Naujienos

Galvojantiems apie būsto paskolą – patarimai: įvardijo svarbiausius žingsnius

2021-09-09 07:33:22

Įsigyti nuosavą būstą – apie tai svajoja kone kiekvienas, tačiau neretai prireikia pagalbos ir finansavimo iš banko.

Būsto paskola yra rimtas ir ilgalaikis įsipareigojimas, kuris gali turėti įtakos ateities gyvenimui ir finansinei gerovei, todėl prieš žengiant šį žingsnį reikia gerai pasiruošti. Itin svarbu visus pasiruošimo žingsnius vykdyti nuosekliai.

Prieš sudarant paskolos sutartį, svarbu su banku nuodugniai išnagrinėti sutarties sąlygas ir išsiaiškinti rūpimus klausimus. Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie kelią link nuosavo būsto įsigijimo.

Pirmas žingsnis – finansinis pasiruošimas

Ketinant gauti būsto paskolą, pirmiausiai reikėtų įsitikinti, kad pirkėjas atitinka visus banko keliamus reikalavimus. Tą iš pradžių galima padaryti naudojantis būsto paskolos skaičiuokle, tačiau derėtų nepamiršti, kad ten rodomi rezultatai dažniausiai būna apytiksliai. Norint sužinoti tikslius skaičius – patartina kreiptis į banko konsultantą. Banko specialistai įvertins, patars ir paaiškins svarbiausią informaciją. Įvertinę pareiškėjo kredito istoriją, gaunamas pajamas, planuojamo įsigyti būsto būklę ir kitas sąlygas, jie pasakys, kokios skolinimosi galimybės.

Pasak D. Kalvaitienės, ruošiantis būsto pirkimui, reiktų kruopščiai apskaičiuoti paskolos dydį – jis turi būti racionalus. Lietuvos banko nuostatai nurodo, kad mėnesio įmoka neturėtų viršyti 40 proc. šeimos ar vieno asmens pajamų, tačiau tik pats asmuo gali tiksliai įvertinti ar po įsipareigojimų liekanti pajamų dalis bus pakankama pragyvenimui.

„Juk paėmus paskolą, gyvenimas judės toliau – reikės pirkti maistą, apmokėti komunalinius mokesčius, apmokėti vaikų būrelius, nepamiršti pinigų hobiams ir pan. Derėtų apsvarstyti, kad gali atsirasti ir netikėtų išlaidų – patariama turėti rezervinę pinigų sumą, tam užtektų turėti bent jau 3 mėnesių pajamų dydžio rezervą“, – patarė Šiaulių banko specialistė.

Paskola neturi tapti finansine našta

Taip pat reikėtų nepamiršti ir įmokos dydžio pasikeitimų. Šiuo metu žmonės dažniausiai renkasi kintamas palūkanas, kurios dažniausiai susidaro iš nekintančios palūkanų dalies (maržos) ir tam tikro laikotarpio EURIBOR dedamosios.

„Šiuo metu EURIBOR dydžiui vis dar esant neigiamam, palūkanų dydis nesikeičia, tačiau jam pradėjus augti (o tai tikėtina tikrai įvyks, ypač jei paskola suteikiama maksimaliam 30 metų terminui), pradės augti ir kredito įmokos, tad dėl šios priežasties nerekomenduojama rinktis kredito, kurio įmoka jau yra maksimali galima skirti suma. Tokiu atveju įmokai išaugus kad ir neženkliai, bet kiekviena mėnesį, finansinė našta gali tapti ir gana reikšminga“, – pasakoja D. Kalvaitienė.

Įvertinkite netikėtas išlaidas

Viena svarbiausių sąlygų norint gauti būsto paskolą – sukaupti sumą pradiniam įnašui. Jo dydis dažniausiai siekia mažiausiai 15 proc. norimo būsto vertės. Šiaulių banko ekspertė pabrėžia, kad kuo didesnis įnašas sukauptas – tuo mažesnė įsipareigojimų vertė slėgs pečius. Tačiau tai ne vienintelė suma, kurią reikėtų sukaupti. Be pradinio įnašo, reiktų pasirengti ir kitiems susijusiems mokėjimams – tokiems kaip turto įkeitimas, kredito sudarymas bei pirkimo ir pardavimo sutartis, registruojant nuosavybę.

Kalvaitienė įspėjo, kad reikėtų įvertinti ir netikėtas išlaidas ateityje, jos gali sukelti finansinę riziką. Tapus tėvais po būsto įsigijimo, svarbu apgalvoti didėjančias kasdienes išlaidas. Papildomo planavimo reikalauja ir darbo keitimas, studijos ir kiti finansų kaitą lemiantys veiksniai.

Atsakingas pasirinkimas

Įvertinus finansus ir žengiant į tolimesnį pirkimo etapą, prasideda kita – painioji dalis. Būtina atsakingai rinktis būsto paskolą suteiksiančią finansų įstaigą, nes įsipareigojimai gali trukti dešimtmečius. Nederėtų apsiriboti banko išsirinkimu tik skaitant informaciją internete - patartina registruotis konsultacijoms, išsiaiškinti galimybes ir skirtingų bankų teikiamas sąlygas.

Šiaulių banko ekspertė pataria rinktis patyrusį ir patikimą partnerį, kuris pasiūlys geriausias finansavimo sąlygas.

Nuodugniai išnagrinėkite sutartį

Suderinus ir patvirtinus paskolos sąlygas, svarbu itin nuodugniai išnagrinėti sutartį. Skirti tam daug laiko ir dėmesio, juk tai itin atsakingas įsipareigojimas. Nuo paskolos sutarties sąlygų priklausys tolimesnis gyvenimas – nuosavas būstas gali džiuginti arba kelti galvos skausmą ir finansines problemas. Kintamos ir fiksuotosios palūkanos, linijinis ir anuitetu palūkanų grąžinimo metodas – tai gali skambėti kaip neįkandamos sąvokos, tačiau banko specialistai visą tai paaiškins ir padės rasti tinkamiausią variantą.

Šiaulių banko specialistė pabrėžė, kad visus reikiamus dokumentus reikia sutvarkyti ir pristatyti laiku, neįvykdžius šių atsakomybių gali laukti ne visai malonios pasekmės – pvz., teks keisti kredito ar pirkimo-pardavimo sutartis ar patirti kitokių išlaidų. Kaip sutvarkyti reikiamus dokumentus, ką reikės atlikti po sutarties pasirašymo, kokie veiksmai dar laukia - nuodugniai paaiškins banko atstovas. Būsto pirkimas truks kur kas ilgiau, jeigu paaiškės, kad nesutvarkyti turtiniai reikalai, paveldėjimai ar namuose gyvens nepilnamečiai.

Apgalvokite ateities scenarijus

Priėmus svarbų gyvenimo sprendimą ir įsigijus būstą su banko pagalba, privalu laiku vykdyti finansinius įsipareigojimus. Laiku nesumokėjus įmokos, bankas turi teisę skaičiuoti delspinigius ar taikyti kitas numatytas sankcijas. Nesumokėtos įmokos turės įtakos finansinei istorijai, ilgiau nemokant įmokų bankas tokią informaciją perduoda skolų registrui. Praradus darbą ar sumažėjus pajamoms, D. Kalvaitienė ragina nedelsiant kreiptis į paskolą suteikiantį banką. Ekspertai ras optimaliausią variantą įmokų atidėjimui ar kitokiam sutarties pakeitimui, kuris leistų ir toliau išlikti mokiu klientu bei nepatirti finansinių nuostolių.

Finansinei padėčiai pasikeitus į gerąją pusę, atsiradus papildomų pajamų, paskolą galima gražinti ir ankščiau. Ši galimybė dažniausiai būna aptariama paskolos sutartyje.

Būsto paskola – įsipareigojimas, kuris truks ne vienerius metus. Prieš žengiant šį gyvenimo žingsnį, Šiaulių banko ekspertė ragina rimtai pasiruošti ir apgalvoti visus galimus ateities planus ir scenarijus. Svarbu rinktis atsakingai ir skirti laiko ne tik paties būsto paieškoms, bet ir lokacijos, kokybės, susisiekimo ir saugumo įvertinimui. Jeigu įsigyjamas svajonių būstas kruopščiai atitinkantis kriterijus – miegoti naktimis bus lengviau net ir turint finansinių įsipareigojimų bankui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-24 12:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1464

Atlikus 26640 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1464. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-24 10:53:51

Blynų gidas: kaip kepti ir kokius ingredientus naudoti?

Blynai gali būti valgomi pusryčiams, pietums ir vakarienei. Viskas priklauso nuo jų sudėtinių dalių ir paruošimo būdų. Kai kuriose šalyse jie taip mėgstami, kad net turi savo nacionalines dienas, pavyzdžiui, rugsėjo 26-oji JAV yra nacionalinė blynų diena.
       2021-09-24 07:04:21

Pusryčiai vyturiams ir pelėdoms: 5 neįprasti sumuštinių receptai

Nors visi dieną pradedame ir pusryčiaujame skirtingu laiku, tačiau pagrindinis pusryčių tikslas – energija, kurios kasdien reikia darbe ar pamokų bei paskaitų metu.
       2021-09-24 06:54:28

Grybavimo čempionas atsakė, ar šį savaitgalį dar verta ruoštis į mišką

Įsivyraujant nepastoviems rudeniškiems orams grybavimo teikiamo malonumo ir naudų nereikėtų pamiršti. Grybavimo čempionatas ir grybautojų asociacijos įkūrėjas Vytenis Daugudis tikina – nors orai kiek atvėso, grybų miškuose tikrai netrūksta.
       2021-09-24 06:35:08

Kaip atpažinti, ar dirbate palaikančioje komandoje

Dirbdami profesionalioje ir vieningoje komandoje – jaučiame malonumą, galime tobulėti. Komandiškumas yra ir viena iš svarbiausių „Lidl Lietuva“ vertybių, kuri padeda kurti pagarba ir pasitikėjimu grįstą vidinę kultūrą.
       2021-09-24 06:27:10

Lietuva ir Lenkija netoleruos nelegalaus sienos kirtimo

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, Vilniuje vyksiančio Lietuvos ir Lenkijos tarpvyriausybinės bendradarbiavimo per sieną komisijos posėdžio išvakarėse, susitiko su Lietuvoje viešinčiu Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministerijos valstybės sekretoriumi Bartoszu Grodeckiu.
       2021-09-24 06:18:40

Kova prieš pūsles ant kojų – kaip jų išvengti ir pagreitinti gijimą?

Daugeliui yra tekę susidurti su pūsle – nuo trinties atsiradusiu skaidraus, vandeningo skysčio pripildytu „maišeliu“, kuris yra organizmo atsakas į odos pažeidimą.
       2021-09-23 14:48:23

Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?

Kibernetinis saugumas – šią savaitę bene karščiausia naujiena Lietuvoje, sulaukusi ir tarptautinės žiniasklaidos dėmesio. Technologijų ekspertai primena, kaip saugiai naudoti savo įrenginius, kad galėtumėte būtumėte ramūs dėl juose esančios jautrios ir vertingos informacijos.
       2021-09-23 12:21:56

Desertai iš daržovių: konditeris papasakojo, kaip tokius pasigaminti

Gausus daržovių derlius skatina gaminti gardžiausius patiekalus. Ir nors iš rudens teikiamų daržovių dažniausiai gaminame įvairius garnyrus prie mėsos ar žuvies patiekalų, iš jų galima paruošti ir puikius sveikuoliškus desertus, kurie nustebins originaliu skoniu.
       2021-09-23 11:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1486

Atlikus 24046 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1486. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-23 09:50:30

Gyventi šiltai ar šalti? Ką tai reiškia?

Pastarosiomis dienomis viešojoje ir socialinėje erdvėje gausu diskusijų: „šildyti ar taupyti?“. Žmones baugina brangstanti energija, tačiau pamirštama, kad tai žiemos mėnesių prognozė.
       2021-09-23 09:06:37

Paspirtukas ir dviratis – dažniausios paauglių nelaimių kelyje priežastys

Po karantino į mokyklas grįžę vaikai vėl gali su draugais bendrauti ir mokytis gyvai. Taip pat turi daugiau laisvės po pamokų, eina į būrelius ir užsiima kita veikla.
       2021-09-23 08:58:09

Pirmasis „Android“: kaip neišvaizdus telefonas sukėlė revoliuciją?

Lygiai prieš 13 metų, rugsėjo 23-ąją, pasauliui buvo pristatytas išmanusis „HTC Dream“. Šis sunkokas ir kritikų dėl nuobodaus dizaino peiktas telefonas vis tik pateko į istoriją – būtent jame buvo pirmą kartą įdiegta dabar populiariausia pasaulyje „Android“ operacinė sistema.
       2021-09-23 08:22:50

Automobilių poreikių šalies gyventojų biudžetas savarankiškai neatlaiko

Solidus mūsų šalies lengvųjų automobilių parko amžius verčia vairuotojus skolintis naujos transporto priemonės įsigijimui, neretai skolinamasi ir jau turimos remontui.
       2021-09-23 08:17:08

Stotingi, skanūs ir sveiki: rudens derliaus karaliais tituluojami moliūgai

Jei rudenį būtų paskelbti šviežio sezono derliaus karaliaus rinkimai, tapti vienu rimčiausių kandidatų į sostą neabejotinai pretenduotų moliūgas.
       2021-09-23 08:13:53

5 dalykai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį prieš pradedant kaupti pensijai

Apie orią senatvę, kurioje gaunama pensija sudarytų galimybę gyventi patogiai ir mėgautis užtarnautu poilsiu, pagalvoja kiekvienas. Tačiau imtis veiksmų siekiant tai užsitikrinti pasiryžta ne visi, nes dažniausiai žmonės nežino, nuo ko pradėti.
       2021-09-23 07:09:09

5 patarimai tėvams: kaip palaikyti paauglių pasitikėjimą savimi?

Paauglystė – tai didelių ir sudėtingų pokyčių laikotarpis, kai iš vaiko tampama suaugusiuoju. Šiame laikotarpyje žmogus keičiasi tiek fiziškai, tiek emociškai, keičiasi jo poreikiai, savęs suvokimas, bendravimas, saviraiška ir pasitikėjimo savimi jausmas.
       2021-09-22 16:54:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1402

Atlikus 25163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1402. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-22 09:18:18

M. Dubnikovas: šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajusime

Didmeninėms elektros kainoms pastaruoju metu mušant dešimtmečio rekordus, artėjantis šaltasis sezonas ir laukiantis elektros bei kitų energetinių išteklių vartojimo pikas neleidžia tikėtis, kad jos galėtų pasukti žemyn.
       2021-09-22 09:01:41

Rudens makiažo tendencijos – tvarumas, mėlyni šešėliai ir 60-ųjų nuotaika

Vasarą dekoratyvinę kosmetiką keičia saulė, tačiau atvėsus orams, norisi natūralų grožį paryškinti kosmetikos priemonėmis.
       2021-09-22 08:46:08

Vaistų efektyvumas – kiek jis priklauso nuo to, kada ir kaip geriame vaistus?

Reikia išgerti vaistus, tačiau po ranka neturite vandens, tad juos tiesiog sukramtote ar užsigeriate sultimis? Vienu metu išgeriate skirtingus vaistus, skirtus vartoti prieš valgį ir po jo?
       2021-09-22 06:08:22

Darbiniai ginčai peržengė ribą? Prieš teismą, išbandyti siūlo mediaciją

Kaip šaukštas deguto sugadina statinę medaus, taip ir konfliktas, kilęs darbe, gali rimtai apkartinti karjerą.
       2021-09-22 06:00:55

Investuotojų akys krypsta į mažiausios kvadratūros NT

Rinkos analitikai kalba apie aukso amžių sostinės NT rinkoje. Tiesa, išaugusios būsto kainos užduoda daug klausimų ne tik svajojantiems apie pirmąjį būstą, bet ir investuotojams.
       2021-09-22 05:54:21

Lietuvos kiaulininkystės krizė nesibaigia, tik gilėja

Nepaisant kiaulininkystės sektoriui suteiktos paramos neigiamoms covid-19 pasekmėms amortizuoti, Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje situacija iš esmės nepakito ir išlieka labai įtempta.
       2021-09-21 18:43:57

Ekspertas perspėja: sunkūs vilkikų gedimai kartais nutinka ir dėl noro sutaupyti

Kiekvienas Europos ir Lietuvos keliais riedantis vilkikas jo savininkui yra didžiulė investicija. Visgi kartais vadovaujamasi klaidinga prielaida, jog kol transporto priemonė važiuoja – viskas gerai, ir per mažai dėmesio skiriama reguliariai jos priežiūrai.
       2021-09-21 15:54:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1155

Atlikus 25086 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1155. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-09-21 15:37:31

Saldesnis už morką ir maistingas kaip bulvė – kas?

Jeigu kas paklaustų, kokias žinote populiariausias šaknines daržoves, didelė tikimybė, kad pastarnoko šiame sąraše nebūtų. Deja, bet kažkuriuo metu ši lietuviams anksčiau gerai pažįstama daržovė buvo primiršta, kaip ir ropės.
       2021-09-21 09:48:46

5 pamokos, padėsiančios išugdyti finansiškai raštingą vaiką

Tyrimai rodo, kad pinigų stygiaus problemos Lietuvoje pastaraisiais metais padažnėjo tėvams, gyvenantiems su vaikais iki 18 metų. Šią problemą lemia prastas tėvų indėlis į vaikų mokymą apie finansus.
       2021-09-21 09:10:53

Vaistinės: automobilyje pasilikę vyrai vaistų jiems pirkti siunčia moteris

Statistika rodo, kad Lietuvos vyrai gyvena net dešimt metų trumpiau nei moterys, tačiau apie savo sveikatą jie vis dar dažnai drovisi šnekėtis su farmacijos specialistais, gydytojais ir neretai – net savo artimiausiais žmonėmis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.