Naujienos

Ingrida Šimonytė laisvinimų klausimu

2021-02-03 23:48:40

"Vos prieš savaitę vienas svarbiausių epidemiologinės situacijos rodiklių, kuriais remdamiesi priskiriame situaciją vienam ar kitam scenarijui, nukrito žemiau 500 atvejų/100 tūkst.gyventojų per 14 dienų ribos.

Tai gerai, kadangi rodiklis ir toliau mažėja, tačiau reikia matyti ir pilnesnį paveikslą - antai Vilniaus miesto savivaldybėje nuo 500 ribos situaciją kol kas teskiria vis 0,21 atvejo, o bendrą rezultatą labiau tempia nemažos dalies likusios Lietuvos padėtis. Tad nors gerėjančias tendencijas tvirtina ir kai kurie kiti rodikliai, situacija išlieka trapi - iki tų 500 atvejų nuo dar žemesnio lygio nei esame šiandien priešingoje ciklo fazėje užaugome per dvi dienas.

Ne viena ES šalis pastaruoju metu vėl sugriežtino karantino reikalavimus. Buvo ir tokių, kurios buvo tikrai puikių rezultatų pasiekusios, bet viruso mutacija pasiuntė tuos pasiekimus į nokdauną. Nebūdama didžiausiose tarptautinio susisiekimo kryžkelėse Lietuva turi šiokią tokią privilegiją, tačiau visiškai apsisaugoti negali.

Greičiausiai džiugesys dėl pasiekto C scenarijaus galbūt paskatino drąsiai teikti siūlymus, jog jau jau gali būti atlaisvinta tas ar anas. Buvome sutarę, kad remdamiesi ekspertų pasiūlytais keturiais scenarijais paskelbsime viešą dokumentą, kuriame būtų sudėliotos prielaidos dėl vieno ar kito apribojimo keitimo. Pagal tą dokumentą ateityje Vyriausybė priimtų konkrečius sprendimus situacijai kintant. Tokio dokumento projektas buvo svarstomas VESKe ir buvo pateiktas svarstyti Ekspertų grupei, kuri savo svarstymus baigė vakar vakare ir surašė savo pastabas.

Ar tai, kad Ekspertai surašė pastabas prieštaraujančias vienai ar kitai idėjai, reiškia, kad Vyriausybė negali priimti sprendimų? Ne, nereiškia. Tokių situacijų jau buvo. Pvz., karantino sugriežtinimo pradžioje buvo siūloma uždaryti darželius, ko nepadarėme be kita ko ir dėl tėvų psichikos sveikatos sumetimų. Nors galima gana patikimai lažintis, kad tą sprendimą priėmus šiandien situacijai naujų susirgimų statistikoje veikiausiai būtų geresnė. Didelė dalis ekspertų nepritarė ir slidinėjimo vietų atvėrimui.

Visgi, kiekvienas toks nuomonių išsiskyrimas yra ne šiaip pagrindas "politiniam sprendimui", kurį Vyriausybė be jokios abejonės gali daryti. Vyriausybė turi sutarti, kad ji tokį sprendimą daro ir prisiima atsakomybę už jo pasekmes. Galiausiai, pastabas teikiantys žmonės, skiriantys ministrų kūrybos vertinimui savo laiką, turi teisę į elementarų padorumą - t.y. įsitikinimą, kad pastabos bent jau buvo perskaitytos, aptartos ir įvertintos vienaip ar kitaip.

Tad kas toliau? Kito pirmadienio VESKui tikėčiausi atnaujinto schemos - ten kur ekspertų pastabos priimtinos patobulinus, ten, kur ne - aiškių alternatyvų, dėl kurių Vyriausybė galėtų apsispręsti. Yra sutarta, kad pirmadienį tam tikslui ir Vyriausybės pasitarimą bei posėdį organizuosime, ypač jeigu Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengs koncepciją paramos priemonės, kuri motyvuotų smulkaus ir vidutinio verslo atstovus testuotis patiems ir testuoti savo darbuotojus. Kartu galbūt pavyks parengti ir papildomo veiklų laisvinimo algoritmą toms savivaldybėms, kur situacija yra gera ir neblogėjanti, t.y. kurios atskirai paimtos yra jau arčiau scenarijaus B.

Nesu niekur dalijusi pažadų, kad šiandien bus priimti kokie nors paties karantino lengvinimai, juoba, kad ir anksčiau skelbtuose karantino scenarijuose C scenarijuje net nebuvo numatytas kontaktinių paslaugų teikimo sąlygų keitimas. Prekybos - taip. Ar tai reiškia, kad paslaugų teikimo sąlygų nekeisime iki pars scenarijaus B, iki kurio toli? Ne, nereiškia. Galimas kitas sprendimas, bet dėl jo pirmiausia turime sutarti ir sutarti prisiimti už jį atsakomybę. Bet kaip ir minėjau, C scenarijuje esame vos kelios dienos ir tikrai dar nevisur. Apgailestauju, kad viešos diskusijos, kurių šios Vyriausybės veikloje netrūksta, kažkieno buvo priimtos už padarytus sprendimus, kurių Vyriausybė dar nebuvo padariusi.

Nė kiek neabejoju, kad pirmadienį pavyks sutarti dėl principinės karantino laisvinimo schemos, o atviri klausimai - dėl konkrečių nemaisto prekybos ir paslaugų atvėrimo etapiškumo ir sąlygų - bus išspręsti. Labai svarbu kuo greičiau sugrąžinti vaikus į mokyklas, suprantamas noras imtis įprasto verslo, tačiau dar svarbiau nepatekti į yo-yo spąstus.

Ar bus kitą savaitę ir paties karantino nutarimo pakeitimų? Greičiausiai, jeigu sutarta karantino laisvinimo schema tai leis, o mūsų judėjimas žemyn nuo atvejų kalno bus tik dar labiau įsitvirtinęs. Niekam nereikės nieko "reikalauti", "tėkšti", "rėžti" ar "atsikirsti", nes esu tikra, kad tiesiog sutarsime dėl racionalaus sprendimo.

O šįvakar atsiprašau už lūkesčius, kurie nevalia buvo sukelti. Manau, kad už tai atsiprašinėti yra vis tiek maloniau, nei dėl sprendimų, kuriuos reikia atšaukti."

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



2021-02-04 11:11:59 / Tomas

Štai kaip Vyriausybė turi dirbti. Sakyčiau pavyzdys, tik neramina Aušrinės Armonaitės išsišokimai su pasiūlymais vėl karantiną atlaisvinti. Dar tikrai anksti vėl kontaktuoti ir virusus platinti.

2021-02-04 07:00:21 / Tadas

Bravo.

2021-02-04 01:28:33 / Mindaugas Stankunas

Šiandiena nemažai daliai mūsų tapo nusivylimo diena. Manau, kad neverta sakyti kodėl. Vakar vykusiame ekspertų pasitarime tikrai buvo karšta. Nepamenu, kad būtų taip aštriai diskutuota. Na mūsų diskusijos rezultatus ir Vyriausybės sprendimą jau žinote. Ar tai geri sprendimai? – Ne. Ar jie galėjo būti kitokie? – Tikriausiai taip. Bet... (kaip visada)... situacija išlieka dar įtempta. Keli skaičiai:

- Nors šiandien mus nudžiugino tik 760 naujų COVID-19 atvejų, bet lygiai prieš savaitę turėjome 1283.

- Šiuo metu ligoninėse vis dar gydoma 1215 COVID-19 pacientų, iš kurių 1034 reikia deguonies kaukių, o reanimacijoje 153. Nors šie skaičiai yra ženkliai mažesni nei buvo gruodžio mėn, bet dar labai dideli.

- Du iš didžiųjų Lietuvos miestų vis dar yra D lygyje: Vilnius – 502 / 100 000 gyv. ir Klaipėda 504 / 100 000 gyv.

- Teigiama testų dalis 9,2 proc.

Tad aš sakyčiau, kad kol kas mes C lygyje stovime „tik viena koja“. O dar tos britiškos viruso atmainos buvimas mus verčia labai apgalvotai daryti sprendimus. Vis tik visi mūsų skaičiavimai rodo, kad šios teigiamos COVID-19 tendencijos niekur nedings ir mes priežasčių džiaugtis turėsime daugiau ir daugiau. Manyčiau, kad artimiausioje perspektyvoje galima būtų svarstyti galimybes skirtingus apribojimus taikyti atskiroms savivaldybėms (jei išlaikomas judėjimo ribojimas). Yra savivaldybių, kuriose epidemiologiniai rodikliai atrodo tikrai gerai ir jau tokios plačios kontrolės priemonės nebeduoda ženklaus efekto. Kiek žinau, kad tokios diskusijos yra prasidėjusios, aš jas palaikau ir tikiuosi bus pasiekti rezultatai.

2021-02-04 01:21:22 / Vytautas Kasiulevicius

Koalicinei Lietuvos Respublikos Vyriausybei dar nėra dviejų mėnesių. Visgi pandemijos situacija stabilizuota, vakcinų tiekimas vyksta, skiepijimo tempai viršija Europos vidurkį. Kai daugelyje šalių komendanto valandos, nėra vietų ligoninėse, mūsų šalis keliauja slidinėti ir pradeda atsiverti.

Naujų viruso atmainų plitimo rizika ar ekonomika, kirpyklos ar mokyklos, parduotuvės ar slidinėjimo centrai? Dar niekada ekspertams Lietuvos istorijoje valdžia neperdavė tiek sprendimo teisių, kaip šį kartą. Ir tai nėra labai mielas darbas vertinti rizikas, kai renkiesi tarp blogo ir blogesnio. Aš nuoširdžiai nepavydžiu mano kolegoms, kurie šiomis dienomis Ekspertų Taryboje priima sudėtingus spendimus. Ir tikrai nepavydžiu mūsų valdžiai, kuriai reikia nuspręsti, kiek įsiklausyti į ekspertų nuomonę, o kada priimti kitokį sprendimą.

Tačiau laisvos visuomenės demokratinė valdžia skiriasi nuo autoritarinės tuo, kad ji nesijaučia visada teisi ir yra linkusi klausytis. Demokratinės valdžios niekada nebus tiek daug žiniasklaidoje, jos ,,viduje" visada gyvuos skirtingos nuomonės. Tai sukuria nenuoseklumo pojūtį, bet ar jūs tikrai norite kasdieną iš kiekvieno lygintuvo skambančios vieno lyderio vienos tiesos?

Autoritarams ar juos į juos bandantiems lygiuotis lyderiams sekasi tik todėl, kad jie moka manipuliuoti skaičiais, paslėpti mirtis po storais melo kilimais, o tiesą atskleidusius nutildyti. Kol tokių triukų mano rinkta valdžia nedaro, aš galiu jai būti kantrus bent jau pirmasias 100 dienų.

Daugiau naujų naujienų
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.