Naujienos

Finansinių duomenų apsauga: kaip saugoti, kad apsaugotum?

2021-02-25 08:50:48

Per Lietuvą nuvilnijęs kelių e. paslaugų platformų klientų duomenų nutekėjimo skandalas turėjo tapti įspėjamuoju skambučiu gyventojams nenaudoti vieno slaptažodžio skirtingoms paskyroms ir įmonėms, nespėjusioms atlikti namų darbų.

Pasak „Citadele“ banko Skaitmeninių sprendimų plėtros vadovo Andriaus Bolšaičio, perkeldami prekybą į interneto erdvę verslo atstovai turėtų ne tik investuoti į sklandaus ir greito aptarnavimo bei logistikos sprendimus, bet ir tinkamai pasirūpinti e. saugumu.

„Kibernetinių atakų grėsmė yra reali, o tokio neapsižiūrėjimo kaina per daug didelė, kad verslas galėtų veikti tinkamai neapsaugojęs tiek savo interneto svetainės, kurioje renka klientų duomenis ir vykdo e. prekybą, tiek savo vidinių duomenų bazių. Kibernetinio saugumo specialistai ne pirmus metus įspėja apie sparčiai augantį kibernetinių atakų Lietuvoje skaičių ir tai, kad viena iš kibernetinio saugumo problemų yra lietuviškų interneto svetainių pažeidžiamumas. Tai turėtų būti aktualu ne tik didžiosioms e. prekybos įmonėms, bet ir smulkiesiems verslininkams, kurie pandemijos metu pirmą kartą ėmėsi e. komercijos“, – atkreipia dėmesį „Citadele“ banko atstovas.

Verslo pasirinkimas: saugoti patiems ar patikėti kitiems

Pasak A. Bolšaičio, šiandien e. prekyba užsiimančioms įmonėms nebereikia rinktis vieno iš dviejų – didesnio duomenų saugumo ar patogesnės kliento kelionės nuo prekės išsirinkimo iki atsiskaitymo už ją, nes šiuolaikiniai e. komercijos sprendimai leidžia užtikrinti ir viena, ir kita.

„Rinkoje jau prieinami e. atsiskaitymo sprendimai, kurie leidžia klientui atsiskaityti ypač greitai ir sklandžiai, vos keliais paspaudimais, o jo finansiniai duomenys nėra atskleidžiami pardavėjui. Šie jautrūs duomenys nėra registruojami pardavėjo sistemose, todėl jam nereikia ir rūpintis jų apsauga – duomenis tvarko e. atsiskaitymo paslaugos teikėjas.

Tokį inovatyvų sprendimą Baltijos šalių rinkai pristatė ir „Citadele“ bankas – e. atsiskaitymų sprendimas „Klix“ leidžia klientui kortelės duomenis susieti su savo telefono numeriu, tad atsiskaitant e. parduotuvėje, kurioje įdiegtas sprendimas, nebereikia kaskart suvesti asmeninių duomenų ar kurti pirkėjo paskyros. Pirkimą klientas patvirtina programėlėje, transakcijos metu kortelės duomenys lėšų gavėjui nėra atskleidžiami“, – komentuoja „Citadele“ banko Skaitmeninių sprendimų plėtros vadovas.

Asmeninių duomenų apsauga turi rūpėti ir pirkėjams

Ko gero, vieną pamoką gyventojai išgirdo ir išmoko – nenaudoti to paties slaptažodžio skirtingoms paskyroms, rinktis sudėtingus slaptažodžius ir periodiškai juos keisti, jei įmanoma – naudotis vadinamuoju dviejų priemonių autentifikavimo būdu (2FA). Taip leidžia prisijungti didžiosios interneto platformos („Gmail“, „Facebook“, „Instagram“, „Amazon“ ir kt.). Tai dviguba apsauga, nes, jungiantis prie paskyros iš naujos naršyklės, sistema paprašys ne tik suvesti slaptažodį, bet ir vienkartinį saugumo kodą, kurį sugeneruos speciali mobilioji programėlė jūsų telefone arba gausite SMS žinute.

Daug interneto parduotuvių siūlo susikurti nuolatinio pirkėjo paskyrą (kurioje turite nurodyti namų adresą, telefono numerį, pateikti savo kortelės duomenis), tai iš tiesų patogu dažnai apsiperkant, nes leidžia atsiskaityti vos vienu paspaudimu. Visgi jei pardavėjas leidžia atsiskaityti nekuriant nuolatinio pirkėjo paskyros ir jūs neplanuojate dažnai toje vietoje apsipirkti, tokiu atveju rinkitės apsipirkti be registracijos.

„Pirkėjai šiandien turi ir daugiau galimybių kontroliuoti savo atsiskaitymus internete. Pvz., mobiliojoje programėlėje gali išjungti atsiskaitymo kortele internetu galimybę ir vėl ją įjungti tik prieš patvirtinant mokėjimą. Ten pat, mobiliojoje programėlėje, galima apriboti geografinį rajoną, kuriame galimi atsiskaitymai kortele. Be to, jei turite kredito kortelę, kurios įprastai suteikia pirkinio draudimo apsaugą, apsipirkdami internetu naudokite ją“, – pataria banko specialistas.

Gyventojams taip pat rekomenduojama turimą banko mokėjimo kortelę užregistruoti saugaus atsiskaitymo internetu programoje, jei ši paslauga nėra aktyvinta automatiškai. „Citadele“ banko išduodamos kortelės yra įtraukiamos automatiškai. Atsiskaitant tokiomis kortelėmis interneto parduotuvėse, kurios yra prisijungusios prie programos, mokėjimo operaciją reikės patvirtinti papildomai.

O rinkdamiesi mažai žinomą interneto parduotuvę atkreipkite dėmesį, ar ji siūlo saugius atsiskaitymo būdus, kurie leidžia atlikti mokėjimą neatskleidžiant finansinių duomenų pačiam pardavėjui. Taip pat ar įmonė yra investavusi į papildomas priemones, kad duomenų perdavimas internete vyktų saugiai. Interneto svetainės, kuriose įdiegta SSL technologija, adresas prasideda raidėmis https, o adreso juostoje matomas spynos ženkliukas.

Stebėkite sąskaitos likutį

Nepaisant to, kaip aktyviai perkame internetu ir atsiskaitome kortele, būtina nuolat stebėti savo banko sąskaitos likutį ir periodiškai pasitikrinti atliktų operacijų sąrašą. Sąskaitos likutį galima bet kuriuo metu pasitikrinti interneto banke ar mobiliojoje banko programėlėje. Naudinga banko mobiliojoje programėlėje aktyvinti automatinius pranešimus apie įvykusius nuskaitymus iš kortelės sąskaitos – kaskart, kai bus nurašyta pinigų suma, sulauksite automatinio pranešimo.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 15:42:53

Sriubos – puikus būdas praturtinti pavasarinį racioną: kaip paruošti?

Sriuba yra idealus pasirinkimas ieškantiems sveiko, lengvo ir skanaus maisto. Visgi sriubų ant pietų ar vakarienės stalo neretai atsisakoma dėl laiko joms pagaminti stokos.
       2021-04-20 14:12:59

Planuojate įsigyti naują miegamojo lovą? Štai, klausimai sau apie jau turimą

Toks pirkinys kaip miegamojo lova, tarnaus tikrai ne vienerius metus ir net ne penkerius, tačiau vis tiek netruks ateiti diena, kai nuspręsite ją pakeisti nauja.
       2021-04-20 12:57:06

Pavasarinis organizmo valymas: kokie produktai atgaivins kūną

Artėjant šiltajam sezonui, norisi padailinti kūno linijas ir atsikratyti per žiemą apėmusio sąstingio. Vienas iš būdų tai padaryti – organizmo valymas.
       2021-04-20 12:42:11

Vaistininkų komplimentai žmonėms, dar miške apsižiūrintiems, ar neturi erkių

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai vienareikšmiškai sutinka – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar namo iš gamtos neparsinešame erkių.
       2021-04-20 12:39:13

Pandemija ir gerovės valstybė: vieni kaupia pinigus, kiti – skursta

Ženkliai sumažėjo kas trečio Lietuvos gyventojo pajamos, beveik tiek pat sako gyvenantys prasčiau nei per pirmąjį karantiną – rodo nevyriausybinių organizacijų užsakymu atlikta apklausa.
       2021-04-20 12:32:20

Seimas supaprastino sutikimo skiepytis tvarką

Seimas pritarė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-267(2), kuriomis apibrėžiam sutikimo skiepytis nuo užkrečiamosios, pandemiją sukėlusios ligos,
       2021-04-20 12:29:00

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: kokių medžiagų vengti

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas.
       2021-04-20 12:16:13

Ministerija: valstybės valdomos įmonės neturi konkuruoti su privačiu verslu

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė atnaujintą Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą. Vyriausybė rytoj dar neketina jo svarstyti.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-20 12:01:37

Jau galima įsigyti ekonomišką iš tinklo kraunamą hibridinį „Tiguan eHybrid“

„Tiguan“ – populiariausią „Volkswagen“ Europoje ir geriausiai parduodamą visureigį Baltijos šalyse – jau galima įsigyti ir su iš elektros tinklo kraunama hibridine pavara, kuri apjungia galingą elektros motorą bei 1,4 l TSI variklį.
       2021-04-20 11:43:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1138

Atlikus 19133 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1138. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 13:31:46

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.
       2021-04-19 13:28:43

6 superproduktai, kurie pavasarį turi atsidurti kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės nori padailinti kūno linijas ir kartu jaustis žvalūs bei energingi.
       2021-04-19 10:20:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 594

Atlikus 8249 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 594. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 09:41:55

Anapilin iškeliavo garsus mikrochirurgas Kęstutis Vitkus

Šįryt Lietuva neteko garsaus šalies rekonstrukcinės ir plastinės mikrochirurgijos gydytojo, plastinės chirurgijos pradininko Lietuvoje prof. Kęstučio Vitkaus. Profesorius mirė eidamas 69-uosius metus.
       2021-04-19 09:34:43

Vilniuje – 9 nauji viešojo transporto maršrutai, 20 ekologiškų autobusų

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba elektriniai autobusai, kurie kursuos ir keleivius veš devyniais maršrutais periferinėse miesto teritorijose.
       2021-04-19 09:14:34

Žymios merginos dalinasi patarimais, kaip pasidaryti natūralų makiažą

Natūralus makiažas jau keletą metų iš eilės išlieka viena pagrindinių grožio tendencijų, o karantino metu, kuomet bendraujama tik technologijų pagalba, toks makiažas yra itin aktualus.
       2021-04-19 08:03:09

Įsirengiant saulės ar vėjo jėgainę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Nuolatos augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
       2021-04-19 08:00:24

Ko dar galima laukti iš COVID-19?

Prof. Juozas Augutis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Naujų atvejų prognozės Lietuvoje rodo, kad didinant vakcinavimo tempus atokvėpio nuo didelio naujų atvejų skaičiaus galime tikėtis birželio mėnesį.
       2021-04-18 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 733

Atlikus 13909 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 733. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 17:00:47

5 nauji įgūdžiai, kurie gali papildyti jūsų CV

Laiką namuose išnaudokite tikslingai. Pavyzdžiui, išmokite naujų įgūdžių ir įtraukite juos į savo gyvenimo aprašymą. Tam prireiks tik išmaniojo telefono arba kompiuterio, interneto ir šiek tiek motyvacijos.
       2021-04-17 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1276

Atlikus 19040 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1276. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 07:29:40

Nelaimingi atsitikimai darbe: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų, parengtų rekomendacijų, inspekcinės veiklos, vis dar pasitaiko, kad žmonės žūsta statybose.
       2021-04-16 17:48:01

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais.
       2021-04-16 14:30:17

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. įvedama nauja transporto priemonių savininkų sistema

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai,
       2021-04-16 14:09:00

M. Skuodis: „Lietuvos paštas“ situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo

Susisiekimo ministras konstatuoja, kad „Lietuvos paštas“ (LP) padėtį, skirstant išaugusį siuntų srautą, stabilizavo, tačiau visų suinteresuotų pusių lūkesčiai dar nėra patenkinti.
       2021-04-16 13:55:09

Benedikto kiaušinių diena: sugriaukime mitus dėl sunkumų ruošiant šį patiekalą

Balandžio 16-ąją minima Benedikto kiaušinių diena yra ypatinga šventė maisto gurmanams iš viso pasaulio. Šią dieną žmonės raginami išbandyti seniai daugumos pamėgtus priešpiečius, kuriems dažnai pagailima laiko.
       2021-04-16 13:45:35

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.
       2021-04-16 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1117

Atlikus 18687 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.