Naujienos

Sveikatos ekspertų taryba: būtina saugoti visuomenės emocinę sveikatą

2020-11-23 14:50:15

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį mišriu nuotoliniu būdu susitikęs su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, aptarė atnaujintas COVID-19 pandemijos plėtros prognozes, taip pat rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo bei visuomenės informavimo COVID-19 klausimais.

„Šiuo metu visuomenė išgyvena ne tik pandemijos ir ekonomikos, bet ir emocinės sveikatos krizę, kurios pasekmės gali būti ne mažiau skaudžios. Todėl Jūsų atliekamas darbas yra be galo svarbus“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas pabrėžė, kad kovos su COVID-19 pandemija klausimai daug dėmesio sulaukia reguliariuose Europos Vadovų Tarybos susitikimuose, o praėjusią savaitę vykusiame susitikime konkrečiau kalbėta apie platesnį greitųjų antigenų testų taikymą ir Europos Sąjungos gyventojų skiepijimo strategiją.

Prezidento inicijuota Sveikatos ekspertų taryba, pristatydama COVID-19 pandemijos kiekybinį vertinimą, atkreipė dėmesį į tai, kad kurį laiką mažėjęs koronaviruso reprodukcijos dydis (Rt) vėl pradėjo augti ir pasiekė 1,16 rodiklį. Be to, susirūpinimą ekspertams kelia tai, kad praėjusią savaitę augo teigiamų testų dalis: dalyje savivaldybių COVID-19 infekciją patvirtina daugiau nei 20 proc., o Šilalės rajone – net 40 proc. testų.

Remdamasi naujausiais duomenimis, Sveikatos ekspertų taryba prognozuoja, kad sergančių asmenų didžiausias lygis gali būti pasiektas gruodžio pradžioje. Pagal optimistinį scenarijų, kuris remiasi prielaida, kad visuomenė susitelkusi toliau laikysis karantino sąlygų, – aktyvių užsikrėtusių asmenų skaičius gruodžio 11 d. turėtų nesiekti 40 tūkst., o pagal pesimistinį, jei apribojimų nebūtų laikomasi, – viršyti 70 tūkst. atvejų.

Ekspertai skaičiuoja, kad optimistinio scenarijaus atveju, šalyje anksčiau pasiekus pandemijos piką ir pradėjus mažėti naujų susirgimų, ligoninėse gruodžio antrą savaitę būtų gydoma mažiau nei 2 tūkst. COVID-19 ligonių. Blogiausiu atveju ligoninėse vienu metu gali tekti gydyti daugiau nei 2,5 tūkst. COVID-19 ligonių, iš kurių daugiau nei pusei prireiktų deguonies kaukių, be to, atitinkamai augtų deguonies kaukių ir plaučių ventiliavimo aparatų poreikis.

Sveikatos ekspertų taryba taip pat atkreipė dėmesį, kad pastarąją savaitę nuolat augo laikinai nedarbingų ir karantine atsidūrusių Lietuvos ligoninių gydytojų bei slaugytojų skaičius. Atsižvelgdama į tai, Taryba pateikė rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo.

Prezidento suburti ekspertai pakartotinai ragina Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) peržiūrėti ir patikslinti sveikatos priežiūros specialistų atsakomybes prižiūrint COVID-19 pacientus, išleisti tai reglamentuojantį teisės aktą ir užtikrinti, kad į pacientų diagnostikos, aktyvaus ir tęstinio gydymo procesus įsitrauktų kuo daugiau sveikatos priežiūros specialistų. Remdamosi kitų Europos šalių gerąja patirtimi, SAM ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) taip pat turėtų skubos tvarka pateikti siūlymų, kaip gydymo įstaigos galėtų pasitelkti sveikatos priežiūros specialistus, kai jų ima trūkti.

Sveikatos ekspertų taryba taip pat rekomenduoja šeimos gydytojams suteikti galimybę nukreipti COVID-19 simptomų turinčius pacientus virusologinei diagnostikai, prioritetą suteikiant greitiesiems antigeno testams, ir skubos tvarka aprūpinti šeimos gydytojus bei jų pacientus kraujo įsotinimo deguonimi stebėsenos prietaisais (pulsoksimetrais). Visi Lietuvos gydytojai turėtų būti kuo skubiau supažindinti su naujausiomis COVID-19 diagnostikos ir gydymo rekomendacijomis.

Siekiant sumažinti gydytojų anesteziologų reanimatologų įsitraukimo ir dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų poreikį, ekspertai siūlo numatyti galimybę deguonies terapijos poreikį turinčių vidutinės ir sunkios būklės COVID-19 pacientų gydymui įrengti intensyvios stebėsenos palatų, kur būtų taikoma neinvazinė didesnio srauto deguonies terapija. SAM taip pat pakartotinai raginama ieškoti sprendimų, kaip COVID-19 infekuotus pacientus, kuriems nereikia hospitalizacijos, saugiai pervežti iš gydymo įstaigų į namus ar kitas izoliacijos vietas, ir numatyti tam finansavimą.

Ekspertai taip pat ragina SAM parengti planą dėl visuomenės apsaugojimo nuo netiesioginės žalos, kai pavėluotai diagnozuojamos ir gydomos kitos ligos, stebėti situaciją ir reguliariai informuoti visuomenę apie pasiektus rezultatus.

Visuomenės emocinės paramos srityje Sveikatos ekspertų taryba rekomenduoja daugiau dėmesio skirti visuomenės informavimo struktūrai, kuri nesudarytų sąlygų gandų ir sąmokslo teorijų plitimui. Svarbu siekti, kad skelbiama informacija ar rekomendacijos būtų konkrečios ir pakankamai moksliškai pagrįstos, o tikslai, kurių siekiama tam tikromis priemonėmis, – aiškiai apibrėžti. Pabrėžiama, kad aiški ir patikima informacija stiprina stabilumo ir saugumo jausmus, o prieštaringi pranešimai didina stresą.

Ekspertų požiūriu, būtina vengti kaltinimų, gąsdinimo, baimę ir nerimą didinančių katastrofiškų prognozių skelbimo. Darbuotojai, kuriems šiuo metu tenka papildoma našta, turi jausti valstybės lyderių ir visos visuomenės palaikymą bei dėkingumą. Visuomenė turi žinoti, kad brangindami sveikatos priežiūros, farmacijos ir kitų profesijų atstovus, dirbančius didesnio darbo intensyvumo ir streso rizikos sąlygomis, ir elgdamiesi atsakingai, visi būsime saugesni.

Diskusijos metu taip pat buvo trumpai aptarti iki šiol atlikti Prezidento inicijuotos Sveikatos ekspertų tarybos darbai, visų pirma parengtos rekomendacijos dėl COVID-19 duomenų valdymo, gydymo įstaigų veiklos ir naujų testavimo metodų taikymo, bei jų įgyvendinimas.

Į susitikimą Prezidentūroje atvyko Vilniaus universiteto doc. Paulius Skruibis ir prof. Mindaugas Stankūnas, kiti Sveikatos ekspertų tarybos nariai dalyvavo nuotoliniu būdu.

www.lrp.lt informacija ir nuotrauka

Fotografo paslaugos Jūsų šventei
Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-19 11:17:47

Intensyvaus šildymo sezono metu padidėja oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Jonavoje sausio 17 d. vidutinė 24 val. kietųjų dalelių koncentracija aplinkos ore viršijo ribinę vertę.
       2021-01-19 10:59:30

„LTG Infra“ pradeda radijo ryšio sistemos modernizaciją

Lietuvos geležinkelių tinklą valdanti bendrovė „LTG Infra" pasirašė beveik 16 mln. eurų vertės sutartį dėl radijo ryšio sistemos modernizacijos ir priežiūros. Ši GSM-R standarto sistema yra naudojama traukinių eismo valdymui Lietuvoje.
       2021-01-19 10:35:15

„Falcon 9“ į orbitą iškels dar vieną „NanoAvionics“ palydovą

Sausio 22 dieną iš Floridos valstijoje Kanaveralo iškyšulyje esančio kosmodromo turėtų pakilti Elono Musko bendrovės „SpaceX“ raketa-nešėja „Falcon 9“, kuria savo kosminę kelionę pradės dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ palydovas.
       2021-01-19 10:32:00

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 12 proc., dėl šalčių išaugo paklausa

Praėjusią savaitę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse elektros didmeninė kaina kilo 12 proc. Brangiausiai elektra kainavo Lietuvoje – 59,96 Eur/MWh.
       2021-01-19 10:27:55

Mitybos specialistė pataria, kaip per karantiną susidaryti valgymo režimą

Moksliniame žurnale „Nutrients“ paviešintos klinikinės studijos, atliktos po pirmosios karantino bangos, rodo, jog kilus pandemijai vidutiniškai žmonių kūno masė padidėjo 2-6 kg.
       2021-01-19 09:46:32

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 717 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7057 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 717 naujų koronaviruso atvejų. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7362
       2021-01-19 08:55:25

Augintinių kailio priežiūra žiemą: ką turėtų žinoti kiekvienas šeimininkas?

Keturkojus nuo šalčio apsaugantis storesnis kailis ne vienam šeimininkui tampa galvos skausmu, o pačiam gyvūnui, kartais, ir ligų priežastimi.
       2021-01-19 07:58:08

Ekspertų patarimai apie vištų dedeklių auginimą ir priežiūrą

Turint ūkį ir nedidelį ūkinį pastatą, galima savo poreikiams auginti vištas dedekles. Šių paukščių priežiūra nėra sudėtinga, vis dėlto reikia šiek tiek žinių, kad būtų užtikrinta, jog vištos augtų sveikos ir dėtų kokybiškus kiaušinius.
       2021-01-19 07:55:30

Duomenų apžvalga: karantino priemonės veikia labai efektyviai

Praeitą savaitę (2021 m. sausio 11–17 d.) gerėjo dauguma pandemijos rodiklių – paros atvejų skaičius, teigiamų tyrimų dalis, į mobiliuosius punktus besikreipiančių simptominių asmenų skaičius, ligoninių užimtumas ir mirčių nuo COVID-19 skaičius.
       2021-01-19 07:51:50

Pastatų išbandymai sniegu: kada namų stogai gali nebeatlaikyti

Ant stogų storėjantys sniego patalai ne tik džiugina akį, bet ir verčia sunerimti dėl gyventojų bei jų turto saugumo. Draudikai ragina žmones nepalikti sniego dangos ant statinių, idant rytoj prasidėjus atodrėkiui ji nepažeistų stogo ar net pastato konstrukcijų.
       2021-01-18 15:17:15

Turintiems bepiločius orlaivius (dronus)

Transporto kompetencijų agentūra praneša, kad nuo 2020 m. gruodžio 31 d. įsigaliojo nauji reikalavimai dronų turėtojams. Visi skrydžiai skirstomi į tris kategorijas – atvirąją, specialiąją ir sertifikuotąją.
       2021-01-18 14:28:25

Lietuvą pasiekė penktoji skiepų nuo COVID-19 siunta – 14040 vakcinos dozių

Pirmadienį į Lietuvą lėktuvu iš Vokietijos buvo pristatyta penktoji dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) siunta su 14040 vakcinos dozėmis.
       2021-01-18 14:14:50

Kaip technologijos gali padėti pasirūpinti emocine higiena

Psichologų išskaičiuota pati liūdniausia diena metuose – trečiasis sausio mėnesio pirmadienis, kitaip dar vadinamas „Mėlynuoju pirmadieniu“ (angl. „Blue Monday“). Ši diena – priminimas, kad savo emocine higiena reikėtų rūpintis reguliariai.
       2021-01-18 14:10:02

Penki dalykai, kurių elektromobilių vairuotojai privalo nepamiršti žiemą

Nukritus termometro stulpeliui ir kelius užklojus sniego sluoksniui, kiekvieno automobilio priežiūra reikalauja papildomų pastangų. O jeigu tas automobilis turi ne vidaus degimo variklį, o yra varomas elektra, klausimų kaip jį prižiūrėti žiemą kyla dar daugiau.
       2021-01-18 09:42:32

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3583 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7548
       2021-01-18 08:08:20

Vėjo elektrinės ir žemdirbystė: ką reikia žinoti ūkininkams?

Kalbant apie elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, dažniausiai akcentuojamos tokios globalios naudos, kaip švari vietinė elektra, pagaminta neeikvojant žemės išteklių, nedidelis CO2 pėdsakas, pozityvi įtaka klimato kaitai.
       2021-01-18 07:41:40

Vilniaus Stoties rajono konversija perbraižys būsto paklausos žemėlapį

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po planuojamos Vilniaus Stoties rajono konversijos pakils Stoties, Naujininkų ir Naujamiesčio mikrorajonuose esančio būsto vertė – pokyčiai NT rinkoje turėtų išryškėti po 5-7 metų.
       2021-01-18 07:11:18

L. Slušnys: vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys prisipažįsta matantis daugiau nuotolinio ugdymo minusų nei pliusų, ir neabejoja, kad pasibaigus pandemijai vaikai patys norės sugrįžti į mokyklas ir įprastą mokymosi būdą.
       2021-01-18 07:03:51

Kosmetologė pataria, kokia turėtų būti veido odos priežiūra šaltuoju sezonu

„Šaltojo sezono metu daugelis skundžiasi veido odos išsausėjimu – dehidratacija, sudirgimu, paraudimu, dilgčiojimu, pleiskanojimu ir pan. Todėl pagrindinė užduotis žiemą – apsaugoti odą nuo šių nemalonių problemų ir kitų neigiamų išorės faktorių“, - teigia kosmetologė ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytoja Urtė Šveiterienė.
       2021-01-18 06:56:51

Sportas šaltame ore: kada organizmui kyla pavojus

Karantino laikotarpiu dauguma žmonių sportuoja ir mankštinasi gryname ore. Specialistai pataria, kokių saugumo priemonių būtina imtis, kad atšalus orams sportas gamtoje nepakenktų kūnui.
       2021-01-17 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5428 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7845
       2021-01-16 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9540 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 8500
       2021-01-16 08:48:54

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje.
       2021-01-15 13:08:12

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą.
       2021-01-15 10:59:13

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius.
       2021-01-15 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9842 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9020
       2021-01-15 08:24:06

Išmaniųjų įrenginių kovos: ar planšetė gali atstoti kompiuterį?

Ribos tarp skirtingų išmaniųjų įrenginių kasmet vis labiau nyksta. Planšetės įgyja vis daugiau funkcijų, galios ir universalumo. Todėl dažnam iškyla klausimas, ar galima apsieiti be stacionaraus ar nešiojamo kompiuterio?
       2021-01-15 08:00:56

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?

„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“
       2021-01-15 07:54:11

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.
       2021-01-15 07:54:11

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina registruotis tyrimui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.