityje dirbančių vyrų stereotipai, atvirkščiai – labai stiprūs. Taigi, tiksliuosius mokslus besirenkančios merginos tiesiog negalvoja apie tai, kad egzistuoja „vyriškos“ ir „moteriškos“ specialybės.

2015 m. „Computers&Education“ žurnale paskelbtas tyrimas, kuriame buvo ištirta beveik 400 šeštokų kompiuterinio raštingumo įgūdžiai. Pasirodė, kad nors apskritai vaikų kompiuterinis raštingumas žemas, mergaitės turi geresnius techninius įgūdžius ir aukštesnes IKT kompetencijas. Be to, šios kompetencijos tiesiogiai koreliuoja su mamos išsilavinimu – kuo jis aukštesnis, tuo jos geresnės.

Lietuvoje šios srities tyrimų kol kas atlikta nedaug. Tačiau D. Rutkauskienė pabrėžia, kad reikšminga laimėto europinio projekto „EQUAL-IST“ dalis bus skirta moksliniams tyrimams.

Stereotipai, pasitikėjimo savimi trūkumas, sektinų pavyzdžių nebuvimas ir pagrinde vyriška darbo aplinka yra priežastys, dėl kurių, anot įvairių tyrimų, moterys retai renkasi IKT srities specialybes.

Programuotojai laukia merginų

Iš maždaug 180 Kaune įsikūrusio IT klasterio „Blaster“ darbuotojų – tik 13 moterų. Daugelis iš jų – administracijos darbuotojos, dirba vadybinį darbą, tačiau yra ir progamuotojų, testuotojų. Paklaustas, kodėl, jo nuomone, merginos nesirenka informacinių technologijų, klasteryje įsikūrusios UX komandos „Projekt“ dizaineris Povilas Pečkaitis, gūžtelėjęs pečiais, atsako, kad, matyt, bijo – ir vyriško kolektyvo, ir „vyriškos“ specialybės.

„Jos pačios gyvena klaidingame įsivaizdavime, kad negalės dirbti „vyriško“ darbo. Kodėl? Ada Lovelace – pirmoji programuotoja, Margaret Hamilton – sukūrė „Apollo 11“ misijos programą, yra daugybė kitų pavyzdžių. Merginos turi skirtingą požiūrį, kartais kitokią nuomonę, o tai labai naudinga. Ir, nėra ką slėpti, vyrai linkę pasitempti, kai kolektyve atsiranda moteris“, – šypsosi P. Pečkaitis.

Kitos klasterio įmonės – „Telesoftas“ vieno iš skyrių vadovas Nerijus Eimanavičius, nors ir sutinka, kad merginų įmonėje mažoka, teigia jog jokios diskriminacijos šioje srityje nėra.

„Netgi atvirkščiai! Neseniai kolegos pasakojo kaip bijo savo testuotojos – ji taip gerai dirba savo darbą, kad būtinai pastebės, jei bus palikta klaida“, – sako N. Eimanavičius.

Vaikinai sutinka, kad stereotipai – atgyvenusio mąstymo liekanos. Pasak jų, reikia ne galvoti, o tiesiog eiti ir daryti.

„Laukiam merginų išskėstomis rankomis. Jos jau turėjo pastebėti, kad šioje srityje uždirbami dideli pinigai, šimtų darbuotojų ieškoma kasdien“, – ragina P. Pečkaitis.

Kokybiškos nuotraukos Jums
paslauga
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-08-16 18:38:48

Atostogų paskui vietinius: kur rudenį pasitinka pietų europiečiai?

Nuo Portugalijos Algarvės iki Graikijos Peloponeso – Pietų Europoje rudenį pasitinka tie, kurie mėgsta šilumą, ramybę, tobulo grožio paplūdimius ir skanų maistą: nuo čili festivalio iki pagal slaptą receptą gaminamų desertų.
iliustracija2019-08-16 18:35:15

Minint 25-ąjį išmaniojo telefono gimtadienį: 10 stebinančių faktų

Lygiai prieš ketvirtį amžiaus, rugpjūčio 16-ąją, prekyboje JAV pasirodė pirmasis telefonas, kuris atitiko išmaniojo apibrėžimą: galėjo ne tik skambinti, bet ir turėjo papildomų funkcijų, leido naudotis internetu ir atsisiųstomis programėlėmis.
iliustracija2019-08-14 16:29:03

Kaip pavėžėjai užtikrina jūsų saugumą: 5 patikimiausi automobiliai

Automobilių pramonė užtikrindama patikimumą ir saugumą pastaraisiais metais žengė didžiulį šuolį. Tuo įsitikinę autoservisų specialistai, kartu perspėjantys, jog reguliari transporto priemonių priežiūra vis dar nėra pakankamai „madinga“.
iliustracija2019-08-14 16:25:34

Ateities miestas – toks, kuriame viską pasiekti užteks 20 minučių

Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta.
iliustracija2019-08-14 16:22:23

Pirmasis garso įrašas pasaulyje: kaip garsas veikia ir atrodo šiandien

Prieš 142 metus amerikiečių mokslininkas ir išradėjas Tomas Edisonas sukūrė pirmuosius, tuomet visiškai neįtikėtino ir pasaulį nustebinusio išradimo, prototipus. Fonografu pavadintas prietaisas galėjo ne tik įrašyti garsą, bet ir jį netrukus atkurti.
iliustracija2019-08-14 16:19:55

Ruošiatės atostogoms? Nepamirškite pasirūpinti savo augalais

Vasarą daugybė žmonių išvažiuoja atostogauti, namus neretai palikdami savaitei ar dviem. Vienas didžiausių galvosūkių – ką daryti su augalais, kurie reikalauja nuolatinės priežiūros. Išvažiuojant į ilgesnę kelionę, populiaru juos palikti kaimynų priežiūrai. Tačiau galimybė tam ne visuomet yra, ypač atostogų sezonu.
iliustracija2019-08-13 16:49:16

Lietuvos keliuose apstu „nematomų“ automobilių

Rinkdamiesi automobilį Lietuvos gyventojai pirmiausiai vertina techninius jo parametrus ir kainą, o labiausiai mėgstamos spalvos yra tamsios bei konservatyvios. Tai patvirtina ir „Regitros“ duomenys: net 40 proc. visų 2018 m. šalyje pirmą kartą registruotų lengvųjų automobilių buvo pilkos spalvos.
iliustracija2019-08-13 16:46:51

Išsaugoti regėjimą padeda paprastos taisyklės: ką dažniausiai pamirštame?

Kartais jausti akių skausmą, pastebėti raudonį ar po ilgo įtempto darbo prie kompiuterio vaizdą matyti tarsi per miglą – daugelis turbūt susidūrė su tokiais akių nuovargio simptomais.
iliustracija2019-08-13 16:44:04

Esate kairiarankis? Užteks kankintis – tegul įrenginiai prisitaiko prie jūsų

Žirklės, gitara, užrašinė, liniuotė, čiaupas, skardinių atidarytuvas – kaip manote, ką visa tai turi bendro? Atsakymą jums gali pasufleruoti šiandien minima proga – Tarptautinė kairiarankių diena. Įprastai šie ir daugybė kitų kasdien mūsų naudojamų daiktų būna pritaikyti dešiniarankiams. Ne išimtis ir technologijos.
iliustracija2019-08-13 16:40:40

Elektros rinkoje didmeninė elektros kaina Baltijos šalyse toliau krenta

Elektros energijos kainos Baltijos šalyse mažėja jau antrą savaitę iš eilės. Jas žemyn traukia regione išaugusios elektros energijos gamybos apimtys ir pingančios gamybai naudojamos žaliavos.
iliustracija2019-08-13 16:37:53

Kodų korteles visiškai pakeis saugesni prisijungimo būdai

Nuo rugsėjo 10 d. „Luminor“ klientai prisijungti prie banko internete bei tvirtinti mokėjimus galės naudodamiesi nemokama programėle „Smart-ID“, mobiliuoju parašu, elektroniniu parašu arba kodų generatoriumi. Kodų kortelės nuo tos dienos nebegalios ir klientai negalės su jomis atlikti jokių banko operacijų.
iliustracija2019-08-12 15:55:38

Socialiniuose tinkluose plinta medikų atlikto eksperimento vaizdo įrašas

Socialiniame tinkle “Facebook” jau trečdalis milijono lietuvių peržiūrėjo Krizių tyrimo centro filmuotą eksperimentą, kurio metu viešoje vietoje susmunka žmogus. Praeiviai reaguoja gan vangiai, neatlieka nė vieno šioje situacijoje būtino veiksmo, maža to, net neskambina greitajai medicinos pagalbai.
iliustracija2019-08-12 15:42:26

Pataria teisininkė: ką reikia žinoti prieš pradedant verslą?

Dažniausiai pradedantys verslininkai daugiausiai dėmesio skiria verslo plano kūrimui ir investicijų paieškoms. Tačiau teisės specialistai pataria visų pirma pasirūpinti savo intelektinės nuosavybės apsauga ir tik tada toliau vystyti veiklą.
iliustracija2019-08-12 08:33:40

Atostogos užsienyje su vaikais: kokias rizikas tėvai užmiršta

Vasarą su atžalomis atostogaujančios šeimos užsienyje dažniau nei Lietuvoje patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų. Draudikai atkreipia dėmesį, kad užsienyje vaikai šiemet dažniausiai kenčia nuo ausų uždegimų ir ūmių peršalimų, žarnyno virusų, alerginių reakcijų bei traumų.
iliustracija2019-08-12 08:27:58

Atostogos tobulų saulėlydžių saloje: kurortas, kupinas laisvės dvelksmo

Viena iš įdomiausių vietų Europoje, į kurią iš Vilniaus galima nuskristi lėktuvu, yra nedidelė sala Viduržemio jūroje – Ispanijai priklausanti Menorka. Gyvenimo ritmą čia diktuoja vanduo: saloje yra vienas didžiausių natūralių uostų pasaulyje, stūkso įspūdingi dar XIX a. menantys švyturiai, o sostinėje veikia vandens taksi.
iliustracija2019-08-11 18:43:39

NT galvosūkis – būstas su pilna ar daline apdaila?

Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pageidautina lokacija, vis dar laukia namų įrengimo galvosūkis.
iliustracija2019-08-11 18:36:30

„airBaltic“ pristato specialų lietuvišką lėktuvo dizainą

Dėl augančio oro linijų bendrovės „airBaltic“ paslaugų poreikio Lietuvoje, kompanija sukūrė specialų savo lėktuvo „Airbus A220-300“ dizainą. Šis „airBaltic“ orlaivis nudažytas Lietuvos vėliavos spalvomis ir pavadintas Vilniaus vardu.
iliustracija2019-08-11 14:22:38

Sezonas įsibėgėja: 4 išmanūs patarimai grybautojams

Anksti prasidėjusi vasara ir lietinga rugpjūčio pradžia kelia džiaugsmą grybautojams – šiais metais miškuose bei pievose gausu įspūdingų laimikių. Jei artėjantį savaitgalį ketinate grybauti, technologijų ekspertai pataria su savimi pasiimti ne tik pintinę, bet ir išmanųjį telefoną.
iliustracija2019-08-05 19:08:59

Saulės jėgainė ant stogo – didelė grėsmė kilus gaisrui?

Dar dabar nerimsta aistros dėl pavasarį vykusio gaisro vienoje Norvegijos įmonių, kurios stogas buvo padengtas saulės moduliais. Sudėtingas gaisro gesinimas sukėlė nesibaigiančias diskusijas, ar saulės moduliai galėjo apsunkinti ugniagesių darbą.
iliustracija2019-08-05 19:04:55

Dviračių vairuotojų įpročiai neramina: kas penktas išnyksta tamsoje

Beveik 40 proc. dviratininkų gatvėmis važinėja be privalomų atšvaitų. Kitų matomumą kelyje garantuojančių priemonių – dviračio žibintų ar drabužių su šviesą atspindinčiomis detalėmis – naudojimas dar retesnis.
iliustracija2019-08-05 19:00:01

Aviacijos ekspertai paaiškino, kodėl vėluoja lėktuvai ir kokios keleivių teisės

Nors statistika rodo, kad vėluojančių lėktuvų tenka laukti ne taip ir ilgai, taip tikrai gali neatrodyti tiems, kurie yra patekę tarp tų nelaimingųjų, kurių skrydis buvo atidėtas ir teko šiek tiek palaukti.
iliustracija2019-08-05 18:45:39

Kaip neprarasti svarbios informacijos, kai keičiame išmanųjį telefoną

Naujo išmaniojo telefono įsigijimas sukelia džiaugsmą kiekvienam. Tačiau šią emociją netrukus keičia nerimas prisiminus, kad reikės kažkokiu būdu išsaugoti senajame įrenginyje esančius duomenis.
iliustracija2019-08-05 18:42:01

Pataria pradedantiems verslą: idėjomis reikia dalintis

Dažnai kalbama, kad verslams, kurie nepasiduos skaitmenizacijai, nulemta pralaimėti konkurencinę kovą. Tačiau ekspertai pabrėžia, jog pati savaime ji pranašumo negarantuoja, daug svarbiau – dalintis idėjomis ir tartis su rinkos senbuviais.
iliustracija2019-08-05 18:37:49

Lietuviška mašininio vertimo sistema pralenkė „Google“, „Microsoft“ ir kitus

Lietuviška vertimo sistema, kurią sukūrė „Tilde“ komanda, pasauliniame vertimo mašinų konkurse WMT („World Machine Translation“) buvo pripažinta geriausia lietuvių–anglų bei anglų–lietuvių vertimų kategorijoje.
iliustracija2019-08-05 17:50:19

Neparduoti ir greit gendantys maisto produktai virsta elektra ir šiluma

Augant vartojimui, daugėja sąmoningo vartojimo iniciatyvų ne tik iš pirkėjų, bet ir iš prekybos tinklų. Siekdamas, kad neparduotas maistas neatsidurtų sąvartynuose, vartojimui nebetinkamus produktus prekybos tinklas „Maxima“ perduoda įmonei, kuri juos verčia biomase, o ši virsta biodujomis.
iliustracija2019-08-05 09:06:51

PayPal pataria: ko reikia mažiems ir vidutiniams el. prekybininkams

Rugpjūtis - pokyčių metas smulkaus ir vidutinio dydžio Baltijos šalių verslo sektoriuje. Kol didžioji dalis klientų atostogauja ir mėgaujasi karštomis vasaros dienomis, verslo atstovai užsiima inovacijų diegimu. Augantys elektroninių pardavimų skaičiai skatina verslo atstovus išbandyti naujas erdves.
iliustracija2019-08-05 08:21:42

Neatrastos naujos kartos televizorių funkcijos

Dažniausiai visuomenės nuomonė pasiskirsto į dvi stovyklas – vieni nieko nenori keisti savo kasdienybėje, kiti trokšta sužinoti apie naujausias technologijas, įskaitant mobiliųjų programėlių funkcijas. Tobulėjant naujausioms technologijoms žmonės vis labiau linkę jas tyrinėti ir pritaikyti kasdieniame gyvenime.
iliustracija2019-07-26 15:45:58

Kuo skiriasi OLED ir Q-LED TV?

Dažniausiai informacijos ieškome internete, nes tam nereikia daug laiko ir pastangų. Taip pat elgiamės ir rinkdamiesi tokius elektroninius įrenginius kaip televizorių – reikiamą informaciją apie susijusias technologijas randame internete. Tačiau kartais, neįsigilindami į smulkmenas, galime neteisingai suprasti pateikiamą informaciją.
iliustracija2019-07-26 15:43:01

Uber pristato naują keleivių saugumo funkciją

„Check my ride“ funkcija skirta padėti pakeleiviams nesumaišyti automobilių Augant „Uber“ klientų skaičiui, įsėdimas ne į tą „Uber“ automobilį tampa išties opi problema. Tai ypač aktualu dideliu žmonių kiekiu pasižyminčiose miesto dalyse.
iliustracija2019-07-26 15:39:49

Telefonų ekranų kokybė kaip televizorių

Itin aukštos kokybės vaizdo įrašai šiandien prieinami ne tik televizoriuose ar kino teatruose, bet ir išmaniuosiuose telefonuose. Žiūrėti televizoriams pritaikytą turinį telefone įmanoma dėl tobulėjančių išmaniųjų įrenginių ekranų, kurie jau turi vis labiau populiarėjančią HDR technologiją.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama