Naujienos

Mokslo pasiekimai pailgina pacientų gyvenimus

2021-10-04 20:15:27

Rugsėjo pabaigoje vykusiame didžiausiame Baltijos šalyse gyvybės mokslų forume „Life Sciences Baltics 2021“ diskutavo ir idėjomis dalinosi pasaulinio lygio gyvybės mokslų kūrėjai, inovatoriai ir politikos formuotojai.

Renginio metu didelis dėmesys buvo skiriamas personalizuotai medicinai ir jos galimybėms.

„Kalbant sveikatos specialistams vis dažniau išgirstame apie personalizuotą arba precizinę mediciną. Tai nauji terminai visuomenei, neretai nežinomi ir nesuprantami net ir pacientams, besigydantiems personalizuotos medicinos vaistais. Gydytojai, skyrę naujos kartos efektyvų gydymą, paaiškina, kad tai geriausias būdas įveikti ar suvaldyti ligą. Kartais pamini terminą „biologinė terapija“.

Juk neišdėstysi molekulinės biologijos pagrindų trumpo vizito metu ir ar to reikia - svarbiausia pasitikėti gydytoju ir mokslo galia. Išties, retas sveikatos sistemos dalyvis susimąsto, kokį ilgą kelią turėjo nueiti mokslas, kol gydymo įstaigas pasiekė personalizuotos medicinos koncepcija ir nauja precizine gydymo strategija grįsti vaistai”, – sako prof. Sonata Jarmalaitė.

Medicina nuo senų laikų buvo nukreipta į individualų pacientą, ne vien tik į ligą. Gydytojai, skirdami gydymą, atsižvelgdavo į lytį, svorį, kitus parametrus. Daugėjant mokslo žinių gydymo personalizavimas tapo vis sudėtingesnis. Štai XX a. pradžioje, kai kurių ligų gydymui pradėjus taikyti kraujo perpylimą, išaiškėjo kraujo grupių nesuderinamumo reiškinys ir būtinybė skirstyti pacientus pagal kraujo grupes. Vėliau, vis dažniau ligos diagnozė buvo papildoma duomenimis apie paciento įpročius, mitybą, profesinę veiklą. Supratome, kad visa tai veikia ligos eigą, ją padaro individualia.

Suklestėjus genomikai – naujos paveldimų ligų gydymo galimybės

XXI a. pradžia laikoma genomikos klestėjimo era. 2001 m. paskelbus pirmą žmogaus pilno genomo sekos versiją, atsivėrė gausybė naujos informacijos apie paveldimas ligas, o kartu buvo pradėti kurti nauji gydymo būdai. Pavyzdžiui, fenilketonurija yra paveldima medžiagų apykaitos liga, sukelianti smegenų vystymosi ir kitus fiziologinius defektus. Laiku nustatyta ši liga sėkmingai gydoma pritaikius specifinę dietą, aminorūgščių papildus. Negydoma liga greitai progresuoja, todėl prevenciškai vykdoma visuotinė naujagimių patikra. Žymiai sudėtingiau laiku diagnozuoti ir gydyti poligenines ligas – ligas, kurias sukelia daugelio genų pokyčiai. Bet ir čia gelbsti naujausi mokslo pasiekimai.

Krūties vėžio personalizuotas gydymas pradėtas XX a. pabaigoje, sukaupus pakankamai žinių apie ligos biologinę prigimtį. Išaiškėjo, kad vieni krūties navikai vėžinių ląstelių paviršiuje turi estrogenų receptorius, o kiti – ne. Taip krūties vėžys buvo padalytas į dvi grupes ir pradėtas gydyti skirtingai.

Mokslo žinių daugėjo ir šiuo metu krūties navikus jau skirstome bent į penkis potipius, kuriems taikomos skirtingos gydymo strategijos. Atsižvelgiant į naviko biologinį potipį, atlikus jo molekulinę analizę ir skyrus tinkamą gydymą, pasiekiamas žymiai geresnis klinikinis rezultatas. Šioje personalizuotos medicinos eroje penkerių metų išgyvenamumas segant krūties vėžiu Europoje šiuo metu siekia 84 proc., o iki 1970 m. tai buvo viena dažniausių moterų mirties priežasčių nuo onkologinės ligos.

Precizinė medicina – tinkamas gydymas tinkamam pacientui tinkamu metu

Taigi, personalizuota medicina – tai ligų diagnostika ir gydymas, atsižvelgiant į individualius paciento ir ligos ypatumus. Tuomet, kai ligos diagnozei naudojami molekulinės ar genominės analizės metodai, o gydymui skiriami į molekulinį pokytį nutaikyti vaistai, tokią mediciną vadiname precizine arba tiksliąja. 2015 m. JAV prezidentas Barackas Obama precizinės medicinos esmę apibūdino „kaip tinkamo gydymo paskyrimą tinkamam pacientui tinkamu metu“. Taikant personalizuotos medicinos požiūrį, paciento individualios savybės, elgsenos ypatumai apjungiami į vieną visumą su tikslia ligos diagnostika ir tinkamu gydymu.

Pasitelkus mokslo pasiekimus net ir pačių sudėtingiausių ligų, tokių kaip vėžys, gydymas tapo žymiai efektyvesnis. Jei iki precizinės medicinos eros vos 5 proc. pacientų, sergančių pažengusių stadijų melanoma, išgyvendavo penkerius metus, šiuo metu, atlikus genetinę naviko analizę ir parinkus tinkamą vaistą, net ir su išplitusia liga pusė pacientų išgyvena penkerius metus.

Tačiau personalizuotos medicinos taikymas reikalauja nemenkų investicijų ir pastangų. Molekulinei ligų diagnostikai ligoninėse kuriami genetinės diagnostikos padaliniai, juose dirba medicinos biologai, medicinos genetikai, kiti naujų specialybių profesionalai. Gydytojai nuolat turi gilinti savo žinias, o medicinos studijų programos pamažu pasipildo naujais studijų kursais.

Glaudus bendradarbiavimas skatina pažangą medicinoje

Apie tai, kaip toli pažengėme, taikydami precizinės medicinos galimybes paciento labui ir kokios problemos dar liko, kalbėjomės su tarptautiniais ekspertais neseniai vykusiame tarptautiniame gyvybės mokslų forume „Life Sciences Baltics 2021“. Šis forumas, nors ir virtualus, tradiciškai sukvietė Lietuvos ir pasaulio gyvybės mokslų lyderius aktualioms diskusijoms, o pagrindinį pranešimą skaitė 2017 m. Nobelio premijos laureatas prof. Richard Henderson, padėjęs suprasti daugelio sveikatai svarbių baltymų struktūrą.

Konferencijoje, greta kitų šiuolaikinės medicinos klausimų, didelis dėmesys buvo skirtas personalizuotai medicinai. Sesijoje dalyvavęs Estijos biobanko vadovas Andres Metspalu akcentavo, kad pažanga medicinoje neįmanoma be glaudaus bendradarbiavimo tarp mokslininkų, gydytojų ir pacientų. Šiuo metu Estijos biobanke saugoma penktadalio estų kraujo mėginiai ir klinikiniai duomenys, estai yra tarp nedaugelio Europos lyderių pagal genominių ir skaitmeninių technologijų diegimąligų gydymui ar jų valdymui. Profesorius pasidžiaugė, kad biobanke sukaupti duomenys leidžia tyrinėti daugelio ligų molekulinį profilį, patobulinti gydymo standartus, kurti ateities precizinės medicinos vaistus. Dovanodami biobankui kraujo ar audinio ėminį bei klinikinę informaciją, galime padėti sukurti pažangias ateities technologijas, na o šiandien džiaugiamės tais medicinos mokslo pasiekimais, kurie sukurti naudojant ankstesnių kartų mokslui paaukotą klinikinę medžiagą.

Kada sulauksime personalizuotos ligų prevencijos?

Naudodami biobankų resursus, pacientų dovanotą klinikinę medžiagą mokslininkai išties kuria stebuklus. Kitas sesijos dalyvis Geneton kompanijos įkūrėjas ir vadovas Tomáš Szemes iš Slovakijos papasakojo apie mokslininkų sukurtą ir jau plačiai taikomą unikalų testą, kuris leidžia galimus vaisiaus genetinius defektus identifikuoti tiriant besilaukiančios motinos kraują. Motinos kraujyje aptinkami vaisiaus genetinės medžiagos pėdsakai leidžia tyrėjams genominės analizės metodais numatyti vaiko sveikatos būklę dar motinos įsčiose, o tyrimas nesukelia pavojaus nei motinai, nei vaisiui. Mokslininkas padrąsino, kad jau atėjo laikas kalbėti ne tik apie personalizuotą ligų diagnostiką ir gydymą, bet ir apie personalizuotą ligų prevenciją. Tam mokslininkai sukūrė genetinius ligų rizikos testus, kurie pagal kraujo ląstelių genominį profilį gali numatyti įvairiausių ligų, tarp jų ir vėžio, riziką.

Bogi Eliasen – Kopenhagos ateities studijų instituto sveikatos padalinio direktorius pabrėžė, kad svarbu investuoti į visuomenės sveikatą, o ne ligų gydymą. Užkertant kelią ligoms, didinant visuomenės sveikatos raštingumą taupome sveikatos sistemos resursus ir galime daugiau investuoti į inovacijas. Bogi Eliasen akcentavo, kad visuomenės sveikatos sritis taip pat turi keistis, tapti personalizuota. Anot diskusijos dalyvių, sveika gyvensena, ligų prevencija – tai efektyviausias būdas kurti sveiką visuomenę. Tačiau sveikos gyvensenos, mitybos, fizinio aktyvumo pagrindai turi būti ugdomi nuo mažumės.

Reikalingos bendros pastangos kurti sveikesnę visuomenę

Liūdna mūsų šalies statistika rodo, kad Lietuvoje rūko šeštadalis gyventojų, tačiau tarp jaunimo iki 15 m. šis žalingas įprotis gerokai labiau paplitęs – rūko kas trečias jaunuolis. Panaši situacija ir su alkoholio vartojimu. Sveikos mitybos, fizinio aktyvumo rodikliai dar prastesni. Net 60 proc. jaunimo nurodė, kad kasdien nesilaiko sveikos mitybos normų. Akivaizdu, kad jaunimui vis dar trūksta žinių ir motyvacijos saugoti savo sveikatą, pasigendame ir aktyvios valstybinės strategijos puoselėjant sveiką visuomenę.

Tačiau ekspertai teigia – proveržį gerindami sveikatos rodiklius pasieksime bendromis pastangomis. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad personalizuota medicina yra žymiai platesnė sritis nei precizinis gydymas. Tai ir savalaikė bei tiksli pacientų diagnostika, taip pat individualaus gydymo plano paruošimas, remiantis sukauptais išsamiais paciento klinikiniais ir genetiniais duomenimis, neretai tam pasitelkiant ir dirbtinio intelekto įrankius. Ypač svarbu užtikrinti tinkamą inovatyvių gydymo galimybių prieinamumą. Be jokios abejonės, tam, kad būtų galima operatyviai priimti klinikinius sprendimus, nereikia pamiršti ir būtinybės nuolatos stebėti pacientų sveikatos būseną ir gydymo eigą, kas šiandien jau yra bent iš dalies įmanoma ir nuotoliniu būdu pasitelkiant skaitmeninius įrankius.

Norisi tikėti, kad personalizuota medicina turėtų tapti ne vien pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų reikalu. Tik glaudus bendradarbiavimas su valdžios institucijomis, verslo atstovais, biofarmacijos pramone leistų tikėtis teigiamų pokyčių sveikatos priežiūros sistemoje visų pacientų labui. Aktyvus dialogas tarp mokslo, gydymo įstaigų, sveikatos politikų ir visuomenės gali padėti siekti bendro tikslo – sveikesnės Lietuvos ateities. Mokslo ir technologijų progresas sveikatos srityje kol kas lenkia mūsų gebėjimus juo pasinaudoti, todėl turime ugdyti sveikatai neabejingą visuomenę ir kartais kiekvienas savęs paklausti – ką aš padariau savo sveikatos puoselėjimo labui.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-26 17:27:41

Stabdo senėjimą ir uždegimus – šie vaisiai privalo atsidurti ant jūsų grilio

Žinomas angliškas posakis „Vienas obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“ tikrai tinka ir persikams. Vienas persikas per dieną ne tik suteiks daug naudų įvairioms organizmo sistemoms, bet ir pagerins odos būklę.
       2024-04-26 12:51:17

Farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto

Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tačiau siekiant užtikrinti tinkamą ir racionalų vaistų vartojimą ilguoju laikotarpiu, po 6 mėnesių vaistai pagal galiojantį receptą galės būti išduodami po farmacinės rūpybos paslaugos, kurią suteiks vaistininkas.
       2024-04-25 19:58:59

Kaip būti arčiau gamtos, jei neturite nuosavo kiemo?

Tyrimas apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad kas penktam Lietuvos gyventojui vienas iš svarbiausių idealių namų aspektų yra ryšys su gamta. Deja, daugelis žmonių neturi nuosavos lauko erdvės. Todėl interjero dizainerė dalinasi praktiškais patarimais, kaip pajusti ryšį su gamta, būnant namuose.
       2024-04-25 18:07:11

„Samsung“ „AI TV“ dirbtinis intelektas geresniam vaizdui ir garsui

Technologijų bendrovė „Samsung“ renginyje „Unbox & Discover 2024“ pristatė naują televizorių liniją. Naujieji „Neo QLED 8K“, „4K“ ir „OLED“ modeliai pasižymi „Samsung AI TV“ dirbtinio intelekto (DI) funkcijomis, tarp kurių – dar našesnis vaizdo kokybės gerinimas, triukšmo slopinimas bei išmanus energijos taupymas.
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.