Naujienos

Sveikatos ekspertų taryba: būtina saugoti visuomenės emocinę sveikatą

2020-11-23 14:50:15

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį mišriu nuotoliniu būdu susitikęs su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, aptarė atnaujintas COVID-19 pandemijos plėtros prognozes, taip pat rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo bei visuomenės informavimo COVID-19 klausimais.

„Šiuo metu visuomenė išgyvena ne tik pandemijos ir ekonomikos, bet ir emocinės sveikatos krizę, kurios pasekmės gali būti ne mažiau skaudžios. Todėl Jūsų atliekamas darbas yra be galo svarbus“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, kad kovos su COVID-19 pandemija klausimai daug dėmesio sulaukia reguliariuose Europos Vadovų Tarybos susitikimuose, o praėjusią savaitę vykusiame susitikime konkrečiau kalbėta apie platesnį greitųjų antigenų testų taikymą ir Europos Sąjungos gyventojų skiepijimo strategiją.

Prezidento inicijuota Sveikatos ekspertų taryba, pristatydama COVID-19 pandemijos kiekybinį vertinimą, atkreipė dėmesį į tai, kad kurį laiką mažėjęs koronaviruso reprodukcijos dydis (Rt) vėl pradėjo augti ir pasiekė 1,16 rodiklį. Be to, susirūpinimą ekspertams kelia tai, kad praėjusią savaitę augo teigiamų testų dalis: dalyje savivaldybių COVID-19 infekciją patvirtina daugiau nei 20 proc., o Šilalės rajone – net 40 proc. testų.

Remdamasi naujausiais duomenimis, Sveikatos ekspertų taryba prognozuoja, kad sergančių asmenų didžiausias lygis gali būti pasiektas gruodžio pradžioje. Pagal optimistinį scenarijų, kuris remiasi prielaida, kad visuomenė susitelkusi toliau laikysis karantino sąlygų, – aktyvių užsikrėtusių asmenų skaičius gruodžio 11 d. turėtų nesiekti 40 tūkst., o pagal pesimistinį, jei apribojimų nebūtų laikomasi, – viršyti 70 tūkst. atvejų.

Ekspertai skaičiuoja, kad optimistinio scenarijaus atveju, šalyje anksčiau pasiekus pandemijos piką ir pradėjus mažėti naujų susirgimų, ligoninėse gruodžio antrą savaitę būtų gydoma mažiau nei 2 tūkst. COVID-19 ligonių. Blogiausiu atveju ligoninėse vienu metu gali tekti gydyti daugiau nei 2,5 tūkst. COVID-19 ligonių, iš kurių daugiau nei pusei prireiktų deguonies kaukių, be to, atitinkamai augtų deguonies kaukių ir plaučių ventiliavimo aparatų poreikis.

Sveikatos ekspertų taryba taip pat atkreipė dėmesį, kad pastarąją savaitę nuolat augo laikinai nedarbingų ir karantine atsidūrusių Lietuvos ligoninių gydytojų bei slaugytojų skaičius. Atsižvelgdama į tai, Taryba pateikė rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo.

Prezidento suburti ekspertai pakartotinai ragina Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) peržiūrėti ir patikslinti sveikatos priežiūros specialistų atsakomybes prižiūrint COVID-19 pacientus, išleisti tai reglamentuojantį teisės aktą ir užtikrinti, kad į pacientų diagnostikos, aktyvaus ir tęstinio gydymo procesus įsitrauktų kuo daugiau sveikatos priežiūros specialistų. Remdamosi kitų Europos šalių gerąja patirtimi, SAM ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) taip pat turėtų skubos tvarka pateikti siūlymų, kaip gydymo įstaigos galėtų pasitelkti sveikatos priežiūros specialistus, kai jų ima trūkti.

Sveikatos ekspertų taryba taip pat rekomenduoja šeimos gydytojams suteikti galimybę nukreipti COVID-19 simptomų turinčius pacientus virusologinei diagnostikai, prioritetą suteikiant greitiesiems antigeno testams, ir skubos tvarka aprūpinti šeimos gydytojus bei jų pacientus kraujo įsotinimo deguonimi stebėsenos prietaisais (pulsoksimetrais). Visi Lietuvos gydytojai turėtų būti kuo skubiau supažindinti su naujausiomis COVID-19 diagnostikos ir gydymo rekomendacijomis.

Siekiant sumažinti gydytojų anesteziologų reanimatologų įsitraukimo ir dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų poreikį, ekspertai siūlo numatyti galimybę deguonies terapijos poreikį turinčių vidutinės ir sunkios būklės COVID-19 pacientų gydymui įrengti intensyvios stebėsenos palatų, kur būtų taikoma neinvazinė didesnio srauto deguonies terapija. SAM taip pat pakartotinai raginama ieškoti sprendimų, kaip COVID-19 infekuotus pacientus, kuriems nereikia hospitalizacijos, saugiai pervežti iš gydymo įstaigų į namus ar kitas izoliacijos vietas, ir numatyti tam finansavimą.

Ekspertai taip pat ragina SAM parengti planą dėl visuomenės apsaugojimo nuo netiesioginės žalos, kai pavėluotai diagnozuojamos ir gydomos kitos ligos, stebėti situaciją ir reguliariai informuoti visuomenę apie pasiektus rezultatus.

Visuomenės emocinės paramos srityje Sveikatos ekspertų taryba rekomenduoja daugiau dėmesio skirti visuomenės informavimo struktūrai, kuri nesudarytų sąlygų gandų ir sąmokslo teorijų plitimui. Svarbu siekti, kad skelbiama informacija ar rekomendacijos būtų konkrečios ir pakankamai moksliškai pagrįstos, o tikslai, kurių siekiama tam tikromis priemonėmis, – aiškiai apibrėžti. Pabrėžiama, kad aiški ir patikima informacija stiprina stabilumo ir saugumo jausmus, o prieštaringi pranešimai didina stresą.

Ekspertų požiūriu, būtina vengti kaltinimų, gąsdinimo, baimę ir nerimą didinančių katastrofiškų prognozių skelbimo. Darbuotojai, kuriems šiuo metu tenka papildoma našta, turi jausti valstybės lyderių ir visos visuomenės palaikymą bei dėkingumą. Visuomenė turi žinoti, kad brangindami sveikatos priežiūros, farmacijos ir kitų profesijų atstovus, dirbančius didesnio darbo intensyvumo ir streso rizikos sąlygomis, ir elgdamiesi atsakingai, visi būsime saugesni.

Diskusijos metu taip pat buvo trumpai aptarti iki šiol atlikti Prezidento inicijuotos Sveikatos ekspertų tarybos darbai, visų pirma parengtos rekomendacijos dėl COVID-19 duomenų valdymo, gydymo įstaigų veiklos ir naujų testavimo metodų taikymo, bei jų įgyvendinimas.

Į susitikimą Prezidentūroje atvyko Vilniaus universiteto doc. Paulius Skruibis ir prof. Mindaugas Stankūnas, kiti Sveikatos ekspertų tarybos nariai dalyvavo nuotoliniu būdu.

www.lrp.lt informacija ir nuotrauka

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.