Naujienos

Atsakomybė už įmonės skolas – kada vadovui gali tekti atsakyti asmeniškai?

2021-02-15 13:01:59

Įmonės ir jos vadovų atsakomybės atskyrimas yra vienas svarbiausių akcinės bendrovės veiklą apibrėžiančių principų. Vis dėlto jis nėra absoliutus, o kai kuriais atvejais akcinės bendrovės vadovui gali tekti asmeniškai atsakyti už tam tikrų įmonei tenkančių prievolių nevykdymą.

Tai patvirtinantį sprendimą neseniai vienoje byloje priėmė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

Sąmoningai vengė prievolių VMI

Teismas išaiškino, kad vienos uždarosios akcinės bendrovės vadovas pažeidė įsipareigojimų vykdymo eiliškumą, kai beveik 90 proc. įmonės sąskaitoje esančių lėšų panaudojo pirmiausiai savo atlyginimui išsimokėti, o ne padengė bendrovės turimą įsiskolinimą Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Skola siekė beveik 70 tūkst. eurų, tačiau iš bendrovės, susidūrusios su mokumo problemomis, sąskaitoje esančių 2343 eurų vadovas didžiąją dalį lėšų (2207 eurų) skyrė būtent savo atlyginimui. Likusi dalis pinigų buvo panaudota sumokėti darbuotojams (85 eurai), sumokėti įmokas kredito unijai bei apmokėti notaro paslaugas.

Panašaus pobūdžio bylos teismuose tikrai nėra retos, tačiau jose palankaus sprendimo anksčiau dažniau sulaukdavo ne kreditoriai, o įmonių vadovai. Tad kuo šis atvejis yra ypatingas ir kas lėmė, kad šią bylą Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo VMI naudai?

Visų pirma, Teismas išaiškino, kad įmonės vadovas ėmėsi sąmoningų būtent prieš VMI, kaip kreditorių, nukreiptų veiksmų, dėl kurių valstybės institucija negavo jai teisėtai priklausančių lėšų. Išsimokėjęs lėšas sau vadovas užkirto kelią jas gauti VMI, kuriai pagal reikalavimų vykdymo eiliškumą turi būti teikiama pirmenybė. Teismas pripažino, jog vadovas žinojo apie įmonės turimą įsiskolinimą, bet nesiėmė veiksmų, kad jis būtų padengiamas.

Tinkamas įsipareigojimų vykdymo eiliškumas

Įsiskolinimas VMI buvo gerokai didesnis nei įmonės sąskaitoje esančių apyvartinių lėšų suma, bet tai neturi įtakos įsipareigojimų vykdymo eiliškumui, įtvirtintam Civiliniame kodekse. Jame numatoma, kad skolininkas, neturintis pakankamai lėšų visiems esamiems įsipareigojimams padengti privalo atsiskaitymus atlikti laikydamasis konkrečios eilės. Viena iš jų – mokėjimai pagal dokumentus, nustatančius įmokas į biudžetą. Šios bylos atveju VMI jau buvo pradėjusi skolos išieškojimą, o aukštesnės eilės kreditorių įmonė neturėjo. Dėl to vadovas privalėjo visų pirma sumokėti lėšas VMI. Tačiau, kaip matoma, tokio eiliškumo nebuvo laikytasi.

Maža to, jei įmonė yra nemoki ir negali įvykdyti savo įsipareigojimų, įskaitant ir mokesčių administratoriui, vadovas privalo pradėti įmonės nemokumo procedūrą. Būtent ji leidžia užtikrinti, kad esamas įmonės turtas būtų panaudotas tinkamai atsiskaityti su visais kreditoriais. Šiuo konkrečiu atveju vadovas to nepadarė.

Specifinis ieškinys

Vadovas ne tik nepasirūpino, kad būtų padengiami įsipareigojimai konkrečiam kreditoriui, bet ir matydamas, jog įmonė negali to padaryti, nesiėmė būtinų veiksmų ir neinicijavo nemokios įmonės bankroto procedūrų. Tai leido Teismui įžvelgti asmeninę vadovo atsakomybę ir priteisti iš jo žalą – t. y. lėšų sumą, kuri buvo nesumokėta VMI, kai įmonės banko sąskaitoje dar buvo lėšų.

Teismo vertinimu, šiuo atveju vadovo veiksmai buvo nukreipti prieš vieną konkretų kreditorių – VMI, kuriam buvo padaryta tiesioginė asmeninė žala. Savo esme VMI ieškinys vadovui yra specifinis – t. y. tiesioginis kreditoriaus ieškinys prieš vadovą dėl žalos atlyginimo. Pagal teismų praktiką, kreditoriaus teisė reikšti tokio pobūdžio ieškinį yra taikoma pakankamai siaurai.

Teismų praktikoje pripažįstama, kad kreditorius gali reikšti tiesioginį ieškinį bendrovės vadovams tik dviem atvejais: tuomet, kai vadovas padaro tiesioginę žalą kreditoriui, o jo neteisėti veiksmai yra nukreipti į konkretaus kreditoriaus teisių pažeidimą; ir tuomet, kai įmonės bankrotas pripažįstamas tyčiniu ir nustatoma, kad būtent vadovas yra dėl jo kaltas.

Vadovo veiksmai – ne siekiant išsaugoti įmonės veiklą

Iki šiol Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nagrinėjo ne vieną bylą pagal tokio pobūdžio VMI ieškinį, tačiau jie būdavo atmetami. Pavyzdžiui, vienu iš nagrinėtų atvejų vadovas vykdė atsiskaitymus su daugeliu kreditorių – tarp jų ir VMI. Tokiu būdu jis bandė derinti visų bendrovės kreditorių interesus, t. y. vykdė mokėjimus didžiajai daliai kreditorių, įskaitant ir VMI. Dėl to šioje byloje teismas nekonstatavo konkrečiai į VMI nukreiptų buvusio bendrovės vadovo nesąžiningų veiksmų.

Kitoje byloje buvo įvertintos aplinkybės, kad liko nepadengti ne tik VMI, bet ir kitų tos pačios bei aukštesnės eilės kreditorių finansiniai reikalavimai. Kaip ir tai, kad mokėjimo eiliškumo pažeidimu buvo teikiamas prioritetas tiekėjams, patalpų nuomotojams bei darbuotojams. Teismai tokius veiksmus įvertino kaip įmonės vadovo siekį išsaugoti įmonės veiklą, atsiskaitant su kreditoriais, nuo kurių priklauso tolesnė įmonės veikla, o ne siekį padaryti žalos VMI.

Aptariamoje byloje Teismas sprendė, kad situacija yra iš esmės kitokia – vadovo veiksmai negali būti pripažįstami veiksmais, kuriais buvo siekiama derinti visų bendrovės kreditorių interesus ar išsaugoti įmonės veiklą. Teismas taip nusprendė, nes beveik visa ginčo suma (beveik 90 proc.), pažeidžiant atsiskaitymų su kreditoriais eiliškumą, buvo kaip darbo užmokestis pervesta pačiam įmonės vadovui, tik nedidelė dalis – kitiems darbuotojams ar panaudota sandoriams sudaryti.

Ši byla yra pavyzdys, kad akcinės bendrovės vadovui išskirtiniais atvejais gali tekti prisiimti asmeninę atsakomybę už neįvykdytus įmonės įsipareigojimus. Kad to išvengtų, įmonių vadovams svarbu atsakingai rūpintis, jog visi įsipareigojimai kreditoriams būtų vykdomi nepažeidžiant įstatymų nustatytos tvarkos, o susidūrus su mokumo problemomis įmonė laiku pradėtų nemokumo procedūras.

Komentavo teisės firmos „Sorainen“ ekspertas, advokatas Kazimieras Karpickis

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1235

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1235. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1052

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1052. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
       2021-04-30 09:17:05

Švenčiame motinos dieną: 10 idėjų, kaip nustebinti mylimą mamą

Jau šį sekmadienį minėsime gražią pavasario šventę – motinos dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi idėjomis, kaip originaliai pasveikinti savo mamą.
       2021-04-29 19:29:25

Rusijos veiksmai prie Ukrainos sienų – priminimas Europai

Šiandien Europos Parlamento plenarinės sesijos balsavimo metu buvo priimta rezoliucija dėl Rusijos, Aleksejaus Navalno atvejo, kariuomenės telkimo prie Ukrainos sienos ir Rusijos išpuolių Čekijoje.
       2021-04-29 18:15:56

Vasariška gaiva ant jūsų stalo: šaltsriubių receptai

Šiltąjį sezoną, ko gero, niekas taip gerai neatvėsina kaip dubuo šaltos gaivinančios sriubos. Tačiau visai nebūtina kasdien mėgautis vis tuo pačiu šaltibarščių skoniu. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, kviečia eksperimentuoti virtuvėje bei atrasti vis naują šaltsriubės receptą.
       2021-04-29 12:47:29

Amerikiečių kardiologas rekomenduoja natūralią apsaugą nuo trombų

Jei Lietuvoje kardiologas sumanytų įkurti ekologišką kavinę, daugelis pagalvotų, kad jam nepasisekė su medicina. Tačiau JAV kardiologui Joeliui Kahnui atidaryta žaliosios zonos kavinė Ferndeile, Mičigane, nė kiek netrukdė karjerai.
       2021-04-29 12:14:09

Galvos skausmas perspėja ir apie tai, kad metas išgerti vandens

Vaistininkai vieningai teigia, kad galvos skausmas lydi beveik kiekvieną žmogų. Bent kartą per mėnesį jį patiria daugelis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į jo stiprumą, tiek į pasikartojimo dažnumą.
       2021-04-29 12:11:49

Su papildomomis sąlygomis išplėsta galimybė vairuoti lengvuosius motociklus

Seimas priėmė Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-3778(3), kuriomis nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. nuspręsta praplėsti teises vairuoti lengvuosius motociklus (A1 kategorijos transporto priemones) B kategorijos pažymėjimą turintiems vairuotojams.
       2021-04-29 10:25:28

Saldus IT specialistų gyvenimas: 10 pasiūlymų per dieną ir vilionės

Nors jau bene 15 metų informacinių technologijų sritis yra laikoma populiariausia ir perspektyviausia sfera karjerai, Lietuvoje susiduriama su nuolatiniu šių specialistų trūkumu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.