Naujienos

Sveikatos ekspertų taryba: būtina saugoti visuomenės emocinę sveikatą

2020-11-23 14:50:15

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį mišriu nuotoliniu būdu susitikęs su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, aptarė atnaujintas COVID-19 pandemijos plėtros prognozes, taip pat rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo bei visuomenės informavimo COVID-19 klausimais.

„Šiuo metu visuomenė išgyvena ne tik pandemijos ir ekonomikos, bet ir emocinės sveikatos krizę, kurios pasekmės gali būti ne mažiau skaudžios. Todėl Jūsų atliekamas darbas yra be galo svarbus“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, kad kovos su COVID-19 pandemija klausimai daug dėmesio sulaukia reguliariuose Europos Vadovų Tarybos susitikimuose, o praėjusią savaitę vykusiame susitikime konkrečiau kalbėta apie platesnį greitųjų antigenų testų taikymą ir Europos Sąjungos gyventojų skiepijimo strategiją.

Prezidento inicijuota Sveikatos ekspertų taryba, pristatydama COVID-19 pandemijos kiekybinį vertinimą, atkreipė dėmesį į tai, kad kurį laiką mažėjęs koronaviruso reprodukcijos dydis (Rt) vėl pradėjo augti ir pasiekė 1,16 rodiklį. Be to, susirūpinimą ekspertams kelia tai, kad praėjusią savaitę augo teigiamų testų dalis: dalyje savivaldybių COVID-19 infekciją patvirtina daugiau nei 20 proc., o Šilalės rajone – net 40 proc. testų.

Remdamasi naujausiais duomenimis, Sveikatos ekspertų taryba prognozuoja, kad sergančių asmenų didžiausias lygis gali būti pasiektas gruodžio pradžioje. Pagal optimistinį scenarijų, kuris remiasi prielaida, kad visuomenė susitelkusi toliau laikysis karantino sąlygų, – aktyvių užsikrėtusių asmenų skaičius gruodžio 11 d. turėtų nesiekti 40 tūkst., o pagal pesimistinį, jei apribojimų nebūtų laikomasi, – viršyti 70 tūkst. atvejų.

Ekspertai skaičiuoja, kad optimistinio scenarijaus atveju, šalyje anksčiau pasiekus pandemijos piką ir pradėjus mažėti naujų susirgimų, ligoninėse gruodžio antrą savaitę būtų gydoma mažiau nei 2 tūkst. COVID-19 ligonių. Blogiausiu atveju ligoninėse vienu metu gali tekti gydyti daugiau nei 2,5 tūkst. COVID-19 ligonių, iš kurių daugiau nei pusei prireiktų deguonies kaukių, be to, atitinkamai augtų deguonies kaukių ir plaučių ventiliavimo aparatų poreikis.

Sveikatos ekspertų taryba taip pat atkreipė dėmesį, kad pastarąją savaitę nuolat augo laikinai nedarbingų ir karantine atsidūrusių Lietuvos ligoninių gydytojų bei slaugytojų skaičius. Atsižvelgdama į tai, Taryba pateikė rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo.

Prezidento suburti ekspertai pakartotinai ragina Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) peržiūrėti ir patikslinti sveikatos priežiūros specialistų atsakomybes prižiūrint COVID-19 pacientus, išleisti tai reglamentuojantį teisės aktą ir užtikrinti, kad į pacientų diagnostikos, aktyvaus ir tęstinio gydymo procesus įsitrauktų kuo daugiau sveikatos priežiūros specialistų. Remdamosi kitų Europos šalių gerąja patirtimi, SAM ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) taip pat turėtų skubos tvarka pateikti siūlymų, kaip gydymo įstaigos galėtų pasitelkti sveikatos priežiūros specialistus, kai jų ima trūkti.

Sveikatos ekspertų taryba taip pat rekomenduoja šeimos gydytojams suteikti galimybę nukreipti COVID-19 simptomų turinčius pacientus virusologinei diagnostikai, prioritetą suteikiant greitiesiems antigeno testams, ir skubos tvarka aprūpinti šeimos gydytojus bei jų pacientus kraujo įsotinimo deguonimi stebėsenos prietaisais (pulsoksimetrais). Visi Lietuvos gydytojai turėtų būti kuo skubiau supažindinti su naujausiomis COVID-19 diagnostikos ir gydymo rekomendacijomis.

Siekiant sumažinti gydytojų anesteziologų reanimatologų įsitraukimo ir dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų poreikį, ekspertai siūlo numatyti galimybę deguonies terapijos poreikį turinčių vidutinės ir sunkios būklės COVID-19 pacientų gydymui įrengti intensyvios stebėsenos palatų, kur būtų taikoma neinvazinė didesnio srauto deguonies terapija. SAM taip pat pakartotinai raginama ieškoti sprendimų, kaip COVID-19 infekuotus pacientus, kuriems nereikia hospitalizacijos, saugiai pervežti iš gydymo įstaigų į namus ar kitas izoliacijos vietas, ir numatyti tam finansavimą.

Ekspertai taip pat ragina SAM parengti planą dėl visuomenės apsaugojimo nuo netiesioginės žalos, kai pavėluotai diagnozuojamos ir gydomos kitos ligos, stebėti situaciją ir reguliariai informuoti visuomenę apie pasiektus rezultatus.

Visuomenės emocinės paramos srityje Sveikatos ekspertų taryba rekomenduoja daugiau dėmesio skirti visuomenės informavimo struktūrai, kuri nesudarytų sąlygų gandų ir sąmokslo teorijų plitimui. Svarbu siekti, kad skelbiama informacija ar rekomendacijos būtų konkrečios ir pakankamai moksliškai pagrįstos, o tikslai, kurių siekiama tam tikromis priemonėmis, – aiškiai apibrėžti. Pabrėžiama, kad aiški ir patikima informacija stiprina stabilumo ir saugumo jausmus, o prieštaringi pranešimai didina stresą.

Ekspertų požiūriu, būtina vengti kaltinimų, gąsdinimo, baimę ir nerimą didinančių katastrofiškų prognozių skelbimo. Darbuotojai, kuriems šiuo metu tenka papildoma našta, turi jausti valstybės lyderių ir visos visuomenės palaikymą bei dėkingumą. Visuomenė turi žinoti, kad brangindami sveikatos priežiūros, farmacijos ir kitų profesijų atstovus, dirbančius didesnio darbo intensyvumo ir streso rizikos sąlygomis, ir elgdamiesi atsakingai, visi būsime saugesni.

Diskusijos metu taip pat buvo trumpai aptarti iki šiol atlikti Prezidento inicijuotos Sveikatos ekspertų tarybos darbai, visų pirma parengtos rekomendacijos dėl COVID-19 duomenų valdymo, gydymo įstaigų veiklos ir naujų testavimo metodų taikymo, bei jų įgyvendinimas.

Į susitikimą Prezidentūroje atvyko Vilniaus universiteto doc. Paulius Skruibis ir prof. Mindaugas Stankūnas, kiti Sveikatos ekspertų tarybos nariai dalyvavo nuotoliniu būdu.

www.lrp.lt informacija ir nuotrauka

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-24 12:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1464

Atlikus 26640 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1464. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-24 10:53:51

Blynų gidas: kaip kepti ir kokius ingredientus naudoti?

Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena.
       2021-09-24 07:04:21

Pusryčiai vyturiams ir pelėdoms: 5 neįprasti sumuštinių receptai

Nors visi dieną pradedame ir pusryčiaujame skirtingu laiku, tačiau pagrindinis pusryčių tikslas – energija, kurios kasdien reikia darbe ar pamokų bei paskaitų metu.
       2021-09-24 06:54:28

Grybavimo čempionas atsakė, ar šį savaitgalį dar verta ruoštis į mišką

Įsivyraujant nepastoviems rudeniškiems orams grybavimo teikiamo malonumo ir naudų nereikėtų pamiršti. Grybavimo čempionatas ir grybautojų asociacijos įkūrėjas Vytenis Daugudis tikina – nors orai kiek atvėso, grybų miškuose tikrai netrūksta.
       2021-09-24 06:35:08

Kaip atpažinti, ar dirbate palaikančioje komandoje

Dirbdami profesionalioje ir vieningoje komandoje – jaučiame malonumą, galime tobulėti. Komandiškumas yra ir viena iš svarbiausių „Lidl Lietuva“ vertybių, kuri padeda kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstą vidinę kultūrą.
       2021-09-24 06:27:10

Lietuva ir Lenkija netoleruos nelegalaus sienos kirtimo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Vilniuje vyksiančio Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdžio išvakarėse, susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministerijos valstybės sekretoriumi Bartoszu Grodeckiu.
       2021-09-24 06:18:40

Kova prieš pūsles ant kojų – kaip jų išvengti ir pagreitinti gijimą?

Daugeliui yra tekę susidurti su pūsle – nuo trinties atsiradusiu skaidraus, vandeningo skysčio pripildytu „maišeliu“, kuris yra organizmo atsakas į odos pažeidimą.
       2021-09-23 14:48:23

Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?

Kibernetinis saugumas – šią savaitę bene karščiausia naujiena Lietuvoje, sulaukusi ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio. Technologijų ekspertai primena, kaip saugiai naudoti savo įrenginius, kad galėtumėte būtumėte ramūs dėl juose esančios jautrios ir vertingos informacijos.
       2021-09-23 12:21:56

Desertai iš daržovių: konditeris papasakojo, kaip tokius pasigaminti

Gausus daržovių derlius skatina gaminti gardžiausius patiekalus. Ir nors iš rudens teikiamų daržovių dažniausiai gaminame įvairius garnyrus prie mėsos ar žuvies patiekalų, iš jų galima paruošti ir puikius sveikuoliškus desertus, kurie nustebins originaliu skoniu.
       2021-09-23 11:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1486

Atlikus 24046 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1486. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-23 09:50:30

Gyventi šiltai ar šalti? Ką tai reiškia?

Pastarosiomis dienomis viešojoje ir socialinėje erdvėje gausu diskusijų: „šildyti ar taupyti?“. Žmones baugina brangstanti energija, tačiau pamirštama, kad tai žiemos mėnesių prognozė.
       2021-09-23 09:06:37

Paspirtukas ir dviratis – dažniausios paauglių nelaimių kelyje priežastys

Po karantino į mokyklas grįžę vaikai vėl gali su draugais bendrauti ir mokytis gyvai. Taip pat turi daugiau laisvės po pamokų, eina į būrelius ir užsiima kita veikla.
       2021-09-23 08:58:09

Pirmasis „Android“: kaip neišvaizdus telefonas sukėlė revoliuciją?

Lygiai prieš 13 metų, rugsėjo 23-ąją, pasauliui buvo pristatytas išmanusis „HTC Dream“. Šis sunkokas ir kritikų dėl nuobodaus dizaino peiktas telefonas vis tik pateko į istoriją – būtent jame buvo pirmą kartą įdiegta dabar populiariausia pasaulyje „Android“ operacinė sistema.
       2021-09-23 08:22:50

Automobilių poreikių šalies gyventojų biudžetas savarankiškai neatlaiko

Solidus mūsų šalies lengvųjų automobilių parko amžius verčia vairuotojus skolintis naujos transporto priemonės įsigijimui, neretai skolinamasi ir jau turimos remontui.
       2021-09-23 08:17:08

Stotingi, skanūs ir sveiki: rudens derliaus karaliais tituluojami moliūgai

Jei rudenį būtų paskelbti šviežio sezono derliaus karaliaus rinkimai, tapti vienu rimčiausių kandidatų į sostą neabejotinai pretenduotų moliūgas.
       2021-09-23 08:13:53

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.
       2021-09-23 07:09:09

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.