Naujienos

Ant Lietuvos slenksčio – ketvirtoji pramonės revoliucija ir išmanieji fabrikai

2016-05-12 20:29:29

Vokietijos vyriausybės inicijuotas šalies gamybos kompiuterizavimas ir išmanieji fabrikai, kuriuose už žmones dirbtų technologijos, vadinamas ketvirtąja pasaulyje pramonės revoliucija „Industrie 4.0“, kuri į Europą gali sugrąžinti gamybos užsakymus.

foto

Lietuvoje gegužės 18-20 dienomis vyksiančioje parodoje „Balttechnika 2016“ apie „Industrie 4.0“ tendencijas diskutuos Vokietijos įmonės VDI/VDE Inovacijų ir technologijų instituto vadovas prof. dr. Volker Wittpahl. Besiruošdamas parodai, prof. dr. V.Wittpahl pasidalino savo įžvalgomis apie „Industrie 4.0“ ir įvertino Lietuvos galimybes dalyvauti savo šalies pramonės skaitmeninimo procese.

- Pasaulinė pramonės revoliucija „Industrie 4.0“ startavo Vokietijoje, vienoje ES ekonomikos lyderių. Kokias pramonės sritis ji domina labiausiai ir ką gaminančios įmonės gali tapti jos dalimi pirmosios?

- Ketvirtoji pasaulinė pramoninė revoliucija, vadinama skaitmeninimu, pakeis beveik visas darbo ir mokymosi sritis. „Industrie 4.0“ reiškia gamybos ir pramonės sektoriaus skaitmeninimą, o jos varomasis variklis yra skaidrumo, veiksmingumo ir efektyvumo didinimas. Dauguma įmonių tikisi dalyvauti verslo modelių kaitoje pritaikant informacijos ir ryšių technologijas (IRT). Pratęsta vertės grandinė ir IRT grindžiamos paslaugos, kaip nuspėjamasis aptarnavimas, virtualios realybe besiremiančios arba po-pardavimo paslaugos, yra laukiami nauji verslo modeliai pramonės sektoriuje. „Industrie 4.0“ prasideda nuo gamybos, planavimo/kontrolės ir logistikos bandomųjų diegimų.

- Kokių sričių specialistų ir kokių technologijų Europoje labiausiai reikia „Industrie 4.0“? Į ką jau dabar turėtų atkreipti dėmesį specialistus ruošiančios mokslo institucijos bei investicijas planuojantys verslininkai?

- Sėkmingam "Industrie 4.0" įgyvendinimui ir eksploatavimui reikalingos dviejų rūšių technologijos: IT saugumas, įskaitant duomenų apsaugą, bei duomenų analizė. Patyrę šių disciplinų specialistai yra kritinis sėkmės veiksnys automatizuotų gamyklų ateičiai.

„Industrie 4.0“ įgyvendinimas gali būti suskirstytas į du ekstremalius scenarijus. Naudojant „Įrankių scenarijų“ („Tooling Scenario“), informaciją sprendimams teikia skaitmeninės technologijos ir prie jų prijungti elementai. Vis tik, sprendimai remiantis šia informacija yra priimami darbuotojų. „Automatizavimo scenarijuje“ („Automation Scenario“), stebėjimo ir kontrolės užduotimis rūpinasi ir kiek įmanoma savarankiškiau nusprendžia skaitmeninės technologijos. Darbuotojai „Automatizavimo scenarijuje“ yra atsakingi už technologijų priežiūrą ir yra „valdomi“ šių technologijų. Skaitmenintos gamybos, tokios kaip „Industrie 4.0“, sprendimas bus abiejų scenarijų hibridas. Norint rasti geriausią sprendimą Europos pramonės ateičiai, beveik visos įmonės turi investuoti į bandomuosius diegimus ir juos įvertinti.

- Kokių galimybių turėsime susigrąžinti gamybos užsakymus į išmaniuosius Europos fabrikus iš Kinijos ir kitų pigių kaštų šalių bei kodėl?

- Išmaniosios gamyklos („Smart Factories“) sukels pokyčius ne tik Europos, bet ir pasauliniu lygmeniu.

Kai visa skaitmeninė ir automatizuota gamyba bus prieinama, gamyklai reikalingos investicijos, priežiūra ir žaliavos bus beveik tokios pat visame pasaulyje. Kai reikalingi kvalifikuoti darbuotojai taip pat uždirbs beveik tiek pat visame pasaulyje, atsiras trys priežastys gamybai Europoje plėtoti: pirmoji – sklypas ir gamyba pagal individualius užsakymus vietoje. Antroji priežastis – patraukli pristatymo trukmė, nes nereikės gabenti krovinių iš Tolimųjų Rytų Azijoje į Europos rinką. Ir trečioji priežastis: kvalifikuoti darbuotojai, kurie bus apmokyti ir tinkamai išsilavinę valdyti ir kontroliuoti „išmaniąją produkciją“ („Smart Production“) ateityje.

- Kada ir kur gali pradėti veikti pirmasis fabrikas, kuriame darbuosis tik protingos technologijos ir nė vieno žmogaus?

- Bendrovė „Spread Co“ Japonijoje stato „The Vegetable Factory“ - tai bus visiškai automatizuota salotų gamybos įmonė. Ji pradės veikti 2017 metais ir, numatoma, patieks 30 tūkst. vienetų salotų per dieną. Auginimo procesas šioje gamykloje bus automatizuotas nuo sėjos iki derliaus nuėmimo.

- Naujosios pramonės revoliucijos kryptis yra maksimalus technologijų įdarbinimas gamyklose. Kiek tai gali sumažinti produkto gamybos kaštus ir kokią įtaką turės investicijų į išmaniąsias technologijas atsipirkimui?

- Mano nuomone, niekas negali to konkrečiai apskaičiuoti. Neabejotina, kad bus būtina nuolat prižiūrėti ir investuoti į IT saugumą, kad būtų išvengta kibernetinių atakų. Kas gali garantuoti, kad siūlomas sprendimas ilgalaikėje perspektyvoje gali padėti apsisaugoti nuo tokių incidentų, kaip interneto kirmino „Stuxnet“ užpuolimas, kuris įvyko atominėje elektrinėje Irane 2010 metais? Įmonės privalo investuoti ir nuolat atnaujinti savo IT saugumą, kad išvengtų tokių incidentų.

Net jei skaitmeninimo investicijos ir priežiūros išlaidos būtų tokios didelės, kaip pasiektas sąnaudų mažinimas, bendrovės vis tiek turi įgyvendinti „Industrie 4.0“ sprendimus, nes jie kitiems tiekėjams ir partneriams pradžioje bus skiriamasis požymis, o ateityje taps privalomi.

- Kodėl „Industrie 4.0“ yra svarbi Lietuvai ir kaip geriausiai mūsų valstybė gali išnaudoti jos suteikiamas galimybes?

- „Industrie 4.0“ yra tik vienas dabar pasaulyje vykstančios skaitmeninės transformacijos aspektas. Žmogus, nenorintis prisidėti prie ateities formavimo, pats bus jos pakeistas. Dabartinė 21-ojo amžiaus pramoninė revoliucija yra puiki galimybė keistis bet kuriai šaliai ir bet kuriam žmogui. Yra begalė šios transformacijos iššūkių ir galimybių, kurios suteikia nišą ir galimybes pradėti veikti tiems, kurie yra kompetetingi ir galėtų kurti patikimus ir tvarius skaitmeninius sprendimus.

- Kaip lietuviai – mokslininkai, IT ekspertai, inžinieriai - dalyvauja naujoje pramonės revoliucijoje? Galbūt ateityje planuojami bendri su Vokietija projektai? Kokia galima sinergija ir bendradarbiavimas?

- Skaitmeninei transformacijai įvykdyti reikia kvalifikuotų darbuotojų, mokslininkų, kurie turi prieigą prie interneto. Lietuva atitinka visus reikalavimus, kad taptų dabartinės skaitmeninės transformacijos kūrėja ir dalyve: turi greičiausią internetą Europoje ir gerą švietimo sistemą.

Mano manymu, bendradarbiavimui yra daug skirtingų galimybių. Sustiprintų IT saugumo sprendimų kūrimas yra plati sfera bendradarbiavimo projektams, kaip ir švietimo plėtra kvalifikuotiems darbuotojams, kurie gali valdyti „Smart Factory“ ateityje. Kartu su gamybos skaitmeninimu, abi šalys turi potencialą bendrai kurti skaitmeninio tarpsektorinio energijos valdymo sistemos sprendimus. Tam paskutinė galimybė vidutinės trukmės laikotarpiu yra Rytų Europos rinkos plėtra. Lietuva gali tapti rimta ir svarbia Vokietijos prekybos partnere bei vartais, per kuriuos Vokietija patektų į buvusių sovietinių valstybių rinkas.

Po mikroelektronikos studijų Vokietijoje ir Singapūre, prof. dr. V.Wittpahl dirbo technologijų rinkodaros srityje, sukūrė koncepcijas naujiems produktams, paslaugoms ir naujoms verslo sritims. 2014 metais jis pradėjo dėstyti Klaipėdos universitete Pakrantės ir jūrų alternatyviosios energetikos sistemas.

Papildoma informacija žiniasklaidos atstovams:

Prof. dr. V.Wittpahl gegužės 19 dieną Vilniuje dalyvaus Vokietijos – Lietuvos konferencijoje „Industrie 4.0 Vilnius“, kuri vyks tarptautinės specializuotos gamybos, inovacijų ir inžinerinių sprendimų parodos „Balttechnika 2016“ metu. Konferencija prasideda 10.30 val., diskusija su prof.dr. V.Wittpahl - 12 val. (Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO, 5.3 salė, Laisvės per.5, Vilnius).

Tarptautinėje parodoje „Balttechnika 2016“ naujausius inžinerinės pramonės pasiekimus pristatys per 120 dalyvių iš 9 šalių: Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Suomijos, Vokietijos, Italijos, Ukrainos, Austrijos, Estijos. Paroda vyks Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO, gegužės 18-20 dienomis. Kartu rengiamos ir transportui skirtos tarptautinės parodos: transporto, logistikos, transporto infrastruktūos paroda „Transbaltica“ ir automobilių detalių, įrangos, remonto paslaugų paroda „Mechanika“.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-06 09:39:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 450 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 8226 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 450 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-06 07:40:35

Nauji karantino atlaisvinimai: leidžiamos veiklos atvirose erdvėse

Įsigaliojus Vyriausybės sprendimui, nuo šeštadienio atnaujinamos sporto, laisvalaikio ir kultūros veiklos atvirose erdvėse, leidžiami renginiai, kurių metų neišlipama iš automobilio.
       2021-03-05 14:35:54

Lietuviai vis aktyviau domisi maisto tausojimo idėjomis

Vis aktyviau pasaulyje kalbant apie maisto tausojimo naudą, šiai idėjai nelieka abejingi ir lietuviai. Maisto švaistymas yra viena didžiausių šiuolaikinių vartotojų problemų, o norint jai užkirsti kelią, dažnai užtenka pradėti nuo savo virtuvės.
       2021-03-05 11:45:06

Matvei Linov apie mus internete rašo:

"Šiandien baigėsi mano leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Aš retai rašau tokiomis temomis, tačiau norėčiau pasidalinti užsieniečio, kuris čia gyvena daug metų, pastebėjimais.
       2021-03-05 11:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 7763 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 447 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-05 11:17:58

Praktiniai patarimai ieškantiems naujo televizoriaus

Renkantis naują televizorių, verta atkreipti dėmesį ne tik į svarbius jo techninius parametrus. Norint išsirinkti tinkamiausią variantą, svarbūs ir praktiniai kriterijai: koks rekomenduojamas televizoriaus dydis, kabinimo būdas, kokie kiti pasirinkimą lemiantys veiksniai.
       2021-03-05 11:08:32

Žiema priminė skaudžią problemą – saugiai šildyti būstą moka ne visi gyventojai

Pasibaigusi žiema kai kuriems atnešė skaudžių pamokų – pirmuosius šių metų mėnesius ugniagesiams gesinti gaisrų teko skubėti 18 proc. dažniau nei praėjusių metų pradžioje.
       2021-03-05 11:06:15

Po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą

„NielsenIQ“: po dviejų karantinų atoslūgis gali parodyti visiškai naują vartotojo veidą. Lietuvoje vasarį kiek sušvelninus karantino suvaržymus, klientai plūstelėjo į grožio salonus bei išsirikiavo prie nedidelių parduotuvių.
       2021-03-05 11:03:52

Daiktų interneto technologija: ko reikia, kad Lietuva taptų lydere

Telefonu įjungiama skalbimo mašina, laikrodžiu valdoma šaldytuvo temperatūra ar ryte suskambęs žadintuvas, automatiškai įjungiantis kavos aparatą ir ruošiantis jums skanią kavą, kol jūs keliatės iš lovos.
       2021-03-05 11:01:03

Įvaldykite savo „Android“ išmanųjį: 7 funkcijos, kurias mažai kas atradę

Kaip pasaulyje, taip ir Lietuvoje pirmaujanti mobilioji operacinė sistema yra „Android“. Visgi daug žmonių išnaudoja tik nedidelę dalį jos suteikiamų galimybių, o kai kurios naudingos „Android“ funkcijos yra kone paslėptos ir jas žino tik labiausiai įgudę naudotojai.
       2021-03-05 10:58:04

Vaistininkė apie makšties negalavimus: moterims vis dar gėda dėl jų prisipažinti

Makšties negalavimai – tai problemos, kuriomis moterys dar nedažnai drįsta pasidalinti atėjusios į vaistinę. Vaistininkai pastebi, kad pirmą kartą preparatus nuo makšties sausumo perkančios moterys nenoriai prisipažįsta turinčios šią problemą.
       2021-03-05 10:54:43

Iššūkis IT sektoriuje – stiprinti darbuotojų lojalumą

Informacinių technologijų specialistai jau dešimtmetį yra viena iš populiariausių ir paklausiausių profesijų Lietuvoje. Lietuvoje IT sektorius auga – šalis patraukli užsienio įmonėms, startuoliams.
       2021-03-05 10:52:18

Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus nuo erkinio encefalito

Lietuva – didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Net 30 proc. visų persirgusiųjų virusas visam gyvenimui palieka sunkių padarinių, tokių kaip atminties, koordinacijos sutrikimai ar net paralyžius.
       2021-03-05 10:44:15

Derlingi 2020 metai - kaip tuo pasinaudos Lietuvos agrosektorius?

Prieš metus visas agrosektorius su nerimu laukė naujojo sezono pradžios. Prieš tai buvęs trijų metų nederliaus ciklas stipriai paveikė viso sektoriaus investicinį potencialą. Žemės ūkio technikos pardavimai paprastai atspindi rinkos pajėgumą.
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 533 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-03-04 08:58:43

Siekiantiems vidinės ramybės psichologė pataria susitvarkyti namus

Pavasaris Lietuvoje jau tradiciškai vadinamas švaros laiku – nuo seno įprasta, jog vis ryškesnė saulė ir bundanti gamta suteikia daugiau jėgų bei įkvėpimo susitvarkyti, atsišviežinti namus.
       2021-03-04 08:49:06

3 iš 4 studentų patiria stiprų stresą, beveik kas trečias – panikos atakas

Vasario mėnesio viduryje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą „Psichologinė studentų būsena ir pagalba“, kuriuo buvo siekiama įvertinti studentų psichologinę būseną ir jos pokyčius lėmusius veiksnius, atsižvelgiant į paskutinius dvejus metus aukštosiose mokyklose inicijuotų pokyčių efektyvumą bei karantiną.
       2021-03-04 08:31:51

Vilnius kviečia pasaulio architektus: konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti.
       2021-03-04 08:18:00

Prezidentas skiria naują Prezidentūros kanclerę ir Komunikacijos grupės vadovę

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vadovauti Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai nuo kovo 15 dienos skiria Agilą Barzdienę, o naująja Prezidento vyriausiąja patarėja ir Komunikacijos grupės vadove taps Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
       2021-03-04 07:59:32

Svarbi informacija projektuotojams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo 2021 m. vasario 23 d. įsigaliojo nauja statybos techninio reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai.
       2021-03-04 07:53:30

„Ignitis“ pataria: ką reikia žinoti sudarant sutartis telefonu?

Prieš daugiau nei metus pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija paslaugų teikimą nuotoliniu būdu pavertė kasdienybe. Konsultavimui įvairiais klausimais persikeliant į virtualią erdvę, vis daugiau žmonių pasinaudoja ir galimybe sutartis sudaryti telefonu.
       2021-03-04 07:49:28

Saugumo ekspertų patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų telefonų saugumu?

Vaikai pirmąjį savo mobilųjį telefoną gauna dar iki sulaukdami septynerių metų, rodo „ChildWise“ duomenys. Todėl jau ypač jauname amžiuje gali tapti programišių taikiniu – sulaukti melagingų laiškų ar žinučių,
       2021-03-04 07:36:00

Lietuvių abejingumas gaisro atveju: dūmų detektorių turi kas 5 gyventojas

Nors nuo reikalavimo privalomai gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominį dūmų detektorių praėjo jau beveik treji metai, lietuviai vis dar linkę rizikuoti savo pačių sveikata ir gyvybe.
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.