Naujienos

Kupiškio paveldas. Tapatumo paieškos ir paveldotvarkos rūpesčiai

2021-10-15 14:20:48

Šiaurės rytų Lietuvoje esantis Kupiškis pasižymi istorijos ir paveldo turtingumu. Tai malūnų, dvarų ir kulinarinio paveldo, žydų istorijas pasakojantis Lietuvos kampelis, kuris dar ieško tikrojo savo identiteto.

Visgi tapatybės paieškos ir šios įkūnijimas glaudžiai siejasi su tiksliniu finansavimu, kuris šiandien paveldui dar vis nėra pakankamas, – rašoma Valstybinės kultūros paveldo komisijos, besilankiusios šioje savivaldybėje, pranešime spaudai.

Pastebėta, kad Kupiškio r. savivaldybė pagal galimybes siekia kuo daugiau prisidėti ne tik prie paveldo išsaugojimo fizine prasme, bet ir jo įveiklinimo. Siekiama sutvarkyti vertingiausius ir žinomiausius rajono kultūros paveldo objektus.

„Valstybinė kultūros paveldo komisija jau 25 metus analizuoja savivaldybių skiriamą finansavimą kultūros paveldui. Pernai atlikto tyrimo duomenimis, pastaruosius kelerius metus tos lėšos laipsniškai didėjo. Minėtame tyrime Kupiškio r. savivaldybės pavyzdys pažymėtinas – ankstesniais metais paveldui buvo skiriami tik keleri tūkstančiai eurų, o pastaraisiais metais kartu su valstybės ir tarptautinių fondų parama pradėtas vykdyti didelės apimties tvarkybos projektas Palėvenės vienuolyno ansamblyje, tvarkomi ir kiti objektai. Visgi, kalbant apie paveldo tvarkybą Kupiškyje, čia trūksta verslo indėlio. Pastebėtina, kad paveldas klesti ten, kur įveiklinti trys segmentai – verslas, savivalda ir valstybė“, – susitikimo Kupiškio r. savivaldybėje pabrėžė Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė.

Esant ribotoms finansinėms galimybėms, pagrindinis dėmesys skiriamas dvarų ir kulinariniam paveldui, Kupiškio žydų istorijai ir malūnams bei Palėvenės dominikonų vienuolyno kompleksui.

„Kupiškio r. savivaldybė skiria paveldui išties daug dėmesio. Džiugu, kad savivaldybė rodo iniciatyvas paveldo apsaugos srityje ir šios srities finansavime yra priskirtina prie lyderiaujančių Lietuvos savivaldybių. Visa tai reiškia, jog ji suvokia kultūros paveldo potencialą ir teikiamą naudą“, – pridūrė pirmininkė.

Dvarų ir kulinarinis paveldas

XIX a. pab. Adomynės dvaras atiteko Adomui Vilėniškiui, nuo kurio vardo vietovė ir gavo Adomynės pavadinimą. Po Antrojo pasaulinio karo rūmuose įsikūrė kolūkio kontora, kultūros namai, parduotuvė. Šiuo metu dvaras dalinai restauruotas, išlikusios koklinės krosnys, duonkepė, freskos, filinginės durys su metaliniais apkaustais, ornamentuoto parketo grindys.

Adomynės dvaras garsus savo kulinariniu paveldu, sertifikuotu tautinio paveldo ženklu – „pagrabinėmis“ bandelėmis. Jas nuo XIX a. kepa tik Adomynėje ir jos apylinkėse. Prieš 200 metų tokios bandelės pradėtos kepti laidotuvių, o kartais ir kitų susibūrimų progomis bei tapo savotišku šių apylinkių veidu.

Palėvenės dominikonų vienuolyno kompleksas

Nuo 2008 m. etapais tvarkoma Palėvenės bažnyčia, sutvarkytas ir pritaikytas kultūrinėms ir edukacinėms veikloms Palėvenės svirnas, šiuo metu vykdoma vienuolyno pastato tvarkyba. Siekiama rajoną identifikuoti kaip vietą, puikiai tinkančią religiniam turizmui, piligrimams.

Vienuolyno ansamblio restauruotame svirne ir ten esančiuose rūsiuose vyksta įvairios edukacinės programos, kurių metu lankytojai gali išgirsti pasakojimus apie vienuolyno istoriją, apsilankyti vienuolyno rūsiuose. Taip pat paragauti patiekalų, kuriuos gamino vienuoliai. Tokia aktyvi socialinė veikla, vykstanti kultūros paveldo objektuose, prisideda prie paveldo saugojimo, padaro jį „gyvu“. Ansamblio prikėlimas finansuojamas iš ES, Kultūros paveldo departamento paveldotvarkos programos ir savivaldybės biudžetų.

„Valstybinė kultūros paveldo komisija, analizuodama savivaldybių skiriamas lėšas kultūros paveldui, nuolat neišvengiamai pastebi ir tai, kad valstybės finansavimas kultūros paveldui yra nepakankamas“, – rašoma pranešime spaudai.

Susitikimo metu savivaldybės meras pastebėjo, kad tai yra taip mažai, kad pagal skiriamas lėšas, pavyzdžiui, tam, kad sutvarkyti Palėvenės dominikonų vienuolyno kompleksą prireiktų 25 metų.

„Šiuo metu Valstybinė kultūros paveldo komisija rengia sprendimą dėl Kultūros paveldo departamento Paveldotvarkos programos finansavimo. Planuojama siūlyti, kad prioritetas būtų teikiamas nuosekliam objekto tvarkybos finansavimui, t. y – jo išbaigtumui. Esama nemažai pavyzdžių, kai dėl menkų finansavimo apimčių ir pernelyg plataus finansavimo lauko, kultūros paveldo objektuose vykdomi tęstiniai darbai, kurie būna išsitęsę labai ilgam laikotarpiui ir vykdomi nedidelėmis apimtimis“, – priduriama pranešime spaudai.

Kupiškio žydų istorija

Kupiškio žydų istorija yra neatsiejama nuo miesto, todėl ateityje planuojama Nochimo Šmidto malūno restauracija ir pritaikymas, tokiu būdu atskleidžiant žydų istoriją.

Kupiškio valsčius 1931 m. N. Šmidtą įpareigojo aprūpinti miestą elektra nuo saulėlydžio iki pirmos valandos nakties. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui turtingiausiu Kupiškio žmogumi vadintas N. Šmidtas liko Lietuvoje. 1940 m. jo malūnas ir elektros stotis buvo nacionalizuoti, o 1941 m. savininkas, kaip ir daugelis kitų žydų kilmės Kupiškio gyventojų, nužudytas. 2018 m. parengtas malūno restauravimo projektas: savivaldybė iškėlė idėją pritaikyti malūną kultūros ir turizmo reikmėms.

Prieškario metais mieste taip pat buvo trys sinagogos – Kupiškio didieji maldos namai, maldos namai „Chasidim“ ir Kupiškio žydų sinagoga. Šiuo metu tėra išlikęs vienas sinagogos pastatas. 1984 m. visas sinagogos pastatas atiteko bibliotekai, o 2016 m. pradėta viešosios bibliotekos pastato renovacija.

Kultūros paveldas – išteklius ir potencialas

„Kultūros paveldo išsaugojimas nėra kažkoks savaiminis atskiras tikslas, kažkokia problema. Faktiškai kultūros paveldas yra traktuotinas kaip resursas, kaip įrankis spręsti aktualias problemas. Reikia iš esmės pradėti ne nuo to, kad turime apleisto kultūros paveldo objekto problemą ir mėginti ją spręsti investuojant lėšas. Kultūros paveldas gali būti traktuotinas kaip potencialus išteklius, sprendžiantis įvairias problemas bei sukuriantis pridėtines vertes“, – susitikimo metu akcentavo pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė.

Kupiškio r. kultūros paveldas ir jo istorijos yra tas puikus potencialas ir resursas. Jis gali būti tuo pavyzdžiu, kai paveldo objektų tvarkybos ir pritaikymo pagalba yra sprendžiamos įvairios problemos, kuriama pridėtinė vertė. Taigi, kokį savo identiteto kūrimo kelią pasirinks Kupiškis? Be aplankytų objektų, jis turi dar didelį spektrą kultūros vertybių ir jų istorijų.

Valstybinė kultūros paveldo komisija yra Seimo, Prezidento ir Vyriausybės ekspertė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos formavimo ir įgyvendinimo klausimais. Savivaldybių tyrimo kontekste Paveldo komisiją pasikvietė Kupiškio r. savivaldybės meras. Paveldo komisijos kvietimu susitikime dalyvavo ir Seimo Kultūros komitetas bei Kultūros paveldo departamentas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-12-06 16:38:36

10 priežasčių, kodėl knyga – geriausia dovana ir rekomendacijos, ką dovanoti

Laikas pakalbėti apie dovanas? Juk artėja gražiausios metų šventės! Šis tekstas orientuotas į Kalėdas, tačiau jis universalus ir daugelis patarimų bei rekomendacijų tiks bet kokia proga.
       2021-12-06 16:35:02

Saulės elektrinių klausimams – dedikuota ESO telefono linija

Augant gyventojų susidomėjimui ir siekiant suteikti aiškią ir kokybišką informaciją saulės elektrinių įsirengimo ir kitais susijusiais klausimais, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pristato elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminantiems vartotojams skirtą pagalbos telefonu liniją.
       2021-12-06 16:32:03

Skirtingi, šaldytų sodo ir daržo gėrybių, panaudojimo būdai

Atėjus šalčiams metas prisiminti vasaros ir rudens skonius bei žiemai paruoštas sodo, daržo ir miško gėrybes. Šaldikliuose šlovės minutės laukia braškės, avietės, moliūgai ir įvairiausių rūšių grybai.
       2021-12-06 16:26:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 522

Atlikus 4091 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 522. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-05 22:12:10

Viskas apie tai, ką reikia žinoti, norint atsivežti augintinį iš užsienio

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar šešką galima tik tuomet, jei jis paženklintas, vakcinuotas nuo pasiutligės ir turi tinkamus dokumentus.
       2021-12-05 22:06:56

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1347

Atlikus 8145 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1347. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-04 13:43:53

Ieva Mackevičienė: darbas biure – nepalyginamas su darbu iš namų

Ieva Mackevičienė, skaitmeninio turinio kūrėja ir nuomonės formuotoja, šį sezoną dar ir tapusi „Lietuvos balso“ komandos nare, naujų projektų vystymui pasirinko „Workland“ pilnai aptarnaujamų biurų ir bendradarbystės erdvių centrą, įsikūrusį Vilniuje, Gedimino pr. 9, G9 prekybos centro viršutiniame aukšte.
       2021-12-04 12:50:27

Dėl Omikron atmainos griežtinamos izoliacijos taisyklės

Europoje kasdien fiksuojant naujus susirūpinimą keliančios koronaviruso atmainos Omikron atvejus, Lietuva kartu su kitomis šalimis stiprina šios atmainos stebėseną ir epidemiologinę kontrolę.
       2021-12-04 12:45:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1875

Atlikus 14486 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1875. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-03 20:15:24

„Starlink“ palydovinis internetas jau Lietuvoje

Astronautikos bendrovė „Space X“ pranešė Lietuvoje pradedanti teikti „Starlink“ plačiajuosčio palydovinio interneto paslaugas – nors buvo žadėta, kad šios paslaugos Lietuvos vartotojus pasieks 2022 m. pradžioje.
       2021-12-03 13:48:43

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis: krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis.
       2021-12-03 13:34:24

Nemirštanti klasika – šprotai: 4 pasiūlymai, kaip juos valgyti

Prasidėjus žiemai daugiau laiko praleidžiame namuose, tad paprastai ir gaminame daugiau. Nors besiruošdami šventėms ieškome naujų receptų, kartu atsigręžiame į tradicinius patiekalus bei nuo vaikystės pažįstamus skonius.
       2021-12-03 13:24:55

Aido Gedvilo pranešimas: „Ne automobilių taršos, o tautos kiršinimo mokestis“

Aplinkos ministerija po ilgų svarstymų, gąsdinimų ir klaidinimų, be platesnių diskusijų su visuomene, kaip jau tapo įprasta šioje Vyriausybėje, pagaliau išgrynino automobilių apmokestinimo koncepciją.
       2021-12-03 13:18:58

Paruoškite namus šventėms – buities darbai, kuriuos būtina atlikti iki Kalėdų

Gražiausias metų šventes norisi sutikti jaukiuose, tvarkinguose namuose. Todėl jau dabar verta pradėti planuoti ir ruoštis didžiajam jų tvarkymui bei švarinimui.
       2021-12-03 13:07:08

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2040

Atlikus 17022 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2040. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-02 18:45:26

Kalėdos Panemunės pilyje

Renginio tipas: Renginys Renginio data: Trečiadienis, 2021 m. gruodžio 1 d. Renginio pradžia: 10:00 Renginio pabaiga: Sekmadienis, 2022 m. sausio 9 d. Renginio vieta: Panemunės pilis, Vytėnų g. 53, Pilies k., Jurbarko r.
       2021-12-02 14:25:59

„YIT Lietuva“ Viršuliškėse statys naują 18 aukštų verslo centrą

Vilniuje, Viršuliškių rajone, iškils naujas draugiškas aplinkai 18 aukštų „Sky Office“ verslo centras. Jo vystytoja, darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“, į projektą investuos 21 mln. eurų.
       2021-12-02 14:17:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1813

Atlikus 16774 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1813. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-12-01 16:14:10

„Litgrid“: sinchroninius kompensatorius Lietuvoje įrengs „Siemens Energy“

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ užbaigs sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimui būtinų įrenginių – sinchroninių kompensatorių – pirkimą.
       2021-12-01 13:56:24

VRM imasi pokyčių – atsisako penkių pavaldžių įstaigų

Įgyvendinant Vyriausybės programą, vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės sudaryta Viešojo valdymo tobulinimo grupė įvertino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pavaldžių įstaigų vykdomą veiklą ir funkcijas.
       2021-12-01 10:45:26

Ekspertas pataria, kaip neprarasti ryšio per pūgą

Rudenį keičiant žiemai, į Lietuvą vis dažniau atklysta stiprus vėjas su sniegu ar lietumi. Kaip pasiruošti artėjant audrai ar pūgai, ką daryti stichijos metu ir ar įmanoma likti su ryšiu net dingus elektrai? Patarimais dalijasi „Telia“ Tinklo vadovas Arūnas Strolia.
       2021-12-01 10:39:59

„Netflix“ vartotojų skaičius Lietuvoje ir toliau auga

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) neseniai atliktas tyrimas parodė, kad užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje 2021 m., palyginus su praėjusiais metais vėl augo.
       2021-12-01 10:19:53

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1793

Atlikus 26502 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1793. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-30 12:42:43

Dovanojimo etiketas – viskas, ką reikia žinoti planuojant kalėdines dovanas

Jau įsibėgėja kalėdinių dovanų pirkimo bumas. Tačiau ruošiant staigmenas savo artimiesiems ir draugams, itin svarbu neužmiršti ir etiketo principų.
       2021-11-30 11:03:23

„Kibernetinis pirmadienis“ – proga pasitikrinti, ar apsiperkate saugiai

„Kibernetinis pirmadienis“ yra internetinė „Juodojo penktadienio“ versija, kai elektroninėse parduotuvėse skelbiamos didžiausios metų nuolaidos. Ši diena skirta ne tik išlaidauti, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į saugų apsipirkimą internete.
       2021-11-30 11:01:05

Naujas vardas saugesniuose „Toyota“ automobiliuose – „T-Mate“

Siekdama pabrėžti savo norą didinti transporto saugumą, „Toyota“ pristato „T-Mate“ – naują bendrą vardą, aprėpiantį visas gamintojos saugumo ir pažangių vairavimo asistentų (ADAS) sistemas.
       2021-11-30 10:58:32

Mokslo metų statistika: gerėja rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą kontaktiniu būdu. Statistika rodo, kad sugrįžimas į klases paskatino geresnį žinių įsisavinimą, augo visų pagrindinių mokomųjų dalykų įvertinimų vidurkiai.
       2021-11-30 10:32:03

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 1701

Atlikus 24506 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1701. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-11-29 11:31:27

Stojantiesiems į aukštąsias mokyklas: ką svarbu žinoti ruošiantis stojimams?

Pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gaires, nuo 2024 m. visi stojantieji į aukštąsias mokyklas turės būti išlaikę bent tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir trečią laisvai pasirenkamą.
       2021-11-29 11:24:24

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 584

Atlikus 7273 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 584. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.