Naujienos

Nuo puslaidininkių krizės kenčia ir Lietuva: ją būtina spręsti nedelsiant

2021-05-31 11:41:41

Įvairios mikroschemos ir puslaidininkiai tapo neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi. Šiais laikais be šių komponentų neįmanoma pagaminti ne tik išmaniųjų telefonų ar kitos elektronikos, bet ir automobilių ar net elementariausių virtuvės prietaisų.

Deja, dėl COVID-19 pandemijos visame pasaulyje puslaidininkių paklausa viršija pasiūlą. Remiantis diskusija, kurioje dalyvavo tarptautinės technologijų kompanijos „Huawei“, naujienų agentūros „Reuters“ ir JAV tyrimų bendrovės „Forrester“ atstovai, dėl to susiduriama su dideliu jų deficitu, neigiamai veikiančiu visą rinką, pradedant didžiausiomis technologijų gigantėmis ir baigiant vietinėmis Lietuvos įmonėmis. Ekspertai įsitikinę – norint nutraukti rinkos krizę, būtina šią problemą spręsti nedelsiant.

Visame pasaulyje sutrikusi elektros gamyba ir įrangos remontas

Priežasčių, kodėl šiuo metu jaučiamas puslaidininkių stygius yra įvairių. Viena vertus, prie to smarkiai prisidėjo paspartėjusi elektromobilių gamyba, tačiau sutinkama, jog labiausiai dėl to kalta COVID-19 pandemija. „Pandemijos laikotarpiu ekonomika patyrė nemažą smūgį, todėl sumažėjo puslaidininkių paklausa ir daugelis juos gaminančių įmonių sumažino savo gamybos apimtis. Rinkoje buvo stebima tendencija, jog tuo metu daugiau dėmesio buvo skiriama debesijos paslaugoms“, – teigia Andy Purdy, „Huawei Technologies“ saugumo vadovas Jungtinėse Valstijose.

Anot specialisto, tai kelia didelių iššūkių visai technologijų industrijai, o ypač automobilių pramonei. Puslaidininkių trūkumas ne tik trukdo naujų elektromobilių gamybai, bet verčia gamyklas stabdyti ir tokias puikiai žinomas pramonės milžines, kaip „Ford“, „Nissan“ ir „General Motors“. Ekspertai prognozuoja, kad nesiimant jokių priemonių toks scenarijus tęsis dar mažiausiai dvejus metus – tiek laiko prireiks atstatyti paklausą tenkinantį pasiūlos lygį.

Vis dėlto be nedidelių mikroschemų šiandien neįsivaizduojamas joks elektrinis prietaisas, pradedant išmaniaisiais telefonais, laikrodžiais bei siurbliais ir baigiant pramonine gamybos įranga. Puslaidininkių trūkumas reiškia kur kas mažesnę minėtų įrenginių pasiūlą, kas galiausiai atsispindės ir išaugusiose produktų kainose. Nuo to nukentės ne tik įrangos pardavėjai Lietuvoje bei visame pasaulyje, bet ir eilinis vartotojas, kuriam už tas pačias elektronikos prekes reikės plačiau atverti piniginę. Be to, išsekus komponentų atsargoms, apsunks ir prietaisų remontas, todėl vartotojams nebeliks nieko kito, kaip iki tol patikimai tarnavusį įrenginį priverstinai keisti nauju.

Pasitikėjimas ir bendri standartai – saugesnės ateities formulė

Į kiekvieną krizę taip pat galima žiūrėti kaip į pamoką ateičiai – ką turėtume atlikti, kad tai nepasikartotų ateityje? „Puslaidininkių tiekimo problemą paaštrino geopolitiniai sprendimai, padarę įtaką tiekimo grandinėms ir rinkos žaidėjams. Susirūpinimą kelia tai, kad politiniai sprendimai atsispindės kompanijų veikloje ir įrangos komponentų prieinamume. Ypač pavojingas JAV ir Kinijos santykių suprastėjimas, kuris suduos didžiulį smūgį visai technologijų industrijai ateityje“, – dabartinės situacijos spragas vardija A.Purdy.

Valdymo konsultacines paslaugas teikianti amerikiečių bendrovė „Boston Consulting Group“ skaičiuoja, kad visiškas bendradarbiavimo nutraukimas tarp abiejų valstybių gali sumažinti JAV rinkos dalį puslaidininkių rinkoje nuo 48 proc. iki 30 proc. ir lemti 124 tūkstančių darbuotojų atleidimą. Tam besiruošdamos Europos, Japonijos ir Kinijos bendrovės produktų gamyboje jau ieško būdų pakeisti amerikietiškus komponentus – taip siekiama užtikrinti, kad gamybai būtinų elektronikos dalių tiekimas nenutruks ir nesustabdys gamybos. Akivaizdu, kad tokia situacija nenaudinga nė vienai pusei, tad A. Purdy įsitikinęs, jog jau dabar būtina sukurti efektyvų bendradarbiavimo modelį tarp įvairių kompanijų ir valstybių, jei norime išvengti panašių problemų ateityje.

Kadangi technologinė pažanga yra paremta pasitikėjimu ir bendradarbiavimu, „Huawei Technologies“ saugumo vadovas Jungtinėse Valstijose pastebi, jog bendri standartai taps neatsiejama technologijų vystymo dalimi. Neigiama patirtis su skirtingais mobiliųjų tinklų standartais bei skirtingi tinklo vystymo metodai sutrukdė visoms susijusioms šalims sėkmingai įvykdyti ketvirtąją pramonės revoliuciją, todėl ekspertai sutinka, kad valstybių vyriausybės visame pasaulyje turi dirbti išvien su privačiu sektoriumi, kad sukurtų ir įdiegtų bendrus saugumo vertinimo standartus.

„Tai ne tik padės mums daug greičiau išnaudoti naujausių technologijų siūlomas galimybes, bet ir padės išvengti panašių krizių ateityje. Bendri standartai reiškia vienodus vertinimo ir testavimo kriterijus, kurie leidžia išvengti gamybos trikdžių, o tiekimo grandinėms tapti laisvesnėms“, – apibendrina A. Purdy.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-06-14 17:27:20

TVF gerina Lietuvos ekonomikos augimo prognozes, bet horizonte mato ir rizikų

Lietuvos ekonomikos padėtis šiuo metu yra palanki stipriam augimui, jis paspartės šių metų antrąją pusę, konstatuoja Tarptautinis valiutos fondas (TVF), prognozuojantis, kad šalies ekonomika šiais metais augs 4,4 proc.
       2021-06-14 17:16:53

Gegužę elektra Lietuvoje brango 13 proc.

Lietuvoje elektros energijos kaina gegužę siekė 50,35 Eur/MWh – palyginti su balandžio mėn., ji buvo 13 proc. didesnė. Latvijos ir Estijos pardavimo vietose vidutinė mėnesio elektros energijos kaina siekė 48,42 Eur/MWh – 11 proc. daugiau nei balandį.
       2021-06-14 15:03:49

Ankstyvojo ugdymo ekspertai: tėvai – savo vaikų smegenų skulptoriai

Žmogaus smegenys yra plastiškos ir vystosi visą jo gyvenimą. Tačiau, mokslininkų teigimu, per pirmąsias 1000 gyvenimo dienų jos auga greičiausiai ir jose vyksta svarbiausi asmenybę, charakterio savybes ir net sėkmę ateityje nulemiantys procesai.
       2021-06-14 12:06:11

Kaip prie inovacijos sėkmės rinkoje prisideda gera komunikacija?

Verslo atstovai vartotojams kone kasdien pristato aibę naujų produktų ar paslaugų. Tačiau net ir patys inovatyviausi produktai patiria nesėkmę, jeigu nėra tinkamai pristatomi vartotojams ar jais nesusidomi gamintojai.
       2021-06-14 11:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 66

Atlikus 4112 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 66. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-14 10:32:02

Nagų grybelis: atsiradimo priežastys ir kaip jį panaikinti?

Rūpintis savo sveikata ne tik reikia, bet ir privaloma. Nevertėtų praleisti pro pirštus atsiradus net menkiausiems dariniams. Visi žinome tą jausmą, kai ore tvyro tvanka, o uždara avalynė siunčia signalą apie „perkaitusią“ pėdą.
       2021-06-14 09:38:08

Salotos be padažo – ne salotos: top 5 padažai, kuriuos privalote išbandyti

Šiltuoju metų laiku atsigręžiame į sveikatingesnę mitybą, valgome daugiau lengvesnio maisto ir ruošiame sezoninių daržovių salotas. Juolab kad vasarą su įvairiausiais salotų receptais tampa dar lengviau eksperimentuoti.
       2021-06-13 09:47:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 117

Atlikus 8005 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 11:54:11

Lašiša ant grilio: receptas, kuris patiks net ir nemėgstantiems žuvies

Vasara ir įsibėgėjantis grilio sezonas skatina leistis į eksperimentus ir ant kepsninės ruošti įvairiausius patiekalus. Daugelis ieško įdomesnių receptų bei skonių, o juos atrasti padeda ir ant žarijų kepta lašiša, ypač panaudojant vieną netikėtą ingredientą.
       2021-06-12 11:46:32

Rytoj vilniečiams – 2000 „Janssen“ vakcinų be registracijos

Šį sekmadienį vilniečiams bus pasiūlyta kiek daugiau nei 2000 laisvų „Janssen“ vakcinų – norintys pasiskiepyti galės atvykti į „Litexpo“ be registracijos, nuo 10 iki 16 valandos.
       2021-06-12 11:17:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 221

Atlikus 19399 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 221. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-12 05:38:18

Juodkalnija: gidas papasakojo, ką būtina pamatyti ir aplankyti

„Kai žmonės nusileisdavo Tivato oro uoste, jų akyse dažnai matydavau daug klausimų. Jie suprasdavo, kad yra Balkanuose, bet kokia tai šalis dažnam trūkdavo supratimo“, – apie keliautojų dar mažai atrastą Viduržemio regiono perlą – Juodkalniją – pasakoja joje gidu dirbęs Šarūnas Gurskas.
       2021-06-11 17:01:50

68-erių Birutė įrodė, kad judėjimas – jaunystės šaltinis

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės šaltinis, sako žingsniavimo entuziastė Birutė Giedraitienė. Norint aktyviau leisti laiką, nebūtina užsiimti varginančiomis treniruotėmis.
       2021-06-11 16:49:13

Vokietijos kompanija Lietuvoje filmuoja serialą: Hofburgo rūmus atrado Vilniuje

Vilniuje įsibėgėjo „Bavaria Film“ grupei priklausančios vokiečių kino gamybos kompanijos „Story House Pictures GmbH“ serialo „Sisi“ filmavimo darbai, truksiantys vasarą. Filmavimo metu Lietuvoje investuojami keli milijonai eurų, o tarptautinėje komandoje dirba beveik 100 lietuvių.
       2021-06-11 16:36:52

Pokyčiai finansų ir bankininkystės srityje: ko laukti ateityje?

9-tojoje Bankininkystės ir finansų konferencijoje „Tektoniniai poslinkiai bankininkystėje“, didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų vadovai bei Švedijos bankų ir „Fintech“ industrijos atstovai aptarė iššūkius,
       2021-06-11 13:59:32

Kankina nuolatinis nuovargis? 8 būdai įsikrauti energijos

Sakoma, kad mums tiek metų, kaip jaučiamės patys. Tačiau ką daryti, jei jaučiamės seni, pavargę ir vos pavelkame kojas? Laimė, yra daugybė paprastų būdų, kaip įsikrauti energijos.
       2021-06-11 13:50:17

Ispanija turi grąžinti nesuderinamą pagalbą iš DTT (antžeminės TV) operatorių

Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad antžeminių operatorių gauta pagalba skaitmeninant ir plėtojant antžeminės televizijos tinklą atokiose Ispanijos vietovėse prieštaravo ES valstybės pagalbos taisyklėms.
       2021-06-11 12:07:20

Upėje plūduriuojantis išmanus būstas – ar išdrįstumėte tokiame apsistoti?

Įsivaizduokite Nemune ar Neryje plūduriuojančius apartamentus, kuriuose apsistoję svečiai gali mėgautis tekančios upės vaizdais ir praplaukiančiais laivais.
       2021-06-11 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 155

Atlikus 20483 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 12:14:03

Klasika tapę šaltibarščiai – kitaip: išbandykite receptus su vėžių uodegėlėmis

Vasaros lietuviai neįsivaizduoja be šaltibarščių ir ši ryškiaspalvė šaltsriubė jau tapo tikra karštos dienos valgiaraščio klasika.
       2021-06-10 12:05:08

Ekspertų prognozės: kaip darbas iš namų paveiks biurų poreikį?

Per praėjusius metus darbas iš namų tapo norma, kurią į savo kasdienybę adaptavo daug įmonių. Darbdaviai gali nebesukti galvos kaip organizuoti veiklą darbuotojams dirbant iš namų, tačiau kyla nauji klausimai.
       2021-06-10 11:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 20905 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-06-10 09:30:43

Specialistai atskleidžia naujausią tendenciją – duomenų mokslas bus naujasis IT?

Įstaigos, valstybės tarnybos, mobiliojo ryšio operatoriai, bankai, parduotuvės, transporto ir kitų verslo sričių įmonės, socialiniai tinklai ir išmanieji įrenginiai kasdien sukaupia milžinišką duomenų kiekį.
       2021-06-10 09:20:34

Seimas pritarė siūlymui keisti kompensuojamųjų vaistų skyrimo tvarką

Seimas pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-337(2), kuriomis sudaromos sąlygos geresniam kompensuojamųjų vaistinių preparatų prieinamumui užtikrinti.
       2021-06-09 20:08:33

Top 5 naudingiausi vasaros supervaisiai

Orams vis labiau lepinant, į parduotuves atkeliavo ir tikri šiltojo sezono pranašai – švieži ir sultingi egzotika dvelkiantys vaisiai. Be kvapnių persikų, nektarinų, arbūzų ir melionų vasara sunkiai įsivaizduojama.
       2021-06-09 20:04:31

Nepraleiskite knygų naujienų

Tikriausiai girdėjote posakį, jog norint perskaityti visas parašytas knygas, reikia nugyventi ne vieną gyvenimą? Tai tikra tiesa. Ypač šiomis dienomis. Knygynų lentynos lūžta nuo naujų knygų, o skaitytojams sunku išsirinkti tą pačią geriausią.
       2021-06-09 19:52:38

Skrydžio planas atostogoms: kokias vietas verta aplankyti Ispanijoje?

Ispanija – nuo seno turistų mėgstama šalis, kuri pasižymi įspūdingais paplūdimiais, akį traukiančia architektūra ir istorinėmis vietomis, o sau patrauklių vietų gali rasti tiek ramaus poilsio norintys keliautojai, tiek pageidaujantys aktyvių atostogų.
       2021-06-09 19:45:13

Sveiki ir gaivūs vasariški desertai, kurie nepakenks kūno linijoms

Vasarą norisi pasilepinti saldžiu kąsneliu, tačiau kartu ir išsaugoti dailias kūno linijas. Nors laikantis subalansuotos mitybos desertais piktnaudžiauti nevertėtų, šiltasis metų laikas itin palankus pasimėgauti sveikesniais saldumynais.
       2021-06-09 19:39:50

„Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje – visas Vilniaus eismo organizavimas

SĮ „Vilniaus planas“ sukurtoje aplikacijoje atvaizduojamos visos eismo organizavimo priemonės, tarp kurių daugiau nei 1 400 km Vilniaus miesto gatvių (horizontaliojo ženklinimo) elementų ir daugiau nei 60 000 vertikaliojo kelio ženklų.
       2021-06-09 19:32:17

5 naudingos mobilios programėlės nepamirštamai ir smagiai vasarai

Vasara visuomet pralekia greitai, todėl būtina pasimėgauti kiekviena šilta diena. Šiais laikais lengva pasimesti informacijos gausybėje, tačiau visą reikalingą informaciją vienoje vietoje turėti padeda mobiliosios programėlės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.