Naujienos

Galvojantiems apie būsto paskolą – patarimai: įvardijo svarbiausius žingsnius

2021-09-09 07:33:22

Įsigyti nuosavą būstą – apie tai svajoja kone kiekvienas, tačiau neretai prireikia pagalbos ir finansavimo iš banko.

Būsto paskola yra rimtas ir ilgalaikis įsipareigojimas, kuris gali turėti įtakos ateities gyvenimui ir finansinei gerovei, todėl prieš žengiant šį žingsnį reikia gerai pasiruošti. Itin svarbu visus pasiruošimo žingsnius vykdyti nuosekliai.

Prieš sudarant paskolos sutartį, svarbu su banku nuodugniai išnagrinėti sutarties sąlygas ir išsiaiškinti rūpimus klausimus. Šiaulių banko finansavimo paslaugų vystymo departamento produktų vadovė Dovilė Kalvaitienė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie kelią link nuosavo būsto įsigijimo.

Pirmas žingsnis – finansinis pasiruošimas

Ketinant gauti būsto paskolą, pirmiausiai reikėtų įsitikinti, kad pirkėjas atitinka visus banko keliamus reikalavimus. Tą iš pradžių galima padaryti naudojantis būsto paskolos skaičiuokle, tačiau derėtų nepamiršti, kad ten rodomi rezultatai dažniausiai būna apytiksliai. Norint sužinoti tikslius skaičius – patartina kreiptis į banko konsultantą. Banko specialistai įvertins, patars ir paaiškins svarbiausią informaciją. Įvertinę pareiškėjo kredito istoriją, gaunamas pajamas, planuojamo įsigyti būsto būklę ir kitas sąlygas, jie pasakys, kokios skolinimosi galimybės.

Pasak D. Kalvaitienės, ruošiantis būsto pirkimui, reiktų kruopščiai apskaičiuoti paskolos dydį – jis turi būti racionalus. Lietuvos banko nuostatai nurodo, kad mėnesio įmoka neturėtų viršyti 40 proc. šeimos ar vieno asmens pajamų, tačiau tik pats asmuo gali tiksliai įvertinti ar po įsipareigojimų liekanti pajamų dalis bus pakankama pragyvenimui.

„Juk paėmus paskolą, gyvenimas judės toliau – reikės pirkti maistą, apmokėti komunalinius mokesčius, apmokėti vaikų būrelius, nepamiršti pinigų hobiams ir pan. Derėtų apsvarstyti, kad gali atsirasti ir netikėtų išlaidų – patariama turėti rezervinę pinigų sumą, tam užtektų turėti bent jau 3 mėnesių pajamų dydžio rezervą“, – patarė Šiaulių banko specialistė.

Paskola neturi tapti finansine našta

Taip pat reikėtų nepamiršti ir įmokos dydžio pasikeitimų. Šiuo metu žmonės dažniausiai renkasi kintamas palūkanas, kurios dažniausiai susidaro iš nekintančios palūkanų dalies (maržos) ir tam tikro laikotarpio EURIBOR dedamosios.

„Šiuo metu EURIBOR dydžiui vis dar esant neigiamam, palūkanų dydis nesikeičia, tačiau jam pradėjus augti (o tai tikėtina tikrai įvyks, ypač jei paskola suteikiama maksimaliam 30 metų terminui), pradės augti ir kredito įmokos, tad dėl šios priežasties nerekomenduojama rinktis kredito, kurio įmoka jau yra maksimali galima skirti suma. Tokiu atveju įmokai išaugus kad ir neženkliai, bet kiekviena mėnesį, finansinė našta gali tapti ir gana reikšminga“, – pasakoja D. Kalvaitienė.

Įvertinkite netikėtas išlaidas

Viena svarbiausių sąlygų norint gauti būsto paskolą – sukaupti sumą pradiniam įnašui. Jo dydis dažniausiai siekia mažiausiai 15 proc. norimo būsto vertės. Šiaulių banko ekspertė pabrėžia, kad kuo didesnis įnašas sukauptas – tuo mažesnė įsipareigojimų vertė slėgs pečius. Tačiau tai ne vienintelė suma, kurią reikėtų sukaupti. Be pradinio įnašo, reiktų pasirengti ir kitiems susijusiems mokėjimams – tokiems kaip turto įkeitimas, kredito sudarymas bei pirkimo ir pardavimo sutartis, registruojant nuosavybę.

Kalvaitienė įspėjo, kad reikėtų įvertinti ir netikėtas išlaidas ateityje, jos gali sukelti finansinę riziką. Tapus tėvais po būsto įsigijimo, svarbu apgalvoti didėjančias kasdienes išlaidas. Papildomo planavimo reikalauja ir darbo keitimas, studijos ir kiti finansų kaitą lemiantys veiksniai.

Atsakingas pasirinkimas

Įvertinus finansus ir žengiant į tolimesnį pirkimo etapą, prasideda kita – painioji dalis. Būtina atsakingai rinktis būsto paskolą suteiksiančią finansų įstaigą, nes įsipareigojimai gali trukti dešimtmečius. Nederėtų apsiriboti banko išsirinkimu tik skaitant informaciją internete - patartina registruotis konsultacijoms, išsiaiškinti galimybes ir skirtingų bankų teikiamas sąlygas.

Šiaulių banko ekspertė pataria rinktis patyrusį ir patikimą partnerį, kuris pasiūlys geriausias finansavimo sąlygas.

Nuodugniai išnagrinėkite sutartį

Suderinus ir patvirtinus paskolos sąlygas, svarbu itin nuodugniai išnagrinėti sutartį. Skirti tam daug laiko ir dėmesio, juk tai itin atsakingas įsipareigojimas. Nuo paskolos sutarties sąlygų priklausys tolimesnis gyvenimas – nuosavas būstas gali džiuginti arba kelti galvos skausmą ir finansines problemas. Kintamos ir fiksuotosios palūkanos, linijinis ir anuitetu palūkanų grąžinimo metodas – tai gali skambėti kaip neįkandamos sąvokos, tačiau banko specialistai visą tai paaiškins ir padės rasti tinkamiausią variantą.

Šiaulių banko specialistė pabrėžė, kad visus reikiamus dokumentus reikia sutvarkyti ir pristatyti laiku, neįvykdžius šių atsakomybių gali laukti ne visai malonios pasekmės – pvz., teks keisti kredito ar pirkimo-pardavimo sutartis ar patirti kitokių išlaidų. Kaip sutvarkyti reikiamus dokumentus, ką reikės atlikti po sutarties pasirašymo, kokie veiksmai dar laukia - nuodugniai paaiškins banko atstovas. Būsto pirkimas truks kur kas ilgiau, jeigu paaiškės, kad nesutvarkyti turtiniai reikalai, paveldėjimai ar namuose gyvens nepilnamečiai.

Apgalvokite ateities scenarijus

Priėmus svarbų gyvenimo sprendimą ir įsigijus būstą su banko pagalba, privalu laiku vykdyti finansinius įsipareigojimus. Laiku nesumokėjus įmokos, bankas turi teisę skaičiuoti delspinigius ar taikyti kitas numatytas sankcijas. Nesumokėtos įmokos turės įtakos finansinei istorijai, ilgiau nemokant įmokų bankas tokią informaciją perduoda skolų registrui. Praradus darbą ar sumažėjus pajamoms, D. Kalvaitienė ragina nedelsiant kreiptis į paskolą suteikiantį banką. Ekspertai ras optimaliausią variantą įmokų atidėjimui ar kitokiam sutarties pakeitimui, kuris leistų ir toliau išlikti mokiu klientu bei nepatirti finansinių nuostolių.

Finansinei padėčiai pasikeitus į gerąją pusę, atsiradus papildomų pajamų, paskolą galima gražinti ir ankščiau. Ši galimybė dažniausiai būna aptariama paskolos sutartyje.

Būsto paskola – įsipareigojimas, kuris truks ne vienerius metus. Prieš žengiant šį gyvenimo žingsnį, Šiaulių banko ekspertė ragina rimtai pasiruošti ir apgalvoti visus galimus ateities planus ir scenarijus. Svarbu rinktis atsakingai ir skirti laiko ne tik paties būsto paieškoms, bet ir lokacijos, kokybės, susisiekimo ir saugumo įvertinimui. Jeigu įsigyjamas svajonių būstas kruopščiai atitinkantis kriterijus – miegoti naktimis bus lengviau net ir turint finansinių įsipareigojimų bankui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
       2022-05-13 08:38:20

Pavasariškos saulės vilionės: kaip deginimosi sezoną pradėti saugiai?

Daugelis yra išties išsiilgę vasaros, todėl skuba pasimėgauti kiekviena šiltesne ir saulėta diena. Kai kurie ypač nekantrauja pasilepinti saulės voniomis ir įgyti gražų įdegį.
       2022-05-11 14:38:54

Profesija, apie kurią negirdėjote: už įsilaužimus ne tik dėkoja, bet ir sumoka

Nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiai ir mastai sparčiai auga – skaičiuojama, kad jie pasaulio ekonomikai kainuoja 5,5 trln. eurų per metus. Apsaugoti verslus ir institucijas nuo virtualių grėsmių tampa itin svarbu, tačiau mažai kas žino, kas ir kaip tai atlieka.
       2022-05-11 14:35:14

Nuo vasaros jau 130 valstybės institucijų gaus centralizuotas IT paslaugas

Dar 67 valstybės institucijos ir įstaigos nuo liepos 1 d. įsitrauks į informacinių technologijų (IT) infrastruktūros konsolidavimo procesą. „Nuo antrojo šių metų pusmečio šiame procese iš viso dalyvaus jau 130 viešojo sektoriaus institucijų, kurios gaus kokybiškas centralizuotas IT paslaugas.
       2022-05-11 14:31:43

Dermatologai matuoja ne metus, o UV spindulių kilometrus

Kasmetinė Euramelonoma visuomenės informavimo kampanija ir šiais– 2022-aisiais – skatina anksti atpažinti odos vėžį bei melanomą, efektyviai taikyti jų prevenciją, lauku kreiptis į specialistą ir pradėti gydymą.
       2022-05-11 11:01:19

Kelionės su augintiniu: ko nepamiršti kelioniniame krepšyje?

Jau netrukus sulauksime vasaros, kurios metu leisimės į įvairias keliones ‒ važiuosime prie jūros, į miškus, sodybas ar ten, kur jaučiamės geriausiai ir galime atsipūsti. Be abejo, kartu pasiimsime ir mylimus augintinius.
       2022-05-11 10:53:30

Maisto ekspertai: šaltiena – lietuviškas supermaistas

Daugeliui šaltiena yra nostalgiškas patiekalas, dar nuo vaikystės užimdavęs garbingą vietą ant vaišių stalo, kai per didžiąsias metų šventes prie jo rinkdavosi šeima. Beje, šio patiekalo pardavimų tendencijos rodo, kad tradicija neišblėso.
       2022-05-11 10:49:28

Stovyklavimo gidas: naudingi patarimai ruošiantis į gamtą

Atšilus orui skubame į gamtą. Ir nors naktys kol kas šiluma dar nelepina, netrukus atsidarysime ir stovyklavimo sezoną. Kad gamtoje laiką praleistume ne tik smagiai, bet ir komfortiškai, reikėtų nepamiršti pagrindinių stovyklavimui skirtų atributų: kokybiškos palapinės, miegmaišio, apsaugos nuo vabzdžių.
       2022-05-11 10:45:01

Koks sportas naudingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis?

Judėjimas – viena pagrindinių žmogaus gyvenimo dalių. Tačiau ne visada pavyksta reguliariai užsiimti fizine veikla dėl laiko, o kartais – ir noro stokos.
       2022-05-11 10:41:01

Europa atsilieka dirbtinio intelekto plėtroje ir tai kelia grėsmę jos saugumui

Strasbūre vykusios sesijos metu europarlamentarų dėmesio sulaukė dirbtinis intelektas ir jo plėtra Europoje.
       2022-05-11 10:35:57

Kepti ar nekepti: kurias daržoves galima kepti ant grilio?

Kepsninės – vienas universaliausių valgio ruošimo įrenginių, tad ant įkaitintų grilio grotelių galima kepti ne tik mėsą ar žuvį, bet ir daržoves. kad stulbinanti kepsninių kaitra tinka ne visoms daržovėms – ar tai tiesa?
       2022-05-11 10:22:08

Ar tikrai didesni ratlankiai reiškia, kad teks pamiršti apie komfortą?

Kai automobilių gamintojai pristatė miesto krosoverius, drauge su nauju segmentu gimė ir nauja dizaino tendencija: pravažesniems, didesnę prošvaisą bei visureigišką kėbulo apdailą turintiems modeliams pradėti montuoti ir nemažo skersmens ratlankiai su žemo profilio padangomis.
       2022-05-11 10:17:35

Geriausiai „Eurovizijos“ patirčiai: ką svarbu įvertinti renkantis televizorių?

„Eurovizijos“ konkursas kasmet prie ekranų pritraukia daugybę žiūrovų – bene svarbiausias metų renginys – puiki proga įsigyti naują televizorių ir stebėti pasirodymus per didelį bei ryškų ekraną.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.